Alkemadese clubs gekort 'Amerikaanse' plannen voor Zegerplas Rijn Veenstreek Zoeterwouds archief officieel in Leidse handen 1 Alphense raad stemt in met bouw ran zwembad 1 3raassemgemeenten op :én lijn over speedboten elstraf voor Alphense Stro en wortels voor 'minister Sinterklaas' Drinkwater in Rijnstreek wordt verlaagd in prijs Stekbedrijf eist geld van Westlandse kweker Woubrugse tandartsen alsnog naar Bateweg /RIJDAG 1 DECEMBER 1995 ^jAuto tegen boom i alphen aan den run» Een 54-jarige Alphense automobilist heeft I gisteren een ravage aangericht in de Ambonstraat in zijn vvoon- L plaats. De man verloor de macht over het stuur en botste tegen twee geparkeerde auto's en een boom. Hij had te veel gedron- ken. De man moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een rijver- bod van zes uur. Geluidsapparatuur gestolen alphen aan den run Bij een inbraak in een clubgebouw aan de Nieuwe Sloot is gisteren geluidsapparatuur gestolen. De daders kwamen binnen door een deur te forceren. Ze gingen ervandoor met een microfoon en een monitorbox. De waarde van de spul len is 1200 gulden. ZOETERWOUDE ERIC DE JAGER Het oude archief van de gemeente Zoeter- woude is gisteren officieel overgedragen aan Leiden. De overdracht moet een einde maken aan tal van knelpunten die Zoeter- woude kende bij het beheer van zijn ar chief. De samenvoeging zou tevens een eer ste stap kunnen zijn in de richting van een streekarchief. Zoeterwoude zocht al geruime tijd een goede bewaarplaats voor haar oude archief. De kelder van het Raadhuis voldeed niet aan de eisen van brandveiligheid en kli maatbeheersing. Delen van het oude ar chief zijn daardoor al aangetast door schim mel. Op termijn zouden deze delen verlo ren gaan. Het oude archief bevat stukken van de zestiende eeuw tot 1815. Ook ont breekt het in het dorp aan specialistische kennis bij het beheer. Restauratie Leiden en Zoeterwoude ondertekenden op 30 maart van dit jaar een gemeenschappe lijke regeling. Daarin is vastgelegd dat Zoe terwoude beheer, inspectie en restauratie van het oude archief aan Leiden overdraagt. De verhuizing van stukken en taken is giste ren afgerond. De officiële afsluiting van het project had gisteren plaats in het Leidse ar chief aan de Boisotkade. In totaal is ongeveer 50 strekkende meter archiefmateriaal vanuit Zoeterwoude naar Leiden verhuist. Ook vanuit het Rijksarchief in Den Haag kwam papieren erfgoed naar Leiden. Al deze stukken zijn nu gevoegd bij de Zoeterwoudse dokumenten die al in Leidse bewaring waren. Als andere gemeen ten het voorbeeld van Zoeterwoude volgen, komt de realisering van een volledig streekarchief dichtbij. AAN DEN RUN «JAN WINDE )e Alphense gemeenteraad is (kkoord gegaan met de bouw ian het nieuwe binnen- en bui enzwembad op de plek van het zwembad De Hoorn, de oppositiepartijen temden tegen. Over het alge- jieen spraken de politici loven- e woorden over het 'pretbad', iat 17,5 miljoen gulden kost. Volgens j. Graafland (SP) /ordt het echter een „door- pee-zwemhal, waar de ver lichte nummertjes aanwezig jjn". Graafland had graag een O-meter bad gezien. Maar het ieuwe buitenzwembad wordt laar half zo groot als het huidi- e bad. Volgens de woordvoer- er van de Socialistische Partij eeft de Alphense bevolking en voorkeur voor behoud van et huidige grote bad en gaat de emeente aan die wens voorbij, ie SP kon dan ook niet akkoord aan met de plannen. Ook voor roen Links was de franje van et nieuwe zwembad overbo- »g- Van andere orde was de kri ek van T. Viezee, voorzitter an de gecombineerde RP- /GPV-fractie. Viezee vond het ;n 'schitterend plan', maar laakte zich ernstig zorgen over S exploitatie. Hij rekende voor t van de totale investering n 17,5 miljoen gulden slechts 'n elf miljoen gulden is opge- men in de exploitatie, waar- or de