Betere positie voor uitzendkrachten Binnenland Kamer wil Ziektewet ïijdig evalueren öntgenonderzoek voor neer inzieht in copulatie Protest alom tegen mestbeleid Mjkstal wil racistische martijen zendtijd weigeren Leiding OM bezorgd over kritiek Aantal overvallen op winkels daalt enorm Borst: Meer medische hulp illegalen als Kamer dat wil Bejaarde boom krijgt grote beurt 3NDERDAG 30 NOVEMBER 1995 Algemeen NtdOlandl Penbureau CPD Gr .mix icr»dc IVis L\.n uitomaat levert CD'S Rotterdam» Een muziek-CD of videofilm uit een automaat trek ken. Dat kan sinds deze week op NS-station Rotterdam-Alexan der. waar de eerste CD- en video-automaat in Nederland is ge plaatst door Free Record Shop. De komende weken komen er nog acht apparaten op de stations in Tilburg, Ede-Wageningen fen Enschede en op de Rotterdamse Erasmus Universiteit (de (vier overige lokaties zijn nog onbekend). ABOP-leden morrend akkoord De leden van de onderwijsbond ABOP zijn gister avond in Amersfoort morrend akkoord gegaan met de CAO voor yde onderwijssector, waarover minister Ritzen en de onderhan delaars van de bonden het vorige week eens werden. De kader leden van de ABOP vinden de salarisverhoging van 1,75 procent ^igenlijk te mager. Ook vinden ze Ritzens toezegging dat hij in aeen volgende CAO afspraken maakt over zaken als arbeidsduur verkorting, niet hard genoeg. Ze gingen toch akkoord uit angst t dat de loonsverhoging van 0,65 procent per 1 oktober van dit niet door gaat. 'Fysiotherapie voor kinderen vergoed Patiënten met bepaalde hartaandoeningen krijgen ook jaar de behandelingen fysio- of oefentherapie volledig Ook de behandeling van kinderen komt daarvoor in merking, mits die wordt uitgevoerd door een kinderfysiothe- Minister Borst (volksgezondheid) heeft hiertoe besloten nhp aandringen van de Tweede Kamer. Per 1 januari 1996 wordt 'efeen fors aantal fysiotherapeutische behandelingen niet meer j/ergoed. De nieuwe regeling moet 200 miljoen gulden pleveren. el oDood politieman wellicht zelfmoord losser Het Duits-Nederlandse rechercheteam dat de dood van He 39-jarige brigadier uit Losser onderzoekt, houdt er rekening dat de politieman niet het slachtoffer van een misdrijf is, Snaar dat er sprake is van zelfmoord. De politie baseert die ge op het technisch sporenonderzoek, de situatie ter plekke u?n verklaringen van getuigen. Onderzoek door het gerechtelijk laboratorium in Duitsland moet meer duidelijkheid geven. Ongezonde werknemer niet weren jfn haag anp-gpd pe afschaffing van de Ziektewet 1 januari 1996. Wel willen j voorkomen dat risicomijden- e werkgevers minder gezond ^rsoneel duperen. Daarom loet er twee uitgebreide evalu- jies komen, binnen een half -<tr en een jaar, om ongewenste ifecten zoals het weren van lerknemers met een vlekje tij- ig de kop in te drukken. —Dat bleek gisteravond tijdens ktdebat over de afschaffing I m'de Ziektewet. Hètrwetsvóór- el van het kabijriet Bondf in at werkgevéis verplicht zijn rn bij ziekte gedurende 52 we- het loon door te betalen. Al en voor zwangere werkneem- êrs en uitzendkrachten blijft >n collectief gefinancierd ingnet bestaan. Momenteel ïldt de verplichte doorbetaling in het loon alleen voor de eer- e twee tot zes weken. \el „tsperiode een bezuiniging ^n 900 miljoen gulden opleve- in. Volgens onderzoek van het rllege van Toezicht Sociale rzekeringen (CTSV) heeft de ïstaande loondoorbetaling al een scherpe daling van het ikteverzuim geleid. Ook zou- toningen anp derzoeker M. van Andel van Rijksuniversiteit Groningen art een bijzonder experiment, ij zoekt heteroseksuele stellen 1 in een soort röntgenappa- it de liefde willen bedrijven, ilgens de Groninger onder- teker, verbonden aan het la- )ratorium voor celbiologie en bktronenmicroscopie, bestaan allerlei misvattingen over de lenselijke geslachtsdaad. Hij ^eft de de paren nodig om aan tonen wat er precies tijdens copulatie gebeurt. „Willen e de wereld goed voorlichten 1 daarom hebben we plaatjes bdig", aldus Van Andel. Van