etos kom er eens ruiken... S9< 36.95 KNVB wil uitzendrechten I tot het jaar 2000 vastleggeii Gereduceerde straf voor Tapie Werder Bremen houdt rijen gesloten I6.95 Hoger beroep scheidsrechter Jol dient naar verwachting eind januari Sport Yenezia Dune C'est la vie Van Gils 29*0 18. 95 ...meer dan 250 verrassend voordelige Topgeuren bij volop in aktie CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONpERWATER, 071 -5356 Het crisisberaad bij Werder Bremen heeft begin deze week tot resultaat gehad dat trainer Aad de Mos met het bestuur, de manager en de spelers heeft afgesproken de rijen voorals nog gesloten te houden. Het beraad dat aanvankelijk pas voor dinsdag op de agenda stond, was een etmaal ver vroegd. In een open en constructieve discussie bogen de betrokke nen zich over de nijpende situ atie van de club, die in de com petitie al negen wedstrijden achtereen geen overwinning heeft behaald. Over het bespro kene werd niets anders naar buiten gebracht dan de conclu sie dat de problemen geza menlijk dienen te worden op gelost. Na vijftien wedstrijden staat Werder Bremen, vorig jaar tweede achter Borussia Dort mund, op de tiende plaats in de Bundesliga. Bremen verloor vorige week in Kindhoven de eerste wedstrijd in de derde ronde van het UEFA-bekertoer nooi tegen PSV. Intussen trok enfant terrible Mario Basler, het afgelopen weekeinde door De Mos op nieuw bij wijze van straf buiten de ploeg gelaten, het boete kleed aan. „Ik heb vele fouten gemaakt", zei de international in een interview met Sport- Bild. „Daarom wil ik me van nu af aan uitsluitend op het voet bal concentreren. Anders trek ik toch aan het kortste eind." Basler meldde dat hij door alle verwikkelingen rond zijn persoon van fans van Werder Bremen vijftig tot zestig serieu ze telefonische dreigementen had gekregen op zijn hotelka mer waar hij sedert de schei ding van zijn vrouw verblijft. „Ik weet inmiddels wel dat het in Bremen een beetje heet on der mijn voeten aan het wor den is. Ik zal heel goed op mijn tellen moeten passen." Toen Basler vorige week dinsdagavond laat na het eer ste duel met PSV op het vlieg veld van Bremen terugkeerde, bleek zijn auto te zijn openge broken. „Ik denk dat mijn wa gen er met opzet is uitgepikt. Er stonden nog heel wat ande re auto's, maar de dieven had den het alleen op mijn auto voorzien. Dat kan haast geen toeval geweest zijn." Voor zijn eigen zwakke pres taties in de laatste wedstrijden had Basler een logische verkla ring. „Ik ben ook maar een mens", zei hij. Martijn Lindenbergh kijkt met kromme tenen naar jinale DEN HAAG GPD Met 'kromme tenen' heeft NOS-regisseur Martijn Lindenbergh gisteren naar de tele visiebeelden van de wereldbeker-finale tus sen Ajax en Gremio gekeken. Lindenbergh noemt de wijze waarop de Japanners de wedstrijd in beeld brachten 'een voorbeeld van hoe het niet moet'. Lindenbergh: „Er zijn te veel camera's ge bruikt, wel een stuk of veertien. Daardoor krijg je een heel onrustig beeld. Het waren shots van veel te grote afstand öf van te dichtbij. Belangrijke momenten in de wed strijd werden daardoor gemist. In Europa wordt gemiddeld met negen camera's ge werkt. Dat geeft een veel beter resultaat." Lindenbergh is op zijn vakgebied een in ternationale grootheid en wordt om die re den steeds vaker bij grote sportevenemen ten uitgenodigd om de regie voor zijn reke ning te nemen. „Maar de Japanners zijn heel hoffelijke mensen en hebben te veel eergevoel om kennis van buiten in huis te halen. Dan krijg je dit. Je kunt moeilijk an ders verwachten, want ze hebben totaal geen ervaring met het in beeld brengen van voetbalwedstrijden." Lindenbergh, die zeven wedstrijden op het WK-voetbal in Amerika regisseerde, is van mening dat het gebodene in géén ver houding staat tot het geld dat de NOS voor de rechten moet betalen. „Het is leuk om zo'n finale uit te zenden, maar als je ziet WERELDGEUREN VOOR SPECTACULAIR LAGE PRIJZEN trial kit J&TC eau de toilette vapo 30 ml. eau de toilette vapo 50 ml. 28? 