Leiden Horeca moet boete voor gokkasten toch betalen Illegaal vuurwerk steeds gekker' 'Bomen maken een stad levend' 21 >66: wethouder moet at vaker in de krant Geldboetes en celstraf eëist voor steunfraude basisscholen wijzen ook alternatief voor Leidse Ei van de hand DNDERDAG 30 NOVEMBER 1995 [F HENNY VAN EGMOND. 071-5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 Tekkel q Zo'n honderd leer- I 2/ lingen kozen een rennende tekkel als beste krantenfoto, die het Leidsch Dagblad afdrukte. Ashram Het Ashram College in Alphen staat voorlopig geen schoolfees ten meer toe. De reden: jongeren zaaien onrust. Ëkenrollers in centrum Zakkenrollers waren gisteren actiefin de Leidse binnen- en 27-jarige Leidse raakte op de Haarlemmerstraat haar lonnee kwijt waarin 1200 gulden zat. In de Hoogstraat [erd de portemonnee met 300 gulden van een 48-jarige Leidse rouw gestolen. Jejaarden overboord Eiden Twee mannen haalden gistermorgen een nat pak in het leidse Rijn Schiekanaal. De mannen, beiden 69 jaar, afkomstig it Oegstgeest en Den Haag sloegen met hun roeiboot om door en flinke golf. Ze konden op eigen kracht op de wal komen. Een bistander haalde de boot naar de kant. folltle zaalvoetbalkampioen tidenHet zaalvoetbalteam van de Leidse en Voorschotense (olitie is gisteren Nederlands kampioen geworden. De wedstrij- len waren georganiseerd door de Nederlandse Politie Sport end. Door de overwinning kan het politieteam van het district eiden-Voorschoten meedoen aan de Europese kampioen- phappenvan 1996. kNNO 1895 Zaterdag 30 November i- Het heeft Haren Majesteiten de Koningin en de Koningin-Re- entes behaagd in te teekenen op het bij de firma E.J. Brill, al- lier, uitgegeven „Koningin Wilhelmina Album". - In de eerste bijeenkomst van de leden van de „Alliance Fran- pise" alhier trad gisteravond Georges Rodenbach, van Parijs, als preker op* In een belangwekkende voordracht liet hij in een port auto-biographie een blik slaan in het leven van hen, die in Baanderen zich wijden aan de beoefening der Fransche poëzie. kNNO 1970 maandag 30 november het Zweilandbad slaagde zaterdagmiddag een groot aantal heisjes en jongens voor de zwemdiploma's A en B, tijdens de oor de Stichting ter Bevordering van Zwemonderricht in Lei en en Omstreken georganiseerde examens. Deze dag beteken- 1 tevens een mijlpaal voor de Stichting: wethouder mevrouw I.A. den Haan-Groen reikte het 3.000ste diploma uit aan de ze en-jarige Maarten Krol. ben aad rietveld werkt wel hard, maar de ge- [enteraad merkt daar niet tl van. Met een betoog van strekking pareerde gister- und wethouder Hans de Goe- (D66) de kritiek uit de ge- jenteraad op zijn functione- De wethouder voor milieu, t en welzijn doet zijn werk 'stilletjes' en 'op de achter end', zei De Goede. Maar ar komt verandering in, be- [fde hij de raad. vdA-fractieleider Ron Hille- id zegde in zijn algemene Schouwingen de D66-wet- uder de wacht aan. Die had Jl994 en '95 te weinig gepres- frd, meende de PvdA. )ok zijn eigen partij is weinig jkkig met het optreden van I Goede, zo liet de wethouder |teravond doorschemeren, mijn fractie is afgesproken ik wat minder achter de kermen moet werken en wat (er in de krant moet komen", i De Goede. Dankzij de felle tiek van de PvdA lukte dat [teen. De wethouder liet gis teravond trots de krant zien, waarin gekopt werd dat hij zwaar onder vuur ligt. Hillebrands voornaamste be zwaar was dinsdagavond, dat de democraat te weinig resulta ten boekt in zijn werk en zijn toezeggingen aan de gemeente raad niet nakomt. Maar alle be sluiten waar de PvdA op zei te wachten komen eraan, zei De Goéde. De wethouder noemde een waslijst van voorstellen die ko mende dinsdag in het college burgemeester en wethouders worden vastgesteld. „Over het jeugd- en jongerenbeleid en de ondersteuning van vrijwilligers komt dinsdag een voorstel in B en Wi Een voorstel om de be zuiniging op het schoolzwenv men op te vangen ook. De volkstuinennota ligt bij de druk ker, over reorganisatie van