Kabelaansluiting moet goedkoper Ook nieuwe spelling is 'een rommelig geheel' Binnenland 'Voor begrip van ongeluk ook de geest bestuderen Joods monument in Leek CDA/VVD: minder betalen aan EU Nederlander is zeer hoog opgeleid Kamer om: winkel 12 zondagen geopend Brandweer krijgt meer vrouwen w< 'OENSDAG 29 NOVEMBER 1995 n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Acht jaar voor dubbele doodslag den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 25-ja- rige man uit Helmond veroordeeld tot acht jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging wegens doodslag. Er was tien jaar en TBS tegen de man geëist wegens moord. De rechtbank achtte bewezen dat hij in februari een 58- jarige kunstenaar en diens 51 - jarige zuster om het leven had ge bracht. Voor moord was onvoldoende bewijs, aldus het vonnis. De man ontkent. Proef met volksraadpleging via TV haren In de Groningse gemeente Haren begint volgende maand een proef met een volksraadpleging via de televisiekabel. Ruim vierhonderd inwoners kunnen deelnemen aan deze elec- tronische enquête. Met behulp van de druktoetsen van de tele foon en hun televisie kunnen de inwoners vragen beantwoorden over lokale aangelegenheden. Het gemeentebestuur hoopt de bevolking zo een grotere invloed op het beleid te geven. Drie gewonden bij explosie op tanker vlissingen» Door een explosie op de Liberiaanse chemicaliëntan- ker Stolt Spur voor de kust van Westkapelle zijn gisteren drie be manningsleden gewond geraakt. Een persluchtfles in de machi nekamer ontplofte toen bemanningsleden die aan het vullen waren. De tanker heeft volgens een woordvoerder van de scheepvaartdienst geen schade opgelopen en er zijn geen che micaliën ontsnapt. De gewonden zijn naar een ziekenhuis in het Belgische Brugge gebracht. Twee van hen werden in de loop van de dag uit het ziekenhuis ontslagen. Verdachte schietpartij meldt zich venlo De politie van Venlo heeft gisteren een 25-jarige Neder lander aangehouden. De man wordt ervan verdacht maandag avond in het Duitse Kleve een evenoude Duitser te hebben doodgeschoten. Een 18-jarige Duitser raakte daarbij zwaar ge wond. De verdachte meldde zich vrijwillig op het politiebureau na een klopjacht in het grensgebied rond Venlo. De Duitse justi tie heeft om zijn uitlevering gevraagd. I Speciaal buskaartje Utrecht is succes utrecht Het speciale buskaartje, waarmee Utrecht het winke lend publiek verleidt niet de auto maar het openbaar vervoer te nemen, blijft. Het is een succes. Maandelijks maken 30.000 mensen gebruik van de mogelijkheid om voor twee gulden heen en weer naar de winkels in de binnenstad te rijden. Het kaartje is op zaterdag en donderdagavond (koopavond) te koop bij de buschauffeur. Uit onderzoek van het Gemeentelijk Vervoersbe drijf Utrecht (GVU) is gebleken dat ongeveer tien procent van de gebruikers, oftewel drieduizend reizigers, nieuwe klanten zijn. Ministerie streeft naar basispakket en pluspakketten den haag anp Een basispakket van ongeveer tien zenders en pluspak ketten voor de liefhebber. Op die manier wil het ministe rie van onderwijs, cultuur en wetenschappen kabelabon nementen de helft goedkoper maken. len om op de kabel te komen. Dat zou een gulden per jaar per abonnee zijn. Nu is het nog zo dat sommige stations geld beta len (tot 65 cent), terwijl andere juist geld willen ontvangen om op de kabel te komen. Die ver warring heeft geleid tot een aantal juridische conflicten tus sen aanbieders en exploitanten. De nieuwe opzet zou de Ne derlandse publieke