Cadeautip voor onderweg! w N22: 'Een mooie weg door een mooi gebied Deel loon burgemeester bestaat uitvoldoening Randstad Steunoperatie Fokker wat vertraagd Vergane glorie Archeologen willen graven op Schiphol DONDERDAG 30 NOVEMBER 1995 schiphol bill meyer DASA en de Nederlandse overheid zetten alles op alles om de steunoperatie aan Fok ker nog voor de jaarwisseling rond te krijgen. Als er half de cember geen zicht is op een akkoord, moet er volgens de Nederlandse onderhandelaar Maljers eerst een oplossing worden gevonden voor de be taling van de rekeningen van Fokker. DASA staat daarvoor tot 1 januari garant. Maljers vindt dat DASA dat ook na 1 januari moet doen. Namens minister Wijers (economische zaken) heeft Maljers DASA inmiddels een voorstel gedaan. Daarin staat hoeveel geld de overheid be reid is bij te dragen. Hoewel de inhoud van het voorstel niet bekend is, lijkt Maljers niet verder dan rond 800 mil joen gulden te willen gaan. DASA wil dat de overheid de helft van de circa 2,3 miljard betaalt. Gisteren is een afvaardiging van de vakbonden en de on dernemingsraad van Fokker bij Maljers op bezoek geweest. Bestuurder P. van Bers van de Industriebond FNV zei na af loop er een hard hoofd in te hebben dat de onderhande lingen nog voor de jaarwisse ling worden afgerond. Fokker had gisteren overi gens ook een beetje goed nieuws te melden. Na maan den lang moeizaam onder handelen heeft Daimler-doch- terbedrijf Debis Air Finance 34 van de 45 vliegtuigen die bij Fokker op de balans staan, overgenomen. Het gaat hier om leasevliegtuigen die Fok ker zelf aan Wanten verhuurt. Debis, zo zei Van Schaik, heeft ongeveer een miljard voor de vliegtuigen betaald, precies het bedrag waarvoor de vlieg tuigen als schuld op de balans stonden. De afronding van de onderhandelingen op dit mo ment moet waarschijnlijk worden gezien als een gebaar van goede wil richting Den Haag. den haag Als enige gemeente in Nederland heeft Den Haag een origineel exemplaar gekregen van de eerste PTT-straattelefooncel, die in het begin van de jaren dertig is ontworpen door de architecten Brink man en Van der Vlugt. De telefooncel staat op het Buitenhof en wordt vandaag officieel weer in gebruik genomen. foto anp Pocketline Tango® (gsm) 65 geheugenplaatsen Geschikt voor het ontvangen van tekstberichten (SMS) Beveiligd door pincode, toestelcode en menucode Eenvoudige bediening middels functietoetsenfiÉi Onderweg in geheel Nederland voordelig bellen met de Pocketline Tango: de nieuwe GSM-zaktelefoon met z'n grote bedieningsgemak in groen, antraciet of indigoblauw. In combinatie met een abon nement voor drie jaar is de prijs slechts 338,- (excl. BTW). Met het FreeSpace- abonncment voor slechts 29,75 per maand betaalt u in de daluren maar 30 cent per minuut aan gespreks kosten. De eenmalige entreekosten bedragen 92,50. Op de Pocketline Tango is de extra voordelige Comfort-service 3,36 per maand) van toepassing. Met deze pakket- aanbieding houdt u behalve de telefoon ook geld in uw zak. Kom langs bij uw officiële PTT Telecom Carvox- en Pocketline dealer: ALPHEN u/d RIJN: Aireafcty B V. 0172-432906. HAARLEM: ASK Autotechnieken 023-5313973; Carlife Jim Barcnds 023-5317542; Teehnoccnicr Metzclaar BV 023-5350104. HILLEGOM: Automat Hillcgom 0252-526201; Media Kantoor Efficiency/Heinickc BV. 0252-461200; Schoondcrbcck Car Audio 0252-524550, Scccurtronics