de rechtshulp wordt binnenkort besloten, over het allochtonen beleid is in januari een discussie in B en W en we zijn keihard bezig met het opknappen van jeugddorpsomde De Goede op. i haag/leiden sbureau cerberus buurman kocht zelfs spe- al een stukje gemeenteplant- m om zijn voortuin aan de rensingel in Leiden uit te iden zodat hij minder last tl van de drommen hoerenlo- rs voor zijn deur. Die kwa- in voor zijn buurvrouw (43) zich twintig jaar lang prosti- lerde op de woonboot van ïr 48-jarige echtgenoot. De triast kwam in de publiciteit, erna de sociale dienst er ach- kwam dat de prostituée een k hun cliënten was die een kering kreeg. Ze had de extra jomsten nooit opgegeven. k bleek dat haar echtgenoot woonboot een bepaalde pe- pe beschikbaar had gesteld drugdealers voor honderd Iden per dag. bisteren stond het tweetal bij Haagse rechtbank terecht gens uitkeringsfraude. De Keringsfraude was al in '73 tonnen, maar alleen de tste paar jaar waren ten laste ëgd. In '93 werden ze gepakt. Er zou in ieder geval ruim een half miljoen gulden onterecht zijn uitgekeerd. De man is op geestelijke gronden afgekeurd voor werk en is net als zijn vrouw psychia trisch patiënt. Ze zijn inmiddels gescheiden. De man is her trouwd, heeft zijn woonboot weggedaan en woont nu met zijn nieuwe vrouw in een flatje. De kantonrechter heeft bepaald dat het stel een ton moet terug betalen aan de sociale dienst. In de praktijk komt het er op neer dat er per maand honderd gul den van hun uitkering wordt in gehouden. De vrouw is er met haar psychische problemen slecht aan toe. Aanklager, mr. J. de Waardt, zag haar niet graag naar de cel gaan en eiste tegen de vrouw een geheel voorwaar delijke gevangenisstraf van een jaar. Tegen de man eiste hij twaalf maanden cel, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De echtelieden zeggen van el kaar dat de ander het geld heeft opgemaakt. De rechtbank doet op 12 de cember uitspraak. Drie Leidse horecagelegenheden moeten een boete van 500 gulden betalen voor elke dag dat ze een gokautomaat in hun zaak hebben staan. Het zijn koffieshop 't Aapje, shoarmazaak Agadir en café De Buren. De bestuursrech ter heeft gisteren de bezwaren van deze drie zaken tegen de dwangsom ongegrond verklaard. zijn uitspraak het advies van de Leidse commissie beroep en bezwaar. Die bepaalde twee we ken geleden dat bezwaren van de exploitanten tegen de dwangsom niet gegrond zijn. De uitspraak betekent niet dat de juridische discussie over het nieuwe gokkastenbeleid van de gemeente Leiden is afge rond. Er loopt nog altijd een rechtsprocedure tegen de nieu we verordening op de kansspel automaten, die bepaalt dat ca fés nog maar een gokkast mo gen herbergen, terwijl snack- leiden hans koenekoop De gemeente Leiden is van plan het geld te innen, omdat on langs bij een controle nog is ge constateerd dat in twee van de drie genoemde zaken nog gok kasten staan. Hoe hoog de boe tes voor de drie gelegenheden zijn, moet de gemeente nog uit rekenen. Aangezien de dwang sombeschikking geldt vanaf 30 oktober, kan het bedrag oplo pen tot in de duizenden gul dens. De bestuursrechter volgt met bars, shoarmazaken, koffieten- ten en buurthuizen ze helemaal niet meer mogen hebben. Het college van beroep voor het be drijfsleven moet daarover een beslissing nemen. Advocaat J. Landmann, die raadsman is van de meeste ho- reca-zaken, had gehoopt dat Leiden de boetes niet zou in nen. „De gemeente loopt risico dat haar nieuwe beleid wordt afgekeurd. De nieuwe verorde ning is onzorgvuldig tot stand gekomen en ook bij de afhande ling van de individuele vergun ningaanvragen zijn vraagtekens te plaatsen." Krijgen de horeca gelegenheden in deze procedu re gelijk, dan moet de gemeente de geïnde boetes terugbetalen. De horeca-exploitanten ma ken bezwaar tegen het verwij deren van de gokkasten omdat ze een onmisbare bron van in komsten vormen. In veel geval len is de opbrengst zelfs nood zakelijk om te kunnen bestaan. Bestuursrechter Van Weesen- beeck leek vorige week tijdens de behandeling van de bezwa ren op de hand van de exploi tanten. Hij vond dat de ge meente wel erg snel met dwangsommen is gaan dreigen. Toch heeft hij het verzoek om de dwangsommen te schorsen niet ingewilligd. 