omroep, die nu niets betaalt, 18 miljoen gul den per jaar kosten: voor elk van de 6 miljoen aansluitingen een gulden, en dat maal drie omdat er drie publieke zenders zijn. Het ministerie denkt dat te financieren uit een verhoging van het kijk- en luistergeld met drie gulden. De samenstelling van het ba sispakket is nog onderwerp van Momenteel kost een kabelaan sluiting per jaar ongeveer twee honderd gulden per huishou den. Een basispakket zal naar verwachting de helft kosten. Tij dens een begin deze maand in Den Haag gehouden congres over kabelaansluitingen liep een topambtenaar van OCW al vooruit op het plan. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie is het plan onderdeel van het wetsvoorstel, dat staatsssecretaris Nuis binnen twee weken in de ministerraad zal verdedigen. In een veel priller stadium verkeert het idee op het minis terie om alle programma-aan bieders hetzelfde bedrag aan kabelexploitanten te laten beta- politieke discussie. In de optiek van het ministerie omvat het zeker de Nederlandse publieke omroepen (Nederland 1, 2, 3), regionale en lokale zenders, als mede de publieke omroepen van Duitsland, België, Engeland en TV5. Commerciële omroe pen zouden in het pluspakket komep. De belangenorganisatie van kabelexploitanten, Vecai, ziet weinig in de voorstellen van het ministerie. Maar als Den Haag zijn poot stijf houdt, wil de Ve cai daar wel in meegaan, zegt adjunct-directeur J. Davids. In dat geval is de Vecai voorstan der van een zo klein mogelijk basispakket, waarin in elk geval geen ruimte is voor de commer ciële zenders RTL, Veronica en SBS6. Het is de bedoeling dat de discussie in de loop van volgend jaar wordt afgerond, zodat eventuele nieuwe pakketten per 1 januari 1997 kunnen worden aangeboden. Eis twaalf jaar wegens moord op vrouw 'Toen ze niet meer spartelde, merkte ik dat ze dood was maastricht anp Officier van justitie mr. Van Opstal heeft gisteren voor de rechtbank van Maastricht twaalf jaar gevangenisstraf geëist tegen een 28-jarige ge meenteambtenaar uit Stein wegens moord. De man zou op 24 juli van dit jaar zijn 26-jarige echtge note thuis hebben gewurgd en haar lichaam daarna heb ben vervoerd naar een heide veld in Maasmechelen in Bel gië. Daar zou hij een zeden misdrijf met zijn vrouw als slachtoffer hebben geënsce neerd. Drieëneenhalve week later vond een bramenpluk ker het stoffelijk overschot van de vrouw. Ze was twee maal met een mes gestoken en haar kleding was kapotge- scheurd. De man heeft na de 'ver dwijning' van zijn vrouw een uitgebreide zoekactie op touw gezet. Hij schakelde een pa ragnost in en liet affiches met 'Opsporing verzocht' ver spreiden. In de echtelijke wo ning liet hij een kaars bran den „in de hoop" zijn vrouw terug te vinden. Volgens de officier van jus titie paste dat allemaal in het plan van de man om zich van zijn vrouw te ontdoen omdat hij een buitenechtelijke rela tie had. De man kwam voor de rechtbank met een heel ander verhaal. Hij beriep zich op noodweer. Zijn vrouw, zo ver telde hij, wilde per se naar de plaats waar hij met zijn vrien din overspel had gepleegd. Dat zou zijn gebeurd op de Mechelse heide in België. Zijn vrouw zou daar in een woe de-uitbarsting met een mes op hem zijn afgestormd. In een poging haar het mes af handig te maken, drukte hij haar de keel dicht. „Toen ze niet meer schreeuwde en spartelde, merkte ik dat ze dood was", zei hij. Omdat hij vreesde dat de politie hem niet zou geloven, besloot hij alle sporen uit te wissen en gaf hij zijn vrouw bij de