'Het is een dooie boel' BOLLEN Die scheidsrechter had Geen 'Van Breukelen-gevoel' bij Van der Sar ie auto moeten krijgen' Sport Prijs is voor goed doel fOENSDAG 29 NOVEMBER 1995 21 Scolari trots ondanks verlies Luiz Felipe Scolari was trots op zijn spelers. De coach Gremio had weliswaar verloren maar de nederlaag was te Hragen, vond hij. „Ajax was het meest in balbezit. Het was moei lijk met tien tegen elf, maar we deden het goed, we haalden de [trafschoppen. Ajax is een superelftal. Het maakt veel doelpun- len in Europa. Maar het slaagde er niet in te scoren tegen ons. Dat was zeker een verdienste van mijn spelers." Scolari was ui- eraard teleurgesteld over het resultaat. „Mijn jongens ook, een jaar konden hun tranen niet bedwingen. Maar met dit verlies, le manier waarop, kan ik leven. En mijn spelers ook over een jaar dagen. Zij hebben zich 100 procent gegeven. Het geluk lag lij Ajax." ^Slagveld' is te overzien Volgens Piet Bon, clubarts van Ajax, was het slagveld na 'de wedstrijd om de wereldbeker tegen Gremio te overzien. Een linke kneuzing bij Kluivert was het ergste. „Een paar forse stre pen rechts op zijn scheenbeen. Daar zaten een paar noppen in." pe speler in kwestie klaagde niet over de hardheid van Gremio. ".Afgezien van die actie tegen mij vond ik het nog wel meeval len." Dat hij die strafschop miste had een andere oorzaak, maar welke wist hij niet. „Ik raakte de bal goed, maar die ging naast. Tja, zoiets gebeurt." Rivarola kreeg de rode kaart voor de betref fende actie tegen het scheenbeen van Kluivert. Volgens een jroot deel van de Ajacieden kreeg hij rood 'in de herhaling'. Van der Sar: „Die scheidsrechter zag op dat grote beeldscherm dat in net stadion hing, de herhaling. Pas daarna stuurde hij die speler iet veld uit. Moeten ze vaker doen, zo'n beeldscherm. Dan wa- •en die twee doelpunten van ons tegen Real Madrid ook niet af- jekeurd." an Praag wil terugkomen Iokyo» Het gerucht ging dat Ajax over Tokyo dacht als 'eens Inaar nooit meer'. Volgens voorzitter Van Praag is die veronder stelling onzin. „Als het even kan komen we terug. Waarom niet. Natuurlijk zijn we het niet geheel eens met het geld wat te ver- lienen is (ongeveer zes ton voor beide partijen), daarover willen Ive nog wel eens met de instanties van gedachten wisselen. Maar Linnen we dit seizoen de Europa Cup, dan gaan we weer naar Voor hetzelfde geld. Een druk programma hoort echter een topclub." be voorzitter had verschrikkelijk in spanning gezeten. „Maar lijk nu naar dat plaatje, gegraveerd in die wereldbeker. 1972: Éaar staat ook al de naam van Ajax." Maar staat die van Feye- loord ook niét ergens? Van Praag: „Ja ja. Feyenoord 1, Ajax 2." Eerste Europese winst sinds '91 ■okyoAjax is de eerste Europese winnaar van de officieuze we reldbeker sinds 1991. In dat jaar won Rode Ster Belgrado met 3-0 Ian Colo Colo uit Chili. Daarna gingen Barcelona (tegen Sao Paulo), en Milan (tegen Sao Paulo en Velez Sarsfield uit Argenti nië) de mist in. Sinds de invoering van de Champions League in 1992 won geen enkele Europese topclub in Tokyo. Europese j:lubs hebben een 'natuurlijke' achterstand op hun Zuidameri- ifaanse tegenstanders. Hans Ooft, trainer van het Japanse Jubilo jjwata, weet waarom: „ln Zuidamerika is dit de belangrijkste wedstrijd van het jaar. Alles wordt er voor opzij gezet. De clubs inrijgen van de bond ook alle ruimte in de voorbereiding." ,Spionagetrip Pronk goud waard roKYQTonnie Pronk, hoofd van de scouting en meesterspion /an Ajax, reisde naar Argentinië om Gremio aan het werk te zien n de Zuidamerikaanse Supercup. Pronk zag veel en noteerde al- e|es. 