Telecom 0252-518039. HOOFDDORP: Scma Rent 023-5624794 IJMUIDEN: Apco 0255-536290; T.C.E. Products 0255-534950. KATWIJK: Wagra 071-4025544. LEIDEN: Het Motorhuis B V. 071-5120541; Sjaardcma Auto Hifi 071-5124647. LISSE: D Wassenaar Telecom 0252-420813, RIJNSBURG: Nico Barmng Communicatie B.V. 071-54020929 ROEl.OFARENDSVEEN: M.S.I. Telecommunicatie B.V. 071-53319029. SASSENHEIM: Hcdera Kantoorefficiency BV 0252-216162 VELSERBROEK: Foto I.oek Anderson, 023-5393484 VOORSCHOTEN: ANWB 070-3146502; Kats Telecommunicatie 071-561 Uil. /.ANDVOORT: Instalfoon 023-5715711 ZOETERWOUDE: Halfords Zoctcrwoude 071-5898412. sjoerd de jong en rudolf kleun Burgemeester is een prachtvak. Maar het geeft in verhouding niet meer dan een 'redelijk' in komen, zeker zo belangrijk als het loon is de voldoening die het werk geeft. Dat zeggen ver schillende burgemeesters uit de Leidse regio over hun werk. „Het psychisch inkomen is hoog. Het is algemeen bekend dat de salarisschalen bij de overheid in verhouding tot het bedrijfsleven slechter worden. Maar in dit vak zit ook een beetje roeping, zoals voor veel politieke ambten moet je ook wat gedrevenheid en idealisme hebben om dit te doen", zegt burgemeester S. Buddenberg van Sassenheim. De burgemeesters reageren op een onderzoek van hun ei gen 'vakbond'de Vereniging tot Behartiging van Belangen van Burgemeesters (VBBB). Uit dat onderzoek is gebleken dat 86 procent van de burgemeesters de beloning voor hun inspan ningen maar matig vindt. Een burgemeester van een gemeen te tot 2000 inwoners verdient maandelijks 7000 gulden. De burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam verdienen het meest: 17.000 gulden per maand. Een van de ondervraag den zegt over dat loon „Een kilo verantwoordelijkheid wordt itiet een ons salaris betaald." De Leiderdorps burgemeester M. Zonnevylle is actief in de VBBB en kent het onderzoek. Hij legt uit dat de klachten niet speciaal over het loon gaan, ook al lijkt dat op het eerste gezicht zo „De beloning is op zich rede lijk, alleen dreigt steeds meer te worden uitgehold. Burgemees ters gaan mee met de CAO voor rijksambtenaren. Daardoor krij gen zij arbeidstijdverkorting en gaan ze per 1 januari van een 38- naar een 36-urige werk week. Alleen bij het soort werk dat burgemeesters doen werkt dit niet. Een burgemeester kan bijvoorbeeld niet besluiten om op vrijdagmiddag niet meer te werken." Buddenberg van Sas senheim deelt die opvatting. „De verbetering van arbeids voorwaarden bij de overheid zit vooral in ATV. Nu al hebben veel ambtenaren daardoor per jaar ongeveer 40 vrije dagen. Zij hebben er al moeite mee om dat op te nemen. Voor een bur gemeester is dat helemaal on mogelijk. Het zou niet onrede lijk zijn om die verbetering dan te vervangen door een financië le aanpassing." Maar net als collega's onder streept Buddenberg dat het sa laris niet de eerste reden voor hem was om voor het ambt te kiezen. „Ik heb wel eens voor de keus gestaan dat ik elders meer kon verdienen. Maar dit is veel leuker." Andere burgemeesters vinden het salaris hoe dan ook niet te laag. M. Boelen van Rijnwoude vindt dat hij hard moet werken, maar dat de beloning daarvoor meer dan redelijk is. „Ik kan me nauwelijks voorstellen dat an deren klagen." Sj. Scheenstra van Oegstgeest: ,,Als een burge meester zijn beloning te laag vindt, dan moet hij niet zeuren, maar weggaan." A. Houdijk