politie als vermist op. De rechtbank doet uit spraak op 12 december. Hoogleraar bekritiseert het 'bio-denken' groningen gpd pe hedendaagse psychiatrie preigt 'menselijk geluk' te veel als een biologisch gegeven te gaan beschouwen. Die waar schuwing liet prof. dr. R. van pen Hoofdakker gisteren horen tijdens zijn afscheidsrede aan de Rijksuniversiteit Groningen. Van den Hoofdakker is hoogle raar biologische psychiatrie. Onder het pseudoniem Rutger Kopland schrijft hij poëzie. In 1988 kreeg hij daar de P. C. Hooftprijsvoor. Volgens Van den Hoofdakker j, worden psychische problemen j tegenwoordig vaak behandeld als een lichamelijke kwaal. Che- j imische stoffen moeten de ver- i stoorde bio-chemische balans ;fin de hersenen herstellen. Ij. Van den Hoofdakker betreurt j (dat deze nadruk op het functio- (neren van het brein ten koste gaat van aandacht voor de psy che. Want de 'machinerie' van ide hersenen brengt gevoelens Ivan (on)geluk niet voort, maar maakt ze slechts mogelijk. Voor Nieuwe Groene Boekje morgen in de winkels pen haag anp Met de publikatie van de her- zienc Woordenlijst van de Ne derlandse Taal, het zogenoem de Groene Boekje, kunnen Ne- iderlanders en Vlamingen deze Week de nieuwe spelling van 1 het Nederlands gaan hanteren. Het Groene Boekje ligt vanaf morgen in de winkels en dat is het officieuze startsein voor de invoering van de herziene spelling. Het nieuwe Groene Boekje, waarvan inmiddels al 125.000 pxemplaren zijn verkocht, is de {officiële woordenlijst zoals de Nederlandse Taalunie die heeft Vastgesteld. Daarin werken de Nederlandse en Vlaamse over heden samen ten aanzien van taaiaangelegenheden. De wijzigingen die nu wor den ingevoerd zijn beperkt. Het vorige Groene Boekje da teert uit 1954, toen voor een aantal woorden een voorkeur spelling en een toegelaten spel ding ging gelden. De belang rijkste nieuwe regel is dat de voorkeurspelling de enig offi cieel toegelaten spelling wordt. Het nieuwe Groene Boekje gaat 125.000 woorden tellen en Wordt daarmee aanzienlijk dikker dan de vorige editie met 67.000 woorden. De wettelijke ingangsdatum Van de nieuwe spelling is 1 (september 1997. De wettelijke verplichting slaat alleen op de [Overheid en op scholen. Ieder iander mag zelf kiezen hoe hij leen woord schrijft. een beter begrip en behande ling van (on)geluk moet de psy chiatrie behalve het lichaam ook de geest blijven bestuderen, aldus Van den Hoofdakker. „De psychiatrie lijkt soms ver deeld in twee scholen: de 'pra ters' en de 'drogisten'. Vroeger had vooral de eerste groep het tij mee: geluk werd beschouwd als het produkt van de geest, van 'cultuur'. Van het therapeu tisch gesprek verwachtte men alle heil. De gedachte dat kennis van het brein als materiële dra ger van de geest nuttig kon zijn, raakte op de achtergrond. Nu dreigen de rollen te worden omgekeerd. Kennis van de 'na tuur' van de mens en zijn 'biologische processen' lijkt voor de tweede groep voldoen de te zijn. Als chemie ongeluk kan bestrijden, zal de bron van het ongeluk ook wel liggen in de chemie, luidt de redenering". Volgens Van den Hoofdakker is echter de keuze tussen 'psy chiatrie van het brein' en 'psy chiatrie van de geest' onzinnig: ze kunnen niet zonder elkaar. leek» Sinds gisteren heeft Leek (vlakbij Groningen) een monument voor de joodse slachtoffers uit dit dorp. Het is een joods schooltje, waar de kinderen vroeger Hebreeuws leerden. Van de zeventig joden die in Leek woonden, overleefden 61 de oorlog niet. Het initiatief voor het monument werd genomen