'Handen af van de aalscholver' mg* Natuur Milieu Dassenburcht aangekocht WOENSDAG 29 NOVEMBER 1995 REDACTIE «BERT DE JONG* Natuurorganisaties waarschuwen minister Zijn er te veel aalscholvers? Welnee. Er zijn volgens de natuurorganisaties dom weg te veel vissers. Dat de 'broeders in Petrus' nog maar mondjesmaat paling en baars uit hun IJssel- en Marker meerfuiken halen valt de vogels niet te verwijten. De vissers hebben er zelf de afgelopen ja ren een puinhoop van gemaakt. Ze plaatsen veel te veel netten (van 13.000 palingfuiken in 1970 naar 49.000 nu) met te kleine mazen. Dat kost jaarlijks een grote hoeveelheid onder maatse vis (2500 ton, ongeveer lOx de totale aalaanvoer) het le ven. Pure roofbouw. Vogelbescherming, Dierenbe scherming en Kritisch Faunabe heer vinden daarom dat minis ter Van Aartsen (landbouw, na tuurbeheer en visserij) zich niets aan moet trekken van de krokodillentranen die de vissers plengen. Het gaat niet aan om de populatie van een vogel soort, waar het najaren einde lijk weer redelijk mee gaat. via 'onorthodoxe maatregelen' te decimeren. Het IJssel- en Mar kermeer zijn tegenwoordig vooral van belangvoor natuur, drinkwatervoorzieningen recre atie. Ze vormen het 'natte hart' van Nederland'. In deze grote wateren hoort een sterke aal scholverpopulatie thuis, als na tuurlijke schakel in het gezond houden van de visstand. Onder andere de hoeveelheid beschikbaar/bereikbaar voedsel bepaalt de grootte van de popu latie en het broedsucces. In het geval van de aalscholver gaat het qua voedsel Vooral om on dermaatse vis, van in hoofdzaak soorten die oninteressant zijn voor de beroepsvissers. Aal scholvers eten bij voorbeeld veel ('schele') pos. Hen roofvisje dat op jonge leeftijd baars en snoekbaars beconcurreert. Door veel pos te eten bewijzen de aalscholvers de beroepsvissers juist een dienst. Ook het eten van ondermaatse baars en/of snoekbaars door aalscholvers hoeft geen probleem te zijn. De visbestanden worden er welis waar door uitgedund, maar de vissen die overleven krijgen wèl meer groeiruimte. Mits ze niet vroegtijdig omkomen in de pa lingfuiken. De visbestanden in IJssel- en Markermeer worden trouwens niet alleen beïnvloed door de vangsten van vissers en aal- Sociaal vissende aalscholvers. Een deel van de groep jaagt de school jonge vis op, het andere deel vangt z scholvers. Zo neemt al sinds 1982 de intrek van jonge palin kjes, de zogeheten 'glasaal', vanuit zee af. Op den duur leidt dat tot minder volwassen aal in het IJssel- en Markermeer. Daar is de aalscholver op geen enkele wijze debet aan. Ook neemt, door maatregelen ter verbete ring van de waterkwaliteit, de zichtdiepte in het IJssel- en Markermeer langzaam toe. Als die trend doorzet kan dat leiden tot het verdwijnen van de snoekbaars, die een liefhebber is van ietwat troebel, nutriënrijk water. Ook deze ontwikkeling kan de aalscholver niet aangere kend worden. Integendeel, hel der water is nadeling voor deze vogelsoort. Prooien zien in hel der water de vogel naderen en vluchten weg. Terwijl de vissers nog altijd dis cussieren over vermindering van de structurele overbevis- sing, 'betaalt' de aalscholver al sinds enkele jaren een forse tol voor de vermindering van de visbestanden en het helder wor den van het water. Zo is het aantal broedparen van de aal scholver in Nederland specta culair gedaald (van 21.000 paar in 1992 naar 14.000 in 1994). Vooral de 4 grote kolonies rond het IJssel- en Markermeer kre gen klappen: 15.000 broedparen in 1993, tot 7000 in 1994! Jon gen stierven massaal in de nes ten wegens voedselgebrek. Veel vogels zijn inmiddels uitgewe ken naar de kustzone. Nieuwe kolonies werden gevestigd in onder andere de duinen bij Den Haag (Meijendel), in de Amster damse Waterleidingduinen en in Het Zwanenwater bij Cal- lantsoog. De aalscholvers pro beren zich op die manier aan de veranderende omstandigheden FOTO MARTIJN aan te passen. Deskundigen ge loven dat de populatie in Ne derland zijn maximum heeft bereikt. De natuurorganisaties zijn daarom van mening dat de mi nister zijn handen netjes thuis moet houden. Ingrijpen is ook in strijd met het huidige Neder landse natuurbeleid. In het bij zonder Vogelbescherming neemt de kwestie hoog op en dreigt zelfs met juridische stap pen, als 'Den Haag' de aalschol ver als zondebok aanwijst voor falend visserijbeleid. Boete