Chirac de wonderdokter blijkt kwakzalver te zijn 'Als we niet helpen, komt Noord-Afrika naar ons toe' Feiten Meningen Knoeiwerk korpsleiding in Haarlem MAANDAG 27 NOVEMBER 1995 OPINIE De kogel is door de kerk. Einde lijk hebben de verantwoordelij ken voor het politiekorps Ken- nemerland een besluit geno men. Klaas langendoen, de chef van de Haarlemse Crimi nele Inlichtingen Dienst (CID) en de geestelijke vader van het onder regie van de politie door laten van drugs, moet tijdelijk zijn gemak houden. Bij wijze van symbolisch gebaar moet Langendoen rust nemen. De nu door Haarlemse nota belen ingezette actie wekt al leen bevreemding. Jarenlang is het CID Haarlem de hand bo ven het hoofd gehouden. Jaren lang lieten de verantwoordelij ken zich afschepen met mooie, overtuigende verhalen over de noodzaak van hun handelen. Jarenlang, tot op de dag van vandaag; is de zuiverheid van het handelen van de Haarlemse CID'ers niet in twijfel getrokken. Al die tijd hebben bestuurders en leiders van justitie en politie hun handen in het vuur gesto ken voor de integriteit van de rechercheurs. En nu plots is het Vreemd. Tot nu toe is steeds de lijn gevolgd van het onder steunen van de inzet van de CI D'ers, totdat een lopend rijksre cherche-onderzoek uitwijst dat ontoelaatbare zaken zijn ge beurd. /.over is het nog niet. Het rijksrecherche-onderzoek geeft pas begin volgend jaar uitsluit sel. Korpsbeheerder Pop heeft nu begrepen dat er iets met Langendoen mis is. Wat? Daar mogen we naar raden. De tijdelijke ontheffing van langendoen uit zijn functie wijst erop dat er tot dit moment nog steeds geen aanwijzingen zijn van strafbare feiten. Te ver wachten zou daarom zijn dat de Haarlemse driehoek (burge meester, hoofdofficier van justi tie en hoofdcommissaris) de in gezette lijn zou doorzetten en de uitkomst van het rijksrecher che-onderzoek zou afwachten. Maar nee. Pop heeft anders beslist. Hij kwam op grond van nieuwe, nog onbekende infor matie tot de niet bijster origine le bevinding dat het weinig pro fessionele handelen van de Haarlemse rechercheurs Lan gendoen en Van Vondel het re giokorps Haarlem schade heeft berokkend. Daarom was er in eens geen tijd meer om te wachten op de uitkomst van het rijksrecherche-onderzoek. Dmgendoen en Van Vondel (die overigens al enige tijd bij de politie weg is) hebben lang het voordeel van de twijfel gehad. Dat voordeel is ineens weg. Waarom weet niemand. Even min is bekend, of echt ontoe laatbare dingen zijn gebeurd nu langendoen 'tijdelijk' uit zijn functie is gezet. Vanwaar dit ge schipper, dit inconsequente ge doe? Je bent overtuigd van ie mands integriteit en steunt hem door dik en dun, of je bent over tuigd van het tegendeel en laat iemand vallen. De nu gekozen halfwas oplossing doet alleen Door het trekken van zo'n on duidelijke conclusie heeft de Haarlemse driehoek zichzelf een onthutsend brevet van on vermogen gegeven. Waar aan vankelijk het betoog hout sneed dat de leiding door geheimhou dingsaspecten lange tijd niet op de hoogte was van de strapat- sen van ondergeschikten, daar geldt dit excuus al lang niet De Haarlemse driehoek heeft nu bedacht dat de inbreng van langendoen schadelijk kan zijn voor het vervolgonderzoek naar de grote bende die moet wor den opgerold. Dit had ze ook een jaar eerder kunnen beden ken. Op deze wijze heeft de korpsleiding zichzelf gediskwa lificeerd. Maatregelen zijn te lang uitgebleven, waardoor de zaak eindeloos kon voortduren en almaar diepere wonden sloeg. Resteert nog de reële moge lijkheid dat het rijksrecherche onderzoek geen strafbare feiten van Langendoen en Van Vondel aan het licht zal brengen. Is daarmee de Haarlemse top ver schoond van een bezinning op het eigen functioneren? Nee, natuurlijk niet. Ook dan nog is nagelaten op zo kort mogelijke termijn de onderste steen bo xen te krijgen, waardoor de af faire ongekend lang kon