door de Samuel Levi-stichting. Het monument gaat dienst doen als informatie-centrum. foto wfa dfnnis huk den haag anp Het CDA en de WD willen dat de regering zich volgend jaar tijdens de herzieningsconferentie over het Verdrag van Maastricht hard maakt voor een eerlijker lastenverdeling binnen de Europese Unie. Tijdens een debat over de toekomstige finan ciële structuur van de EU kwamen de kamerleden Van der Linden (CDA) en Hoogervorst (WD) van daag met een motie waarin zij deze wens neerleg den. De fracties protesteren daarmee tegen de fi nanciële compensatie die Groot-Brittannië tot 1999 heeft bedongen van de overige EU-lidstaten. Londen vindt de eigen contributie aan de EU te hoog en kreeg in 1982 voor elkaar dat andere Eu ropese partners dit teveel zouden vergoeden. De Britse compensatie kost Nederland 400 miljoen gulden per jaar. CDA en WD willen minister van buitenlandse zaken Van Mierlo en staatssecretaris Patijn de op dracht geven tijdens de Eurotop in Madrid (15-16 december) het beginsel van een evenwichtiger lastenverdeling op de herzieningsconferentie agenda te plaatsen, met als uiteindelijke doel een lagere contributie voor Nederland. Buitenlandse Zaken is het in principe wel met het standpunt van de kamerleden eens, maar wil het onderwerp niet tijdens, maar pas na de confe rentie aan de orde stellen. Reden daarvoor is dat discussies over geld een te zware wissel op de bij eenkomst zouden trekken. brussel» anp De Nederlandse bevolking be hoort tot de best opgeleide bin nen de Europese Unie. Dat blijkt uit een onderzoek van het Europees bureau voor de statis tiek (Eurostat) over 1994. In de leeftijdsgroep tussen 25 en 59 jaar bleek 80 procent voortgezet onderwijs te hebben gevolgd tegen een gemiddelde van 57 procent in de Unie van twaalf lidstaten. Zweden, Fin land en Oostenrijk waren nog niet in het onderzoek opgeno men. Alleen in Duitsland lag het percentage iets hoger, op 84 procent. Uit het onderzoek blijkt voorts dat de opleidingskansen in de Unie voor de jongere ge neratie danig zijn verbeterd. In de leeftijdsgroep tussen 25 en 29 jaar heeft gemiddeld 67 pro cent een voortgezette opleiding genoten tegen 45 procent voor mensen die de vijftig zijn gepas seerd. Het onderscheid in opleiding sniveau tussen vrouwen en mannen begint met de jongere generaties snel te vervagen. Over 1994 bleken evenveel mannen als vrouweri (gemid deld 67 procent) een voortge zette opleiding te hebben ge volgd. In Nederland lag dat per centage op 86, evenveel als in Denemarken en slechts 2 pro cent minder dan in koploper Duitsland. In twee lidstaten, Spanje en Italië, is zelfs een om gekeerde trend waarneembaar. In de leeftijdsgroep tussen 25 en 29 jaar heeft 53 procent van de vrouwen een voortgezette oplei ding genoten, tegen 47 procent van de mannen. In Italië liggen deze percentages op respectie velijk 53 en 50. Spellingsraad had hele klus aan dertiende editie van Van Dale utrecht/den haag theo haerkens De nieuwe 'dikke Van Dale' is uit. Net voor de feestdagen werd gisteren in Den Haag de der tiende editie van dit standaardwerk van de Ne derlandse taal gepresenteerd. De nieuwe editie bevat net zoveel woorden als de vorige: 240.000. De vernieuwing zit hem dan ook niet in een uitbreiding, maar in een aanpassing aan de nieuwste spellingsregels. De nieuwste spellingsregels hebben een einde gemaakt aan enkele onduidelijkheden in de Ne derlandse taal. Ondubbelzinnig staat'nu vast hoe bastaardwoorden afkomstig uit een vreemde taal en samenstellingen moeten worden