't Aapje, Agadir en De Buren zijn de eerste drie tenten die eem dwangsom is opgelegd. Naar verwachting krijgen bin nenkort nog eens tien tot twin tig horeca-exploitanten, die de nieuwe regels aan hun laars lap pen, zo'n dwangsombeschik king op de deurmat. 'Kleine strijker' meest populair onder de jeugd leiden «gertvisser vervolg van voorpagina Niet alleen de handel in illegaal vuurwerk bezorgt de politie handenvol werk. Ook de eigen produktie van vuurwerk op ach terkamertjes en in schuurtjes wordt zorgelijk gadegeslagen. Die kan behoorlijk uit de hand lopen zo bleek vrijdag in een woning in Voorschoten waar de zoon des huizes op zijn kamer een bijna compleet laboratori um had ingericht. Wanneer de zaak de lucht in was gegaan, was het hele blok huizen ver moedelijk ernstig beschadigd. Pa en ma wisten van niets want hun zoon hield de deur van zijn kamer altijd op slot. De politie heeft een plankje waarop de meest gangbare soorten vuurwerk zijn vastgena geld. Leden van het vuurwerk team gaan er de scholen rpee langs om de leerlingen te waar schuwen. Het plankje is inmid dels vol want elk jaar wordt er wel een nieuw stuk vuurwerk - 'steeds groter en steeds gekker' - aan toegevoegd. De doods hoofdstrijker past er niet meer op. Deze is voor de meeste scholieren ook niet weggelegd, hun voorkeur gaat uit naar de kleine strijker. In België gekocht voor drie gulden per doosje van honderd, wisselen ze in Neder land soms voor 25 gulden per doosje van eigenaar. Niet uitge sloten wordt dat er nog zwaar dere bommen dan de Me- gastrijker bestaan die door knutselaars uit bestaand vuur werk worden samengesteld. Fonteintje Nieuw dit jaar in het illegale pakket is ook een vrolijk ogend huisje met een bloemvormig lontje aan de bovenkant. Een gebruiksaanwijzing ontbreekt. Wie het aansteekt kan een kleu rig fonteintje van vonken ver wachten, na enige tijd gevólgd door een daverende klap. „Ie zal dat maar afsteken op de stoep terwijl je. kinderen met open ogen toekijken." In heel Neder land liepen. vorf£ jaar 1800' mensen verwondingen op als gevolg van het afsteken van vuurwerk. De politie zet jaarlijks steeds meer mensen op de bestrijding van de illegale vuurwerkhandel. Het vuurwerkteam Leiden/Voorschoten bestaat uit acht politiemensen maar er is inmiddels ook een regionaal team opgericht. De teams gaan ook steeds eerder in het jaar aan de slag. Als voorbereiding brachten enkele leden van het vuurwerkteam dit voorjaar een bezoek aan vuurwerkhandela ren in België. Ze keken hun ogen uit want „werkelijk alles is daar gewoon verkrijgbaar. Zon der dat van enige controle spra ke is." De politie is bij de bestrijding sterk afhankelijk van tips over Illegaal vuurwerk, de afgelopen dagen in beslag genomen door het speciale vuurwerkteam. Op de voorgrond het plankje met verboden strijkers, links daarvan de inmiddels beruchte zwarte doodshoofdstrijker. FOTO HIELCO KUIPERS vuurwerk moeten bekijken en aan het werk worden gezet. Die gedwongen arbeid varieert van een tot drie dagdelen, afhanke lijk van de hoeveelheid vuur werk die ze in bezit hadden. Wie extreem veel vuurwerk be zit (meer dan 300 strijkers) zal te zijner tijd voor de rechter moeten verschijnen en wacht een stevige boete of zelfs een celstraf. Klachten over vuurwerk kun nen worden gemeld via tele foonnummer 071-5721720. het vroegtijdig afsteken van vuurwerk. Nu wordt er zo'n drie of vier keer per dag gebeld naar het vuurwerkteam, dat aantal zal de komende weken oplopen tot twintig tips per dag. „We hebben het gevoel dat er veel meer wordt afgestoken dan ons gemeld wordt. Ook wat dat be treft worden de grenzen jaarlijks verlegd. Mensen raken kenne lijk gewend aan het voortijdig afsteken van vuurwerk", aldus een van de leden van het