11 'Nederland opgelucht bij Bollands dood' '11 'Ik wil nooit meer in de kleren van Bob en Groot countryfestival in Leidse Groenoordhallen AOW is nog niet in zicht voor Link Wray Cultuur Kunst Hucknall heeft weer zin in Simply Red D66 wil standbeeld voor Jan van Goyen WOENSDAG 29 NOVEMBER 1995 ABE in financiële problemen Leeuwarden De Stichting Stadion Produktie ABE verkeert in gro te financiële problemen. De advocaat van de stichting, mr. P. Tuinman, heeft de schuldeisers een brief gestuurd waarin hij vraagt of zij genoegen willen nemen met de helft van het bedrag dat nog te vorderen is. Het theaterspektakel over het leven van voetballer Abe Lenstra in het gelijknamige stadion in Heeren veen trok maar een kleine 30.000 toeschouwers terwijl op het dubbele aantal was gerekend. Ook de verkoop van sponsorcerti ficaten aan ondernemers viel tegen. De stichting liep hierdoor één miljoen gulden aan inkomsten mis. Volgens Tuinman gaan niet alle schuldeisers akkoord met de helft van het bedrag dat zij nog tegoed hebben. Snoop Doggy Dogg: zelfverdediging los angeles De advocaten van Snoop Doggy Dog hebben giste ren tijdens het moordproces tegen de rapper verklaard dat diens lijfwacht uit zelfverdediging handelde toen hij vanuit een auto fatale schoten loste op een boos en gewapend bendelid. De po pulaire rapper, die eigenlijk Calvin Broadus heet, en zijn mede plichtige McKinley Lee worden beschuldigd van de moord op Philip Woldemariam tijdens een zogenaamde 'driveby shooting' in Los Angels in 1993. De jury had maandag ontsteld gereageerd toen aanldager Ed Nison in de rechtszaal in Los Angeles beken de dat hij de bebloede kleding van het slachtoffer niet als bewijs kon inbrengen. Maar volgens Nison is het toch overduidelijk dat het tweetal schuldig is aan moord. leiden Eric Calmes, een basgitarist uit Curagau, treedt negen december met zijn band Grupo Zamanakitoki op tijdens de slot dag van Human Rights and Refugees. Plaats van handeling is Het Leidse Volkshuis. Het optreden vormt tevens het slotconcert van 'Hot House 25 jaar'. foto arjen burchhoorn leiden arjan van duk tenVoor de eerste keer wordt op zondag 10 december in de Groenoordhallen de Christmas Country Party gehouden. Het ter^ belooft een heel spektakel te tg„worden: negen countrybands geven een optreden, op een markt zijn allerlei country-ac- cessoires te koop en tussendoor kan het publiek naar hartelust dansen op de grootste country- dansvloer van Nederland. Daar naast zijn er vele terrasjes en een compleet 'western-dorp'. Het geheel wordt overgoten met een speciaal 'kerstsausje'. Het Amerikaanse duo Scooter Lee Jo Thompson geeft in de ochtenduren een dansinstruc- tie. In de middag treedt het puikje van de Nederlandse countrywereld op, waaronder Savannah, Desperado, Ben Ste- recensie. hans keuzers Concert: Link Wray the Ace-tones. Gezien: 28/11LVC, Leiden Eind jaren tachtig zag ik Link Wray samen met maatje Ro bert Gordon tijdens een van de magere jaren van Pinkpop. Met het duetje 'Red hot' en 'Half a man and half a boy' werd er zelfs tot in de mobiele toiletten gedanst. Gisteren in het LVC zette Wray met zonnebril, leren jas je en paardestaart zonder meer een lekker concertje neer, maar de keuze van het repertoire was wel heel erg makkelijk. Buiten een groot aantal rock 'n roll klassiekers koos Wray vooral voor een juke-boxrepertoire. 