Een driedubbele zoen van Erica Echte Ajax-fans blijven, al duurt het twee weken Foutje' is anti-reclame van het ergste soort .y<^v Sport Louis van Gaal zorgt voor opschudding Verboden gebieden normaal voor militaire luchtvaart 5NDERDAG 30 NOVEMBER 1995 Jitgesteld feest nige troost oor aanhang ASTERDAM GPP n weggegooide snipper- ig. een zinloos geworden itstapje naar Amsterdam en ?n overbodig treinkaartje, oor tienduizenden Ajax- ns ging gisteren een fesstje rook op. toen bleek dat het jax-toestel KL 8623 geen (estemming kreeg om door ?t Siberische luchtruim te iegen en terug moest naar okyo. Volgens de KLM een irvelend misverstand, maar jssische luchtvaartautori- :iten spreken van een fout in de KLM. Voer voor juris- •n dus. Hoeveel geld er met het egtikken van de uren is eggevloeid bij organisato- n, gemeentewerkers, agen- •n, brandweerlieden èn rei gers, is onbekend. En of die :hade voor vergoeding in inmerking komt, is even- ïin duidelijk. Alleen de pas- igiers aan boord van de LM-Jumbo die extra kosten ebben gemaakt, kunnen op irgoeding rekenen. Dat is andaard in de luchtvaart. De tienduizenden gedu- lerde Ajax-fans die zich gis- iren al hadden opgemaakt m hun helden op het Muse- mplein toe te juichen (velen aden al een vrije dag geno- ïen of waren reeds met de ein naar Amsterdam geto- :n) kunnen naar hun reis- ■ld of vrije dag fluiten. De ns zullen zich moeten oosten met de uitgestelde ïldiging. Evenals Amster- animer Wim Bohnenn die t Ajax-feestje had georga- seerd. Zo'n 40.000 gulden istte het om een podium, mpen, dranghekken en ar- esten naar het Museum- ein te krijgen. Een cadeau- van de gemeente dat bij- a in het niets verdween. „Gelukkig gaat het nu toch Dg door", aldus Bohnenn ie gisteren de hele dag bortsachtig overleg voerde iet politie, gemeente en de jax-staf in Japan. Alleen de ledische staf van Ajax kan nu nog een stokje voor eken. „Die moeten nog een rogrammaatje bijsturen >or de jetlag van de jon- ns, maar dat komt wel aed." De KLM wil geen com- lentaar geven op mogelijke inspraken en vergoedingen. Jen vervelend misver and," noemt de woord- jerder de weigering van de ussische autoriteiten om ver Siberië te vliegen. „Onze ridische afdeling zal ziqh ver deze zaak gaan buigen." Tenslotte is er reisbureau Dever dat de reis voor de rca 200 Ajacieden (spelers, ficials en uitverkoren sup- irters) regelde. Hoever kan ch in z'n goede naam en am aangetast voelen indien ïtrokkenen aan dit adres ;t verwijt uiten 'jullie zou- ■n het toch zo goed rege- n?'. Die smet op het bla- >en is eveneens in keiharde lildens te waarderen. Over- (erk voor de KLM-juristen Honderden trotseren kou en mist op weg naar Schiphol Vermoeid en ongeschoren, maar vooral opgelucht, kwam wereldkampioen Ajax vannacht op Schiphol aan. Verge ten was de vertraging van negen uur, die de KI.M 747 Ka rachi op de terugweg uit Tokyo had opgelopen. Voorbij was de spanning bij de spelersvrouwen, die het uitstapje naar het verre Japan niet konden meemaken en lang hadden moeten wachten om hun geliefden weer in de armen te kunnen sluiten. hoog hek opgestelde fans hoogstpersoonlijk door de ver overde beker uitgebreid te to nen. Voor deze Amsterdammers kon de nacht niet meer stuk. Ajax veroverde dinsdag voor de tweede keer in zijn geschie denis de wereldbeker door het Braziliaanse Grémio te verslaan. Vanmiddag krijgt de ploeg met 24 uur vertraging de verdiende huldiging op het Amsterdamse Museumplein. Het elftal zou oorspronkelijk gistermiddag in Nederland zijn teruggekeerd, waarna direct de huldiging zou plaatsvinden. Door een fout van de KLM (de maatschappij spreekt zelf liever van een misverstand) kreeg de KL 8623 in eerste instantie geen toestemming over Russisch grondgebied te