gemeente een jaarlijks aploitatie-tekort op de koop WD-wethouder S. ïczak (financiën) kon dat be- rien. Voor de RPF/GPV-fractie :as die consequentie onaan- lardbaar. _Wethouder D. van der Veen eerstadt (WD/sportzaken) eif toe dat er voor het toekom- ige zwemparadijs heel wat of- ^rs zijn gebracht. „Alle potjes leeggeschraapt, maar voor goed doel". Na het 'vemseizoen van volgend jaar iat het oude -bad dicht. Het 5euwe bad opent in 1998 zijn forten. »i foto dick hogewoning Een impressie van hoe Pier One er uit moet gaan zien. In de nieuwste plannen wordt het kunstmatige eiland nog wat groter dan op de afbeelding. ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEP De Alphense Zegerplas wordt binnen enkele jaren omgevormd tot een echte recreatiepias met een groot aantal voor zieningen. Naast Pier One, het initiatief van Verenigde Bedrijven Krol dat inmid dels een prominente plaats inneemt in de gemeentelijke plannen, komen er on der andere een teleskibaan en een zand strand. Daarnaast moet de plas beter be reikbaar worden voor de pleziervaart. Ten slotte ligt er een aanvraag voor een camping. Alle plannen voor de omgeving van de Zegerplas zijn neergelegd in de gemeen telijke 'Visie op de ontwikkeling van het recreatiegebied Zegersloot', een rapport dat gisteren is gepresenteerd door wet houder D. van der Veen Meerstadt (WD/ruimtelijke ordening). De visie wordt de komende twee maanden be sproken door de Alphense politiek. Het uiteindelijke doel achter de visie is dat de plas een stuk aantrekkelijker moet worden voor de recreant, zonder dat daarvoor de natuur rond de plas al te veel moet wijken. Het huidige 'rondje Zegerplas', de mogelijkheid om over openbaar terrein de hele plas rond te lo pen, blijft in stand. De route wordt zelf beter begaanbaar doordat de bruggen over de verbindingen met het Aarkanaal worden verbeterd. De bestaande brug wordt verwijderd en afgedamd, op de plaats van de pontonbrug komt een vas te brug. Die brug wordt ondanks de gro tere doorvaarthoogte van 2,75 meter, minder stijl dan de oude brug. Ter hoogte van sportpark De Bijlen staan een zandstrand van 250 meter lengte en acht meter breedte en een te- lesldbaan ingetekend. Het strand is een gemeentelijke initiatief dat in ieder geval in het voorjaar van '97 klaar moet zijn. Dat jaar zit Alphen als gevolg van de ver bouwing van zwembad De Hoorn zon der openluchtzwembad. Ter compensa tie wil Van der Veen Meerstadt in iedere geval een strandje kunnen aanbieden. Het zwembadpersoneel van De Hoorn zal het eerste seizoen worden ingezet voor toezicht op het strandje. De teleskibaan is een particulier initia tief dat bestaat uit een elektrisch aange dreven kabel die in een vierkant draait en waar waterskiërs kunnen aanhaken. Hierdoor kan een flink aantal mensen tegelijk waterskiën zonder de gebruike lijke overlast van speedboten. De ski baan beslaat een oppervlakte van 310 bij 60 meter en komt vlak voor het strandje te liggen. Ten zuiden van het strand en in de noordhoek bij de bestaande surfsteiger staan zogenoemde 'surfoevers' gepland. Op deze plaatsen wordt het gemakkelij ker om met de surfplank de plas op te gaan. Daarnaast staan er nog ldeine pro- jectjes als het afdammen van de inham bij de waterzuivering op het program ma. Het grootste project in de Zegerplas- plannen blijft Pier One. De horecapier van Krol komt in de uiterste zuidhoek van de plas, op de plek waar nu nog de oever loopt. Om de pier in het water te krijgen, moet de plas iets worden ver- KEMADE GERARD VAN DER GEEST gemeenten Alkemade en Ja- bswoude zitten weer op één als het gaat om speedboten i het Braassemermeer. Beide meenten willen volgend jaar vergunningen verstrekken or de snelle motorboten. On- ïgs sprak Alkemade zich nog voor een verlaging van het ntal. Door de ommezwaai is geen