Voorlopig geen schoolfeesten op Ashram Rijn Veenstreek plichtersbende opgerold Kapper in problemen na knipbeurt voor voor het goede doel Buurtbus Ter Aar mag blijven rijden Diepe wond in Kleine Oase Opknapbeurt voor huizen Rooie Dorp chef henny van egmond.071 5356414. plv chef hans koenekoop 071 5356429 romfïetser botst op snorfietser 2erswoude-runduk» F.en 39-jarige man uit Reeuwijk en een 18- rige Leidse vrouw zijn gisteravond gewond geraakt bij een aan- ding op de Rijndijk in Hazerswoude-Rijndijk. De man reed et zijn bromfiets tegen de snorfiets van de tegemoetkomende ouw. De Reeuwijker bleek alcohol op te hebben. Hij moest et een hersenschudding worden overgebracht naar het Elisa- ith ziekenhuis in Leiderdorp. De vrouw kon ter plaatse worden holpen aan een verwonding aan haar hand. liefstal op sportcomplex ielofarendsveen In het pand van een sportvereniging aan de teas van Leydenlaan in Roelofarendsveen is ingebroken. De even gingen ervandoor met geluidsapparatuur. Zij kwamen nnen door een deur te forceren. uto's opengebroken kjdekerk/zoeterwoude Drie in Koudekerk geparkeerde auto's n in de nacht van dinsdag op woensdag opengebroken. Uit n auto aan het Park Ypenburg werd een aansteker weggeno en. uit auto's aan De Tas en de Reigerlaan verdween de auto- dio. In alle gevallen kwamen de dieven in het voertuig door n ruitje in te slaan. In Zoeterwoude-Rijndijk is een blauwe ncia personenauto gestolen. De wagen stond geparkeerd op 5 Meilaan. iromfietser gewond phen aan den run Een 42-jarige Alsphenaar is gisteren met een lofdwond naar het Rijnland ziekenhuis in Leiderdorp gebracht teen ongeval op de Alphense Julianabrug. De man fietste rich- ïg Lijsterlaan toen de lulianabrug openging. De bromfietser tgeerde de knipperlichten, reed tegen de dalende slagboom en el. ongen mishandeld phen aan den run Een 12-jarige jongen uit Alphen is gistermid- g mishandeld op de Saffierstraat door een groepje jongeren, et slachtoffer reed met zijn fiets richting Zegerplas. Toen hij n groepje jongens passeerde kwam een van hen hem achterna v i schreeuwde dat hij zijn fiets wilde hebben. Door een schop in t gezicht van zijn belager kon de jongen aan zijn achtervolger ïtkomen. I uto in sloot t aar» Een 21-jarigeTeraarse is gisteren met haar auto in een iot beland aan de Langeraarseweg. Ze raakte niet gewond. De baan was door klei en modder van tractoren spekglad gewor- j in. Hierdoor slipte de vrouw en verloor de macht over het uur. Een motorrijder ging op dezelfde weg onderuit maar is rvolgens doorgereden. De brandweer van Ter Aar strooit zand rer het gladde wegdek. de aanhouding van een 26-jarige Nieuwvenneper en een 31- ;e Haarlemmer denkt de politie de belangrijkste figuren van een chtersbende te pakken te hebben. De mannen worden ervan lacht goederen met een waarde van 250.000 gulden en drie ton lebben gestolen en doorverkocht. Door mooie praatjes op te gen, lukte het hen bij zestig bedrijven in Noord- en Zuid-Hol- tuingereedschap, tuinmeubelen, schuttingen en sierbestratin- los te peuteren. Ze betaalden die goederen later echter nooit. Ier de gedupeerde bedrijven bevonden zich zaken in Roelo- ndsveen, Woubrugge en Nieuwe Wetering. De politie van Ken- ïerland en van Hollands Midden startte eind oktober het on- toek naar de oplichtingszaak. slaan diepe wonden in het ter rein van het Leimuidense zwembad 'Kleine Oase'. De ru we sloop- en graafwerkzaam heden aan het