Pierce Brosnan ziet zijn droom in vervulling gaan Film Belle de Jour: grens tussen droom en realiteit vervaagt Documentary Filmfestival in Amsterdam IWOENSDAG 29 NOVEMBER 1995 Jim Carrey: hoofdrol in Truman Show Hollywood Terwijl zijn nieuwste Film Ace Ventura: When Natu re Calls de Amerikaanse 'boxoffice' aanvoert, staat Jim Carrey reeds geboekt tot in de 21ste eeuw. In één van zijn nieuwe pro jecten zal hij zich voor het eerst van een meer serieuze kant la ten zien. Carrey tekende onlangs een contract met Paramount voor de hoofdrol in The Truman Show, de nieuwe film van Peter Weir. Hierin speelt Carrey een verzekeringsagent, wiens leven door een reeks onverwachte gebeurtenissen een compleet ande re wending neemt. Aanvankelijk ging de acteur niet akkoord met het geboden salaris van twaalf miloen dollar, aangezien zijn vraagprijs tegenwoordig boven de twintig miljoen uitkomt. Maar de kans met één van Hollywoods meest gerespecteerde filmma kers te werken, deed hem het bod alsnog accepteren. Voor hij aan The Truman Show kan beginnen zal Carrey eerst nog in twee komedies aantreden, te weten Cable Guy en Liar, Liar. Ook een vervolg op The MaskUgl in het verschiet. Disney komt met animatie-primeur hollywood The Walt Disney Company komt één dezer dagen met een primeur: Toy Story is de eerste avondvullende animatie film die volledig met behulp van computertechnieken tot stand is gekomen. Hoewel de studio bij de vervaardiging van haar laatste grote tekenfilms reeds computertechnieken gebruikte, kwam het leeuwedeel van de animitie op traditionele wijze tot stand. Toy Story, waarin twee stukken speelgoed strijden om de macht over een kinderkamer, is echter beeld voor beeld digitaal vervaardigd. Disney produceerde Toy Story in samenwerking met Pixar, het computerbedrijf dat met dezelfde technieken al een Oscar won voor de korte film Tin Toy. De film wordt in Ame rika in de kerstvakantie uitgebracht, en wordt gezien als één van de belangrijkste publiekstrekkers. FILMSIN LEIDEN FILM OVERZICHT MARCO VAN PELT Parkfilmhuis. Comelis Geellaan 2. Al- jphen aan den Rijn: Rear Window, do [20.30 uun LAKcinema. Cleve- |ringaplaats 1. Leiden: Belle de Jour, ma [20.30 uur. Kijkhuis. Vrouwenkerksteeg 10. Leiden: The Doors, ma 20.00 uur. belemmering voor de mens, die zich daardoor niet volledig kan uiten. Een jonge doktersvrouw leidt 's middags een geheim leven in een bordeel. Haar klanten be vredigen daar haar sado-maso chistische verlangens, die lange tijd alleen maar in haar dromen bestonden. Een jeugdige gang ster, vertolkt door Pierre dé menti, wil haar voor zich alleen hebben en dreigt haar echtge noot alles te vertellen. Bunuel vermengt in Belle de Jour bizarre humor met ontroe rende momenten; hij maakt van het boek van Joseph Kessel een film die de grens tussen droom en werkelijkheid doet vervagen. The Doors Toen acteur Kyle MacLachlan tien jaar was, stonden The Doors op het hoogtepunt van hun roem. Echte herinneringen zal hij dan ook niet aan de band hebben. Toch speelde hij in 1991 de hoofdrol in de film The Doors, en de gelijkenis met Jim Morrison was treffend. Regisseur Oliver Stone slaagt er in de film van enkele intieme momenten te voorzien. Hij brengt de jaren zestig, met de drang naar vrijheid en uitspat tingen, uitstekend in beeld, maar over de persoon Morrison kom je door het zien van The Doors niets te weten. <J3Rear Window (1954) van Alfred ■JHitchcock is een klassieker van Jr;de eerste orde en een hoogte punt uit het oeuvre