Kiezers in Wit-Rusland delen tik uit NAVO-macht mag bij elke bedreiging het vuur openen Noordierse partijen zijn niet enthousiast Buitenland Brussel: Ingrijpende hervorming an landbouwbeleid is niet nodig Ferme obstakels voor gigantisch rijstproject Schouderklopjes en complimenten Over inleveren wapens in vredesproces LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De partijen die in Noord-Ier- land al een kwart eeuw tegen over elkaar staan, toonden zich gisteren weinig enthousiast over de een dag eerder in Londen bereikte 'doorbraak' in het Noordierse vredesproces. Zowel Sinn Fein, de politieke arm van de IRA, als protestante partijen bekritiseerden de regeling die is getroffen voor het afleggen van de wapens. In wonderbaarlijke eensge zindheid karakteriseerden pro testantse en katholieke leiders het akkoord van Downingstreet als een 'fudge' (larie). David Trimble van uc Ulster Unionis ten zag het alleen als tijdrekken om het vorig jaar september be reikte bestand te redden. Hij bleef bij de eis - overigens dins dag ook door de Britse premier Major gesteld - dat de IRA een deel van zijn wapenarsenaal moet inleveren voordat onder handelingen van alle betrokken partijen kunnen worden begon nen. Sinn Fein was iets minder af wijzend. Voorzitter Adams en onderhandelaar McGuinness benadrukten dat zij eerst de de tails van het akkoord willen be studeren. Sinn Fein staat even wel onder sterke Amerikaanse druk. De Amerikaanse president Bill Clinton, vandaag in Belfast voor een officieel bezoek, waar schuwde gisteren in Londen dat de IRA zich moet aansluiten bij het akkoord. Waar het nu om gaat is dal IRA en protestantse militante groepen hun ideeën over ont manteling van hun wapens gaan voorleggen aan een drie man sterke internationale com missie. 'I egelijk worden voorbe reidende besprekingen begon nen tussen de verschillende partijen. De internationale commissie, onder leiding van Clintons eco nomische adviseur voor Noord- lerland en voormalig Senator George Mitchell, moet half ja nuari de balans hebben opge maakt en advies uitbrengen aan de Engelse en Ierse regeringen. Op basis van dit advies moet dan worden besloten of met de uiteindelijke onderhandelingen van alle partijen kan worden begonnen. Clinton zei gisteren, dat de IRA geen reden heeft om deze 'twee-sporenbenadering' af te wijzen. „Mijn boodschap aan hen is dat er nu een formule be staat die alle partijen de gele genheid biedt om hun belangen naar voren te brengen. Het komt uiteindelijk op vrede aan. Dat dienen we allemaal te on dersteunen". Premier Bruton zei gisteren in het Ierse parlement vrijwel het zelfde. Hij gaf toe dat de me ningsverschillen tussen Enge land en Ierland niet uit de weg zijn geruimd. Clinton zal morgen in de Noordierse hoofdstad Belfast met leiders van alle partijen praten. Waarnemers menen dat die gesprekken cruciaal zijn voor het welslagen van vredes besprekingen, vooral omdat het Amerikaanse standpunt grote invloed heeft op Sinn Fein. DNDERDAG 30 NOVEMBER 1995 6 Astronomen ontdekken bruine dwerg Wadena Astronomen hebben voor het eerst een bruine dwerg L luiten het zonnestelsel kunnen fotograferen, een gasmassa die Ijkt op die van een ster maar veel kouder is. De vermoedelijke >lu(ruine dwerg, GL 229B, ligt in de constellatie Lepus nabij Orion aaiin de zuidelijke hemel, aldus astronomen van het Technologi- d<the instituut van California gisteren. Deze ontdekking is een f langrijke stap bij het zoeken naar planeten buiten het zon- stelsel. MjlPrins Edward trouwt in voorjaar' ^WfN. De vriendin van