'Historisch akkoord' NAVO met Rusland Peking dreigt Taiwan met wapengekletter z Euro-Mediterrane top eindigt zonder glans Buitenland Studenten weggespoten Zuivéring in top partij president Milosevic Global Coalition: oplossing schuldenlast Afrika in zicht Schildpad Dit en Dat soms warhoofd AFP Agcnce France Pr«se ANP Algemeen Nederlands Pcrsbure.iu AP AMocutrd Prrs% DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuter Alsnog Spaans staatsburgerschap voor brigadisten —WOENSDAG 29 NOVEMBER 1995 Indonesië kapt woud voor rijstvelden jakarta Indonesië gaat op het eiland Borneo tropisch regen woud kappen voor de aanleg van reusachtige rijstvelden. Het nieuwe landbouwgebied wordt zo groot als ruim een kwart van i Nederland. Met de aanleg van de rijstvelden wil de regering de voedselvoorziening voor de bevolking veilig stellen, zo lieten de autoriteiten vandaag weten. Frans treinverkeer opnieuw plat parus Het treinverkeer in Frankrijk is vandaag op de zesde ac tiedag tegen het regeringsbeleid opnieuw vrijwel lamgelegd. De Nederlandse Spoorwegen raden reizigers af te proberen per trein Parijs te bereiken. In Parijs zelf rijden ook vrijwel geen bus- I sen en weinig metro's. Gisteren stond er door het uitvallen van het openbaar vervoer 400 kilometer file rond Parijs, voor van daag voorspelde de politie een nog grotere chaos. Sabena vliegt niet brussel De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft voor vandaag alle 140 vluchten vanaf de Brusselse luchthaven Za- ventem afgelast. Door een 24-uursstaking van het voltallige Sa- bena-personeel is het vliegverkeer onmogelijk geworden. Direc tie en personeel hebben een conflict over het voorstel van de di rectie om de lonen drie jaar te bevriezen en de werkweek langer te maken. Elizabeth bepleit vrouwelijke priesters londen De Britse koningin Elizabeth II heeft gisteren bij de opening van de algemene synode van de Anglicaanse Kerk de priesterwijding van vrouwen verdedigd. De vorstin, die hoofd van de Anglicaanse Kerk is, zei te hopen dat het verzet tegen vrouwelijke priesters tot bedaren komt. Sovjets doodden 200.000 priesters moskou Onder het Sovjet-bewind zijn 200.000 geestelijken ver moord in een systematische campagne van kruisigingen, ont hoofdingen en martelingen. „Het was volstrekte wreedheid", al dus voorzitter Alexander Jakovlev van de commissie voor de re habilitatie van de slachtoffers van politieke repressie. Door rol Midden-Oostenconflict Over politieke aansturing vredesmacht in Bosnië Rusland en de NAVO zijn het eens over de politieke aan sturing van de 60.000 man tellende internationale vre desmacht, die gaat toezien op de uitvoering van het vre desakkoord in Bosnië-Hercegovina. De Amerikaanse mi nister van defensie William Perry sprak van een 'waarlijk historische dag'. Vijf 'havikenmoeten opstappen barcelona aly knol correspondent Het conflict in het Midden-Oos ten heeft gisteren in Barcelona [le glans weggenomen van de perste Euro-Mediterrane confe rentie. Door de interne tegen stellingen tussen Israël, Syrië, Libanon en de Palestijnen moest de slottekst van de confe rentie aanzienlijk worden afge zwakt. Bovendien namen Syrië, Libanon en de PLO later nog eens mondeling afstand van en kele passages die wel overeind waren gebleven. Daarmee was de hoop de bo dem ingeslagen dat de confe rentie op politiek terrein een historische doorbraak zou bren gen. Nu blijven de meeste af spraken tussen de vijftien lan den van de Europese Unie en twaalf landen aan de zuid- en oostflank van de Middellandse Zee steken in goede bedoelin gen voor de lange termijn op economisch en cultureel ge bied. Volgens minister Hans van Mierlo van buitenlandse zaken mocht de conferentie geen mis