Leidsch Dagblad 3 halen, 2 betalen. utchbat weigerde lulp aan gewonden n de slaapzak voor Youp van 't Hek Staking bij spoorwegen rankrijk duurt voort hypotheek Bush, Goekoop en de Sint bij de Pilgrimfathers Cfl Perla Mild koffie, 'Meester Ruis, wij willen voor de buis' Langendoen uit functie ontheven GOED NIEUWS lAANDAG 27 NOVEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 i Binnenland Buitenland D66 wil wel echt meetellen in paarse coalitie Echtparen mogen voortaan ook in Ierland scheiden Cultuur en Kunst Mumtaz Jafri wint 7 met overmacht Cameretten Sport Pim Langeveld bezorgt Katwijk zege op ARC DEN ERNA STRAATSMA e eerste fan van Youp van 't Hek zette gister- tiddag om half vijf zijn stretcher neer voor de uren van de Leidse Schouwburg. Om op tijd zijn voor de kaartverkoop van in totaal vier ispeel-voorstellingen' van de cabaretier. Van 't ek houdt de oefenvoorstellingen op donder- 7 en vrijdag 8 december als voorbereiding t zijn oudejaarsconférence 1995, die op televi- is te zien. Alle voorstellingen waren vanochtend, bij het i»in van de kaartverkoop, snel uitverkocht. De directie van de schouwburg verstrekte zo'n zes honderd volgnummers aan wachtenden die zich een nachtje posteerden voor de deuren van het Leidse theater. De rij strekte zich uit tot ver in de Lange Lijsbethsteeg. „Het was wel een gezellige boel", zegt theater directeur P. Wallis de Vries, „met al die wach tenden voor Youp van 't Dranghek. Wij deelden koffie en soep uit. Matrassen, stretchers, slaap zakken, ze hadden van alles meegenomen om de nacht door te brengen. In hun slaapzakken lagen ze er bij als een lange rij mummies." yamerleden vragen Voorhoeve om opheldering Nederlandse VN-militairen in Srebrenica hebben 'bnd de val van de moslim-enclave geweigerd zwaarge burgers te verplegen. Hierdoor zijn verschillende ;wonden overleden. Dit blijkt uit onderzoek van het tO-actualiteitenprogramma Brandpunt. Defensie- ^oordvoerders van de vier grote partijen in de Tweede famer zullen minister Voorhoeve van defensie deze leek om opheldering vragen. herhaaldelijk bevel hebben ge geven om zwaargewonde mos lims niet te verplegen. Het ging daarbij niet alleen om het ver strekken van medicijnen, maar ook om praktische hulp door de 68 man sterke medische staf. In een reactie aan Brandpunt zegt het ministerie van defensie dat het ter beschikking stellen van de medicijnvoorraad pas moge lijk was toen Nederlandse blauwhelmen geen gevaar meer liepen. Jorige maand presenteerde mi nister Voorhoeve een rapport r de gebeurtenissen ten tijde bn de val van de moslim-en- Jave. In dat rapport werd onder lieer melding gemaakt van jrijvingen tussen Artsen zonder ■renzen en de Nederlandse llauwhelmen over het verple- pn van de gewonden. Uit de uitzending blijkt dat •pmmandanten van Dutchbat Meerdere ooggetuigen heb ben echter bevestigd dat de me dische staf verschillende malen bevel kreeg zwaargewonden aan hun lot over te laten. Hier door kwam de verpleging van tientallen mensen voor reke ning van slechts één chirurg van Artsen zonder Grenzen. Uit de uitzending blijkt dat tenminste vijf gewonden door het gebrek aan hulp zijn overleden. Dit is op geen enkele manier in het onderzoeksrapport van minister Voorhoeve terechtgekomen. De fractiewoordvoerders van CDA, WD, D66 en PvdA heb ben in het actualiteitenpro gramma geschokt gereageerd. Zij zullen deze week minister Voorhoeve om opheldering wa gen. Ook willen zij weten waar om de Kamer op dit punt niet volledig is geïnformeerd. Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) George Bush onthulde samen met Sinterklaas e DIEMEN CAROLINE V es van de zeven bonden van rans spoorwegpersoneel heb- en hun leden opgeroepen door 'gfgti gaan met staken. De staking legon donderdagavond. Zij zou anvankelijk tot zaterdagmor- OCen duren, maar ook vanmor en reden in en rond Parijs bij- geen treinen. De onder- ondse in Parijs reed op enkele peringen na vrijwel normaal. Twee inderhaast belegde bij- inkomsten tussen directie en rsoneel van de Franse spoor wegen SNCF zijn het afgelopen 'eekeinde op niets uitgelopen, spoorwegen willen regiona ren en onrendabele lijnen luiten. De SNCF zit tot over laar oren in de schulden. Vol- :ns de bonden komt dat gro- indeels omdat de directie al- een nog maar oog heeft voor "'Opgesloten in nieuwe kofferbak 3QP2 lOORDWÜKERHOUT PAUL DE VLIEGER investeringen in de supersnelle TGV-lijnen en de rest laat val len. Het ziet er niet naar uit dat er snel verandering in de situa tie komt. Vandaag was er op nieuw spoedoverleg. De staking van het