Warmonders maken zich zorgen over zandwinning in 't Joppe Leiden Regio tiylke Postma weg oij 1 heefbaar Leiderdorp Vakbond botst met Mexx fiets staat overdracht fan het waterbedrijf 1WR meer in de weg Troefkaarten Rennende tekkel de beste foto DNDERDAG 30 NOVEMBER 1995 CH£F HOMY VAN ECMOND 071 S3S6414.PIV -CHEF MANS KOENEKOOP. 071 5356429 'Unie BLHP geen gesprekspartner' 1erdorp» judy nihof xetaris Hylke Postma heeft stichting Leefbaar Leider- :p verlaten. Gebrek aan tijd is reden voor zijn vertrek. „We in goede harmonie uit el- ~ir gegaan", aldus voorzitter t t Dekkers, die nu op zoek iet naar een nieuwe secreta- c Dekkers ontkent dat er spra- is van een conflict, maar ft wel aanmerkingen op de ze waarop Postma als secre- is functioneerde. (j )ekkers komt er voor uit dat jjjstma haar iets te fel was. „Hij 's te emotioneel en obsti- it." Met de brieven die Post- namens de stichting ireef, was Dekkers lang niet 3dijd gelukkig. In die epistels 'rden raadsleden soms voor alles en nog wat uitge- lakt. De rechter veroordeelde jkkers en Postma onder meer •rvoor onlangs tot een geld ig ete- ^bekkers: „Zijn taalgebruik het mijne niet. Ik heb het eens over gluiperds of ichtswellustelingen. Maar ik ld niet dat je iemand een rioolrat kunt noemen. Ie mag het misschien wel denken, maar je moet dat soort woorden niet opschrijven. Maar ik ben niet boos op hem. Ik ben zelf een stommerik geweest om die brie ven te ondertekenen. Ik werd opgehitst en ik wilde ruzie voor komen." Dekkers is niet bang dat de stichting door de rechtszaak een slechte naam heeft gekre gen en donateurs verliest. „Mensen die mij kennen, weten dat het mijn taalgebruik niet is, en die zullen het echt niet laten afweten." Zelf wil Postma niet veel woorden vuilmaken aan de ver wijten van Dekkers. „Ik heb geen behoefte aan stennis, want ik ben niet rancuneus. Ik ken Dekkers goed, ze zal het wel niet zo bedoeld hebben." „Wel is het zo dat ik vertrek bij de stichting. Daar is niets geks aan. Ik heb steeds gezegd dat ik twee jaar de kar wil trek ken en daarna ophoud. Welnu, die taak is volbracht. Het werk heb ik steeds met plezier ge daan. Nooit voor mezelf, maar altijd voor de zaak." De vakbond Unie BLHP is in aanvaring gekomen met het modebedrijf Mexx. Aanleiding is een voorgenomen reor ganisatie die gepaard gaat met veertien ontslagen. niet in de gelegenheid gesteld binnen het bedrijf met zijn le den te overleggen. Noodge dwongen is toen uitgeweken naar Het Wapen van Voorscho- leiden/voorschoten rudolf kleun Volgens vakbondbestuurder Ot to Hoole heeft Mexx de nood zaak van de reorganisatie on voldoende duidelijk gemaakt. Daarnaast heeft hij kritiek op de manier waarop mensen voor ontslag zijn geselecteerd. De di rectie van Mexx wil niet met de bond over de reorganisatie pra ten. Het bedrijf wil uitsluitend op individuele basis onderhan delen met degenen die voor ontslag zijn voorgedragen. Eer der deze week werd Hoole ook Hoole zegt zich wel te kunnen voorstellen dat er iets moet ge beuren bij Mexx. „Uiteindelijk gaat het siecht in de confectie. Maar men moet dat wel onder bouwen. Nu hebben we geen inzicht in de stand van zaken bij het bedrijf. Het is ook volstrekt onduidelijk waarom de bewuste veertien mensen zijn voorge dragen voor ontslag. Er wordt gewoon veertien keer hetzelfde verhaal afgedraaid, terwijl er mensen bij zitten die er korter werken, maar ook iemand die al twintig jaar bij het bedrijf zit. Dit slaat nergens op!" Regeling Volgens Hoole hebben de veer tien werknemers een regeling aangeboden gekregen waarbij ze voor elk dienstjaar een maand salaris meekrijgen. Bo vendien zou zijn