Asielverzoeken Bosniërs voorlopig niet behandeld I Binnenland Schmitz zet streep door voetbalspelen in kranten Linschoten wil verbod op aanstellingskeuring ^Kamermeerderheid voor ^verzachting WAO-ingreep Verdriet om vermoorde klasgenoot Tatjana-kalender stuwt omzet Bavaria omhoog Randstad geeft uitzendkrachten geen contract voor onbepaalde tijd AHH... BOXSPRING...DAT SLAAPT! Het summum van slaapkomfort. De verende en gestoffeerde bedbodem geeft uw hele lichaam de juiste ondersteuning. Boxspring bedsystemen zijn er in vlakke en (elektrisch) verstel bare uitvoeringen. Bekleding in vele kleuren en dessins. In kombinatie met de juiste matras een ideale manier om slaap problemen voorgoed de wereld uit te helpen. De Dormaêl nachtrustspecialist adviseert u graag. frSLA APKAM ERS Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort Rotterdam Utrecht Veenendaal Zcfet Zwolle Ex-wethouders willen geld zien na vrijspraak brunssum-den bosch gpd ®De vier oud-wethouders en de voormalig gemeentesecretaris van Brunssum die van valsheid ch; 'n 8eschrifte werden verdacht, zijn gisteren in hoger beroep door het gerechtshof in Den Bosch vrijgesproken. Het is niet waarschijnlijk dat het openbaar ministerie nog cassatie zal aan tekenen bij de Hoge Raad. Twee van de advocaten hebben aan gekondigd schadeclaims te zul len indienen. De president van het Ge rechtshof, mr. W. Smulders, is van mening dat valsheid in ge schrifte niet wettig en overtui gend is bewezen. Opzet is niet aangetoond. ,,Dat geeft al aan dat het vonnis heel feitelijk is en •igenlijk geen mogelijkheid voor cassatie is," zegt een woordvoerder van het openbaar ministerie. Erkende vluchtelingen worden niet terug gestuurd De behandeling van asielverzoeken van Bosniërs is voor lopig opgeschort. Staatssecretaris Schmitz (justitie) heeft dit besloten naar aanleiding van het vorige week gesloten vredesakkoord in Dayton. Definitieve besluiten over de Bosnische vluchtelingen laat zij afhangen van het kabi netsberaad komende vrijdag, en het oordeel van de Tweede Kamer. Die debatteert waarschijnljk volgende week al over de kwestie. De meer dan twintigduizend Bosniërs die de afgelopen jaren erkend zijn als vluchteling, hoe ven volgens een woordvoerster van Schmitz hoogstwaarschijn lijk niet te vrezen voor gedwon gen terugkeer. Het is zeer onge bruikelijk dat erkende vluchte lingen worden teruggestuurd. Het ministerie gaat er voorals nog vanuit dat terugkeer alleen op vrijwillige basis kan. Volgens het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers voelt echter vrijwel niemand van de erkende vluch telingen ervoor uit zichzelf naar Bosnië terug te keren. Anders ligt dat voor de onge veer zesduizend Bosniërs wier aanvraag nog in behandeling is, of die een voorlopige verblijfs vergunning hebben gekregen. Het gaat om asielzoekers die na 1 januari 1994 naar Nederland zijn gekomen. In afwachting van het besluit over hun asiel aanvraag hebben zij direct na hun aankomst een vergunning gekregen op basis waarvan ze drie jaar hier kunnen blijven. Leden van de grote fracties in de Tweede Kamer hebben al uitgesproken dat zij terug zullen moeten als er daadwerkelijk vrede in Bosnië is. Volgens de woordvoerster van Schmitz is er geen sprake van dat nu al mensen worden terug gestuurd. Volgens haar is er ook geen enkele reden voor onrust onder Bosnische asielzoekers. Het ministerie opent een dezer dagen een meldpunt waar Bosnische asielzoekers informa tie kunnen krijgen over de stand van zaken. Bosniërs die nu nog ons land binnenkomen, wordt de toegang niet geweigerd. Zij worden net als voorheen onder gebracht in opvangcentra. Na de winterstop in het betaal de voetbal moet het afgelopen zijn met de voetbalspelen die kranten, weekbladen en ande ren organiseren. Staatssecreta ris Schmitz (justitie) is niet be reid de spelletjes nog langer te gedogen. Volgens de bewinds vrouw moet de Wet op de Kansspelen worden gehand haafd, ook