vuur werkteam. De bedoeling is dat de jeugd die verantwoordelijk is voor het afsteken van vuurwerk zo snel mogelijk wordt gepakt. Getracht wordt dan de naam van de ver koper los te krijgen zodat gaan deweg de hele vuurwerklijn kan worden opgerold. Soms lukt dat, vaak houdt het spoor op bij eén handelaar die liever de boe te betaalt dan de identiteit van zijn leverancier te onthullen. De jeugdige vuurwerkklanten (12 - 18 jaar) worden doorge stuurd naar het Halt-bureau waar zij de voorlichtingsfilm 'Zicht Nul' over ongelukken met |en wim koevoet b hernieuwde poging van de Leidse onderwijs- Ihouder H. Koek (PvdA) om de vorming van brte en witte scholen tegen te gaan, is in de In gesmoord. Koek maakte gisteravond in de psvergadering bekend dat in het Leidse onder- B 'op dit moment een draagvlak ontbreekt |r bestuurlijke ingrepen'. Koek had voor dergelijke maatregelen de me dewerking nodig van basisscholen in wijken waar het probleem van zwarte en witte scholen speelt, zoals in Leiden-Noord. De bedoeling was om scholen, zowel openbare als bijzondere, onder één ander bestuur te stellen. Hierdoor dacht de wethouder dat de gemeente meer invloed zou kunnen uitoefenen op de sa menstelling van een schoolbevolking. De toela ting van leerlingen zou dan immers niet meer een zaak voor de afzonderlijke scholen zijn maar centraal kunnen worden geregeld. Uit recent overleg met betrokken scholen, is Koek echter gebleken dat zij deze weg niet op wil len gaan. De (wettelijke) mogelijkheden voor de wethouder om de scholen te dwingen ontbreken volledig. „Ik zal dus weer wat anders moeten verzin- BROCHURE Je wilt zo ontzettend veel, maar je kunt zo weinig. Als het er op aan komt, kun je eigenlijk helemaal niets. En toch schijnt het belangrijk te zijn dat je bestaat. Ra. ra. wie ben ik? Of lie ver: wat ben ik? Zie hier de karikatuur van een raadslid. De Leidse politiek roept al lange tijd dat er een sociaal pen sion moet komen voor nachtopvang van dak- en thuislozen uit de regio. Want dat aantal is - ondanks de voor velen vette economie - de laatste jaren gegroeid. Maar de plannen voor het pension stranden nu nog op gebrek aan geld. zegt ver antwoordelijk PvdA-wethouder Hennie Koek. Hinde ver haal? Volgens mij wordt die nachtopvang een daverend commer cieel succes. Want elk jaar komt er weer een nieuwe groep op de 'markt', die zich onder het leger dak- en thuislozen mag scharen. Vooruitlopend op die ontwikkeling krijgen Leidenaars die nu nog in een huis wonen en moeten rond komen van een uitkering van wethouder Koek binnen een week een uitgebreide wervingsbrochure. „Stadgenoten", zo begint de folder: „We gaan weer een prachtige tijd tegemoet. Vrede, liefde, innerlijke warmte en dat natuurlijk aan een rijk gevulde dis. Juist in deze tijd wil len wij u wijzen op een prachtige accommodatie die in de loop van volgend jaar voor u beschikbaar komt: een sociaal pension." „De kans is groot dat u daarin terechtkomt, gewoon omdat wij dat willen. Laat ik u een paar sterke argumenten geven. Op de eerste plaats gaat uw huur 6,5 procent omhoog. Op een huurbedrag van 600 per maand toch al gauw 40 gulden ofwel 4 kilo vette gehakt. Hoogst ongezond. Ook kunt u ho gere aanslagen tegemoet zien voor gemeentelijke lasten. Ik schat een paar honderd gulden." „Tsja, weet u, alles wordt duurder, ja toch? Deze briefis trouwens geschreven namens de meeste politieke partijen in Nederland. Want we staan er helemaal achter, we gaan er voor! Reserveer tijdig, wij verwachten grote belangstelling." Tot zover de kleurenbrochure. De gehele gemeenteraad wil het sociaal pension. Zelfs de wethouder wil het. Voorlopig maakt de politiek alleen maar goedkope en vooral ordinaire sier. Laat ik de raadsleden een hart onder de riem steken: als je het wilt, dan doe je het. Heb vertrouwen. Natuurlijk is het geld er, want in die honderden miljoenen is best iets te herschikken, kan iets van lagere orde worden ge schrapt. Eigenlijk word ik ach terdochtig: wil de politiek de