spoorweg personeel leidde het afgelopen weekeinde tot aanzienlijke ver tragingen. Ook het internatio nale treinverkeer werd getrof fen. Vanuit Nederland is sinds gistermiddag wel weer treinver keer mogelijk naar Noord- Frankrijk. De verbinding met Parijs wordt niet gegarandeerd. Naar schatting enkele honder den Nederlandse treinreizigers zijn dagelijks de dupe van de staking. Pagina 2: Chirac de wonder dokter blijkt kwakzalver te zijn. van Bruggen Adviesgroep w „Toen ik daarnet met Barbara de expositie over de Pilgrim fathers bekeek, zagen we behal ve Bush, ook de naam Pierce in onze stamboom opduiken. Dat zijn de voorouders van mijn vrouw: haar meisjesnaam is Pierce. Zo ontdekte ik dat ik dus een incestueuze relatie heb met mijn vrouw... dat was een schok!" Gevoel voor humor kan oud president George Bush van de Verenigde Staten niet worden ontzegd. Bush was zaterdag in Diemen voor een bezoek aan uitzendbureau Randstad. Rand stad had voor die gelegenheid ook de Leidse burgemeester C. Goekoop uitgenodigd en een expositie over de Pilgrimfathers ingericht met historisch materi aal uit Leiden. Het was de tweede keer dal Bush 'zijn' stamboom bekeek, ditmaal niet in Leiden maar in Diemen. Zes jaar geleden bracht hij een bliksembezoek aan Leiden vanwege zijn histo rische wortels: de Pilgrimfathers zijn de voorouders van de voor malige president van de VS. De ze godsdienstige groep mensen vestigde zich in 1609 in Leiden en maakte in 1620 de grote oversteek naar Amerika. Bush en Goekoop begroetten elkaar zaterdag als oude beken den. Goekoop hield een toe spraak over de Leidse oor sprong van de Pilgrimfathers en benadrukte de nauwe banden tussen Nederland en Amerika. De leidse burgemeester kon het niet laten af en toe naar het heden te verwijzen. „Het is jam man uit Noordwijkerhout bai )elcefde afgelopen weekeinde inkelc benauwde momenten oen hij door zijn vriendin per ingeluk werd opgesloten in de lofferbak van zijn nieuwe auto. „Kijk eens wat een grote kof- erbak. Ik pas er zelf helemaal zei de man toen hij zijn aanwinst aan zijn gelief de liet zien. De vrouw gooide daarop bij wijze van grapje de kofferbak dicht, niet wetende dat de enige sleutel in de broek zak van de man zat. De Noord- wijkerhoutse belde in de paniek de politie voor hulp. De toege snelde agenten hoefden echter niet in actie te komen. Na wat sloopwerk aan de binnenzijde slaagde de man er zelf in zich te bevrijden. snelfiltermaling QO 3 pakken a 250 g l£U5-U.i/U s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cn Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 2 december as Wedstrijd om wereldbeker werpt schaduw vooruit REGIO AD VAN KAAM PAUL VAN DER KOOY 'Benieuwd hoeveel mensen zich dinsdag ziek melden'. Met die woorden en met een veelzeg gende blik in de ogen sloot pre sentator Mart Smeets gister avond de uitzending van Studio Sport af. Hij speculeerde erop dat veel mensen in pyama mor genochtend om elf uur voor de buis naar Ajax-Gremio kijken. Maar in praktijk valt de belang stelling flink tegen. „Ik heb er'in elk geval nog niemand over gehoord", zegt Frits Rijsbergen, directeur van de Leids/Alphense Bouwcombi natie. „Ik heb nogal wat straat makers in dienst, echte voetbal liefhebbers ook, maar niemand heeft vrij gevraagd. Nee, ziek melden doen ze zich niet. Zo zijn die gasten ook niet." Dat er een aantal voor een paar uur tussenuit knijpt, sluit hij desondanks niet uit. „Maar die jongens moeten uiteindelijk toch hun meters maken. Zullen dus of die dag iets harder moe ten gaan of die uurtjes verderop in de week moeten inhalen. Mijn enige vrees is dat Ajax dan wint. Dan komen ze dat café natuurlijk nooit meer uit." Ludiek was de actie op de Van der Brugghenschool in Katwijk. Gewapend met spandoeken en Ajax-vlaggen eisten negentig leerlingen van de basisschool vanochtend dat ze vrij zouden krijgen om de wedstrijd op TV te kunnen zien. Hun voorstel: om acht uur op school begin nen, om elf uur naar huis voor de buis. Hoofdmeester Ruis liet al snel weten dat dat niet kan. Of hij op school wat kan organi seren voor de voetballiefheb bers, hangt af van de rijksin specteur. Laat die nou net mor gen langskomen. De boven bouw roerde zich vrijdag al. Liep schreeuwend door de HET WOORD IS AAN Oscar Wilde De kunst begint pas daar waar de nabootsing eindigt. - af en toe opklaringen se.,, f '77* 175* "273* 20% 10% 10% 20% 30% 40% Uitgebreid weeroverzlcht op pagina 1Q VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur mer dat Nederland niet meer invloed op de VS heeft gehad. In dat geval hadden alle