al om liet aanbod aan kansspelen in de hand te houden. Schmitz heeft dit geant woord op vragen van het ka merlid Zijlstra (PvdA). Begin deze maand ontvingen de or ganisatoren van de spelletjes een brief van de procureurs generaal. Daarin werd meege deeld dat de voetbalspelletjes moeten verdwijnen. De procu reurs-generaal baseerden zich op artikel 1 van de Wet op de Kansspelen: Spelers hebben geen overwegende invloed op de uitkomst van het spel. Zou dat wel het geval zijn, dan zou het om een behendigheidsspel gaan waarvoor de wet niet geldt. Hoeveel mensen aan de spel letjes deelnemen, zegt Schmitz niet te weten. Volgens schat tingen gaat het om een half miljoen voetballiefhebbers. Zij stellen zelf teams samen op basis van transfersommen. Aan de hand van de echte re sultaten van de clubs in de competitie krijgt de samenstel ler van het team dan punten per speler. Wie de meeste pun ten vergaart, heeft gewonnen. Geen der organisatoren looft overigens hoge prijzen uit. Deelname is gratis. Werknemer 'met vlekjeniet aan de hak Staatssecretaris Linschoten (so ciale zaken) wil af van aanstel lingskeuringen voor sollicitan ten. Als werkgevers, vakbonden en keuringsartsen dat niet on derling kunnen regelen, komt het kabinet met een wettelijk verbod. Linschoten maakt een hard punt van het afschaffen van de keuringen omdat werk gevers steeds vaker werknemers met een 'vlekje' weren. Deze 'risico-selectie' kan nog erger worden als werkgevers straks het gehele ziektewetjaar het loon zelf moeten doorbeta len. Het afschaffen van de Ziek tewet, waar de Tweede Kamer vandaag verder over praat, stuit echter op verzet van de Senaat. Die wil het wetsvoorstel niet meer voor 1 januari behande len, de ingangsdatum die het kabinet voor ogen heeft. Lin schoten verkaarde gisteren alle moeite te doen de Eerste Kamer alsnog te overtuigen van een tij dige afhandeling van het voor stel. Lukt dat niet dan loopt het kabinet een klein deel van de geplande bezuiniging (negen honderd miljoen gulden in 1998) mis. PvdA en D66 in de Tweede Kamer, die het afschaffen van de Ziektewet steunen, vinden de opstelling van Linschoten rond de aanstellingskeuringen te slap. Zij willen dat de staats secretaris direct met een verbod komt. Een initiatiefwetsvoorstel daarvoor van D66 wordt bin nenkort ingediend. De WD kan zich wel vinden in de houding van Linschoten. voor het plan van zijn partijge noot Van Hoof de werknemer mee te laten betalen voor hun eigen zicktegeld. Ook een lagere uitkering dan zeventig procent van het loon, als 'prikkel' voor de werknemer om verzuim te voorkomen, krijgt geen steun van Linschoten. De staatssecretaris benadruk te dat de geraamde opbrengst van negenhonderd miljoen geen 'slag in de lucht is', zoals de oppositie eerder beweerde. Op verzoek van de partijen stuurde hij de Kamer gister avond twee concept-rapporten toe van het onafhankelijke Col lege van Toezicht Sociale Verze keringen (CTSV), over de effec ten van eerdere wijzigingen in de Ziektewet. Uit de onderzoe ken blijkt de in 1994 ingevoerde plicht voor werkgevers om het ziektegeld de eerste twee (kleine bedrijven) danwel zes weken (grotere bedrijven) zelf te beta len, het ziekteverzuim behoor lijk heeft teruggedrongen. De onderzoekers van het CTSV spreken zelfs van een 'trendbreuk': het langdurig ver zuim daalde met 23 procent. De bezuiniging die door de wets wijziging in drie jaar werd be oogd, is in 1994 al bereikt. Naast minder geld aan uitkeringen gingen ook de uitvoeringskos ten omlaag. Werkgevers, zo blijkt, voeren een straffer ver zuimbeleid. De voorlopige conclusies uit de rapporten duiden erop dat het volledig voor rekening van de werkgever brengen van het ziektewetjaar, forse effecten kan hebben. De onderzoekers waar schuwen evenwel dat er ook sprake kan zijn van een eenma lig schokeffect in 1994, waarna een terugval kan optreden. Luitjens wil paspoort en naar Canada den haag gpd Oorlogsmisdadiger