van Zoeterwoude is geen lid van de VBBB. Hij constateert fijntjes dat als de leden van die 'bond' klagen die organisatie dan weet wat haar te doen staat. Houdijk vindt zelf dat hij niet te klagen heeft. „Dit werk geeft een rede lijk inkomen. Wel is het zo dat er de afgelopen jaren nogal wat is beknibbeld op secundaire voorzieningen." Maar het probleem is dat wij een weergaloos populair beroep hebben. Als deze post vrijkomt in een gemeente als Zoeterwou de, zijn er zo 50 sollicitanten. Over het algemeen zijn dat ook nog mensen die weten wat dit werk inhoudt. Zo slecht is het dan kennelijk nog niet gesteld met de betaling." 1 BI Demonstrante eisen sluiting Zestienhoven rotterdam anp ljj. Enkele tientallen tegenst ders van het vliegveld Rot dam Airport (Zestienhov )j hebben gistermiddag kc tijd gedemonstreerd bij vertrekhal van de region111 luchthaven. De demonstrj^ ten eisen sluiting van vliegveld op korte termijn. De actie was georganise door het comité Anti-Buk L' baan en de Socialistic tl Partij. Leden van beide oi J nisaties bouwden voor de gang van de vertrekhal kartonnen huis. Ze willen het vliegveld wordt gesloC, om plaats te maken voor n, kele duizenden woninj5 aan de noordrand van terdam. De actie is de opmaat v ir het komende debat in Rotterdamse gemeenten over de toekomst van omstreden vliegveld. Al jaar wordt er gediscussie over het voortbestaan van luchthaven. De coalitiepaie' en D66. WD, GroenLii PvdA en CDA hebben in programakkoord afgesp ken dat handhaving van vliegveld op de huidige lo ig tie ongewenst is. et Een alternatief is de n plaatsing van het vliegvis naar een nabijgelegen p.( der. itl Ambities met saxofoon leiden tot kort geding voorburg gpd Zo goed als Candy Dulfer ver wacht ze niet te worden, maar ze probeert het wel. In elk geval wil mevrouw Y. Mahieu binnen twee jaar met haar saxofoon op treden op het Rembrandtplein in Amsterdam. Een half jaar ge leden begon de Voorburgse met oefenen, ongetwijfeld niet ver moedend dat haar nieuwe hob by ooit zou leiden tot een kort geding. Dat vond gisteren plaats in het paleis van justitie in Den Haag. Het was aangespannen door haar buurman A. Baumgarten. Die ergert zich groen en geel aan het geluid van het blaasin strument dat veelvuldig en luid te horen zou zijn in zijn huiska mer. Gemiddeld zou de buur vrouw ongeveer twee uur per dag spelen. Volgens Mahieu is dit pertinent onwaar. Zij vindt haar buurman 'intolerant'. „In een rijtjeshuis moet je enige overlast kunnen accepteren." Vice-president mr. B. Punt, die zelf ook een blaasinstru ment bespeelt, doet op woens dag 6 december uitspraak. amersfoort/schiphol gpd De Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek (ROB) in Amersfoort heeft de directie van de luchthaven Schiphol toestemming gevraagd om archeologisch onderzoek te mogen doen in het uitbrei dingsgebied. Binnenkort voeren beide instanties hierover een gesprek. Vooral het gebied waar de geplande vijfde landings baan komt heeft de interesse van de archeologen. „We weten niet wat we kun nen verwachten", zegt ROB- voorlichter Gerben Jansen, maar we hebben vermoedens over waardevolle vondsten en die willen we bevestigd zien voordat de fundamenten voor de nieuwe vijfde baan worden gelegd". De ROB heeft het vermoeden interessante bodemvondsten te doen, omdat zuidelijk van de luchthaven duidelijke sporen van bewoning in het