de vrijende koppels wor- [n zogenoemde MRI-scans ge laakt. Het apparaat registreert tsluitend warmtegebieden. et is een soort röntgenappa- iinister Dijkstal van binnen- ndse zaken onderzoekt moge- kheden om racistische partij- l overheidssubsidie en zend- d te weigeren. De minister left dat gisteren gezegd op een Ingres in Den Haag over racis- |e. De minister doelde op de kntrumdemocraten die verte- inwoordigd zijn in de Tweede jmer en op grond daarvan pht hebben op subsidie en tndtijd. Intrekking daarvan zou alleen Dgelijk kunnen zijn als de par- door een rechter wordt ver- Contract moet langzaam vast karakter krijgen Uitzendkrachten die gedurende langere tijd voor een uit zendbureau hebben gewerkt, moeten dezelfde rechtsbe scherming krijgen als vast personeel. Vaste contracten mogen echter niet zo knellend zijn, dat de werkgever lie ver geen mensen in vaste dienst neemt. Daarom zou een arbeidsovereenkomst niet meer vanaf de eerste dag vol ledige rechtszekerheid kunnen bieden. In plaats daarvan zou de rechtspositie stukje bij beetje moeten toenemen. den haag anpkerheid bestaat tussen vast en flexibel personeel. Vaste con tracten bieden de werknemer zelfs zoveel zekerheid dat werk gevers steeds huiveriger worden daartoe over te gaan. Omge keerd is de rechtsbescherming van flexibel personeel vaak ver onder de maat. Volgens Melkert maken werkgevers oneigenljk gebruik van de wettelijke moge lijkheid werknemers slechts voor feiteljk gewerkte uren te betalen. De bewindsman wil die one venwichtigheid verminderen door de rechten van vast en flexibel personeel meer naar el kaar toe te laten groeien. Op die manier zou de drempel voor de werkgever kunnen worden ver laagd, terwijl toch de positie van uitzendkrachten erop vooruit kan gaan. „Het ligt in de rede de rechts bescherming die een werkne mer ontleent aan het bestaan van een arbeidsovereenkomst Dat heeft minister Melkert (sociale zaken en werkgelegen heid) gistermiddag gezegd bij de opening van een nieuw kan toor van uitzendbureau Vedior International in Amsterdam. De PvdA-bewindsman loopt hier mee vooruit op de nota over flexibiliteit en zekerheid die nog steeds in het kabinet wordt be sproken. Dinsdag drong D66 er in de Tweede Kamer op aan dat Melkert uiterlijk morgen duide lijkheid over de nota verschaft. Volgens Melkert zijn flexibele arbeidsvormen als uitzendwerk onmisbaar als 'smeerolie' voor een goed functionerende ar beidsmarkt. Toch blijven regu liere arbeidsovereenkomsten tussen werknemer en werkgever de hoeksteen van het bestel, wat de minister betreft. De bewindsman erkent dat er een belangrijke onevenwichtig heid in werk- en inkomensze- niet direct vanaf de eerste dag in volle omvang te verlenen. Deze bescherming zal geleide lijk aangroeien met het verloop van de duur van de dienstbe trekking." Volgens Melkert moet deze geleidelijke verbete ring ook gelden voor uitzend krachten. „Het moet niet zo zijn dat deze bescherming door het tussenschuiven van een derde als 'formele' werkgever feitelijk ontkracht kan worden", aldus de bewindsman. Melkert geeft niet precies aan hoe hij dit wil realiseren. Hij roept CAO-partijen (vakbonden en werkgevers) op tot het nor- malisen van uitzendarbeid door het ter beschikking stellen van vaste contracten, liet is echter onduidelijk of hij met werkgever het uitzendbureau bedoelt of hel inlenende bedrijf. Dinsdag werd duidelijk dat uitzendbureaus niets voelen voor contracten voor onbepaal de duur. Dat zei directeur F. van Haasteren van het uitzendbu reau Randstad. Wel is Van Haasteren bereid de werk- en inkomenszekerheid van langdu rig uitzendwerk te verbeteren. Dat kan onder andere door een recht op loondoorbetaling van enkele maanden als er even geen werk meer is. den werkgevers steeds meer voor de kosten weglopen door het weren van werknemers met een gezondheidsrisico en door meer gebruik te maken van flexibele contracten. Het CTSV waarschuwt dat de ze risico's alleen maar zullen toenemen bij