Agenten als herbergiers naar Frankrijk Frustratie viert hoogtij bij politie Leiden f Kerk Samenleving 'Je moet het jongeren gunnen om tijdelijk ongelovig te zijn' DONDERDAG 30 NOVEMBER 1995 0 Agent rijdt zich 'het snot voor de ogen LEIDEN MONICA WESSELINC Jezelf 'het snot voor de ogen rij den', gelééfd worden door de meldingen, geen tijd meer heb ben voor sport- of schietoefe ningen en ook nog eens hon derden guldens op je salaris in leveren. Het is er bij de politie niet leuker op geworden sinds de reorganisatie. Dat vindt al thans een flink aantal agenten van Hollands Midden. Kr wordt gemopperd en gemord, een fiks aantal mannen en vrouwen (zo'n zeven procent) zit ziek thuis en de bereidheid aan pro testacties mee te doen is groter dan ooit. ,,Ja, de frustraties nemen gi gantische afmetingen aan en de emoties laaien hoog op. De agenten krijgen gewoon teveel voor hun kiezen. Ze moeten steeds harder werken voor steeds minder geld. Overuren maken mag Vervolg van voorpagina ,,Maar zelfs voor dat enkele uur tje in de week is geen tijd meer. Iedereen heeft het gewoon te druk. Tegelijkertijd eist de korpsleiding wèl dat de agenten voldoen aan allerlei strenge normen." Agenten die in hun vrije tijd willen sporten, komen ook bedrogen uit. Was het vroe ger, met de veel kleinere werk eenheden, mogelijk om elke week een bepaalde avond uitge roosterd te worden, nu kan dat niet meer. niet dus als je aan het eind van de diensttijd een leuke zaak op het spoor komt, moet je dat gewoon laten lopen. Dan gaat de lol er gauw af', zegt politieman Aad Gravekamp. Als bondsbestuurder van het ACP kent hij als geen ander de ge voelens van 'zijn' mannen en vrouwen. Zijn bevindingen wor den in grote lijnen gedeeld door de voorzitter van de dienstcom missie van Hollands Midden, J. Wagenmaker. Zonder enige moeite schetst Gravekamp een lange lijst van verslechteringen van de werk omstandigheden. Zoals het schrappen van de dienstsport. Vroeger, voor het 'reorganisatie- spook' was langsgeweest, was er elke week tijd voor een paar uurtjes gezamenlijk sporten. Echt trainen, maar ook lekker raggen. De dienstsport is ver vangen door, zoals dat heet, 'functionele sport'. Bloedserieus oefenen met het omdoen van handboeien, het 'aanleggen' van handgrepen en het over meesteren van een verdachte. Frustratie Het 'verbod' op het maken van overuren heeft, zo zet Grave kamp uiteen, zeker niet alleen financiële gevolgen. ,,Een onge looflijke frustrerende maatregel. Het betekent dat je verdachten waarmee je een goede band hebt opgebouwd, opeens moet overdragen aan een ander. Of dat je, als je aan het eind van je diensttijd 'Steeds Itarder werken voor steeds minder geld' een spoor ontdekt, daar niets meer mee mag doen. Voor een echte agent is dat vrese lijk." Voor Gravekamp staat vast dat het stringent hanteren van de overuren-regeling de kwali teit van het politiewerk danig aantast. Veel klachten zijn er ook over de enorme werkdruk. Het aan tal politieagenten van Hollands Midden is bij de samenvoeging van gemeente- en rijkspolitie enkele jaren geleden behoorlijk teruggebracht. ,,En bovendien gaat veel werkkracht verloren in de 'overhead' die je op alle acht districtsbureaus hebt", consta teert Gravekamp. „Vroeger kon je nog een beetje zelf bedenken wat je tijdens je surveillance uit voerde. Nu is het racen van de ene melding naar de andere, of zoals de mannen het uitdruk ken, je het snot voor de ogen rij den. Gewone agenten moeten ook recherchetaken verrichten, maar hebben daar absoluut geen tijd voor. Dat betekent doorlopend achter de feiten en jezelf aanhollen. Mady Visser en Jean-Paul Julien hebben hun buik vol van reorganisatie-perikelen LEIDEN MONICA WESSELINC De problemen op hun werk komen hen de neus uit, van de slechte sfeer hebben ze de buik meer dan vol. De poli tieagenten Mady Visser (28) en Jean-Paul Julien (32) hou den het bij het korps Hol lands Midden voor gezien. Ze hebben hun baan opgezegd en beginnen een herberg in het dorpje Boule d'Amont in de Franse streek Roussillon. Eind februari vertrekken ze 'voorgoed' naar Frankrijk. Nietsvermoedend gingen ze een paar jaar geleden voor een weekje vakantie naar Boule d'Amont. Ze raakten er direct aan verknocht. „Kijk, het leven is daar verrukkelijk. De mensen hebben geen haast of stress, helpen elkaar nog als er iets aan de hand is en het is er rustig. Maar dat is niet de enige