antoren in tadhuis egstgeest BOXSPRING compleet slaapcomfort Zand voorraad in Warmonds 't Joppe lijkt onuitputtelijk Staken in een walm van patat en kroketten SlqqpkqmgrCgntrum Leiden Regio rpschef niet onder ruk woede agenten Eerste kerstbomen Gedoogvergunning aan Kai rammelt' Strooien met folders 1 DECEMBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 5356429 inica wesseung e van 'zijn' agenten i nauwelijks iets te rpschef S. van Hulst oijna lakoniek op de die hem van alle 'orden gemaakt. „In m actie wordt de taal scherper. Zodra er is en de acties zijn kunnen we gewoon ssenen weer met el- :nwerken." psleiding is en blijft ris met de actievoer- de manier waarop onderbreking wordt d. „De essentie is dat en de regie van het rk uit handen nemen. en mag niet. Als f ben ik eindverant- k voor al het politie- iie verantwoordelijk- •t ik houden." Uren- leg in de nacht voor- lan de acties heeft de liet dichter bij elkaar ilsl vindt dat er op de een zondagsdienst rden gedraaid en dat de bureaus dus open moeten blijven. De stakers (want dat waren de agenten gisteren voor het eerst in de geschiede nis) hebben de bureaus dicht gegooid en bieden vanuit de kantines noodhulp. „De bonden hebben begin deze week dienstverlening als op zondag toegezegd en nu biedt het plaatselijk actiecomi té alleen noodhulp. Bovendien wordt de centrale meldkamer en dus de sturing vanuit de leiding, buitenspel gezet. Dat gaat te ver." Van Hulst blijft erbij dat hij 'zijn' agenten alle gelegenheid geeft om de acties te voeren die ze willen voeren, „ledereen die verlof wilde opnemen, heeft daarvoor de gelegenheid gehad. Ik support de actie echt wel. Ik erken de reden van de actie." Dat neemt niet weg dat Van Hulst wel de bonden woens dagavond voor overleg heeft uitgenodigd om, zoals hij het uitdrukt 'uit te vinden hoe we ervoor kunnen zorgen dat de agenten boos kunnen zijn over de CAO'. herman joustra hier nog een college- at op 7 december in nenlijke vergadering mmissies ruimtelijke financiën en bestuur i behandeld. Eind de- emt de raad dan een Het is echter niet te n dat die dwars zal idat het collegevoor- et grootste deel tege- t aan de wensen van den. „We hopen dan te zetten achter een lie tien jaar heeft ge- ?r een nieuw raadhuis plek daarvan." ?st verhuist, indien ns plan verloopt, be- laar het pand van de diniek. Dat wordt :end opgeknapt «n jvendien aan de ach- katwuk/koudekerk monica wesseung In de kantine hangt een geur van patat, kroketten en sigaret- terook. Mannen en vrouwen spelen een kaartspel. Anderen zitten onderuitgezakt met de benen op tafel en praten met el kaar. Op het eerste gezicht zien de actiebijeenkomsten van de stakende politie in 1 lollands Midden er gemoedelijk uit, maar dat is schijn. Inwendig ko ken ze. De agenten van Hollands Midden zijn boos. Al weken. Eerst was hun kwaadheid ge richt tegen minister Dijkstal (binnenlandse zaken) die, vol gens de agenten, weigert een fatsoenlijke CAO af te sluiten. Nu richt de agressie zich op de korpsleiding. Want, verwoordt Aad Gravekamp van het actie comité de mening van de mees te agenten, die heeft de dien ders 'volledig laten vallen'. Gisteren om negen uur hiel den de agenten het voor gezien. Vanuit verschillende districtbu reaus (de wijkbureaus waren nagenoeg allemaal gesloten) ging 'de sterke ami' massaal op de fiets naar de actiebijeenkom sten. De agenten mogen dan door de leiding worden ge dwarsboomd, op straat kunnen ze een potje breken. Zes man naast elkaar op de fiets blokke ren de Hooigracht, rode stop lichten worden genegeerd en eenrichtingsverkeer interesseert hen niet. Op straat ziet het er ludiek uit. maar eenmaal binnen in de kantines van de voetbalvereni ging Katwijk en van de sporthal Ridderhof beginnen de discus sies en het gemopper. „Van Hulst (de korpschef) heeft ge zegd dat de agenten gewoon een kop van jut zoeken en dat hij dat is geworden. Maar als hij niet uitkijkt hééft hij dadelijk niet eens meer een kop", zegt Gravekamp. Af en toe rukt vanuit de kantines een auto uit om ergens in het district (nood- )hulp te bieden. Gravekamp denkt, nel als de stakende agenten, dat de ver houding met Van Hulst