ge schreven. Over het gebruik van trema's, accen ten en koppeltekens kan geen misverstand meer bestaan. Op het eerste gezicht leken de nieuwe regels die de Nederlands-Vlaamse Taalunie eind augustus bekendmaakte, volkomen duidelijk. Het ver schijnsel 'voorkeurspelling' werd afgeschaft. Er mag dus niet meer gekozen worden tussen kos- metisch of cosmetisch. Insekt móet voortaan met een c en copie met een k. Daarnaast is een aantal regels vereenvoudigd. De pere- en bessebomen krijgen in het midden een 'n' toegevoegd. De logée raakt haar accent kwijt. Accenten vervallen, tenzij ze strikt nodig zijn voor de uitspraak. Soms worden ze vervan gen door koppeltekens: zeeëend wordt zee eend. Zo simpel als het leek, was het echter niet. Be halve de trefwoorden moesten ook de verklaren de teksten worden aangepast, maar met een uit zondering voor citaten. „Die moesten blijven zoals ze oorspronkelijk waren", vertelt prof. d- r. A. Neijt, hoogleraar Nederlandse taalkunde in Nijmegen en lid van de denktank van Van Dale: de spellingsraad.. De spellingsraad van Van Dale velde vele Salo- mons-oordelen. Bij het toepassen van de regel tjes stuitten de samenstellers van het nieuwe standaardwerk op steeds nieuwe problemen. Vulkaan moet voortaan met een k, zo had de Taalunie bepaald, maar wat moest er gebeuren met vulcanoloog? „We probeerden zoveel moge lijk consequent te zijn en dus kreeg vulkanoloog een k'. Zelfs deze richtlijn bleek echter niet hele maal vol te houden: 'akkoord' blijft bestaan naast 'accorderen'. De nieuwste aanpassing heeft de modernisering van de spelling niet dichterbij gebracht. Niet al leen insekt, maar bijvoorbeeld ook korpus en traktaat moeten vanaf 1 september 1997 als de nieuwe regels officieel van kracht worden voortaan met een c. Nivo, buro en kado zijn taboe, al blijft bistro be staan. „Je kunt er geen peil op trekken", erkent Neijt. „Het blijft een rommelig geheel, maar we hebben de problemen opgelost in de geest van de voorkeurspelling. 'Sjiek' kan niet meer en dus wordt het chic, chiquer en Haar stem stokt, de hoogleraar bladert driftig en grinnikt: „Chicst". 'Praeses' met 'ae' wordt 'preses', maar 'etiologie' weer 'aetiologie'. De hoogleraar geeft volmondig toe dat er een eind is gemaakt aan alle 'nieuw lichterij'. De spelling wordt weer elitair. „Er is lang niets aan gedaan. Misschien vinden men sen het nu weer de moeite waard om zich ervoor in te spannen", hoopt ze. Het gebruik van de verbindings-n is gestroom lijnd, maar het blijft oppassen. Zomaar overal een «tussenvoegen kon niet: 'aspergeplanten' en 'horlogemaker' met een n schrijven zou te gek zijn. De omstreden «volledig laten vervallen omdat je hem toch niet hoort, kon evenmin. „Staatsliedenbuurt gaf daarbij de doorslag", her innert Neijt zich. „Staatslieden is een bestaand meervoud, dat kun je niet zomaar veranderen". Toch schuilen er nog addertjes onder het gras. Bij zelfstandige naamwoorden die in het meer voud een s kunnen hebben, zoals secretaresse, weduwe, groente, steppe en ook syllabe, hoor je in het meervoud geen „En dan kun je hem ook niet schrijven", luidt de redenering. Dus krijgen groentesoep en steppegras geen Wel bewust besloot de denktank van Van Dale in dit geval bij personen ziin eigen weg te gaan: De Taalunie schrijft weduwepensioen zonder Van Dale echter kiest voor weduwenpensioen mèt een De kans op fouten wordt minder, maar het wordt er al met al niet echt gemakkelijker op. Ook Neijt schrijft niet foutloos, erkent ze. „Vorig jaar had ik in het Nationaal