Jacob Luitjens (76) vindt dat hij ten onrechte lang moet wachten op een verblijfsvergunning voor Nederland. Hij zei dat gisteren in NOVA. Luitjens wil naar zijn vrouw in Canada en heeft voor een paspoort die vergunning nodig, l.uitens kwam in maart vrij na een gevangenisstraf van zes jaar. Hij werd in 1989 ver oordeeld tot tien jaar cel we gens oorlogsmisdaden Luitjens, die in Drente hulp-landwacht was en bekend stond als De Schrik van Roden, werd bij ver stek tot levenslang veroordeeld voor de dood van twee verzet strijders. De laatste jaren woon de hij als hoogleraar in Vancou 'OENSDAG 29 NOVEMBER 1995 Stemmen voor nieuwe gemeenteraad wukbu duurstede» Ongeveer 150.000 inwoners van Den Bosch, Wijk bij Duurstede en elf kleine gemeenten mogen vandaag naar de stembus. Door de gemeentelijke herindeling van beide regio's, die op 1 januari van kracht wordt, moeten in totaal vijf nieuwe gemeenteraden gekozen worden. In de omgeving van Den Bosch worden tien gemeenten teruggebracht tot vier. In de provincie Utrecht gaan Wijk bij Duurstede, Langbroek en Co- then op in een nieuwe gemeente. De overheid is al jaren bezig een groot aantal gemeenten samen te voegen om ze goedkoper en slagvaardiger te laten functioneren. Werknemers AbvaKabo achter CAO zoetermeer» De werknemers van de ambtenarenvakbond Abva Kabo hebben gisteren ingestemd met een nieuwe collectieve ar- 1 beidsovereenkomst. De tweejarige CAO voor de vierhonderd werknemers voorziet in een loonsverhoging van in totaal 3 pro cent en een structurele eindejaarsuitkering van 1,5 procent dit slij- jaar en 2 procent volgend jaar. Bovendien zijn werkgelegen- am| heidsafspraken gemaakt, an "«Stapels kaarten voor Van Mierlo e* den haag 'Een groot succes', noemt de werkgroep Omslag de er"i actie om aan minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) een briefkaart te sturen met een scherp protest tegen de Franse kemproeven in de Stille Oceaan. De werkgroep liet ongeveer een maand geleden elfduizend kaarten drukken, waarin Van Mierlo wordt opgeroepen de Franse ambassadeur in Nederland uit te va| wijzen. „Alle kaarten zijn nu op. Maar we laten er vijfduizend nieuwe bijmaken", zegt Dick Verheul van de werkgroep. In een Z1J| brief aan de werkgroep heeft Van Mierlo intussen laten weten dat hij 'heel veel kaarten' heeft ontvangen. esi Acht circussen bundelen zich vete Roosendaal Acht Nederlandse circussen en circusondernemers ijk hebben zich gebundeld in de Vereniging van Nederlandse cir- riin- cusondernemingen (VNCO). De acht hebben zo een gezamen- d lijk aanspreekpunt voor de gemeenten die voorstellingen willen, nd Ook willen ze meepraten over nieuwe gemeentelijke regels. Het is de acht een doom in het oog dat Nederland de laatste jaren wordt overspoeld met 'malafide buitenlandse circussen'. Die vormen oneerlijke concurrentie, vindt de VNCO. Tegen goede en correct geëxploiteerde concurrenten heeft de vereniging geen bezwaar. Geen sluiting Zeeuwse NS-stations middelburg» De plannen van de Nederlandse Spoorwegen on vier kleine stations op de Zeeuwse lijn te sluiten, zijn van de baan. Ook het idee om de rechtstreekse intercity-verbinding tus sen Vlissingen en Amsterdam te schrappen is van tafel. Tegen de voorgenomen sluiting van de stations Rilland-Bath, Krabbendij- ke, Kapelle-Biezelinge en Arnemuiden was enorm veel verzet ge- Initiatiefwet stemrecht niet-Nederlanders den haag De PvdA-fractie in (ie Tweede Kamer overweegt een wetsvoorstel in te dienen dat niet-Nederlanders het recht geeft om voortaan ook bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer een stem uit te brengen. Zij mogen nu al stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen. PvdA-kamerlid Rehwinkel denkt erover met zo'n voorstel te komen, als minister Dijkstal blijft bij zijn weigering zelf op korte termijn met een standpunt over dit stemrecht te komen. Vrees voor lot van vluchtelingen hengelo De Syrisch-orthodoxe