Verdeeldheid over bestemming raadhuis 'Voorschotenaar niet gekant tegen kunst' Leiden Regio a Tehuis Nieuw Buitenzorg viert 12,5 jarig jubileum Leiderdorper D. MacGillavry blijft strijden voor HSL over bestaand spoor Leiderdorp boos over uitspraken De Boer CHEF HENNY VAN ECMOND. 071 -5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 hennepkwekerij opgerold fiderdorp» De politie heeft deze week een hennepkwekerij op- erold in een flatwoning aan de Willem Pijperstraat in Leider- i ,orp. De politie ging kijken naar aanleiding van wateroverlast in en flatwoning die onder de bewuste flat lag. De agenten troffen [iemand thuis, maar wel bleek de woning te zijn ingericht als en professionele hennepkwekerij. Daar was ook de waterover- van afkomstig. De apparatuur is in beslag genomen. Er is gog geen aanhoudng verricht. 'Jongen sticht brand -[iderdorp Een 15-jarige jongen is gistermiddag opgepakt nadat lSj brand had gesticht op de brug over de vijver aan de Buiten- lk)flaan in Leiderdorp. De brand kon snel worden geblust. De '«rngen verklaarde uit verveling te hebben gehandeld. Hij zal aan '^jen HALT-project moeten meedoen. bestuurders gewond bij ongeval Jderdorp» Twee bestuurders van personenauto's zijn gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de Provincialeweg 6 in Lei- ter hoogte van het Bospad. Het ongeluk werd veroor- ,^akt door een 67-jarige vrachtwagenchauffeur uit Zoeterwou- jje, die de weg vanaf het Bospad opreed. Een 51-jarige automo biliste uit Hoogmade kon niet meer remmen en reed op de rachtauto in. Vervolgens werd zij weer van achteren aangere den door een 25-jarige Leidenaar. Beide bestuurders zijn met ^bekend letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis beiden. 'passaal te hard op Rijksstraatweg sfASSENAARBij een radarcontrole op de Rijksstraatweg zijn giste renmiddag 410 hardrijders bekeurd. Met een mobiel radarappa- aat werden 4500 voertuigen richting Amsterdam gecontroleerd. >e toegestane snelheid is hier zeventig kilometer per uur. De loogste snelheid die gemeten werd, was 126 kilometer. 'JtUETIJD Oegstgeestenciren kiezen voor bedrijven óf appartementen in Wilhelminapark De omwonenden van het Oegstgeester raadhuis aan het Wilhelminapark zijn sterk verdeeld over de vraag wat er met het pand moet gebeuren als de gemeente verhuist naar het nieuwe onderkomen in de Jelgersmakliniek. De bewoners die uitkijken op de voorzijde van het raadhuis willen dat er appartementen in het pand komen, zij die uitzien op de achterzijde pleiten juist voor bedrijven. Over de bestemming van drie overige gemeentepanden (aan het Wilhelminapark en de Rhijngeesterstraatweg) is wel eenstemmigheid: dat moeten weer woonhuizen wor den. oegstgeest Monica wesseling Oegstgeest verhuist naar de Jel gersmakliniek en er moet een De gemeente Oegstgeest over- nieuwe bestemming komen legt deze maanden met de om- voor het monumentale pand wonenden van het raadhuis, aan het Wilhelminapark. Het pand wordt hoogstwaarschijn lijk verkocht, maar dan wel on der stringente voorwaarden. Alle deelnemers van de klank bordgroep 'Vervreemding' vin den dat het raadhuis noch sterk verbouwd mag worden, noch een 'verkeersaantrekkende' be stemming mag krijgen. Ook mag de nieuwe bestemming de aanstaande aanwijzing van het Wilhelminapark als 'beschermd dorpsgezicht' niet in de wielen rijden. Balkons In totaal wonen er zo'n 60 men sen