niet meer zo makkelijk goed zal ko men. „Hij heeft het echt volle dig verbruid. Van Hulst heeft de mond vol van integriteit, maar open en eerlijk overleggen kan hij niet. Met zo'n man kunnen we echt niet zo maar weer om de tafel gaan zitten." Dat de woede groot is blijkt ook wel uit de petitie die het district Lei den/Voorschoten volgende week aanbiedt. Hierin wordt vertrouwen in de korpsleiding opgezegd. Gesprek van de dag is de ver houding met de leiding en niet de CAO. „De hoge bazen weten niet meer wat er bij de agenten leeft. Ze doen alsof ze ons toe staan te staken, maar tegelijker tijd dreigen ze met disciplinaire maatregelen. Belachelijk", zegt agent Knook. Ook de Leidse Karin Vroegop 'baalt' van Van Hulst. „Hij staat aan de kant van Dijkstal en niet aan de onze. Dat klopt toch niet?" De meeste wijkbureaus waren gisteren gesloten. De districts bureaus waren overigens ook grotendeels verlaten. De leiding van het district Rijn- en Braas- sem begon direct te noteren wie er niet was en er wel hoorde te zijn om zodoende de diensturen af te schrijven. De boosheid bij de actievoerders hierover was zó groot, dat ze di rect die inventarisatie in de war stuurden door af en toe het bu reau binnen te lopen, waarop de leiding weer opnieuw met tellen moest beginnen. De komst van de landelijke vakbondstopmannen Piet Krui- zinga (ACP) en Hans van Duijn (NPB) doet de agenten duidelijk goed. De steun van de vakbond is hard nodig nu de korpsleiding zich zo hard opstelt. „We staan achter jullie. Hollands Midden is de enige regio met deze harde lijn en dat pikken we niet", al dus Van Duijn. Ihuis van Oegstgeest aan het Wilhelminapark kantoorbestemming. De overige drie gebou- de gemeente op dit moment in gebruik heeft, het Wilhelminapark en een aan de Rhijngees- veg, worden na de verhuizing van de gemeente pand van de Jelgersmakliniek weer woonhuizen, t wethouder M. Poelmans (D66/gemeentelijke ng) gisteren bekendgemaakt. terzijde een nieuw deel bij. Met dat vertrek moet de gemeente echter een nieuwe bestemming vinden voor de panden die ze op dit moment nog 'bewoont'. De gemeente heeft daarover de afgelopen maanden druk over legd met omwonenden. Gebleken is dat die alleen ver deeld zijn over de bestemming van het raadhuis. De meeste be woners die aan de voorkant wo nen, zien het liefst appartemen ten in het raadhuis. Bewoners aan de achterkant pleiten juist voor kantoren. De keuze van het college is uiteindelijk op kantoren gevallen, omdat dat bij vérkoop duidelijk het meeste geld oplevert, zo zei Poelmans. De keuze voor een woonbe stemming van de overige drie panden van de gemeente, komt precies overeen met de voor keur van de omwonenden. wassenaar Sint is nog in het land, maar de eerste kerstbo men zijn er al. Op het voorma lige parkeerterrein van het Wassenaarse dierenpark liggen de bomen al klaar. Kleintjes kosten een tientje, grotere vijf tien piek. Volgens de Rijnsburgse kerstboomhandelaar P. de Mooij is de gemiddelde prijs twee tientjes. De groene den is nog steeds de populairste boom. Toch komen dit jaar ook veel bomen uit Denemarken vertelt De Mooij. „Bomen uit Denemarken als de Nordmann en de Nobeles zijn dit jaar van een schitterende kwaliteit en voor een gunstige prijs." Toch zullen de kerstbomen dit jaar weer meer concurrentie krijgen van kunstbomen. Uit milieuoverwegingen wordt steeds vaker besloten een nep- boom te kopen. De Mooij denkt dat kopers van het kunstgroen het milieu er geen plezier mee doen. „Tegenwoordig worden er spe ciaal bomen gekweekt voor de kerst. Na de feestdagen wor den ze ingezameld en versnip perd om over bospaden te strooien. Als je een plastic boom na tien jaar in de prul lenbak doet is het volgens mij veel slechter voor het milieu dan elk jaar een verse boom aan te schaffen." FOTO DICK HOCEWONINC gstelling centraal wonen groeit t centraal wonen in Starrenburg Voorschoten zal straks te opleveren voor veel Voorschotenaren. Aanvankelijk taar uit dat in de nog te bouwen fiat veel Leidenaars te len komen, maar de belangstelling uit Voorschoten is ier toegenomen. wonen is een initiatief van de Vereniging Centraal Wo- familie Rimmelzwaan. Rimmelzwaan bezit grond in de die beschikbaar stellep voor het project, loment wordt er met de gemeente overleg gevoerd over ële voorwaarden. Een gedeelte van de grond is beschik- le fiat van omstreeks 40 woningen, een ander stuk grond inden van de gemeente. Die zorgt als tegenprestatie voor ningen rond de flat. Een boxspring met binnenveringsmatras is een ideale bedcombinatie. Honderden veren zorgen voor een optimale ondersteuning en veel comfort. Boxspring 'SHUTTLE' compleet met originele BONELL binnenveringsmatras. 