17.95 after shave vapo 30 ml. Natuurlijk zijn bij ETOS alle Wereldgeuren spectaculair laag geprijsd (tot 80% korting) Een greep uit ons assortiment: Anaïs Anais, Eden, Giorgio Beverly Hills, Laura, Sabatini, LEau d'Issey, Jean Paul Gaultier, Kenzo, Opium, Roma, Ysatis, Caractére, Fahrenheit, Hugo Boss, Kouros, Ronta Uomo, Venezia Uomo. Haal het ETOS geurcnnieuws met het volledige assortiment feestaanbiedingen bij één van de 260 ETOS winkels. Akiies gelden i/m 5 december 1995. Maar op is op. Prijswijzigingen voorbehouden Idee van eigen voetbalkanaal nog niet haalbaar i hoe de wedstrijd bij de mensen in de huis kamer wordt gebracht, vergaat het lachen je wel. Om waar voor ons geld te krijgen, zet ten we steeds vaker eigen mensen in. Dat hebben we bij Nederland-Malta ook al ge daan. In de toekomst zal dat vaker gebeu ren." Lindenbergh is door de organistaie van de Olympische Spelen in Atlanta gevraagd de atletiek-marathon te regisseren. „In de Verenigde Staten besteden ze dat soort za ken gewoon uit als ze weten dat anderen het beter kunnen. Dat ligt in Japan wel wat anders. In 1998 worden de Olympische Winterspelen in Nagano gehouden. Nou, dan ga je dus hetzelfde krijgen als met deze wereldbekerfinale. De KNVB wil alle uitzendrechten van het nationale prof- en amateurvoet bal tot medio 2000 vastleggen. De tien kandidaatkopers kunnen daar om uitsluitend intekenen op vierjari ge contracten. Dat bleek dinsdag middag in Zeist tijdens een perscon ferentie van de Stuurgroep mediabe leid over het bidbook inzake de ver koop van het complete voetbalpro- dukt aan omroep- en produktiebe- drijven. De KNVB is voorlopig afgestapt van het idee de uitzendrechten en de produktie van de voetbalbeelden in eigen beheer te nemen. Daartoe zou de bond dan een eigen tv-ka- naal moeten oprichten. „Dat alternatief blijft onze aandacht houden, maar is op dit moment voor de KNVB nog te hoog gegre pen", zei sectiebestuurslid Peter Groenen boom, belast met commerciële zaken. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft twee mogelijkheden om de tv-rechten on der te brengen. Of bij één partner, zoals nu met de nationale competities bij de NOS, waarmee het contract in juni 1996 afloopt. Of bij verscheidene zendgemachtigden. Ge zien het sterk vergrote aanbod van voetbal- produkten en gezien het pittige eisenpakket dat de KNVB in het bidbook presenteert, lijkt een samenwerking met en tussen meerdere maatschappijen meer dan waar schijnlijk. „Een combinatie is heel goed mogelijk", erkende Arie van Eijden, directeur commer ciële zaken. De volgende bedrijven hebben interesse getoond: Supersport, NOS, Hol land Media Groep (RTL/Veronica), SBS, Ar cade, Endemol, IDTV, UFA, Global Sports Marketing, D&D/K&B Events en één nog niet nader omschreven concern. Zij hebben tot 15 december de tijd om met financiële en beleidsmatige voorstellen te komen. Daarna wil de KNVB binnen een ruime maand een besluit nemen. Tijdens de algemene voorjaarsvergadering van de profsectie op 22 februari legt de bond de nieuwe contracten ter goedkeuring aan clubs en spelers voor. De KNVB biedt in het bidbook zeven voetbalprodukten aan: de eredivisie, de eer ste divisie, Amstel Cup, Super Cup, de inter lands van het Nederlands elftal, de inter lands van het Olympisch elftal en het KNVB-journaal. Dat is een werktitel waar onder bijvoorbeeld het jeugd-, amateur- en zaalvoetbal vallen. Van dat laatste