aangedrongen om de ontslagovereenkomst voor 1 december te onderteke nen zodat de zaak voor 1 janua ri geregeld kan zijn. „Dit staat haaks op de uitlatingen van het bedrijf dat het een goed pero- neelsbeleid ernstig neemt." Hoole heeft geprobeerd aan tafel te komen bij de directie, maar die heeft dat geweigerd. „Men wil alleen over individue le gevallen praten. Ik moet na men noemen van degenen voor wie ik optreed. Dat gaan we nu dan maar doen." De vakbondsbestuurder zegt dat het niet de eerste keer is dat zijn bond in botsing komt met Mexx. „Een paar jaar geleden was dat ook zo toen het bedrijf van een aantal parttimers afwilde dat vervolgens werd vervangen door freelancers. Maar er man keert wel meer bij Mexx. Het bedrijf houdt de vorming van een ondernemingsraad al jaren tegen. Daarnaast is de manier waarop sommige besluiten tot stand komen en hoe bepaalde functies worden ingevuld vol strekt onduidelijk." Geen commentaar Financieel directeur J. Ouwen- dijk van Mexx wil geen com mentaar geven op de uitlatin gen van I loole. „De Unie BLHP is voor ons geen gesprekspartner. We spre ken met eén aantal medewer kers over een oplossing. Ik kan moeilijk reageren op de uitlatin gen van iemand met wie ik niet in gesprek ben. Vooralsnog heeft hij nog niet duidelijk ge maakt wie hij vertegenwoor digt." krijgen, laten meebetalen aan vijf miljoen gulden precario rechten, die de gemeente Den Haag wil innen. De Haagse in woners zouden zo 3,10 gulden per kubieke meter moeten beta len en de inwoners van de EWR-gemeenten ook. De EWR-aandeelhouders za gen dat unaniem niet zitten, evenmin als een compromis voorstel van 3,06 gulden per ku bieke meter. De verlaging van de water- prijs voor de veertien EWR-ge- meenten in het westelijk verzor gingsgebied heeft tot gevolg dat er volgend jaar op de begroting van het Duinwaterbedrijf Zuid- Holland een gat zal ontstaan van een miljoen gulden. DZH moet dus gaan bezuinigen maar dat zou geen gevolgen hebben voor het personeel. Gedacht wordt onder meer aan het uit stellen van projecten. pen «hans koenekoop waterprijs in de Leidse regio Iraagt per 1 januari 3,02 gul per kubieke meter en niet lo gulden, zoals eerder voor- iteld. Dat hebben de aandeel- ïders van het Duinwaterbe- Jjf Zuid-Holland (DZH) giste- bepaald. Zij vinden niet dat Leidse regiobewoners hoe- meebetalen aan de preca- Irechten in de Haagse regio. ;t de beslissing is de over- ïcht per 1 januari van het ikwaterbedrijf van de Ener- en Watervoorziening (EWR) ïr de DZH een zekere zaak. 'ijdens de aandeelhouders- rgadering van de EWR eerder ie week werd die overdracht het spel gezet. Geen van de len bleek iets te voelen voor tarief dat DZH voor het jaar )6 voorstelde. DZH wilde de ;rtien EWR-gemeenten die ;t de overdracht te maken 20 Kerstkaarten met konijnen- of berendessin in luxe doos. Plus enveloppen voor de wonderbaarlijke prijs van HET GROENE WARENHUIS leiden Hoe bestaat het? Foto graaf Dick Hogewoning was hoogst verbaasd over de keus van de ruim honderd kinderen die gisteren de beste krantefoto van het Leidsch Dagblad kozen. „Een rennende tekkel en een instor tend gebouw. Het zijn echte huis- tuin- en keukenfoto's. Wat zien ze daar nu in?" De rennende tek kel werd gemaakt de Nederland se fotograaf Coen Suijk, het in stortende gebouw werd gefoto grafeerd door Lennox Mc- Clendons. Tientallen krantefoto's werden gisteren door leerlingen van groep 7 en 8 van basisscholen in de regio bekeken voor de regio nale krantefotowedstrijd. De kin deren hadden twee weken lang de krant uitgespit om foto's te se lecteren in de categorieën sport, regio, binnen- en buitenland. De