_/EIDEN Koppelstein vreest grofvuilplaats ;tie zonneboiler een groot succes CDA: lasten omlaag door drukken gemeentelijke kosten i de gevangenis kan ik eindelijk weer rustig slapen Twee jaar cel geëist tegen Leidse pedofiel gen inkijk ,G 1 DECEMBER 1995 jny van ecmond. 071-5356414, plv -chef hans koenekoop. 071-5356429 Kantoren a In het raadhuis van I 3 Oegstgeest komen kantoren. De overige pan den van de gemeente worden weer woonhuis. Zegerplas a -j De Zegerplas in Al- I phen wordt binnen enkele jaren omgevormd tot een echte recreatiepias met veel voorzieningen. jesroof bij Onyxhof Een 56-jarige Leidse is gisteren het slachtoffer geworden n jonge dief. De vrouw stond voor haar flat aan de of, toen een ongeveer 15-jarige jongen langsfietste en boodschappentas uit de handen rukte. In de tas zaten meer een betaalpasje en een bedrag van 400 gulden. 1 weg uit woning Uit een een woning aan de Kanaalstraat zijn afgelopen ;en portefeuille en een portemonnee gestolen. Daar zaten meer een betaalpasje in, een rijbewijs en een geldbedrag D gulden. IO 1895 Maandag 2 December •landerveen wordt gemeld: De echtgenote van den hoofd- vijzer der bijzonder christelijke school op het dorp alhier irnacht, waarschijnlijk met medeneming van een trom- met effecten, verdwenen. Een timmerman, uit deze ge- mede gehuwd, is ook gisternacht vertrokken; men ver- alzoo, dat zij in elkanders gezelschap zich naar buitens ullen begeven. IO 1970 dinsdag 1 december bevindt zich landelijk gezien in een gunstige positie wan- et gaat om spoedeisende medische hulp. Naast het Aca- :h Ziekenhuis Dijkzicht in Rotterdam is het Leids Acade- Ziekenhuis het enige ziekenhuis in Zuid-Holland waar e eisen wordt voldaan. Dag en nacht staat een groep spe- n klaar om spoedpatiënten op te vangen. Dat blijkt uit orlopige classificatie-lijst van de Coördinatiecommissie gin Ziekenhuis. arin smoldersom een extra uitgave van 800 gulden, aldus woordvoerder J. ïoede, wethouder voor van der Erf van de EWR. leeft vandaag de eerste Het zonneboilerproject was in ïiler in gebruik geno- eerste instantie gericht op de iet kader van het Leidse Merenwijk. „Van de 2000 men enplan. Het TOO-da- sen die we hebben aangeschre- is een gezamelijk ini- ven, hebben er 180 serieus ge re in de gemeente Leiden ageerd. Daarom hebben we be- inergie- en Watervoor- sloten 200 zonneboilers te sub- Rijnland (EWR). In eer- sidiëren", vertelt Van der Erf. intie stelden Leiden en Niet alleen de subsidie maakt een extra subsidie van de aanschaf van een milieu- ilden beschikbaar aan vriendelijke boiler aantrekkelijk, leigenaren, bovenop de Het verbruik van energie voor van duizend piek die warm water wordt gehalveerd, geeft. De belangstelling Als de 200ste subsidie afgege- t zonneboilerproject is ven is, moet er gekeken worden groot dat Leiden en de of de gemeente en het EWR de it subsidiebedrag heb- subsidieregeling kunnen voort- ubbeld. zetten. Van der Erf denkt dat dit 5 de subsidie van 2000 wel zal gebeuren. Het is na- kost het huiseigenaren tuurlijk ook de taak van de ge- tenminste 2000 gulden meente om iets voor het milieu tallatie en aanschaf van te doen. Mocht de subsidierege- eboiler en de collector, ling worden stopgezet, dan heb- en met de installatie ben de mensen nog altijd recht gewone boiler gaat het op de landelijke subsidie." leiden wim koevoet De lasten in Leiden moeten niet alleen omlaag maar kunnen dat ook. Dat beweert CDA-voorman P. Klück nu al drie dagen in de debatten over de gemeentebe groting voor 1996. Pas gister avond, in de raadscommissie fi nanciën, vertelde hij niet eerder dan na hevig aandringen van de woordvoerders van de drie col legepartners PvdA, GroenLinks en D66 hoe de Leidse 'generieke lasten' (OZB en afvalstoffenhef fing), die tot de hoogste van het land behoren, naar beneden kunnen worden bijgesteld. Klück beperkte zich tot enkele voorbeelden. Het reinigen van kolken kost de gemeente tien gulden per kolk per jaar. Vol gens Klück schommelen de markttarieven tussen de drie en vijf gulden. Volgens de CDA'er kunnen dergelijke gemeentelij ke kosten omlaag en daardoor ook de tarieven als Leiden 'marktconform' en 'efficiënter' gaat werken. Iets dergelijks geldt voor