vliegen. Pas na terugkeer in Tokyo werden de formaliteiten afgerond. De 238 passagiers die de lan ge vlucht meemaakten, ontvin gen na aankomst een boeket bloemen, een excuusbrief van KLM-directeur Bouw en de toe- SCHIPHOL LOUIS BURGERS GPD-VERSLAGGEVER Na het eerste weerzien met de familie stond daar, nog in de sluis van gate G7, als vanzelf sprekend staatssecretaris Erica Terpstra (sportzaken). In de hand een brief met de felicita ties van premier Kok en met een vriendelijk woord, een glimlach en een driedubbele zoen voor de spelers en voor trainer Louis van Gaal. Terpstra: „Ik heb mij voorge nomen elke wereldkampioen en elke Europees kampioen per soonlijk af te halen. Dat heb ik gedaan voor de korfballers, en dat doe Ik ook voor Ajax. Deze jongens hebben dat verdiend." Pas buiten het luchthavenge bouw bemerkten de Ajacieden iets van de opwinding waarin de hoofdstad al twee dagen ver keert. Enkele honderden fans hadden mist en kou getrotseerd om de ploeg persoonlijk af te halen. Aanvoerder Danny Blind beloonde de achter een meters- zegging dat alle extra kosten door de KLM vergoed zullen worden. Bouw was zelf naar Schiphol gekomen om de Ajax- staf de problemen uit te leggen. Dat nam niet weg dat het vliegtuig gedurende zes uur doelloos boven Siberië en de Ja panse Zee moest rondvliegen. De luchtvaartmaatschappij bleek de Russische autoriteiten niet goed te hebben geïnfor meerd over de extra vlucht van Tokyo naar Amsterdam. De Russen weigerden daarom gis terochtend het vliegtuig over Si berië naar het Westen te laten vliegen. Volgens een akkoord tussen Nederland en Rusland mag de KLM elf vluchten per week over Rusland naar Japan uitvoeren. Om de extra lijnvlucht binnen dat kader te kunnen vliegen, had de KLM een lijnvlucht naar Osaka voor deze week ge schrapt. Voor de Russen was dat echter onvoldoende. Na het bijtanken in Tokyo vertrok de Boeing weer zo snel dat de catering het tempo niet kon bijbenen. De passagiers moesten daarom genoegen ne men met wat snel ingeslagen snacks. Vreemde vlucht 12.30 uur: de Boeing 747 Combi (half vracht en half passagiers) moet vertrekken vanaf Tokyo Airport. Door een computerstoring moeten de passagierslijsten met de hand worden ingevoerd. Dat vergt tijd. 13.24 uun het vliegtuig ver trekt naar Amsterdam. De Boeing zit vol met spelers en begeleiders van Ajax. pers. fans en een paar Japanners. Er zijn twee jonge kinderen en een baby aan boord. 15.15 uur de KL8623 komt in Russisch territorium en meldt zich. F.r wordt geen toestemming gegeven om verder te vliegen. De Russen kennen het toestel niet. 15.30 uur. gezagvoerder Ja cobs brengt het probleem over bij de KLM in Amster dam. Vervolgens wordt het ministerie van buitenlandse zaken ingeschakeld. De am bassade in Moskou komt ook in actie. Er wordt op alle fronten geprobeerd om di plomatieke druk uit te oefe nen. Het vliegtuig krijgt wel toestemming om rondjes te vliegen boven Russisch grondgebied in afwachting van een definitieve beslis- sing. 16.10 uur: eerste mededeling captain aan de passagiers over de moeilijkheden. Bin nen twintig minuten zou er meer bekend worden ge maakt. 17.05 uur gezagvoerder legt een verklaring af. Er is nog net voldoende brandstof om Amsterdam te halen, maar dan moet de beslissing snel vallen. 17.30 uun de Russen beve len de captain om - in af wachting van de uitkomst van het koortsachtig overleg - richting Japan terug te vlie gen. Het toestel klimt en be gint aan de vlucht naar Tokyo. De brandstofsituatie wordt nijpend voor de grote overtocht. 18.15 uun de toestemming om door het Russisch lucht ruim naar Amsterdam te vliegen, komt eindelijk af. Maar nu kan Jacobs geen kant meer op: hij moet wel terug naar Tokyo. 