'Baas' Louis van Gaal hield het lijvige rapport zaterdag nog jmhoog. Drie dagen later stopte doelman Edwin van der Sar de terste strafschop, van Dinho. Hij dook precies naar de hoek die pronk had aangegeven. „Ik wist wie de eerste strafschoppen zou "tiemen", zei Pronk. „En in welke hoek." Dolle vreugde bij de Ajax spelers en*aanhang. De wereldcup kan mee naar Amsterdam. foto Ajax loopt geen polonaise in Tokyo inny Blind scoorde tijdens het vërblijf in Tokyo in meerdere op- :hten. Het beslissende doelpunt én een auto voor de uitverkie- ïg tot man of the match. Symbolisch kreeg hij een hele grote Butel overhandigd. „De opbrengst is voor een goed doel", zei ax' aanvoerder, sociaal als altijd. aiDe sponsor, een niet geheel onbekende Japanse auto-firma, had 51or de MVP (Most Valuable Player) een zogenoemde Celica ter ^schikking gesteld. De waarde werd door de kenners geschat op 1.000 gulden. ,Had Van der Sar even eerder de vijfde Braziliaanse strafschop istopt, dan was de prijs hem waarschijnlijk ten deel gevallen. Au- [s zijn niet zo m'n hobby. En dat we die prijs zouden verdelen we vooraf al afgesproken", aldus Blind. Wenen of Tokyo. Het was een wereld van verschil. Kampioen van Europa of de beste van de wereld. Dat sta dion in Wenen, verdeeld in een gi gantisch Ajax-vak, de andere helft voor AC Milan. De honderden ver slaggevers, een erehaag van came ra's, het feest met de mensen die bij succes en status horen. Of Tokyo, die paar verslaggevers, een enkele came ra, en een stadion dat onder de naam van Ajax de bijpassende clubkleuren kreeg vermeld, dus wist wie er aan de bal was. tokyo ype minkema gpd-verslaggever Marc Overmars in een grote, sfeerloze, bij na lege hal, geleund tegen een pilaar, de handen in de zakken. Hij zei: „Nee, dit is niet te vergelijken met de Europacup-finale. Dat was een feest, dit niet." Er kwam ook geen feest, geen polonaise, niet eens cham pagne. De wereldkampioen ging naar bed. Wenen of Tokyo. Frank de Boer moest even stoppen met zijn verhaal. Hij had een brok in de keel. Even slikken. Maar wat wil je, hij was net wereldkampioen geworden met Ajax. De eerste tweeling die de wereld beker pakt, werd er gezegd. En bij zulke momenten sta je even stil. Ga je even terug in het leven. „Ik werd even emotioneel", zei hij later. Frank de Boer dacht aan zijn ou ders, die altijd voor hun tweeling klaarston den. „Ja, ik voel me wereldkampioen en die titel wilde hij graag opdragen aan z'n ou ders in Grootebroek, West-Friesland. Ro nald kreeg het weer even te kwaad. „Ze stonden vroeger altijd voor ons klaar." Ze zijn al lang het huis uit, er zijn twee klein- kinden en een derde op komst. „Maar", zegt de verdediger, „We kunnen nog altijd bij ze aankloppen." En Ronald: „Vier jaar geleden Twente en nu de top van de we reld." Frank en Ronald de Boer waren de enige wereldkampioenen bij Ajax. De rest wist eigenlijk niet wat ze waren geworden. En hielden hun emoties in bedwang en de handen in de zakken. Wenen of Tokyo. Marc Overmars slofte door de gang. Alle hoogwaardigheidsbekle ders waren al weg. De twee bekers - de we reldbeker met de gouden bal en de Toyota Cup - waren al netjes in folie gewikkeld en ingepakt voor vervoer. En de toeschouwers waren onderweg naar huis de naam van de wereldkampioen al weer vergeten. Wenen of Tokyo. Frank Rijkaard was er gisteren ook weer, maar nu als toeschou wer. En nuchter, zoals zijn voormalige vrienden van Ajax. Toen liet hij zich voor één keer in de ziel kijken. Rijkaard hield de hand vast van Seedorf in een historisch tv- interview. Om hem nooit meer los te laten. Louis van Gaal danste over het veld. Ieder een was in alle staten. Dat was de Europa cup 1 in Wenen. 