'Begrip voor uitblijven geld sociaal pension' De lastige geestelijke erfenis van twee broers Leiden 'Als temperaturen dalen worden mensen creatiever" Kans op wijk Roomburg minder dan 60 procent Kerk Samenleving Geen verzet bisschoppen tegen afwijzing vrouwelijke priesters GNBNNH 3 Directeur Binnenvest niet boos vanwege geldgebrek voor sociaal pension Een paar miljoen voor de reno vatie van de Stadsgehoorzaal, een paar ton voor oefenruimtes voor popmuzikanten en nog een paar ton om van Leiden i 1997 culturele hoofdstad va Zuid-Holland te maken. Voor het sociaal pension voor een flink groeiend aantal zwervers weet echter niet één gemeente raadslid een financieringsbron aan te wijzen. De zwervers ook komende winter voor hun nachtrust weer aangewezen op dozen. Moet Leiden zich i schamen? Directeur W. Bots van de Stichting De Binnenvest gruwt van deze, in zijn ogen, demago gische benadering. Het SP- raadslid Daan Sloos dat onlangs in de raadscommissie veront waardigd uitriep dat de Katwijk- se project-ontwikkelaar Van der Plas wél zo twee miljoen gulden in zijn zak kan steken na het af gelaste bouwplan bij het Ko ninklijk Militair Invalidenhuis hoeft dan ook niet te rekei op een opgestoken duim Bots. „Hoe noodzakelijk ik het sociaal pension ook vind, ik heb er begrip voor dat niet zomaar een pot geld kan worden open getrokken. Als je dat begrip niet kunt opbrengen, betekent dat niet dat je het sociaal pension méér wilt dan een ander." De Stichting De Binnenvest heeft sinds mei 1994 een dien stencentrum voor dak- en thuislozen onder haar hoede. Reeds ten tijde van de opening sprak de Leidse gemeenteraad uit dat een dienstencentrum onvoldoende is en dat er een volwaardig pensiort, dat 24 uur per dag open is, moest komen. Dezer dagen werd duidelijk dat ondanks dit voornemen nog altijd geen geld opzij is gezet voor het sociaal pension. Ver antwoordelijk wethouder 11. Koek is van de PvdA. liet was deze partij die het pension inzet maakte van de laatstgehouden gemeenteraadsverkiezingen. Mede daarom krijgt Koek zelfs van haar fractiegenoten te ho ren dal ze te lang treuzelt. Maar Bots zingt niet mee in dat koor. „Ik ben heel blij met de raadsbrede overeenstem ming die nu is bereikt. De wet houder heeft heel zorgvuldig en accuraat gehandeld. Alle fracties hebben zich nu uitgesproken voor dat pension. Niemand kan er meer omheen of terug. Koek heeft eerst een draagvlak gecre- eerd. Zelf heeft ze haar nek ver uitgestoken met de opmerking dal het sociaal pension uiterlijk eind 1996 een feit moet zijn." Alaar er was al een draagvlak - zie ook het collegeprogram - en Koeks toezegging is een kopie van die van 1994. Het enige wat ontbrak en er nu nog niet is, is geld. „Dat i r de emming die er al was, was gebaseerd op een heel ander kostenplaatje. De begroting die wij nu hebben gemaakt is wel actueel. Dat die uitkomt op één miljoen gulden, was nog niet bekend in 1994. Ik blijf het een verdienste vinden van de wet houder dat het draagvlak volko men intact is gebleven, ondanks de veel hogere kosten die moe ten worden gemaakt." „Achteraf gezien is het ook maar goed dat we dit hele pro ces doormaken. Het is helemaal zo gek niet geweest om met een dienstencentrum te beginnen en ondertussen te studeren op de mogelijkheden voor een so ciaal pension. Een betere voorbereiding is niet denkbaar. We kennen de behoefte, niet alleen getalsma tig maar ook inhoudelijk. Dat zal het functioneren van het so ciaal pension alleen maar ten goede komen. Vérgeet niet dat .wij zelf ook zijn verrast door de scherp stijgende aantallen zwervers die op voorzieningen als deze zijn aangewezen." 'Wethouder Koek doet veel te weinig voor sociaal pension' LEIDEN WIM KOEVOET De volle laag kreeg PvdA- wethouder Hennie Koek gisteravond tijdens de be grotingsbehandelingen vanwege het uitblijven van subsidie voor een pension van dak- en thuislozen. De ernstigste verwijten waren afkom stig van zowel haar eigen fractie als van oppositie leider A. Geertsema (WD). De kritiek kwam erop neer dat de wethou der te weinig prioriteit aan het pension heeft ge geven terwijl de gemeen teraad al ettelijke keren heeft uitgesproken dat het huidige dienstencentrum moet worden omgezet in een volwaardig pension dat 24 uur per dag opvang biedt. „Wij vinden het jam mer dat dit college wel geld uitgeeft aan een cen trum voor popmuziek maar aan de totstandko ming van een dak- en thuislozencentrum een lagere prioriteit geeft", al dus Geertsema. R. Hillebrand, fractie voorzitter van de PvdA, meent dat zo'n centrum 