gemeenschap in Twente vreest voor het lot van ongeveer-zestig geloofsgenoten die in Neder land verblijven en geen zicht hebben op een verblijfsvergunning. De uitgeprocedeerde vluchtelingen willen niet terug naar hun land van herkomst, omdat ze daar (in Syrië, Turkije of Libanon) naar eigen zeggen als christenen worden vervolgd. Voorzitter H. Aydin van de vereniging Baradaeus heeft gisteren staatssecre taris Schmitz (justitie) per fax dringend verzocht 'de positie v; uitgeprocedeerde Syrisch-orthodoxe christenen opnieuw te b )e Tweede Kamer stemt vrijwel amerbreed in met verzachting an de ingreep die sinds 1 au gustus 1993 duizenden WAO'ers hun uitkering kostte of een uit keringskorting opleverde. Het wetsvoorstel van staatssecreta- Linschoten (sociale zaken) in ieder geval twee catego- n WAO'ers enigszins te ont- zal het deze week in de Tweede Kamer halen. Dat betekent dat alle WAO'ers (die op 1 augustus 1993 tussen 45 en 50 jaar waren, alsnog irecht krijgen op een uitkering (zonder een korting voor inkom- jsten van de partner of voor ei- |gen vermogen (eigen huis). Die vervolguitkering in de WW be loopt 70 procent van het wette lijk minimumloon. Daar komen toeslagen bij voor afhankelijke familieleden van 20 tot 30 pro cent. Uitbreiding van de regeling is gisteren voorgesteld door PvdA en D66. De WD wil niet mee doen, zodat de twee resterende coalitiepartners afhankelijk zijn van CDA en de oppositie. Het gaat om uitbreiding van het so ciale vangnet tot WAO'ers die op 1 augustus 1993 een uitke ring kregen, nadien zijn her keurd en daarna volgens de ou de keuringsnormen hun uitke ring gedeeltelijk of geheel verlo ren. Het CDA-kamerlid Bies heuvel vindt het te veel van het goede en vreest uitvoeringspro blemen. Staatssecretaris Lin schoten wijst het amendement i de hand. Vrijlating in ruil voor gouden tip serieverkrachter Justitie heeft eerder deze maand een 38-jarige gedeti neerde zwart op wit vrijlating beloofd in ruil voor de gouden tip over de serieverkrachter van Utrecht. Dat bevestigt zaaksoffi cier mr. O. Brouwer. De tipge ver, die toen nog in voorarrest zat omdat hij in Amsterdam op een politieagent was ingereden, had zelf contact gezocht met het rechercheteam in Zeist. Hij beweerde de serieverkrachter te kennen. De officier stelde ver volgens een verklaring op waar in hij de opheffing van het voor arrest én de door justitie uitge- loofde beloning van 25.000 gul den toezegde. Het document is gisteravond getoond in het RTL 1-programma Peter R. de Vries, m isdaad i 'erslaggei >er. Brouwer benadrukt dat hij geen kwijtschelding van de nog door de rechter op te te leggen straf in het vooruitzicht heeft gesteld. Overigens hoefde de of ficier zijn beloftes niet in te los sen omdat de naam die de tip gever noemde niet die van de meest gezochte man van Utrecht en omgeving bleek te zijn. De gedetineerde is door de politierechter veroordeeld lot zes maanden. Agent gedood na achtervolging LOSSER GPD Een 39-jarige politieman uit Ixisser is gisteravond doodge schoten. Hij werd door een nog onbekende dader, die hij in zijn politieauto had achtervolgd, door het hoofd geschoten. De Nederlandse en Duitse politie werken in het onderzoek nauw samen. De agent was in een op vallende politieauto vanuit zijn woonplaats Losser op we* om een collega uit Oldenzaal op te halen. Voor zover is na te gaan. werd onderweg zijn aandacht getrokken door een auto met een Duits kenteken. De politie man wilde de wagen controle ren en gaf een stopteken. Toen de man daaraan geen gehoor gaf zette de politieman de ach tervolging in. Vanaf dat moment hield het mobilofoonverkeer op. Als laatste bericht gaf de agent door dat hij zich vermoedelijk op Duits grondgebied bevond. Vrijwel onmiddellijk daarna zette de politie een zoektocht in. De agent werd uiteindelijk dood aangetroffen, liggend naast zijn dienstauto op een weg net over de grens. De poli tie heeft tot laat in de nacht de omgeving