wedstrijd werd gehouden door de Stichting Krant in de Klas. De stichting hoopt dat kinderen hier door vertrouwd raken met een krant en hem daardoor ook gaan lezen. Maurits Storm denkt dat zijn klasgenoten de krant eerder zul len openslaan door deze actie. „Het is toch stom als je het niet doet. Ik vind het leuk om te lezen, maar als je dat niet vindt moet je toch weten wat er allemaal ge beurt." Tijdens het kijken en keuren van de foto's in de kantine van het Leidsch Dagblad werd duide lijk waar de kinderen op letten bij het kiezen van de beste foto. 'Er moet actie in zitten', 'hij moet mooi genomen zijn' en 'er moet beweging op te zien zijn'. De meeste geselecteerde foto's vol deden hier wel aan maar een en keling was toch niet zo blij met de winnende foto's. Vincent was verbijsterd over het feit dat een rennende tekkel een fotowed strijd kan winnen. „Wij hebben thuis ook een tekkel en die rent nog veel harder. Dat Is toch niet bijzonder. Ik heb gekozen voor de foto's van Ajax. De Europacup win je tenminste niet elke dag." FOTO DICK HOGEWONING Han Lammers in politiek café CDA Kamerlid Pleter Jan Biesheu vel is vanavond één van de sprekers in een politiek café van het CDA. Onderwerp van gesprek is de toekomst van de volkshuisvesting, nu het Rijk de subsidies voor sociale woningbouw heeft afge schaft. Andere sprekers zijn commissaris van de koningin in Flevoland Han Lammers, oud-wethouder voor volks huisvesting Louis Genet uit Amsterdam en het Leidse CDA-raadslid Aart van Bochove. De bijeenkomst wordt gehouden in café De Harmonie aan de Breestraat 16 en begint om acht uur. Wassenaarder gedecoreerd De Wassenaarder C. Groene- woud is vanmiddag benoemt tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau. Groenewoud ont vangt de onderscheiding voor zijn grote verdiensten voor de gemeente Wassenaar en zijn in zet op sociaal-cultureel gebied in het dorp. C. Groenewoud werkt vijfen twintig jaar bij de gemeente. Vandaag neemt hij afscheid als directeur van de hoofdafdeling financieel economische zaken van de gemeente. VRIJE TIJD TER AAR Biertap-wedstrijd. Café I let Veer aan de Westkanaalweg in T er Aar houdt zaterdag 2 de cember een biertapwedstrijd. Lr zijn diverse prijzen te winnen met als hoofdprijs een oude lampenradio. De wedstrijd be gint om 21 uur. Toegang gratis. WASSENAAR Keretverkoop. dE Stichting Vrienden van Adesa houdt vrij dag 1 en zaterdag 2 december een kerstverkoop in de Messias- kerlcKunstnijverheidsartlkelen als kerststalletjes, wandkleden, vesten, truien, keramiek en sie raden, gemaakt door de bevol king uit de sloppenwijken van Peru, worden verkocht. De op brengst gaat naar verschillende projekten in Adesa. De markt is vrijdag 1 december geopend van 14-20 uur en zaterdag 2 decem ber van 10-17 uur. PcnfecT plus Technisch onderhoud Coördinatie van ex- en interne verhuizingen Detachering van hushoudeiijlc personeel Oplevenngswertaaamheder Schoonmaakwerkzaamheden Vloeren- en tap^tremgng Hendrik Andriessenlaan 25 2343 LL Oegstgeest tel. 071 5172955 nJ n bollen- feker in Lis- dekt zijn >embollenaf tt stro. De n keiopen we- evtp namen el kwekers fee jaarlijkse latregel te- h vorst en ofbndverstui- ot pze foto- ufeaf Wim Scman door- list dagelijks p groot deel kF de streek 1 het nieuws Dr de krant beeld vast te „{gen. Tijdens ritten komt uiangs allerlei feldige' plek- sllldie niet di- Jt hot news rmen, maar aot zeker uifard zijn om bresenteren. warmond frank buurman De eventuele voortzetting van de zandwinning in 't Joppe in Warmond baan de omwonen den zorgen. „Onze boerderij heeft bij de vorige zandwinning enorme scheuren opgelopen. Wie