on- gediertebestrijding. Leiden doet zichzelf volgens Klück ernstig tekort door hiervoor minder dan de helft van de kosten door te berekenen. Hij pleitte voor een doorbereking van minstens 75 procent van de werkelijk ge maakte kosten. Hij denkt op de ze wijze zo'n 15 miljoen gulden te kunnen besparen die hij in de vorm van een verlaging van de generieke belastingen met zo'n twee tot vier procent aan de burgers wil teruggeven. Rianne Peeters van Groen Links nam het meest nadrukke lijk afstand van Klücks benade ring. „Als je alleen maar naar kostprijzen kijkt, dan zie je in de overheid een kapitalistische on derneming die zo veel mogelijk moet binnenhalen. Laten we niet de illusie koesteren dat je voor alle maatschappelijke ont wikkelingen een sluitende fi nanciële systematiek kunt be denken. Er is meer dan het be heersen van de lasten alleen." R. Hillebrand van de PvdA en O. Welling van D66 voegden daaraan toe dat ze liever hun energie stoppen in een veel gro ter probleem waarvoor de raad is gesteld: de gevolgen van de hertaxatie van onroerend goed in Leiden. De waarde van vooral goed kope woningen in Leiden is enorm gestegen. In het ongun stigste geval zou deze waardes tijging in 1997 kunnen leiden tot een verhoging van het OZB tarief met 35 procent. „Als we daar die vier procent van Klück vanaf halen, dan blijven er nog 31 over", smaalde Welling. PvdA. D66 en GroenLinks wil len Uevei dal CDA wethouder Walenkamp zich inspant voor 'tariefsdifferentiatie', waardoor de lastendruk wat meer wordt verschoven van de huishoudens naar het bedrijfsleven. Walen kamp en Klück zijn daar echter huiverig voor. Ze vrezen dat een verdere lastenverzwaring voor het bedrijfsleven ten koste gaat van het 'Leidse investeringskli maat'. Bewoners tegen aanwijzen steenwisselplaats als verzamelpunt De bewoners van Koppel stein willen geen inlever- punt van grofvuil in de buurt van hun wijk. Zij zijn bang voor verkeersoverlast nu de gemeente de steen wisselplaats aan de Hoge Morsweg heeft aangewe zen als plek waar Leide- naars grofvuil kunnen afle veren. leiden herman joustra Komende maandag bieden ver tegenwoordigers van de Vereni ging van Huiseigenaren Koppel stein milieuwethouder J. Laurier een petitie aan waarin ze hun bezwaren uiteenzetten. Tegelij kertijd wordt dan ook een lijst met handtekeningen overhan digd. Op dit moment is de ver eniging bezig die handtekenin gen te verzamelen in de wijk. Ondanks het feit dat toen al bekend was dat er bezwaren leefden bij de bewoners van Koppelstein - WD'er B. Vos ha merde daar nog op - schaarde de gemeenteraad zich afgelo pen dinsdag toch achter het collegevoorstel een opslagter rein aan de Hoge Morsweg (de steenwisselplaats) per 1 januari 1996 als nieuw inleverpunt te laten fungeren voor grofvuil. Nu kunnen Leidenaars nog terecht bij het overslagstation aan de Gabriël Metzustraat. Volgens bestuurslid H. Stikkelorum vre zen de bewoners van Koppel stein onder meer dat het inle verpunt voor te veel verkeers overlast zal zorgen, met name op de Smaragdlaan die langs neemt die overlast alleen nog maar toe", aldus Stikkelorum. De bewoners menen verder dat de toename in verkeersdrukte de verkeersveiligheid niet ten goede zal komen. „De in- en uitrit van de steenwisselplaats ligt vlak bij de rotonde die juist is aangelegd", verduidelijkt Stikkelorum. Daarnaast zal het vele verkeer leiden tot een on aanvaardbare geluidsoverlast, zo wordt gevreesd. „De steen wisselplaats ligt dan wel niet in de wijk, maar er wel naast", zegt Stikkelorum. „En er ligt geen barrière tussen. Volgens ons is er dan ook sprake van een ver plaatsing van het probleem door de gemeente." Hij doelt daarmee op het ge- meentebesluit de steen wissel plaats als inleverpunt van grof vuil aan te wijzen om de over last voor bewoners van de wijk Groenoord te verminderen. De keus viel op de steenwissel plaats omdat die niet in een woonwijk ligt. Een andere maatregel om de overlast voor Groenoord te verminderen is dat het groente-, fruit-, en tuin afval per 1 januari rechtstreeks naar Stercompost in Alphen aan den Rijn gaat. Ook wordt het grofvuil dat door de gemeenten bij huizen en bedrijven wordt opgehaald, dan bij Vliko in Lei derdorp afgeleverd. Wethouder