Aardkorst levensgevaarlijk voor mensheid Wetenschap Techniek Insektevirus maakt griepvaccin DONDERDAG 30 NOVEMBER 1995 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-5 PETER DE JAEGER. GPD Virussen hebben een slechte naam, omdat ze ziekten verwekken. Wage- ningse virologen echter zien in bepaal de virussen een vriend. Zo kunnen in- sektevirussen worden gebruikt als 'fa briekje' van eiwitten voor griepvaccins en diagnostica. Deze nuttige toepassing kwam aan het licht door te wroeten in de genetische opbouw van hel baculovirus. Dit virus is een hardnekkige ziekteverwekker voor talloze insekten. De kracht zit hem in de razendsnelle vermenigvul diging. De virussen vermeerderen zich in insekten binnen vierdagen met een factor honderd miljoen. De Wageningse vakgroep virologie ontdekte dat het polyhedrinegen hier achter zit. Polyhedrine is een bouw steen van de eiwitmantels waarin de staafvormige virusdeeltjes groepsge wijs worden ingepakt. Het is vergelijk baar met de aanmaak van het deeg van de krentenbol, waarbij de krenten staan voor de virusdeeltjes. De promo tor van het polyhedrinegen zorgt dat dit gen zeer efficiënt tot expressie komt, gezien de grote hoeveelheden virusbolletjes in aangetaste insekten. Inmiddels is aangetoond dat baculovi- russen in insektecelkweken in staat zijn om zich ook zonder de aanmaak van het polyhedrine-eiwit te verme nigvuldigen. Daarom kan deze sterke promotor worden gebruikt voor de aanmaak van andere interessante ei witten. Hiertoe vervangt men het stukje DNA dat codeert voor het polyhedrinegen door een ander gen dat daarmee onder controle komt van de polyhedrine pro motor. Infectie met dergelijke recom binant baculovirussen kan in insekte- cellen leiden tot fantastisch grote hoe veelheden aan gewenst produkt. Dit baculovirussysteem wordt steeds vaker in de praktijk gebruikt voor de produk- tie van eiwitten voor vaccins, zoals voor polio en mond- en klauwzeer. Een Amerikaans bedrijf test insektecel- len voor de produktie van griepvac- Bij het Centraal Diergeneeskundig In stituut (CDI) te Lelystad wordt de tech niek gebruikt bij de ontwikkeling van een vaccin tegen varkenspest. Voor deel van dergelijke eiwitvaccins is dat het het afweersyteem van mens en dier activeert zonder dat ze ziek wor den. Verder zijn CDI-onderzoekers bezig met de aanmaak van hormonen die de ovulatie kunnen stimuleren bij koeien en varkens. Dergelijke hormoonprepa raten verhogen de vruchtbaarheid. Een andere belangrijke toepassing van het baculovirus ligt in de diagnostiek. Leidse virulogen hebben samen met Wageningse onderzoekers een test ontwikkeld voor het humane parvovi rus. Dit virus leidt bij vrouwen tot vroegtijdige abortus. De ziekte is niet goed op te sporen, omdat het virus al is verdwenen op het moment dat ziek tesymptomen, zoals ontsteking, optre den. Voor een test is het virusdeeltje zelf nodig om te zien of antilichamen aanwezig zijn. Dat virusdeeltje is nage maakt met behulp van baculovirussen en wordt nu verkocht als test. Onlangs is het gelukt om samen met Nijmeegse celbiologen het enzym creatinekinase te produceren dat als test voor hart- en vaatziekten kan worden gebruikt. Alle grote farmaceutische firma's heb ben inmiddels het baculovirussysteem in huis. Belangrijk voordeel is dat het veiliger is voor de mensen die ermee werken. Getransformeerde dierlijke of menselijke cellen, voorheen het enige alternatief, kunnen gevaarlijk zijn van wege mogelijke overdracht van retrovi- russen. Inentingen en andere voor zorgsmaatregelen zijn voor de mens. Ander pluspunt is dat het aantal nodi ge proefdieren sterk omlaag kan. Probleem is alleen dat de eiwitproduk- tie uit geïnfecteerde insektecellen na een paar weken stopt. Defecte mutan ten van het baculovirus zijn daarvan de oorzaak. De groei van deze over heersende mutanten kan worden uit gesteld door het aantal virussen per cel laag te houden. Uit Wageningse expe rimenten blijkt dat de eiwitproduktie hierdoor verlengt kan worden tot zes tig