Een reep in een duurder jasje Smaak Amandel en suiker basis voor spijs en marsepein VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 N BEEK *072-5196258 Grand Cru Onlangs kreeg ik een boeiend boek werkje onder ogen van wijnschrijver Hans Walraven. De donkerrode ve lours kaft met de in gouden opdruk geschreven titel 'Grand Cru 96'zegt alles over deze handzame, in agen da-formaat uitgegeven, gids.Grand Cru beantwoordt vragen die liefheb ber en verzamelaars van de grote wijnen regelmatig bezighouden", zo begint auteur Walraven. In de zesde zojuist verschenen editie van deze tiueejaarlijksegids krijgen wijnlief hebbers antwoord op vragen als: wanneer is de wijn rijp om te drin ken?, hoelang is de wijn houdbaar? en hoe is de kwaliteit die schuilgaat achter het etiket van een Grand Cru van een bepaald jaar? „Overigens", zo voegt de auteur er aan toe, „zijn de gegevens gebaseerd op de ervarin gen van een team van deskundigen die zich met name op het gebied van de Grand Cru's hebben gespeciali seerd. Centaal in het boekje staan de wij nen van de 61 Médoc Chateaux. De Medoc is een smal district ten noord westen van Bordeaux. Het gebied staat wereldwijd bekend om de grote klasse van de wijnen en telt zo'n 1.800 wijnbezittingen die vrijwel uit sluitend rode wijn produceren. Médoc is opgesplitst in de Bas-Medoc en de Haute-Médoc. In laatstge noemde regio bevindt zich het over grote deel van de beroemde chateaux die de naam van hun gemeente dra gen: St. Estèphe, Pauillac, Margaux, St. J alien, List racen Moulis. Opmer kelijk is het hoofdstuk 'Grand Cru's en uw gezondheid', waarin de au teur de bekende radioloog Tim Over toom, verbonden aan het Sint An fo rtius Ziekenhuis in Nieuwegein aan het woord laat. Hij verklaart dat on langs is aangetoond dat rode wijn stoffen bevat die een positief effect hebben op 'schadelijk cholesterol'. „Met name de non-alcoholische fe- nolische stoffen die de wijn zijn rode kleur geven hebben een remmende werking op bloedvatvernauwing. Het gaat zelfs zover", aldus verklaart Overtoom, „dat uit medisch onder zoek blijkt dat in Frankrijk relatief weinig mensen overlijden aan hart infarcten als gevolg van vernauwing van de kransslagaders. En dan te be denken dat de Franse eetgewoonten gerust overdadig en vetrijk genoemd mogen worden.De verklaring van deze schijnbare tegenstrijdigheid ligt volgens de arts in de consumptie van rode wijn in Frankrijk. „Het zal me nig wijn liefhebber deugd doen dat de meeste Grand Cru's diepgekleur- de, geconcentreerde wijnen zijn met een overvloed aan fenolische stof fen", zo besluit Overtoom zijn betoog die daarmee antwoord geeft op een stelling van de auteur. Die is van mening dat de anti-alcolwl campag nes, hoewel uiterst nuttig, niet altijd genuanceerd zijn. Hen chocoladeletter is niet meer dan een reep in een duurder jasje, schrijft de Con sumentenbond deze maand in de Consumentengids. Door gaans wordt voor letters dezelf de chocolade gebruikt als bij repen. Per 100 gram blijkt dan de letter 30 cent tot een gulden duurder. Uit een test is geble ken dat de duurste letter van Droste is, de goedkoopste van Sweet Products. Qua smaak zijn de Delicata (Albert Heijn) en Verkade het lekkerst. Letters van Baronie, Hema, De Heer en Sweet Products hebben het minst aantrekkelijke uiterlijk, geuren relatief minder en heb ben de minst gladde structuur. De letter van Ringers oogt en geurt goed, maar smaakt het minst naar chocolade, aldus de Consumentenbond. Chocoladeletters, -llikken, -re pen, -hagel, -vlokken, -pasta, bonbons en niet te vergeten chocolademelk: allemaal pro- dukten gemaakt van cacao. Ze zijn niet meer weg te denken uit ons westers consumptiepa troon. Per hoofd van de bevol king eten we jaarlijks bijna ze ven kilo cacao- en chocolade- produkten. De cacaobonen hiervoor worden met de boot vervoerd naar Amsterdam, de grootste cacaohaven ter we reld. Columbus ontdekte tijdens zijn reis naar