Cultuur Kunst 'Muziek maken houdt je jong' ewondering Giphart wil geen Jan Cremer zijn 99 Heerlijk helder honingzoet amusement güch zucht zich door |let theater Rob de Nijs en de geur van parfum DONDERDAG 30 NOVEMBER 1995 CHEF GERT VISSER. 071 -5356441 Leidse band The Fellows viert zevende lustrum Ronald Giphart signeert een van zijn boeken in de foyer van het Al- phense Parktheater. foto holvast/mark lamers LEIDEN ARJAN VAN DUK ALPHEN AAN DEN RUN» ERNA STRAATSMA I Seks, seks en nog eens seks. Waarom toch steeds die van sperma doordrenkte boeken? Ronald Giphart (29 is gewend aan alle kritiek en blijft zich ver dedigen. Zo ook in Alphen aan den Rijn, waar hij gisteren te l gast was in het Parktheater. „Seks is voor mij een mal waar- mee ik boeken schrijf. Nee, ik kick helemaal niet op dat on derwerp." Taboe's doorbreken, daar gaat het volgens Giphart om in de literatuur. En welk onder werp leent zich daar nou beter voor dan seks? Een onderwerp dat de hoofdschotel is in elk van de drie boeken van Giphart, die I in 1992 debuteerde met de rar man 'Ik ook van jou'. „Mensen vragen mij wel eens of ik'seksu eel gefrustreerd ben, omdat ik zoveel over seks praat. Maar als ik dan aan een volle zaal vraag wie er wel eens masturbeert dan steekt niemand zijn hand op. Wie is er dan gefrustreerd?" Toch zit de belangrijkste lite raire vertegenwoordiger van de zogheten generatie Nix er wel een beetje mee. Dat Trouw-re censent Tom van Deel zijn tweede roman 'Giph' (1993) heeft afgedaan met de woorden 'neuken, neuken en nog eens neuken' vindt hij flauw. „Dat boek gaat echt niet alleen over neuken, maar ook over ontlui kende seksualiteit en hoe be langrijk iemands uiterlijk is. Ik vind het zo jammer dat ik voortdurend op dat woord 'neuken' word vastgepind. Ik pas er voor om als een soort Jan Cremer door het leven te gaan." Om eentonigheid te voorko men schrijft Giphart ook voor het literaire voetbalblad Hard Gras en over 'het literataire we reldje'. Ooit was Giphart een fervent bezoeker van literaire café's en signeersessies, maar sinds hij zelf schrijft is zijn 'ont zag voor schrijvers' als Jeroen Brouwers en Harry Mulisch vol ledig verdwenen. „Toen ik zelf een jaar of twintig was dacht ik echt dat goede schrijvers ook goede mensen zijn. Ik had ont zag voor schrijvers, die in mijn ogen allemaal 'mevrouwen en meneren' waren. Maar het blij ken gewone mensen te zijn." Tegenwoordig is hij het meest gecharmeerd van het werk van jonge schrijvers als Herman Brusselmans en Joost Zwager man. En wellicht is hij ook een fan van Bart Croughs, want als een lezeres uit het publiek vraagt of hij zijn sekscènes in het vervolg van een condoom wil voorzien („want je boeken worden veel gelezen door jon geren") wordt hij boos. „Dat doe ik niet. Al die AIDScampag- nes doen meer kwaad dan goed. De angst die de mensen wordt ingeboezemd staat niet in ver houding tot de kans op besmet ting met het AIDSvirus." De Leidse coverband The Fellows Daniëlla bestaat 35 jaar. Daarmee is de band waarschijnlijk de oudste uit Lei den en omstreken. Om het lustrum te vieren, geven The Fellows zaterdag 2 december een galaconcert in het An- tonius Zalencentrum aan de Lange Mare. Daarop pre senteert de band ook zijn nieuwe CD, getiteld 'Fellow- time'. brengen." Echtgenoot Herman Doove voegt eraan toe: „We wil len de boel niet laten verslap pen. Daarom repeteren we we kelijks. Ik denk dat dat streven naar altijd het beste ons onder scheidt van andere bands." Volgens Daniëlla, die zo'n 30 jaar geleden nog als nachtclub zangeres in de Nederlandse film '10.32 uur' optrad, werden The Fellows niet overal met open ar men ontvangen. „Soms werd je met argusogen bekeken. Maar na een tijdje zag je de houding van het publiek veranderen en aan het eind van de avond kre gen we zelfs verzoekjes voor housemuziek, waar we dan ook gehoor aan gaven." Doove: „Onze truc is, dat we de span ning langzaam opvoeren. We beginnen met wat rustiger mu ziek en eindigen met rock 'n roll of house. Op die manier kun nen we het publiek in elke hoek krijgen die we maar willen." De