19.26 uun landing in Tokyo. Geprobeerd wordt om snel te tanken, de bemanning voor een deel af te lossen en toch nog diezelfde avond naar Amsterdam te vliegen. 20.05 uun het vliegtuig wordt bijgetankt. Voor een uitgebreide catering is geen tijd. De 747 moet voor 23.00 uur plaatselijke tijd zijn ver trokken. Het vliegveld gaat op dat tijdstip dicht. Er wor den snel nog wat snacks in geslagen. 20.45 uun de eerste tv-ploe- gen melden zich bij het toe stel. 21.00 uun er is toestemming om te vertrekken. 21.33 uun de KI .8623 naar Amsterdam kiest het lucht ruim. Voor de tweede keer. 01.19 uur: de Boeing 747 met wereldkampioen Ajax aan boord landt op Schiphol. Een dagje wachten en balen op Museumplein AMSTERDAM GPD „We blijven hier staan, al duurt het twee weken. Wij zijn de éch te fans van Ajax." Op het Muse umplein in Amsterdam verza melden zich gisteren in de loop van de dag steeds meer voetbal fans. Ze waren gekomen voor de huldiging van Ajax. En hoe wel menigeen wel degelijk heeft gehoord dat het feest niet door kon gaan, kwamen ze toch even een kijkje nemen. „Je weet maar nooit wat er allemaal nog wordt georganiseerd." Maar dat viel tegen. Wel was er al een podium, muziekinstal latie en verlichting, maar de fans moesten het zonder het verwachte amusement stellen. De dranghekken om een uitzin nige menigte in toom te hou den, deden wat lachwekkend aan. Een groepje politiemensen leek eveneens volstrekt overbo dig. Hun aanwezigheid bleef beperkt tot het informeren van deAjax-gangers. Veel Ajax-aanhangers waren totaal verrast een vrijwel leeg Museumplein aan te treffen. De meesten kwamen van ver bui ten Amsterdam. De berichten op radio en TV, dat de Ajacie den vele uren later op Schiphol zouden arriveren, was aan hen compleet voorbijgegaan. Zoals een jongen, uit Emmeloord: „Nog nooit was ik bij een huldi ging van Ajax geweest. Nu wilde Uc het wel eens meemaken. Honderden Ajax-supporters wachtten gisteren tevergeefs op het Museumplein op de huldiging van hun team. Weggegooid geld voor die reis We gaan niet meer terug hoor. naar Amsterdam. Ik sta hier gi- Staan we tenminste vooraan op gantisch te balen." het Museumplein als de spelers Drie meisjes uit Heerhugo- hier komen." Een jongen uit het waard: „Drie kwartier hebben Overijsselse Twello hield de blik we hiervoor in de trein gezeten, gericht op goedwillende hoofd stedelingen die hem voor een huldiging in elk geval door zou nacht een gratis bed konden gaan. alleen wel 24 uur later, bieden. „Hoe dan ook. ik blijf in Dat was goed balen voor twee Amsterdam wachten." meisjes uit Alphen aan de Rijn. Na uren onzekerheid, kwam „Shit. daar gaat m'n zakgeld, 25 tenslotte de mededeling dat de piek aan reisgeld voor niks uit- FOTO GPD ROLAND Dl BRUIN gegeven. We hadden een trein- retourtje gekocht, dus we moe ten vandaag weer naar huis le nig. Nou hebben we geen geld meer om voor een tweede keer terug te komen." KNVB twijfelt over Willem II-Ajax DEN HAAG GPD Als het op medische gronden niet verantwoord blijkt Ajax zondagmiddag in I ilburg de competiewedstrijd tegen Wil lem ii ie laten 8pden« Is de KNVB bereid het duel uit te stel len. Een zegsman van de voet balbond heeft dit gistermiddag bekendgemaakt. In januari 1992 gaf de KNVB Cambuur uitstel van competi tieverplichtingen nadat acht se lectiespelers maag- en darm problemen hadden gekregen door het eten van verkeerd voedsel. De Leeuwardense club claimde toen geen representa tief elftal meer op de been te kunnen brengen, een argument dat de KNVB accepteerde. Telstar vroeg in het seizoen 1993-1994 uitstel van de weds- rijd tegen RBG. De club meende toen evenmin een representa tief team in het veld ie kunnen brengen door talrijke blessures en schorsingen. De KNVB wees het verzoek destijds af. Omdat