volledige privati sering van de Ziektewet. Om deze reden wijzen de oppositie partijen het wetsvoorstel dan ook van de hand. PvdA-woord- voerster Adelmund wilde niet zover gaan. Zij wees erop dat het kabinet en de coalitiepartij en er alles aan zullen doen om eventüélë onbedoelde effecten de Jcpp in t^dtpkken. Het PvdA-kamerlid diende een motie in om zowel binnen een half jaar als binnen een jaar nauwkeurig te evalueren of er inderdaad van ongewenste ef fecten sprake is. Deze motie heeft de steun van de coalitie partners D66 en WD. Verder wil Adelmund ver schillende maatregelen om de positie van gehandicapte en/of minder gezonde werknemers te versterken. Werkgevers moeten meer werk maken van het regi streren van gehandicapte werk nemers. En er moet een wette lijk verbod komen tegen discri minatie van ouderen en gehan dicapten. raat voor de weke delen. Botten en andere organen waar kalk in zit, worden niet geregistreerd. De deelnemers moeten aan een paar voorwaarden voldoen. Ze moeten het experiment serieus nemen en slank zijn. De paren komen namelijk op een plank te liggen die het apparaat ingaat. Te dikke mensen kunnen een voudigweg niet naar binnen. Van Andel heeft eerder al een dergelijk experiment uitge voerd. Het resultaat was voor de onderzoeker een complete ver rassing. De geslachtsdelen ble ken zich anders te gedragen dan bekend was. Het bleek dat de penis veel dieper bij de vrouw binnendringt. Ook gaat de penis niet schuin, maar recht omhoog en zwelt enorm op. Medische tijdschriften accepteerden zijn artikel hierover niet. haag gpd oordeeld wegens discriminatie. Dat is tot nog toe niet het geval geweest. Wel zijn individuele vertegenwoordigers van de CD, zoals de kamerleden Janmaat en Schuurmans, al eens door de rechter op de vingers getikt. Veroordeling van individuele le den kan echter geen reden zijn subsidie en zendtijd voor de partij te stoppen. Dijkstal voelt er niets voor be perkingen in het kiesstelsel op de werpen voor partijen als de CD. Die zouden dan ook gelden voor andere kleine partijen en dat kan niet de bedoeling zijn, aldus Dijkstal. fleringen Een boomchirurg maakt een 'hartcardio- gram' van een van de oudste bomen in Nederland, de Kroezenboom. De eik is bijna zevenhonderd jaar oud en staat in het Twentse dorp Fleringen. De plantaardige bejaarde heeft een onderhoudsbeurt nodig. Na deze behandeling kan de kroezenboom duizend jaar oud worden. De gemeente Tubbergen betaalt voor de operatie die ongeveer negenduizend gulden kost. foto anp martin hollering YN-generaal tegen hoorzitting over Srebrenica den haag anp Generaal Nicolai, tijdens de val van Srebrenica chef-staf Unpro- for, heeft bedenkingen tegen de plannen van de Tweede Kamer om een extra hoorzitting over Srebrenica te houden. De Ka mer wil via die weg meer duide lijkheid krijgen over de rol die de Verenigde Naties hebben ge speeld op het moment dat Dut- chbat, afgelopen juli, de mos lim-enclave moest opgeven. Nicolai vreest dat een hoor zitting ontaardt in een media spektakel 'met snorrende came ra's', wat tot 'O.J.Simpson-ach- tige toestanden' kan leiden. Bo vendien bestaat het risico dat door het verhoren van een aan tal hoge Nederlandse Unprofor- baexem „Het zal de overheid niet lukken om be oogd mestbeleid af te dwingen." Dat is het oordeel van Pé Miedema, voorzitter van de Vakgroep Melk veehouderij van de federatie van Land- en Tuin bouworganisaties in Nederland. Hij sprak gister avond tijdens de algemene vergadering van de Bond van Rundveehouders van de LLTB in het Limburgse Baexem. Miedema kwam rechtstreeks van een hoorzitting in de Tweede Kamer. Uit de toonzetting van de vaak 'naïeve' vragen van de landbouwspecialisten van de fracties meende hij te moeten afleiden 'dat de volks vertegenwoordigers nog altijd niet hebben begrepen waarom het eigenlijk gaat'. Miedema vindt dat de ministers van landbouw en milieu met hun Integrale Notitie mest- en ammoniakbeleid de lat te hoog heb ben gelegd. Op 11 en 12 