Leidsch Dagblad 27 •orlog tussen korpsleiding en agenten BEL: 071-5128030 Verkoop illegaal vuurwerk lucratiever dan drughandel Vermoeide Ajax-helden krijgen warm onthaal Deining om uitspraken over vrijheid onderwijs Winkelen pakt gezellig uit op de Boulevard! EYE-CATCHERS De allereerste auto met dubbele motor: de nieuwe Civic VTEC-E. Stakingsacties in Frankrijk breiden zich uit DNDERDAG 30 NOVEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 1 Binnenland Buitenland Vrijende stellen gaan in 3 Groningen onder het röntgenapparaat Draaiboek voor operatie NAVO is klaar Cultuur en Kunst Leidse band The 9 Fellows viert zevende lustrum Sport FC Den Haag en MVV verrassen in bekertoernooi LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Mog geen abonnee? Politie in regio neemt tot nu toe 800 kilo in beslag leiden gert visser De vuurpijlen dragen namen als Tolle Lqja, Signal en Titan Rakete. Het is de gelijk Duits materiaal dat in de bergen met succes wordt gebruikt om lawines te doen ontstaan. En niet bedoeld is om in de achtertuin af te steken, zoals de eigenaar vermoedelijk van plan was. De benaming van het aanwezige handv uurwerk laat ook al geen misverstand bestaan over wat de eigenaar mag ver wachten. De Widowmaker (ook in su per-uitvoering verkrijgbaar), de Termi nator en de Pantservuist zijn echter al bijna verouderd. Dit jaar is de Doodshoofdstrijker of Megastrijker het hoogst haalbare op de illegale vuurwerkmarkt. De prijs ligt momenteel op acht gulden, maar is af hankelijk van de aantallen die in om loop zijn. Deze bom op handformaat meet zo'n 20 centimeter, op het zwarte omhulsel staat ten overvloede een doodshoofd afgedrukt. Het explosief slaat een deuk van vijf centimeter in een ijzeren plaat en de drukgolf is tot op dertig meter afstand voelbaar. Het laat zich raden wat de lichamelijke ge volgen zijn voor personen die zich in de buurt bevinden wanneer het ding tot ontploffing komt. De Megastrijker wordt in opdracht gefabriceerd in China en mag via Ne derland worden geëxporteerd. Zo ko men ze via België in ons land terug. Er zijn er in Nederland naar schatting en kele duizenden in omloop. Het is de opvolger van de rode lawinestrijker waarmee vorig jaar bij wijze van proef de ramen uit een auto werden gebla zen. Op de tafeltennistafel in het wijkbu reau van de politie staat de oogst aan il legaal vuurwerk van de afgelopen da gen. Er is in Leiden en Voorschoten al 800 kilo van de straat gehaald maar de drukste periode moet nog beginnen. Twee jaar geleden werd 1.500 kilo in beslaggenomen, vorig jaar 3.500 kilo en dit jaar ongetwijfeld nog meer. Ernstige ongelukken hebben zich in deze regio nog niet voor gedaan. De handel in illegaal vuurwerk is een lucratieve business, zeggen de agenten van het Leids vuurwerkteam. Er valt, zij het slechts enkele maanden per jaar, meer geld in te verdienen dan in de drughandel. Het vuurwerk dat vooral in België wordt ingekocht, wordt in Ne derland met 600 procent winst ver kocht. Veertig procent van de handel wordt gedreven door mensen met een criminele achtergrond, voor het overige zijn het de schnabbelaars die aan het eind van het jaar wat proberen bij te verdienen. Dat extraatje kan echter behoorlijk oplopen. „Vorig jaar hadden we er twee te pakken, die 15.000 gulden per maand omzet maakten met illegaal vuurwerk", zegt een van de agenten. De omzet van de illegale handel in vuurwerk wordt in Nederland geschat op zeker 135 mil joen gulden per jaar. Pagina Leiden: 'Illegaal vuurwerk steeds gekker'. schiphol maar liefst negen uur. De 'Ajax- Boeing' kreeg, nadat hij al drie uur onderweg was naar huis, geen toestemming over Rus sisch grondgebied te vliegen en moest zodoende terugkeren naar Tokyo. Ondanks het late tijdstip werd Ajax vannacht opgewacht door enkele honderden aanhangers, die kou en mist trotseerden. Ook staatssecretaris Terpstra verwelkomde de wereldkam pioenen. De huldiging van Ajax is vanaf 18.00 uur rechtstreeks te volgen op Nederland 2. Pagina 23: Alles over de terug keer van Ajax. De supporters van Ajax hebben er lang op moeten wachten, maar vanmiddag is het dan ein delijk zover. Om zes uur begint op het Museumplein in Amster dam de huldiging van de nieu we wereldkampioen. De ver wachting is dat duizenden sup porters hun godenzonen zullen toejuichen. Sommige Ajacieden zullen de dinsdag veroverde wereldbeker in ieder geval met wallen