MICKEY en LEEUWENKONING op de PC 0 t t Nooit meer wachten op 06-8008 Multi Media Webworld: unieke site op Internet Een witte kerst in kleur 5NDERDAG 30 NOVEMBER 1995 N VAN DER NAT EN FRANK BUURMAN iterspelletjes aller tijden, komt ongetwij- uit bij Pac Man en Tetris. Het eigenwij - happertje op spokenjacht zit in praktisch computer en van Tetris zijn de fraaiste -oeringen gemaakt. Beide spellen zijn nu ik op CD-i verschenen. Nee, niet apart, aar gecombineerd in één spel onder de lam Pac Panic. Globaal is de bedoeling it met de vallende blokjes, net als in Te st lijnen worden gebouwd. Soms echter rschijnt Pac Man, los of in een blokje, an is het de bedoeling om de in de Tetris- okjes verborgen spoken op te eten. En dat kt makkelijker dan het is. Tijdens het bou- en moet je vooruit denken en de spoken opstellen, dat je er zo veel mogelijk kunt leten, wanneer Pac Man in beeld komt. Je int het spel ook met z'n tweeën spelen, aar dan heb je een extra afstandsbedieing >dig, bijvoorbeeld een gamepad. Prijs: 9,95. lonty Python iat je niet uit het veld slaan, als sommige ïgen niet reageren zoals in de handlei- ing staat. Dit programma heeft nu een aal een eigen willetje...' Wie zoiets leest, ;et bijna al zeker dat hij/zij in de wereld in Monty Python terecht is gekomen. De ïannen hebben het weer eens voör elkaar. )it keer op een CD-i onder de titel 'Inva- ton from the Planet Skyron'. Complete .iaanzin natuurlijk, maar dat kan niet an ders bij een Python-produkt. Het gaat om >ertien verschillende spelletjes, die in ver vormen en in volkomen wille- lurige volgorde kunnen verschijnen. Het ie moment moet je een fiets in elkaar zet- ;n en even later een zooitje dieren dood- :hieten of een memory-puzzel oplossen, het kan ook zijn dat je met een soort lijlpaard konijnen moet fijnstampen. entortom, alle typische Python-humor die je (ïaar kunt bedenken. Je zou, bij problemen, j .jet help-icoontje kunnen indrukken. Je joort dat iemand om hulp roepen. Maar wijg je ook hulp? Ik zou er bij Python maar liet op rekenen...Dit gekkenwerk kost 79,95, maar biedt voior zeker 150 gulden jdN Ruim twee jaar na de successen in de Vere nigde Staten is Disney ook op de Neder landse markt voor interactieve kin derspelen, waarop Philips zich met zijn CD-i al eerder had begeven, verschenen. Met twee CD- ROMS, Nederlandstalig en ge- baseerd op bekende Disney-fi- guren en een aantal diskettes. Het alleenrecht op alle Disney- figuren geeft eeri forse voor sprong op de concurrenten en door de personal computer als iJ spelmedium te gebruiken, zijn 1 mooiere beelden mogelijk dan v| via de TV, die bij spelcompu ters van Nintendo en Sega wordt gebruikt. Beide elementen worden volop uitgebuit in De Leeuwekoning en Aladdin, die deze dagen op de schappen van de winkels zijn r gelegd. Schitterende en gedetailleer de tekeningen, een goed tot prima ge luid, afhankelijk van de geluidskaart van de PC en originele beelden uit de gelijkna mige Disneyfilms. De Leeuwekoning is goed voor een uurtje speelplezier, maar gaat op een bepaald mo ment vervelen, omdat alle keuzes zijn ge maakt en alle pagina's zijn doorgelezen. Bij Aladdin is de kans op verveling minder. Spelletjes op drie niveaus en zes scenes uit de film vormen op deze CD-ROM voor lan ge tijd spelplezier. De geest is altijd oproep baar om te helpen. Er zijn vier manieren om de verschillende onderdelen te kiezen, de bioscoop, de grot, het paleis en de markt. Helaas brengen ze je alle vier naar dezelfde spelonderdelen, een tikje overbo dig dus. Beide spellen stellen wel hoge eisen aan de computer: minstens een 486 met 8 Mb geheu gen, CD-romdrive, geluidskaart, VGA-beeld- scherm en Windows 3.1 of een Apple Macin tosh met 4 Mb. De Leeuwenkoning is geschikt IDG Communications, uitgever van onder meer ComputerlTotaal, Net en MacWorld, heeft