in de directe omgeving van het raadhuis. Diegenen met het zicht op de voorkant vrezen de komst van bedrijven. ..Uit angst voor leegstand. Het oude post kantoor aan het Wilhelmina park heeft ook al een paar keer leeggestaan", zet klankbord groep-lid F.A. van der Made uit een. Geen bedrijf, maar appar tementen dus. De bewoners aan de achterzijde zijn hier juist fel tegen gekant. Het gemeente huis is tot twee keer toe aan de achterzijde uitgebreid. „Het ge bouw loopt tot aan onze tuinen. De komst van appartementen zou betekenen dat er allerlei balkons boven onze tuinen zou den komen en dat willen we niet." Met één of meerdere be- drijven in het raadhuis zou de rust in het weekeinde gewaar borgd zijn", zet Van der Made uiteen. Loskoppelen De panden aan het Wilhelmina park zijn nu nog aan elkaar 'ge smeed'. De klankbordgroep wil dat deze twee huizen weer wor den gesplitst. ,,Dat voorkomt ongewenste ontwikkelingen. Dat moeten gewoon eengezins woningen worden." Ondanks het interne meningsverschil binnen de klankbordgroep, heeft Van der Made er het volste vertrouwen in dat de mening van de bewoners door de ge meente voldoende wordt ge hoord en meegewogen. „De enorme winst van Leefbaar Oegstgeest bij de laatste ge meenteraadsverkiezing heeft duidelijk gemaakt dat de ideeën van de bewoners van Oegst geest niet gebagatelliseerd kun nen en mogen worden." Donderdag 7 december is er een extra commissievergade ring over het nieuwe raadhuis en de bestemming van de 'ou de' gemeentelijke panden. Eind december neemt de raad een besluit over de gemeentelijke huisvesting. [cembermarkt. Dagcentrum Zuidwester aan de Kennedylaan 116 ?aniseert op donderdag 30 november een decembermarkt. De is open van 10.00 tot 14.00 uur. èrrenwacht. De Leidse Volksuniversiteit houdt donderdag 30 no- ebiber een rondleiding in de Oude Sterrenwacht, Sterrenwachtlaan 'T)e rondleiding begint om 20.00 uur en zal ongeveer twee uur du- -1. Informatie en opgave aan de balie van de Leidse Volksuniversi- aJt, Oude Vest 45, tel: 071-141141. De balie is geopend op werkda- b tussen 9.00 en 17.00 uur en op zaterdagen tussen 9.00 en 12.00 Von. Het Nivon-Leiden organiseert donderdag 30 november een lEfing in het verenigingsgebouw Zuiderkwartier aan de Anjeliers- aat. Karei Maat uit Alphen vertelt over schilderachtige plaatsjes met 'Sint' beginnen. De lezing begint om 20.00 uur en de toe- ng is gratis, n ^hgo. Buurthuis Comelis Joppenz aan de„Oppenhcimstraat houdt jjdag 1 december een bingo. Tussen 20.15 en 23.00 uur wordt er J«peeld. De toegang is gratis, li qmputers. In de Pieterskerk heeft zaterdag 2 december de 9e Leid- •IPC-Koopdag plaats. Op deze beurs bieden bedrijven uit het hele Pid pc's, printers, software, games en boeken aan. De beurs is ge iend van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is 7,50 gulden, kinderen twaalf jaar mogen gratis naar binnen. De stichting Meerburg houdt zaterdag 2 december n Sinterklaas Prestatieloop. Er kan gelopen worden over afstanden n 2,5,10 en 15 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 gulden m 14 jaar) en vanaf 14 jaar 4,00 gulden. Inschrijven kan vanaf .00 uur bij het startpunt in buurthuis Matilo aan de Zaanstraat in jiden. Het startschot voor de loop wordt om 11.00 uur gegeven. .PHEN AAN DEN RUN bgo. Het buurthuis Westerhaven aan de Emmalaan houdt vrijdag pecember een Sinterklaasbingo. De bingo begint om 20.00 uur en I toegang is gratis. unten- en postzegelbeurs. In het zalencentrum van vogelpark wordt zaterdag 2 december een munten-, postzegels- en gehouden. De beurs is open van 10.00 tot 16.00 ,3jr. De toegangsprijs voor volwassenen is 3,50 gulden, kinderen tot '31 jaar betalen 1,50 gulden en 65-plussers betalen 2,50 gulden. 