van de re gisseur. De hoofdpersoon (een rol van James Stewart) is fotore porter bij een roddelblad. Door ieen ongelukje zit hij in het gips ejèn in een rolstoel. Hij verveelt te pletter en de enige die ®1zijn isolement doorbreekt, is pijn verloofde, gespeeld door iGrace Kelly. Om zichzelf bezig |te houden en om de tijd te do den, gluurt hij af en toe door ieen telelens naar het flatge bouw aan de overkant, j Alles lijkt onschuldig, totdat Stewart verdachte dingen ziet. Volgens hem heeft de overbuur- jjffnan zijn ziekelijke vrouw om gebracht. Het probleem is dat ndde moordenaar ontmaskerd pamoet worden. Rear Window is i Peen schitterende, voyeuristische r [thriller met goede acteurs. Bunuel ttn Belle de Jour toont regisseur Luis Bunuel zijn surrealistische Kijk op de maatschappij met 'haar taboes. Bunuel ziet dit als 'Ik wilde niet het graf in als de man die bijna James Bond was geweest' lames Stewart en Grace Kelly in Rear Window. Acht jaar nadat hij voor het eerst werd aangekondigd als de nieuwe James Bond, heeft acteur Pierce Bros nan zijn droom alsnog in vervulling zien gaan. Na zes Bond-loze jaren gaat op 7 december GoldenEye in Nederlandse première, met Brosnan in de hoofd rol. LONDEN PIETER VAN LIEROP (GPD) Het zeventiende filmavontuur van de superspion werd opge nomen aan de Franse Rivièra, in Zwitserland, Puerto Rico en nooit gedacht dat het ooit kon gebeuren Rusland. Ge heim agent 007 neemt het op tegen de Russische mafia. In de internationale pers werd Golde nEye al geestdriftig onthaald en werd tevens geconstateerd, dat Brosnan de sterkste Bond-crea- tie te zien geeft sinds Sean Con- nery. Pierce Brosnan 42 jaar ge leden in Ierland geboren en op elfjarige leeftijd verhuisd naar Londen was in 1986 voor de Bond-rol uitgekozen op basis van zijn spel in de tv-serie Remington Steele. Die produktie werd evenwel in de Verenigde Staten zo hoog gewaardeerd, dat het succes zich tegen de ontplooiingskansen van de hoofdrolspeler keerde. Brosnan werd gehouden aan zijn con tractuele verplichting, beschik baar te zijn voor een eventuele nieuwe reeks afleveringen van Remington Steele. Zo ging de rol van 007 in The Living Daylights (1987) toch nog aan zijn neus voorbij, om terecht te komen bij Timothy Dalton, die Comman der Bond nogmaals speelde in License To Kill (1989). Hoe geschikt Brosnan voor de rol zou zijn geweest, demon streerde hij in The Fourth Proto colwaar hij zich deed gelden als een Russische geheim agent die zijn Britse tegenspeler Mi chael Caine handenvol werk be zorgde. Minder indrukwekkend was hij daarna in de sf-film The Lawnmower Man en nog min der in Mrs. Doubtfire, waarin hij de gladde vrijer speelde aan wie Robin Williams zijn echtgenote kwijtraakt. De ster van Pierce Brosnan leek alle glans te heb ben verloren. Zelden echter ontving een filmacteur zo'n riante kans om zich te revan cheren. Coulissen Zo ziet Brosnan, die een con tract tekende voor maar liefst drie Bond-films, het zelf ook: „Het is niet werkelijk zo dat ik acht jaar lang in de coulissen heb staan wachten tot ik mis schien alsnog deze rol kon spe len, maar het bleef me wel ach tervolgen. Ik wilde pertinent niet begraven worden met de kreet op mijn zerk: 'Hier ligt de man die bijna James Bond was geweest'. Ik ben dus blij dat ik heb kunnen afrekenen met het oude spook van de gemiste kans." „James Bond, dat staat voor mij voor gevaar, actie, intrige, stijl, charme, humor. Die ingre diënten stop je bij elkaar in een mixer. Het leuke is dat