sinds eind november een werkelijk schitterende site op het Internet. Natuurlijk, het is een commerciële pagina en dus wordt er reclame gemaakt voor de eigen uitgaven. Dat doen alle computermagazi nes op het Internet. Maar Webworld, zoals de site heet, is veel meer. Nieuwtjes uit de computerwereld worden dagelijks ververst en elke week is er een nieuwe, simpel te downloaden, partij software beschikbaar. Daarnaast worden en tips en trucs ver schaft, die de gebruiker op weg kunnen hel pen. Dat alles is geheel en al gratis. Je moet je echter wel even als gebruiker laten regi streren. Wie dat doet krijgt nog eens een ex tra service: elke dag een nieuwsbrief per e- mail, waardoor je niet altijd direct het Inter net op hoeft. Registratie is en blijft gratis. IDG wil slechts wat gegevens hebben om een zo mooi en duidelijk mogelijk produkt te kunnen leveren. Webworld'kun je vinden door http://www.idg.nl in te tikken. vanaf 3 jaar, Aladdin vanaf 5 jaar. Prijs: ƒ119,95. Ook een heel leuke bezigheid is de printstu dio van Disney. Er liggen inmiddels twee versies in de winkel: De Leeuwenkoning en Mickey Kornuiten. De paketten bestaan uit drie, respectievelijk vier diskettes, waar mee kinderen vanaf een jaar of vijf heel aar dige dingen kunnen maken. Eigen, uniek briefpapier, kalenders, uitnodigingen voor partijtjes, enz, het is in een handomdraai gebeurd. Zwart-wit kan, maar met een kleu renprinter krijg je echt iets moois. Beide printstudio's kosten 89,95 en vereisen Windows 3.1 of hoger. Disney-liefhebbers kunnen daarnaast dis kettes aanschaffen met screensafers van De Leeuwenkoningen Mickey Kornuiten. Die van de leeuw Simbazijn een soort 'Ma king of...' van de film. Op die van 'Mickey' schieten de families Duck en Mouse over het scherm, wanneer dat even niet wordt gebruikt. De prijs bedraagt 69,95. Voor de gemiddelde computerbezitter is niets moeilijker dan de aanschaf van een nieuw beeldscherm, een nieuwe printer of wat dan ook. Vergelijkende warenonderzoeken zijn dan ook populair. PCC bekeek letterlijk 18 monitoren en kwam tot de conclusie: 'Mag het een inchje meer zijn?' Een van de oudste hobby's ter wereld is het 'spelen' met modeltreinen. Een mooie, maar dure hobby. Je hoeft er de speelgoedgidsen maar op na te slaan. Nog leuker (maar ook duurder) wordt het, wanneer je de treinen per computer laat rijden. Wedden dat je dat beter kunt dan de NS...? Computers moeten steeds sneller kunnen werken. Een Pentium met een hoge kloksnelheid is de eis, wanneer je optimaal alle programma's wilt kunnen gebruiken. Maar om nou direct weer een nieuwe computer te ko pen, gaat ook weer een beetje te ver. Aanpassen? Ja! Maar hoe en wat? CT zet deze maand de mogelijkheden op een rijtje. Verder ondermeer een overzicht van de programma's die speciaal zijn gemaakt voor Windows 95. Een zeer nuttig artikel. Wat is zinvol om te kopen en wat niet? Ook in C!T een vergelijkend warenonderzoek over kleuren-inktjetprinters. De Wie straks, een weekje of ander half na de jaarwisseling, de kerstkaarten van het lint peutert en ze vergelijkt met de verza meling van vorig jaar, zal ont dekken dat er weinig nieuws bij zat. Daar kun je zelf verande ring in brengen. Met het Kerst Pakket 2.0 van Domus Software kun je je eigen kerstkaarten ma ken. Dat is niet alleen een leuke bezigheid: je laat ook iets orgi- neels bij een ander in de bus vallen. Op de CD-ROM staan honderden kant-en-klare voor beelden, maar die kunnen naar eigen inzicht worden veran derd. Ook kan met de talloze icoontjes en afbeeldingen een geheel eigen kaart worden ge maakt. Naast kaarten kunnen, ook uitnodigingen worden gefa briceerd, faxen worden aange past aan de tijd van het jaar, enz. Het schijfje biedt ook nog een aantal screensavers, die op het seizoen van toepassing zijn, maar die zijn optioneel te in stalleren. Jammer dat er geen mogelijkheid is om het pro gramma in januari van de harde schijf te halen. Tenslotte heb je RAM gcheucgcn, Windows 3 hoger (autostart bil Windows 95), CD ROM-speler (double speed). 