nachtopvang niet en zegt daarom dat er (nog) geen geld voor is? Wethouder Laurier op de bres voor groen nen", aldus de teleurgestelde wethouder. Eerder strandde haar plan, bekend als het Leidse Ei, om een aparte voorziening te treffen voor heel jonge allochtone kinderen, waardoor hun achterstand in de Nederlandse taal kan worden weggewerkt en ze gemakkelijker mee kunnen komen met blanke klasgenoten op een gemengde school. Vooral Turkse ouders weigerden op voorhand hun kinderen op deze 'aparte scholen' te doen. leiden herman joustra Natuurlijk worden er bomen gekapt in Leiden. Om ergens te kunnen bouwen bijvoorbeeld. Of omdat de bomen ziek zijn. Maar de gemeente plant meer bomen dan zij laat kappen. En let bovendien nauwgezet op de gezondheid van de bomen. Dat wil wethouder Jan Laurier nog wel even kwijt, vlak voor de bo- menexcursie die is bedoeld om plaatselijke pers en politici een indruk te geven van de inspan ningen die de gemeente zich getroost om het bomenbestand in Leiden te verbeteren en uit te breiden. Getallen maken dat duidelijk. „Tijdens de bomennota, die in 1994 is vastgesteld, stonden er 30.700 bomen in leiden", oreert Laurier. „De bomen in de parken en de bomen van parti culieren niet meegerekend, liet huidige aantal bomen is inmid dels 31.700. En na het plantsei zoen dat vandaag begint (29 no vember, red.) zullen dat er on geveer 32.700 zijn. We planten er dit seizoen 1294, maar er ver dwijnen er natuurlijk ook een paar." Aardig die cijfers, maar een kijkje op de 'werkvloer' wortelt veel beter in het geheugen. Dus maar eens per fiets langs ver schillende plekken in de stad waar men bezig is bomen te' planten en te verzorgen. Neem de Oude Rijn, in het kader van het prpject 'Binnenste Beter' bijna helemaal opgeknapt. Al leen bomen ontbreken nog tus sen de verse klinkertjes. Welnu, op de eerste dag van het boom- plantseizoen worden lindes ge plaatst. En dat is geen sinecure, legt iemand van een extern advies bureau uit, dat door de ge meente is ingehuurd. „De grond is hier verdicht. Door het vele verkeer, door leidingen, door kabels. Er is dus minder ruimte voor de wortels om te groeien. Ze mogen natuurlijk niet de leidingen binnengroei- en." Hoe wordt dat opgelost? Door de lindes te plaatsen in 'bomenzand'. „Een mengsel van 95 procent zand en hooguit 5 procent organische stof, ver teerd materiaal. Precies vol doende om de boom te laten wortelen en de boom vele jaren te laten groeien." En om te voorkomen dat de uitdijende wortels de straatste nen na verloop van tijd omhoog zullen duwen, wordt er een kunsstof manchet om het wor telstelsel geplaatst. „Een proef, want wc weten nog niet of de wortels er uiteindelijk onder door zullen groeien." Het bewaken van de gezond heid van de bomen is ook al geen simpele klus, zo blijkt als het gezelschap is aangekomen bij het Steneveltpark. Daar staan medewerkers van de Hei- deinij klaar om tekst en uitleg te geven. „Bomen die er minder aan toe zijn, krijgen eens in de zoveel jaar een speciale behan deling. Als ze bijvoorbeeld te weinig voedingsstoffen krijgen. Het grootste deel van het he melwater gaat bijvoorbeeld ver loren voor de boom, door de stenen eromheen." De oplos sing: een mengsel onder hoge druk diep de grond inspuiten. Een mengsel van een lavapro- dukt, om de grond wat losser te maken, en meststoffen voor de groei. Dan gaat het verder naar de Kanaalweg waar de komende periode tachtig lindes zullen worden geplant. En de deelne mers aan de excursie zien aan het slot van de middag hoe de wethouder zelf met een kraan- machine een hemelboom een plantgat intakelt in de Stevens hof. De kosten per boom: ge middeld zevenhonderd gulden, inclusief het voorbereidend bo demonderzoek, het planten en het onderhoud. Zo kom je aan de miljoen gulden die de ge meente loeiden dit jaar heeft uit getrokken voor de bomen in de stad. „Dat is nodig. Bomen ma ken een stad levend", luidt de kreet van laurier.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17