80 x 200 cm 595. 90 x 200 cm 695. 140 x 200 cm 1245.- BEVERWIJK, Meubelboulevard, Paralelleweg 2, Tel: 0251- 213560 I DIEMEN, Sniep 5, Tel: 020-6953035 CRUQUIUS, Woonboulevard, Spaarneweg 26, Tel: 023-5289033 LEIDERDORP. Meubelplein 6, Tel: 071 5895115 USSE, Grachtweg 63, Tel 0252- 412949 WADDINXVEEN, Mercuriusweg 5, Tel 0182-610004 DELFT ZUID. Schieweg 89, Tel: 015-2561762. leiderdorp jaap van sanduk Heeft Leiderdorp met het afge ven van een gedoogvergunning aan pekingeendenbraderij Kai har East Food Production aan de Doeslaan wel juist gehan deld? Mr. B. Olivier, voorzitter van de commissie beroep- en bezwaarschriften, heeft in elk geval grote twijfels. „In de gedoogbeschikking wordt meer toegestaan dan in de milieuvergunning, die de Raad van State heeft vernie tigd", constateerde hij tijdens de behandeling van een aantal bezwaarschriften tegen het handhaven van het bedrijf. Vol gens omwonenden veroorzaakt het geur- en parkeeroverlast. Tijdens die behandeling kwam ook de gedoogvergunning ter sprake. Omdat tegen deze vergun ning nog tot 7 december be zwaar kan worden gemaakt, worden de bezwaren daartegen later behandeld. Vooral de toegestane parkeer- maatregelen schoten bij Olivier in het verkeerde keelgat. „Het college zegt in de milieuvergun ning: de Doeslaan mag niet worden geblokkeerd. Die ver gunning sneuvelt en vervolgens komt er dan een gedoogbe schikking waarin staat dat dat wel kan!" Een ambtenaar, die het colle ge vertegenwoordigde, wees er op dat het twee uur lang blok keren van de Doeslaan hooguit bij uitzondering gebeurt. Bo vendien wordt de gedoogver gunning op 1 januari ingetrok ken. Daarna moet Kai over de vereiste milieuvergunning be schikken. alphen aan den run De politie heeft gisteren in het centrum van Alphen strooifol- ders uitgedeeld, met daarin een toelichting op de acties die de politie momenteel voert. Tege lijkertijd voerde zij een fietsen- controle uit in het voetgangers gebied van de Van Mandcrsloo- straat. De ongeveer 250 fietsers die in overtreding waren, kre gen behalve een waarschuwing ook zo'n strooifolder uitgereikt. Volgens de politie waren er lou ter positieve reacties. Vrouw bevrijd voorschoten De politie moest er vanochtend aan te pas komen om een 64-ja rige bewoonster van de Chopin- laan in Voorschoten uit haar be narde situatie te bevrijden. Agenten forceerden de deur voor het ambulancepersoneel. De vrouw was onwel geworden. Ze is overgebracht naar het AZL. Bewoners Overveer: 'Wethouder lapt inspraak aan laars' oegstgeest monica wesseung Wethouder Van Eisen (Progres sief Oegstgeest) lapt inspraakaf spraken aan zijn laars. Hij neemt besluiten zonder daar over met de direct betrokkenen te overleggen en lekt bovendien naar de krant. Hij doet daarmee precies hetzelfde als hij de woonbootbcwoners verwijt. Dat verwijt was voor hem onlangs reden het overleg met de bewo ners op te zeggen. Dat schrijft Oegstgeestenaar F. Wijnschenk namens dik 100 Oegstgeestenaren aan de wei- houder. Na de woonbootbewo ners zijn nu de bewoners van de woonwijk Park Overveer boos op Van Eisen. De 'Overveerders' zitten, net als de woonbootbe woners in de klankbordgroep (een overleggroep) die zien be zighoudt met de inrichting en ontsluiting van de nieuwe woonwijk Broek- en Simontjes- polder. De kwaadheid is opgewekt door een uitlating van Van Ei sen in het Leidsch Dagblad. De wethouder liet tijdens een voor lichtingsbijeenkomst over de Broek en Simontjespolder we ten dat een ontsluiting richting Lange Voort 'logisch' lijkt als de wijk twee ontsluitingen zou krij gen. Wijnschenk voelt zich ge passeerd. „Wij proberen con structief mee