25' kleurenkaart. Prijs: 29,95. Leuke beestenboel De CD-ROM leent zich uitstekend voor encyclopedie-achtige programma's. Het is dus niet zo vreemd dat het dierenrijk ruimschoots is verte genwoordigd. Bij Domus ver scheen onlangs een heel aardig produkt: Op Safari! I let is een rondgang door de dierentuin van het Duitse Krefeld (Data Becker uit Diisseldorf is de ori ginele producent, vandaar) en geheel Nederlandstalige, zoals alle programma's van het Am sterdamse softwarebedrijf. Op Safari! gaat overigens iets verder dan de naam zou doen vermoe den. Ook andere continenten dan Afrika komen aan bod. Veel fraaie foto's en duidelijke tek sten maken dit schijfje tot een leerzaam geheel. I leel aardig is de geluidenquiz, die veel moei- ii s lijker is dan je op het eerste 'gehoor' zou denken. De foto's zijn overigens vrij van rechten en toepasbaar in andere Win dows-applicaties, zodat ze bij voorbeeld als basis kunnen die nen vooreen werkstuk. Op Safari! is leerzijn en leuk en dal is een mooie combinatie. I let filmpje over een dagje dieren tuin is ook aardig, alleen is het zonder MPEC-kaart een wal schokkerig geheel. Systeemeisen- PC 368 of hoger. 8 Mb heuegen. Windows 3.1 of hoger. CD ROM Ier (double speed), gduldskaj ---• i£. Internet en speklapjes Elk succes kent zijn tegenstanders. Internet vormt op de ze stelling geen uitzondering. Daar waaraan de ene kant slechts in superlatieren over 'Het Net wordt ge sproken, hoor je aan de andere kant geluiden dat het niets zou zijn oj wat jeer uwe moet. Onwetendheid is de hoosdoener hij de negativisten, Ze hebben geen idee wat Internet is en als ze het al denken te wi'ten, hebben ze geen idee hoe ze ervan deel kunnen gaan uitmaken. I )at laatste kan ik ze niet echt kwalijk nemen. I)e wereld van de providers (toegang-verschaffers) is duister. Daarom hier maar even in het kort en in normaal Ne derlands hoe het nu werkt. Voor Internet heb je een drie tal zaken nodig: een computer, een modem en een pro vider. Wat een computer is, weet iedereen vandaag de dag wel. De term modem raakt ook steeds meer ingebur gerd, maar alle duidelijkheid: een modem zorgt ervoor dat gegevens via een telefoonlijn van de eiw naar de an dere computer gestuurd kunnen worden. Last but not least hebben we de provider. Deze kun je vergelijken meteen krant. Opeen krant neem je abon nement of je koopt losse nummers in de winkel. Een krant geeft je echter toegang tot informatie en vraagt daar geld voor. Een Internet provider heeft geïnvesteerd (computers, modems en speciale telefoonverbindingen) in Internet. De computers van de provider maken ileel uit van het Internet, waarvan iedereen ter wereld die In- temet-abonnee is. gebruik kan maken. De provider is een schakel in de keten van computers die gezamenlijk Internet vormen. Nu is die provider geen charitatieve instelling. Hij wil geld terugzien voor die investeringen erbij voorkeur nog iets aan verdienen ook. Dus gaat- ie abonnementen verkopen, waardoor consumenten en bedrijven via hem op het Internet kunnen en toegang krijgen tot die onme telijke hoeveelheid informatie, liet grote voordeel van providers is dat ze op lokaal ni veau opereren. Als je dus infor matie wil hebben uit Australië hoefje niet naar down ander te hellen, maar naar de provider die als het goed is in je eigen tele foonregio zit. Kost een telefoontje naar Australië al snel 7gulden per minuut, via Internet ben je slecht 15 cent kwijt. Inmiddels hebben naar schalling 50 miljoen mensen (de eerlijk heid gebiedt te zeggen dat de di verse schattingen erg ver uit el kaar liggen) een Internet-aan- sluiting. Dat