onder hun ogen aan de fans tonen. Ajax keerde vannacht pas om tien voor half twee terug op Schiphol, na een voor alle par tijen pijnlijke vertraging van aim tachtig procent van agenten Hollands Midden staakt [iden monica wesseling Ie oorlog tussen de korpsleiding van Hollands Midden de actievoerende agenten is compleet. Urenlang over ig heeft de partijen afgelopen nacht alleen maar verder it elkaar gedreven. De korpsleiding houdt vast aan de \s dat er gewoon gewerkt moet worden met een zon- igsbezetting, de actievoerende agenten blijven bij hun tngekondigde staking. In Hollands Midden is het conflict tussen de vakbonden en minister Dijkstal ontaard in een knallende ruzie tussen korpsleiding en vakbonden en agenten. De verhouding tussen korpsleiding en agenten was al slecht omdat korpschef S. van Hulst de uren die de politie mannen tot nu toe aan demon straties hebben besteed op hun vakantietegoeden in mindering brengt. Gisteravond barstte de bom. „Van Hulst is voor mij vol ledig afgebrand. Hij heeft afge daan, heeft elk respect verlo ren", aldus woordvoerder A. Gravekamp van het actieco mité. Van Hulst nodigde de bonden gisteravond uit voor overleg maar bood volgens Gravekamp geen enkele handreiking. „We mogen van hem best staken, mits het werk maar gewoon doorgaat. Dat kan dus niet", al dus Gravekamp. De korpslei ding liet vanmorgen weten dat de stakers worden gekort op hun verlofuren. onderden agenten legden anmorgen om 9.00 uur het erk neer en vertrokken op de •ts naar demonstratieve bij enkomsten in Katwijk en Kou- pkerk aan den Rijn. Ruim tach- g procent van de agenten bakt en probeert zo een betere AO af te dwingen. Behalve in Hollands Midden ordt vandaag ook gestaakt in politieregio's Noord-Hol- .nd-nöord, Rotterdam-Rijn- ïond en Gelderland-zuid. oodhulp is overal gegaran- eerd. Bij Hoorn werden van- lorgen wegen geheel of ge- eeltelijk afgesloten. In de och- •ndspits ontstonden daardoor issen Enkhuizen en Hoorn en p de rijksweg A7 kilometer- ange files. De Zeeuwse politie ng massaal op weg naar Oost- urg. Daar werd de aanwezig- eid van minister Jorritsma van rkeer aangegrepen om de- onstratief uiting te geven aan onvrede over de plannen van aar collega Dijkstal. HET WOORD IS AAN Gustave Ie Bon De wetenschap schept nog meer raadselen dan zij op lost. Milieudefensie blokkeert Shell- ponipstation burgerveen theo van der kaau Dertig aan olievaten geketende actievoerders van de Vereniging Milieudefensie hebben vanmor gen het tankstation van Shell bij het brugrcslaurant aan de Al geblokkeerd. De actie is gericht tegen de rol van de multinatio nal Shell in Nigeria. Om kwart over acht arriveer den de demonstranten per autobus. Met een kraanwagen werden door middel van beton verzwaarde olievaten neergezet op de op- en afrit van het tank station, dat daardoor compleet werd afgesloten. De actievoer ders hebben zich tussen de olie vaten vastgeklemd en zeggen tot zonsondergang te zullen blijven. De politie is aanwezig, maar treedt niet op. Kou lijkt op dit moment de grootste vijand van de actievoerders. Automobilisten reageren ge laten. In een enkel geval wordt er gevloekt en gaat er een mid delvinger omhoog. Pamfletten maken duidelijk dat Milieude fensie van Shell wil dat de milieuvervuiling in Nigeria wordt opgeruimd en dat de ge troffen bevolking compensatie krijp. Het PvdA-kamerlid Verspaget, directeur Oosterwijk van de Body Shop en komiek Freek de Jonge hebben met toespraken instemming met de actie ge tuigd. srsssr -«va* »vr «v-r JEX 10% 10% 10% ÏÏÏSSX' 20% 10% 20% Uitgebreid wccroverzlcht op pagina 4 VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland3,5. Buitenland7 Computer29 Cultuur9,10,11 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's15 Sport23,26,27 Strips Uitgaan 13 Wetenschap Techniek 14 Vandaag een kortingsbon voor een feestelijk concert van het jubilerend Jeugdka- merorkest Leiden in de Vre- deskerk. De Fiat Cinqueccnto. Neerland* goed koopste te huren sportwagen in originele racingcolor* en lichtmetalen wielen. Grandioos mooi! Onbeperkt aantal kilometers Ook voordelig ver huur van andorc auto's cn 9-pcrs bus. Vraag nadere into. AVIS-LEIDEN Kenauweg 6 - Leiden. Tel. 071 - 5790601, fax 5790790 Minister Dijkstal zorgt voor commotie Op de Rijneke Boulevard bent u in één keer klaar. Met gezellige zaken voor i 1.001 artikelen. Meer winkelplezier Zoeterwoude Rijndijk (afslag