prins Edward zegt in december haar '013aan in public relations op om zich voor te bereiden op haar hu- ec}elijk in het voorjaar met prins Edward, de jongste zoon van ko- Jingin Elizabeth. Sophie Rhys-Jones, 3o jaar oud, die al twee jaar ir Jiet de prins omgaat, heeft haar collega's verteld dat zij opstapt arAn te voorkomen dat zij haar privé-leven compromitteert. Dit jg Jielden Britse kranten vandaag. bezwaarschriften tegen aanleg HSL dejtussELDe gouverneur van de provincie Antwerpen heeft in a jtitaal 24.000 bezwaarschriften ontvangen tegen de aanleg van de hoge-snelheidslijn (HSL) tussen Antwerpen en de grens met 'anlederland. Vooral het argument dat de aanleg van de lijn iedere ïn elg bijna 1.700 gulden kost, sloeg aan. De gemeentebesturen ;enpjgen nu zestig dagen de tijd hun eigen bezwaren te formule- en. In het voorjaar van 1996 moet het besluit over het gewenste tacé vallen. ïvacuaties na eruptie vulkaan ^||anagua De Nicaraguaanse autoriteiten hebben gisteren 1.400 aensen geëvacueerd in de buurt van de vulkaan Cerro Negro, lie op 19 november weer actief werd. Sindsdien spuugt de vul kan, op 90 kilometer ten noorden van de hoofstad Managua, as n stof. Een gebied van 25.000 vierkante kilometer wordt be- ï"eigd. iL Aistro op bezoek in China dijfKiNGDe Chinese staats- en partijleider Jiang Zemin heeft aa]^ndaag het communistische staatshoofd van Cuba, Fidel Cas- ebjo, met militaire eer ontvangen tijdens diens eerste bezoek aan vo(P Volksrepubliek. Tijdens zijn tiendaagse bezoek, dat gisteren ,aia|egon, wil Castro de politieke en economische relatie met Pe- te jng verdiepen. ndi- - Verkiezingen zijn geldig De kiezers in Wit-Rusland hebben president Loekasjenko gisteren een gevoelige tik gegeven. Meer dan de vereiste 50 procent van de stemgerechtigden trok ter stembus en dus zijn de parlementsverkiezingen geldig. Dat is zeer te gen de zin van Loekasjenko, die de afgelopen maanden zijn macht vergrootte en niets wilde weten van een parle ment dat hem zou kunnen dwarsbomen. Bij een opkomst van minder dan 50 procent van de kiezers had Loekasjenko een presiden tieel bestuur kunnen instellen. In dat geval zou hij de volksver tegenwoordiging kunnen passe ren. De stemronde van gisteren was nodig, omdat bij de verkie zingen in mei 141 van de 260 zetels in het parlement onbezet bleven. Dat was toen het gevolg van te lage opkomst. Sindsdien was de volksvertegenwoordi ging een machteloos orgaan. Het kon geen besluiten nemen omdat daarvoor ten minste 174 afgevaardigden aanwezig moe ten zijn en die waren er sim pelweg niet. Loekasjenko bracht gisteren zijn stem uit in een buitenwijk van de hoofdstad Minsk, maar hij verklaarde dat hij zijn stem briefje ongeldig had gemaakt. Hij wordt ervan verdacht de verkiezingen te hebben gesabo teerd om te bereiken dat hij niet te maken zou krijgen met een lastig parlement. Zo hebben de staatsmedia, die onder strenge controle van de president staan, met geen woord over de verkie zingen gerept. Sinds zijn verkiezing in juli 1994 passeerde Loekasjenko stelselmatig het parlement, on derdrukte vakbonden en sloot kranten. Van structurele econo mische hervormingen en priva tiseringen is niets terecht geko men. waardoor de levensstan daard in Wit-Rusland nu lager is dan in buurland Rusland. Draaiboek voor Balkan-operatie is klaar CORRESPONDENT De troepen onder NAVO-bevel die de vrede in ex-Joegoslavië gaan bewaken, mogen het vuur openen bij iedere bedreiging. „Er mag op dat punt geen enke le fout worden gemaakt", aldus een NAVO-zegsman gisteren tij dens overleg van de