Amerika in de zes tiende eeuw de cacaoboon bij de Azteken. Spanje was dan ijjpp" we ook het eerste land in Europa waar cacao werd gebruikt en verwerkt. Aan het einde van de zestiende eeuw ontstond ook in andere landen belangstel ling. De Nederlander Van Hou ten heeft een grote bijdrage ge leverd aan de verwerking van de cacaoboon tot een beter produkt. Hij ontdekte rond 1825 hoe cacaoboter van de rest van de boon kan worden gescheiden. Pas toen stond de weg open voor de uitvinding van chocolade, eerst puur en later ook melkchocolade. De eerste chocoladereep was in 1907 te koop. Tegenwoordig is een veelheid aan chocolade- produkten te verkrijgen: witte en melkchocolade/gevulde chocolade, allerlei soorten, bonbons, enzovoort. Het ma ken van chocolade begint bij de ruwe cacaobonen die wor den gebrand, ontdaan van de doppen en vermalen tot de vettige vloeibare substantie, die cacaomassa heet. Bij het persen van de cacao massa ontstaat een scheiding tussen het vet (ongeveer 50 procent), cacaoboter genoemd, en de cacaopoeder. Chocolade maken is een kwestie van goed mengen. De belangrijkste grondstoffen zijn cacaoboter, cacaomassa, suiker en eventu eel melkpoeder. Volgens de Warenwet moeten alle soorten chocolade en ca caopoeder gemaakt zijn van de cacaoboon. Als dat niet het ge val is, dan staat op de verpak king 'imitatiechocolade' of'ca- caofantasie'. Dat zijn produk- ten die weinig cacaopoeder be vatten, gemaakt zijn met ande re soorten vetten dan cacaobo ter of met geur-, kleur- en smaakstoffen. Surrogaat Daarnaast is er ook een surro gaat van cacao, carobe. Dat wordt gemaakt van de peulen van de Johannesbroodboom. In tegenstelling tot cacao bevat carobe geen vet en geen theo bromine. een stof die verwant is aan cafeïne en die een op wekkende werking heeft. Of ge bruikers hier iets van merken, verschilt per individu. Het ef fect van een chocoladereep is minder sterk dan dat van een kop koffie. Van chocolade wordt nogal eens beweerd dat het versla vend werkt en een gevoel van opwinding geeft. Chocolade bevat fenylethylamine, een aan adrenaline verwante stof, die stimulerend werkt en de hart slag en de bloeddruk verhoogt. Fenylethylamine wordt ook in de hersenen aangemaakt. Mensen die lijden aan een de pressie zouden mogelijk een tekort aan deze stof kunnen hebben. Door chocolade te eten zou men het fenylethyla- minegehalte weer op peil bren gen en zich een stuk beter geen voelen. Een theorie die waar schijnlijk te mooi is om waar te zijn. Wie dezer dagen pepernoten, kruidno ten, speculaas, borstplaat en marsepein eet, zal waarschijnlijk niet beseffen dat het strooien en weggeven van dit soort lekkernijen voortkomt uit een vrucht baarheidsritueel. Volgens sommigen is de Germaanse god Wodan de voorloper van Sinterklaas. Als Wodan op zijn paard door de lucht 'reed', placht hij vruchtbaarheid over het land (en via de schoorsteen ook over mensen) uit te strooien. Dat dachten zijn onderdanen althans, en daarom gooiden zij met ap pels en noten, symbolen van de vrucht baarheid. Anderen menen daarentegen dat Sint-Nicolaas een samensmelting is van twee bisschoppen, onder wie Nico- laas van Myra, die leefde in de derde eeuw na Christus in Zuid-Turkije. Er bestaat nogal eens verwarring over de begrippen kruidnoten en pepemo ten. Pepernoten zijn taaie, koekachtige brokjes. Bij de bereiding ervan wordt geen vet gebruikt. Als ze oud en hard zijn, worden ze weer zacht als u ze be waart bij een snee brood. Kruidnoten zijn plat. rond en hard. Chocoladeletters worden gemaakt van cacaopoeder, suiker en cacaoboter (en voor melkchocolade nog melkpoeder). Elke letter heeft hetzelfde gewicht; de letter I is dus niet kleiner dan de W. Marsepein en spijs worden beide ge maakt van amandelen en poedersuiker. Marsepein bevat minder amandelen en meer suiker dan spijs. De amandelen in marsepein zijn fijner gemalen dan die in spijs. Marsepein werd vroeger in de apotheek