Telstar niet kwam opdagen, werden twee punten in minde ring gebracht. Formeel staat de KNVB op het standpunt dat de competitie een ordelijk verloop moet heb ben en wedstrijden hoe dan ook doorgaan. Daarbij zal echter de redelijkheid niet uil het oog worden verloren, aldus de woorvoerder van de bond. Hij sprak in het geval-Ajax van een 'bijzondere positie'. erondje boven Museumplein werd verplicht rondcirkelen boven Siberië !YO YPE MINKEMA •-VERSLAGGEVER KL8623 vertrok gistermiddag I half twee plaatselijke tijd uit tyo, op weg naar Amster- n. Zes uur later zette gezag- irder Dunkie Jacobs zijn ting 747 aan de grond. In tyo. Het ererondje over het Iseumplein werd een ver- tht rondje boven berekoud érië. Een foutje met het chtnummer, heette het. Een jtje, zo gaf KLM-manager Feijen uiteindêlijk - op soonlijke titel - toe van de hinklijke Luchtvaart Maat- appij. Een pijnlijke en zon- twijfel peperdure blunder. )e KL8623 moest terug, terug tr Tokyo. Teruggestuurd >r de Russische autoriteiten, dat die het vluchtnummer t kenden. Met een vertraging i bijna negen uur kwam de 'vannacht op Schiphol aan. laul Feijen dacht het zo aar voor elkaar te hebben. Want KLM wilde goede sier maken t Ajax. Normaal gaan de itbalJers met sponsor Martin- op stap. Voor Japan kon de b echter geen gebruik maken i de chartermaatschappij. De d zag een mooie manier om lame te maken. Ie manager PR-zaken had i prachtig plan. Als de Jumbo t de 'wereldkampioen' Ajax I boord zich boven het Ne- landse luchtruim zou mel- 6l. zou een ander KLM-toestel escorte fungeren tijdens een ronde boven Nederland. Hij frit zelfs aan een zegetocht 300 meter, zodat iedereen Royal Di De passagiers van de Ajax-Boeing' zien het goed, ze zijn weer terug op het vliegveld van Tokyo, foto rtr het zou kunnen zien. Daar kwa men nog directe satellietverbin dingen. tv-schermen en came raploegen aan boord bij. Dat plan kon niet doorgaan. „De KLM vond het risico te groot dat Ajax zou verliezen. In dat geval zou alles voor niets zijn ge weest." Persoonlijk, zei Feijen, vond hij dat geen goede beslis sing van de KLM. Maar binnen de mogelijkheden was Feijen nog best tevreden. Net als na 'Wenen', met Martinair, zou de grote Boeing 747 mee keer laag over het Museumplein scheren. Een uur nadat de manager zijn plannen had ontvouwd, werd het toestel tegengehouden en teruggestuurd door de Russen. Door. dat gaf Feijen toe, een foutje van 'zijn' eigen KI.M. De reclamecampagne voor de Ko ninklijke werd een anti-reclame van het ergste soort. Want met Ajax, de tv. radio, fotografen en de schrijvende pers aan boord, stond 'de vervoerder lelijk te kijk. Eerst werd de schuld aan de Russen gegeven. Gezagvoerder Jacobs sprak van een slechte communicatie tussen de Russi sche verkeersleiding in Moskou en 'buitengewesten'. Het vluchtnummer, dat door de KLM was doorgegeven, zou door de Russen op hun beurt niet zijn doorgespeeld. Feijen sprak van een 'proce durefout'. Het heeft er echter al le schijn van dat de KI.M dege ne is geweest die de fouten heeft gemaakt door met vlucht nummers te goochelen. Een re guliere vlucht van de KLM naar Osaka - de Kl.868 - werd ge schrapt en vervangen door een buitengewone vlucht vanaf Tokyo. Daar paste een nieuw nummer bij: de KITJ623. Dat nummer herkenden de Russen niet. „Een staaltje van ongeloof lijke bureaucratie", zei de ge zagvoerder aanvankelijk. Na uren van rondcirkelen bo ven het uiterste oosten van Rus land, na uren van onderhande len, tussen ki \i, mei behulp van Buitenlandse Zaken en de ambassade in Moskou, moest het toestel van 'wereldkam pioen' Ajax terug. Gezagvoerder Jacobs: „Als de Russen dat zeg gen, heb je dat maar te doen. Ze sturen zo van die Migs op je af. Ik vond het zo al spannend