dagen. HEN APELDOORN. GPD Wat heerlijk is het toch vaste grond onder je voeten te heb ben. Je staat er niet bij stil dat die grond wel eens in beweging zou kunnen komen. Dan blijkt hij niet zo 'vast' te zijn. Hier in Nederland kennen we de luxe van een betrekkelijk dikke aard korst onder onze voeten. Maar dat dat geen garantie biedt voor onbeweeglijkheid bleek nog eens in april 1992 toen een flin ke aardschok (magnitude 5,2 op de schaal van Richter) de pro vincie Limburg op haar grond vesten deed schudden. Er zijn veel gebieden op aarde waar de bodem nog veel hefti ger in beweging kan komen. En ook vaker. Dal zijn gebieden, gelegen langs de zogeheten breuklijnen. Deze breuklijnen zijn voornamelijk te vinden langs of in de onmiddellijke omgeving van de grenzen tus sen de vele aardplaten ('schol len') waaruit onze aardkorst be staat. En 'dobberden' die nu maar rustig naast elkaar... Maar nee. Met tomeloze kracht schuren ze hortend en stotend langs elkaar, botsen tegen el kaar en/of dwingen elkaar af te buigen naar diepere regionen. De massa's èn de krachten die er op werken zijn zó groot dat niets hun trage (doorgaans een paar centimeter per jaar) maar onverbiddelijke beweging kan stoppen. Daarom vinden we in die aardbevingsrijke gebieden vaak tot gebergten verwrongen landdelen en...veelal ook enkele of zelfs hele reeksen vulkanen. Dat laatste is natuurlijk niet ver wonderlijk want de knarsende en kreunende breuken tussen de grote aardschollen vertegen woordigen zwakke plekken in de aardkorst waarlangs het hete binnenste van de aarde, mag ma, zich, gedreven door de im mense spanningen, een makke lijker weg dan normaal naar bo- Miljoenen slachtoffers door aardbevingen en vulkaanuitbarstingen Aantal slachtoffers sinds 1900 ven kan ba nen. En daar- Deze eeu boven, op die relatief flinter dunne aardkorst, bevinden zich in middels bijna zes miljard mensen. Onder de rook Een internationale bijeenkomst van geologen, geochemici, vul- kanologen en andragogen (ge dragswetenschappers) kwamen begin oktober in Rome bijeen óm zich te buigen over het ge vaar van al dan niet werkende vulkanen voor de gebieden daar omheen. Men stelt een scenario vast op basis van de waarschijn lijkheid dat zekere vulkanen in de komende tien jaar ineens ac tief kunnen worden. Voorlopig resultaat: meer dan 500 miljoen mensen wonen in gebieden di rect 'onder-de-rook' van één of meer vulkanen. De grootste onzekerheden wor den juist veroorzaakt door diè vulkanen waarvan men weet dat ze, na eeuwen of zelfs mil lennia van bedrieglijke sluime ring, ineens actief kunnen wor- vielen op tal pl Jaatsen tenge' den. Het bekendste voorbeeld daarvan is wel de Italiaanse vul kaan Vesuvius, vlak bij Napels. In het jaar 79 na Christus kwam de vulkaan plotseling tot leven. Het havenstadje en toenmalig Romeins uitgaanscentrum Pompeji, 85 jaar vóór de vul kaanuitbarsting al voor meer dan de helft door een aardbe ving verwoest, werd, met de 20.000 inwoners, binnen enkele minuten bedolven onder me tersdikke aslagen en het nabij gelegen Herculaneum onder een enorme modderstroom. Tegenwoordig leven in de om geving van de Vesuvius enkele miljoenen mensen. Andere voorbeelden van bevol kingsconcentraties in de buurt van vulkanen zijn de miljoenen stad Manilla en omstreken bij de vulkaan Taal op de Filippij nen: een aantal dichtbevolkte gebieden in Japan en op Hawaii en de miljoenensteden Seattle en Tacoma die op ongeveer 80 kilometer afstand liggen van de 4.400 meter hoge vulkaan Mount Rainier in de Ameri kaanse staat Washington. En een afstand van 80 Jdlometer tot een plotseling tot leven komen de vulkaan lijkt alleen maar vei lig, zo benadrukten de onder zoekers. Gloed wolken De scenario's laten zien dat het niet alleen aardbevingen (vaak voorafgaand aan erupties) en de ongemakken van neervallend as en een verduisterde zon zijn die met een vulkaaneruptie ge paard gaan. Vooral bij explosie ve vulkanen komt veel materie vrij in de vorm van stof en as, lapilli (steentjes tot stenen) en 