Banen busvervoer gegarandeerd )e grote AIDS-epidemie bleef uit Binnenland Officier Drenth mag geen iithanasiezaak meer doen Prijs voor Kromhoutpark in Tilburg Zaïrees weesmeisje Francine mag nu toch bij tante blijven Consument wil via electronische snelweg vooral informatie krijgen Kok wil meer geld voor oude wijken _j)N DERDAG 30 NOVEMBER 1995 n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten ongen bekent ontucht met mannen iDELHARNisHen 17-jarige inwoner van Middelharnis heeft be- jnd met vier verstandelijk gehandicapte mannen in de leeftijd ^n 33 tot 41 jaar ontucht te hebben gepleegd. De politie heeft ^jongeman aangehouden nadat een moeder van een van de fewoners van een tehuis in Middelharnis aangifte had gedaan [n ontucht met haar zoon. De jongen ging regelmatig naar het Jiuis en benaderde daar mannen. Vethouders willen terug in college |unssum De in hoger beroep vrijgesproken Brunssumse wet- puders M. de Bruijn en G. Janssen willen op korte termijn te- gkeren in het college van B. en W. van Brunssum. ,,Dat zou [or mij een rehabilitatie betekenen", zei Janssen gisteren. De iee in maart 1994 herkozen wethouders zitten op dit moment tl in de gemeenteraad. Binnen de coalitie geldt de afspraak dat heren weer wethouder zouden mogen worden als ze vrijge- roken werden. )e Boer richt milieu-meldpunt op jn haag Minister De Boer van milieu wil nog deze kabinetspe- Dde een landelijk milieu-informatiepunt voor consumenten »1IC) oprichten. Zo moet er een einde komen aan de versnip- fring van milieu-informatie. Het MIC is onafhankelijk, zonder J Jrbintenis met de overheid of met bestaande consumenten- of jjilieuorganisaties. Vele organisaties verstrekken momenteel Julieu-informatie aan consumenten. Het MIC wil, om redenen f[n toegankelijkheid en doelmatigheid, de bestaande milieu-in- atie zoveel mogelijk bundelen, aldus De Boer. ïersoneel sociale werkplaats in staking i haag Een groot deel van de werknemers in de sociale werk- orziening (de vroegere sociale werkplaatsen) zal maandag het brk neerleggen om de eisen voor een nieuwe CAO kracht bij te jtten. Een ultimatum aan de werkgevers is gisteren tegen het |iddaguur verlopen. De AbvaKabo verwacht dat zich maandag gssen de drie- en vijfduizend actievoerders in Utrecht zullen Irzamelen voor een protestbijeenkomst. De CNV-bond CFO Él voorlopig geen actie voeren. itbreiding kiesrecht is kansloos |n haag In Nederland wonende buitenlanders krijgen geen «mrecht voor verkiezingen van de Tweede Kamer en provinci- 1 e staten. Die conclusie viel gisteren te trekken uit een debatje 4ssen minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en de grootste facties in het parlement. Het kabinet is verdeeld en WD en DA zijn tegen de uitbreiding van het kiesrecht. PvdA, D66 en *oen Links kondigden gisteren aan dan zelf maar met een étsvoorstel te komen, maarzij hebben geen meerderheid in de famer. icht TBC-besmettingen in Bergen rgen Tijdens een omvangrijk onderzoek naar tuberculose in [rgen (N-H) zijn acht nieuwe besmettingen gevonden. De be- bkkenen hebben de ziekte nog niet ontwikkeld en zijn niet be- Biettelijk voor anderen. Dat heeft een wgordvoerder van de Ge- leenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD) Noord-Kennemer- aid gisteren meegedeeld. De GGD*startte een onderzoek nadat twee leden van de Berger Sport Vereniging (BSV) open TBC jis geconstateerd. Alle leden van de vereniging en hun contac- ji werden opgeroepen voor controle. Daarvan was gisteren de lift onderzocht. 