'Fire' van Springsteen en 'Born to be wild' van Steppenwolf zijn al zo uitgekauwd dat zelfs Wray er niks meer van kon maken. Hoe het wel moest liet Wray vooral zien tijdens zijn eigen instrumentale klassieker 'Rumble' uit '58 en tijdens het vuile, zompige 'Jack the Rip per. „I've just been ripped off, that's why I call this Jack the Ripp-off' volgens Wray. Zijn snijdende, heftige fuzzy-aan- slagen mag hij misschien qua uitvoering aardig slordig de zaal instrooien, met de garage- rockintensiteit maakt de be jaarde AOW-er weer veel goed. Kwetsbaar stelt de zanger zich eigenlijk alleen op bij het met klassieke snik in de stem gebrachte covertje van Hank Williams, maar hij levert weer aardig wat goodwill in als Wray een medley van Elvis Presley inzet. 'Mystery Train' en 'That's Allright' missen bei de de broodnodige spanning en als later op de set dat nog eens aangevuld wordt met 'Jailhouse Rock' en het in een speedy uitvoering gespeelde 'Heart-break hotel' is dat zelfs voor de doorgewinterde Elvis- fan een beetje te veel van het goede. Link Wray stuur je met zijn uitstraling en vitaliteit natuur lijk nog niet met pensioen maar hij moet wat meer lef hebben in de keuze van zijn repertoire. Kortom: de bezem moet maar eens door de set list. CHEF GERT VISSER. 071 53S6441 Willem Otterspeer schrijft biografie over de Leidse filosoof Een armoedig milieu, een moeder die door prostitutie aan de kost kwam, nauwelijks enige scholing en een ei genzinnig en driftig karakter waardoor hij zelfs in de ge vangenis belandde. Kortom, een jeugd die voor het ver dere leven het ergste deed vermoeden. Toch werd Ge- rardus Johannes Petrus Josephus Bolland (1854-1922) hoogleraar filosofie aan de Leidse universiteit. In zijn jeugd deelde hij met zijn vuisten klappen uit; aan de uni versiteit deed hij dat met woorden. „Toen Bolland stierf, haalde Nederland opgelucht adem. Zo van: Dat hebben we gehad," zegt Willem Otterspeer, schrijver van de re cent verschenen Bolland-biografie. leiden» sjoerd de jong De extreme kanten van Bol lands driftige karakter open baarden zich al op vroege leef tijd. Bijvoorbeeld in het leger waar Bolland een meerdere, die hem onheus behandelde, bijna wurgde. De toekomstige filosoof moest voor deze daad drie jaar brommen in het 'huis van mili taire detentie', het voormalige Pesthuis te Leiden. Al tijdens zijn gevangenschap wierp Bol land zich op de zelfstudie, waar door hij zich na zijn vrijlating wist op te werken tot onderwij zer. In 1881 vertrok hij met zijn vrouw naar Indië, waar hij le raar werd aan het gymnasium Koning Willem III. Daar begon zijn belangstelling voor filosofie. Bolland was getalenteerd en een harde werker met een enor me belezenheid. Maar in zijn woordenschat kwam het woord 'nuanceren' niet voor. Vaak nam Bolland als een ongeleid projectiel deel aan de maat schappelijke en wetenschappe lijke discussies. Hij deed dwaze uitvallen aan het adres van No belprijswinnaar Lorentz, keerde zich tegen Darwin en bestreed met grote onkunde Einsteins re lativiteitstheorie. Vrouwen, vond Bolland, moesten uit het openbare leven geweerd wor den, omdat zij het meest bijd roegen aan de huichelachtig heid. Van Bolland werd wel gezegd dat hij eerst iets concludeerde om vervolgens de argumenten erbij te bedenken. In wezen was hij meer een polemicus, dan een wetenschapper. Het is daar om, en vanwege zijn achter grond, vreemd dat Bolland in 1896 tot hoogleraar werd be noemd. „Dat kan alleen ver klaard worden door de intense saaiheid van