'bommen' die wel 100 ton kun nen wegen en kilometers ver weg geslingerd kunnen worden. Al deze materie wordt tefra ge noemd; soms vloeit dat echter samen met de verzengende vul kaangassen en stormt dan in de vorm van de gevreesde gloed- wolken de vulkaanhelling af naar beneden. Zo werd de stad St. Pierre op Martinique in 1901 door een gloedwolk van de vul kaan Mont Pelée overvallen. Ooggetuigen beschreven hoe een enorme, roodgloeiende wolk, na een aantal explosies bliksemend en onder oorverdo vend geraas als een wervelend spook de berghelling afstoof. Binnen twee minuten vonden 40.000 inwoners van de stad de dood. Een ander groot gevaar gaat uit van modder- en lavastromen die van de berghellingen naar beneden komen zetten. Vooral tijdens regenval is de kans op een alles verwoestende mod derstroom groot. Net als de r minuten zouden gloed- wolken de dichte flatwijken rond de baai van Napels heb ben bereikt terwijl honderddui zenden buiten dat gebied nog derdegraads brandwonden zou den oplopen door neerregend gloeiend as en stof. Modder stromen zouden tienduizenden mensenlevens extra kunnen ei sen indien de overlevenden niet binnen een half uur na een uit barsting zouden zijn geëvacu eerd. En dat lukt natuurlijk nooit in zo'n kort tijdsbestek. De schattingen van het aantal doden van het Vesuvius-scena rio variëren van 50.000 tot 300.000. Dit alles omdat de ver antwoordelijke beleidsmakers bij de stadsuitbreidingen totaal geen rekening hielden met de dreiging van de Vesuvius; zelfs reddingsplannen, in werking zendsnelle gloedwolken kunnen tredend bij een vulkaaneruptie, lava- en modderstromen tien tallen kilometers afleggen. Met betrekking tot de huidige bevolkingsconcentraties rond de Vesuvius stelde de Italiaanse ontbreken. In totaal leven i dan 500 miljoen, een half mil jard mensen over de gehele we reld onder vergelijkbare om standigheden, zo valt uit de rap- vulkanoloog Barberi, verbonden portages op te maken. Deze Pisa, i i de gebeurtenis sen tijdens en vlak na een ex plosieve uitbarsting, vergelijk baar met die in het jaar 79. Bin- verkeren dus onafge broken in levensgevaar, enkel en alleen door de processen on der onze voeten in onze zo 'ver trouwde' aardkorst. OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Hij wordt minder van z'n ver koop (6); 7. Schrijfster zonder partner (5); 8. De zoveelste hond met een been (5); 9. Zo nat is spraakwater (5); 10. Geeft 't ge wicht terug, het komt je neus uit! (4); 11. Rinkelt niet effen aan een slee (6); 12. Onderwerpt zichzelf aan de baas (6). Verticaal: 2. De paleisdominee als gids (5); 3. Omwentelingen zijn geen sim pele karweitjes! (6); 4. Nog niet zo lang geleden reeds uit de cen trale gehaald (6); 5. Van de eer ste beker razend gemaakt (4); 6. Dameskleding waar muziek in zit (8); 10. Uiteindelijk gaat de sleutel erin (4); 11. Verteld door een grappenmaker in de bajes (3). OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL -cineast- k-k-t-i-m ut-duo-nu i-teint-i pereis -geleerd- boerap e-media-k uk-god-ui k-g-c-w-n -archief- £T FFAJVK E/JCAA/Z y Ot/ EST FfZAMK E/JCAAF f ii - -a -o- - TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen „Dus in deze monsters zit mijn pippe ling?", riep heer Ollie met overslaande stem. Hij greep de bak met planten en snelde er mee naar buiten voordat de geleerde hem zou kunnen tegenhou den. Deze liet hem echter rustig gaan. „U mag ze hebben", sprak hij. „Ze hebben voor mij hun dienst gedaan. Ik heb de samenstelling. En wat de na tuur ons biedt is broddelwerk, vergele ken bij een wetenschappelijke formu le." Heer Bommel was toen reeds in de mist verdwenen. Hijgend torste hij de zware bloembak voor zich uit, terwijl hij met afkeer naar de leerachtige vio len keek. „Wat moet ik nu toch begin nen?" vroeg de ongelukkige zich af. „Alle mir zit in de pippeling in deze el lendige bloemen, als iemand begrijpt wat ik bedoel! Ach, het was al moeilijk genoeg als het in een spuit gezeten had!" Zijn stem werd gedempt door de