'Klik', galmde door de hal van het National Stadium van Tokyo toen de koffer met de wereldbeker dicht ging. Die echo bleef erg lang hangen. Het programma van de wereldkampioen? „Eten en naar bed", zei voorzitter Michael van Praag. Naar bed? Na de wereldtitel? Is succes dan al zo gewoon geworden? Gre mio, de verslagen Brazilianen, huilde tra nen met tuiten om deze verloren finale. Op de tribunes spraken de fans - in diepe rouw - van een verschrikkelijke ramp. En Ajax, de winnaar, gaat slapen? Van Praag: „We moe ten morgen weer vroeg op, terug naar Ne derland." Een enkele speler dacht zelfs al aan zondag, aan Willem II. Niemand dacht aan een feest, zoals in Wenen. „Als er een feest is, doe ik wel mee", zei Frank de Boer. „Maar ik zal niet voorop lo pen. Ik ben al blij als ik fit op het Museum plein sta." Sommigen hadden zelfs abso luut geen zin in een polonaise. Mare Over mars: „Er was hier toch helemaal geen sfeer? Goed, in Nederland schijnen ze er walcker van te liggen. Maar hier? Ik vond-het maar een dooie boel. Een paar journalisten op het trainingsveld. Het spanningsveld was ook totaal anders dan voor de Europa cup-finale tegen AC Milan. Het leek wel of hier een oefenwedstrijd werd gespeeld." Daar was Ronald de Boer het wel mee eens. „Als wij op doel schoten, klapten die Japan ners. Maar als die Brazilianen op doel scho ten, klapten ze allemaal weer." Maar er was toch vreugde, de dansjes die ook in Wenen werden gedanst. De ereron- de, het 'We are the Champions'. En toch was het niet te vergelijken met Wenen. Ajax was in een roes, daar. De prins in hel sprookje, zwevend boven de werkelijkheid. In Tokyo stond de ereronde op het pro gramma van de winnaar. Het hoorde een beetje bij de rol. Mare Overmars werd ge wisseld en maakte dat extra rondje niet meer mee. Even had hij nog overwogen om aan te haken bij de polonaise. Maar na een paar passen hield hij stil en dacht hij: „Ach Frank de Boer voelde zich wereldkam pioen. En dat was hij ook, tenminste, offi cieus. Ronald de Boer was wereldkampioen. Tenminste, zo voelde hij zich. Ze waren bij Ajax de enigen met een brok in de keel. De verliezers van Gremio toonden meer emo- M OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT 7 M ondagmiddag. rond W j de klok van drie uur. Plaats van handeling is het voetbalveld aan de Rot terdamse Spinozaweg. De voetballers van DRL en DFC spelen hun wedstrijdje in de tweede klasse. De stand is 1-1 Niets aan het handje, zo het lijkt. Ruim dertien minuten na rust raakt DRL-speler Arjan Bos- schaart geblesseerd. Hij wordt behandeld. Voor een andere verzorger, Leendertse van DFC, is dat een mooie aanlei ding om 'zijn' spelers van een versnapering te voorzien. Le endertse stiefelt, gewapend met flessen drank, het veld in. Dat is tegen het zere been van scheidsrechter Wim Rijsbcr- gen (geen familie van de NAC- trainer). De inwoner van Lei den is van oordeel dat de ver zorger zich ten onrechte op het Rotterdamse veld bevindt. D'ruitjij zegt Rijsbergen. Maar Leendertse maakt geen haast. valt Rijsbergen in herhalingen. Rijsbergen plaatst een derde verzoek en als de I.eidse fluitist merkt dal de Dordtse verzor ger last heeft van tijdelijke doofheid dan houdt de leids man het voor gezien. Prrieeeettt I let is de laatste keer dat Rijs bergen «jp zijn fluitje blaast, voetballers en toeschouwers in verwarring achterlatend. Zij verkeerden in de veronderstel ling dat ze in het ootje waren genomen. Er was immers geen sprake geweest van agressie. „Ik dacht: die scheidsrechter is zeker even naar het toilet", vermoedde DFC-secretaris Hiisen. Maar nee hoor. 'Poen Hüsen klopte aan de kleedkamerdeur van de scheidsrechter hoorde hij het gespetter van water. Rijsbergen stond al lang en breed onder de douche. Rijsbergen: Voor mij was het klif) en klaar. Als iemand niet naar mij wil luisteren, dan houdt het op. Ik heb die man drie keer gevraagd om weg te gaan en dat vertikte hij. Dan er er maar een uitweg: staken. Hüsen kan het nog steeds niet begrijpen. „Om voor zoiets een wedstrijd staken, dat is nogal wat. Her- lijk, er was niets aan de hand. Sportieve wedstrijd, die scheidsrechter floot uitstekend. Na afloop heb ik 'm nog ge vraagd of-ie beledigd teas, of zoiets. Maar dat bleek niet het 0Ml" Rijsbergen: „Sportief was het zeker. Ach er is wel wat gezegd, nadat ik af gefloten had. Maar dat heb je altijd en dan moet je gewoon niet luisteren als scheidsrech- Maar heeft men u niet op an dere gedachten gebracht? Rijsbergen: „Nee, ik heb zelf geen moment meer getwijfeld. Al eerder zoiets meegemaakt? Rijsbergen: „Ja. In zulke gevallen ligt de zaak voor mij simpel. Als men tot drie keer toe niet luistert, dan houd ik er mee op. De kwestie ligt inmiddels voor bij de tuchtcommissie. In een vergelijkbaar geval is een straf van minus drie punten uitge deeld aan de 'boosdoener'. Secretaris Hüsen heeft bange vermoedens. „Als we punten in mindering krijgen, gaan we in hoger be roep. Dit kan toch allemaal niet. Stel dal dit gebeurt in het betaalde voetbal, dan staakt de scheids reel i ter zo 'n wedstrijd toch niet. Ilier zit niemand op te wachten. Niemand begrijpt er iets van. Ook de mensen van DM met 11,wdden de Wtd strijd vriendschappelijk uitspe len, dat is toch wel tekenend voor de goede sfeer. ROB ONDERWATER okyoype minkemanisten, een soort rechtschapen gevoel, voor nor- pd-verslaggever men en waarden. Coach Luis Felipe Scolari en vice-president dr. Luiz Carlos P. Salveira Martins to )oit was er het 'Brilletje van Van Daele', toen gingen te ver, veel te ver. De hele huishouding eyenoord de wereldbeker won. Nu, na de winst van Gremio wilde rood zien. Bij iedere overtre- an Ajax. is er het 'Brilletje van Frank de Boer'. De ding, bij elk duel. In de tweede helft rende Mare iele bank van Gremio was weer eens te hoop ge- Overmars achter Arilson aan. De twee vielen op open langs de zijlijn. Armen en benen gingen het gras. De Ajacied: „Hij greep me bij m'n ioi mhoog, er werd gescholden, er werd gevraagd hoofd." 'Rood', renden de Brazilianen alweer 'i( m rode kaarten. naar de lijn. Maar Arilson was al weer op de been. )mdat er helemaal niets was gebeurd. Scheids- „En ging toen op m'n enkel staan", zei Overmars. ïechter Elleray - een kanjer, vond Ajax - was er Dat had de Braziliaan beter niet kunnen doen. tiet ingetuind en Frank de Boer maakte het ge- Want de kleine linksbuiten stond op, maakte zich ioiaar naar Luis Felipe Scolari. Vrij vertaald: 'Je groot en sterk en drukte even z'n hand op de >o ebt een bril nodig'. De provocateur was gepro- borst van zijn tegenstander. In lichaamstaal heet oceerd. Dr. Luiz Carlos P» Silveira Martins, vice- dat: 'Wat mot je nou?' Arilson stortte ter aarde, i president van Gremio FBPA, wilde de Ajacied luid kermend, en greep naar zijn hoofd. Die pro- aanvliegen. Hij kon nauwelijks worden tegenge- vocatie was half gelukt. 'Rood', gilden de Brazilia- ouden. nen. 'Rood', zwaaiden ze met de armen. Elleray -ia Ajax was vooraf helemaal niet bang geweest wandelde voor de vorm naar zijn grensrechter, l/ oor Gremio. Ook niet voor de gevreesde hard- een Koreaan die op verzoek graag voor buiten- eid. Er zou, zo werd aangekondigd, een troep spel vlagde, en liet alles zoals het was. ebsgeslagen moordenaars op Ajax afkomen. „Als ;e' rij in vorm zijn, zijn we niet té raken", had Louis kioodscnop an Gaal eerder nog gezegd. Maar Ajax was niet Frank de Boer had er toch zeker af gemoeten. De vorm en dus wel te raken. Vijf keer geel en één verschrikkelijke doodschop tegen de kleine Mag- m eer rood was het antwoord van de scheidsrech- no. Alle beschikbare Brazilianen stonden er al er: een zak ijs op de enkel van Blind, een aantal weer. Moord en brand. Maar wat was er nu ei- r )rse plekken op de enkel van Ronald de Boer en genlijk gebeurd? Magno kreeg de bal aange- en diepe schaafwond op het scheenbeen van speeld, de Ajacied zette het lichaam er in en tikte luivert waren de schade aan Ajax-kant. de bal weg. De inmiddels bekende vice-president De zwaar gehavende spits van Ajax vond dat stond al langs de lijn nog voordat de vermeende et met de hardheid van de Zuidamerikanen nog doodschop was uitgedeeld. De bal en de scheids- est meeviel. Op die ene actie van Rivarola na. rechter waren al weg, de Brazilianen stonden er )e stopper moest vertrekken en vroeg vol mis- natuurlijk nog. Frank de Boer kon het niet laten. *C aar of de arbiter gek geworden was. Dat was El- Hij