program ma, dat wekelijks een uur op de televisie te zien moet zijn, dient een wervende werking uit te gaan. „Maar aan de journalistieke vrijheid tornen we niet", verzekerde Van Eijden. Bij de uitzending van één of meer voet balprodukten dient de betreffende maat schappij aan nogal wat (kwaliteits)eisen en voorschriften te voldoen. Een korte opsom ming: 1. Opname en uitzending in enige vorm van alle wedstrijden van de eredivisie, eerste divisie en Amstel Cup (vanaf de zes tiende finales), 2. Afzonderlijke program mering van elk afzonderlijk voetbalprodukt, 3. Eigen intro en eigen decor voor elk afzon derlijk voetbalprodukt, 4. Een vaste en her kenbare programmering, 5. Vaste hantering van de namen van de voetbalprodukten (PTT Telecompetitie en dergelijke). 6. Be trokken hoofdsponsors moeten voorrang krijgen bij de verkoop van de beschikbare reclametijd, 7. Uitzending van promotie filmpjes de hele week door om het stadion- bezoek en het tv-kijken te bevorderen, 8. De uitzendrechten hebben een eenmalige sta tus, inclusief het recht op een herhaling binnen 24 uur. Daarna mag de KNVB de rechten verder uitbaten, 9. Een aantal pagi na's op Teletekst voor de KNVB en de prof clubs uit service- en promotie-oogpunt. '„Al deze eisen brengen we in de onder handelingen met onze potentiële partners naar voren", stelde Van Eijden. „We ver wachten geen problemen, omdat we in de vele discussies in het voortraject deze ver langens al bij de mogelijke afnemers heb ben neergelegd. Ook het Commissariaat van de Media is op de hoogte gesteld. Nie mand hoeft bang te zijn dat we van het voetbal in Nederland een commerciële kerstboom maken. Alle punten in de nieu we contracten zijn passend en moeten ook binnen de Mediawet passen." De KNVB heeft nu nog tv-contracten met de NOS en met het internationale bureau UFA. Onder de huidige afspraken koi[ jaarlijks 27 miljoen gulden binnen. Een ve dubbeling van dat bedrag lijkt mogelij! Voor het exclusiviteitsrecht op de tw| competities en op de KNVB-beker betaj de NOS 17 miljoen, plus een variabel bj; drag voor rechtstreekse uitzending. doorverkoop aan abonneezender Supei^ port komt 3 miljoen binnen. J' UFA kocht in 1993 de rechten van j wedstrijden van het Nederlands elftal vol een bedrag van 22 miljoen gulden. Dat col tract loopt komende zomer af, zonder q1 de KNVB aan alle voorwaarden heeft vi daan. „We spelen bij voorbeeld slechts één plaats van de contractueel overeen gel men twee oefenwedstrijden tegen Duil land", verklaarde Van Eijden. „Dat komt KNVB op een boete van 1,7 miljoen guldi te staan." Volgens Peter Vogelzang, directeur taald voetbal van de KNVB, is geld niet belangrijkste uitgangspunt geweest bij samenstelling van het bidbook. „Het g« ons primair om de beste manier om zovi mogelijk toeschouwers in de stadions krijgenliet hij weten. „Ook willen we veel mogelijk kijkers bij voetbalwedstrijdi op televisie trekken. Maar daarbij waken wel voor een overdaad aan voetbal op buis. Want dat zou de ontwikkeling van sport alleen maar schaden." i Engelse bond met Sky in zee De Engelse voetbalbond (FA) heeft de te levisierechten van de Premier League ei de nationale beker. FA-Cup, voor vijf jaa verkocht aan Sky Television. De satelliet zender van de Australische mediamag naat Rupert Murdoch betaalt ruim 30( miljoen gulden voor de rechten. De club uit de hoogste Engelse divisie mogei tweederde van het bedrag verdelen. De onvoorwaardelijke gevange nisstrafvan Bernard Tapie is te ruggebracht van een jaar naar acht maanden. Dat besloot het hof van appèl in de Noordfranse plaats Douai gisteren in hoger beroep. Op 15 mei was de oud-voor- zitter van Olympique Marseille door een rechtbank in Valen ciennes veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf waarvan een jaar voorwaardelijk. Nu werd een straf uitgesproken van opnieuw twee jaar, maar met zestien maanden voorwaarde lijk. Tapie, een 52-jarige ex-miljo- nair en voormalig minister, werd veroordeeld wegens om koping van spelers van Valen ciennes in 1993 en het beïn vloeden van getuigen. Het doel van de omkoping was dat de spelers van Marseille langer rust zouden krijgen voor de finale van de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen tegen AC Milan. Marseille won zowel van Valenciennes als AC Milan met 1-0. In cassatie Tapie hoeft niet onmiddellijk de gevangenis in. Hij geniet we gens zijn functie als afgevaar digde in het Europees parle ment nog onschendbaarheid. Advocaat Jean Yves Lienard van Tapie kondigde onmiddellijk na het vonnis aan in cassatie te zullen gaan. Dat is de hoogste beroepsmogelijkheid in Frank rijk. Tapie kreeg tevens een boete van circa 6500 gulden en hij mag gedurende drie jaar geen openbare functies bekle Bernard Tapie bij het verlaten van de rechtzaal. den. Oud-minister Jacques Mellick werd wegens het verstrekken van een vals alibi aan Tapie ver oordeeld tot een jaar voorwaar delijke celstraf, een boete van 6500 gulden en twee jaar uit sluiting van een openbare func tie. Oud-manager Jean-Pierre Bernès kreeg 18 maanden voor waardelijk en een boete van 5000 gulden. De straffen van de overige betrokkenen zijn: een jaar voorwaardelijk en een boe te van 3500 gulden voor oud voetballer Jean-Jacques Eydelie van Marseille, zes maancf voorwaardelijk en 1750 gulc", boete voor oud-spelers Joij* Burruchaga en Christophe Ib bert van Valenciennes en q*" maanden voorwaardelijk v echtgenote Marie-Christine \tï Robert. DEN HAAG «GPD Dick Jol gaat in hoger beroep tegen de uitspraak in kort ge ding die de rechtbank in Utrecht onlangs deed. Dit heeft de voetbalscheidsrechter beslo ten na overleg met zijn Haagse advoéaten. Het hoger beroep dient naar verwachting eind ja nuari. De Scheveningse voetbal scheidsrechter verloor twee we ken geleden in Utrecht het kort geding dat hij had aangespan nen tegen de KNVB. Hij was door de voetbalbond buitenspel gezet omdat hij in opspraak was geraakt. Jol werd er van be schuldigd dat hij had gegokt op wedstrijden die door hemzeif werden geleid. Jol eiste in kort geding dat een wijze man een grondig onderzoek zou doen. Ook eiste hij doorbetaling van zijn inkomsten. Beide eisen werden afgewezen door de Utrechtse rechter. Het comité 'Jol terug op de velden' heeft inmiddels zo'n twintig reacties ontvangen. „Een verheugend aantal", aldus woordvoerder Rob Wursten. „We praten toch over een be trekkelijke korte periode waarin deze reacties werden opge stuurd". Het comité dat zich het lot van Jol heeft aangetrokken, stuurde vorige week zo'n twee honderd brieven naar onder an deren de voorzitters en trainers in het betaalde voetbal, spelers raden en tientallen prominen ten. In de brief en bijgevoegde antwoordkaart wordt de vraag gesteld 'of u van mening bent dat, indien er een gedegen en integer onderzoek heeft plaats gevonden en als hieruit blijkt dat Dick Jol niet schuldig is aan de hem ten laste gelegde feiten hij wederom kan worden aan gesteld als scheidsrechter in het betaalde voetbal?'. Reacties Tot nu toe reageerden acht tj^J ners positief: Foppe de Hi (Heerenveen), Hans Western' (FC Groningen), Huub Stevf t (Roda JC), Fritz Korbach Graafschap), Piet Schrijvers 1 Zwolle). Hans Eijkenbrd (Dordrecht), Jan Schultj, (Veendam) en Jan Pruijm mond Sport). Ook zeven porlersverenigingen lieten 1 'ja' blijken: Fortuna Sitt^ Sparta. Heerenveen, Utrecht, Dordrecht, Camb en Veendam.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 24