nevels en kwade geuren sloegen hem op de borst zodat hij in een piepende hoest verviel. De violen richtten zich op en keken hem met ongunstige kelk jes aan. „Iedereen heeft me in de steek gelaten...", stamelde heer Ollie. „Maar ik heb zelf alles verkeerd gedaan... uche-uche. En wat geeft het me dan of ik boos word? Wat helpt me nu nog de toorn van een heer?" Hij barstte in een hoestbui uit, die spontaan werd over genomen door de violen. Sommige bloemen riepen daar tussendoor: „De toorn van een heer! De toorn van een heer!", zodat de beklagenswaardige bloemenkweker ten slotte voortging onder een luid misbaar. Het werd hem bijna te veel en hij stond op het punt zijn last schreiend weg te werpen toen Kwetal uit de mist opdook. ,,U hebt het pas druk!" zei het mannetje bewonde rend. „Nu, geen wonder. De avond be gint al te vallen en dan moet u klaar zijn. Maar het zal wel lukken; u hebt daar meer mir dan ik ooit gehoord heb." E T W DOOR HANS VAN ES Op mistige, bewolkte dagen zoals gisteren is het goed te merken, dJ de kortste dag van het jaar nadert. Het daglicht, dat de laagstaandE zon nog door het wolkendek perst, biedt weinig meer dan een norm T schemering. Toch was het niet overal zo somber; in het zuiden van het land heeft men weinig gemerkt van de mist en laaghangende b< wolking. Hier scheen de zon volop en bij weinig wind en 8 tot 10 gr den werd het een fraaie herfstdag. Verder naar het noorden en oosten lag het kwik aanzienlijk lag in Groningen niet meer dan 3 graden. Een groot deel van het Europ se continent ging schuil onder een laaghangend wolkendek. In het oosten van Duitsland, Polen en Tsjechië kwam het kwik nauwelijks -J boven nul en er viel zelfs hier en daar ijzel. Deze neerslagvorm, als mede het egale wolkendek boven een uitgestrekt gebied, wijst op e stabiele situatie van de atmosfeer, waarbij de bovenlucht som mer is dan de luchtlaag bij het aardoppervlak. In deze tijd van het jaar slaagt de zon er met of nauwelijks in door zo'n wolkenlaag heen te breken en waar dat wel gebeurt, vormt ziel -3 avonds in de vochtige luchtmassa mist. In dit weerbeeld met mist, bewolking, motregen en spaarzame opklaringen verandert vandaag nog weinig boven onze omgeving. Maar er zijn lichtpuntjes: uit Oos Europa is drogere lucht onderweg. Bovendien zorgt de wat toeneme de oosten-tot zuidoostenwind voor meer menging in de onderste kil meter van de atmosfeer, zodat de grijze sluier vanaf morgen op mei dere plaatsen wordt opgelicht. Vooral als het 's nachs helder wordt, wordt het merkbaar dat we on4 een koude luchtsoort bevinden. Het kwik gaat dan onderuit naar -2 tot -5 graden. Blijft het bewolkt, dan krijgt de vorst nauwelijks of ga kans. Overdag varieert het kwik tussen 0 en +5 graden. Dit aarzeler -5 de winterweer houden we nog een paar dagen. Eventuele ijsvorminj zal voorlopig wel beperkt blijven tot slootjes en ondiepe plassen. Toch is er nog wel hoop voor de echte winterliefhebber. Het hoge- drukgebied boven Scandinavië verandert voorlopig weinig van posit zodat Atlantische depressies met hun fronten ter hoogte van lerlan in hun opmars worden gestuit en afbuigen in de richting van IJslan en Groenland. Voor een echte vorstperiode is echter een vlot transp van Siberische of Scandinavische lucht nodig. Begin volgende v richt zo'n kou-uitbraak zich op Oost-Europa, maar of deze lucht ooi ons land zal bereiken, is nog niet zeker. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met gen. regen of sneeuw, ver der overwegend droog. Middagtemperatuur langs de kust enkele graden bo- Flinke opklaringen en vrij wel overal droog Met na me in Lapland ook wol kenvelden. 