groep werd opgericht in 1960. In de begintijd speelde ze vooral in bar-dancings, zoals De Zevensprong, Het Zeepaardje en De Kleine Burcht. Toen die na verloop van tijd uit de mode raakten, ging de band steeds meer op bruiloften en perso- neelsfeestjes spelen. Verder hebben The Fellows een aantal malen in Duitsland gespeeld en ook een tijdje als begeleidings band van Lee Towers opgetre den. In die 35 jaar is er natuurlijk veel gebeurd. Dikwijls waren er wisselingen in de bezetting, twee basgitaristen overleden en zangeres Daniëlla was er bijna 15 jaar tussenuit om haar kin deren op te voeden. Maar het zo kenmerkende streven naar perfectie bleef. Daniëlla: „We zijn geen smartlappenkoor. We willen toch een beetje klasse Doove meent, dat je wel vrienden moet zijn om zo lang bij elkaar te blijven. „Als het niet klikt, hou je het niet lang vol. Natuurlijk hebben we wel eens een meningsverschil, maar we zullen elkaar nooit naar de sffot vliegen. Muziek betekent heel veel voor ons, het is een soort uitlaatklep. Ik zou er niet buiten kunnen. Muziek houdt je jong, echt waar." Het gala van komende zater dag zal zeker niet het slotgala van The Fellows zijn. „Pas als we d'r uitgegooid worden om dat we te oud zijn, stoppen we", zegt Daniëlla. Behalve The Fel lows Daniëlla treden zaterdag ook The Crazy Rockers op. eveneens een band uit de vroe ge jaren zestig. Bovendien ho pen The Fellows op de komst van burgemeester Goekoop, om hem het eerste exemplaar van de nieuwe CD te overhandigen. Kaarten voor het optreden zijn voor 17,50 verkrijgbaar bij de volgende adressen: Just Music (Oude Singel 198), Hen- ny Rits Modezaken (Janvossen- steeg 56) en Sigarenmagazijn Teun Fielemon (Bevrijdings- plein 1). Het gala begint om 21.00 uur en duurt tot 02.00 Met: Stella Denier van der Con en Frank Houtappels Zang: An- nemieke Tetteroo. Gezien: 29/11LAKtheater, Leiden. Vanavond herhaling. Nixon wilde per se hèn op het Witte Huis hebben voor een optreden. Zij waren alles wat de Ameri kaanse jeugd zou moeten zijn: succesvol, muzi kaal en schoon. Ze glimlachten, zongen liefdes liedjes en hadden geen mening over Vietnam. Een jaar of tien later overleed Karen Carpenter aan anorexia nervosa. Bij Richard hadden potten vol slaappillen de muzikale ideeën verdrongen. Carrousel brengt scènes uit het levensverhaal van The Carpenters met twee acteurs die ook kunnen zingen en een zangeres die haar werk erg mooi doet. Er valt veel te snoepen. Natuurlijk van de zoete liedjes als 'Close to you' en 'Top of the world', maar ook van het decor in paars en appel groen met gouden en zuurstokroze accenten. De scènes zijn simpel: het opgezegde versje voor moederdag, de interviewvragen waar de twee als Kwik en Kwek op reageren, de jaloezie van het muzikale genie dat toch bij zijn zusje in de schaduw blijft staan. Een enkele scène is wat grimmiger, zoals die waarin Richard zijn zus met geweld yoghurt voert. Die beeldende kracht had ik graag vaker gezien. Was ik maar een leraar. Dan zou ik vanavond met m'n klas naar het LAK gaan en daarna een boom opzetten over hoe het zo ver heeft kunnen komen met deze oorverdo vend gewone amusementsmiljonairs. In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat'daar tussen zit. Vandaag spreekt Leo van Zanen, dichter/performer en bureaucoördinator bij het Leidse Kunstcentrum Haagweg 4, zijn bewondering uit voor puzzels en andere 'hersenkrakers'. „Puzzelen scherpt de geest. Je moet abstracte problemen oplossen en dat helpt je weer bij het oplossen van allerlei problemen in het dagelijks leven. En is het leven niet één groot Probleem?" Wat heeft het toeval mij te brengen en in Shoeverre ben ik in staat het toeval te manipuleren. Daar gaat het om bij puzzels. Als je een beetje over dat jeug dige ontzag voor 'toeval' heen bent, merkje dat veel dingen toch te beredeneren zijn. Dat niet alles door anderen wordt geregeerd en dat je op veel schijnbare toevalligheden toch invloed kunt uitoefenen. Puzzelen scherpt de geest. Bij deze spelletjes gaat het om ab stracte problemen die je moet oplossen. En als je je vaak te rugtrekt in die wereld van ab stracte problemen kun je in het dagelijks leven ook makkelijker problemen oplossen. En is bet leven niet één groot Probleem? Waarbij je kunt aantekenen dat het woord puzzel, volgens het etymologisch woordenboek af stamt van het Engelse 'opposai- le', dat ook probleem betekent. Van de drie soorten 'breinbre kers' die er zijn gaat mijn voor keur uit naar dit soort 'fysieke' puzzels. Misschien toch uit een soort infantiele behoefte om RECENSIE ERNA STRAATSMA Voorstelling 'Büch denkt hardop', door Boudewijn Büch Gezien. 