de mixa ge elke keer toch anders uitpakt. Je kunt jezelf ook niet wijsma ken dat je volledig in de hand hebt hoe je het er van af zal brengen. Want je hebt dan wel zo'n eigen idee hoe je een per- Pierce Brosnan als geheim agent 007 in de nieuwe James Bond-film GoldenEye. sonage wilt neerzetten, maar je tegenspelers bepalen net zo goed mee hoe jouw personage reliëf krijgt, zo goed als ook de regie en de montage dat doen en zoals ook locaties de film helpen in te kleuren. Het zal per definitie anders worden dan jij je als acteur ooit had kunnen voorstellen." „Voor mij is Sean Connery al tijd de enige echte Bond geble ven. Die films uit zijn tijd zien er nu wat ouderwets uit natuur lijk, maar Seans 007 werkt nog steeds buitengewoon krachtig. Hij is het geweest die de hele serie zijn magie gegeven heeft. Maar ook voor Roger Moore neem ik mijn pet af, omdat hij het personage over durfde te nemen en naar zijn eigen hand wist te zetten. Hij heeft het zes films weten vol te houden en ik ben er nu zelf achter wat voor zware klus dat is. In zijn tijd zijn de films wat minder grimmig geworden, er kwam meer hu mor in. Ook in GoldenEye zit nu genoeg humor en aan erotiék ontbreekt het evenmin." „Mijn Bond is weer anders dan die van Sean of Roger. De oude 007 was al te onoverwin nelijk. Ik geloof dat het huidige publiek liever een held ziet die toch ergens een zwakke plek heeft, ietsje menselijker is, op de manier van bij voorbeeld Mel Gibson in Lethal Weapon. Als me dat gelukt is, ben ik te vreden." „Als je deze rol accepteert zal hoe dan ook altijd de schaduw van Sean Connery over je heen blijven hangen, zoals ook altijd de schim van lan Fleming in de formule een rol zal blijven mee spelen. Maar de tijden zijn wel veranderd. Sinds 1953, toen Ja mes Bond door lan Fleming werd bedacht, is de wereld an ders geworden. Er zijn zoveel grenzen geslecht in de poli tiek, in de cultuur. Het is fantas tisch om nu ineens naar Rus land te kunnen gaan om daar een James Bond film op te ne men. Dat zou Fleming nooit hebben kunnen dromen. Men sen die vroeger bij de KGB za ten, werken nu voor mafia-ach- NIEUW OP VIDEO EN VIDEO CD Jan van der Nat CD: De Tasjesdief (Shooting Star Video) en Het Zakmes (Philips Video CD). Twee kinderfilms die je (niet alleen als kind...) gezien moet hebben. De Tasjesdief van Maria Peters is een spannende, thrillerachtige film van hoog ni veau. Niet voor niets kreeg deze film dit jaar De Glazen Beer van het filmfestival in Berlijn en The Childrens Best Vision Award van het kinderfilmfeest in Tokyo. Het boek van Sjoerd Kuyper stond model voor Het Zakmes van Ben Sombogaart. Ook al een film die ruim in de (internationa le) prijzen viel: Gouden Kalf, Em my Award en Cinekid Award. Een heerlijke kinderfilm. Chevy Chase is één van de popu lairste (film)komieken van de Verenigde Staten. Zijn specifieke gevoel voor humor garandeert an derhalf uur lang dolle pret. In National Lampoon's Chrismas Vacation (Warner Bros Mega Col lection) is dat ook het geval. Che vy Chase zorgt ervoor dat een an ders zo rustige buurt in lichter laaie komt te staan door 25.000 lampjes aan de daklijst van een huis te bevestigen. En dat er ook een kalkoen ontploft, zal nie mand die Chase kent verbazen. Traditioneel is er natuurlijk be gin december weer een speciaal aanbod dat gericht is op de kerst dagen. Met het voorafgaande weekeinde erbij levert dat dit jaar vier vrije dagen op en dus moet er wel tijd overblijven voor een vi- deootje. Twee tips