Nijmegen voor overtreding milieuwetten De gemeente Nijmegen moet een boete van 120.000 gulden betalen omdat mede werkers van de dienst stadsreiniging sinds hel begin van de jaren tachtig illegaal be- drijfsvel hebben geloosd op het riool. Bo vendien hebben medewerkers ook illegaal slib gestort. Het openbaar ministerie stelt geen personen aansprakelijk voor het milieuschandaal, dat in augustus van dit jaar aan het licht kwam. Burgemeester en wethouders hebben het voorstel tot schik king geaccepteerd. Er dreigt nog een na- heffing door het Zuiveringsschap Rivie renland, die kan oplopen tot vele miljoe nen guldens. De affaire kwam afgelopen zomer in de openbaarheid, doordat een burger zag dat vuilnismannen bedrijfsvet in een hoofd riool loosden. Deze burger nam daar fo to's van en deed, hevig verontwaardigd, aangifte bij de politie. Volgens het open baar ministerie zijn gebreken in het managment en een slechte bedrijfscultuur hoofdoorzaken van de affaire. De onder linge communicatie was slecht, de admi nistratie deugde niet en de medewerkers namen het niet zo nauw met de wettelijke regels. De gang van zaken was een bijzon der slecht voorbeeld voor de Nijmegena- ren, die via voorlichtingscampagnes juist opgeroepen werden zich milieubewust te gedragen. Dassen vragen extra bescherming. Te veel sneuvelen Stichting 1 let Overijssels Landschap heeft vijf hec tare grond aangekocht waarop zich een omvangrij ke dassenburcht bevindt. Het gaat om een gebied met bos en gras- en bouwland net buiten Stap horst. De burcht speelt een belangrijke rol bij het voortbestaan van de dassen in het Reestdal en de boswachterij Staphorst. De stichting zal de bouw en graslanden bemesten met stalmest, waardoor MARTIJN DE JONGE het bodemleven wordt bevorderd. Regenwormen vormen het belangrijkste voedsel van de das. De stichting het Overijssels Landschap wil maatregelen nemen om te voorkomen dat dassen drukke ver keerswegen moeten oversteken. Nog altijd sneuve len veel dassen in het verkeer. Het is voor deze soort, die graag zwerft, veruit de belangrijkste doodsoorzaak. Minder bijzondere planten en dieren in boerennatuur Natuurterreinen waar agrariërs nog enigszins mogen boeren, bevatten aanmerkelijk minder bijzondere planten- en dierensoorten dan gebieden waar de na tuur volledig haar gang kan gaan. Dat stelt Natuur monumenten, naar aanleiding van een studie door de Rijksuniversiteit van Groningen. De onderzoekers keken met name naar de invulling van de zogeheten Ecologische Hoofdstructuur (EHS). De EHS geeft aan hoe via allerlei verbindings routes natuurgebieden in ons land aan elkaar gekop peld zullen worden. De meeste verbindingsroutes, waarvoor circa 250.000 hectare grond nodig is, moe ten de komende 15 a 20 jaar worden gerealiseerd. Voornamelijk door agrarische grond aan te kopen en een natuurbestemming te geven. Van de geplande 250.000 hectare verbindingsroutes zal 150.000 hectare een zuivere natuurbestemming krijgen, beheerd door organisaties zoals Natuurmo numenten. Het andere deel, 100.000 hectare, blijft onder beheer van agrariërs die hun bedrijf extensief, sterk rekening houdend met flora en fauna, voort mogen zetten. De Groninger onderzoekers stellen dat die 'boeren natuur' weinig voorstelt. In als puur natuur ingerich te en beheerde terreinen komen tot ruim 500 soor ten planten en dieren voor. In terreinen waar agrari sche activiteiten 'verweven' zijn met een natuur functie stokt de teller op krap 30 soorten planten en dieren. Natuurmonumenten beschouwt de resultaten van de studie als een bevestiging van haar eigen beleid. De vereniging wil binnen de EHS meer ruimte voor natuur die niet moet worden gedeeld met boeren. 123456789 - OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. beroep; 3. grondtoon, tweetal, thans; 4. gelaatskleur; 5. door, vordering; 6. knap; 7. dierege- luid, vlug; 8. publiciteitsorganen; 9. dreumes, opperwezen, bolge was; 11verzameling van ge schreven stukken. Verticaal: 1. wijd vat, loofboom; 2. ik (Lat.); 3. persoonlijk vnw mo lentrechter, gewicht; 4. lidwoord, landbouwwerktuig; 5. foedraal, echter; 6. voorvoegsel, hetzelfde (afk.7. muzieknoot, aarde, per soonlijk vnw.; 8. meisjesnaam; 9. knaagdiertje, afval. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. stellage; 2. terstond; 3. over spel; 4. futurist; 5. duizelig; 6. optimist; 7. eterniet; 8. kalender. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: STOF DOEK en ERETITEL Het sleutel woord luidt: STOFZUIGER. HEINZ AAWVOUS £7£S WOL L A A/PA fS TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen „Ei, ei", sprak de professor onthutst. „Wat zullen we nu beleven? Hier staan flessen vol wetenschappelijk bereide essence en u wilt uw oude eh... pip peling terug hebben?" „Ja", zei heer Ollie kort. Hij trad voorwaarts en griste Kwetals spuit van de toonbank. Maar tot zijn ontzetting was het instrument geheel leeg. „Ik heb de inhoud gebruikt voor mijn proefnemingen", legde de geleerde uit. „Maar wat bezielt u ei genlijk? Bent u niet tevreden over de vloeistof die ik u geleverd heb?" „Nee", riep heer Bommel uit. „Waar is mijn pippeling?" Sickbock zuchtte en sloot de kraan van zijn retort. „Ik zal u mijn werkwijze uitleggen", sprak hij ver moeid. „Kijk, de grote moeilijkheid was, dat de planten verwelkten wan neer ze een sterke injectie ontvingen. De cellen barsten dan. Volgt u me? Ik heb dit opgelost door de celwanden te versterken. Dat ging ten koste van de geur; maar geur was niet het doel van dit experiment. Het ging om de klank van de bloemen, nietwaar? Hebt u het tot zover?" „Waar is mijn pippeling?!" riep heer Ollie schril. „Daar komen we nu op", hernam de geleerde. „Uw eh... pippeling zit in deze violen. De eerste kweek die ten volle geslaagd was. U hebt er een struikje van gehad voor uw tentoonstelling - en die zal wel een prijsje wegdragen, neem ik aan. Toen ik deze eenmaal had kon ik de sappen aftappen, analyseren en wetenschap pelijk samenstellen. Kunt u me bijhou den?" Heer Bommel zweeg. Hij staarde beklemd naar de leerachtige groeisels die de professor hem wees en wrong zich de handen. „Mooi zijn ze niet", gaf Sickbock toe. „Maar schoonheid is van geen belang wanneer men weten schappelijk te werk gaat. Deze planten moeten nooit met water, maar met olie besproeid worden. Want de celwanden moeten enorme spanningen kunnen weerstaan en daarom dienen ze elas tisch gehouden te worden. Geen water mijn waarde, onderstreep dat." H W R DOOR HANS VAN ES De depressie, die sinds vorige week donderdag bij Ierland lag veran kerd, heeft ons niets dan goeds opgeleverd. Dat kan niet vaak van ei Atlantische depressie worden gezegd, want meestal krijgen we te m ken met regenzones behorende bij het warmte- of koufront en daarr volgt vaak nog een toetje in de vorm van gure buien, die aan de ach terkant van een lagedrukgebied ontstaan. Nu bleef de neerslag beperkt tot wat regen in het noorden en ooster van het land. Voor het overige werden we zo'n dag of vijf verwend een zachte zuidelijke stroming met veel zon en bovennormale temp raturen. Het slechte weer bleef nu beperkt tot de Britse Eilanden, d' dagenlang door heftige regenbuien werden gegeseld. De depressie heeft inmiddels zijn beste tijd gehad en is er uiteindel niet in geslaagd door te stoten naar het vasteland van Europa. Inte gendeel, het laag trekt zich terug naar de Atlantische Oceaan. Als e zoiets gebeurt, dan is er geen sprake van een normale westelijke str ming en dus moeten wij onze blik naar het continent richten om te weten wat ons op weerkundig gebied te wachten staat. Liefhebbers van winterweer en natuurijs zullen de komende tijd at tent moeten blijven, want alles wijst nu op een doorzettende afkoe ling. Bent u minder gecharmeerd van de ongemakken, die het koud seizoen met zich meebrengt, dan is er geen reden tot paniek, want overgang naar het winterse weertype verloopt maar heel geleidelijk De weersomslag wordt in gang gezet door een hoge-drukgebied, dat gisteren nog in bescheiden omvang boven Noord-Scandinavië bivak kerde, maar tijdens het komende weekeinde is uitgegroeid tot een 1 omvangrijk hoog, dat grote delen van Europa overdekt. Verder wordti in een aanhoudende oostelijke stroming steeds koudere lucht aang^; voerd. Aan de komst van de winter valt dus niet te ontkomen, maar het koi de weer verschijnt wel in zijn meest aangename vorm; droog, tamel helder en voorlopig niet meer dan een matige oostenwind, kracht 3 4. Na een eerste nacht met een graadje vorst komt het kwik morgen na enkele graden boven het vriespunt uit. Dat wordt de komende dager steeds moeilijker. Tijdens het weekeinde zou - vooral in het oosten van het land - de eerste ijsdag kunnen woren genoteerd. Tegen die tijd vriest het in de nacht al plaatselijk circa 5 graden Celsius. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Wolkenvelden, hier en daar ook flinke opklarin- noorden tijd tot tijd regen of gend droog. Middagtem- lichte ti ge v Naast wolkenvelden plaat selijk ook flinke opklarin gen. Op de meeste plaat sen droog, 's Middags in Denemarken: Flinke zonnige perioden maar vandaag ook nog en kele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur net ie vriespunt. Engeland, Schotland, Wales In Ierland, Wales en zuidw overwegend bewolkt -Engeland regen, mogelijk ook onweer en veel wind. In de rest van Engeland en Schotland perioden met i|na overal droog; alleen langs in Schotland mogelijk 10 in Ierland België en Luxemburg: Perioden met zon maar vandaag ook nog enkele wolkenvelden. Droog. Geleidelijk iets kouder met op morgen maxima van 3 graden in de Ardennen tot 7 aan de westen, en eerst nog in het oosten, ook wolkenvelden. Vooral in Bretagne kans op een regen- of onweersbui. Verder vrij wel overal droog. Daling van tempera tuur; morgen uiteenlopend van 4 graden in de oostelijke departementen tot 10 in Wisselvallig met geregeld buien, soms ook wat zon. Middagtemperatuur langs de kust tussen 14 en 18 graden. Wisselend bewolkt en kans op een re gen- of onweersbui. Temperatuur 's middags rond 19 graden. Spanje: Duitsland: In de nacht en ochtend k; het westen en zuidwesten e wolkenvelden. Op de meeste plaats droog. Middagtemperatuur vandaag i eenlopend van rond het vriespunt ii noorden tot 6 in het zuidwesten. Morg Zwitserland: E^rctmpg wotkenyelden maar geleide! meer zon. Droog. Middagtempèratil de zuidelijke kantons. Oostenrijk: Wolkenvelden en vooral in h oosten eerst nog regen of s gen in het westen ook af ei op de meeste plaatsen droog. Middij temperatuur in het laagland e den boven nul. Polen: Rustig weer met in de nacht e kans op mist. Overdag naast wolkenvt den ook zonnige perioden. Droog. Ovjg dag op de meeste plaatsen lichte vort alleen in het zuiden nog maxima bovf het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Nevelig en rustig wee r wolkql DONDERDAG 30 NOVEMBER 1995 gelijk c s op buien, mo- nweer. Naar het zuid- zon mge perioden en overwegend droog. Middagtemperatuur in het binnenland rond 10 graden, langs de Golf van Biskaje rond 14 en langs de kusten in het zuiden en oosten rond 17. Canarische Eilanden: Wisselend bewolkt en vooral morgen kans op een bui, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur rond 22 graden. Marokko: Westkust: half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen- en onweersbuien, plaatselijk flink wat neerslag. Tempera tuur langs de kust ongeveer 17 graden. Eerst nog zonnige periode meer bewolking en een Temperatuur 's middags rond .20 gra- Zuid-Frankrijk: oosten ook wolkenvelden en langs de Middellandse Zee-kust mogelijk een lo kale regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 10 graden maar langs Mallorca en Ibiza: Perioden met zon maar geleidelijk meer bewolking en vooral morgen enkele fikse buien, ook met onweer. Middagtempera tuur ongeveer 17 graden Italië: Perioden met zon. Overwegend droog maar morgen, vooral later op de dag, in n mogelijk een bui IJmuiden Katwijk Hoog 09 45 •22.26 09.18 «21.f Laag 05.15 17.46 04.56 17. Maastricht onbew Aberdeen zwaar tx Athene zwaar tx Berlijn regen Boedapest regen Bordeaux onbew Brussel onbew. Cyprus licht ben w.s 0 18 15 Met n ePo-v s op n Middagtemperatuur uiteenlopend v graden in het noorden tot 17 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en vooral morgen kans op een bui, mogelijk met onweer Middagtemperatuur ongeveer 16 gra- Malta: Vandaag flinke zonnige perioden en droog; morgen een toenemende kans op een onweersbui. Middagtemperatuur omstreeks 19 graden. Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en vooral langs de westkust enkele buien, mogelijk met on weer. Op Kreta waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 14 graden in het noordoosten tot 20 op Turkije en Cyprus: Wisselend bewolkt en vooral langs de westkust, en morgen later ook op Cy prus. enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur van 13 graden op de Dardanellen tot 17 op Cyprus. Buenos Aires onbew Casablanca hall bew Johannesburg onbew hew Oneans rege-:.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10