28/11Schouw burg, Leiden Bij Boudewijn Büch weet je hel nooit. Altijd maar weer die lar moyante verhalen over een zaamheid, depressies en ander ongeluk. De schrijver zucht zich nu al 46 jaar door het leven en heeft nergens meer zin in. Maar toch is hij dit seizoen aan iets nieuws begonnen: een one manshow. 'Hardop denkend' trekt Buch de komende maanden door de Nederlandse theaters. Op zich ook geen pretje voor een man die beweert dat hij het liefst al leen thuis zit. Maar: „Als ik een zaaloptreden heb, word ik van zelf gelukkig. En geluk is be paald geen courant artikel in mijn leven." Misschien zijn de depressies van Büch wel minder 'theatraal' dan die van Hans Dorrestein, het effect is hetzelfde. Het klinkt allemaal vreselijk, maar bij alles wat Büch in het theater zegt heeft hij de lachers op zijn hand. Zijn probleem is, zeggen ze bij de televisie, dat hij 'niet serieus bekt'. Maar dat het. zoals Sombermans zelf zegt, 'daarom nooit wat met hem wordt', valt dus wel mee. Büchs koketterie met zijn on gelukkige leven is, ondanks de nodige zelfspot, daarentegen ook wel eens knap irritant. Ge lukkig beperkte hij zich gister avond over dat onderwerp tot enkele korte opmerkingen. Büch dacht in Leiden vooral hardop na over de stad waar hij is geboren en allerlei door hem verfoeide televisie sterren. De schrijver, die zijn middel bare schooltijd doorbracht in I>eiden, is blij dat hij verhuisd is naar Amsterdam. „De Haarlem merstraat, denken jullie nooit eens aan suïcide als jullie daar doorheen lopen? En dan zo'n burgemeester die elders woont en een wethouder die Walen kamp heet..." Na een klaagzang over Leiden ('de stad met de verkeerde klin kers') schakelt Büch over naar een van zijn meest favoriete on derwerpen. de televisie. Als Büch niet schrijft, leest of reist zit hij voor de buis. Met perso nen houdt Büch het niet lang uit, maar via de televisie heeft hij vele haat/liefde-verhoudin gen. Zo'n driekwart van het pro gramma wordt gevuld met ko mische klaagzangen over die ren-nazi Martin Gaus, Vakantie man Frits Bom, kindervriend Henny Huisman en 'tv-domi nee' Wim Bosboom. Na de pauze worden die ge makkelijke kletspraatjes echter een beetje eentonig. De in het programma beloofde verhalen over literatuur en reizen blijven in Büchs 'spreekbeurt' achtei wege. Ook de aangekondigde discussie met de zaal gaat niet door. Want in vervelende vra gen over literatuur is de schrij ver niet geïnteresseerd. „Ik pruts maar wat," zegt hij, over zijn schrijverschap. „En op het podium rommel ik ook maar wat aan." En tot verbazing van Büch zelf blijkt dat 'anderhalf uur lullen over niets' toch een succes is. Het rook er naar Roma, Rive Gauche en Chanel nummero 5. Naar de geurtjes van Calvin Klein, Givenchy en Dior. En wit te wijn ging ditmaal boven bier. In In Casa was het gisteravond 'Indies first'. Dat zat er natuurlijk dik in. Want waar Rob de Nijs optreedt in den lande zijn vrouwen. Veel vrouwen. Vaak zo'n tachtig pro cent van het publiek. Leiden vormde daarop geen uitzonde ring. In de afgeladen discotheek aan de lammermarkt beheer sten zij het beeld. Zongen zij ook het hardste mee. Ja, Robbie mag dan een dagje ouder worden, zijn populariteit is nog allerminst tanende. Vanaf de eerste noot viel het vrouw volk, jong en oud, massaal voor de romanticus onder de Neder landse artiesten. Aan wie de tand des tijds klaarblijkelijk toch minder snel knaagt dan bij me nig leeftijdsgenoot het geval is. Goed, de haargrens van zijn ge millimeterde kapsel trekt wat angstig