lukking worden genoemd. „Een gevoel van totale katterigheid, Omdat we niet in staat waren de klassieke problemen van het Midden-Oosten op te lossen" fond hij niet op zijn plaats. Hij liet echter wel doorschemeren dat de EU wellicht iets te hoog had gegrepen door ambitieuze passages in de slottekst op te nemen, waarvan men op voor hand wist dat ze niet haalbaar waren. Zeker is dat het nieuwe 'part nerschap' tussen de EU en de MiddellandseZeelanden voorlo pig op een kleinere leest zal zijn geschoeid dan de contacten met de landen in Midden- en Oost-Europa. Er zal hooguit één maal per jaar een ontmoeting plaats hebben op het niveau van de ministers van buiten landse zaken. Een eigen secre tariaat of gebouw in Brussel ko men er niet aan te pas. De liberalisering van de han del in landbouwprodukten, ten noorden en ten zuiden van de Middellandse Zee een gevoelig punt, zal slechts geleidelijk ge schieden en dan ook nog eens op basis van wederkerigheid. Bovendien wil men angstvallig rekening houden met de ruim te, die de nog op bescherming toegesneden landbouwpolitiek aan beide zijden van de Medi- terranée biedt. Die ruimte is voorlopig beperkt, zoals de re cente opwinding over de komst van meer Marokkaanse toma ten naar de Europese markt heeft laten zien. brussel-bonn anp-gpd Perry bereikte gisteren in begin sel overeenstemming met zijn Russische ambtgenoot Pavel Gratsjov op het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel. De NAVO- ministers van defensie stemden later met de gemaakte afspra ken in. Zij werden het eens over de oprichting van een gemengd 'Consultatief Comité', waarin de NAVO met Rusland de besluit vorming van de NAVO-Raad van ministers van buitenlandse zaken over de vredesmacht be spreekt. In het comité komen alle za ken aan de orde die van belang zijn voor de Russische deelna me aan de vredesmacht. Rus land kan de besluitvorming echter niet frusteren. Mocht in het comité verschil van mening bestaan, dan heeft dat geen ge volgen voor de wijze waarop de NAVO zijn rol in de vredes macht vervult. Rusland heeft dan de optie zich uit de betref fende kwestie terug te trekken. Het comité krijgt twee voor zitters, een namens de NAVO en een namens Rusland. De mi nisters van buitenlandse zaken van de NAVO die volgende week bijeenkomen moeten het bereikte compromis formeel nog goedkeuren. Het akkoord is historisch, aldus Perry, omdat de gemaakte afspraken van be lang zijn voor de toekomstige samenwerking tussen de NAVO en Rusland. Hij wees er ook op dat het om de eerste operatie buiten het NAVO-gebied gaat. De Duitse regering heeft gis teren formeel besloten 4.000 man ter beschikking te stellen voor de NAVO-vredesmacht in Bosnië. De militairen, voorna melijk geneeskundige en ge nietroepen, zullen waarschijn lijk nog voor Kerstmis afreizen. Deze week nog vertrekt een groep van ruim 100 man om kwartier te maken. In beginsel zullen de eenheden een jaar in het oorlogsgebied blijven. De deelname aan de vredes macht is de grootste militaire operatie sinds de Tweede We reldoorlog waar Duitse troepen aan deelnemen. Begin deze zo mer heeft Bonn overigens al 2.000 man ter versterking van de VN-blauwhelmen naar ex- Joegoslavië gezonden. Het ver trek van de Duitse eenheden is afhankelijk van de onderteke ning van het vredesverdrag, ver moedelijk over twee weken in Parijs en de toestemming van de Bondsdag, die volgende week woensdag over het kabi netsbesluit zal stemmen. De Nederlandse kwartierma kers die de komst gaan voorbe reiden van de Nederlandse een heid voor internationale troe penmacht in Bosnië (IFOR) worden gestationeerd in de Kroatische havenstad Split en Gornji Vakuf, in Midden-Bos nië. Dat heeft een woordvoerder van de snelle