NAVO-mi- nisters van defensie in Brussel. „De eerste keer dat aarzeling of zwakte wordt getoond, kan lie- palend zijn voor het verdere verloop van de missie." De taken en contouren van de 60.000 man sterke Imple mentatiemacht (I-For) tekenen zich steeds helderder af. De de fensieministers en de chefs van staven wierpen gisteren een eerste blik op het plan, dat NAVO-opperbevelhebber gene raal George Joulwan heeft opge steld. Het plan moet op 5 de cember definitief worden goed gekeurd door de ministers van buitenlandse zaken. Volgens Joulwan moet er alles aan worden gedaan „om losge slagen elementen te weerhou den van vijandelijkheden". Hij noemde het „van het grootste belang dat de piloten in de lucht en de soldaten op de grond het recht krijgen zichzelf te beschermen". De eenheden mogen ook in actie komen als er een duidelijke bedreiging voor de burgerbevolking be staat. I-For mag niet onnodig met burgertaken worden opgeza deld. „De militairen moeten een veilige en stabiele omgeving creëren, maar mogen niet wor den ingezet voor de oplossing van het vluchtelingenprobleem, de bevoorrading en dergelijke", aldus NAVO-kringen. De VN- eenheden op de Balkan houden zich daar nu wel mee bezig. Het startsein voor I-For is 'G- Day', waarbij 'G' staat voor 'Go'. G-Day is de dag na de plechtige ondertekening in Parijs, op 14 december, van het Dayton-ak koord. Dan draagt de Veilig heidsraad het mandaat van de blauwhelmen over aan de NAVO. Vier dagen na G-Day verruilen de al op de Balkan verblijvende NAVO-eenheden hun lichtblauwe VN-helm voor de groene gevechtshelm. Onder hen bevinden zich 800 Neder landers. Op die dag gaan duizend kwartiermakers naar Kroatië en 1.500 naar Bosnië. Nederland wil daarvoor 40 man van de luchtmacht. 17 leden van het Korps Mariniers en 70 verbin dingsofficieren leveren. Drie weken na G-Day begint de verplaatsing van het materi aal voor l-For met 200 trei nen via Hongarije, over zee naar de havenstad Split en door de lucht naar Sarajevo en Tuzla. Een week later moet de hele vredesmacht zijn gearriveerd en moeten de strijdende partijen zich achter de hun bestandslij nen hebben teruggetrokken. Doen ze dat niet, dan worden ze er toe gedwongen. Volgens minister Voorhoeve hebben alle NAVO-staten „zich naar rato bereid verklaard aan 1- For mee te doen, van 40 Luxemburgers tot 23.000 Ame rikanen". Het besluit over de uitzending van duizend extra Nederlandse militairen vooreen pantser-infanteriebataljon, waarmee de totale Nederlandse inzet op 2.060 man komt, valt vermoedelijk op 8 december in het kabinet. Een belangrijke taak voor I- For wordt de ontwapening. Vooral het aantal zware wapens moet stevig worden vermin derd. „Wapenbeheersing is no dig, omdat anders het risico le vensgroot is dat Bosnië na een jaar weer wordt vermalen tus sen twee goed bewapende een heden, Klein-Joegosiavië en de Bosnische Serviërs en Kroatië", aldus Voorhoeve. Onduidelijk is nog of l-For tot taak krijgt actief oorlogsmisda digers op te sporen. Het Joego- slavië-tribunaal in Den Haag riep daartoe vorige week op, maar de waarnemend secreta ris-generaal van de NAVO, de Italiaan Balanzino, hield zich gisteren op de vlakte. Zjirinovski heeft buik vol van buitenlands eten De Russische ultranationalist Vladimir Zjirinovski, die deze week campagne voert in Sibe rië, heeft verklaard zijn buik vol te hebben van alle hapjes met buitenlandse namen die hij bij ontvangsten voorgezet krijgt. Hij liet weten de Russi sche keuken boven alles te prefereren. Het lievelingskostje van de leider van de Liberaal-Demo cratische