Leidsch Dagblad AH Wasbon 2 12 20 I oh Makelaar wil na 34 jaar bejaarde zus uit huis jagen Toch voor de buis bij meester Ruis Thriller om wereldbeker Wandelaars Wijde Aa krijgen hulp politie ZWN-chauffeurs achter staking Onderzoek naar moord Noordwijkse heropend FIS kondigt mogelijk bestand Algerije af GOED NIEUWS DINSDAG 28 NOVEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG 1,85 i Feiten en Meningen Buitenland i Leiden Hoe lossen we de files op? Een nieuwe stroom reacties van lezers In Kokstad zijn twaalf doden misschien geen doden maar zombies Korff: 'Universiteit met binnenstad versmelten' iSport Van den Herik: 'Er is iets mis met de spelersgroep' katwuk» Ze kregen hun zin, de leerlingen van de Katwijkse mr. J J.L. van der Brugghenschool. Ze konden vanochtend voor de buis, dankzij 'meester Ruis'. De school directeur gaf de kinderen gisteren, nadat ze op ludieke wijze met Ajax-petjes en -spandoeken had den geprotesteerd, toch toestem ming om de wedstrijd Ajax-Gre- mio te zien. Ze konden de acties van hun voetbal-idolen zelfs beter bekijken dan thuis, want de school had inderhaast een groot beeldscherm geregeld. Directeur A. Ruis: ,,We belden ABN AMRO op, de sponsor van Ajax, en zei den: we hebben een probleem. Want ja, het heeft natuurlijk niet zo veel zin om een paar honderd kinderen voor een normaal TV'tje te zetten. Dan zien ze nog niets. De bank vond het een grappig ini tiatief en dankzij haar konden we een scherm van twee bij twee me- n ter huren." 'Meester Ruis' maakte J de leerlingen wel duidelijk dat dit een eenmalige actie is. „Het was een leuk protest, maar bij een vol- I gende wedstrijd gaan de lessen I gewoon door." foto hielco kuipers tokyo willem schouten Ajax en Gremio waren er van middag om één uur na negentig minuten nog niet uit wie nu de beste ploeg van de wereld is. In Tokyo werd Ajax door de Zuidamerikaanse kampioen Gremio in een keihard duel tot het uiterste gedwongen. Gremio liep vier gele kaarten en een ro de kaart op. Ajax kreeg lang zaam de bovenhand, creëerde kansen, maar de verlossende goal wilde maar niet vallen. Kluivert en Litmanen hadden de winnende treffer op de schoen. Voor Ajax kreeg invaller Dwanko Kanu geel. Hij werd ge wisseld voor Mare Overmars, die in de tweede helft bij een opstootje betrokken raakte. De Brazilianen eisten massaal zijn vertrek nadat hij Arilson zou hebben geslagen. De Engelse scheidsrechter David EUeray wilde de Ajacied echter niet wegsturen. Ze kwamen uit alle hoeken en gaten van Tokyo. Meer dan dui zend fans van Ajax. Om de Am sterdammers hun tweede we reldbeker te zien veroveren. Een avonturenreis met een peper dure rekening. Het grootste contingent Ajax-fans, voor het merendeel leden van de busi nessclub en andere trouwe vol gers, werd vervoerd en onderge bracht door reisbureau Boever. Dat waren er 740. Maar volgens de Japanse organisatie waren er ruim duizend Hollandse fans. Van deze driehonderd zijn de meesten op eigen gelegenheid per vliegtuig gekomen. Volgens onbevestigde berichten zouden enkelen de reis van 15.000 kilo meter per trein hebben ge maakt, dwars door de voormali ge Sovjetunie, op de Transsibe- rië Express naar Vladivostok. Tegenstander Gremio werd in het uitverkochte National Stadi um, waar in 1964 de Olympi sche Spelen werden gehouden, gesteund door 1.200 fans. Het gemeentebestuur van Amsterdam trakteert Ajax mor gen op een warm onthaal als het wint. De festiviteiten zullen plaatsvinden op het Museum plein, waar een podium wordt geplaatst. Vanaf vier uur 's mid dags wordt voor het publiek een muzikaal programma verzorgd. De spelers worden ongeveer twee uur later op het Museum plein verwacht. Ajax werd al twee keer eerder dit jaar als kampioen gehuldigd. Na het behalen van de landstitel liep een feest op het Leidseplein uit op ongeregeldheden. De daaropvolgende viering van het Europees kampioenschap werd probleemloos op het veel grote re Museumplein gehouden. HET WOORD IS AAN Julien de Valckenaere Als het kalf verdronken is, verlegt men de put. '5° -*'!