december staat die nota in de Kamer ter discussie. Tijdens de algemene vergadering van de LLTB liet landbouwminister Van Aartsen weten dat hij de nota zal verdedigen, 'zoals ze er ligt'. „Het is de enige weg om te komen tot een gezonde veer krachtige sector in het jaar 2010," zo zei hij. Protest tegen het mestbeleid kwam gisteren ook uit een heel andere hoek. Zo'n dertig actievoerders van natuur- en milieu-organisaties pleitten in Den Haag voor een ander mestbeleid. Ze torsten een enorm varken met zich mee om hun betoog kracht bij te zetten. foto anp toussaintklulteks Overleg wordt geïntensiveerd haarlem anp arthur maandag De voorzitter van het college van procureurs-generaal, Dot ters van Leeuwen, is bezorgd over de kritiek van officieren van justitie en rechters op de leiding van het openbaar minis terie (OM). Dit verklaarde hij gisteren via een woordvoerder. Daarnaast is er ook verbazing, omdat het college er zeker van zegt te zijn dat de klagers wel degelijk tijdig van een aantal za ken op de hoogte zijn gehou den. Docters van Leeuwen rea geerde gisteren op de zware kri tick van de Nederlandse Vereni ging voor Rechtspraak (NVvR). Die stelt dat het draagvlak voor de reorganisatie van hel OM af brokkelt 'door onzorgvuldig op treden jegens personen en een kennelijk gebrek aan communi catief vermogen'. De NVvR dreigde het overleg met het mi nisterie te staken als er niet op korte termijn iets verbetert. De voorzitter van het college van procureurs-generaal heeft nu aangekondigd het overleg te zullen intensiveren en de infor matievoorziening te verbeteren, daar het college kennelijk tekort is geschoten. Hen van de kritiekpunten is dat officieren uit de krant ver nemen dat hun positie ter dis cussie staat. Op deze manier weril duidelijk dat tie Dordtse hoofdofficier De Wit is bena derd om zijn Haarlemse collega De Beaufort op te volgen. De woordvoerder van het OM wijst er echter op dat van de zijde van de pg's nimmer een mede deling is uitgegaan. „Er is nog geen begin van besluitvorming. Wc hebben ons altijd op het standpunt gesteld eerst de uit slag van het rijksrechercheon derzoek naar de gang van zaken rond de CID-Kennemcrland af te wachten." In kringen van justitie wordt echter vastgesteld dat het uit lekken alleen maar op zeer hoog niveau kan zijn gebeurd en geen toeval kan zijn. Docters van Leeuwen heeft eerder offi cieel laten weten het uitlekken te betreuren, maar geen reden te zien voor een onderzoek, omdat er geen sprake is van strafbare feiten. Europese boete voor Nederlandse kraanverhuurders brussel anp De Federatie van Nederlandse Kraanverhuurbedrijven (ENK) moet de Europese Commissie een boete betalen van ruim 24 miljoen gulden wegens onge oorloofde kartelvorming. De Stichting Certificatie Kraanver huurbedrijf (SCK) moet 630.000 gulden boete betalen voor het belemmeren van de inhuur van kranen van niet-gecertificeerde ondernemingen. Beide organi saties gaan in beroep en zullen ook om opschorting van de boete vragen. „Anders zijn we gelijk failliet", zei algemeen se cretaris R. de Blank van de FNK. Volgens commissaris Karei van Miert (concurrentiezaken) heeft de FNK zich gedurende meer dan twaalf jaar van eind 1979 tot april 1992 schuldig gemaakt aan ongeoor loofde prijsopdrijving. Doordat de organisatie ongeveer 75 pro cent van de markt beheerste, konden de adviesprijzen 10 pro cent boven de normale markt waarde worden vastgesteld. Volgens de woordvoerder van Van Miert heeft deze praktijk de I NK over de bedoelde periode naar schatting 420 miljoen extra winst opgeleverd. In 1992 be haalden de tweehonderd leden van de ENK een totale omzet van ruim 460 miljoen. den haag gpd I let aantal overvallen op winke liers is in de eerste helft van dit jaar spectaculair gedaald. Vol gens gegevens van het Hoofd bedrijfschap Detailhandel (HBD) zijn er in januari tot en met juni 262 overvallen gemeld, 151 minder dan in tie eerste helft van vorig jaar. 1-Iet IIBI) maakte vanochtend bekend