3>UDEKERK Uidgereedschap. In de Oudheidkamer aan de Dorpsstraat is zater- iujg 2 en 16 december een expositie van handgereedschap. De ten- instelling loopt tot april 1996 en is geopend op de eerste en de rde zaterdag van de maand van 13.30 en 16.30 uur. Groepen die jeresse hebben in een rondleiding buiten de openingsuren kunnen ntact opnemen met dhr. Wondergem, tel: 071-3412752. JDERDORP Jrprises. Mei mber van 9.30 tot 11.30 surprises gemaakt worden bij Sjelter. De f Isten bedragen 2,50 gulden, inclusief koffie met koek en kleine ma- rialen. Dozen en inpakpapier moeten de deelnemers zelf meene men. Voor informatie en aanmeldingen: Sjelter, Heemraadlaan 67, eJ: 071-5893135. voorschoten frank buuraaan Bewoners van de Richard Wagnerlaan protesteren woe dend tegen het ontwerp van een waterkunstwerk in een vijver. Bewoners van de Karei Doormanlaan procede ren tot aan de raad van State tegen het kunstwerk Gras zode van André van Lier. En vandalen steken in Ade- geest een plastiek van kunststof in brand. Het lijkt alsof de Voorschotenaar niet gek is op abstracte kunst, maar het gaat uiteindelijk om incidenten waar jaren tussen liggen. „In Voorschoten bestaat niet meer agressie je gens openbare kunst dan elders in Nederland", stelt cultuurambtenaar T. Bonhof vast. De gemeente heeft in het kader van haar beeldenplan 310.000 gulden beschikbaar gesteld voor acht nieuwe openbare kunstwerken in de gemeente. De provincie betaalt ongeveer een derde deel van de kosten. Inmid dels is in de middenberm van de Leidseweg ter hoogte van Mexx het eerste kunstwerk geplaatst. Het gaat om een groot abstract kunstwerk van kunstenaar P. van der Maas, dat wel iets weg heeft van een blad of een vleu gel. Dat is er mede gekomen op initiatief van het Ne derlands Instituut voor Lastechniek, waar het kunst werk schuin voor is komen te staan. Het tweede kunstwerk komt er aan: drie drijvende amfora's van raamwerk in de vijver aan de Richard Wa gnerlaan, waar water doorheen stroomt. De kunstenaar heet Kees Bierman. „De protesten tegen dat kunstwerk waren hevig, bijna onbeschoft. Sommige omwonenden beweerden zelfs dat ze incontinent zouden worden van het geluid van het stromende water. Maar toen bleek dat de drie drijvende korven niet centraal in de vijver komen te liggen maar aan de rand, zijn de protesten snel verstomd. De plaats van het kunstwerk bleek ei genlijk het grootste struikelblok", vertelt Bonhof. Agressie jegens kunstwerken is in Voorschoten een tamelijk zeldzaam verschijnsel. Er staan nu 42 openba re kunstwerken in de gemeente. „Wat bijvoorbeeld op valt is dat het kunstwerk Robot van Jan Snoeck aan de Einsteinlaan, geplaatst in 1982, nooit is beklad met verf, terwijl de muur van een gymzaal die er vlakbij staat on der de graffiti zit. Dat zegt toch wel iets", meent Bon hof. Niettemin probeert de gemeente de acceptatie van nieuwe kunstwerken te bevorderen. „Dat doen we door met de omwonenden tijdig te overleggen over het ont werp van het kunstwerk", vertelt Bonhof. Voor de komende jaren staan kunstwerken gepland