reden. De sfeer bij de politie is behoorlijk verziekt. Leuk werken is er niet meer bij: het is racen van de ene klus naar de andere tegen een rottig salaris. Te genwoordig maakt iedereen gewoon zijn acht uur vol, om vervolgens weer zo snel mo gelijk naar huis te gaan", zegt Julien. De afgelopen twee jaar hebben de in Noordwijker- hout wonende agenten, twee keer onbetaald verlof geno men. De eerste keer (in 1993) om Nederlanders die er een ruïne aan het opknappen wa ren, te helpen. „En deze zo mer hebben we de herberg kunnen kopen. We hebben maanden van klussen achter de rug en in juni kunnen we het bedrijf openen." Noordwijkerhout is geen wereldstad, maar in vergelij king met de nieuwe woon plaats van het tweetal toch een heuse metropool. Boule d' Amont telt zegge en schrij ven 13 inwoners (met de twee nieuwkomers inbegre pen). In de zomer kan het wél 'druk' worden. Julien: „Dan zijn er toch zeker zo'n 70 mensen." Industrie noch snelwegen zijn er te vinden, Zo kleinschalig als het dorp is, zo 'petieterig' ook begint het bedrijfje van de politie mensen. De herberg (een goede naam is er nog niet) telt vier twee-persoonska mers. Ontbijten kan altijd en avondeten (meeëten met wat de pot schaft) is mogelijk, mits van tevoren aangemeld. Bovendien krijgt het tweetal, als de gemeenteraad van Boule d'Amont hen uitkiest uit de groep gegadigden, een gerestaureerd restaurant in het dorpje in beheer. Handenvol werk, dus het gevaar is levensgroot dat hun voornemens - minder stress en een gemoedelijker leven - niet verwezenlijkt zullen kun nen worden. „Natuurlijk zal het aanpoten zijn, maar dan wèl voor onszelf en niet meer vooreen baas." Het is nogal wat: de zeker heid van een baan bij de poli tie opgeven voor een onzeker bestaan in Frankrijk. Beiden trokken ruim negen jaar gele den voor het eerst hun blau we uniform aan, Julien in Lei den en Visser in Noordwijk. Toch aarzelen ze geen mo ment: ze hebben er meer dan genoeg van. „Het is een op telsom van allerlei rottigheid en narigheid. Het salaris is honderden guldens lager en direct overleggen is er door de bureaucratie niet meer bij. Bovendien is er nauwelijks ergens tijd voor. We rennen van klus naar klus." Een lange lijst van aantij gingen jegens de politie, maar vooral de hang naar de gemoedelijkheid van Frank rijk doet het tweetal besluiten het blauw te verruilen voor kleurrijkere kleding. La douce France is anders, heel anders: „Zoals de boer die ik daar een dag hielp met ploegen. Na een tijdje zette hij de trekker stil om een half uurtje op de top van een berg van het uit zicht te genieten. Geen haast, geen stress, maar kijken naar het moois." Mady Visser en Jean-Paul Julien: „Kijk, het leven in Frankrijk is verrukkelijk." CHEF HENNY VAN ECMOND, 071-5356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-531 'Als 't echt] beroerd was zouden weL meer agenter vertrekken' pi r LEIDEN MONICA WESSEUNG 11 BI Directeur personeel ff1 van Gangelen van Hop1 lands Midden vindt d| aantijgingen van Madl Visser en Jean-Paul JulieF1 nogal overdreven. ,Ar het echt zo beroerd war om hier te werken, zou dP uitstroom wel groter zijif' Het aantal agenten dJs vertrekt, ligt echter zelr nog lager dan we ve# wachtten." Dat de touw' tjes strakker zijn aangaf trokken ontkent Van GarF' gelen geenszins. „Vroegt was het echt vrijheid-blij1* heid. ledereen deed ma; wat. Dat kan niet meer." Hij wuift het verha; van de agent die aan hi eind van zijn diensttijl een verdachte opspoot' en deze noodgedwongi moet laten lopen, met ei glimlach weg. „Dat zij Story- of Privé-verhalei Overuren of niet: een ech te zaak hoef je nooit te 1^ ten schieten." H Al zijn ze naar het ide van de korpsleiding nil. reëel, de klachten zijn bf Van Gangelen wel be kend. Hollands Midde 7 laat volgend jaar dan oo' een arbeidsmotivatie-oif derzoek doen. Een kleini 600 agenten worden oiü dervraagd over het plezit in hun werk, de kanse 1 om hogerop te komen andere arbeidskwestie1 „We weten dat er onvree is. Dan moet je kijken <F er iets aan gedaan kan elu moet worden. Maar ve I' geet niet dat een grot1 deel van het gemor gé woon het gevolg is va1 onwennigheid ten ojr' zichte van een nieuwe pt!l litieorganisatie. We we 1( ken efficiënter en bedrijf11 matiger en dat is voor v(~ len nog even wennena i foto loek zuyderduin REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 DE ROEPING R.E. da Costa (1948, Den Haag) is behalve dominee ook dichter en jour nalist en verre familie van de negentiende-eeuwse Isaac da Costa. Toen hij in 1969 theologie ging studeren, schreef hij in zijn vrije tijd artikelen voor de Zuid-Holland Post. Na zijn afstuderen in 1977 zat Da Costa eni ge tijd in de redactie van Hervormd Nederland. In zijn eerste gemeente, het Zeeuwse Wolphaartsdijk, schreef hij naast zijn werkzaamheden als predikant voor de Provinciaalse Zeeuwse Courant. In 1983 kwam hij te dioprogramma's voor de NCRV. Van de rubrieken 'Ontmoeting', 'Woord op zondag' en 'Tekst en Uitleg' verschenen boekjes met pastorale tek sten. Da Costa, die al van kinds af aan gedichten had geschreven, liet pas in 1984 een bundel uitgeven: 'Gedeeld verlies', over het overlijden van zijn vader. Enige tijd later verschenen het proza-gedicht 'Lief-tijd' en 'Aan het licht gebracht', een serie gedichten over het strikte religieuze leven rug naar de regio Leiden en werd dominee van de hervormde Pauluskerk - van de gemeenteleden in Wolphaartsdijk. Momenteel schrijft Da Costa in Oegstgeest. In hetzelfde jaar begon Da Costa met het maken van ra- meer 'raadselachtige' poëzie. Beroepsdichter heb ik nooit willen worden. Daar zou ik nooit ge noeg geld mee ver diend hebben om mijn gezin te onderhouden en bovendien kan ik absoluut niet op com mando dichten. Signeren vind ik ook niet leuk. Soms komen mensen naar me toe en begin nen te praten over een bundel die ik begin jaren tachtig heb gepubliceerd. Vaak kan ik me dan niet eens herinneren om welk gedicht het gaat en als ik het nalees kan ik me soms niet eens meer voorstellen dat ik dat heb geschreven. Alsof ie mand iets vertelt over het ge boortefeest van een inmiddels tweejarig kind. Ik heb me im mers ontwikkeld. Veranderen en schrappen horen daarbij. Ik vind het leuk om de verschil lende versies van gedichten van collega's te bekijken. Zelf polijst ik steeds weer, ook mijn pre ken. Als ik nu een preek van vijf tien jaar geleden inkijk, merk ik dat ik vroeger veel nadrukkelij ker was. Nu heb ik ontdekt dat het allemaal niet zo zwart-wit ligt. Je kunt niet zeggen: dit moet je over vijf jaar ook gelo ven. Gëloof is groeien, net als de Bijbel zelf is gegroeid. Daar om staan er ook zoveel tegen strijdigheden in, elke evangelist gaf weer andere accenten. Be tekenissen veranderen naar ge lang de mens verandert. Lees maar: er staat niet wat er staat. Dit is een raakvlak tussen poe- zie en bijbelverhalen. Er is meer dan je met je ogen ziet en met meer bedoel ik: het proces dat leidt tot gaafheid. Mooie en afschuwelijke ge beurtenissen in het leven, zoals kanker, geboorte of oorlog, zijn stadia in het proces dat leidt tot iets heels. Heelheid is helpen als anderen verdriet hebben of je nek uitsteken om voor je ideeën uit te komen. Zoals pre mier Rabin in Israël deed voor de vrede. Met een ongelooflijke taaiheid zat hij op de goddelij ke weg. Mensen als Rabin zijn tekenen dat God bestaat. Als dat niet zo zou zijn, heeft het leven geen zin. Als de bedoe ling van het leven niet is dat mensen elkaar goed doen, dan hoeft het voor mij niet meer. I let is verrassend om in deze lijd dominee te zijn. Er leeft zo veel bij de mensen. Alles wat ik in de krant lees komt via het pastoraat en de gesprekken met gemeenteleden weer bij mij terug. In de Pauluskerk zijn de laatste tijd veel gemeentele den actief. Hoe het komt, weet ik niet, maar een aantal men sen dat elkaar ligt is met elkaar in contact gekomen en doet veel samen. Ook naar de kerk gaan. Ik denk dat het sociale element heel belangrijk is in'de kerk. Als het na de dienst gezel lig is en er komen mensen die men kent en aardig vindt, dan zijn er veel meer gemeentele den die komen. Daarom be steed ik er veel aandacht aan om mensen tot elkaar te bren gen van wie ik vermoed dat ze het wel met elkaar kunnen vin den. Op gezelligheid is de bouw van de kerk overigens niet be rekend, je bent gedwongen achter elkaar te zitten. Maar daar hebben we wat op gevon den. De achterste kerkbanken worden uit de kerk gehaald zo dat er een ruimte word gescha pen voor gezamenlijke maaltij den en koffie drinken. Bij het geloven gaat het niet om de kerk als gebouw. Een ge- sprekskring in mijn huiskamer is ook kerk. Het gaat erom dat je met elkaar gemeente bent, want geloven moet je samen doen. Een christen kan het niet alleen, zoals een boeddhist of een hindoe. En als