Leiden e Wethouder De Goede ligt zwaar onder vuur PvdA wil gemeentelijk fonds voor sociale woningbouw Op stap met de Leidse belastinginners fissn pwinding over een iota van 25 gulden Leidse onderzoeker ontdekt nieuw rotan 'Zelfstandigheid kleine gemeenten ondergeschikt' I DENSDAG 29 NOVEMBER 1995 fef HENNYVAN EGMOND. 071-5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 Raadhuis 1 C Buren van het raad- I D huis aan het Wilhel- minapark in Oegstgeest zijn verdeeld over de be stemming van het pand. Hotel yi Op het bedrijven- I park International Trade Centre op de grens van Boskoop en Hazers- woude komt een hotel. Gewonden bij aanrijding |Eiden Twee personen zijn gisteren zwaar gewond geraakt bij [en aanrijding tussen een auto en een bromfiets op de kruising ran het Heinekenpad en de Kanaalweg. Een 24-jarige bromfiet- ier uit Leiden reed, met een 57-jarige passagiere achterop, over iet Heinekenpad in de richting van de Kanaalweg. Op de krui ing négeerde hij volgens de politie het rode licht. Een 33-jarige utomobiliste uit Leiderdorp kon de bromfiets niet meer ontwij- en. De Leidenaar en zijn passagiere zijn zwaar gewond overge- racht naar het AZL Gebleken is dat de bromfietser alcohol had enuttigd. Zijn passagiere droeg geen helm. fietsendief op beiden Medewerkers v£ heterdaad betrapt van een beveiligingsbedrijf hebben giste- en een 21-jarige Rijnsburger betrapt toen hij bezig was een fiets Qe stelen in de Duizenddraadsteeg. Hij probeerde het slot te for ceren. jeugdige geweldplegers aangehouden jeidenTwee Leidse jongens van respectievelijk 12 en 13 jaar )ud zijn gisteren door de politie verhoord in verband met een tantal geweldplegingen. De afgelopen weken maakten zij er een van om willekeurige fietsers van hun eigen leeftijd aan te /allen. Zij fietsten dan langs en trapten het slachtoffer van hun -jijwiel. Meestal gebeurde dit in de omgeving van de De Sitter- aan. Tevoren maakten zij de afspraak dat er een slachtoffer noest vallen. Leidenaar mishandeld _jEiden Een 26-jarige Leidenaar is vannacht gewond aangetrof- en op de Morsstraat. Hij zou door een aantal mensen in elkaar tijn geslagen. Zijn neus is gebroken. De man is voor onderzoek vergebracht naar het AZL. ANNO 1895 Vrijdag 29 November Na de vrij sterke vorst der laatste dagen is de dooi weer spoe dig ingevallen, zeker tot groote teleurstelling der liefhebbers van Schaatsenrijden, die wisten dat de baan der ,,Leidsche Ijsclub" {leeds heden zou worden geopend, waarvan nu niets kon komen, y— Heden geraakte een spoelingwagen met paard bespannen, in Beestenmarkt. Spoedig werd de voerman met behulp van prugwachters op het droge gebracht. Schade werd er niet ver oorzaakt. I ANNO 1970 zaterdag 28 november Pver een jaar begint de aantrekkingskracht «van een koopmag- neet tussen Den Haag en Leiden, het grootste winkelcentrum fan West-Europa, „Leidsenhage" in L'eidschendam. Het Leids City Centrum, waarin het grootwinkelbedrijf en de detailhandel Hiit een groot deel van de Leidse binnenstad zich heeft verenigd, I teekt niet voor niets een waarschuwende vinger op als het gaat C >m de zuigkracht van dit centrum, waar alle „grote zaken" zich vestigen. Leidsenhage krijgt 100 tot 120 winkels met een otale verkoopruimte van 53.000 vierkante meter. 'Bijna een motie van wantrouwen den. herman joustra t is maar een bedrag van iets eer dan vijfentwintig gulden, (I aar daar gaat het niet om. De [T ganisatie van de Leidse City ün weigert de legeskosten te ptalen die de gemeente Leiden aar in rekening heeft gebracht bor een vergunning voor dit tenement voor hardlopers en ielrenners. „Voor ons is het P»n principekwestie" zegt orga- isator J. Duivesteijn. „Het is de ■^huld van de gemeente dat de ty Run niet kon doorgaan." De organisatie meent ge- vongen te zijn geweest het dat voor 10 sep- li» mber stond gepland, af te ge sten door een communicat-ie- ut binnen de gemeente. Die psloot immers, nadat de ver- Unning voor de City Run al jas afgegeven, ook nog eens ergunning te verlenen voor en koopzondag. Hoewel dat iet de schuld was van de orga- isatie, besloot die toch de City jun af te blazen. Want bij het --porgaan van het evenement pd dan het gehele parcours ioeten worden afgezet met ekken om de veiligheid