Leidsch Hl Dagblad Jorritsma dreigde af te treden naar Hollands M,dden 5 l 575 (Notebook Ritzen wil meer jonge hoogleraren 'mi '*2Éi Winkeliers afwachtend over sluitingstijden 'Winkel geopend' GOED NIEUWS ÏOOPEENSTUlÊ* PARADIJS OP DE 1DERLANDSE ANTIL OPGERICHT 1 MAART 1860 Feiten en Meningen «Buitenland Cultuur en Kunst «Sport Lezers geven Satelliet in vrije Leids cultureel Nieuwe koers 2 oplossingen voor het val richting a i «ai centrum X definitief Ik.''yfflwi - *^0 va'tA'P^ense file-probleem Nederland J dicht Boys zwaar Grote onenigheid met Tweede Kamer over verzelfstandiging van NS 'Tienduizenden agenten leiden monica wesseling LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG 1.85 Minister Jorritsma (verkeer) heeft grote onenigheid met de Tweede Kamer over de verzelfstandiging van de Ne derlandse Spoorwegen. Jorritsma werd deze week zo doos over de twijfels die de Kamer heeft over de operatie, dat ze de leden van de kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat dreigde met aftreden. Betrouwbare bronnen ri Den Haag bevestigden dat vandaag. VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 )en haag anp vlinister Jorritsma weigerde ranmorgen op de kwestie in te »aan. Volgens haar woordvoer- ler is het geen gewoonte mede- lelingen te doen over een be- óen haag anp vlinister Ritzen (Onderwijs) wil lan de universiteiten de ko- jiende jaren een paar honderd nge hoogleraren extra aanstel- n. Hij zal daar enkele tiental- en miljoenen guldens voor be- ichikbaar stellen. Ritzen kon- ligde dat gisteren aan tijdens ;en overleg met de vaste ka nercommissie voor onderwijs sn wetenschappen. De maatregel moet voorko pen dat vakgroepen na de Eeuwwisseling plotseling met ten leegloop van ervaren we- enschappelijk personeel te ma- Jen krijgen. Veel hoogleraren en lniversitaire hoofddocenten laan tussen 2002 en 2005 na- nelijk met pensioen of vut. j Veel hoogleraren zijn in de ja- en zeventig aangesteld. Nadien iep het aantal nieuwe aanstel ingen sterk terug, door dalende tudcntenaantallen en bezuini- [ingen. Sommige vakgroepen jen kort na de eeuwwisseling Ie helft van het wetenschappe- ijk personeel door pensione- ing verdwijnen. Ritzen is bang lat er dan een gat in kennis en trvaring ontstaat en wil daarom eeds nu jonge hoogleraren lanstellen. De minister gaat binnenkort •verleggen met de universitei- en over zijn plan. Ritzen denkt lat tot de eeuwwisseling gemid- leld zo'n vijftig hoogleraren per aar extra moeten worden aan- jesteld. Nederland telt momen- eel een kleine 2.500 hooglera- en. tlden rudolf kleun Vinkeliersverenigingen in Lei- len en omgeving reageren af- vachtend op de verruiming van Ie winkelsluitingswet die waar- chijnlijk volgend jaar april in- jaat. Volgens verschillende Woordvoerders staat in ieder ge- ■al vast dat niet iedereen van al- e mogelijkheden (twaalf koop zondagen per jaar en openings- sloten overleg. De minister wil haast maken met de verzelf standiging van de NS. De Ka mer wil eigenlijk pas een beslis sing nemen als ze meer duide lijkheid heeft over wat de NS gaan doen met onrendabele lij tijden van zes uur 's morgens tot tien uur 's avonds) gebruik gaat maken. J. Wijchers van de winkeliers vereniging Haarlemmerstraat in Leiden verwacht bijvoorbeeld geen massale deelname aan de twaalf koopzondagen die iri de nieuwe wet zijn toegestaan. „Nu al doet niet iedereen mee aan de koopzondagen, simpel weg omdat je niet uit de kosten nen. jorritsma weigert voorals nog die