garandeert mij dat dat straks niet nog een keer zal ge beuren", zegt veehouder I. van Rijn, wiens boerderij aan de Dorpsstraat staat. Het verband tussen de zandwinning en de scheuren heeft Van Rijn nooit kunnen aantonen. „Maar de muren kregen scheuren toen de zandwinning begon en dat hield op toen de zandwinning was afgelopen. Dat zegt mij dus genoeg." Van Rijn heeft een nieuwe be schoeiing bij zijn boerderij moeten laten aanleggen om de problemen het hoofd te kunnen bieden. „Een schadevergoeding heb ik nooit gekregen. Net zo min als mijn buren, die ook de gevolgen van de zandwinning hebben ondervonden. Het punt is dat het allemaal onder water gebeurt, dus het verband is juri disch moeilijk te leggen", stelt Van Rijn. Volgens de veehouder zakt de dijk langs 't Joppe nog steeds, ondanks het feit dat de zandwinning tien jaar geleden is gestopt. „Het dorp zal steeds verder verzakken als de zandwinning doorgaat. Maar dat kan de gemeente kennelijk niet zoveel schelen. Ze staart zich blind op het geld dat ze kan verdienen. Maar wij zullen krachtig gaan protesteren", ver zekert Van Rijn. Volgens de omwonenden houden de ingeniers van Oran jewoud, die stellen dat verdere zandwinning geen nadelige ge volgen zal hebben, geen reke ning met de zogenaamde zand- aderen. Dat zijn natuurlijk ge vormde tunnels met zand die overal in Warmond onder de grond kunnen doorlopen. Hun exacte postie is onbekend. Bij zandwinning kunnen de zanda- deren plotseling leeglopen waardoor acute verzakkingen kunnen ontstaan, ook midden in het dorp. „Ik heb van zandwinners gehoord dat het zand, na een dagje zandwinnen, de volgende dag vaak alweer 12 meter hoger stond in vergelij king met liet peil dat die dag was bereikt. Dat zand moet dus ergens anders vandaan ko men", zegt molenaar L. van den Berg. Van den Berg woont in de Zwanenburgermolen, aan de rand van de Zwanenburger Bol der, feitelijk een eiland in de Ka- gerplassen. De molenaar maakt zich zor gen over de recreatiedijk die vlak voor de molen loopt. „Als die dijk wordt ondergraven en vervolgens bezwijkt loopt de he le polder vol. Mijn schuur en bijkeuken zullen dan ook on derlopen. I-n boerderij de Een zaamheid in de polder zal er de gevolgen van ondervinden." Van den Berg heeft ook last in de winter, omdat het diepe wa ter van 't loppe heel slecht be vriest. „Er ontstaan dan onbe trouwbare stukken. Om van dit eiland af te komen leggen we planken op het ijs. omdat de boot niet te gebruiken is. Maar we zijn wel eens met planken en al door het ijs gezakt. Die si tuatie wordt er niet beter op als de plas verder wordt uitge diept." Volgens B, Mosselman van grondzaken van de gemeente Warmond staat nog lang niet vast dat de zandwinning door gaat. „Het gemeentebestuur moet er nog een beslissing over nemen. En als tot winning wordt besloten zal er eerst na der onderzoek worden gedaan naar de gevolgen. De provincie zal waarschijnlijk wel toestem ming geven, omdat het gaat om een noeveelhéid winbaar zand waar oorspronkelijk al een ver gunning voor was gegeven. De zandwinner is indertijd echter gestopt en de vergunning is in middels verlopen, dus er rrioct een nieuwe vergunning ko men." De zandwinning kan Warmond miljoenen guldens opleveren. „Toch gaat het niet in de eer ste plaats om het geld, het spek ken van de gemeentekas. Als het zover komt krijgt de op brengst waarschijnlijk een doel- bestemming, zoals de aanleg van recreatiegebied. Dat is met Koudenhoom indertijd ook ge beurd", aldus Mosselman. De zandwinning staat vanavond op de agenda van de commissie ruimtelijke ordening.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19