2 omstreden optreden in zaak tegen arts Bonden blij met voorstel minister iGroningse officier van justi- mr. R. Drenth mag van zijn tfdofficier geen euthanasie- en meer doen. Reden daar- ir is zijn omstreden handelen iet proces tegen een arts uit (wierde, die op verzoek van Duders het leven beëindigde i hun zwaar gehandicapte jy. Dit blijkt uit het antwoord l minister Sorgdrager van utie op vragen van het Twee- kamerlid Van der Burg JA). jet openbaar ministerie ging de zaak tot vervolging over aanwijzing van Sorgdrager. wil via proefprocessen dui- Ijkheid krijgen over de crite- loor euthanasie op pasgebo- en. Drenth zei tijdens'de be- Ideling van de zaak voor de htbank in Groningen dat hij ifprocessen daarvoor niet ge- Ikt vond en vroeg de recht- |k het openbaar ministerie Zowel de kaderleden van de bonden als de politiek heb ben gisteren verheugd gereageerd op het jongste voorstel van minister Jorritsma over de toekomstige werkgelegen heid in het streek- en stadsvervoer. Ook de werkgevers lieten zich positief uit. Daarmee is de busstaking defini tief van de baan. utrecht/den haag anp Volgens bestuurder M. Wilke van de AbvaKabo hebben de ka derleden van beide bonden vastgesteld dat hun eisen zijn ingewilligd. Zij willen de leden de komende dagen dan ook ad viseren van actie af te zien. Daarbij gaan ze er wel van uit dat de Tweede Kamer van de nu gemaakte afspraken afblijft. Minister en vervoersbonden van FNV en CNV en de ambte narenbonden AbvaKabo en CFO kwamen gistermiddag overeen dat het advies van de commissie-Laan wordt overge nomen. Deze commissie van werkgevers en werknemers vindt dat nieuwkomers op de vervoersmarkt verplicht moeten worden al het personeel van de oude bedrijven over te nemen. Volgens minister Jorritsma heeft zij in het overleg met de bonden, dat bijna twee uur duurde, haar brief aan de Twee de Kamer „uitgelegd". Deze brief zorgde voor opschudding, omdat het er volgens de bon den op neerkwam dat de minis ter geen werkgelegenheidsga- rantie wilde geven. Alle onrust over de werkgele genheid in het openbaar ver voer berust volgens de minister op een misverstand. Het was een storm in een glas water. Zij verwacht dat de betrokken werkgevers en werknemers eerst onderling „fatsoenlijk overleggen" over een goede gang van zaken bij de over dracht van vergunningen. ..Ik heb echt nooit wat anders be weerd. Als de brief aan de Ka mer, die kennelijk steeds ver schillend wordt uitgelegd, toch onduidelijk was, dan is dat ge woon mijn schuld. Mea culpa", aldus Jorritsma. De minister bestrijdt ten stel ligste dat zij de bonden tege moet is gekomen. Zij blijft bij haar oorspronkelijke brief aan de Kamer. Wel zond zij de bon den gisteren na afloop van het overleg een nieuwe brief met tekst en uitleg. In tegenstelling tot de brief aan de Kamer waarin het eerst aan de oude en de nieuwe concessiehouders was samen een oplossing te zoeken treft de minister nu een wettelijke regeling. De bonden zien daarmee be vestigd dat de minister haar standpunt heeft gewijzigd. Vol gens Wilke is de minister onder druk van de voorgenomen ac ties van mening veranderd. In de Tweede Kamer werd gisteren gesproken over bezui nigingen op het stads- en streekvervoer. De minister ging „met tegenzin" akkoord met het gedeeltelijk schrappen van die bezuinigingen in 1996. De minister legde zich neer bij de meerderheid van WD, PvdA en CDA in de Tweede Kamer. Deze fracties willen de voorgestelde korting van 75 miljoen gulden op het openbaar vervoer terug brengen tot 25 miljoen gulden. Jorritsma waarschuwde de Kamer dat zij haar best zal doen de motie uit te voeren, maar dat de kans groot is dat ze op ande re belangrijke posten zeer ver velende maatregelen moet ne men. zeist» Minister De Boer van VROM heeft gisteren in Zeist de Rijksprijs voor Bouwen en Wonen, De Bronzen Bever 1995, uitgereikt aan de gemeente Tilburg voor het project Kromhoutpark. De prijs bestaat uit een bedrag van 50.000 gulden en een kunstvoorwerp. Een jury onder voorzitterschap van de rijksbouwmeester prees de gemeente Tilburg om de combinatie van hoogwaardige luxe woningbouw en een park op het terrein van de voormalige Kromhoutkazerne. Het hoofdgebouw van de kazerne is blijven staan en vervult een centrale plaats in het project. Midden in het park ligt een vijver. Rond het park zijn vrij staande appartementsblokken geplaatst. Tot de vier genomineerden voor De Bronzen Be ver 1995 behoorden de Slaaghwijk en winkelcentrum De Kopermolen in Leiden. Architec tenbureau Verheijen/Verkoren/De Haan ontwierp een plan om verpaupering, vervuiling en vandalisme in deze jaren zeventig-wijk rigoureus te lijf gegaan. Lange