dat het aantal overvallen niet zo laag is geweest sinds 1992. Overvallers leken vorig jaar hun doelwit te verleggen van banken en postkantoren naar winkels. De toen gesignaleerde stijging van hel aantal overvallen op winkels blijkt dit jaar plotseling omgeslagen. Volgens HBD betekent de da ling— omgerekend vierhon derd slachtoffers minder als ge volg van overvallen. Niet alleen het aantal overvallen daalde, ook mislukten er meer. Onge veer 21 procent liep voor de winkelier goed af, tegen 19 pro cent in de eerste helft van 1994. Bij de geslaagde overvallen lag de buit zo'n 20 procent lager, onder meer het gevolg van de opmars van elektronisch beta len en 'afromen' van de kassa- inhoud. I Iet bedrijfschap deelt een pluim uil aan de politie, die den haag anp officieren de VN te zeer in een kwaad daglicht worden gesteld. De generaal trekt in dat verband een vergelijking met de IRT-en quête, die nadelig heeft uitge pakt voor het imago van politie en justitie. De vaste kamercommissie voor defensie neemt vandaag een besluit over een hoorzitting. Minister Borst (volksgezond heid) is bereid de vergoeding van medische hulp aan illegalen uit te breiden, mits de Tweede Kamer haar daar om vraagt. Vooralsnog handhaaft ze haar standpunt dat de hulp alleen wordt vergoed als uitblijven er van een gevaar voor anderen oplevert, of van levensbelang is voor de bet rokkene zelf. De bewindsvrouw zei dat gis teren bij behandeling van het wetsvoorstel voor invoering van het sofinummer in het zieken fonds. Daarbij kwam de zorg voor illegaal in Nederland ver blijvende mensen terloops aan de orde. Borst kondigde eerder dit jaar aan elf miljoen gulden te storten in een fonds waarmee de medische hulp aan illegalen in acute noodsituaties kan wor den betaald. Mogelijk is het huidige kabi netsstandpunt te beperkt, zo gaf de minister toe. Vaccinatie van kinderen zonder verblijfsver gunning komt niet voor vergoe ding in aanmerking en met na me de medische beroepsgroep heeft enorme moeite met die beperking. Ook het eerder deze maand gehouden Jeugddebat wees de minister op de nadelige effecten van het wetsvoorstel. Borst zei zich te kunnen voor stellen dat op humanitaire gronden of om medisch-ethi- sche redenen uitbreiding van de zorg is gerechtvaardigd. meer werk maakte van het aan pakken en opsporen van over vallers. liet aantal opgehelderde overvallen steeg flink. Boven dien treffen winkeliers in foene mende mate maatregelen om zich te beveiligen. Andere vormen van crimina liteit waar winkeliers mee te maken hebben, blijken overi gens nog steeds een groot pro bleem. Uit een enquête onder duizend detailhandel vestigin gen bleek dat van juni 1994 lol juni 1995 bijna driekwari hel slachtoffer werd van winkeldief stal, graffiti, vernieling, bedrei ging, inbraak en beroving. De lotyle schade wordt becijferd op 1,1 miljard gulden. Lage opkomst verkiezingen gemeenteraden den bosch anp De plaatselijke groepering Ros malens Belang is de grole win naar van de gemeenteraadsver kiezing in Den Bosch. De partij behaalde tien van de 39 zetels en is daarmee in een klap de grootste partij is in de nieuwe Bossche raad. Een ander op merkelijk feit is het verlies van vier zetels voor de SI' in Boxtel. De partij, die jarenlang een van de grootste fracties in de raad vormde, houdt slechts een zetel over. Het opkomstpercentage was bedroevend laag. In Groot Den Bosch kwam slechts 45 procent van de kiesgerechtigden naar de stembus. Twee jaar geleden was dat nog 60 procent. Ook in de andere Brabantse plaatsen waar gisteren is gestemd, was het op komstpercentage lager dan hij de vorige verkiezing. De tussentijdse verkiezing was nodig omdat Rosmalen op I januari samengaat met Den Bosch. Ook in enkele andere plaatsen in de regio vonden ver kiezingen plaats. Door de ge meentelijke herindeling blijven vier van de oorspronkelijke tien gemeenten over: Den Bosch, Boxtel, Sint-Michelsgestcl en Haaren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3