'één van de meest ele mentaire taken van de ge meente is'. „Indien daar voor geen geld kan wor den vrijgemaakt, toont dat alleen maar aan dat burgemeester en wethou ders onvoldoende in staat zijn om diverse belangen op een open manier tegen elkaar af te wegen", haal de Hillebrand uit. Wethouder Koek rea geert vandaag. Hillebrand kondigde aan met voor stellen te komen tot fi nanciering van een soci aal pension. Poppen- en berenbeurs in Hciagsche Schouw LEIDEN CARIN SMOLDERS Honderden poppen en beren nemen zondag 10 december bezit van de Haagsche Schouw in Leiden. Niet minder dan 45 poppen- en berenmakers ver tonen er hun kunsten. Er wor den demonstraties poppen maken geven, materialen ver kocht en er is een taxateur aanwezig om oud speelgoed op waarde te schatten. Niesje Wolters, organisator van de beurs, vertelt dat pop pen maken een hobby is die in Nederland steeds populairder wordt. „Toch is het geen mak kelijke hobby. Vóór dat er een echt mooie pop uit je handen komt, ben je al gauw twintig jaar verder. Het is niet zo dat je uit een brok klei gelijk iets moois kunt maken. Je moet goed leren boetseren, op de hoogte zijn van de anatomie en de pop een gezichtsuit drukking kunnen geven. Ik denk dat daarom de fantasie poppen ook in de mode zijn. Als je zo'n pop maakt, geeft het niet of hij een hanglip heeft of maar vier vingers." en Wolters hoopt dat het sfst wat kouder wordt. „Het is maar als de temperaturen len, worden de mensen crL-, tiever. De avonden wore langer en mensen gaan sneljp knutselen. In de winterma^j den neemt ook het cursusafof bod toe. Mensen die zich vt,n een cursus willen opgeef raad ik aan naar de beurs i. Je kunt je wt i advertentie ii maar dat kan heel negatief i pakken. Mensen die popj^ of beren maken leggen hF ziel daarin, als je jezelf dier niet mee kunt identificeF1 maak je dingen die jezelf n6'. mooi vindt. Dat zou zori'1' zijn." De poppen- en berenbe|e' heeft plaats in 'Het HaagsF. Schouw' aan de Haai61 Schouwweg 14 in Leiden. I beurs is geopend van 10.301/1 16.30 uur. De toegang 1 draagt zes gulden, 65-plussjfA; betalen 5 gulden en kindeer tot 12 jaar mogen voor ®a gulden naar binnen. )e (p De kans dat er een woonwijk in Roomburg komt is kleiner dan 60 procent. Dat zei wethouder Tj. van Rij van ruimtelijke orde ning gisteren bij een bezoek van het college aan de Professoren en Burgemeesterswijk. „De fi nanciering van de woonwijk en ontsluitende brug ligt heel moeilijk. Twee jaar geleden zou ik nog gezegd hebben dat de kans dat Roomburg er komt op 80 procent ligt, maar dat per centage is aanzienlijk gedaald." Wijkbewoners vonden dat nog stëeds.geen geruststellende gedachte. Zij zijn sterk gekant tegen de brug, die ter hoogte van het Van Vollenhovenplein komt te liggen als de wijk daad werkelijk wordt aangelegd. De brug, alleen bestemd voor lang zaam verkeer en busverkeer, zou met name voor de Meijers- kade grote gevolgen hebjjr Daar moet de bus nam overheen om naar de Bur^r venlaan te rijden. Volgens efr, le bewoners levert het bu^j keer ook gevaar op voor de -j scholieren in dit gedeelte va^ wijk. Maar volgens Van Rij ben de scholen juist orqr nieuwe busverbinding vraagd. „De verbinding is \y< ger voor de scholieren datpj gebruikelijke route via de a helminabrug bij de Hoge E, dijk", aldus de wethouder. n behulp van de brug kan ook goed renderende busverbinu worden gemaakt. ,j( De suggestie om de bu^j brug te laten gebruiken di naast de spoorbrug van dew, Leiden-Utrecht ligt werd {p Van Rij afgewezen. „Dan de bus een grote omweg mae en wordt de exploitatie vaij lijn weer heel moeilijk." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oosterend (Texel) en Oude Schild en Eierland: E.J. Vledder, kandidaat te Lisse. Aangenomen: naar Eexta-Nieuw- Scheemda: mevr.W.A. van Bins- bergen te Haskerhorne c a. Bedankt: voor Sliedrecht: G.C. Kunzte Papendrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: mevr. C A. Fijnvandraad-de Ridder, Edel- valk 30. 3905 RB Veenendaal. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Assen-Zuid voor de missionaire dienst in Cu- ritiba (Brazilië): R. Sietsma te Maceló (Brazilië) uitgezonden door de Canadian Reformed Chuch te Hamilton. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Amsterdam-Noord (De Hoeksteen): N. Viss, kandi daat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Wolphaartsdijk: A F Honkoopte Wageningen. 