aantal neemt stormachtig toe. Een jaar geleden bij voorbeeld werd het aantal In ternet gebruikers op 20 miljoen geschal, liet is goed te merken dal het druk worth op het net. Met name als in de Verenigde Staten de computers aangaan zakt de performance van het net enorm in. Doordat iedereen daar dan z'n elektronische post gaat ophalen wordt het net traag. Overal ter wereld heb je daar dan last van. Hel is daarom goed te welen dat er steeds meer echt grote bedrijven gaan investeren in het Internet. Zo komen erbij voorbeeld steeds meer grote computers in het net te hangen, worden er tussen com puters glasvezel-verbindingen gelegd. wordt het kabelnet steeds meer ingezet als doorgeefluik. Door dit soort za ken neemt de snelheid op het net weer toe en krijgen nieuwe initiatieven een kans. Zoals winkelen via het net hij Wehkamp of een Amerikaans postorder-bedrijf, zal het binnen overzienbare tijd mogelijk zijn je vakantie via het iwt IC hoeken, een bioscoop te hespreken of pay-V te hes tellen. I )e mogelijkheden zijn legio. )p het net wordt zelfs al gediscussieerd over de toe komst van Microsoft. Enkele holle hozen voorspellen dat Microsoft (nu 's wereld grootste softwarebedrijf) over tien jaar niet meer bestaat. Wat nu Microsoft is, is dan Nelscape. het bedrijf dat het populairste program ma schreef om grafische Internetpagina's te bekijken. Netscape bestaat pas een jaar of drie, maar vertegen woordigt nu al een waarde van ruim 2 miljard dollar. De aandelen van dit bedrijf zijn nu al meer waard dan die van Microsoft. )ok in Nederland begint men langzaam het licht te zien. Nu al is -I-I procent van de grotere Nederlandse on dernemingen present op Internet. Hetzij met een eigen WEB-server, hetzij via een bedrijf dat dit soort diensten levert. En die bedrijven worden elektronisch druk be zocht. Het Haarlems Uitgeef Bedrijf bijvoorbeeld heeft z 'n eigen WEU server (HITP.//HHB.NL). Deze server wordt goed bezocht. )ver de afgelopen drie maanden waren er gemiddeld 18.000 hits per maand. Er werd van buitenaf Ui.000 keer op ingelogd en gekeken wat er op HUB.NL te vinden was. Huilen informatie over de tijd schriften en leuke Internet adressen is er ook de moge lijkheid je elektronisch te abonneren opeen van de lila den. En daar wordt druk gebruik van gemaakt. Naast informatie-leverancier wordt Internet dus steeds meer een marketing instrument voor bedrijven. Nu zijn het alleen 'nog de grotere bedrijven die zich digitaid presen teren. Maar ook de slager op de hoek zal nog voor de eeuwwisseling op het net zitten. Waarschijnlijk niet via een eigen WEB server, maar middels een advertentie via een lokale digitale stad of via z'n regionale krant die de ze service gaat bieden. Het voordeel voor de consument is dat-ie z'n computer kan laten uitzoeken waarde speklapjes vandaag het goedkoopst zijn. WOUTER HENDRIKSE Is directeur van HUB, uitgever van onder meer PC Consument en WEB, het Internet magazine. Telefoon klapper topper in de reeks van Easy Disk meest verkochte staat nog altijd bovenaan. PC Magazine is voorhet decembernummer volop aan if U ti i - i i I -j het testen gegaan. De redactie vergeleek elf CD-ROM- J—JsJiJjJZj spelers met elkaar en vertelt en passant ook hoe je ze moet inbouwen. Kleuren-printers zijn in. PCM zette daarom drie laserprinter op een rij en wees de beste aan. Op het gebied van het Internet testte PCM vier browsers. Voor schaken moet je een beetje geduld hebben en om zeven schaakprogramma's te vergelijken een beetje meer. De redactie draaide er de hand niet voor om. Hoe groot de harde schijf ook mag zijn te genwoordig, er komt een moment dat-ie vol zit. Weggooien van bestanden is altijd moeilijk. Extern opslaan dan maar. De vraag is alleen hoe. MacWorld vergeleek de diverse mogelijkheden. In dit Macintosh-magazine ook een cursus