zwembad die nen echter een goed doel. Na de afbraak wordt de Kleine Oase weer helemaal opnieuw opgebouwd. De sloop van het bad is slechts de eerste stap in een grootscheepse renovatie. FOTO LOEK ZUYDERDUIN wee jaar cel 'U loopt hier gewoon gemeenschapsgeld op te vreten' irslaafde Actrice stelt stadswachten Alphen op proef ien aan den run Haagse rechtbank heeft een jarige Alphenaar veroordeeld twee jaar cel. De man werd placht van de beroving en wonding van een pizzabe- ;er aan de Herenhof. Verder hij zich schuldig gemaakt het uitschrijven van valse ques, het stelen van een ningsjack en het dichtknij- van iemands keel. >e Alphenaar had op 17 sep- ïber vorig jaar telefonisch pizza besteld en even later bezorger onder bedreiging een mes beroofd. Tijdens worsteling die daarbij ont- ïd, verwondde de rover de irger aan zijn bovenlip. In 4 had de man voor 875 gul- aan valse betaalkaarten uit- hreven, een trainingsjack :olen en een man die hem ;ens de veroordeelde eerder bedreigd bijna gewurgd. 34-jarige is al veertien jaar ilaafd aan harddrugs. Zijn Isman pleitte voor een lage- :raf, zodat de man kon afkic- De rechtbank veroordeelde messentrekker echter con- de eis van de officier van lierkeersoverlast 3 Aarlanderveen r|ten aan den run Tbewoners van de Dorpsstaat larlanderveen willen niet dat ,Jdinkers in hun straat vervan- T worden door asfalt. Zij den- J dat de trillingsoverlast al- vermindert als de straat jjpoden terrein wordt voor jkar verkeer. fit kwam naar voren na ge- pkken tussen bewoners van straat en de Socialistische :ij. Niet alleen in de Dorps- it hebben mensen hinder het verkeer, maar ook aan Noordeinde. De snelheid jjirmee automoblilisten over weg rijden zou volgens de j/oners wel zijn afgenomen, pf r alleen in de directe omge- van de drempel. De SP stelt college daarom voor om extra drempels te plaatsen, it het verkeer over de hele it wordt vertraagd. Een vrouw steelt een paar gym pen uit de kledingzaak in het winkelcentrum. Twee surveille rende stadswachten zien hoe zij zich met de buit uit de voeten maakt. „Hé, waar gaat dat heen?" Als ze de dievegge in de deur van het winkelcentrum staande houden, begint zij om zich heen te schreeuwen. De donkere, vrouwelijke stads wacht wordt uitgemaakt voor 'vuile pinda-chinees', waarna de dief zich uit de voeten maakt. De 'pinda-chinees' zet de achtervolging in. Even ver derop wordt de dievegge met geweld tegen een muur aange duwd. „Stop!" roept Piet van Ooijen Knook, de opleidings coördinator van de Nederlandse Veilgheidsdienst. „Helemaal fout", is het harde oordeel van Van Ooijen Knook als hij even later de videoband bekijkt. „Stadswachten mogen net als iedere burger mensen aanhouden, maar het is abso luut niet de bedoeling dat het op deze manier gebeurt. Hier hadden ze gewoon de politie moeten waarschuwen via de portofoon. En laat zo iemand dan maar lopen met zo'n paar gymschoenen. Ik moet ze van middag dus nog het één en an der afleren." Morgenmiddag worden op een feestelijke bijeenkomst in het Stadskantoor de eerste elf Alphense stadswachten geïn stalleerd. De acht mannen en drie vrouwen hebben dan een opleiding van vier weken achter de rug, met onder meer lessen in recht- en wetkennis en trai ningen in de omgang met men sen. Gistermorgen mochten de cursisten het geleerde al een beetje in de praktijk brengen. In het nagebouwde winkelcen trum van de Nederlandse Vei ligheidsdienst stelde een