¥ r/Y 10% 10% 10% ÏSSS35? 30% 50% 60% Uitgebreid weerovercicht op pagina g VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 12 Stads- en streekvervoer houdt 24-uursactie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad18 Regio11-15 RTV/programma's9 Sport20,21 Strips8 Uitgaan19 llkemade marieta kroft Wandelaars die toch op het offi- :iële wandelpad langs de Wijde (Va over het land van veehouder Yl. Mooren willen lopen, kun- ïen begeleiding van een politie- igent krijgen. Dat zegde burge- neester a. Meerburg gister- tvond toe in de raadsvergade ring van de gemeente Alkema- ^F\e. „Stel dat de boer een wan delaar wil verjagen, dan is de Igent erbij om proces-verbaal )p te maken. De wandelaar kan vervolgens via de rechter mis- jchien bewerkstelligen dat de %ute weer toegankelijk wordt." filtf Mooren heeft een openbare er- wandelroute over zijn erf en land liggen. Hij duldt echter geen vreemden omdat hij onder meer vreest voor de overdracht van besmettelijke ziekten. De hekken naar zijn land barrica deert hij dan ook met prikkel draad. Mensen die toch op zijn land komen, worden verjaagd. Na langdurige discussie besloot het college van B en W vorige week dat de route over het land van Mooren de officiële blijft. Wie niet durft, kan een alterna tieve route lopen, over het land van veehouder M. de Boer. Pagina 15: 'Justitie vindt con flict te onbelangrijk'. Het stads- en streekvervoer gaat vrijdag in staking. De Vervoersbond FNV en de ambte narenbond AbvaKabo hebben de staking uitgeroepen uit protest tegen de plannen van minister Jorritsma met het openbaar vervoer. De Vervoersbond CNV steunt de acties, maar voegt er aan toe dat de actievorm per regio kan verschillen. De chauffeurs van de Leidse ZWN-garage hebben vanmorgen bij een eerste peiling hun steun aan de staking uitgesproken. Een definitief besluit valt later deze week tijdens een actievergadering. leiden rudolf kleun 1 Man verdacht van betrokkenheid iioordwuk/bennekom gpd [iel onderzoek naar de moord •p de Noordwijkse Kathy homson is heropend. De poli- ie heeft een man die wordt ver lacht van betrokkenheid bij de loord, tien dagen lang ver bord. De man is inmiddels reer heengezonden omdat er involdoende redenen waren ,em langer vast te houden. Het stoffelijk overschot van Ie van oorsprong Zuidafrikaan- werd 9 september vorig jaar langetroffen in de Bennekomse ossen bij Ede. Hoofd en han en ontbraken. Pas twee maan- Jen na de gruwelijke vondst jfcÜ laagde de politie erin de identi- it van de vrouw vast te stellen. Na diverse oproepen via radio en televisie reageerde een Noordwijkse vriendin, die Thomson al geruime tijd miste. In mei dit jaar zat het onder zoek naar de moord nog op dood spoor. Officier van justitie S. Buist weigert elke medede ling over de verdachte, die in Genève werd aangehouden naar aanleiding van een inter nationaal opsporingsverzoek. Uit het feit dat de uitleverings procedure twee maanden heeft geduurd, mag volgens Buist worden geconcludeerd dat 'de man niet stond te trappelen' naar Nederland te komen. On danks het heenzenden van de man, wordt er nu weer opnieuw aan de zaak gewerkt. Als u nu bij ons een pak AH Ultra I of AH Color koopt en u levert I deze bon in bij de kassa, krijgt u maar liefst drie gulden korting J Ctl Ultra of Color, j pak 1.7 kilo 12.99 bij inlevering van bon 9.99. Navulpak 11.99 bij W inlevering van bon 8.99 efe De bon is g g t/m zaterdag W I I Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. „Het ziet er naar uit dat we meedoen. Het wordt een 24- uursstaking", zegt voorzitter Jaap Koome van de Leidse afde ling van de bond. De leden Hulpverlener verdacht van seks met patiënt hazerswoude-runduk ruud sep Een 43-jarige inwoner van Ha- zerswoude-Rijndijk is gisteren door de politie aangehouden op verdenking van seksueel mis bruik van een 23-jarige man uit Rijnsburg. De verdachte voert in Hazerswoude-Rijndijk een zelf standige praktijk als hulpverle ner aan mensen die geestelijk in de war zijn. Tussen februari en april van dit jaar zou de Hazers- woudenaar de Rijnsburger, die als patiënt bij hem om hulp kwam, seksueel hebben mis bruikt. Het slachtoffer deed half augustus aangifte. Het daarop ingestelde onderzoek leidde gis teren tot de aanhouding van de verdachte, die inmiddels een gedeeltelijke bekentenis heeft afgelegd. Databank voor hoger opgeleide allochtonen den haag anp De Regionale Steunfunctie Al lochtonen Zuid-Holland West (RSA-ZHW) gaat een databank opzetten van hoger opgeleide allochtonen in de regio Haag landen. Daarmee wil de RSA- ZI1W vraag en aanbod naar der gelijke werknemers beter op el kaar afstemmen. In eerste in stantie is de databank bedoeld voor werkzoekende allochtonen in de regio Haaglanden met een afgeronde MBO-, HBO- of uni versitaire opleiding. De Steunfunctie heeft bedrij ven gevraagd vacatures direct naar de vacaturebank te zen den. Ook kamt de systeembe heerder zelf landelijke en regio nale kranten uit op zoek naar geschikte advertenties. De dienst, die voor beide partijen gratis te raadplegen is, is de eer ste in Nederland. moeten het besluit echter nog bekrachtigen op een actieverga dering. Ook bij de ZWN-garage in Boskoop, waar de CNV ster ker is, is de verwachting dat een wordt gestaakt, is nog volstrekt onduidelijk. Dat hangt af van actievergaderingen de komende dagen", zegt een woordvoerder. De Leidse FNV-afdeling heeft aantal chauffeurs in staking overigens nog een conflict lo- gaat. „Maar in welke mate er pen met de vervoersbond over de uitgekeerde stakingsgelden tijdens de vorige staking, in fe bruari dit jaar. Daarover moet de rechter zich nog buigen. In middels zijn er met het bonds- bestuur al afspraken gemaakt om, los van dat interne conflict, vrijdag toch te staken. Afde lingsvoorzitter Jaap Koome: „Dat staat helemaal los van el kaar. dat hebben we zwart op wit laten vastleggen. Ik ver wacht daar niettemin vragen van onze leden over." De woede yan de bonden richt zich op het plan om iedere vijf jaar openbaar vervoer-con- tracten opnieuw aan bedrijven te gunnen. De nieuwkomers op de openbaar-vervoermarkt zou den daarbij niet verplicht wor den het personeel in dienst te houden. De werkgevers zijn het daar overigens roerend mee eens. Ook zij vinden dat nieuwe openbaar-vervoerbedrijven vol gens dezelfde regels moeten gaan werken als de bestaande ondernemingen. Om de lezers van deze krant nog zo veel mogelijk te informeren over de wereldbekerwedstrjci tussen Ajax en Gremio, is de indeling van het Leidsch Dagblad vandaag iets aangepast. De Hoofdredactie Vandaag een kortingsbon voor de préhiière van Ach Requiem, Korczak en zijn kinderen in Stedelijk Muse um De Lakenhal te Leiden. Het echtpaar Van Heeringen-Lancel in de woonkamer van Rijnsburgerweg 79. „Een bejaardenhuis is nog niets voor ons. We zijn gewend aan ruimte." foto hielco kuipers ALGIERS-PARUS Rtr-PPA-AFP Het Islamitische Reddingsfront (FIS) in Algerije overweegt een zijdig een bestand in acht te ne men in zijn al vier jaar durende gewapende strijd tegen het be wind. Dat heeft een van de FIS- leiders verklaard. Youcef Boubras zei tegen de' Algerijnse krant La Tribune. „Het bestuur maakt