flatgalerijen werden in stukken gehakt, trappenhuizen vernieuwd en de woonomgeving sterk verbeterd. Leiden sleepte met dit project al de Nationale Renovatieprijs 1995 in de wacht maar greep dus naast De Bronzen Bever. foto anp ruud hoff Nieuw spel laat kinderen uit het hoofd rekenen den haag gpd In Amerika is het een rage. Het nieuwe rekenspel Chee tos 24- Ganie komt ook naar Neder land. Hoewel het nog niet op de markt is, zijn voor volgend jaar al landelijke scholieren- competities gepland. Het 24-Game bestaat uit kaartjes met daarop vier cij fers. Die moet je net zo lang optellen, aftrekken, delen en vermenigvuldigen tot je op het 'magische' getal 24 uitkomt. Alle getallen mogen maar één keer worden gebruikt. Wie de meeste kaarten heeft veroverd, wint het spel. Het spel is vooral bedoeld om basisscholieren te laten hoofdrekenen. In januari komt het spel officieel in de handel. Bij alle basisscholen valt dan een informatiepakket in de bus. Om de jeugd alvast warm te laten lopen, zitten er nu al reken-flippo's in de chipszak ken van Smiths. Er ls ook een 06-lijn in het leven geroepen, waar informa tie over het spel en de scholie renwedstrijden te verkrijgen is. Het nummer Is 06-91091024. niet-ontvankelijk te verklaren. Sorgdrager is het volledig eens met de maatregelen van de hoofdofficier. Ze schrijft de handelwijze van Drenth „in ho ge mate te betreuren." Drenth zegt in een reactie „niet wakker te liggen" van de maatregelen. Hij blijft vasthou den aan zijn standpunt dat de vraag naar de ontvankelijkheid van het openbaar ministerie in dit soort strafzaken relevant is. „Die vraag moet een keer wor den beantwoord, anders zit je straks met onvolledige jurispru dentie. Als de politiek dit soort problemen op het bordje legt van rechters en officieren, moet je niet verbaasd zijn dat die de dingen bij de naam noemen. Als de rechter mij had gevolgd in de eis tot niet-ontvankelijk- heid, had het probleem weer gelegen daar waar het thuis hoort, namelijk bij het parle ment", aldus Drenth. Rotterdam anp vliegtuig naar Zürich. Op 7 januari kreeg h< rotterdam anp Na eeri twee jaar durend steekspel tussen het mi nisterie van justitie, de stichting Francine Terug en de Rotterdamse raadsman mr. W. Venema ziet het ernaar uit dat het 11 -jarige Zaïrese weesmeis je Francine Nsona definitief bij haar tante in Vlaardingen mag blijven. In juni kreeg de tante de voogdij over haar nichtje toegewezen van de kan tonrechter in Rotterdam. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) van het ministerie van justitie heeft de bezwaren tegen Francines verblijf in Nederland laten varen en heeft een verblijfsvergunning beloofd. De aan vraag daarvoor moet nog wel worden goedge keurd door staatssecretaris Schmitz van justitie. De aanvraag is deze maand de deur uitgegaan De zaak-Francine deed twee jaar geleden veel stof opwaaien. Het toen 9-jarige weesmeisje kwam op 29 december 1993 illegaal aan op Schiphol. Terwijl een kort geding tegen haar uit zetting in voorbereiding was, zette de marechaus see het weesmeisje op oudejaarsavond op het vliegtuig naar Zürich. Op 7 januari kreeg het kan toor van het Internationale Rode Kruis in Kins hasa van de Nederlandse ambassade het verzoek opvang voor Francine te zorgen. De kamerleden Van Traa (PvdA) en Brouwer (Groen Links) stel den naar aanleiding hiervan vragen aan de toen malig staatssecretaris Kosto. Die liet weten dat Francine inmiddels onderdak had gevonden bij familie. In maart 1994 bevestigde de nieuwe staatsse cretaris van justitie Schmitz dat Francine niet naar Nederland mocht terugkeren. Ze zou in goe de handen zijn in Zaïre. De stichting Francine Te rug en advocaat mr. Venema gaven de strijd ech ter niet op. De stichting kwam erachter dat het meisje on der erbarmelijke omstandigheden leefde in een kindertehuis in Brazzaville, de hoofdstad van Congo. Later verhuisde zij naar een vluchtelin genkamp in het oerwoud van Zaïre, zo'n twintig kilometer van Kinshasa. In januari 1995 wist de stichting het meisje on verwacht toch terug te halen naar Nederland. den haag anp