verkocht als kostbaar medica ment. Omdat marsepein en spijs vrij veel vet bevatten, kunnen ze na verloop van tijd rans worden. In de koelkast zijn ze ongeveer een halfjaar houdbaar. In banketletters en amandelletters zit spijs verwerkt, met daaromheen een korst van bladerdeeg. Het verschil is dat een amandelletter van honderd procent amandelspijs is gemaakt. Banketletter is een fantasienaam. Dat wil zeggen dat de spijs niet is gemaakt van amandelen, maar van peulvruchten, bijvoorbeeld witte bonen en amandelaroma. De ver melding op de verpakking 'met room boter' betekent dat de korst met room boter is bereid. Deze aanduiding zegt niets over de vulling. In de decembermaand wordt veel ge snoept. Dat hoeft op zich geen pro bleem te zijn. Het aantal keren dat er iets gegeten of gedronken wordt is ech- Marsepein is een typisch produkt voor (de snoepmaand) december. De basis ervan is dezelfde als spijs, alleen de verhoudingen zijn anders. ter wel van belang. Iedere keer als je iets eet of drinkt, maken bacteriën in de mond zuren uit het voedsel. Deze zuren doen een aanslag op de tanden en kie zen. Een constante aanwezigheid van suiker is een aanslag op het gebit. Het gebit kan zeven zuurstoten per dag verdra gen. Om die reden adviseert het Voor lichtingsbureau voor de Voeding om naast de drie maaltijden per dag (ont bijt, lunch, avondeten) niet vaker dan vier keer een tussendoortje te nemen. OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. broodbelegsel; 5. kansspel; 10. foedraal; 12. drietal; 13. meisjesnaam; 14. schil; 16. Europeaan; 17. familielid; 18. mal; 20. ach ter; 21. natuurlijk bos; 23. kegelvormig; 25. windrichting; 27. bouwland; 28. pausen- naam; 30. boom; 31. losplaats; 32. dagvlin der; 33. vertragingsmiddel; 34. groente; 36. alcoholische drank; 38. gehoororganen; 40. groef; 41. diersoort; 44. maanstand; 46. doopvader; 47. boom; 48. bloeiwijze; 50. moment; 51 duw; 52. gang van een paard; 54. gast; 55. hemelgeest; 56. echopeiling. CRYPTOGRAM slyter a-e-o-o-e minco—e-c o-s-derde klets-e-n msnot bobbel a-1o knecht Verticaal: 1. functionaris; 2. vulkaan; 3. strop; 4. vogelprodukt; 6. deel van de bijbel; 7. vlekkenwater; 8. getal; 9. medisch specialist; 11volgzaam; 14. duw; 15. pausennaam; 18. deel van het bestek; 19. windvrij; 21. hangkamertje; 22. keukengerei; 24. deel van een schip; 26. gewoon te; 28. onderricht; 29. familielid; 33. vleessort; 35. deel van een woord; 37. onderwijzer; 39. bedrog; 40. afgelegen; 42. hoofddeksel; 43. mager; 45. boterton; 47. echtgenoot; 49. spinnewebdraad; 51. hemellichaam; 53. ijzer; 54. lager onderwijs. s HEINZ TOM POES Heer Bommel en de toornviolen Heer Ollie stond stil en zette de bak violen op de grond. De bloemen gin gen voort met hun piepend gehoest en hun geroep: De toorn van een heer! De toorn van een heer! zodat hij moest schreeuwen om zich ver staanbaar te maken. „Alle mir zit in deze monsters!riep hij uit. „Wat moet ik doen? Ik kan niet eens spui ten!" „Ja, ja, spuiten", zei Kwetal knik kend. „Ik ben benieuwd hoe u dat gaat doen. Ik voor mij zou daar da gen voor nodig hebben en Pee Pastinakel ook. Maar u wacht ermee tot zonsondergang. „Wat een denkraam!" Nu dook ook Tom Poes uit de paarse nevels op. Hij was afge gaan op het geschreeuw dat hij vanuit de verte hoorde en bij het zien van de bulderende violen bleef hij verrast staan. „De toorn van een heer", herhaalde hij hoofdschud dend. „Die zal niet veel helpen, in dit geval." „Net of ik dat niet weet!" riep heer Ollie gebroken. „Je hoeft me dat heus niet te zeggen, jonge vriend! Verzin liever een list!" Maar Tom Poes schudde het hoofd. „Dat gaat niet", zei hij verslagen. „Als men de natuur geweld aandoet is er geen list te be denken." Heer Bommel liet de han den zakken. Een ogenblik keek hij met afkeer naar de reutelende en schreeuwende bloemen: toen vatte hij de bak weer op en liep moeilijk de nevels in. Kwetal keek hem bij het licht van