kans meer dat motor- otbezitters straks slechts voor halve plas een vergunning ijgen. Sisteren schaarden de beide llegepartijen CDA en WD !h in Alkemade achter het col- jevoorstel het aantal vergun- ygen te handhaven op 85. \positiepartij PvdA was niet Jiwezig. Groen Links wel. Van n woordvoerder F. Koek hoeft snelle motorbootsport niet. nj pleitte ervoor het aantal ver- hningen op termijn terug te ïngen naar nul. DDA-fractievoorzitter N. van niten zag het collegevoorstel een verdedigbaar compro- s en 'een mooie poging om op één lijn te komen.' In augus tus nog had de meerderheid van de commissie met name ernstige bezwaren tegen het aantal van 85. Alleen de Alke- madese WD was (in tegenstel ling tot haar Jacobswoudse par tijgenoten) destijds voor. Het college bleek goed geluisterd te hebben naar de kritische op merkingen van de commissie. Toen was er geen meerderheid voor het voorstel. Nu wel. Van Ruiten verbond één voorwaarde aan zijn fiat: geen soepel hand havingsbeleid, maar een effec tieve controle, door de rijkspoli tie te water. Burgemeester A. Meerburg beloofde in het overleg met buurgemeente Jacobswoude aan te dringen op een goede controle. „De politie is echt ac tief, ze wacht niet af of er toe vallig wat passeert", aldus Meerburg. Hij toonde zich ver heugd over de instemming van de commissie. Nu kan Alkema de met goed fatsoen richting Leimuiden om een door beide gemeenten gedragen regeling definitief vast te stellen. ;n 52-jarige vrouw uit Al ien, die - heeft geprofiteerd in de oplichtingspraktijken n haar vriendin (48), is door se rechtbank tot een gevangenisstraf, waarvan helft voorwaardelijk veroor- ïld. Tijdens de behandeling de strafzaak tegen haar - weken geleden - eiste of- :r van justitie J. van Belzen jftien maanden cel waarvan if maanden voorwaardelijk tegen haar. De aanklaagster meende dat de vrouw ook schuldig was aan uitlokking tot oplichting door haar vrien din, maar dat heeft tde recht bank niet bewezen verklaard. De vriendin, die over enige tijd terecht zal staan, praatte met zielige verhalen duizen den guldens uit de zak van doorgaans argeloze slachtof fers. Die mensen offerden hun spaargeld op om het tweetal te helpen. Ze wisten echter niet dat het geld opging aan drank en gokken. GOUDA/RUNSTREEK. Het waterbedrijf Zuid-Holland oost (WZHO) verlaagt met ingang van 1 januari de prijs van het drinkwater met drie cent. Drinkwater komt daarmee in de Rijnstreek op 2,92 gulden per kuub, inclusief BTW. Te genover de verlaging van de kuubprijs staat een verhoging van het vastrecht met 1,86 gulden per jaar naar 94,71 gulden. De WZHO gaat volgend jaar 60 miljoen gulden investeren in de drinkwatervoorzie ning. Belangrijk daarin is de uitbreiding van de wincapaciteit door uitbreiding van de zuiveringsstations in Lexmond en Langerak. Daarnaast steekt het waterbedrijf veel geld in onderzoeken naar de winning van kwalitatief beter water op manieren die het milieu minder schade toebrengen. Doordat het bedrijf aan de andere kant op verschil lende fronten in de eigen organisatie bezui nigt, wordt de begroting 1996 met een posi tief resultaat afgesloten. CHEF HENNYVAN EGMOND. 071 -5356414, PLV CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 Forse aderlating 'begeleid wonen Verenigingen in Alkemade ontvangen volgend jaar 2,5 procent minder subsidie. Een uitzondering wordt ge maakt voor de dorpsraden van Oud Ade en Kaag, de cul turele activiteiten en de activiteiten voor peuters, jeugd en ouderen. Een forse aderlating volgt voor het project Begeleid Wonen in Alkemade. B en W stellen voor om met ingang van 1997, 8000 gulden minder voor het pro ject uit te trekken. Dat blijkt uit het welzijnsprogramma 1996. groot tot aan De Bijlen. Om te voorko men dat deze weg vervolgens direct langs de oever loopt, moet