door zieken. HAAGS REDACTEUR Ambtenaren in Frankrijk morgen weer in actie „Er is alle reden om vertrouwen te hebben in de toekomst", bezwoer het dagblad Le Figaro het afgelopen weekeinde. „Frankrijk heeft de inflatie overwonnen, het exporteert meer dan het importeert, het heeft zijn staatsfinanciën in orde en de rente daalt." De krant had gelijk. Maar nimmer had het land een president en een premier die minder populair waren. De ambtenaren staken, de studenten betogen, het vertrouwen van de consumenten is geschokt. Het vooruitzicht voor de naaste toekomst: meer van hetzelf de, maar waarschijnlijk erger. Eind vorige week werd het land in chaos gedompeld door een ambtenarenstaking, al de twee de in ruim een maand tijds. In sommige sectoren deden min der ambtenaren aan de acties mee, maar in de ene sector die telde, was de staking nagenoeg algemeen. Spoorwegbeambten legden vrijwel het gehele land lam. Morgen is de volgende ac tiedag. Als presidentskandidaat scho telde Chirac begin dit jaar zijn onderdanen een nimmer berei de minestrone van tegenstrij digheden voor. Als een wonder dokter beloofde hij iedereen al les. De belastingbetalers kregen een lagere aanslag, de valuta markten een kleiner begrotings tekort, de minimumloners meer geld, de werklozen een baan. Toen hij eenmaal de felstbe- geerde baan had, bleek het ech ter toch lastiger te zijn. Chirac verhoogde het minimumloon, maar om het gat op de begro ting te dichten, moest hij de be lastingen verhogen. De witte broodsweken waren snel over. Ruim een half jaar zit Chirac nu in het Elysée Paleis, en nog nooit in het moderne Frankrijk is een president zo snel zo im populair geworden. In een bijna wanhopige poging het tij te ke ren, ontsloeg hij deze maand zelfs zijn halve regering. Het grote gevaar is nu dat de wonderdokter die iedereen alles beloofde, de geschiedenis in gaat als de kwakzalver die nie mand beter maakte. Twee we ken geleden kondigde hij een hervorming aan van de peper dure verzorgingsstaat. Die aan kondiging viel goed op de fi nanciële markten, die de presi dent met een sterkere franc be loonden. Maar ze viel bitter slecht bij de ambtenaren, die hadden gedacht dat Chirac hen zou voorgaan naar het Flof van Eden. Voornaamste grief van de amb- tena s da tig jaar moeten werken alvorens hun pensioen te bereiken. Voor al bij de SNCF, de spoorwegen, is dat de duivel verzoeken. Een oude regel, die nog dateert uit de tijd dat machinisten steen kool op de stookplaat moesten scheppen, wil dat machinisten met pensioen gaan zodra ze Abraham (50 jaar dus) hebben gezien. Met zijn belofte van hogere lo nen voor iedereen heeft de kan didaat Chirac verwachtingen geschapen die de president Chi rac niet kan waarmaken. Zelfs zonder dat waren de hervor mingen van staatsindustrieën al moeilijk genoeg geweest. In Duitsland slaagde Lufthansa er in vier jaar in een jaarverlies van vijfhonderd miljoen gulden om te zetten in een bescheiden winstje. Dat was mogelijk door onder meer de salarissen van piloten met 25 procent te verla gen. In Frankrijk verkeert Air France nu in de positie waarin Lufthansa zich in 1991 bevond; de maatschappij balanceert op de rand van de afgrond. Maar een eerste voorzichtige poging het bedrijf gezond te maken, ontketende begin deze maand onmiddellijk een staking. Hetzelfde geldt voor de staats spoorwegen. De SNCF heeft het imago van een hypermodern bedrijf dat met zijn hypersnelle TGV de wereld bestormt. Maar het bedrijf heeft een schuld van bijna zestig miljard gulden, meer dan enige andere staats onderneming. En die schulden last werd opgebouwd ondanks een jaarlijkse subsidie van zes tien miljard gulden. Mogelijkheden voor sanering zijn er te over. Van de ruim 32.000 kilometer spoor is 6.000 kilometer verliesgevend. Som mige lijnen kosten zo veel, dat het goedkoper zou zijn ze op te heffen en de klanten op staats kosten