interventiemacht van de NAVO (ARRC) gisteren laten weten. belgrado dpa-afp De socialistische partij van de Servische president Slo bodan Milosevic heeft enkele topfunctionarissen uit hun functies ontheven. Dat heeft de leiding van de Socialisti sche Partij van Servië (SPS) gisteren bekendgemaakt. De ontslagen partijleiders staan allen bekend als haviken die zich verzetten tegen de steun van Milosevic aan liet vre desproces in Bosnië. Getroffen door de zuive ring zijn in ieder geval vice- voorzitter Borisav Jovic en partij-ideoloog Mihailo Markovic. De partijleiding maakte bekend dat ook de met propaganda belaste Slo bodan Jovanovic en SPS-lei- der Radovan Pankov in het noorden moeten opstappen. Het Joegoslavische persbu reau Tanjug meldde verder het vertrek van Milorad Vu- celic, de socialistische frac tieleider in het Servische par lement. De internationale brigadisten die zestig jaar geleden in de Spaanse burgeroorlog hebben gevochten, kunnen alsnog het staatsburgerschap van Spanje tegemoet zien. Unaniem schaarde het parlement in Ma drid zich gisteren achter een oproep aan de regering om de oud-strijders voor de republi keinse zaak de Spaanse natio naliteit te geven. President Juan Negrin van de republiek beloofde de brigadis ten al tegen het einde van de burgeroorlog 1936-1939) de Spaanse nationaliteit. De soci aal-democratische PSOE, Vere nigd Links en de Baskische na tionalisten (PNV) betoogden dat de tijd is gekomen om die belof te waar te maken. De andere, rechtse partijen steunden het voorstel. De parlementariërs vermoe den dat er van de naar schatting 45.000 brigadisten nog enkele honderden in leven zijn. De in ternationale vrijwilligers streden aan de zijde van de communis ten, anarchisten en socialisten tegen de troepen van generaal Franco die de strijd uiteindelijk in hun voordeel beslechtten. Vanuit Nederland hebben naar schatting enkele honderden vrijwilligers deelgenomen aan de strijd in Spanje. Dat ging niet alleen om mannen maar ook om vrouwen die zich bijvoor beeld aanmeldden als verpleeg ster. Omdat ze „in vreemde krijgsdienst" kwamen, verloren ze hun Nederlandse staatsbur gerschap. Meer dan 700 Bosnlsch- Kroatische vluchtelingen hebben gisteren voor liet parlement van Kroatië in Za greb geprotesteerd tegen het akkoord van Dayton. Zij be schuldigden president Franjo Tudjman, die namens Kroa tië heeft getekend, van 'ver raad'. De betogers zijn boos omdat het gebied Posavina in het noordoosten van Bos nië, waar voor de oorlog een meerderheid van Kroaten en moslims woonde, in Servi sche handen blijft. Moeders van gevallen Ser vische soldaten uit Uidza, een door Serviërs gecontroleerde wijk van Sarajevo, zouden met collectieve zelfmoord hebben gedreigd als hun wijk onder bestuur van de federa tie van moslims en Kroaten wordt geplaatst. Dat heeft de voorzitter van de oorlogsraad van Uidza, Nedeljko Prstoje- vic, gisteren gezegd tegen het Bosnisch-Servische persbu reau SRNA. De Afrikaanse landen en hun donorlanden heb ben geen afspraak kunnen maken over het ver minderen van wapenleveranties aan het zuidelij ke continent. Tijdens de conferentie 'Global Coa lition for Africa' (GCA), die gisteren in Maastricht haar laatste dag beleefde, bleef deze kwestie zelfs nagenoeg onbesproken. Slechts een enkel Afrikaans land bracht het on derwerp ter sprake, maar reacties bleven uit. Mi nister Jan Pronk van ontwikkelingssamenwer king, mede-voorzitter van de conferentie, moest dan ook vaststellen dat 'dit een onderwerp voor de toekomst is'. Dat gold ook voor het vraagstuk van het ver vangen van militaire regimes. Democratisering was een belangrijk 'item' in Maastricht, maar de deelnemers lieten er zich niet over uit op welke wijze