gegevens te verstrekken. Ondanks deze opstelling zal de Kamer maandag 11 december toch vergaderen over de toe komst van de NS. De ruzie tussen Kamer en Jor ritsma ontstond woensdag tij dens een besloten overleg. De meeste fracties lieten weten pas te willen instemmen met het zogeheten overgangscontract tussen kabinet en de NS (in vier jaar van overheidsbedrijf naar zelfstandige onderneming) als de gevolgen ervan voor onren dabele lijnen bekend zijn. Jorri- komt. Er komt veel publiek op af, maar het is de vraag of er ook veel wordt verkocht. De mensen kunnen hun geld maar één keer uitgeven." De winkeliersverenigingen hebben over het algemeen ook nog geen gezamenlijk stand punt ingenomen over de nieu we wet. „De wet is net aangeno men. We moeten er nog over vergaderen", zegt Wijchers. Dat laatste geldt ook voor het bestuur van de Stichting Win kelhof, de winkeliersorganisatie van het gelijknamige winkel centrum in leiderdorp. Daar leidde de voorgaande verrui ming (tot half zeven) al tot een conflict tussen de twee super markten en het bestuur van de stichting. Laatstgenoemde hield vast aan sluiting van het cen trum om zes uur, terwijl de su permarkten langer open wilden blijven. Woordvoerder W. van der Velden verwacht geen her haling vao z.o'n conflict. „Er is nu intensief overleg. De super markten zijn in het bestuur ver tegenwoordigd. Ik denk dat we wel tot een gezamenlijke oplos sing komen." Van der Velden zelf is bang dat als het grootwinkelbedrijf de mogelijkheden van de nieuwe wet gebruikt, de kleine midden stand wel mee moet doen. „Dan gaat iedereen tegen elkaar opbieden. Kleinere onderne mers zullen hun hele familie moeten inzetten, terwijl het grootwinkelbedrijf de kosten wel kan opvangen. Maar ik tsma wil over deze lijnen een apart contract afsluiten met de spoorwegen. De Kamer staat een goede af loop van de onderhandelingen met de NS in de weg als ze over dit punt alle informatie krijgt, zo zou de minister de Kamer commissie woensdag hebben laten weten. Dat leidde tot grote woede bij de fracties, maar de regeringspartijen PvdA, WD en D66 besloten gisteren dat de behandeling van het NS-con- tract toch maar moet doorgaan. D66-woordvoerster Van 't Riet stelde vanmorgen dat mi- vrees dat we uiteindelijk dezelf de omzet in veel meer uren gaan halen." E. Kemper, bedrijfsleider van de Hema in Leiden legt uit dat zijn bedrijf nog geen concrete plannen heeft met de nieuwe tijden. „Het is nog zo vers, we moeten ons nog beraden. Er is ook nog geen overleg geweest met de andere Leidse grootwin kelbedrijven. Wel hebben we af gesproken in 1996 in loeiden zes koopzondagen te houden. Ik verwacht niet dat daar ineens verandering in komt." Er komen niet meer dan twaalf koopzondagen omdat, ondanks protesten van D66 en de WD, een meerderheid van de Tweede Kamer het PvdA- voorstel hiertoe steunt. Het ka binet laat de uiteindelijke keuze aan de gemeenten. D66-minis- ter Wijers (economische zaken) zei gisteren het PvdA-voorstel sterk te ontraden, maar zich bij de kamermeerderheid te zullen neerleggen. Wijers zelf denkt overigens niet dat er 'revolutionair veel' verandert door de nieuwe wet. In zeventig procent van de ge meenten wordt nu gebruik ge maakt van de koopzondagen. Van die zeventig procent benut bijna de helft de maximale acht koopzondagen, de rest houdt het op vier tot zes. Wijers ver wacht ook niet dat het gros van de winkels tot tien uur open blijft. Hij denkt dat de meeste zaken er tussen half zeven en