zijn aansteker na. „Ik wou, dat ik hem mocht helpen", sprak hij, toen het geluid van de zich verwijde rende hoestbui verstorven was. „Maar Bommel doet alles alleen, hè? Jammer is dat, ik zou zo veel van hem kunnen leren." DOOR HANS VAN ES De herfst van 1995 gaat de boeken in als droog, vrij zonnig en warm De voorbije novembermaand heeft een royale bijdrage geleverd. Er waren verschillende dagen met bijna recordhoge temperaturen. Oosl Maarland (Limburg) noteerde 19.8 graden op 11 november. Ondank het overheersende zeer zachte weer werd de stunt van vorig jaar bij lange niet gehaald. Toen werd het de warmste slachtmaand van de eeuw met 10.2 graden. Door enkele korte kou-invalletjes aan het begin en rond het midden van de maand bleef het gemiddelde nu steken op 6.8 graden (nor maal 5.9). De laagste temperatuur (-9.2 graden te Twente) werd be reikt aan het begin van de maand, toen de nachtelijke uitstraling opl maal was onder een winters hogedrukgebied. De andere koude-penc de, rond de 18e, leverde enkele sneeuwbuien op. In het noorden van het land lag er korte tijd 3 tot 6 centimeter. Voor het overige domineerden de zuidelijke winden, die naast hoge temp* raturen ook veel zon opleverden. Gemiddeld werd ons land 80 uren door de zon beschenen; normaal is dat 55 uur. Evenals oktober bleef november behoorlijk droog met gemiddeld 43 mm en uitersten van 20 mm rond het IJsselmeer tot 80 mm in Zee land. In de westelijke kuststreek noteerde Voorhout 40 mm, Leider dorp 42 mm en Leiden-ZW 45; Santpoort en Haarlem vingen resp. 4 en 54 mm op. Inmiddels is de eerste van de drie wintermaanden be gonnen en dat zullen we merken ook. Het kille weer van dit moment nog maar het voorspel voor wat er volgende week op ons af komt - ee heuse machtsgreep van Koning Winter... Tot en met dit weekeinde stelt Thialf zich nog 'mild' op; overdag kon het kwik nog 1 3 graden boven het vriespunt en de vorst in de nact blijft meest licht. De met oosten-tot zuidoostenwinden aangevoerde lucht van het continent wordt wat droger, zodat er steeds meer gater in het laaghangende wolkendek vallen. Op zondag wordt het startsein gegeven voor het serieuzere werk. Eer oceaanstoring buigt niet ver voor onze westkust af naar de Middel landse Zee, waar een omvangrijk lagedrukgebied wordt gevormd. Te zamen met een knaap van een hogedrukgebied boven Finland van 1048 hectopascal (voorheen millibar) verschijnt een klassiek-wintei se luchdrukverdeling op de weerkaart. Krachtige oostenwinden voe ren ijzige lucht uit het noorden van Rusland naar de Lage Landen. Ir de heldere nachten gaat het matig vriezen (-5 tot-10 graden). Over dag wordt het vrij zonnig, maar het kwik stokt bij -2 graden. E U wmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden, ook hier en daar flinke opklaringen. Vandaag in het noorden nog af en toe regen of sneeuw, verder overwe gend droog. Middagtem- peratuur langs de kust en kele graden boven het vriespunt; landinwaarts meest lichte vorst. Zweden: Opklaringen en vrijwel overal droog, 's Middags aan de zuidkust tempera tuur rond het vriespunt. Elders lichte tot matige Denemarken: Wolkenvelden, ook opkla ringen 'en en droog. Mid- dagtemperatuur net iets boven het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en vandaag vooral in ler- jand, Wales en zuidwest-Engeland, mor gen ook elders, van tijd tot tijd regen, vandaag mogelijk ook onweer. Maxima op morgen uiteenlopend van 8 graden oost-Engeland tot 13 in Ierland. België en Luxemburg: Vandaag overwegend bewolkt en droog. Morgen ook enkele opklaringen. Kouder met maxima van min 1 in de Ardennen tot 5 graden aan de kust. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon. In Bretagne, de Ven dee en in Normandië wolkenvelden en vooral vandaag kans op een bui. In de oostelijke departementen kans op mist. Middagtemperatuur uiteenlopend van 3 graden in de Vogezen en Jura tot 13 in Bretagne. Portugal: Rustig weer met flinke zonnige perio den, maar in het noorden ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur langs de kust tussen 15 en 18 graden. Madeira: Veranderlijk bewolkt en vandaag nog kans op een regen- of onweersbui. Tem peratuur 's middags rond 19 graden. Spanje: Droog en zonnige perioden, in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Langs de oostkust meer bewolking en enkele bui en. mogelijk met onweer. Middagtempe ratuur m het binnenland rond 11 gra den, langs de Golf van Biskaje en de Costa's ten noorden van Benidorm rond 14 en langs de kusten in het oosten Canarische Eilanden: Wisselend bewolkt en kans op een bui, mogelijk met onweer Middagtempera tuur rond 22 graden. Marokko: Westkust: Droog en vooral morgen veel zon. Middagtemperatuur oplopend naar ongeveer 21 graden. Tunesië: Nu en dan zon en enkele verspreide bui en, mogelijk met onweer. Middagtempe ratuur ongeveer 18 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon. Vooral vandaag in het westen nog wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog. Middag temperatuur van 6 graden in de buurt van Clermont-Ferrand tot plaatselijk 13 aan de voet van de Pyreneeën Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt en enkele fikse bui en, ook met onweer. Middagtempera tuur ongeveer 16 graden. Italië: Perioden met zon en vooral in het zui den enkele buien, mogelijk met onweer; plaatselijk veel neerslag. Met name in de Po-vlakte kans op mist. Aan de Adria- tische kust in het zuiden veel wind. Mid dagtemperatuur morgen uiteenlopend van 6 graden in het noorden tot 17 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Perioden met zon. Vandaag op Sardinië eerst ook wolkenvelden en vrijwel overal droog. Iets lagere temperaturen; morgen maxima rond 15graden. Malta: Vandaag wolkenvelden en een enkele onweersbui. Morgen meer zon en over wegend droog. Middagtemperatuur om streeks 18 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en vandaag voor al in het zuiden en op Kreta, morgen ook elders, enkele regen- of onweersbuien. Iets kouder; middagtemperatuur mor gen uiteenlopend van 11 graden in het noordoosten tot 17 op Kreta. Turkije en Cyprus: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Op Cyprus geregeld zon en droog. Iets lagere temperaturen; middagtem peratuur morgen van 10 graden op de Dardanellen tot 17 op Cyprus. Duitsland: Overwegend bewolkt en nevelig of mistig weer met lokaal wat lichte motregen, mogelijk ook ijzel. Slechts op enkele plaatsen wat zon. Middagtemperatuur in het oosten iets onder het vriespunt, in het westen meest iets erboven. Zwitserland: Flink wat zon en droog, maar in I noorden plaatselijk mist of laaghangi de bewolking. Middagtemperatuur vai graden aan de noordflank van het Alpi madsjef-tot 8 in de zuidelijke kantons Oostenrijk: Perioden met zon, maar in het noorc en vandaag ook nog in het oosten w kenvelden. Overwegend droog. Iets ki der; middagtemperatuur morgen in laagland net iets onder het vriespunt. Rustig weer met in de nacht en ochte kans op mist. Verder flink wat zon vrijwel droog. Overdag op de mee plaatsen lichte vorst; alleen langs kust nog maxima boven het vriespunt Tsjechië en Slowakije: Geleidelijk meer opklaringen en dro Morgen in de nacht en ochtend kans mist. Middagtemperatuur enkele grac onder het vriespunt. Hongarije: Wolkenvelden en mogelijk wat reger motregen en later kans op wat sneei Iets kouder; morgen maxima rond vriespunt. ZATERDAG 2 DECEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.27 Zon onder 16 Maan op 14.25 Maanonder03 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.06*- 11.39 - Laag 07.44 20.06 07.25 23 Weerrapporten 01 december 07 u Emöhoven Den Helder Rotterdam Vhssmgen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Split c Stockholm c Warschau z Wenen z Zurich 2 Johannesburg c New Orleans c New York z TelAviv c Tokyo z

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10