jongeren dat niet willen is dat niet erg. Je Ds. R. da Costa: „Een gesprekskring in mijn huiskamer is ook kerk." foto holvast- /mark lamers moet het jongeren gunnen om tijdelijk ongelovig te zijn, het is zelfs zinvol om je een tijdje te bezinnen. Het CARINE DAMEN Kerkvoogdijen verliezen rechtszaak tegen synode DEN HAAG ANP De hervormde synode mag aan de plaatselijke gemeen ten algemeen geldende re gels stellen over het finan ciële beheer. Dat oordeelde de rechtbank in Den Haag gisteren in een zaak die 73 hervormde kerkvoogdijen tegen de synode hadden aangespannen. De uitspraak betekent dat de betreffende kerkvoogdij en, die nu nog 'vrij beheer' kennen en niet onder toe zicht van de synode staan, zich moeten schikken in de kerkordewijziging van 1991. Toen bepaalde de synode dat uiterlijk in 1996 alle ge meenten onder één vorm van beheer moeten vallen, waarbij de hoogste kerkver gadering (de synode) het laatste woord heeft. De 73 kerkvoogdijen, die volhardden in hun 'vrij be heer', vonden het synode besluit van 1991 niet rechts geldig en stapten naar de rechter. Ze voerden aan dat de hervormde synode geen algemeen geldende regels over financieel beheer aan de gemeenten mag stellen. Volgens de rechter is die bevoegdheid van de synode echter al in de kerkorde van 1951 geaccepteerd. De ge meenten moeten zich als 'onderdelen van de Kerk' aan de besluiten van de sy node als hoogste wetgever binnen de Nederlandse Hervormde Kerk onderwer- gemeenten zijn verwant aan de Gereformeerde Bond, de rechtervleugel van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Het bestuur van de Bond distantieert zich echter van de rechtszaak. „Wij vinden het verwerpelijk dat kerk voogdijen dc wereldlijke rechter inschakelen. Daar mee plaatsen ze zich buiten de Kerk", aldus secretaris ir. dr. 1. van der Graaf. De Ge reformeerde Bond heeft met het synodebesluit van 1991 ingestemd. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1861 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12 00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), i. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F Nypels, H G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Stevennk 071-5356356 OMBUDSMAN R D Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, büitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-5; Familieberichten: 023- 5; 023- 5i Redactie: 071-5; Hoofdredactie: 071-5; ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5; RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ut 071-51 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB/f Voor mensen die moeilijk lezen, slecht! hebben of blind zijn (of een andere le| dicap hebben), is een samenvatting vi regionale nieuws uit het Leidsch Daglm geluidscassette beschikbaar. Voor infoW 0486-486486 (Centrum voor Gesprok#* ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST tt Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en we woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, Diaconessenhuis maandag t/m vt 8 00 tot 17 00 en vanaf dinsdag 17 00 tot woensdag 8 00; St. Elisabetl kenhuis: dagelijks. f r BEZOEKUREN fa DIACONESSENHUIS h (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voorf ners bovendien van 10 30 - 11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11 00 uur, 15 00- 15.30 uur en 19 00-19.30 d na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot j uur). i Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) 1Z Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 ula RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14.00-15 00 uur en 18.30-19.30 l en II daarnaast ook 11.15—12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 njo 18.30-19.30 uur. ',r Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 u la leen Partners/echtgenoten met kinderen. Ie Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 i voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is ei zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor anaere bezoekers gelaen de volgende tijden: keel-. kunde en neurologie: 1435-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkuife heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. h( Kinderkliniek, zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-T uun babvzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. N

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18