omhoog, maar voor de rest ziet de intussen 52-jarige De Nijs er nog patent uit. Strak in het vel, zoals dat heet, en voor de gelegenheid gestoken ditmaal in zijden hemd, gilet met lovertjes, zwarte broek en dito laarzen. Kortom een man met uitstraling. Die de indruk wekt dat-ie zijn motor zo achter het podium heeft gestald. En hij weet natuurlijk, na al die jaren, als geen ander zijn pu bliek te bespelen. Rustig opbou wen, af en toe flink uithalen, maar toch vooral steeds op zoek naar die gevoelige snaar. Naar die kaars voor net raam, zeg maar, naar het waakvlammetje van de liefde dat bij ieder er gens wel brandt. In dat kader, in dat perspectief klinkt zelfs heï stokoude Ritme van de Regen niet eens gedateerd. Het is, zoals hij zelf, bijna tijdloos ge worden. Grappig was wel, dat zijn geluidsman net ergens hal verwege nog maar een keer in zette. „Die hebben we toch al gehad?", meende de zanger toch zeker te weten. Verder was het natuurlijk de avond van de herkenning. Mee zingen uit volle borst. Bij num mers als Bo, Alles wat ademt. I let wordt zomer en uiteraard bij het bijzonder sterk uiige - voerde Malle Babbe. Waarbij hij, als tussendoortje, een dame op het podium uitnodigde om een paar danspasjes met hem te maken. Licht uit. spot aan. Pet slot van rekening moet hij wel aan zijn reputatie denkeu. I let ginger in als koek. dingen te zien en aan te raken. Maar met de andere twee soor ten breinbrekers, taal- en reken- puzzels, houd ik me ook wel be zig. Ik heb zelf bijvoorbeeld een paar taalspelletjes bedacht. Het eerste puzzeltje dat ik had was een lodaline-bootje. Lodali- ne was vroeger een schoon maakmiddel en je kreeg op een gegegen moment bij elke fles een onderdeel van een stoom bootje. Daar kon je dan dat bootje van bouwen. Ik was een jaar of vier en vond dat een heel fascinerend ding. Inmiddels heb ik een stuk of vijftig spelletjes. Een jaar of drie geleden heb ik een vitrine ge kocht om ze uit te stallen en sindsdien poebeer ik ze te ver zamelen. Er zijn er veel meer dan vijftig, maar er worden stui tende prijzen voor gevraagd. Al deze spelletjes heb ik opge lost al is er bij sommige wel een lange periode van trial and error aan vooraf gegaan. Zo heb ik zeker een jaar lang lopen kloten om de kubus van Rubik op te lossen. Maar vroeger of later lukt het altijd, dan ontdek je het systeem om de puzzel op te los sen. Ik schrijf zelf gedichten en dat is eigenlijk ook een soort puzze len, maar dan met woorden. Ik schrijf redelijk vormvast en dat is het ook, puzzelen met het metrum en rijmwoorden. Ik weet dat ik wat dat betreft op een redelijk verouderde bezig ben, maar dan ga je net zolang door tot je denkt dat het binnen die bepaalde grenzen niet beter kan. Overigens is dat iets wat ook in muziek en beeldende kunst voorkomt. Neem de re kenkundige tekeningen van Escher of de muziek van Bach. De composities van Bach zijn ook echte 'puzzelstukken'. TEKST ERNA STRAATSMA FOTO LOEK ZUYDERDUIN Derek van Dam wint schri jfwedstrijd LEIDEN ERNA STRAATSMA Met een gedicht over mensenrechten is Derek van Dam de winnaar van de verhalen/gedichtenwedstrijd 'Human Rights and Refugees'. De leerling van groep 7/8 van de Leidse Iorentzschool kreeg giste ren de eerste prijs uitgereikt in het Volkshuis. In totaal 127 Nederlandstalige inzendingen kwamen binnen op de schrijfwedstrijd, die onderdeel was van de culturele manifestatie Human Rights and Refugees. Deze Leidse manifestatie duurt nog tot 10 december. Stedelijk museum De Lakenhal Leiden - Cadeautip - uitnodigingen voor lezingen en tentoonstellingen - 3x per |aar 'Lakenhal Nieuws' - ƒ15,- korting op Museumjaarkaart Maak uw vrienden vriend van uw eigen stedelijk museum door 35,- over te maken op gironr. 353 404 t.n.v. de penningmeester met de vermelding 'nieuw lid' De Leidse coverband The Fellows in zijn huidige bezetting. V.l.n.r. toetstenist Edswin van Schijndel, zangeres Daniëlla, bassist Harry James de vries, gitarist Gerard Burgerhout en drummer Henk Doove. foto pr/pl AZA studio ka1wiif

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9