per taxi te vervoeren. Sa larissen zijn hoger dan waar ook in de Europese Unie. Niet alleen gaat de machinist van een TGV op zijn vijftigste met pensioen, hij verdient 10.000 gulden per maand en werkt slechts 35 uur per week. Maar zelfs de voorzichtigste po ging tot realisme leidt al tot ac ties, reden waarom die pogin gen in het verleden steeds zijn uitgebleven. ,,In Frankrijk her vormen we alleen een staatsin- dustrie als die op de rand van de afgrond balanceert", zei de econoom Cohen. Chirac, zo zeggen zijn critici, maakte de fout valse verwach tingen te wekken. Maar een maal aan de macht had hij alle gelegenheid om 'in actie te ko men'. Hij was voor zeven jaar in het Elysée gekozen, zijn partij had (met steun van de coalitie genoot) de absolute meerder heid in het parlement en zelfs in een record aantal gemeenten. Maar Chirac verkoos zes maan den te wachten, en toen hij vier weken geleden het roer om gooide, was het te laat. Zijn ge zag, onomstreden na de zege in de presidentsverkiezingen, was zodanig aangevreten, dat de hervormingen niet meer wer den geaccepteerd. En niet alleen het politieke kli maat is verziekt, ook de econo mische wind is koud geworden. De consumenten gaven in okto ber 4,4 procent minder uit dan in de maand ervoor, een gevolg van belastingverhogingen. De voorspelling voor volgend jaar is nu een economische groei van twee procent, 0,8 procent min der dan aanvankelijk gedacht. Sommige economen spreken zelfs over een nakende recessie, terwijl het land nog maar net uit de vorige is. De economische tegenslag maakt nog diepere bezuinigin gen noodzakelijk, ten minste als Frankrijk zich wil kwalificeren voor deelname aan een Europe se eenheidsmunt. Chirac heeft terugdringing van het begro tingstekort tot drie procent, de vereiste voor die deelname, nu tot hoeksteen van zijn beleid gemaakt. Zijn premier Juppé zei vorige week dat de regering in serieuze moeilijkheden zou zijn zodra twee miljoen stakers de straat op gaan. Dat moet niet langer onmogelijk worden ge acht. CORRESPONDENT EU gaat met Middellandse-Zeelanden om de tafel op 'historische' conferentie Een medewerker van de Fran se president Chirac vatte de kern van de Euro-Mediterrane Conferentie, die vandaag en morgen in Barcelona wordt ge houden, onlangs in één zin krachtig samen: „Als wij Noord-Afrika niet helpen, zal Noord-Afrika naar ons toe ko- De zuidelijke lidstaten van de Europese Unie hebben er bijna een jaar voor nodig gehad om de sceptische noorderlingen te overtuigen van het nut in Bar celona met gulle hand te geven. Landen als Spanje, Portugal, Frankrijk en Italië vinden dat de versterking van de banden met de landen aan de zuid- en oost flank van de Middellandse Zee om 'strategische redenen' wat mag kosten. Twaalf landen zijn uitgenodigd: Algerije, Marokko, Tunesië, Egypte, Israël, Jordanië, Liba non, de Autonome Palestijnse Gebieden, Syrië, Turkije, Cyprus en Malta. Het gespreksthema: politieke, economische en soci ale hervormingen in hun regio, in ruil voor een vrijhandelszone met de EU tegen het jaar 2010 en een hulppakket, dat tijdens de laatste Eurotop in Cannes werd overeengekomen, van zo'n 9,5 miljard gulden. De noordelijke F.U-staten had den sinds de val van de Muur in 1989 vooral Midden- en Oost- Europa op het oog als nieuwe partners en op een dag ook nieuwe leden van de EU. Met de meeste van die landen zijn intussen associatie-verdragen gi-sltiliil I'll j.i.irlijks H.