afgezet en tot ver in de omtrek controles uitgevoerd, die tot nog toe niets hebben op geleverd. In het Brabantse Lieshout, de bakermat van Bavaria, hangt ie op de slagersafdeling van de plaatselijke supermarkt: de ka lender met prikkelende plaatjes van Tatjana. De Brabantse brouwer biedt hem gratis aan bij de aanschaf van 36 flesjes uit het assortiment. Bavaria heeft het nog nooit zo druk gehad in deze tijd van het jaar. De kalenders, en dus ook de flesjes bier, gaan als warme broodjes over de toonbank. „We draaien momenteel op hetzelfde niveau als tijdens een hete zomer om aan de vraag te kunnen voldoen. Dat betekent dat iedereen heel hard werkt", zegt marketingmanager Thijs Thijssen, de geestelijke vader van de kalender, met gepaste trots. De bier-gigant heeft er alles bij elkaar 500.000 laten druk ken. Aanvankelijk zouden er dat veel minder zijn, maar de be langstelling bij de slijters en de overige detailhandel was zo groot dat uiteindelijk besloten werd een half miljoen kalenders op de markt te brengen. Wan neer die allemaal worden afge zet betekent dat gelijktijdig een omzet van 18 miljoen flesjes bier. Dat niet alle slijters ingeno men zijn met de Tatjana-kalen der deert i hijssen niet „We we ten dat de detaillisten van de keten ..«li en >.>u van <i<- be drijfsleiding opdracht hebben gekregen de kalenders terug te sturen Ach, dat is een interne beslissing. Ik vind het jammer maar respecteer dat wel", aldus Thijssen. Echt begrijpen doet het hij niet. Het zijn immers WO «nota» plaalji's. „Integendeel", zegt hij. „Het zijn hele nette foto's. Daar is Het 15-jarige meisje uit Eindhoven, dat zeven weken lang werd vermist en vorige week vermoord werd gevonden, is gisteren onder grote belangstelling begraven. Bij de begrafenis waren vooral veel kinderen aanwezig die het slachtoffer van school kende. foto ruud hoff »anp gen mensen die in de toekomst veel langer dan het tot nu toe gebruikelijke halfjaar via het uitzendbureau werken, recht op loondoorbetaling. „Wie enkele jaren heeft gewerkt, heeft recht op een paar maanden loon als er geen werk meer is", aldus Van Haasteren. Volgens hem is zo'n 'multi-funclie-contract' passender voor een uitzend kracht dan een arbeidscontract voor onbepaalde duur. Het uit zendbureau wordt door de loongarantie geprikkeld een an dere klus te vinden voor de uit zendkracht, waardoor deze vrij wel zeker kan zijn van werk. Randstad is wel bereid om voor mensen die meer dan twee jaar via het uitzendbureau wer ken, een pensioen op te bou wen. Wat Van Haasteren betreft hoeft dat niet te betekenen dat er twee jaar full time via Rand stad is gewerkt. Welke referte- eis het uitzendconcern wel stelt, is nog niet bekend. piemen «anp Randstad Holding is niet van plan om uitzendkrachten een arbeidscontract voor onbepaal de duur te geven. Wel wil Rand stad bepaalde uitzendkrachten 'multi-functie-contracten' ge ven met 'minstens zoveel werk zekerheid', zo heeft directielid F. van Haasteren meegedeeld. Momenteel mogen uitzend krachten niet langer dan zes maanden bij een bedrijf wer ken. De verwachting is echter dat deze termijn binnenkort op de helling gaat. Minister Melkert (sociale zaken en werk gelegenheid) werkt aan een no ta over flexibilisering, die onder meer over uitzendkrachten zal gaan. Randstad is echter niet van plan om mensen die hun uit - zendwerk in een baan willen omzetten, een contract voor on bepaalde duur te geven. Dat is een wens van de vakbeweging. „Als uitzendbureau moet je voorzienbare risico's lopen. Ik kan geen blanco cheque afge ven", betoogt Van Haasteren. Volgens hem zal het voor een uitzendbureau veel moeilijker zijn een overtollige kracht te ontslaan dan voor andere be drijven. De rechter of de direc teur van het arbeidsbureau zal zeggen dat er bij een uitzend bureau altijd wel een functie is, zo redeneert Van Haasteren. Als het aan Randstad ligt, krij-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3