van eelnemers en winkelend pu- |iek te waarborgen. Toch plofte er een brief van |e gemeente op de deurmat in de organisatie. Daarin werd Van de zes Leidse wethouders kwam gisteravond tijdens de algemene beschouwingen Hans de Goede van D66, verantwoordelijk voor milieu, sport en welzijn, het zwaarst onder vuur te liggen. Die heeft het afgelopen jaar weinig werk verzet en is zijn beloften niet nagekomen, luidde de slotsom van Ron Hillebrand, fractieleider van de PvdA. .Bijna een motie van wantrouwen", zeiden PvdA'ers later in de wandelgangen. leiden aap rietveld belangrijke onderdelen van zijn beleid is er weinig vooruitgang De grootste collegepartij is ab- geboekt", zei Hillebrand. „Wet- soluut niet tevreden met het be- houder De Goede heeft eerder leid, of het gebrek aan beleid, dit jaar de sportverenigingen van de wethouder van coalitie- een spiegel voorgehouden, wij partner D66. „Op vrijwel alle willen hem vandaag zijn eigen toezeggingenlijst voorhouden." De PvdA'er herinnerde De Goede aan zijn beloftes dat hij jeugd- en jongerenbeleid en al lochtonenbeleid zou formule ren, de rechtshulp zou reorgani seren, een nota over volkstui nen zou schrijven, ondersteu ning voor vrijwilligers in het welzijnswerk en de sportsector zou regelen en het conflict tus sen de wijkverenigingen Aktief en Leefbaar Zuidwest zou op lossen. „Wij verwachten niet meer en niet minder", zei Hille brand, „dan dat de wethouder vanaf nu de gedane toezeggin gen aan de raad binnen de daarvoor gestelde termijnen zal nakomen." Ook GroenLinks had kritiek op De Goede, maar fractievoor zitter Rianne Peeters was veel milder dan Hillebrand. Ook zij vroeg naar de nota over jeugd- en jongerenbeleid en het al lochtonenbeleid. Duidelijke uit spraken van de wethouder over de Leidse Welzijnsorganisatie had Peeters 'tot dusverre ge mist'. De oppositiepartijen WD, SP en LWG/De Groenen lieten in hun algemene beschouwing het werk van De Goede onbespro ken. PvdA 'er Hillebrand: leiden wim koevoet vervolg van voorpagina Volgens PvdA-fractieleider Hil lebrand is een grotere ge meente nodig omdat alleen dan de lokale overheid haar taken naar behoren kan uit voeren. Discussies over de zelfstandigheid van de kleine buurgemeenten zijn hieraan volgens Hillebrand onderge schikt. „Het zal de burgers worst zijn hoe de overheid functioneert, als zij maar func tioneert." Rianne Peeters, fractievoor zitter van GroenLinks, nam in haar beschouwingen afstand van de opvattingen van de col legepartners PvdA en D66. Zij wil niet dat 'centrumgemeen ten de kleine dorpen opslok ken' en heeft aan annexeren een broertje dood. GroenLinks zit als het om gemeentelijke herindeling gaat meer op één lijn met de groot ste oppositiepartij, de WD. Fractievoorzitter A. Geertsema wil gewoon afwachten wat het Rijk doet en vindt dat met de uitspraken van Hillebrand, Welling - en eerder D6ti-wel- houder P. Langenberg - Lei den de regiogemeenten alleen maar tegen zich in het harnas jaagt. „Herindeling is een mo gelijke oplossing, maar zeker niet de enige." zij gemaand de rekening te vol doen. Duivesteijn: „En dan kun nen zij nu wel zeggen dat de aanvraag in behandeling is ge nomen en dat we daarvoor moeten betalen, maar wij vin den dat niet juist. Ik neem aan dat ze er veel werk aan hebben gehad die vergunning te verle nen. Maar door miscommuni catie met een andere afdeling is het mis gegaan. Dan moet de gemeente zich ook groot opstel len en de kosten niet in reke ning brengen. Nou' ja, ik heb wel tegen de betrokken persoon bij verkeer en vervoer gezegd: als we jullie begroting er mee kunnen redden, betalen we wel." Navraag bij de afdeling voor lichting van de gemeente levert in eerste instantie geen resul taat op. Maar het balletje is toch aan het rollen geslagen, zo blijkt. Organisator A. van der Luit meldt dat A. Hogendoom, administratief juridisch mede werkster van de afdeling ver voer, hem zojuist heeft laten weten dat de rekening de prul lenbak in kan. Hogendoom be vestigt dat later. „Een vergis sing. In de vakantietijd gebeurd. Bij de boekhouding was niet doorgekomen dat de rekening weg kon. Het is alle opwinding niet waard." jleiden arjan van puk De Leidse onderzoeker J. van heeft op Oost-Ka- j limantan (Indonesië) drie tot iu toe onbekende soorten rotan ontdekt. Van Valken burg, verbonden aan de Hor- :us Botanicus, is specialist op het gebied van rotans en an dere klimplanten. De weten schapper doet op Oost-Kali- mantan onderzoek naar het economisch en ecologisch be lang van de zogenaamde 'bos- bijprodukten'. Dit zijn alle bosprodukten die niet uit hardhout bestaan, zoals vruchten, harsen en bladeren. De exploitatie van rotan is zeer milieuvriendelijk. De rotanplant zelf blijft namelijk f staan, terwijl slechts de takken worden gesnoeid. Dit snoeien is niet gemakkelijk: aan de buitenkant van het rotan zoals dat in stoelen en dergelijke verwerkt is, zit een schil met scherpe stekels en haken. Me de daardoor is er tot nu toe weinig onderzoek gedaan naar rotan, waarvan veel meer soorten bestaan dan lange tijd werd aangenomen. De handel in rotan bloeit. In Java gemaakte meubels wor den geëxporteerd naar onder meer Japan en Australië. Ook in Indonesië zelf zijn rotanspullen geliefd. Van Val kenburg denkt dat ook de nieuwe rotansoorten geschikt zijn voor exploitatie. Er moet een gemeentelijk fonds komen waaruit sociale huur- en koophuizen kunnen worden ge subsidieerd. Dat bepleitte de PvdA gisteravond tijdens de algemene beschouwingen. Het aanbod van goedkope woningen wordt volgens fractielei der Ron Hillebrand 'schraler'. „Dat leidt tot een steeds eenzijdiger samenstelling van Leidse buur ten en een steeds slechtere vermogenpositie van de woningbouwverenigingen." Winsten apart Winsten die de gemeente maakt op bouwprojec ten in de koopsector moeten voortaan apart wor den gezet, vindt de PvdA. „Vanwege de dalende subsidies voor de sociale woningbouw menen wij dat het niet langer verdedigbaar is om koopwo ningen onder de reële marktwaarde te verkopen en het financieel voordeel bij de eerste koper te laten", zei Hillebrand. Met het geld kunnen 'be taalbare huurwoningen aan de voorraad worden toegevoegd', meent de PvdA. Hillebrand, die overigens wegens ziekte van wethouder Tjeerd van Rij zelf negen maanden de portefeuille volkshuisvesting beheerde, beklaagde zich over het uitblijven van een volkshuisves tingsplan. Hij was niet de enige. „Daar zijn we nu al tweeëneenhalf jaar over bezig", zei SP'er Gor Vergeer, „Het is kennelijk moeilijker dan een nietje dooreen stapel stukken slaan", schamper de D66-voorman Olav Welling. GroenLinks vond het alleen maar jammer dat er nog geen volkshuisvestingplan is. „Daar heb ben we begrip voor." Redacteuren LD helpen handje bij maken rijm leiden Redacteuren van het Leidsch Dagblad bieden ook dit jaar weer hun diensten aan voor het maken van Sinterklaas gedichten. /ij doen dat van vrijdag 1 december tot en met maandag 4 december in I.a Place, het restaurant op de vierde etage van waren huis Vroom Dreesmann. Klanten van V&D kunnen met een cadeau, of een be schrijving daarvan, aanklop pen bij de stand van het I.eidsch Dagblad. Aan de hand van een beschrijving van de persoon voor wie het cadeau bestemd is, maken de journalisten een rijm. Een typiste tikt het gedicht ver volgens netjes uit. De rijm- service is aanwezig op vrij dag van 17.00 tot 21(H) uur. zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en maandag van 17.00 tot 21.00 uur. Woningzoekende in Leiden duur uit ~W ~W ^an adlTUnistratiekostcn en X. JL corporaties hun zin krijgen, en mensen die uit het aanbod in leiden caroline van overbeeke De rijkste man van Leiden was anno 1674 ongetwijfeld Adriaen Wittert, woonachtig aan het Ra penburg. Beroep: onbekend. Aan de hand van de hem opge legde belastingaanslag van ruim 1600 gulden, kunnen we uitre kenen dat de Leidenaar een ver mogen bezat van ruim 275.000 gulden. Voor die tijd een astro nomisch bedrag. Niet alleen de rijkste Leide- naars zijn traceerbaar, ook de verm'ogens en de beroepen van de 'gewone man' duiken op in de twee belastingkohieren - aanslag-lijsten - uit het jaar 1674. Deze gegevens staan alle maal in 'Leidse lasten', een boek dat vanaf donderdag in de Leidse boekwinkels te koop is. Het bijzondere aan 'Leidse Las ten' is dat er twee diskettes bij worden geleverd, zodat de his torische gegevens ook op het computerscherm te zien zijn. Met de computer kan bijvoor beeld - in kleur - een kaart van de