daarom. Bij Warner Bros verscheen de gete kende versie van Oliver Twist op video, naar het befaamde verhaal van Charles Dickens. tige organisaties. Sommige van Bonds vroegere vijanden wor den in GoldenEye zijn mede standers en vroegere vrienden vindt hij als vijand tegenover zich." „Ik ben zelf altijd een grote Bond-fan geweest. Erom Russia With Love en Goldjinger zijn mijn persoonlijke favorieten uit de reeks. Goldjinger zag ik toen ik tien jaar oud was. Ik herinner me dat als een buitengewoon opwindende ervaring De Bond formule bracht iets totaal nieuws. Er was seks. Er was daar een beest te zien op het scherm; een killer die dan ook nog goed overweg kon met vrouwen. Dat gebeurde in de jaren zestig, een tijd van culturele vernieuwing, van spectaculaire ontwikkelin gen in de popmuziek, van de seksuele revolutie. De mannen vonden dit nieuw type held ge weldig en zouden zelf James Bond willen zijn. En de vrou wen wensten met hem in bed te liggen. Enne... ik denk dat het nog steeds zo is." Een bijzondere (ammatie)film is ook The Nightmare before Christmas (Touchstone Home Vi deo), een wel heel speciale kerst fantasie. Deze film van Tim Bur ton kreeg een paar jaar geleden een Grammy-nominatie als beste kinderfilm en een Oscar-nomina tie voor de beste visuele effec ten. Olivier Tuinier is een naam om te onthouden. Hij is zo ongeveer de Nederlandse Macaulay 'Home Alone' Culkin en dus een groot talent. ...«„vsSniSs ÜL Er ligt momenteel nog meer Ne derlands werk op de plank. Bij voorbeeld Flodder 3 (CNR Vi deo), volgens de plannen de laatste in de serie. En dat is te recht, want inmiddels weten we wel wat we kunnen verwachten van Nelly Frijda, Coen van Vrij- berghe de Comngh, Stefan de Walle en uiteraard Tatjana Si- mic, van wie iedereen weet waar om zij een hoofdrol speelt in de ze film van Dick Maas. Een heel ander soort film is Transit (Shooting Star Video). Een actuele film over illegale buitenlanders, leerzaam voor een ieder die daarover een mening heeft. Het is het verhaal van vier illegale Brazilianen, die naar Am sterdam komen om daar hun ge luk te beproeven. Alleen de sterksten zullen het avontuur overleven. Je moet goed bij de les blijven, want hoewel het een Nederlandse film is, wordt een deel ondertiteld. Dat moet na tuurlijk ook wel, want Portugees is nu eenmaal wat lastig te ver staan. Een aanrader, zonder meer. Hij speelt de hoofdrol in twee Nederlandse films, die onlangs werden uitgebracht op video en Whïi'v iMi'giiiiuiliiniiliii fit lm lik dlué hm/ Het levensverhaal van de nimmer oud wordende rock 'n' roll-legen- de Tina Turner zou een boek op leveren van flinke omvang. Anna Mae Bullock, zoals haar meisjes naam luidt, maakte in haar rela tie met muzikant Ike Turner wer kelijk alles mee. Tina Turner, schertsend wel de 'grandmama van de soul' genaamd, is echter een oersterke vrouw. River Deep, Mountain High was letterlijk op haar van toepassing. Angela Bas- sett en Laurence Fishburn zetten het unieke koppel op verbluffen de wijze neer in Tina, What's love got to do with it (Touchstone Ho me Video). AMSTERDAM STAN LAPINSKI [luim honderdvijftig documentai res, dat is een massa films. In het kader van het International Docu mentary Filmfestival Amsterdam [in het kort: IDFA) zijn ze van 6 tot j?n met 14 december op vier ver schillende locaties in de hoofdstad e zien. Het IDFA bestaat nu acht aar. Sinds 1988 is het uitgegroeid ot één van de belangrijkste docu- nentaire-festivals ter wereld. Bij het woord 'documentaire' Killen