Ü1I1 i'l vanuit Brussel miljarden naar toe om de economie en de de mocratie te stimulei sMar el Ma rin constateerde vorig jaar dat het noorden te eenzijdig de blik op het oosten vestigde: „Het moet afgelopen zijn met hel oosten wel en het zuiden niet." Frankrijk voor de Fransen: de grote hoeveelheid Noordafrikanen in Frankrijk vormt een voedingsbodi En hij legde een forse financiële claim op tafel. Met dat geld, betoogde hij, die nen we twee doelen. Door het steunen van politieke hervor mingen, bescherming van men senrechten en vrijheid van me ningsuiting wordt het funda mentalistische extremisme in deze landen beteugeld. Door economische en sociale hervor mingen te bevorderen worden duurzame groei, meer werkge legenheid en een hogere levens standaard tot stand gebracht, die op hun beurt leiden tot minder geweld en een lagere migratiedruk. De aarzelingen in het noorden komen voort uit twijfels over een nuttige besteding van deze gelden. Zoals premier Kok het omzichtig in Cannes verwoord de: „Dit geld trekt een zware wissel op het absorptievermo gen van die landen, maar ook op de Europese begrotingsdisci pline.' Simpel gezegd: ver dwijnt het niet in een bodemlo ze put? Europese diplomaten in Brussel hebben de afgelopen maanden ook zulke zorgen geventileerd. Uit ervaring is hen gebleken dat veel van deze landen door bu reaucratie of slechte planning nauwelijks zinvolle projecten van de grond krijgen. Cynisch zei een van hen dan ook al eens: „Moet je dan maar weer ergens een groentestalletje opknappen of nog eens een haventje uitdie pen?" De liberalere noordelijke landen prefereren handel boven hulp. De betrokken Mediterrane zone is goed voor zo'n kwart van de wereldvoorraad aan olie. Met een geschatte bevolking van 400 miljoen mensen tegen het jaar 2030 kunnen ze een enorme af zetmarkt vormen voor Europese produkten en een bron van goedkope arbeidskrachten, wanneer de geïndustrialiseerde EU-landen er, zoals nu in Azië, fabrieken opzetten. In het zuiden van de EU kijkt men tegen de andere kant van de medaille aan. Een vrijhan delszone betekent in hun ogen allereerst de komst van land- bouwprodukten tomaten, si- ARCHIEFFOTO naasappels, olijven, wijn die ze heel goed zelf (met behulp van Europese subsidies) kun nen produceren. Het zuiden wordt er dan ook onuitge sproken van verdacht de vrij handel met de steuntoezeggin- gen te willen 'afkopen'. Het is formeel de bedoeling dat er tegen het jaar 2010 een vrij handelszone tussen de Mediter rane landen en de EU komt, maar nu al wordt aan beide zij den van de Middellandse Zee betwijfeld of dat jaar haalbaar is. Voorts mag die vrijhandel volgens de EU niet beperkt blij ven tot het goederenverkeer tussen de twee blokken. Eigenlijk is het eerst zaak dat de twaalf Mediterrane landen on derling beter op elkaar inspelen. Van het totaal van hun export gaat maar vier procent naar de eigen buurlanden. Zou men her en der te grote staatsinvloed, hinderlijke territoriale aanspra ken en andere twistpunten uit de weg ruimen, dan zou de re gio vanzelf welvarender wor den. Israël ziet dat ook zo. Pre mier Peres bepleitte deze week de vorming van een eigen Me diterrane Unie. In Barcelona zullen mooie woorden worden gewijd aan al deze doelen voor de verre toe komst. Op de korte termijn zijn andere problemen aan de orde. Zo willen met name Nederland en Duitsland dat de Mediterra ne landen zich verplichten tot een terugname-clausule. Ze moeten in ruil voor ieder ak koord met de EU toezeggen dat zij criminelen en uitgeproce deerde asielzoekers terugne men. Die overigens begrijpelijke wens lokt meteen een reactie uit: dan willen de Mediterrane landen op hun beurt een vrijge viger visumbeleid van de EU- lidstaten. Of de conferentie in Barcelona diep in al deze details zal dui ken is de vraag. Feitelijk staat de tekst van het slotcommuniqué al vast. Belangrijker is de bijeen komst op zich, zei minister Van Mierlo deze week: „Het feit dat je bij elkaar zit." Volgens de Franse minister van buitenlandse zaken Hervé de Charette verdient de conferen tie al op voorhand het predikaat 'historisch'. Als men er in Bar celona in slaagt enkele notoire 'overtreders' vast te leggen op beginselen als mensenrechten en vrije meningsuiting, is dat nog waar ook. CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2