Partij is roggebrood met kfir, een dikke, zure melkdrank die eruit ziet als yoghurt. Zjirinovski sluit zijn maal graag af met sjtsji, kool soep. en kasja, havermout pap. zo meldde het persbu reau ITAR-Tass dezer dagen. Tijdens een gesprek met journalisten in Kemerovo, een onder meer door Nederlandse communisten opgebouwde mijnstad zo'n 3.000 kilometer ten oosten van Moskou, zei de nationalist dat hem alle banketten en ontvangsten die hij moet bijwonen de keel uit hangen en dat hij genoeg heeft van de hapjes die hij daar krijgt, vooral die met buitenlandse namen. Ongeveer de helft van alle voedsel in Rusland is geïm porteerd. De partij van Zji rinovski won de meeste stem men in de parlementsverkie zingen van 1993, maar zal het naar verwachting niet zo goed doen bij de aanstaande ver kiezingen van 17 december. Europese Commissie vindt niet nodig de komende ja- I het gemeenschappelijk idbouwbeleid ingrijpend te anderen. Ook zonder radica- hervorming kan de EU wor- i uitgebreid met tien Oost- ropese landen, meent de tnmissie. iuropees Landbouwcommis- ls Fischler presenteerde gis- fen in Brussel zijn rapport 5r de gevolgen van de uitbrei- lg voor het landbouwbeleid, igens sceptici is het onmoge- de EU te vergroten zonder l nieuw landbouwbeleid door te voeren. Subsidiëring van de miljoenen Oosteuropese boeren volgens het huidige EU- model zou simpelweg onbetaal baar zijn. Ook de Nederlandse regering is die mening toege daan. Fischler meent dat het alle maal wel meevalt. Volgens zijn berekeningen kost de uitbrei ding bij het huidige landbouw beleid bijna negentien miljard gulden extra in 1999, oplopend tot bijna 25 miljard gulden extra in 2010. Zonder uitbreiding zou het landbouwbeleid in 2010 ruim 87 miljard gulden kosten. Fischler wil het huidige land bouwbeleid echter niet onge moeid laten. Voortzetting van de hervormingen die in 1992 door zijn voorganger MacSharry zijn ingezet, blijft nodig, meent hij. Welke veranderingen uitein delijk zijn geboden blijft voor alsnog onduidelijk. De Nederlandse landbouw minister Van Aartsen toonde zich gisteren redelijk tevreden over de ideeën van Fischler. Hij noemt het een groot winstpunt dat de Europese Commissie er kent dat het huidige landbouw beleid op termijn niet te hand haven is. Een Europees prijsni veau dat de wereldmarkt meer benadert is onontkoombaar, meent de WD-minister. Nieuwe topman NAVO volgende week benoemd' (SSEL-WASHINGTON ANP beslissing over de opvolging van Willy Claes secretaris-generaal van de NAVO valt volgen- week. Dit verwachten de Amerikaanse minis- van defensie Perry en de waarnemend secre- Is-generaal van het bondgenootschap, de Itali- l Balanzino. Ik verwacht dat wij het volgende week eens inen worden", verklaarde William Perry op 1 persconferentie in Brussel, na afloop van het beraad van de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO. Hij wilde niet speculeren over eventuele kandidaten. Naast de Spaanse minister van buitenlandse zaken Solana en de Deen Elleman-Jensen zouden er nog drie of vier andere kandidaten zijn. Ook Hans van den Broek staat nog steeds hoog op de Amerikaanse lijst voor het NAVO-leiderschap, zo is in Washington uit betrouwbare bron vemo- Doden in Egypte bij verkiezingen De stembusgang van zestien miljoen kiesgerechtigde Egypte- naren voor een nieuw parle ment is gisteren op een aantal plaatsen op schermutselingen uitgelopen. Twee mensen kwa men om en minstens 58 raakten gewond, onder wie twee kandi daten en een politieagent. De ongeregeldheden namen het vertrouwen weg in een eer lijk en