de meesten van ons niet in tie eerste plaats aan bioscoop of filmtheater denken. Documentai re, dat is meer iets voor de televi sie. Dit is niet altijd zo geweest. Denk bij voorbeeld aan de films lan Bert Haanstra die in de jaren rijftig volle zalen trokken, of aan Herman van der Horst die op pres tigieuze filmfestivals de ene Zilve ren Leeuw na de andere Gouden Palm wegsleepte. Wie toen 'Neder landse film' zei. bedoelde door- feaans documentaire, want speel films werden er nauwelijks ge maakt. Er is veel veranderd. Met de op- ;omst van de televisie verdwenen le documentaires uit het theater. )e televisie was (in Amerika een ijdje, in Europa misschien tot op heden) de moordende concurrent van de bio scoop. De bioscoop moest iets brengen wat de televisie nooit zou kunnen. Typische Hollywood-slagzinnen als 'We'll give them so mething television can't' en 'Make them big, show them big and sell them big' spreken wat dat betreft boekde len en geven meteen aan waar de documen taire-schoen wringt. Een documentaire is immers haast per defi nitie een 'kleine film', in ieder ge val nooit een blockbuster. Toch werden er sindsdien jaar lijks documentaire-films gemaakt die ten onrechte niet of nauwelijks in het theatercircuit werdén ver toond films die naar fotografi sche en dramatische maatstaven beoordeeld. regelrechte cine matografische juweeltjes zijn. Films van cineasten als Jean Rouch, Claude Chabrol, Alain Re- snais, Frederick Wiseman, Marcel Ophuls, Johan van der Keuken of Jos de Putter, om er een paar te noemen. Wat dat betreft zullen er ook op het komende festival onge twijfeld weer de nodige ontdekkingen gedaan kunnen worden. Een festival als het IDFA heeft op dit punt in be langrijke mate bijge dragen aan de 'emancipatie' van de documentaire. Ik denk dat het een voorname stimulans is voor re cente serieuze pogin gen deze films op het grote doek te krijgen vaak met succes. De documentaires zijn ondergebracht in een aantal parallelle programma's. In het hoofdpro gramma, de competitie, draaien 29 films uit zestien landen, waaronder vier uit Nederland: De slag in deja- vazee (van Niek Koppen), Daders (van Hans Otten), Gevangen op Ja va (Jan van den Berg) en Procedure 769, the Witnesses to an Execution (Jaap van Hoewijk). Al die films die volgens het vernieuwde com petitie-reglement niet eerder op televisie of in de bioscoop mogen zijn vertoond dingen mee naar de Joris Ivens Award ter grootte van tienduizend gulden, die op 14 december zal worden uitgereikt. Daarnaast is er een programma van veertig films, Focus France, ge wijd aan de Franse documentaire. Met daarin speciale aandacht voor Chris Marker, maker van schitte rende films als Sans Soleil. In het programma Silhouets on Screen worden zogeheten portretfilms vertoond, films die de dramatische lotgevallen volgen van één per soon. Films met een held dus. Ik noem hier Nico-Icon van Susanne Ofteringer (over actrice en Velvet Underground-zangeres Nico), An ne Frank Remembered van John Blair en Crumb van Terry Zwigoff (over de eigenzinnige stripteke naar). De jaarlijkse Top 10 wordt deze keer gepresenteerd door de Ameri kaanse filmmaakster Barbara Kopple. Verder zijn er, zoals dat een festival past, de nodige talk shows en discussies bij te wonen. Hierin komen onder andere ethi sche vraagstukken aan de orde als 'hoe wordt er wereldwijd met ge vangenen omgesprongen' en 'hoe kan een documentairemaker de dood in beeld brengen'. Net als voorgaande jaren speelt het Documentary Filmfestival zich af rond het Leidseplein: in De Ba lie, Arthouse Alfa, Paradiso en het even verderop gelegen Nederlands Filmmuseum. FILMS AMSTERDAM ALFA 1(020)6278806 13.30, 16.00, 19.30, 22.00: Something to talk about ALFA 2 dovrzazomawo 13.00, 15.45, 18.45, 21.30: The Bridges of Madison County ALFA 3 13.00, 15.45. 