de toenmalige filo sofie aan de Leidse universiteit," zegt Otterspeer. „Met de benoe ming van Bolland hoopte men een frisse wind door de univer siteit te laten waaien. Alleen die wind was wat frisser dan was verwacht." Afkeer Otterspeer, conservator van het Leids Academisch Historisch Museum en hoogleraar Univer siteitsgeschiedenis, schreef de Bolland-biografie niet uit be wondering. „De persoon Bol land riep bij mij in eerste in stantie alleen een gevoel van af keer op," legt Otterspeer uit. „Maar anderen vertelden mij dat ik daarmee Bolland tekort deed. En dat is waar. Hoe je ook over hem denkt, Bolland was, in tegenstelling tot veel andere hoogleraren die hun leven ach ter hun bureau sleten, een kleurrijk figuur. Zijn extreme karakter, de enorme sociale kloof die hij overbrugde en zijn polemische kanten zijn allemaal ingrediënten voor een boeiende biografie." Maar deze biografie biedt nog meer. Aan de hand van Bol lands leven geeft Otterspeer een mooie schets van de Neder landse maatschappij en de stad Leiden van rond de eeuwwisse ling. Het materiaal voor de bio grafie werd Otterspeer in de Willem Otterspeer: „Met de benoeming van Bolland hoopte men een frisse wind door de universiteit te laten waaien. Alleen die wind was wat fris ser dan verwacht.foto henk bouwman schoot geworpen: in twee Bol land-archieven was alles aan wezig wat een biografen-hart begeert. Toch nam het schrijven van de biografie, waarin Otter speer een aangename cocktail van beschrijving en beschou wing weet te bereiken, nog drie a vier jaar in beslag. Het paradoxale karakter van Bolland maakt het moeilijk om hem onvoorwaardelijk te laken of te bewonderen. Zelfs het be lang van Bolland als filosoof is niet zonder voorbehoud vast te stellen. Otterspeer: „Bolland was degene die Hegel heront dekte. Maar daarmee blokkeer de hij tevens de bestaande filo sofische ontwikkelingen. Daar naast probeerde hij, volgens de dialectische methode van He- gel, zijn studenten echt aan het denken te zetten. Echter, door zijn eigen overdonderende per soonlijkheid was het nettopro- dukt dat zijn studenten slaafse volgelingen van hem werden." Vlak voor zijn dood hield Bol land een geruchtmakende anti Semitische rede. Wrang, want de filosoof Bolland maakte geen school en als hij na zijn dood al ter sprake kwam, dan als antise miet. Dit eenzijdige beeld wordt in de biografie van Otterspeer genuanceerd. Niet alleen pro beert hij Bollands antisemitis me te verklaren, ook doet Otter speers kloeke boek recht aan de vergeten veelzijdigheid van Bol land. Willem Otterspeer - 'Bolland, Een biografie'. Uitgeverij Bert Bakker. Pri|s: 75,00. neker en The Mary Kee Compa ny. Daarnaast zijn er ook twee buitenlandse artiesten: Larry Mercey uit Canada en Liz Meyer Midnight Flyer uit de Verenigde Staten. De verwachtingen van de or ganisatie zijn hooggespannen. Tot nu toe zijn er reeds twee duizend kaartjes verkocht, maar het countrypubliek staat erom bekend pas op de dag van een optreden kaartjes te kopen. Als het festival aanslaat, zal het een jaarlijks terugkerend evenement worden. Kaartjes 20,00 zijn behalve bij de kassa van de Groenoord hallen ook verkrijgbaar bij de VW-kantoren van Leiden, Noordwijk, Katwijk en Alphen aan den Rijn. Voor kinderen tot vijftien jaar bedraagt de entree 7,50. Het countryfestival duurt van 11.00 tot 21.00 uur. Paul de Leeuw geeft persconferentie op school Paul de Leeuw: mi archieffoto kippa