's Middags aan de zuidkust temperatuur rond het vriespunt. Elders meest lichte vorst. Denemarken: Flinke zonnige perioden maar vandaag ook nog en kele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur net Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Ierland, Wales en zi Engeland overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer en veel wind. Elders perioden met zon en meest droog. Morgen overal veel be wolking en af en toe regen. Maxima uit eenlopend van 6 graden op morgen in oost-Engeland tot 11 in Ierland. België en Luxemburg: Vandaag in de nacht en ochtend op veel plaatsen mist of laaghangende bewol king. Verder op beide dagen perioden met zon en droog. Geleidelijk kouder met op morgen maxima van min 1 in de Ardennen tot 4 graden aan de kust. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon. In Bretagne en de Vendee, en morgen ook in Normandiê, wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Daling van temperatuur; morgen uiteenlopend van 3 graden in de oostelijke departementen tot 12 in Vandaag wisselvallig met geregeld bui en, soms ook met onweer. In de Algarve ook wat zon. Morgen afnemend buiig en meer zon. Middagtemperatuur langs de kust tussen 14 en 18 graden. Madeira: Wisselend bewolkt en op beide dagen kans op een regen- of onweersbui. Tem peratuur 's middags rond 19 graden. Spanje: Vandaag wolkenvelden en enkele buien, mogelijk ook met onweer. Naar het zuid oosten toe ook zonnige perioden en overwegend droog. Morgen overal gere geld zon, maar aan de oostelijke costa's eerst nog een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur in het binnenland rond 11 graden, langs de Golf van Bis kaje rond 14 en langs de Duitsland: Flinke zonnige perioden. Vandaag ii nacht en ochtend nog op veel plaa mist of laaghangende bewolking en gelijk wat motregen. Iets kouder; dagtemperatuur morgen uiteenlo[ van min 3 in de Brandenburg tot pli^ grai^.ipJ^Qrdrhein-Westfalen. Zwitserland: Flink wat zon en droog. Vandaag i nacht en ochtend op de Zwitserse h vlakte nog kans op mist. Middagtei 2 graden aan de noordf lijkek t Alpenmassief tot 8 in de Oostenrijk: Vandaag wolkenvelden, ook af zon en vooral op de Oostenrijkse Hiu vlakte eerst nog wat regen of snei Morgen meer zon en vrijwel droog. kouder; middagtemperatuur morge Tsjechië en Slowakije: Vandaag nevelig en rustig wee wolkenvelden, ook hier en da« vrijwel overal droog. Morgen r tot r< VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.25 Zonond< Maan op 14.00 Maan onderO^ei Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.56 23.25 10.29 2p Laag 06.34 18.50 06.15 j 17. Canarische Eilanden: Wisselend bewolkt en kans op een bui, mogelijk met onweer. Middagtempera tuur rond 22 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon en droog. Vandaag ten noorden van Casablanca nog wolkenvelden en een enkele regen- of onweersbui. Temperatuur langs de ongeveer 18 graden. Weerrapporten 30 november 07 u Amsterdam zwaar bew. het Toenemende bewolking en vooral in noorden enkele regen- of onweersbui Temperatuur 's middags rond 19 gra- Zuid-Frankrijk: Perioden met westen regen- of Rotterdam zwaar be Boedapest motregen n 1 Vooral morgen in het en mogelijk een Middagtempera- ongeveer 10 graden maar langs de Middellandse Zee en aan de voet van de Pyreneeen plaatselijk rond 15 graden. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en enkele fikse buien, ook met onweer. Middagtempera tuur ongeveer 17 graden Italië: Perioden met zon en vooral op Sicilië een enkele bui, mogelijk met onweer. Met name in de Po-vlakte kans op mist. Middagtemperatuur uiteenlopend van 7 graden in het noorden tot 17 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en vandaag met name op Sardinië een enkele bui, moge lijk met onweer. Middagtemperatuur on geveer 16 graden. Malta-, Afwisselend zon en wolkenvelden. Op beide dagen kans op een onweersbui. Middagtemperatuur omstreeks 18 gra- meeste plaatsen droog. Morgen meer bewolking en vooral in het zuiden en op Kreta enkele buien, mogelijk met on weer. Iets kouder; middagtemperatuur morgen uiteenlopend van 11 graden in de omgeving van Thessaloniki tot 18 op gen later ook op Cyprus, enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur morgen van 11 graden op de Dardanel lentot 17 op Cyprus. motregen ono2 19 8

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14