18.45,21.30: Carrington ALFA 4 16.00, 19.30 Antonia 13.30, 22.00: Roma, Citti Aper- ta ALHAMBRA 1 (020) 6233192 18 15,21.15 The Bridges of Madison County ALHAMBRA2 18.45. 21.30, do vr ma di ook 13 15, 16 00 Smoke BELLEVUE CINERAMA (020) 6234876 12.45, 15.30, 18 30.21.30 CINERAMA 2 13 15. 16.00. 19.15. 22.00: Ni ne Months CALYPSO 1 (020) 234876 13 15. 16 00, 19.15.22.00: Desperado CALYPSO 2 13 15. 16 00. 18 45,21.30 While You Were Sleeping CINECENTER CORALINE (020) 6236615 14 00. 16.15. 19.30 Belle Epo que 22.15; zo ook 11.00: The City of Lost Children PEPPE NAPPA 13.30. 16.00, 19.15, 22.00; zo ook 11,00: II Postino PIERROT 13 30, 16 00, 19.00, zo ook 11.00: Lang Leve de Koningin 21.30: El Callejon de Los Mila- gros JEANVIGO 14.00, 16 15, 20.00, 22.00, ZO ook 11.00: Living in Oblivion CINEMA 1 (020)6151243 19.15, 22.00, za, zo wo ook 13.00, 16.00: Seven CINEMA 2 18.45,21.30: Assassins CINEMA OSCAR (020) 5475175 vr, za, ma 20.30: Antonia CITY 1(020)6234579 13.15, 18.45.21.30; dovrzazo ma ook 16.00: Jade CITY 2 13.15, 1600, 18.45.21 30; di alleen 16.00. 18.45, 21 30 Ass- CITY3 20.30, do vr ma di ook 13.15, 16.30: Braveheart CITY 4 18 45, 21.30, do vr ma di ook 13 15. 16 00 French Kiss CITY 5 16.00. 18 45.21 30; do vr ma di ook 13 15: Safe Passage CITY 6 12.45, 15.30,18.15. 21.15: Waterworld CITY 7 13.15, 16 00, 18 45,21 30; di alleen 16 00. 18 45.21.30: DESMET (020) 6273434 19.00. 21 00. zo ook 16 30: Lis bon Story do t/mza 20.00; zo 14.15 Rosi- 22.00: Land And Freedom zo t/m wo 20.00 Les Roseaux Sauvages KRITERION 1 (020)6231708 18.00, 20.00, 22.15 (di niet 22.15). Postman di 22.15: Sneak Preview KRITERION 2 17 15, 21.45 (ma niet om 21.45): Tot Ziens 19 30. The City of Lost Children ma 21.45: Bad Taste FILMMUSEUM 21.30 (wo ook 19 00) Hart Der Duisternis/Samba, Der Held Des Urwalds do 19.00: Simba The King Of Be asts vr 19.00 Het Geheim Van Het Zwarte Werelddeel za 19.00 Langs de Nijl naar het hart van Afrika zo 19.00 Voyage au Congo ma 19.00 Kehre Wieder, Afrika! di 19.00: LaCroisière Noire 20.00: Cinematheek RIALTO 1 4 2(020)6753994 do vr za zo 16 00. 18 00. 20 00, 22 00 za. zo ook 14 00 Africa in the Picture, Part V RIALTO 1 ma di wo 18.00 Xime ma di wo 20, 22.00 Chungking Express RIALTO 2 ma di wo 19.45 Ben-Hur THE MOVIES 1 (020) 6386016 17.15, 19.30, 21.45; vrza ook 00.15. zo ook 15.00 Smoke THE MOVIES 2 20.00, 21 45; zo ook 15.15: All Men Are Mortal 17.30: Carrington THE MOVIES 3 I to, 19 45, 22 00. zo ook 15.00: II Postino THE MOVIES 4 1/15 Antonia 10 to, zo ook 14 45: The Brid ges of Madison County 22.00 Between The Devil And The Deep Blue Sea TUSCHINSKI1(020)6262633 18 45, 21.30; do, vr. ma. diook 13.15, 16.00 Pocahontas TUSCHINSKI 2 13 15, 16.30, 20.30; wo alleen 13.15: Apollo 13 TUSCHINSKI 3 13 15. 16.00, 18 45,21.30 The Net TUSCHINSKI 4 18 45. 21.30; do vr ma diook 13.15, 16.00 All Men Are Mortal TUSCHINSKI 5 13 15. 16 00, 18 45,21.30: Forget Paris TUSCHINSKI CINEAC 1 1 45, 14 15. 16 45, 19.15, 21 45 Don Juan DE UITKIJK (020) 6237460 15 00, 17 30, 19 45.22 00 Smoke Het programma van de Haagse en Leidse biosco pen staat op de kunstpagi-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11