'Discussie over wijding gesloten De Nederlandse bisschoppen zullen zich niet verzetten tegen de definitieve afwijzing van vrouwelijke priesters door het Vaticaan. Dat zei bisschop T. Muskens van Breda gisteren in het televisieprogramma Studio RKK van de KRO. Volgens Mus kens is de discussie over de priesterwijding van vrouwen ge sloten. De progressieve Acht Mei Be weging, een voorstander van vrouwelijke priesters, had de bisschoppen vorige week ge vraagd gebruik te maken van hun zogeheten ii di, het recht van verzet tegen een kerkelijke leer die de aan de bisschoppen toevertrouwde ge meenschap ernstig schaadt. Zij deed dit nadat het Vaticaan de afwijzing van vrouwelijke pries ters als onherroepelijk had be stempeld. Volgens Muskens, van de bisschoppelijke contact commissie vrouw en kerk, gaat het ius remonstrandi in dit ge val niet op. „Kerkjuristen heb ben mij verteld dat dat middel eeuwse recht uitsluitend betrek king heeft op disciplinaire maatregelen en niet op zaken van geloof." Daarmee volgt hij het Vaticaan, dat de afwijzing van vrouwelijke priesters als on derdeel van de geloofsleer be schouwt. Muskens vindt dat de Neder landse bisschoppen de pauselij ke leer over de,vrouw in het ambt moeten volgen, aangezien 'de paus dat niet zomaar een keertje zegt, maar dat met her haling doet en er steeds op te rugkomt. Daar moet het hoog ste gezag aan worden toege kend dat in de kerk mogelijk is'. Over de rol van de vrouw in de kerk is de Rooms-Katholieke Kerk echter nog niet uitgepraat, aldus Muskens. Bisdom verspreidt 'positief katholiek nieuws' huis-aan-huis ROERMOND ANP Als eerste bisdom van Neder land kent Roermond sinds gis teren een huis-aan-huis ver spreid bulletin met 'positief katholiek nieuws' over kerk en samenleving. Het bulletin heet Keerpunt en het wordt in hoofdzaak door leken gedra gen. Zij kunnen rekenen op fi nanciële steun van het bisdom en van parochies, kloosters en particulieren. In een groot aantal huis- aan-huisbladen, die praktisch in hfeel het bisdom Roermond worden verspreid en meer dan één miljoen Limburgers berei ken, is nu voor het eerst een pagina met 'positief katholiek nieuws' verschenen. Voortaan zal dit elke veertien dagen ge beuren. Uitgeefster van deze infor matiepagina is de Stichting Keerpunt, waarvan prof. dr. J. Jansen, directeur van het Soci aal-Historisch Centrum in Maastricht, voorzitter is. Pas toor-deken W. van der Valk van Weert is een van de be stuursleden. Het Keerpunt-nieuws ver schijnt op een door de stich ting betaalde advertentiepagi na en signaleert, aldus het hoofdartikel, 'het gelukkig nog vele goeds in kerk en samenle ving, dichtbij en veraf. „Keer punt beoogt een ommekeer in de berichtgeving over kerk en samenleving te bewerkstelli gen in positieve zin en richt zich vooral op de mens achter het nieuws." NIEUW-VENNEP. Met een gezicht gebeeldhouwd door de vieze Gods, kijkt ouderling A. Bokhorst in de lens. Uit zijn fiere houding en forse gestalte spreekt autori teit. Samen met zijn broer H. Bokhorst vormde hij rond de eeuwwisseling de stuwende kracht achter de Christelijke Gereformeerde Kerk Van Nieuw-Vennep, die deze maand precies honderd jaar bestaat. Het tweetal was nauw betrokken bij de opbouw van de gemeente, maar legde tegelij kertijd de kiem voor de latere tweespalt. In het jubileumboek, geschreven door hun ver re nazaat Hillebrand Bokhorst, valt te lezen dat de twee broers in hun geloofsopvattingen niet al tijd op één lijn zaten. Zo had broeder H. bezwaar tegen het afsluiten van een verzekering, maar dacht broeder A. daar duidelijk anders over. Voor de kinderen van H. golden op zondag strenge re gels, terwijl de kinderen van A. 'meer mochten'. Tot op de huidige dag telt de kerk aan de Dorps straat. waar vrijwel iedereen familie van elkaar is, 'zware' en 'lichte' Bokhorsten. De Bokhorstfamilie vormde de kern van een groep landarbeiders en hun gezinnen, die in 1895 de voorkeur gaven aan samenkomsten in een werkplaats, boven aansluiting bij de plaatselijke hervormde gemeente of gereformeerde kerk. Be duchtheid voor het neo-calvinisme van Abraham Kuvper en verknochtheid aan de preken van de 'oude schrijvers' (rechtzinnige dominees uit de 17de en 18de eeuw) speelden daarbij een rol. Voor het onderhouden van een eigen predikant was geen geld. Zelfs voor een orgel of harmonium om de psalmenzang te ondersteunen ontbrak in de beginjaren het benodigde geld. Ook het geloot was eenvoudig: gestoeld op de 'oude waarheid' H. Bokhorst (1866-1946), hier op de foto met zijn vro broers zijn tot op de dag van vandaag te vinden in de en vol emotie. Zo overkwam het ouderling J. van der Maarl (gestorven 1941) regelmatig, dat