utrecht pi eter v De omvangrijkste persconferen tie die ooit in Nederland is ge geven om een film te promoten, had gistermiddag plaats in de kleine zaal van het Muziekcen trum Vredenburg in Utrecht. Paul de Leeuw de dubbele hoofdrolspeler, co-scenarist en co-producent van Filmpje (14 december in de bioscopen) be antwoordde anderhalf uur lang vragen die op hem werden afge vuurd door niet minder dan driehonderd vertegenwoordi gers van de vaderlandse school- pers. Het ging er zeer geanimeerd aan toe, in weerwil van het feit dat vooralsnog niemand de film zelf te zien had gekregen. Wel een trailer vol James Bond-ach- tig spektakel, met helikopters, explosies en met Bob de Rooy in een achtervolging op wa terscooters in de territoriale wa teren van Curacao. Er worden emotionele recht bankscènes in het vooruitzicht gesteld waar Annie het zeer moeilijk gaat krijgen. Want het echtpaar De Rooy gaat schei den, vanwege de niet langer te harden seksuele veeleisendheid van Bob die allengs zal vervallen tot een nog liederlijk bestaan dan we al van hem gewend wa ren. En Annie zal hulpeloos in handen vallen van een door Rijk de Gooijer geleide drugmafia en worden ingezet als koerier van in kreeften verstopte coke die zij onder haar helm moet meedra- gen. Paul de Leeuw knipperde nauwelijks met zijn ogen toen hem op de man af werd ge vraagd wat die film nou hele maal heeft gekost en wat hij er aan heeft verdiend. „Die film heeft zes miljoen gekost en ik heb een paar ton verdiend, om het te bedenken, samen met re- gisseur Paul Ruven te maken en om het te spelen." Bob en Annie de Rooy, zo ver telde de blijkbaar onder scholie ren waanzinnig populaire me dia-ster, bestaan al net zo lang als Paul de Leeuw op de plan ken staat. Al in 1983 voerde hij het groteske duo op tijdens het Camerettenfestival, met Bob voor de pauze en Annie erna. En hij heeft altijd gevonden wat hij nog steeds vindt: „Annie is het leukste om te doen, mijn hart lag altijd bij Annie. Maar ze is ook moeilijker. Bob de Rooy is gewoon net zo brutaal als ik, maar Annie bevindt zich op het snijvlak van humor en triest heid. Vroeger at ik altijd eerst een blik koude doperwten leeg om in de juiste treurige stem ming te komen". Filmpje wordt door Paul de Leeuw omschreven als een kJin kend afscheid voor Bob en An nie de Rooy. Want zo populair als zijn creaties mogen zijn ge worden, de komiek zelf is hen intussen meer dan zat: „Vijf jaar lang heb ik De Schreeuw van De Ix;euw gedaan en vorig jaar vond ik het ineens heel moeilijk worden. Het werd te voorspel baar. Als je er dan toch mee zou doorgaan, ontstaat een Tineke de Nooy-effect. Dat wil ik voor komen. Na afloop van de fil mopnamen heb ik besloten nooit meer die kleren van Bob en Annie aan te trekken". Van wie hij zijn kledingadvie zen krijgt, wil een wijsneuzige gymnasiast weten. „Ik ben gewoon met I lanneke Groentenman die heeft toe vallig hetzelfde maatje gaan winkelen in Amstelveen. Bij de IIEMA." recensie louis du mouun Concert: Simply Red. Gehoord 28/11. Ahoy'. Rotterdam. Zanger Mick Hucknall vormt in feite de enige echte constante factor binnen Simply Red, we ten de ware kenners. Zijn zoet sappige opmerkingen in de wij- vorm over het tienjarig bestaan zullen bij hen gisteravond in Ahoy' dan ook wat vreemd zijn overgekomen. Wonderwel be hoorden die 'losse flodders' tot de weinige schoonheidsfoutjes bij de eerste toumeeshow van de andermaal 'ververste' Britse