Neolithi- cum-tijdperk zijn aangetroffen. Het betreft de periode 4500 tot 2500 voor Christus. „We moeten wel een selectie maken uit de vindplaatsen, om dat je niet alles kunt aanpak ken", zegt Jansen. „Zo hebben we in het traject van de Betuwe lijn maar 25 van de 100 vind plaatsen kunnen selecteren." De ROB wil dat Schiphol meebetaalt aan de opgravingen. Dat is in de geest van het Ver drag van Malta, dat in 1992 door de ministers van cultuur van de Europese lidstaten is on dertekend, maar hier nog niet in de wet is opgenomen. Op Malta is afgesproken dat de ar cheologie bij alle ruimtelijke ontwikkelingen moet worden betrokken. Daarbij geldt het principe 'de verstoorder be taalt', net zoals in milieukwes ties de vervuiler betaalt. Provinciebestuur kiest voor tracé door terrein groenproject 1 m haarlemmermeer richard mooyman In de buurt van Hoofddorp is het tracé van de nieuwe provin ciale weg N22 volgens WD-ge- deputeerde H. de Boer (verkeer) nauwelijks omstreden. De pro blemen liggen vooral bij het ge plande grote groengebied ter hoogte van Nieuw-Vennep. Ook zijn er moeilijkheden bij Vijf huizen, waar de provincie nog moet kiezen tussen twee ver schillende aansluitingen op de Schipholweg (A205) ten oosten van Haarlem. De Boer en zijn partijgenote gedeputeerde F. van Diepen- Oost (natuur, landschap en openluchtrecreatie) zijn niet echt gelukkig met de route dwars door het nieuwe groen gebied, maar er zit volgens hen weinig anders op. De agrariërs willen volgens De Boer en Van Diepen alleen aan dit tracé meewerken. Het gaat overigens om boeren die op den duur so wieso moeten wijken voor het groengebied. Volgens Van Diepen is het tracé een compromis, dat 'jam mer' is voor het groengebied. „Om grond te verwerven zijn we afhankelijk van deze boeren. Als we gaan onteigenen, ligt de weg er niet in het jaar 2002. We proberen de weg dusdanig in te passen, dat er zo min mogelijk schade is voor het groengebied. Er komen verbindingen voor mensen en de natuur, onder de weg door of er overheen. Het wordt een mooie weg in een mooi gebied." Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij - de trekker van het grote groenpro ject - heeft reeds laten weten grote bezwaren te hebben tegen een tracé dwars door de nieuwe natuur, maar volgens Van Die pen is dit geen onoverkomenlij- ke hinderpaal. „Dat zijn schoten voor de boeg. We zullen hier over nog indringend met het ministerie praten." Ook de Milieufederatie Noord-Holland heeft zware kri tiek op de tracékeuze. „Het groenproject wordt hiermee al ernstig aangetast voordat iL ligt", aldus een woordvoercf' Bij Vijfhuizen zou het prj ciebestuur de N22 het liefs» ten aansluiten op rijkswet maar dat lijkt onhaalbaarf- dat de nieuwe vijfde starj, landingsbaan van Schipho 4 obstakel vormt. De prov'. bestudeert nu of de N22^' aansluiten op de A205, zo mogelijk bij het Rottepc plein. „Er wordt nog gestut op verschillende tracés bij huizen, maar we komen e uit", aldus De Boer. Het noordelijk deel vai N22 krijgt waarschijnlijk vil stroken, het stuk ten zuidel Hoofddorp twee rijstroken, gens De Boer wordt de 'geen echt een doorgaande ri te'. De milieufederatie vooi echter dat het een sluip wordt voor automobilistei t de drukke rijkswegen 1 Schiphol willen ontwijken de provinciale Raad voor 1\ en Water heeft hiervoor gei schuwd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20