lxiurier acht het overigens niet juist nu al op de bezwaren van Koppelstein te re ageren. „Dat hoort niet via de krant. Laten we eerst het ge sprek maar afwachten." De steenwisselplaats aan de Hoge Morsweg. De bewoners van Koppelstein vrezen dat een inzamelpunt van grofvuil op die plek zal leiden tot on aanvaardbare geluids- en verkeersoverlast. foto dick hogewoning het kleine woonwijkje loopt. „Het is eigenlijk de druppel die de emmer doet overlopen. Want de wijk ondervindt nu al eporme overlast van verkeer van buitenaf. Van het verkeer van het CBR (Centraal Bureau Rijvaardigheid, red.) bijvoor beeld. Mensen die rij-examen doen, vertrekken vanuit de 3 oktoberhal. Dat geldt voor per sonenauto's, vrachtwagens en motoren." Ook het vrachtverkeer van de verschillende bedrijven in de buurt van Koppelstein zorgt al voor overlast voor de bewoners. „Als de Leidenaars dan ook nog eens hun grofvuil komen bren gen aan de Hoge Morsweg, Open buis in stationstunnel De nieuwe stationstunnel die- volgende week maandag na de spits voor het autoverkeer wordt opengesteld, is morgen, zaterdag 2 december, te be zichtigen. De gemeente houdt dan open buis in de tunnel. Om 11.00, 12.00, 13.00 en 14.00 uur verzorgt zij rondlei dingen door de tunnelbuis. De rondleidingen beginnen vanaf het informatiecentrum Leiden Centraal Project aan het Sta tionsplein. den haag/leiden persbureau cerberus Honderden videobanden, foto's en cassettes trof de politie op 22 augustus aan bij een leidse pe dofiel thuis. Een bekentenis had de politie dus niet meer nodig, want de beeld- en geluidsdra gers spraken boekdelen over de manier waarop de pedofiel al twintig jaar te werk ging. Tien tallen jochies werden zijn slachtoffer. Alleen zijn twee ei gen zoontjes ontsprongen de dans. „Aan hen waagde ik me niet want zij hadden geen ont snappingsmogelijkheid", zou de inmiddels gescheiden Leide naar daar later over verklaren. Hij hoorde gisteren voor de Haagse rechtbank dertig maan den cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk eisen. De man kon moeilijk iets anders doen dan bekennen, en dat deed hij dus ook. Zo zat er tussen de jus titiële stukken een foto van een ventje dat op de bank zat met een computerspelletje in zijn handen, een zogenaamde 'Ga- me-Boy'. Terwijl het kind inge spannen naar het display tuur de, bevond zijn broek zich rond zijn enkels.Dat geeft aan dat u die kinderen afleidde omdat ze anders zoiets niet zouden wil len". wist rechtbankpresident J. Holtrop. Onder de slachtoffer tjes van de loidenaar bevonden zich vriendjes van zijn zonen, en ook zoontjes van gezinnen waar de loidenaar als huis vriend te boek stond. Het mis bruik duurde per slachtoffer meestal een paar maanden. Als de jochies de leeftijd van der tien jaar bereikten, verloor de Leidenaar alle seksuele interes se. Er was een enkel slachtoffer tje dat beweerde te zijn ver kracht door de pedofiel. Deze ontkent dat echter. De zaak kwam aan het rollen door een zwager, zelf voormalig slachtoffer van de Leidenaar. Deze beschikte over een sleutel waarmee hij poolshoogte nam in de woning. Daar vond hij de banden waarvan hij er een paar meenam naar de politie. Die viel de volgende dag al binnen. Volgens verdachtes raads vrouw T. Bruins, had de politie onrechtmatig bewijs vergaard, daar de huiszoeking het gevolg zou zijn geweest van een on rechmatige daad. De als 'intelligent, maar zelf ingenomen en eigengereid' om schreven verdachte zei een be handeling op prijs te stellen. Zijn raadsvrouw vroeg in dat verband om een lange voor waardelijke straf. Overigens kon de politie geen aanwijzingen vinden dat de man zijn films en foto's uitwis selde in een pedofielennetwerk, zoals vaak gebeurt. Ook is ko men vast te staan dat de man de kinderen nooit met fysiek ge weld heeft gedwongen. De rechtbank doet op 14 de cember uitspraak. echtpaar betrapt bij vervoer honderden kilo's hasj vns koenekoopechtpaar goed aan de handel had verdiend leend van een Libische zakenman, die nu minis- roepshalve een lans voor de Leidenaar. mat Rankrekpninppn hplipnpn in dp tipndlli7pndpn fpr i«; nm miin nripWf» rPütanrant in k'atwiit ff» rm iiorcnrtril iiL-f» f if <>l IL- Lor» miin r-lü'.ni ..I u daad werd