half negen mee ophouden. nister Jorritsma na een succes vol jaar (aanleg Betuwelijn en uitbreiding Schiphol door de Kamer) „nu veel te snel gaat". Volgens Van 't Riet moet de mi nister rekening houden met wat in de Kamer leeft. „Doet ze dit niet, dan krijgt ze problemen. De Kamer blaast dan processen af." Maandag wacht Jorritsma weer een zwaar debat. Dan is de voorgenomen marktwerking in het openbaar vervoer aan de or de. Voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB) dreigt tienduizenden agenten af te sturen op politiekorpschef S. van Hulst en korpsbeheerder C. Goekoop. ..Als Hollands Mid den blijft dreigen met discipli naire maatregelen tegen staken de agenten, krijgen ze met ons te maken. Uit heel Nederland zullen agenten Hollands Mid den overstromen", voorspelt Van Duijn van de politievak- bond NPB. De korpschef van Hollands Midden eist van de agenten dat ze bij acties een dienst draaien zoals op zondag. Hij kan abso luut niet akkoord gaan met de staking, zelfs niet als noodhulp is gegarandeerd. Van Duijn is razend op Van Hulst. Hij vindt de manier waarop de korpschef zijn mensen onder druk zet. ab soluut onaanvaardbaar. De grens is naar zijn idee bijna be reikt. Van Hulst wordt warm noch koud van de dreiging: „Als we hier in Hollands Midden zoveel blauw op straat zouden kunnen krijgen, zou dat nog een mooi positief neveneffect kunnen zijn." Pagina 3: Oplossing in conflict politie-GAO dichterbij. Pagina 15: Staken in een walm van patat en kroketten. Politie lost schoten op A4 HOOFDDORP Een 21-jarige man is vanoch tend rond twee uur na een wil de achtervolging vanaf het Mu seumplein in Amsterdam op de A4 aangehouden. Dat gebeurde bij het Drugrestaurant ter hoog te van Nieuw Vennep. De man reed in een poging aan de poli tie te ontkomen tot tweemaal toe in op een politieman. De agent verweerde zich door ge richt op het voertuig te schie ten. De man sloeg op het Muse umplein op de vlucht bij een al coholcontrole. Tijdens de vlucht werden twee politieauto's door de man aangereden, toen ze een poging ueden hem in te parus» rtf afp dpa anp Bij de Franse protesten tegen het regeringsbeleid zijn gisteren de eerste gewonden gevallen: 22 mensen kwamen gehavend uit de strijd. Vandaag beleeft Frankrijk de achtste stakingsdag van het openbaar vervoer. Vol gens de Nederlandse Spoorwe gen gaat de staking bij de Fran se zusterorganisatie SNGF zeker tot maandag door. Daardoor rij den geen treinen tussen Am sterdam en Parijs. Tijdens urenlange rellen in het Westfranse Nantes, die volg den op een studentendemon stratie. raakten vijftien mensen gewond. Elf van hen waren poli tiemensen die door betogers werden bekogeld met bakste nen. De politie pakte 23 men sen op. Pas tegen twaalf uur vannacht keerde de rust terug. In Parijs raakten zes politie agenten gewond tijdens een uit de hand gelopen demonstratie. Auto's werden beschadigd en winkelruiten sneuvelden. In de Deze bon In een envelop, zonder postzegel. I j-ldv h Dagblad, Abonncencrvlcc, Antwoordnummer I00S0, Z100VB lelden HET WOORD IS AAN Vondel Het sweerd, eens uitgetroc- ken, keert langsaem in syn schee. r1t~t weersverwachting 3 voor zaterdag overv^égend bewolkt SETJE? r/2* »70# «7-2* 10% 10% 10% 10% 20% 50% Uitgebreid weerovemcht op pagina 1Q Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur19 Economie8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving 14 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Smaak10 Sport22,23 Strips10 Uitgaan21 