actrice de aanstaande stadswachten flink op de proef. De volgende scene. Een nette dame heeft zojuist geconsta teerd dat haar fiets is gestolen en komt haar frustratie afreage ren op de stadswachten. „U loopt hier maar een beetje rond ter aar carin smolders Dat Marcel van den Berg zon dag 26 november voor het AlDS-fonds heeft geknipt, levert hem hoogstwaarschijnlijk een berisping op van B en W van Ter Aar. De kapper wilde vorige week zondag de deuren van zijn kapsalon openen. De opbrengst van die dag zou naar het AIDS- fonds gaan. Van den Berg was niet de enige die voor het goede doel knipte. In 95 andere ge meenten in Nederland werd meegedaan aan de actie. De Teraarse kapper was zich er van bewust dat hij niet zomaar op zondag kon werken en vroeg vier weken van tevoren een ver gunning aan. „Ik hoorde niets en dacht dat alles in kannnen en kruiken was. Een paar dagen voor de actie belde de gemeen tesecretaris op. Ik mocht zon dag niet knippen. Het zou de zondagsrust verstoren en in strijd zijn met de Winkelsslui- tingwet." Van den Berg liet de 26ste de te banjeren. Maar mijn fiets is zojuist gestolen en daar doet u niets aan. U loopt hier gewoon gemeenschapsgeld op te vreten, zo mogen we het wel zeggen. Typisch twee mensen die ge woon niet aan de slag kunnen komen, dat is mij nu wel duide lijk", fulmineert zij. De stadswachten blijven rus tig, maar stralen weinig interes se uit. „Je denkt in je achter hoofd: ach, het is jouw fiets maar, niet de mijne", geeft de stadswacht na afloop toe. Fout, vindt de opleider. „Je moet niet alleen zeggen dat je begrip hebt, je moet het ook uitstralen", do ceert hij. De elf leden van de Alphense stadswacht mogen maximaal een jaar lang gaan 'signaleren en rapporteren' in het centrum van de stad. Dat maximum heeft te maken met de financie ring. Het project wordt voor een belangrijk deel betaald uit de uitkeringsgelden die de stads wachten tot voor hun aanstel ling ontvingen en sociale zaken staat maximaal een jaar werk met behoud van uitkering toe. Het is daarom de bedoeling dat de dames en heren binnen dat jaar doorstromen naar een an dere, een echte baan. Eén dag in de week volgen de stads wachten een cursus vopf het basisdiploma beveiliging. Het verschijnsel stadswacht blijft in elk geval drie jaar in de straten van Alphen aanwezig. Na die drie jaar moet de politiek bekijken of het project wordt voortgezet. De Alphense stads wacht-coördinator Chris Sins ziet het allemaal wel zitten. Hij sluit zelfs niet uit dat het aantal stadswachten op niet al te lange termijn wordt uitgebreid. „We zijn nu in principe alleen in het centrum actief. Maar ook uit andere winkelcentra is al be langstelling getoond", meldt hij enthousiast. Na een optreden als hyperac tieve tiener, verslaafde zwerfster ramen van zijn kapsalon blin deren en knipte alleen de klan ten die een afspraak hadden ge maakt. „Ik denk niet dat de ge meente me iets kan maken. Ze hebben zondag niet gecontrn leerd, dus formeel weet nie mand dat ik gewerkt heb. Bo vendien is er een regel dat je je winkel mag openen op zondag zolang het maar geen commer- ciel doel heeft. Ik heb er niets aan verdiend, dus ik snap niet waarom ze zo moeilijk doen." Toch neemt de gemeenteraad in ter Aar de zaak hoog op. N. Jonker, fractievoorzitter van het CDA, vertelt dat er geen vergun ning is verleend. „Van den Berg mocht zijn zaak dus zondag niet openen. De regels zijn nu eenmaal