A4)| den haag anp Vice-premier Dijkstal (WD) heeft gisteren voor commotie gezorgd met zijn voorstel om artikel 23 van de Grondwet aan te passen of te schrappen. In dat artikel is de vrijheid van on derwijs vastgelegd. CDA-fractie- leider Heerma toonde zich gis teren verbijsterd en verzocht om een interpellatiedebat. Dijk stal, die zijn opmerkingen maakte in het weekblad Elsevier moet zich dinsdag in de Kamer verantwoorden voor zijn uitla tingen. In een toelichting zei de mi nister dat hij er geen moeite mee heeft dat de vrijheid van onderwijs is vastgelegd in de Grondwet. Aan de gelijkwaar digheid van het bijzonder en openbaar onderwijs wil hij niet tornen. Wél heeft hij moeite met het huidige artikel 23, waarin de verhouding tussen overheid en het bijzonder on derwijs is vastgelegd. „Dat arti kel is te knellend." Belanghebbenden gebruiken het artikel volgens de WD-be- windsman voortdurend om te voorkomen dat gemeenten meer bevoegdheden krijgen op het gebied van onderwijs. Het CDA, de kleine christelijke par tijen en het bijzonder onderwijs verzetten zich tegen een ver gaande decentralisatie. Zo voe len zij niets voor het kabinets voornemen om gemeenten het beheer over alle schoolgebou wen te geven. Zij voorzien dat gemeentebesturen zich te veel gaan bemoeien met het bijzon der onderwijs, waartoe bijvoor beeld rooms-katholieke en pro testants-christelijke scholen be horen. Dijkstal kreeg voor zijn voor stel gisteren geen steun van de bewindslieden van onderwijs. Staatssecretaris Netelenbos, verantwoordelijk voor de de centralisatie, voelt niets voor een discussie over artikel 23. Volgens haar is het mogelijk om de kabinetsplannen door te zet ten zonder aanpassing van de Grondwet. „Een dergelijke dis cussie gaat misschien alleen maar contra-produktief wer ken", aldus haar woordvoerder. Volgens Netelenbos zijn er wel aanpassingen nodig van wettelijke regelingen ten aan zien van de bekostiging van het bijzonder onderwijs, maar dat kan binnen de kaders van de Grondwet. Zo wil het kabinet de zogenoemde overschrijdingsre geling veranderen. Die bepaalt dat de overheid elke investering in het openbaar onderwijs in principe ook moet doen in het bijzonder onderwijs. Dijkstal kreeg evenmin steun van de regeringsfracties in de Tweede Kamer. De nieuwe Civic 3-deuhs met VTEC EN MET Z'N 1.51 16v ONGEKEND FEL. h HEEFT. U RIJDT al ClVIC V.A. 29.890,- r MOET HONDA ZIJN. ^$ÖOO 2 ETAGES BOORDEVOL Toeristen beginnen Parijs te mijden De directie van de Peugeot-automobielfa- brieken in de Oostfranse stad Mulhouse, stuurt morgen zevenduizend van de elf- I duizend werknemers naar huis wegens technische werkloosheid'. De parkeerter- reinen staan vol nieuwe auto's, die niet wegkunnen door de spoorwegstaking in I Frankrijk. De Nederlandse Peugeotdealers J hebben overigens nog genoeg auto's be- j schikbaar. Inmiddels breiden de stakingsacties in 1 Frankrijk zich uit. Het personeel van het landelijk elektriciteits- en gasbedrijf ED- F/GDF staakt vandaag en wil links en rechts tijdelijk de elektriciteit afsluiten. Veertien van de 139 landelijke distributie centra van de post lagen gisteravond plat. Winkels, kleine en middelgrote onder nemingen beginnen de gevolgen van sta king in het openbaar vervoer behoorlijk te voelen. Hun bevoorrading blijft uit of komt te laat, en afzet van de produktie is erg moeilijk. Personeel kan vaak niet ko men werken. Veel transportbedrijven kunnen niet of nauwelijks werken. Vrachtwagens lopen uren, soms dagen vertraging op door files rond de grote steden. Rond Parijs is gister morgen het record gemeten van vijfhon derd kilometer. De stakingen hebben ook gevolgen voor de horeca, met name in Parijs. Toeristen beginnen de stad te mijden. Zij hebben er genoeg van met hun ziel onder de arm rond te lopen bij gebrek aan vervoer. De Nederlandse .Spoorwegen raden reizigers aan voorlopig niet naar of door Frankrijk te reizen. Parijs en de grote provinciesteden krij gen vandaag te maken met nieuwe grote betogingen, ditmaal opnieuw van de stu denten. Die voeren al acht weken acties tegen gebrek aan middelen en personeel. Premier Juppé houdt ondanks de stakin gen vast aan zijn bezuinigingsmaatrege len. TEL: 071 - 5899356 9e PC-KOOPDAG Hardware, software, supplies, etc. tegen dumpprijzen.. PIETERSKERK Za. 2 dec. 10-17 uur Mét advert, gratis speldlsk! 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1