voor het Treubplein, Park Adegeest, de stations Voor schoten en De Vink, het I-rans I lalsplantsoen en nieuw bouwwijk Starrcnburg. Voor Adegeest en Treubplein zijn inmiddels al kunstenaars geselecteerd die een schetsontwerp zullen inleveren. „Voor het Treubplein maken we geen haast omdat de face-lift van het cen trum er aan komt. Het kunstwerk zal in het nieuwe ge zicht van het centrum moeten passen. Mogelijk zullen we de kunstenaar ook betrekken bij de vormgeving van het pleintje", aldus Bonhof. Bijeenkomst buurtpreventie Frans Halslaan succesvol oegstgeest loek van ruiten Tijdens een bijeenkomst van buurtbewoners met gemeente en politie is gis teravond de eerste stap ge zet naar het opzetten van een buurtpreventie-project rond de I-rans I lalslaan. De gemeente heeft zowel de buurt rond de Narcissen laan als de I rans Halslaan uitgekozen voor een proef project voor buurtpreven tie. Dc gemeente organi seerde deze bijeenkomst nadat zij eerst de interesse hiervoor via een schriftelij ke enquête onder buurtbe woners had gepeild. En die bleek er voldoende te zijn: een ruime meerderheid van de geënquêteerden re ageerde positief. Elf personen hebben zich inmiddels bereid verklaard eventueel contactpersoon te willen zijn. Wethouder M. Poelmans (D66) lichtte gisteravond toe dat de keu ze voor deze buurt abso luut niet ingegeven is door de daar geldende criminali teitscijfers. Integendeel zelfs, deze buurt geldt niet als specifiek onveilig. De discussie spitste zich gister avond toe op inbraakge voeligheid en de meetbaar heid van de resultaten van buurtpreventie. Een be woonster maakte duidelijk dat buurtpreventie verder reikt en bijvoorbeeld ook betrekking moet hebben op vandalisme. Contact ambtenaar Vermeer van de Oegstgeester politie legde uit dat het meten van de ef fectiviteit van het project erg moeilijk is. „Het veilig heidsgevoel is een subjer tief gevoel, dat eigenlijk niet te meten is", aldus Vermeer. Als de buurtpreventie een succes wordt, wil de wethouder het project uit bouwen tot een vorm van buurtbeheer. De contact personen zullen een inven tarisatie maken van punten die volgens bewoners in het project moeten worden opgenomen. Enige ideeën, zoals verlichting in brand gangen. werden gister avond al aangereikt. fiderdorp» j|et Leiderdorpse tehuis Nieuw Buitenzorg riert morgen zijn 12,5 jarig bestaan met jen receptie voor iedereen die iets te ma ten heeft (gehad) met het tehuis voor Meervoudig gehandicapten, of het gewoon een goed hart toedraagt. Het tehuis - toen aan meervoudig gehandicapte, voorname- nog Buitenzorg - verhuisde 12,5 jaar gele- lijk jonge mensen. den van de Hoge Rijndijk in Leiden naar De receptie begint om 17.00 uur en het huidige onderkomen aan de Elisa- duurt tot ongeveer 19.00 uur. Voor wie een bethhof in Leiderdorp. Daar kreeg het de cadeau wil geven heeft Nieuw Buitenzorg naam 'Nieuw Buitenzorg'. Het werk bleef een tip: er wordt hard gespaard voor een hetzelfde: een huis bieden en zorg geven aangepaste draaimolen in de tuin. 