hij tij dens het voorlezen van een predikatie van domi nee Smytegeld (1665-1739) in huilen uitbarstte en enkele minuten nodig had om tot bedaren te komen. Na de dood in 1929 van ouderling A. Bokhorst, die grote kennis van de bijbel en de belijdenisge schriften had. besloot de kerkeraad haast te ma uw, en A. Bokhorst (1863-1929). Nazaten van de twee Christelijke Gereformeerde Kerk van Nieuw-Vennep. ken met het beroepen van een vaste voorganger. De keuze viel op Dirk Aangeenbrug uit Hiflegom, die weliswaar geen dominee was. maar als 'le rend-ouderling' de bevoegheid had om te preken. Aangeenbrug was een 'zware', die graag nadruk kelijk waarschuwde tegen verzekeringen, vacci naties en een te makkelijke opvatting van de zon dagsrust. Bij zijn vertrek in 1934 liet Aangeenbrug, die la L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR O Rooseveltstraat82 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00uur 071-512803 DIRECTIE B M. Essenberg, G. P Arnold (adjunct). J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE ior. F. Nypels, •r Post (adjunc. ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB, REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H W van Egmond, chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco hebben of blind zijl dicap hebben), is e regionale nie Z I N H U .1 Z ter in zijn loopbaan zou toetreden tot de uiterst rechtse Gereformeerde Gemeenten in Nederland, de gemeente sterker verdeeld achter dan hij haar had aangetroffen. Er was een groep die zijn tradi tionele opvattingen deelde, en een groep die minder zwaar tilde aan de godvrezendheid. Door deze accentsverschillen slaagde de kerkeraad er jaren achtereen niet in om een predikant te vin den die de goedkeuring van de hele gemeente kon wegdragen. Opnieuw volgde een lange perio de van taaie leesdiensten op zondag. Soms ging een gastpredikant voor, onder wie de bekende dominee Du Marchie van Voorthuyzen. Ook al een man met 'zware' opvattingen, die in 1952 met zijn eigen kerkverband zou breken om zich tot de oud-gereformeerden te gaan rekenen. Pas sinds de jaren vijftig beschikken de christe- lijk-gereformeerden van Nieuw-Vennep over ei gen predikanten: vacante perioden duren nu niet lang meer. Maar de accentverschillen zijn geble ven, tot de huidige dag. Zo kreeg dominee predi kant W. de Graaf nog in de jaren zeventig stevige kritiek te verduren uit zware hoek, omdat hij voorstander was van liturgische vernieuwingen en omdat zijn preken niet zouden deugen. Nog steeds is de Venneper gemeente 'geestelijk verscheiden', zo schrijft de huidige predikant ds. G. van Roekei in zijn nawoord. „Het vraagt van de kerkeraad grote wijsheid om het geheel van de gemeente in het oog te houden." En hij besluit: ...Als het aan mensen lag, was de gemeente allang verdwenen. Het is enkel goedheid van God, waar door de gemeente mocht blijven bestaan." H. Bokhorst, Honderd jaar Christelijke Gereformeerde Kerk in Nieuw-Vennep, Buijten Schipperheijn (Amster dam), ISBN 90-6064-885-4. woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m v 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8 00; St. Elisabetb- kenhuis: dagelijks. f1 BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS r (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. n Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor L ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11 00 uur, 15 00- 15 30 uur en 19 00-19.30 uf na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende} pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl^ en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot i uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uij 18 30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend f RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl* en II daarnaast ook 11 15-12.00 uur. i Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 0(1-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 ui| Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur. 19.00-20,00 ui leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oon kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18 30-19.30 uur oogheelkun^ heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15- uur: babvzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. die op voorzieningen als het sociaal pension zijn aangewezen. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN Ook Binnenvest is verrast door de scherp stijgende aantallen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14