dergelijke regimes aangepakt moeten wor den. Afrika geeft veel geld uit voor wapens, in de ogen van veel donorlanden eigenlijk naar verhou ding te veel. lastig is dat enkele donorlanden (zoals Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland) belangrijke wapenleveranciers zijn. Tegelijkertijd is het voor sommige Afrikaanse regeringen nood zakelijk er een adequaat leger op na te houden om onlusten te voorkomen, dan wel hun eigen positie veilig te stellen. Ziedaar het dilemma waar de GCA in Maastricht niet uitkwam en voorlopig ook niet uit zal komen. Hen oplossing lijkt wel op komst voor de enor me schuldenlast waar Afrika onder gebukt gaat. Tot teleurstelling van enkele deelnemers bleef een definitieve oplossing voor Afrika's financiële zorgen het continent moet jaarlijks meer aan rente en aflossing betalen dan het aan ontwikke lingsgelden ontvangt - uit. Maar zij troostten zich in de wetenschap dat in april volgend jaar het In ternationaal Monetair Fonds met een plan van aanpak komt. IMF-directeur M. Camdessus lichtte gisteren een tipje van de sluier op door aan te geven dat voor de meest arme landen een vermindering van de schuldenlast met 60 procent noodzakelijk is. Camdessus maakte duidelijk dat er geen alge meen plan van aanpak komt, maar dat de reduc tie per land moet worden geregeld. Mede-voorzitter R. McNamara, oud-voorzitter van de Wereldbank, gaf aan dat de schuldenlast een verdere ontwikkeling van Afrika in de weg zit. Hij benadrukte dat IMF en Wereldbank met de betrokken landen een akkoord moeten bereiken over een forse vermindering. McNamara noemde als uitgangspunt dat een land niet meer dan 20 procent van zijn inkomsten uit export aan rente en aflossing zou moeten betalen. 'Dit en Dat' heeft bioloog John Keinath de tweehoofdige schildpad gedoopt die iemand vijf jaar geleden op Gwynn's Island heeft ge vonden en aan hem gegeven omdat hij toen coördinator was van een zeeschildpad-project in de Amerikaaanse staat Virginia. Afgezien van de twee hoofden ziet de schild pad er volstrekt normaal uit - een schild, een staart en vier poten. Maar de twee hoofden maken het Dit en Dat niet altijd gemakkelijk. Elk hoofd lijkt de voorpoot aan zijn kant van het lichaam te controleren, maar over de ach terpoten hehhen beide hoofden zeggenschap. De voortbeweging gaat daardoor niet zonder horten en stoten. Het linkerhoofd lijkt koppiger dan het rech ter, het pikt wel eens eten voor de neus van het rechter weg en lijkt vaker zijn zin te krij gen bij een conflict over de keuze van rich- linn. Of Dit en Dat een mannetje of een vrouwtje- is weten de biologen niet. „Waarschijnlijk een beetje van allebei", zei Susan Fortunato, hoofd van het biologisch lab waar de schild pad woont. peking yvonne van der heupen correspondent In Zuidoost-Azië wordt met argusogen gekeken naar de bewegingen van soldaten en militair materieel in de kust provincies van China die te genover het eiland Taiwan liggen. Peking heeft de druk op wat het beschouwt als een 'opstandige provincie' opge voerd met grootscheepse ma noeuvres van land-, lucht- en zeemacht. De hoogste Chinese leiders waarschuwen daarmee de Tai wanese bevolking zaterdag bij de parlementaire verkiezingen niet te stemmen voor kandi-' daten die onafhankelijkheid van het eiland nastreven. Met de militaire oefeningen die vo rige week in het zuiden van de provincie Fujian plaastvon- den, wil China duidelijk ma ken dat het wel degelijk in staat is tot een invasie van Tai- j wan. De Chinese politieke en mili taire leiders hebben herhaal delijk gedreigd het eiland met geweld terug te brengen onder het gezag van Peking, als Tai wan zou besluiten tot een for mele afsplitsing van het moe derland. Op het