vastgesteld. We wilden geen precedent scheppen, ook al is het voor het goede doel. Daarbij komt dat de kapsalon midden in een woonwijk ligt, zodat de kans op overlast groter is. En trouwens, moet zo'n actie nu op zondag. I let kan toch ook op zaterdag?" Voorlopige resultaten positief en gehaaste Fietser, loopt de ac trice nog één keer als zeer nette dame door liet winkelcentrum. „Goedemiddag", groet zij de twee stadswachten. „Dag, me vrouw." De cursisten blijven verbaasd achter. „Wat denk je dat we hiermee wilden laten zien?" vraagt de opleider aan zijn leerlingen. Een enkeling probeert het voorzichtig met 'klantvriendelijkheid' en 'een stukje sociaal contact'. „Nee, we wilden hier de normale gang van zaken laten zien. We willen nu eenmaal niet dat jullie hier straks vandaan komen met het idee: hé, die groet vriendelijk, daar is vast iets mis." De Teraarse Buurt-Oproep-Bus (BOB) blijft voorlopig nog een jaar rijden. Dat is de wens van B en W van Ter Aar. Het experi ment rnet de buurtbus is naar tevredenheid verlopen, zodat geen reden is om het project te stoppen. De resultaten van het nieuwe regionale vervoerssys teem Tarieftaxi', de mogelijke opvolger van de BOB. zijn nog onbekend. Daarom stellen B en W van Ter Aar voor, definitieve beslissingen uit te stellen tot eind 1996 en de bus tot die tijd gewoon te laten rijden. De Buurt-Oproep-Bus werd in oktober 1994 ingezet om het vervoer in de gemeente te ver beteren. De BOB rijdt vier keer per dag een vaste ronde door Ter Aar en is daarnaast telefo nisch oproepbaar. De bus kreeg een jaar de tijd om zich te be wijzen. De officiële evaluatie moet nog worden afgerond, maar de voorlopige resultaten spreken in het voordeel van de buurtbus. In het proefjaar zijn tweehon derd passagiers ingestapt tij dens de vaste ritten. Reizigers maakten 629 keer gebruik van de oproepmogelijkheid. De bus legde bijna 30.000 kilometer af. Er is dan ook goed gebruik ge maakt van de nieuwe voorzie nine. Ook financieel verliep al les positief. De meeste kosten kon de organisatie dekken met subsidies en reclame- en spons orgelden. Reclamemakers heb ben ook al voor de komende twee jaar vijftienduizend gulden toegezegd. Het bestuur van de Slichting Zorg heeft bij de gemeente 'I er Aar aangedrongen op voortzet ting van het buurtbus-project. De bestuursleden zien in de BOB 'een zeer positieve en ba- langrijke faciliteit voor ouderen en minder validen.' Omdat gro te delen van de doelgroep van de zorgstichting en de buurtbus elkaar overlappen. Het college speelt daarom met de gedachte om de oprocpbus binnen de stichting te laten functioneren. Omdat Ter Aar ook is geïnte resseerd in de Tarieftaxi, een Al phense vorm van taxivervoer die overeenkomt met de BOB, willen B en W het voortbestaan van de buurtbus slechts tijdelijk garanderen. Het college stelt dan ook voor om een subsidie van vijfentwintigduizend gul den te verlenen voor 1996 met een optie op verlenging tot 1997. Alphense scholen bezorgd over onrust zaaiende jeugd Het Alphense Ashram College heeft besloten om school feesten voorlopig uit te stellen. De schoolleiding wil eerst duidelijkheid over de recente samenscholingen van jon geren op en om het schoolterrein. alphen aan den run eric dejager Onlangs verstoorden onrust zaaiende jongeren een feestje in het schoolgebouw aan het Marsdiep. Daarbij sneuvelde een ruit. De schoolleiding stelt vast ze te maken heeft met een landelijke