Dictee vijftien fou- den haag gpd-anp Winkels zullen maximaal twaalf zondagen hun deuren mogen openen. Dit voorstel van de PvdA krijgt zo goed als zeker de steun van de oppositie, waar door er een Kamermeerderheid voor zal ontstaan. De PvdA bleek gisteren, na af loop van het wekelijkse fractie- beraad, niet van plan te zwich ten voor de druk van de coali tiepartners. De sociaaldemocra ten houden vast aan het vorige week ingediende wijzigings voorstel. D66 en WD zijn teleurgesteld in de opstelling van hun coali tiepartner. Zij geven de voor keur aan het kabinetsvoorstel dat de openstelling op zondag aan de gemeenten overlaat. Volgens D66-woordvoerder Van Walsem voert de PvdA een 'achterhoede-gevecht'. „De PvdA staat met de ogen dicht naar de samenleving. Binnen twee jaar zullen de winkels als nog op zondag open mogen. De consument wil dat." Ook de WD denkt dat het resultaat dat de PvdA nu afdwingt, geen lang leven is beschoren. INdA-woordvoerster Van Zuijlen zei gisteren dat overleg met de coalitiepartners niet tot een compromis heeft geleid. Voor een meerderheid in de Tweede Kamer heeft de PvdA daarom de steun van CDA, Groen Links en eventueel de kleine christelijke partijen no- 1% Om die steun te verkrijgen dreigt de PvdA alsnog voor net kabinetsvoorstel te stemmen als haar eigen plan wordt afgescho ten. Het CDA, dat aanstuurt op maximaal acht winkelzonda gen, kiest hoogstwaarschijnlijk eieren voor zijn geld. „Wij staan tamelijk positief tegenover het PvdA-voorstel", aldus CDA- woordvoerder Smits. Excuses in krant voor in brand steken van kat almelo anp I)e 17-jarige Almeloër die sa men met een 12-jarig vriendje twee weken geleden een kul met benzine overgoot en in brand stak, heeft gisteren in enkele regionale kranten zijn excuses aangeboden aan de ei genaar van het dier. „Ik heb er zelf veel spijt van, want ik was de oudste. Dit bad nooit mo gen gebeuren", zo schrijft hij in Dagblad Tubantiu en de Twentse Courant. De kinder rechter had beide jongens op gedragen een excuusbrief te schrijven als voorwaarde voor hun invrijheidstelling. De kater 'Poesje' heeft de mishandeling niet overleefd. De dierenarts liet hem vorige week zondag inslapen. De poli tie verdenkt de jongens er ook van een andere poes te hebben gebruikt als voetbal. Daarbij zouden ze de pootjes van het dier bij elkaar hebben gebon den. Hoofdredacteur W. Timmer* van Dagblad Tuhantia is niet gelukkig met de actie van de rechter. Die heeft zijn op dracht aan de jongens gegeven zonder overleg vooraf met de krant. „De rechter gaat voorbij aan het feit, dat niet hij maar de hoofdredactie bepaalt wat er in de krant komt", aldus Tlmmers. Het Is ook niet de ge woonte van het dagblad brie ven te plaatsen die enkel zijn voorzien van initialen. Tlm mers heeft de brief toch laten opnemen omdat het besluit van de rechter op zichzelf al nieuws Is. De jongens moeten volgende week woensdag voor de kin derrechter verschijnen. den haag anp Steeds meer vrouwen kiezen voor een loopbaan bij de brand weer. Werkten in 1990 nog 144 vrouwen bij de korpsen, dit jaar zijn het er al 441. Een verdrie voudiging in vijf jaar tijd, heeft het ministerie van binnenland se zaken gisteren hekend ge maakt. Hoewel nog geen twee procent van het brandweerper soneel nu uit vrouwen bestaat, is het departement toch ver heugd over de ontwikkeling. Volgens het ministerie is de mannencultuur bij de brand weer sterker dan bij de politie, waar ongeveer dertien procent vrouw is.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5