democratische verloop van de verkiezingen, die onge twijfeld een overwinning ople veren voor de regerende Natio naal Demokratische Partij (NDP) van president Hosni Mu barak. De officiële uitslag wordt morgen verwacht. In de aanloop naar de verkie zingen vielen vorige week al drie doden. De vorige parle mentsverkiezingen in 1990 kostten tien mensen het leven. Volgens politierapporten is tij dens de verkiezingsdag meer dan één stembureau vernield. Ook staken burgers stembussen in brand en gooiden stembiljet ten op straat. Hier en daar kwa men ordetroepen in actie en verrichtten arrestaties. President Suharto van Indonesië is in de ban van rijst. Dat het land tegenwoordig in zijn eigen rijstbehoefte kan voorzien, is een van de grootste prestaties van zijn presi dentschap. Maar de rijstvoorziening staat onder druk en daarom wil Suharto een reusachtig landbouwproject op Kalimantan beginnen. Voordat de moerassen daar zijn omgezet in landbouwgrond en er kan wor den geoogst, moeten echter nog heel wat obstakels worden overwonnen. In het zuiden van Kalimantan, in het stroomgebied van de rivier Kahayan ten noordwesten van de provinciehoofdstad Banjarmasin, moet een moerasgebied van een miljoen hectare (ongeveer een kwart van Nederland) worden drooggelegd. Om het gebied geschikt te maken voor land bouw moeten tevens de nodige bomen te gen de vlakte. De Indonesische autoriteiten maakten gisteren bekend dat volgend jaar een begin wordt gemaakt met het enorme project. Omdat de industrie snel groeit op het Indonesische hoofdeiland, lava, staat de rijstbouw daar onder druk. De industrie legt beslag op steeds meer grond en drijft daar door bovendien de grondprijs op. Dus moet er elders ruimte worden gevonden om de rijstproduktie op peil te houden en Suharto meent dat Kalimantan daartoe mogelijkhe den biedt. Volgens het gezaghebbende weekblad Far Eastern Economic Keuiew heeft de zakenman Tay Juhana de president op dat idee gebracht, een idee waarmee Nederlandse kolonialen trouwens al in de jaren twintig speelden, juhana is topman van Pulau Sambu, een bedrijf dat in de Oostsumatraanse provincie Riau ruim 100.000 hectare palmolie- en kokosnoot- plantages bezit. Hoewel nog veel details van het Kaliman- tan-plan onbekend zijn, blijkt uit de grote lijnen wel dat het project gigantisch is. Op dit moment is sprake van het droogleggen van een miljoen hectare moeras, maar dat is nog maar een deel van de 3,7 miljoen hectare waarop Indonesische planners het oog hebben laten vallen. Volgens voorlopi ge studies is in het zuiden van Kalimantan 1.8 miljoen hectare geschikt voor rijstbouw, 1,4 miljoen voor plantages en bijna 470.000 voor tuinbouw. Om agrarische activiteiten op de eerste miljoen hectare mogelijk te maken, moet 27.000 kilometer irrigatieka naal worden aangelegd en tegen de drie miljard dollar aan investeringen opgehoest. De overheid nodigt het particuliere be drijfsleven nadrukkelijk uit mee te doen. Pulau Sambu behoort tot de belangstellen den die zich tot nu toe hebben gemeld, evenals Salim Indo Plantation, onderdeel van de grote Salim-groep, al geeft een zegs man van Indo Plantation toe dat hij nog niet goed weet welke rol zijn onderneming precies kan gaan spelen. De verwachtingen van het Kalimantan- project lopen sterk uiteen, waarbij opvalt dat overheidswoordvoerders zich optimisti scher uitlaten dan anderen. Soemitro Arintadisastra, planner op het ministerie van landbouw, meent dat over vijf tot tien jaar al een aanzienlijke rijstoogst kan wor den binnengehaald. Maar bodemdeskundi gen zetten daar