eiland, waar de door de communisten ver dreven Nationalistische rege ring van Chiang Kai-shek zich in 1949 vestigde, groeit echter het aantal mensen dat een hereniging niet ziet zitten en vertrouwen heeft in een zelfl standige eigen natie. Onder aanvoering van partij leider Jiang Zemin hebben de communistische leiders in Pe king - die in de ogen van het Chinese volk veel van hun ge loofwaardigheid hebben verlo ren - begin dit jaar de 'kwes- tie-Taiwan' verheven tot een nationalistische en patriotti sche aangelegenheid. De offi ciële Chinese staatskranten, die afgelopen zondag allemaal de militaire oefeningen op de voorpagina publiceerden, hebben opdracht gekregen 'een nieuwe golf van patriot tisme' en 'de onvoorwaardelij ke steun van het volk voor het leger' in hun kolommen te be nadrukken. Jiang Zemin, die ook president is en opperbevelhebber van het leger, lijkt in de hereniging van Taiwan het enige onder werp te zien om zijn leider schap over de Chinese natie te vestigen. Jiang, een weinig krachtige persoonlijkheid, is het onbenijdenswaardige lot ten deel gevallen door de zieke partij veteraan Deng Xiaoping (91) persoonljk te zijn aange wezen alszijn opvolger. Wijdverbreide corruptie, infla tie en groeiende ontevreden heid onder de 900 miljoen boeren beperken het aantal onderwerpen waarop Jiang kan scoren. Vandaar dat het daadwerkelijk verenigen van alle Chinezen onder één vlag bovenaan het prioriteitenlijstje terecht is gekomen. China heeft dit jaar al meer militaire oefeningen gehouden langs de zuidelijke kust. Het zijn vooral uitingen van boos heid dat Taiwan zijn groeien de economische macht ge bruikt om internationaal aan zien te krijgen en van lieverlee naar onafhankelijkheid toe te werken. Vooralsnog ligt het volgens westerse waarnemers niet voor de hand dat het daadwer kelijk tot een militair conflict komt tussen Peking en Tai wan, alhoewel zij toegeven dat sinds de zomer de invloed van de militaire.top van het Chine se leger op het beleid voor Tai wan aanzienlijk is toegeno men. Zowel China als Taiwan zijn immers het meest gebaat bij het handhaven van de hui dige toestand. Een gewapend treffen zou de beide econo mieën hard treffen en aan bei de zijden van de 150 kilometer brede Straat van Taiwan zit niemand daarop te wachten. Om binnenlandse politieke re denen zal Jiang Zemin nog wel oorlogszuchtige taal blijven uitslaan over Taiwan, maar dat zal vooral gericht zijn op het gaande houden van een zenuwenoorlog. Er zijn wel nog meer Chinese militaire manoeuvres in de buurt van Taiwan te verwach ten in de komende maanden, zeggen militaire deskundigen. Dat heeft alles te maken met de nog belangrijkere verkie zingen voor het president schap die volgend jaar maart in Taiwan zullen worden ge houden. Het zal de eerste keer zijn dat Taiwanezen in algemene, de mocratische verkiezingen hun staatshoofd kunnen kiezen. Ook de huidige, zelfbewuste en door Peking gehate presi dent Lee Teng-hui is een van de kandidaten. De Chinese lei ders moeten echter oppassen met hun doelbewuste acties Lee van het toneel te laten ver dwijnen. Allereerst zou zijn opvolger in de ogen van Pe king nog erger kunnen zijn en de retirades van Peking tegen Lee zouden hem weieens po pulairder kunnen maken bij de bevolking dan hij al is. Bij een van de vele demonstraties die de oppositie dezer dagen in Taiwan houdt, kwam deze vrouw in de knel toen de politie ingreep. FOTO REUTER luik» Meer dan 5.000 studenten betoogden gisteren in het centrum van de Belgische stad Luik tegen de voorgenomen bezuinigingen van de Franstalige overheid op het onderwijs. De gendarmes zetten waterkanonnen tegen de menigte in. FOTO ERA i

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7