De Bijlen worden verlegd en langs de zuidkant van de dagcamping gaan lopen. De aanpas singen aan de omgeving kosten de ge meente bijna 1,7 miljoen gulden. Krol denkt ongeveer 10 miljoen in het project te moeten steken. Het initiatief van de Alphense projectontwikkelaar is na het eerste haalbaarheidsonderzoek alleen maar groter geworden. Een kleine pier zou niet rendebal zijn. Het kunst matige eiland moet in de huidige plan nen plaats gaan bieden aan twaalf 'the matische horecavestigingen'. Het plan is op Amerikaanse leest geschoeid, en de horecavestigingen moeten dan ook Amerikaanse thema's krijgen. Gedacht wordt onder andere aan een nachtclub, een cowboybar en een New Orleans jazz café. Commercieel directeur F. Rossel van de projectontwikkelaar verwacht dat als alles goed gaat de pier in het voorjaar van 1998 kan worden geopend. ALKEMADE MARIETA KROFT In totaal verleent Alkemade vol gend jaar 4000 gulden minder aan subsidies voor de vereni gingen. Dat komt neer op 2,5 procent. De jaren daarop wor den de subsidies gekort met 9000 gulden (1997), 13.000 gul den (1998) en 17.000 gulden (1999). De peuters, jeugd en ouderen worden volgend jaar zoveel mo gelijk ontzien, stellen B en W in het welzijnsprogramma vast. De bejaardencomités en -sociëtei ten kunnen echter wel op een korting van 2,5 procent reke nen. Het geld blijft wel bestemd voor de ouderen. Door de be sparing op de sociëteiten kun nen activiteiten worden betaald die in het nieuwe dienstencen trum worden gehouden. Het dienstencentrum komt in het nieuw te bouwen Huize Jaco bus. De dorpsraden krijgen net als vorig jaar elk 1000 gulden. Zij worden niet gekort omdat an ders de inspraak in de kleine kernen in het geding zou ko men. Ook aan de regionaal vastgestelde subsidies, zoals die voor het Leidse Dierentehuis en de Leidse Rechtswinkel wordt niet getornd. Gemeente Alke made bekijkt nog of er op de huisvestingskosten van de twee peuterspeelzalen die Alkemade rijk is, kan worden bezuinigd. De Stichting Begeleid Wonen De Schakel dat aan de Water gang in Oude Wetering is geves tigd, krijgt met ingang van 1997 nog maar 30.000 gulden van de gemeente, 8000 gulden minder. In het pand wonen vier mensen die zodanig worden begeleid dat ze in de toekomst zelfstan dig moeten kunnen wonen. Daarnaast begeleidt de stichting mensen die elders in de ge meente wonen. Voor deze 'ex ternen' wil de gemeente geen subsidie meer verstrekken. Vol gens J. Smulders van de afdeling welzijn willen B en W hierop bezuinigen omdat ze de bege leiding niet als een gemeentelij ke taak zien. Sectorhoofd H. van Vliet van De Binnenvest in Leiden, waar onder het Alkemadese project Begeleid Wonen valt, reageert geschokt. „Dat wordt een pro bleem", zegt hij in een eerste reactie. „Minder geld betekent namelijk dat we minder perso neel kunnen inzetten." Volgens Van Vliet is het van groot belang dat de begeleiding van mensen die zelfstandig wonen kan wor den voortgezet. „Daar is be hoefte aan." Het welzijnspro gramma wordt maandag in de commissie welzijn besproken. NIEUWE WETERING/DEN HAAG marieta kroft Het was de eerste keer dat het Nieuweweteringse chrysan- tenstekbedrijf H.J. Straathof zaken deed met kweker A. Doelman (54) uit het West landse Honselersdijk. „Maar tevens de laatste keer", ver zuchtte W. van der Hoeven die als verkoop-adviseur bij het bedrijf werkzaam is. Voor 60.000 gulden had het bedrijf in september chrysantenstek- ken aan de Westlandse bloe- menkweker geleverd. Doel man hield echter 16 mille van de rekening af. Gesprekken voerde Straathof met hem, brieven schreef hij, maar het hielp allemaal niets. Vandaar zijn stap gisteren naar de rech ter. Waarom Doelman weigerde de het restant-bedrag te beta len, werd gisteren niet duide lijk. Hij was zelf namelijk niet komen opdagen en had ook