te denken en on dertussen speelt de wethouder een spelletje. Hij verwijt ande ren dat zij vertrouwelijke infor matie laten uitlekken zonder eerst de betrokkenen te infor meren en nu doet hij hetzelfde. Zo valt er niet te overleggen". Niet alleen de procedure, ook het plan zelf (een ontsluitings- weg die aansluit op de lange Voort) stuit Wijnschenk tegen de borst. „Daar zijn we nou niet direct kapot van en dan druk ik mee heel voorzichtig uit." De wethouder lijkt de reactie wat overtrokken te vinden. „Lr is helemaal niets besloten. We hebben helemaal geen keuze gemaakt, ook niet voor de Lan ge Voort. En van uitlekken is na tuurlijk al helemaal geen spra kc." Overigens is het overleg bin nen de klankbordgroep (waarin onder andere woonbootbewo ners en bewoners van Park Oe- vrveer), weer begonnen. warmond frank buurman De zandwinplas 't joppe lijkt voor Warmond een onuitputte lijke bron van inkomsten. Naast de anderhalf miljoen kubieke meter zand die in de noord oosthoek kan worden gewon nen blijken in de zuidoosthoek ook nog miljoenen kubieke me ters winbaar zand voorradig te zijn. Dat werd gisteravond dui delijk tijdens de commissie openbare werken. Warmond overweegt het zand in het noordoosten van 't Joppe boven water te halen. Dat levert miljoenen guldens op, die ge bruikt kunnen worden voor het opknappen van het dorpscen trum of de aanleg van recreatie gebied. Het gaat om een hoe veelheid zand die in het kader van een oude vergunning toch al gewonnen had mogen wor den. „De zandwinning is tien jaar geleden gestopt omdat het op dat moment goedkoper was om zand uit de Vlietlanden te halen. We hebben dat zand ver der laten zitten omdat het van zelf meer geld waard werd. Elk jaar is de prijs een kwartje per kubieke meter gestegen. Boven dien kan het zand met nieuwe technieken sneller worden ge wonnen", aldus wethouder I. Wassenaar. De behoefte aan zand is in Zuid-Holland nog steeds groot vanwege de vele bouwactivitei ten. Dat heeft ook de prijs opge dreven. Het alternatief, zand winnen uit zee, is aanzienlijk duurder. De provincie verleent vrijwel zeker een nieuwe vergunning voor zandwinning in het noord oosten van 't Joppe. Dit omdat het gaat om zand dat volgens de oude, nu verlopen vergunning, toch al gewonnen had mogen worden. Of de provincie ook toestemming zal geven voor zandwinning in het zuidoosten is nog de vraag. Warmond over weegt op dit moment nog niet om daar een aanvraag voor in te dienen. Volgens het ingenieursbureau Oranjewoud levert de zandwin ning nauwelijks nadelige gevol gen op. liet verder uitdiepen van 't joppe in het noordoosten zal weinig aan de huidige situa tie veranderen. De omwonen den van 't Joppe zijn daar niet gerust op. Zij vroegen gisteren tijdens de commissievergade ring om garanties. Volgens woordvoerder l.ub- berse van Oranjewoud zijn de risico's die verdere zandwin ning oplevert acceptabel. „We hebben onderzocht of de bo dem 'wandelt'. Dat bleek in de afgelopen jaren niet het geval te zijn geweest. De helling waar onder het zand word gewonnen is niet zo steil dat het zand zich daardoor gaat verplaatsen. Wat de Zijldijk betreft: elke dijk kan scheuren. Vaak is zwaar verkeer daar de oorzaak van", aldus Lubberse. Volgens Oranjewoud is het praktisch onmogelijk dat er zand onder funderingen van huizen uitloopt als gevolg van zandwinning, een opvatting die- hij sommige Warmonders sterk leeft. Zandwinning, aldus wethou der Wassenaar, wordt zorgvul dig overwogen. „Het gaat in eerste instantie niet om het ver dienen van geld. Als zandwin ning tot gevolg heeft dat de Zwanburgerrnoien in het water dondort schieten we daar na tuurlijk niets mee op. Wé zou den wel een goede WA-verzeke ring voor het project kunnen af sluiten, al zijn de risico's dan gering." Op de vergadering werd ove rigens duidelijk dat de gevolgen van zandwinning in eerste in stantie voor rekening van de zandwinner zijn. Diverse com missieleden waren niet hele maal gerust op de risico's, maar uiteindelijk gaf de commissie wel het groene licht voor het project. De gemeenteraad be slist volgende week over de zandwinning.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15