zich op om de komende dagen een eenzij dig bestand af te kondigen, op voorwaarde dat de verklaringen van president I.iamine Zéroual niet worden gelogenstraft." Zéroual beloofde parlements verkiezingen en pogingen om een dialoog met het FIS tot stand te brengen. De krant zegt Boubras telefonisch te hebben gesproken. Op de vraag of het mogelijke besluit een gevolg is van de ver zoenende taal van de verban nen FIS-leider Rabbah Kebir, de woordvoerder van de beweging in Europa, zei Boubras: „Het is een besluit dat in Algerije zelf is genomen." Kebir stuurde on langs een brief aan Zéroual waarin hij diens presidentschap erkent en zich bereid verklaart met Zéroual samen te werken om een einde te maken aan het bloedige conflict in Algerije. De president werd gisteren voor een nieuwe ambtstermijn van vijfjaar beëdigd. Het FIS begon zijn strijd te gen het door het leger gesteun de bewind in Algiers in 1992, nadat de autoriteiten de parle mentsverkiezingen hadden af gelast. Dat gebeurde toen dui (lelijk werd dat die door de radi cale moslimbeweging zouden worden gewonnen. Sindsdien is het islamitisch verzet uiteenge vallen en raakte het FIS wat op de achtergrond. De Gewapende Islamitische Groep (GIA) is op dit moment veel sterker en voert geregeld aanslagen uit en vermoordt bijna dagelijks men leiden hans koenekoop Het heeft meneer een hartin farct en mevrouw een zenuwin zinking gekost. Het bejaarde echtpaar Van Heeringen-Lancel (74 en 70 jaar) vecht momenteel een verbeten strijd tegen zijn ei gen familie. Twee broers, een schoonzus en drie nichten van mevrouw Van Heeringen doen verwoede pogingen het echt paar uit zijn huis aan de Rijns burgerweg 79 te krijgen. Zij zijn zelfs haar de rechter gestapt om een ontruiming 'via de sterke arm' af te dwingen. Het echtpaar heeft inmiddels een advocaat in de arm geno men. „Het is gemeen en misda dig om twee oude mensen hun huis uit werken. Mijn vrouw woont hier al haar hele leven. Wij zijn de afgelopen tijd door een diep emotioneel dal ge gaan. maar daar zijn we nu uit. Ik ben zelfs zover dat ik weet dat ik in dit huis wil sterven", zegt de oude Van Heeringen. Het conflict voert terug naar het jaar 1961toen de oude ma kelaar J.N. Lancel overleed en zijn huis aan de Rijnsburgerweg 79 aan de kinderen naliet. Zoon lef, die vader opvolgde in de zaak, kreeg als oudste erfge naam het huis in beheer en de taak de erfenis te verdelen. Zus Elly, die tot aan de dood van va der samen met haar man in het huis woonde, kreeg te verstaan andere woonruimte te zoeken. De erven wilden namelijk het huis leeg opleveren, het tegen een goede prijs verkopen en de opbrengst gelijkelijk verdelen. Maar na 34 jaar is het daar nog altijd niet van gekomen. El ly en haar man is het nooit ge lukt een andere woning te vin den of te kopen. De familie lan cel vindt het nu welletjes en eist via de rechter haar erfdeel op. „Het lot heeft dat zo bepaald. Wij wilden wel, maar het ont brak ons steeds aan de midde len. En ik moet zeggen, broer Jef heeft zich van zijn taak als be heerder van het erfgoed slecht gekweten. Hij had de morele en zakelijke plicht een goede op lossing voor ons te vinden. Als makelaar had hij dat natuurlijk makkelijk gekund. Hij had im mers kennis van de huizen markt en contacten in die krin gen. In plaats daarvan heeft hij ons maar laten aanmodderen en nu, 34 jaar later, presenteert hij ons de rekening voor zijn wanbeheer." Pagina Leiden: 'ze hebben het recht op Rijnsburgerweg 79 verspeeld'. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat goed nieuws. Dus r i Ik nu een proefabonnement. I Deze bon In een envelop, winder pov OFBEL 071-5 128030 712141 400114 maandag l/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1