geen advocaat in de arm geno men. Straathofs advocaat A. van Hemert en zijn twee ver koopadviseurs Van der Hoe ven en P. van der Vorst ston den vol vraagtekens over de beweegredenen van de West lander. „Eerder klaagde Doel man wel eens over 'koploos- heid' (chrysanten zonder bloem)", aldus Van Hemert. Verkoper Van der Hoeven vul de hem aan: „Een lichte mate van koploosheid is inherent aan het ras. En dat wist hij." Advocaat Van Hemert eiste gisteren bij de rechtbankpresi dent behalve de 16.000 gul den, ook de advocaatkosten van 2400 gulden, de proces kosten en de rentevergoeding. Rechtbankpresident Robbers doet volgende week donder dag uitspraak. Niet dat advocaat Van He mert verwacht dat, indien de uitspraak in zijn voordeel uit valt, de Westlandse kweker het geld wel op tafel zal leggen, zo merkte hij na afloop van de zitting op. „We hebben dan echter wel een uitspraak waar mee we beslag kunnen leggen op zijn bankrekeningen en/of bedrijf. Reken maar dat we dat doen." WOUBRUGGE ERIC DE JAGER De zoektocht naar een nieuw onderkomen lijkt na vijf jaar ten einde voor de Woubrugse tand artsen T. Turk en E. de Geus. De commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Jacobswoude stemde gisteren met een kleine meerderheid in met het plan voor een nieuwe tandartsen praktijk aan de Bateweg in Woubrugge. De praktijk komt tussen het medisch centrum en de rooms-katholieke kerk. De eerder geplande woning boven de praktijk komt te vervallen. De speurtocht naar een ge schikte praktijkruimte in Wou brugge bezorgde de tandartsen inmiddels al meer pijn dan een getrokken verstandskies. Ook deze keer verliep het overleg over de nieuwe werkplek niet zonder slag of stoot. De com missieleden van D66 en Ge meentebelang uitten opnieuw de wens dat zij pas over de tandartsen willen beslissen, wanneer een totaalplan voor het gebied Bateweg-Van Wou- deweg-Hussonshoek op tafel ligt. „Maak toch een plan voor het hele gebied", verzuchtte F. Witteman namens Gemeente belangen. „Waarom kunnen we niet een halfjaartje wachten?" Tandarts Turk legde uit waar om dat onmogelijk is. De toena me van het aantal patiënten heeft gezorgd voor een onwerk bare situatie in de huidige prak tijk. De enige manier om goed te kunnen frinctioneren is een grotere ruimte en die is in Wou brugge alleen aan de Bateweg te realiseren. „Na vijf jaar zoeken, kan de maat wel eens vol zijn. Als dit nu niet lukt, is een oplos sing binnen Woubrugge mis schien niet meer reëel", sprak de tandarts provocerend. Wethouder Kea was het met die stelling eens. Volgens hem is er nu sprake van een onge wenste situatie, die al veel te lang duurt. Plannen voor de to tale indeling van het gebied lig gen klaar en op den duur ko men die wel in orde, verzekerde hij. Nu moeten eerst de tandart sen worden geholpen. Gemeen tebelang en D66 hadden nog steeds moeite met de enkele be handeling van het bouwplan voor de tandartsenpraktijk. De meerderheid (WD en CDA) stemde echter direct voor. zoeterwoude Minister M. de Boer van VROM moet op 5 december maar even voor sinterklaas spelen in Zoeterwoude, vindt het comité Be houd de Grote Polder. De minister krijgt volgende week woensdag van kinderen uit het dorp een reuzeklomp met stro en wortels. En met een verlanglijst waarop maar één wens staat: een groene Grote Polder. Het comité vecht tegen het plan van de provincie om in het polderland van Zoeterwoude duizenden huizen te bouwen. Van de minister van VROM verwachten zij dat ze het groene hart van de Randstad beschermt. Na mens hun kinderen hebben de leden van het comité een gedicht geschreven aan 'lieve minister Sinterklaas'. „Wij willen dit jaar dus allemaal in onze schoen, een briefje van u met daarop: die Grote Polder, we houden hem groen." foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17