Nederland bereid twee miljard uit te geven 15 procent teruglopen. Bijna de helft van de Neder landse bevolking wil de electro nische snelweg nenutten om te winkelen. Klanten van postor derbedrijven zullen volgens het onderzoek snel van deze tech niek gebruikmaken. Door toepassing van de nieu we techniek zal meer dan 70 procent niet meer bij een reis bureau binnenstappen. De ge volgen voor de bank- en verze keringswereld zullen het best te merken zijn in de veranderende rol of misschien zelfs de ver dwijning van tussenpersonen. De behoefte aan amusement zal grote gevolgen hebben voor het toch al niet zo florissante bio scoopbezoek en de huur van vi deo's. De aanleg van de electronische snelweg zal het eerst gevolgen hebben voor krantenuitgevers en postorderbedrijven. Neder land is nu al bereid twee miljard gulden uit te geven voor het verkrijgen van diensten en in formatie via de electronische snelweg. Dat blijkt uit een onderzoek onder 1.700 Nederlanders, on der wie vijfhonderd jongeren tussen twaalf en achttien jaar. Het onderzoek is uitgevoerd door NSS/Marktonderzoek en Coopers Lybrand. De gege vens werden gisteren in Den Haag gepresenteerd tijdens een congres over de consument als vergeten factor. Onderzoeker A. de I^inge is het niet eens met minister Wij- ers van economische zaken die vindt dat amusement moet worden gezien als de grote trek ker voor de gebruikers van de electronische snelweg. „De ini tiatieven zijn natuurlijk schitte rend, maar voorlopig gaan we 70 miljoen gulden subsidies in vesteren zonder dat we weten waar de behoefte nu werkelijk ito." Het onderzoek van De Lange wijst uit dat de Nederlander zich via de electronische snel weg juist wil laten informeren. Vooral actualiteiten scoren hoog. Daar heeft bijna tachtig procent hoge verwachtingen van. Naar de mening van de on derzoekers worden kranten daarvan het slachtoffer. Het aantal abonnementen zal met VNG-topman De Vries tegen referendum den haag anp Hoofddirecteur K. de Vries van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is tegen in voering van een zogeheten cor rectief referendum op lokaal ni veau. Hij /.egt dit in het onder nemerstijdschrift Forum dat vandaag is verschenen. De Vries voorziet dat groepen hurgers zulke volksraadplegingen voor hun eigen belangen zullen ge bruiken. De VNG-directeur noemt het regeringsplan voor referenda ondoordacht. Het kabinet heeft onvoldoende stilgestaan bij het verschil tussen problemen op rijksniveau en gemeentelijk ni veau. De Vries praat op persoonlij ke titel, aldus een woordvoer ster. De gemeenten zijn onder ling verdeeld over de volksraad pleging. Een gemeentebestuur loopt met plaatselijke referenda het risico dat mensen zich mo biliseren die zeggen: „Niet hier". Vestiging van woonwa gens, prostitutie, druggebrui kers en asielzoekers zijn voor beelden van onderwerpen die burgers kunnen aangrijpen om een volksraadpleging af te dwingen, aldus De Vries. \e mogen niet verslappen, want dan zal het virus op grote schaal toeslaan jder mensen dan vervyacht hebben AIDS regen of zullen de ziekte krijgen. De gro- pidemie waar iedereen in de jaren tach- !>ang voor was, is in Nederland uitgeble- In Afrika en in delen van de Verenigde len heeft de ziekte wel massaal om zich n geslagen. Dat het virus zich in Neder- d niet op grote schaal heeft verspreid, de Nationale Commissie AIDS-bestrij- g (NCAB) in haar eindadvies 'Het AIDS- fid Geactualiseerd' aan de goede voor ging. alig vrijen, schone spuiten en goed fad. Die boodschap is gelukkig bij velen rgekomen. Maar we mogen niet verslap- want dan zal het AIDS-virus ook in Ne land de kans krijgen op grote schaal toe laan", zegt Jh. Veenker, een van de op- Iers van het rapport. Minister Borst Iksgezondheid) krijgt morgen, op We- I AIDS-dag in Utrecht, een exemplaar rhandigd. is het uitbreken van de epidemie, begin n tachtig, hebben 3.734 mensen te ho- |gekregen dat ze AIDS hebben. Het gros hen is inmiddels overleden. De Inspec tor de Gezondheidszorg schat dat er 18.000 mensen zijn geïnfecteerd met HlV-virus. Bij deze mensen is de dia- se