'Belangenvereniging nog springlevend' i eerste steen n dit fraaie Donhuisaan de jirpsstraat in Ieptember1893. leiderdorp judy nihof Het bundelen van de rijksweg A4 en de Hoge Snelheidslijn heeft desastreuze gevolgen voor Leiderdorp. Daarvan is D. Mac Gillavry, voorzitter van de be langenvereniging A4 in Leider dorp en het landelijk Platform Hoge Snelheidstrein, overtuigd. „Want de A4 moet óók nog ver breed worden én er moet een zekere ruimte komen tussen het spoor en de rijksweg. Dan gaan zowel Kerkwijk als Oranjewijk eraan. Dat geef ik je op een briefje." Leiderdorpers die bang waren dat MacGillavry en consorten inmiddels het hoofd hebben la ten hangen, kunnen gerust zijn. Zowel de belangenvereniging als het landelijk platform Hoge Snelheidstrein zijn springle vend, weet MacGillavry te ver tellen. „Het lijkt stil rond de be langenvereniging, maar dat is niet zo. Achter de schermen is veel gebeurd. Er is een stevige kamerlobby geweest." MacGillavry heeft in de loop der jaren gemerkt dat het lande lijk platform, waarin de leider- dorpse belangenvereniging A4 één van de grootste 'clubs' is, zeer serieus wordt genomen. „In het begin ben je alleen maar bezig om kennis te vergaren. Nu je die kennis eenmaal hebt op gedaan, strijd je op een heel an dere manier. Het is veel pretti ger omdat je voor vol wordt aangezien. We zijn de enige amateurorganisatie die bij alle professionele organisaties wordt uitgenodigd." Op 9 december is MacGillavry uitgenodigd voor de afsluiting van de Groene Hart-discussie. Daar zal hij zijn zegje doen over de Bos-variant. Die Bos-variant, waarbij A4 en HSL gebundeld door Leiderdorp lopen, is vol gens MacGillavry een veel te dure en slechte oplossing. Sinds minister De Boer deze variant onlangs naar voren schoof, is het weer onrustig geworden in leiderdorp judy nihof Het Leiderdorpse college van B en W heeft deze week een boze brief gestuurd naar milieu-minister De Boer, die de IISL langs de rijksweg A4 wil laten lopen. „Juist in een periode waarin men ge rustgesteld leek dat de HSL in ieder geval niet dwars door woon wijken zou worden aangelegd, wordt dit tracé door u opnieuw en ons inziens prematuur als wel degelijk serieus alternatief naar voren gebracht", schrijven B en W. De uitspraken van de minister brengen volgens hen 'opnieuw grote en wellicht nodeloze onrust teweeg bij onze inwoners'. B en W wijzen De Boer op de desastreuze gevolgen voor het leef klimaat, het karakter en de structuur van leiderdorp, als de HSL langs een - verbrede - A4 komt te liggen. Minister De Boer moet volgens B en W 'op zeer korte termijn' de onrust in leiderdorp 'wegnemen'. leiderdorp, weet MacGillavry, die zelf in de Oranjewijk woont. „Van paniek is geen sprake. We leven al zo lang onder de be dreiging. Maar men is wel heel bezorgd." Nu de Bos-variant zo sterk in de schijnwerpers staat, is het volgens MacGillavry weer moeilijker voor mensen in de Oranjewijk en de Kerkwijk om hun huizen te verkopen. De voorzitter van het plat form Hoge Snelheidstrein blijft pleiten voor de HSL over be staand spoor. Die optie is het goedkoopst en het minst ingrij pend. „Je ziet het in het buiten land. Daar zijn ze wel zo snug ger. Nergens wordt een nieuwe lijn aangelegd", aldus MacGilla vry. Als Rijkswaterstaat straks dc studie naar de zogeheten 'in variant (om de HSL over be staand spoor te laten rijden), begint de strijd wat hem betreft weer opnieuw. „Want we weten nu al dat Rijkswaterstaat de goede zaken van de TIJ variant onder dc mat heeft geveegd met het idee om deze variant af te schieten." Volgens MacGillavry is de rol van het platform voor lopig nog niet uitgespeeld. „Pas op het moment dat de kamer beslist heeft, dan houdt het op."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15