ge noeg." Precies op het moment dat de Russen eindelijk toestemden, had de Boeing niet meer genoeg brandstof om Amsterdam nog te halen. Een ordinaire centen kwestie - overvliegen kost een paar duizend gulden - was in eens een politieke prestigezaak geworden. Met de KLM en Ajax als grote verliezers. Zeven uur na het vertrek kwam de KDJ623 weer in Tokyo aan. Ajax wilde direct weer ver trekken. Dus werd het toestel in allerijl weer bijgetankt en be voorraad. Anderhalf uur later vertrok de Boeing dan toch. TOKYO ANP/SID Trainer Louis van Gaal heeft in Tokyo, na de tegen het Bra ziliaanse (irémio gewonnen wereldbeker, geen vrienden gemaakt. Hij sprak over een 'knollenveld, een topwedstrijd onwaardig'. De Japanners be grepen er eerst niets van. Maar na een uitvoerige, om slachtige vertaling veranderde de nietszeggende glimlach is een alleszeggende grimas. Japan hoopt het wereld kampioenschap voethal van 2002 in eigen land te organi seren. Daarvoor werd in 1981 veel moeite gedaan en nog meer geld uitgegeven om de wereldbekerwedstrijd tussen de Europese en Zuidameri- kaanse clubkampioen naar Tokyo te krijgen. Om aan te tonen dat Japan de organisa tie van grote voetbalevene menten aankan. Inmiddels heeft Japan echter een sterke concurrent gekregen, Zuid- Korea. De wedstrijd lussen Ajax en (irémio was dinsdag dus de laatste kans van de bond zich nog eens exlra te profileren. „Wereldklasse kan men al leen tonen op een grasmat van wereldklasse", sprak Van Gaal. De Japanners begrepen de boodschap en kwamen gisteren gelijk met een pers verklaring. „Het nieuwe sta dion dat voor de finale van hei WK wordt gebouwd In Yo kohama, gaat een miljard gul den kosten. Voor dat geld wordt ook een prachtige gras mat aangelegd. DEN HAAG GPD 'Ajax kan niet normaal terugke ren naar Amsterdam omdat het vliegtuig niet over Siberië mag vliegen. De Russische autoritei ten hadden vooraf geen toe stemming verleend voor de vlucht'. Het lijkt een bericht uit lang vervlogen communistische tij den. toen het luchtruim boven de gehele Sovjet-Unie verboden gebied was voor westerse vlieg tuigen. Zelfs als de koninklijke Fokker PBX naar Moskou moest zaten op Schiphol al Sovjet-pi loten in de kist die de stuur- knuppel vanaf de grens tussert West- en Oost-Duitsland over namen. Toch kent elk land eigen ge bieden waar het vliegen verbo den, beperkt of gevaarlijk wordt geacht. In Nederland zijn er 48. Zo mag er bijvoorbeeld niet ge vlogen worden boven de ko ninklijke paleizen. I let gebied ten noorden van de Waddenei landen waar de luchtmacht schietoefeningen houdt, is ook zo'n verboden streek. Wie toch door de betrokken gebieden wil vliegen, moet vooraf toestem ming vragen bij Defensie. Dat geldt echter alleen voor dege nen die lager vliegen dan 1500 meter. De burgerluchtvaart heeft er geen last van. Die vliegt gemiddeld op 10.000 meter hoogte Blijft de vraag waarom het 'Ajax-toestel' werd tegengehou den. Luchtvaartdeskundigen hebben daarvoor een simpele uitleg, landen hebben onder ling luchtvaartverdragen. Daar in staat precies hoeveel vluch ten er per week uitgevoerd mo gen worden en. welke vliegvel den kunnen worden aange daan. Daarnaast zijn er aanvul lende regels over het overvlie gen van net land zonder dat er geland wordt. De 'extra' lijnvlucht van de KLM uit Tokyo naar Amsterdam over Siberië werd niet gedekt door het luchtvaartverdrag tus sen Nederland en Rusland. Er moest dus vooraf toestemming voor worden gevraagd en ver leend. De aanvraag gaat naar de Russische luchtverkeersleiding en de toestemming moet ko men via het Russische ministe- rie van defensie. Een bij de KI.M bekende procedure die men kennelijk even was 'vergeten'.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23