Ameri kaanse steden, rivieren en ber gen Nederlandse namen kun nen hebben, was Nederlands de officiële taal van de VS geweest, en had Amerika aan Nederlan ders de voorkeur-gegeven bij al le top-benoemingen in Atlanti sche en transatlantische organi saties." Pagina loeiden: 'Over de afwij zing van Lubbers weet ik niets'. Zwaargewonde door tuinslang over fietspad HELLEVOETSLUIS ANP Een 17-jarige inwoner van Ilel- levoetsluis is gistermorgen vroeg ernstig gewond geraakt nadat de bromfiets waarop hij meereed door een over het fietspad gespannen tuinslang verongelukte. Het slachtoffer is met ernstig hoofdletsel naar het academisch ziekenhuis in Rot terdam overgebracht. De tuinslang was in de nacht van zaterdag op zondag door onbekenden gespannen tussen twee lantaarnpalen op het fiets pad. Een bromfietser reed tegen de slang aan, raakte uit balans en kwam ten val. De 17-jarige passagier droeg geen helm en raakte zwaargewond aan het hoofd. De politie neemt het voorval hoog op. Degenen die de tuinslang hebben opgehangen, kan poging tot doodslag ten las te worden gelegd. Economie8,9 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Strips10 Uitgaan 6 Vandaag een kortingsbon voor Baden in het Romeins Badhuis in Archeon te Al phen aan den Rijn. HAARLEM ALLARD BESSE De voormalige chef van de Haarlemse Criminele Inlichtin gendienst, K. Dingendocn, is tij delijk uit zijn functie ontheven. De korpsbeheerder van de poli tie Kennemerland, de Haarlem se burgemeester I. Pop, heeft de huidige tweede man van het Kernteam Randstad Midden en Noord op non-actief gezet na overleg met hoofdcommissaris M. Straver van Kennemerland cn hoofdofficier van justitie L. de Beaufort. De beslissing om Langendoen voorlopig naar huis te sturen is het afgelopen weekeinde geno men. I )e officiële reden luidt dat het werk van het Kernteam Randstad Midden en Noord, „niet mag worden belast met hetgeen inmiddels bekend is geworden over de wijze waarop sommige Criminele Inlichtin gendiensten in hel verleden werkten". Tijdens de verhoren van de parlementaire enquéte-com missie Van Traa naar opspo ringsmethoden bleek onlangs dat Langendoen en de voorma lig CID'er J. van Vondel ten tijde van het zogenaamde Delta-tra ject zich van nieuwe opspo ringsmethoden bedienden, waar hun superieuren nauwe lijks of geen weet hadden. Pagina 2: Knoeiwerk korpslei ding in Haarlem. Leerlingen van de Katwijkse Mr. J J.L. van der Brugghenschool willen morgenochtend voor de buis Ajax vol gen, zo maakten ze vanmorgen duidelijk. foto dick hocewoninc school. Zo van: 'Meester Ruis, wij willen voor de buis'. De Katwijkse school blijkt een uitzondering. Op de meeste scholen in de regio laat het duel de leerlingen koud. Een aantal scholen (het Da Vinci-college in Leiden en het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest) heeft deze week zelfs proefwerk-week en daar valt al helemaal niet aan te ont komen. De concierge van het Leidse Aquino-college heeft wel gehoord' dat een klein aantal leerlingen zal spijbelen. Bij de meeste bedrijven wordt gewoon doorgewerkt. Of zoals ze bij een Leids filiaal van de ABN (de hoofdsponsor van Ajax nota bene) zeggen: „Dienstverlening gaat boven al les. ja, ook als Ajax speelt." „Televisies hebben we hier genoeg", meldt een woordvoer der van JVC Nederland, geves tigd in Leiden. Of hel druk zal worden voor de buis weet hij echter nog niet. „Er is in elk ge val niets georganiseerd. Het leeft op zich wel, maar het moet qua werkzaamheden ook kun nen." Hij acht niettemin de kans groot dat als het een mooie wedstrijd is het geleide lijk steeds drukker wordt rpnd de televisie. Hennie (28) uit Leiden werkt in de bouw. En is een rasechte Ajax-supporter. „We hebben al een TV'tje geregeld, boven op de steiger. Mag van de baal». Die twee uurtjes halen we later wel I)e redactie van deze krant wil de lezer in de krant van morgen direct informeren over de afloop van de we reldbekerwedstrijd in Tokyo, tussen Ajax en het Braziliaanse Gremio. Ge zien het tijdstip waarop de voetbalwedstrijd wordt ge speeld is het noodzakelijk dat de krant later dan ge bruikelijk op de persen gaat. We doen onze uiter ste best om uw dagblad toch op tijd in de bus te stoppen, maar vragen om excuses wanneer de krant onverhoopt wat later is dan normaal. De Hoofdredactie PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat i» goed nieuws. Dus neem ik nu c I Naam:Voorlï proefabonnement. I Postcode:Plaats: ontrnle bezorging). rttlop, zonder postzegel, OF BBL 071-5 12 8030 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1