maakte van zijn wijsvingers en duimen een :ray allerminst. De noppen van Rivarola gingen mooi brilletje. De inmiddels zeer bekende vice- wars door de scheenbeschermer van Kluivert president raakte nu helemaal buiten zinnen. Hij een en lieten een 'souvenir' achter van zo'n wilde het veld in rennen. Er was een bank vol re gain tig centimeter. serves voor nodig om de op één na machtigste Er waren twee hoogtepunten in het drama van man van de club in bedwang te houden. Gelukkig t< iremio. Dat de hele club bankzitters, inclusief was daar arbiter David Elleray uit Engeland. Met erzorgers, reserves en vice-president, bij elke dezelfde calvinistische inslag als de Nederlanders, ermeende overtreding naar de zijlijn rende, daar „Eigenlijk zou deze man die auto moeten krijgen aakt Ajax op den duur wel aan gewend. Maar er voor de beste van de wedstrijd", zei voorzitter ijn grenzen. Ajacieden hebben, als echte Calvi- Michael van Praag. Op één van de belangrijkste momenten in zijn loopbaan gingen de gedachten van Edwin van der Sar terug naar 1988. Naar de dag dat PSV de Europa Cup won. PSV won in Stuttgart van Benfica, na strafschoppen. Van Breukelen stopte de beslis sende, van Veloso. Van der Sar: „Hij deed z'n arm omhoog. Ie dereen kwam op hem afstor men. Alsof hij de beker alleen had gewonnen. Dat was mooi." Zover kwam het voor Van der Sar net niet. Ajax' doelman stopte de eerste, van Dinho. „Maar daarna miste Kluivert, dat was voor mij een,'dippie'. De volgende ging tegen de lat. Uiteindelijk besliste Blind de reeks. Prachtig natuurlijk. Maar liever had ik die ene daarvoor nog even gepakt. De beslissen de." Van der Sar wist wat Dinho zou doen. Dank zij hoofdscout Pronk. Die had Gremio tegen River Plate in Argentinië op de zelfde wijze zien verliezen. „Bo vendien had ik Gremio gisteren op de training nog even op strafschoppen zien oefenen", zei Pronk. Dat bevestigde mijn mening. Ik heb de gegevens aan Van der Sar doorgegeven. Ik denk dat hij er wat aan heeft ge had." De international bevestigde dat. Geoefend op het specifieke onderdeel had hij niet. Kee perstrainer Hoek legt uit waar om niet. „Van belang is slechts de informatie over hoe een be paalde speler hem gaat nemen. Dinho, hard, rechts. Dat wist Van der Sar." De international vond dat ook. „Op bepaalde dingen heb ik me ingesteld. Toch is het ook een kwestie van inspelen op de kracht." Terug naar huis, zondag Wil lem II, een uitwedstrijd. Van der Sar: „Daar'ben ik blij om. Die Japanners, zo beleefd en for meel. Als ik hier langer blijf, laat ik straks in Nederland nog ie mand voorgaan in de file, of sluit ik achteraan ln de rij. Dat kan toch niet? Laten we maar weer in het vliegtuig stappen." Edwin van der Sar met zijn mooiste moment. Het stoppen van de eerste strafschop. situatie. Hoe stelt een speler zich op, hoe is zijn aanloop, in welke richting kijkt hij. Eén bal gestopt, één op de lat. I Iet was voldoende. Een mooie afsluiting van een mindere wedstrijd. De wereldbeker, toch een mooi ge voel." Maar geen Europa Cup, vond de doelman. „De beleving in Wenen (waar Ajax vorig seizoen de Champions League won) was intensiever. Aan de andere kant, als ik hoor dat Nederland massaal vrijvraagt om deze wedstrijd te zien, dat kinderen niet naar school willen tenzij er een scherm in de klas komt te staan, dat is fantastisch." Een keer kreeg Van der Sar de kans een Braziliaan flink aan te pakken. „Bij een hoekschop. Ik stormde in volle vaart op hem af, maar stapte er toch maar voorbij. Was het Zamorano ge weest (Real Madrids spits die hem een week eerder tegen het hoofd trapte), dan was het mis schien anders gegaan. Maar schoppen is niet onze stijl, dat kunnen we eigenlijk niet eens. Kluivert kreeg in het begin een paar kleunen, in de rust hoorde ik hem roepen 'Ik pak die gozer terug'. Ik heb nog gezegd 'blijf rustig'. Want dat is onze 'ifhjfó 'v

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21