neo-soulformatie sinds dik drie jaar. Aan het eind van de vorige concertreis was de roodgelokte frontman uit Manchester het le ven 'on the road' zo zat, dat hij liet weten waarschijnlijk pas te gen de eeuwwisseling weer op pad te willen gaan. Een schril contrast met de zojuist aange gane verplichting om langer dan ooit met Simply Red de we reld af te stropen: de komende twee jaar. Van het ene uiterste in het andere dus, met het grote risico van opnieuw afknappen en met veel moeite de eindstreep halen. Voorlopig echter is de 35-jari- ge kapperszoon als in zijn eerste succesjaren de gretigheid zelve. Hoezeer hij zijn schouders heeft gezet onder deze langlopende krachttoer in het kader van het jongste album 'Life', kwam niet alleen naar voren middels alle inzet van hem en zijn zeven be geleiders. Ook via de alternatie ve podiumopstelling plus aan vullende omlijsting. Want Sim ply Red heeft niet zomaar even voor 'in the round' gekozen, maar voor een vele vierkante meters beslaande speelplaats vol toeters en bellen, zoals een bewegende loopbrug, lichteffec ten uit alle hoeken en heus vuurwerk. Meer visueel spektakel en meer interactie met het publiek maken de gedrevenMick Hucknall ook zeker meer enter tainer, maar kunnen toch ook niet verhullen dat hij in muzi kaal opzicht behoorlijk vastge roest zit. Zoals 'Life' van weinig lef getuigt, zo waagt Mick Hucknall zich ook 'en route' nauwelijks aan verrassende avonturen. Ahoy', waar dit Sim ply Red vast nog wel zal terug keren, kreeg eigenlijk slechts één (kleine) surprise voorge schoteld: een akoestische versie van 'Holding Back The Years'. Spielberg sponsor Anne Frank-füm amsterdam anp De Amerikaanse regisseur Steven Spielberg heeft een forse financiële bijdrage gele verd aan het maken van een documentaire over het leven van Anne Frank. De film werd grotendeels gefinan cierd door de BBC en Disney Channel. Spielberg betaalde 150.000 dollar. De volledig in het Engels opgenomen film kwam tot stand in samen werking met de Anne Frank Stichting. De film beleeft be gin december zijn Neder landse première tijdens het International Documentary Film Festival Amsterdam (IDFA). Eind mei volgt verto ning op TV. De documentai re is incidenteel te zien in het Anne Frankhuis. leiden. erna straatsma De l-eidse fractie van D66 wil een monument oprichten voor kunst schilder Jan van Goyenjl 596-1996). Een 'bescheiden' beeld voor deze Leidse schilder zou een plaats moeten krijgen bij de Jan van Goyen kade. 'I er gelegenheid van het 400ste geboortejaar van Van Goyen wil D66 50.000 gulden uittrekken voor een monument ter nagedachte nis aan de schilder. De fractie stelt voor om een door Frans ter Borch geschilderd portret van Van Goyen als uitgangspunt te ne men voor het maken van een standbeeld. De voorstellen van D66 staan in de notitie '400 jaar Jan van Goyen'. De notitie is aangeboden aan het college van burgemeester en wethouders. Dm aan te sluiten bij een eind 1996 geplande overzichtstentoon stelling van Van Goyen in De Lakenhal, stelt D66 voor om op korte termijn een adviesgroep aan te stellen voor de selectie van een kunstenaar en het aanwijzen van een plaats. Jan van Goyen werd op 13 januari 1596 in Leiden geboren. De schilder woonde behalve in Leiden ook in Den Haag en Haarlem. Hij stierf op 27 april 1656 in Den Haag. Van Goyen is beroemd ge worden doorzijn landschapsschilderijen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9