AIDS nog niet gesteld, in jaren tachtig ging men er nog van uit tienduizenden mensen op dat moment met waren. „We wisten heel weinig van deze nieuwe ziekte. We baseerden onze voorwachtingen op het drama dat zich op dat moment in de Verenigde Staten afspeel de", zegt Veenker. Naar nu blijkt, trad in 1984-1985 een piek op in het aantal nieuwe HIV-infecties per jaar. Daarna zette een daling in. Voorlich tingscampagnes voor de hele bevolking en speciale, gericht op risicogroepen, alsmede de aandacht in de media is volgens Veenker debet aan die daling. Het aantal AlDS-diagnoses stabiliseert zich. Bij sommige groepen daalt het, bij andere stijgt het licht. Mannen met homoseksuele contacten nemen nog altijd het grootste deel van de geregistreerde AIDS-diagnoses voor hun rekening. In de periode 1982-1985 was dit 89 procent, in 1994 is dit teruggelo pen tot 61,5 procent. Er is een toename van het aantal mensen dat via heteroseksuele seks het virus heeft opgelopen. Ook het aantal spuitende drugverslaafden met AIDS stijgt. „We hebben de AIDS-crisis in vlie gende vaart het hoofd geboden, maar we zijn er nog niet. Niets is zo makkelijk als om te denken: ach. het valt wel mee. we hoeven niets meer te doen. In Afrika gaat het mis, in Azië waarschijnlijk ook. Nederland is geen eiland. Je kunt uitrekenen dat als het elders in de wereld op grote schaal voor komt, het ook in Nederland komt. Mis schien duurt het nog een generatie, maar we zullen het merken. Daar ben ik van overtuigd. En zolang er medisch-technisch niets aan HIV gedaan kan worden en HIV alleen te stoppen is door preventie, moet je daar mee door gaan", zegt Veenker. Er zijn al wel verschillende typen van het AIDS-virus gesignaleerd. Vrij recent is een nog jonge variant van het virus, subtype E, ontdekt. Dit veel besmettelijker virus zou vooral onder heteroseksuelen gemakkelijk worden overgedragen via slijmvliezen in de geslachtsorganen. Volgens Dagblad Het Pa rool zou het subtype E al vele miljoenen slachtoffers in Azië hebben gemaakt. De Nationale Commissie AIDS-bestrijding is dit jaar opgeheven. Het AIDS-fonds en andere organisaties nemen de taken van het adviesorgaan over. Morgen treedt het NCAB nog eenmaal naar buiten bij de pre sentatie van het eindrapport. „Het was de hoogste tijd de stand van za ken rondom AIDS eens op een rijtje te zet ten. Daar hebben we nooit tijd voor gehad", zegt Veenker, inmiddels bestuurslid van het AIDS-fonds. Eén van de zaken die het NCAB graag ver anderd wil zien, is het sneller toelaten van medicijnen op de Necjerlandse markt. ..Het duurt vaak erg lang eer nieuwe middelen in Nederland verkrijgbaar zijn. Terwijl wij uit bijvoorbeeld de VS al hebben gehoord dat de middelen werken. Het geheel wordt nog ingewikkelder nu blijkt dat een combinatie van middelen het effectiefst blijkt. Mensen met AIDS zijn ten dode opgeschreven en zijn geneigd iedere strohalm te grijpen. De overheid mag best wat makkelijker omgaan met het toelaten van medicijnen op de Ne derlandse markt." Samen met burgemeester Opstelten (rechts van de premier) bezocht minister-president Kok gisteren de ach terstandswijk Zuilen in Utrecht foto anp Raymond rutting Het kabinet moet nog voor de wisseling van de wacht in 1998 lange-termijnplannen maken voor de vernieuwing in de grote steden. Premier Kok gaat er „zondermeer" van uit dat er forsere investeringen nodig zijn om de oude wijken bewoonbaar te maken of houden. Dat zei de minister-president gisteren tij dens een werkbezoek aan Utrecht. Kok ziet projecten als het gro- te-stedenbeleid, de stadsver nieuwing en de Melkert-banen (banen voor langdurig werklo zen) slechts als een aanzet tot meer. „Het is niet zo dat we de ze kabinetsperiode even een paar sociale vuiltjes kunnen wegwerken." Kok zag gisteren een stad met kansen en bedreigingen. Hij liet zich bijpraten over megaprojec ten als het Utrecht Centrum Plan en de nieuwe stad Ixids- che Rijn, maar bezocht ook de achterstandswijk Zuilen die „nadrukkelijk een zwakkere so ciale structuur heeft."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5