ontwikkeling, die ze nauwlettend in de gaten moet houden. „Ik wil vooropstellen dat dit geen specifiek probleem is van het Ashram of van Alphen aan den Rijn", zegt rector M. Dui venvoorden. „We kunnen con cluderen dat de ontwikkeling van jeugdgroepen die, laten we zeggen, onrust kweken door sa men te scholen, niet alleen een probleem van de grote steden is." Sfeer Jongeren die zich in groepjes ophouden rond de school, ma ken soms een bedreigende in druk. De jongeren klitten niet alleen samen in 'eigen' groep jes, maar zetten zich vaak ook stevig af tegen andere groepen. „Jongelui die zich voor de in gang van een school groeperen. staan meestal alleen maar te wachten. Maar soms lijkt het er op, dat ze een lid van een ande re groep opwachten. De sfeer is zo, dat wanneer de ene groep iets zegt, de andere groep daar meteen tegen in gaat. Dan krijg je soms de situatie, dat de groe pen elkaar ergens anders, in de stad of bij school, eventjes op zoeken", aldus Duivenvoorden. „We moeten de afweging ma ken: wat is de beste maatregel om veiligheid en rust voor de leerlingen te waarborgen? Daar- om hebben we de schoolfeesten uitgesteld. Uitgesteld, niet afge last. De leerlingen houden hun festiviteiten natuurlijk wel te goed." Overleg De schoolleiding overlegt deze week nog met de politie over de ontwikkelingen. Ook het Scala College en het Groene Hart Col lege zullen bij dat overleg be trokken worden. De scholen willen van de burgemeester, als hoofd van politie, horen wat het beleid is bij samenscholende jongeren. Zij hopen antwoord te krijgen op vragen als: 'Wat kun nen wij zelf doen?' en 'Wat doet de politie als een school hulp inroept?'. „De typische jeugdcultuur 'ik wil bij een groepje horen' herleeft", zegt de Alphense ree tor. „De jeugd wil zich altijd on derscheiden. Maar het gaat ons er om, dat die cultuur niet wordt misbruikt. Als er grenzen worden overschreden, moeten wij ons beraden." De Woningbouwvereniging Al phen (WVA) is begonnen met de langverwachte renovatie van het Rooie Dorp. Achtenveertig woningen aan de Goeman Bor- giusstraat, de Brittenruststraat, de Grijpenstreinstraat en de Jan Nieuwenhuijzenstraat worden voor in totaal 650.000 gulden opgeknapt. In het voorjaar '96 moet het werk worden afge rond. De renovatie van het Rooie Dorp heeft een lange voorge schiedenis. De WVA en de huurders stonden lange tijd lijn recht tegenover elkaar. De wo ningbouwvereniging wilde dat de bewoners na de renovatie aanzienlijk meer huur gingen betalen, de huurders vonden dat onterecht omdat de op knapbeurt niet meer was 'dan het wegwerken van achterstallig onderhoud'. Uiteindelijk kwa men de partijen in 1992 tot een compromis. De WVA zou pro beren zo veel mogelijk wonin gen te verkopen, of bewoners te bewegen te verhuizen zodat ook deze woningen in de verkoop konden. De kopers zouden op die manier de renovatie van de huurwoningen bekostigen. Het Rooie Dorp is een arbei dersbuurtje dal rond 1920 is neergezet. Bij de renovatie wordt het karakter van de wo ningen zo veel mogelijk onaan getast gelaten. De inmiddels ze ventig jaar oude, houten kozij nen worden daarom niet ver vangen door aluminium of kunststof, maar worden gewoon gerepareerd. Ook met de keuze van de verf is rekening gehou den met de oude sfeer. Geen moderne, frisse kleuren, maar een Oudhollandse donkergroen gecombineerd met een room kleur.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21