Weg en wiel9 UITGAAN Vandaag een kortingsbon voor het Lazy Sunday Con cert door 'Funzz' en 'Deire' in De Waag in Leiden zuidelijke stad Montpellier raakte een politieman gewond. Tijdens de rellen stonden 500 studenten urenlang tegenover honderd politiemensen. Stenen en traangasgranaten vlogen over en weer. Het grootste aantal betogers kwam gisteren op de been in de Xuidfranse stad Toulouse: 30.000. Voor de nationale stu dentenprotestdag gingen in to- i,i.iI mo 000 studenten de straal op. Ze eisen meer geld voor de universiteiten. Behalve bij het openbaar ver voer wordl ook gestaakt bij het elektriciteitsbedrijf EDF, het na tionale gasbedrijf GDF en bij de posterijen. Vakbonden dreigen voor volgende week ook met ac ties in andere sectoren. De actievoerders willen dat de regering al/.iet van de plannen om de sociale verzekeringen te hervormen. De regering meent echter dat de pijnlijke ingrepen noodzakelijk zijn om de sociale zekerheid ook voor de toekomst veilig tc stellen. maandag t/m vrijdag Amsterdam Het bespelen van mensenmassa's gaat Louis van Gaal steeds beter af. „Wij Grémio. Daar waar Van Gaal de steun van de achterban kreeg, yiel burgemeester Patijn zijn de besten, van Amsterdam, van Rotterdam, van Eindhoven, Europa en de hele we- een fluitconcert ten deel. De huldiging van de wereldkampioen verliep verder rustig, reld", schreeuwde de Ajax-coach gisteravond vanaf het podium op het Museumplein. De Slechts zeven mensen maakten nader kennis met de politie. Vier konden al snel weer naar schatting honderdduizend supporters op het plein gingen volledig uit de bol. Van vertrekken, twee acht de politie schuldig aan vernieling en een maakte van zijn bezoek Gaal zelf ook, getuige de foto die verder blije gezichten laat zien van Danny Blind en Ro- aan de hoofdstad gebruik om een jasje uit een winkel mee te nemen. Ruim 2,3 miljoen nald en Frank de Boer. Ajax en Amsterdam vierden gisteren voor de zoveelste keer dit mensen bekeken de huldiging rechtstreeks op televisie jaar feest, nu vanwege het behalen van de wereldbeker ten koste van het Braziliaanse FOTO RiUTlRS 'Ik vrees dat we uiteindelijk dezelfde omzet halen in veel meer uren BEROEPSKLEDING Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 071-5121072 badhoeveporp» De deuren van de nieuwe Vomarwinkel aan de Sloter- weg in Badhoevedorp gingen woensdag voor het eerst open.#Gisteren deed een 70-jarige automobiliste uit Amsterdam de opening nog eens dunnetjes over. Ze trapte bij het achteruitrijden op de parkeerplaats niet op de rem maar op het gaspedaal, schoot uit het parkeervak, beschadig de een andere auto en reed door de winkelruit de supermarkt binnen. Een stellage met koffiepakken viel daardoor op de grond. Eén klant liep daarbij lichte kneuzingen op aan rug en benen. Volgens assistent-be drijfsleider H. Dusselaar bedraagt de schade minimaal tienduizend gul den. FOTO JAN VERHOOG PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F Ia, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu ren proefabonnement. F 13.85J I Tulip 286 SX |1 MB/40 MB 3.5: drive Koffer e*cl BTW notabook-rsfurb Restart Computers L: 071-5224551 Morgeit 2 december deelt Sint Nicolaas van 12.00 tot 16.00 uur Kadootjes uit op de Luifelbaan Komt u gezellig naar het 5 mei/Bevrijdingsplein 1VI) hehhen genoeg parkeerruimte Nr. bank/giro. Handtekening OF BKL071-5 12 80 30 ia ITELEFOON 0111-672005', TELEFAX 0111-672285

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1