stad worden oproepen anno 1674: we zien de route van de belastinginners oplichten, kun nen bekijken welke mensen in welke straten woonden, en ko men van alles aan de weet over de vermogens en beroepen van de Leidenaars die belasting plichtig waren. Leiden was in 1674 een rijke (laken-)stad met zo'n 62.000 inwoners, hoewel ze over haar economische hoogte punt heen was. De historicus Gerrit-Jan Pel- tjes maakte het computerpro gramma in opdracht van het Nederlands Historisch Data Ar chief (NHDA). Dit in Leiden ge vestigde instituut wil historische bronnen toegankelijk maken met behulp van computers. Pel- tjes: „Leidse Lasten is leuk voor mensen die geïnteresseerd zijn in de geschiedenis van de stad, maar ook voor mensen die hun stamboom willen nazoeken en natuurlijk voor middelbare scholieren. Zij kunnen allerlei opdrachten met het computer programma uitvoeren. De historicus heeft het pro gramma gemaakt aan de hand van belastinglijsten - zogeheten kohieren - van twee belastings oorten in het Gemeentearchief: de Tweehonderste Penning, een vermogensbelasting, en het Klein Familiegeld, een vorm van inkomstenbelasting. Voor de laatste belastingsoort zijn des tijds alleen voorbereidingen ge troffen: de heffing is nooit opge- legd. Peltjes: „In totaal heb ik de gegevens van ruim 4000 Leide naars in de computer inge voerd. Iedereen staat zoveel mogelijk met naam en toe naam, titel, burgerlijke staat, beroep, belastingaanslag en adres vermeld. Zo kun je bij voorbeeld te weten komen dat de rijkste Leidenaars anno 1674 aan het Rapenburg en de Steen- schuur woonden en aan een deel van de Breestraat." Driehonderd jaar geleden stonden advocaten, predikan ten, professoren en notarissen ook al in hoog aanzien, zo blijkt uit Leidse lasten. „Die status kun je afleiden aan de hoogte van de vermogensaanslag." Maar de status van de vroed schap (burgemeester) en zijn schepenen (wethouders) was het allerhoogst. Zij bezaten, geme ten naar hun belastingaanslag, een flink vermogen in geld, hui zen, juwelen of andere bezittin gen. Betaalde een brandewijn- verkoper gemiddeld één gulden vermogensbelasting, een sche pen telde ruim 220 gulden neer. Vreemd genoeg stond ook de 'verver' - van stoffen - in hoog aanzien, zo blijkt'uit I>eidse lis ten. Maar dat kwam vooral door het vermogen van ene Jan Alensoon, verver van beroep. Gezien de aanslag van bijna 380 gulden bedroeg zijn vermogen minstens 65.000 gulden. Andere ververs bezaten veel minder: ve len betaalden slechts een tientje vermogensbelasting. In de stad woonde dat jaar ook een puissant rijke bierbrouwer: Jan Boudewijnsz. van leeuwen be zat volgens leidse Lasten een vermogen van 70.000 gulden. Vandaag is 'Leidse lasten' aan burgemeester C. Goekoop aangeboden. Donderdag is het bijzondere boek/multimediaprogramma verkrijgbaar in de grote leidse boekwinkels. Het kost 49,50 en de diskettes draaien op 'Win dows'. de Woningkrant willen kiezen voortaan eerst een entreepas moeten kopen, stijgen de kos ten boven de 250 gulden. Daar bij wordt de waarnorgsom van 350 gulden die de woningbouw verenigingen De Sleutels en /.ijl en Vliet in rekening brengen nog buiten beschouwing gela ten. GroenLinks vindt dat de las ten voor woningzoekenden zo laag mogelijk moeten blijven. „De Leidse woningzoekende mag niet de dupe worden van een andere organisatie van de woonruimteverdeling", schrijft Duyvensz in zijn rapport. „De kosten liggen in Leiden al hoger dan het landelijk gemiddelde." De entreepas moet in elk geval niet worden ingevoerd, meent GroenLinks. Verder roept de partij de wo ningbouwverenigingen De Sleutels en /ijl en Vliet op de waarborgsom af te schaffen. Gerrit-Jan Peltjes, maker van Leidse Lasten: „Het computerprogramma is leuk voor mensen die zijn geïnteresseerd in de Leidse geschiedenis." Mensen die een huurhuis zoe ken zijn in leiden duurder uit dan in de meeste andere mid delgrote steden. Dat blijkt uit een vergelijkend onderzoek van raadslid Paul Duyvensz van GroenLinks. Als de woonruimteverdeling straks van de gemeente over gaat naar de corporaties moet (Ie woningzoekende nog dieper FOTO. HINK BOUWEN Gr0Ben|J^ vindt dat die kostenstijging voorkomen moet worden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13