vraagtekens bij. Ze wijzen erop dat het maar de vraag is of de zout- en zuurgraad van de grond overal even ideaal is voor rijstbouw. En hoogleraar Tedjo Juw ono uit Yogyakarta, die zelf in het gebied onderzoek heeft gedaan, schat de kans op succes op zo'n zestig procent. Volgens het ministerie van openbare wer ken moet het mogelijk zijn binnen drie jaar in elk geval een aeel van de infrastructuur klaar te hebben, maar onafhankelijke spe cialisten zijn sceptisch. Dat de hoofdkana len er in drie jaar liggen, achten ze wel mo gelijk, maar de rest van het netwerk zal vol gens hen veel langer op zich laten wachten. Ze wijzen ter vergelijking op het Karang Agung Tengah-project op Zuid Sumatra. Daar duurde het acht jaar voordat 30.000 hectare moeras was omgezet in bruikbaar bouwland. De gemiddelde opbrengst daar is nu vier ton rijst per hectare, gelijk aan de doelstelling voor Kalimantan. Dat is aan zienlijk minder dan de zes ton die een hec tare op Java opbrengt. Zou rijstbouw op Kalimantan zeer winst gevend zijn, dan waren particuliere bedrij ven natuurlijk al lang aan de slag gegaan. Jakarta vindt de rijstvoorziening echter een vitaal nationaal belang en lijkt daarom be reid het bedrijfsleven lokkertjes voor te houden. Zo wordt de mogelijkheid geboden op Kalimantan ook andere (en winstgeven der) gewassen dan rijst te verbouwen. Daar naast is het de bedoeling er een verwer kingsindustrie van landbouwprodukten van de grond te tillen. iitu leidt ommissie an Waarheid 1 rORIA RUNA HELLINGA tRESPONDENT Zuidafrikaanse Anglicaanse tsbisschop Desmond Tutu is s [eren benoemd tot voorzitter 3 i de Commissie van Waar- d en Verzoening, die de poli ce misdaden uit het verleden et gaan onderzoeken. Deze nmissie moet zowel de da- i van de apartheidsregering van anti-apartheidsactivis- onder de loep nemen. !)p basis van vrijwillige getui- nissen die mensen voor de mmissie afleggen, wordt be- tt of ze in aanmerking komen beubr een amnestieregeling. t)e uit zestien leden bestaan- commissie is samengesteld mensen met verschillende titergronden, van juristen tot lafchologen en sociaal werkers, ia) van verschillende politieke omingen. Maar hoewel er k een vertegenwoordiger van Afrikaner Volksstaat-gedach- la inzit, ligt de nadruk toch lafcrduidelijk op mensen die in verleden actief waren tegen ri I apartheid. Daarmee rijst de LLjag, in hoeverre de commissie aa£indelijk echt in staat zal zijn, kr taak van onpartijdige be rdelaar waar te maken. In jigen van de Nationale Partij 3taat de vrees dat de nadruk Mr komt te liggen op onder- fk naar de misdaden van de heidsregering, terwijl het 'eld van het ANC en andere [anisaties aanzienlijk minder dacht zal krijgen, laar het succes van de com- ie zal uiteindelijk geheel en angen van het vertrouwen t getuigen in het werk heb- 0 (1 en hun bereidheid om voor ^commissieleden te verschij- it. londen De Amerikaanse president Bill Clinton deed gisteren in Londen wat zijn gasthe ren verwachtten. Schouderklopjes voor premier Major, lof voor Engelands deelneming aan de Bosnië-vredesmacht en ophemelen van de bijzondere relaties tussen de Verenigde Sta ten en het Verenigd Koninkrijk. Clinton en zijn echtgenote Hillary werkten in een dag het hele programma af dat gemeenlijk wordt opgelegd aan staatslieden van betekenis. Een toespraak tot de verzamelde huizen van het parlement (foto), een onderhoud met koningin Elizabeth op Buckingham Palace en besprekingen met premier Major in de ambtswoning aan Downingstreet 10. FOTO REUTER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7