het Leidse echtpaar in augus- lit jaar betrapt op het slachthuisterrein, rige man en zijn 49-jarige vrouw sjouw- ch een breuk aan tientallen zware dozen 5600 kilo in totaal. De dozen werden uit ïtwagen getild en verborgen in een gara- dit vergrijp eiste de officier van justitie Dij de Haagse rechtbank hoge celstraffen: oor de man en 1,5 jaar voor de vrouw, cier is er zeker van dat het echtpaar een ke rol vervulde in een criminele organi- grote hoeveelheden drugs Nederland nokkelde en grof geld verdiende aan de „Meneer huurde vrachtauto's onder een lm, huurde verschillende loodsen in de den en richtte die zodanig in dat de hasj l worden verstopt. Bepaald niet amateu- bgezet." )er is de officier er van overtuigd dat het I echtpaar goed aan de handel had verdiend Bankrekeningen beliepen in de tienduizenden guldens, in Marokko had de man twee huizen en in Leiden reed hij rond in dure Mercedessen. Het echtpaar verbleef met de kinderen in Marokko toen op 20 augustus de opdrachtgever vanuit Nederland belde. Als de bliksem vloog het echtpaar eerste klas naar Parijs. Daar misten ze een aansluiting op een vliegtuig naar Amsterdam, dus namen ze een taxi. De rekening, 30.000 fran cs (zo'n 10.000 gulden) was kennelijk geen pro bleem. De volgende dag waren ze al vroeg aan het la den en lossen. „Het was mijn vierde opdracht gaf de Leidenaar toe. r.En ik was blij dat de politie me oppakte. Het was de enige manier om uit een benarde situatie te komen. In de gevangenis slaap ik weer rustig. Torenhoge schulden hadden hem in de armen van de criminaltieit gedreven, zo deed de 51-jari ge man de rechtbank geloven. „Ik had geld ge leend van een Libische zakenman, die nu minis ter is, om mijn Griekse restaurant in Katwijk te verbouwen. Bij hem stond ik vijf ton in het krijt." Een vage kennis bood hem de mogelijkheid mak kelijk geld te verdienen. „Ik zou goederen opslaan die naar Noordafrikaanse landen geëxporteerd moesten worden. Van hasj wist ik niets." Maar al bij het eerste vrachtje, in februari van dit jaar, ontdekte hij dat die goederen verdoven de middelen waren. „Ik wilde daar niets mee te maken hebben en ben toen weggelopen. Diezelf de dag nog ben ik ontvoerd en toen hebben ze mij gedreigd af te maken als ik niet zou meewer ken." Angst was daarom de reden dat hij doorging. Geld speeldë allang geen rol meer. „Ik heb nooit een cent gezien van de handel. Mijn bezittingen heb ik niet verdiend met de drughandel, maar komen voort uit de zakelijke relatie die ik vroeger met deLibiër had." Zijn advocaat, mr. Roest, brak niet alleen be roepshalve een lans voor de Leidenaar. maar ook op persoonlijke titel. „Ik ken mijn cliënt al vijftien jaar. Deze man is geen crimineel. Hij heeft zijn brood goed verdiend met de handel in tweede hands goederen. Ook genoot hij aanzien in lei den als bestuurslid van de moskee en als tolk voor zijn landgenoten. Zijn zwakke karakter maakte hem een ideaal slachtoffer voor een cri minele organisatie." De verdachte Leidenaar nam het tijdens de rechtszitting op voor zijn vrouw. Zij zou van niets geweten hebben. De enige reden dat ze die be wuste augustusdagen was meegereisd vanuit Marokko en had meegeholpen met dozen sjou wen was dat ze haar man in de gaten wilde hou den. „Ik wist dat mijn man me ontrouw was ge weest. Ik was daarom bang dat hij weer vreemd zou gaan en wilde per se bij hem in de buurt blij ven. Van de drugs wist ik niets. Mijn man zei dat erin die dozen automaterialen zaten." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Vreemd genoeg zijn ;e zeegezichten die de van het huis 'Weidend len der Lelien' aan de indsekerkchoorsteeg De maakster van het rerkje, tevens bewoon- i dit scheve pandje, iet deze glasschilderin- n perfecte manier tegen [evonden. eb de schilderijen niet >p de ramen geschilderd p twee platen glas die ik eer ik uitzicht wil heb- de straat - zo weg kan zegt Mieke Visser. „Ik [/vel eens over nage- im een etalage in te met dingen die ik heb kt. Maar dat neemt ge- /eel ruimte van je kamer De naam van het huisje It het bijbelboek ed, een lofdicht op de ..Die naam heeft het n aantal jaar geleden al 5n, toen ik er nog niet e." foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13