multimedia. Want leu ke dingen maken kan iedereen. MacWorld stuurde Yonit Zwart, geen groentje op dit ge bied, naar de cursus Macromedia Director en ze leerde er veel meer dan ze had verwacht. De redactie had kennelijk dorst en ging op kroegentocht. Niet naar zó maar cafés, maar naar cyberkroegen. Lekker internetten met een biertje binnen handbereik. Is dat leuk? HTML-pagina's maken is simpel. Je kunt het een aap leren, zei laatst iemand. Toch moet je een beetje de weg weten. Wat kan en mag wel en niet? Net presen- teeert De Tien Geboden en beantwoordt ook de meest gestelde vragen. Wie tegenwoordig het aanbod van software bekijkt, zou bijna verge ten dat er nog horden mensen zijn met een eenvoudige ('sterk verou derde', zoude handel zeggen...) computer. Zo'n ding waar nog geen glimmende schijfje in kunnen en met een beperkte opslagcapaci teit. Anders gezegd: computerge bruikers die behoefte hebben aan eenvoudige, overzichtelijke pro gramma's op een diskette. I let 1 laagse bedrijf Inverse BV bracht de afgelopen tijd onder de naam Easy Disk een hele reeks program ma's op de markt voor de thuisge bruiker, voor wie een 486'er of een Pentium nog heel ver weg is. Ie hebt voor de programma's van Easy Disk zo'n snel apparaat ook helemaal niet nodig om toch veel plezier te hebben van een aantal handige toepassingen. Voor wie zich aan het einde van de maand telkens weer rot wil schrikken zijn er programma's om autokosten, hypotheek en andere uitgaven voor het huis, enz. bij te houden. Easy Disk is niet de enige die der gelijke programma's uitgeeft, maar ik vraag me af, hoeveel kopers er serieus mee omgaan en vooral mee blijven omgaan. In het begin is het natuurlijk allemaal erg leuk, maar blijft dat zo? Niettemin: ide aal voor degenen, die bij het horen van het woord 'spreadsheet' (want daarmee kan dit natuurlijk ook al lemaal...) denken aan een pot met broodbeleg. Bij Easy Disk kun jé ook terecht voor programma's over horesco- pen, voeding en diëten, recepten en evenementen. Het bedrijf roert zich ook flink op sportgebied. De Tour de France, het WK voetbal en de PTTTelecompetitie zijn bij te houden via simpele schijfjes, die voor nog geen twintig piek in de winkel liggen. De Nederlandse ere divisie is zelfs actueel bij te houden voor modem-bezitters. Het telefo nisch bijwerken van standen, bles- surelijsten, enz. kost echter wel een gulden per minuut. Persoonlijk zijnTeleklapper en de databaseprogramma's voor mu ziek, dan wel foto/video de toppers uit de collectie. Met teleklapper (en een modem) kan verbinding wor den gemaakt met de computer van de PTT. Dat kost evenveel als het bellen van de inlichtingendienst 06-8008 (twee kwartjes per mi nuut), maar heeft een paar voorde len. Er zijn nooit meer twaalf wachtenden voor u, het aantal aanvragen is niet aan een limiet gebonden (u krijgt alle Jansens in ironingen, als u dat wilt) en het telefoonnummer wordt geleverd met adres en postcode. let opzoe ken van een telefoonnummer met alles erop en eraan duurt gemid deld minder dan een minuut, zo dat u voor een cent of 37 weer een probleem minder hebt. I loc wel, soms heb je er eentje bij. Want wie om het nummer van deze krant vraagt, krijgt een stuk of dertig aansluitingen te zien. I lel boven ste is de centrale, de rest zijn de diversedooskiesnummers... Met de databases voorkomt In vers een heleboel geklungel met de bekende standaard - programma's. Natuurlijk zijn er die eenvoudig werken, maar de meeste hebben gezelschap van vuistdikke handleidingen. De ge richte databases (foto of video en muziek) zijn daarom een prima oplossing. Kant en klaar om zó in te vullen. De diskettes van Easy Disk zijn bij na overal verkrijgbaar. Niet alleen inde gespecialiseerde zaken, maar ook bij veel 'sigarenboeren'.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 29