SPORT Gremio heeft de Europese aanpak De wederopstanding van Pim Langeveld Oranje-hockeysters bijna verdronken, maar op tijd gered !teffi wist niet van fraude De Boer misschien toch fit ANDAG 27 NOVEMBER 1995 willem spierdijk. 071 -5356464, plv.-chef rob onderwater, 071 -5356463 koudekerk - LFC kort gestaakt iudekerk De wedstrijd Koudekerk-LFC in de I.eidse afdeling >rd zaterdag door scheidsrechter Hans Overdijk voor vijf mi lten stilgelegd, omdat de gemoederen verhit raakten. Spelers n LFC dreigden slaags te raken met supporters van Koude- rk. Tijdens het rumoer werden ook een discriminerende op- erking geplaatst vanuit het publiek. Hiervan is door de heidrechter rapport opgemaakt. Na het oponthoud werd het iel zonder problemen uitgespeeld. chaatsster neergestoken tLUN De Japanse schaatsster Nami Nemoto is gisterochtend tk voor het begin van de World Cup-wedstrijden in Berlijn lor een man met een mes aangevallen. De 20-jarige ex-wereld- mpioene bij de junioren liep een steekwond op in het schou- rblad. Na behandeling in een ziekenhuis kon Nemoto toch eedoen aan de 3000 meter. Ze werd negende. Het incident id plaats, toen Nemoto zich buiten het ijsstadion in Berlijn aan t warmlopen was. Een vijftal jongens viel de rijdster aan. Een n hen stak haar van achteren met een mes. Dat ze slechts licht k wond raakte, dankte ze aan de dikke sportkleding, die ze in t koude Berlijn droeg. [einer tweede in WK match racing ckland» Roy Heiner is als tweede geëindigd in het WK match cing. De beroepszeiler uit Koudekerk aan den Rijn vefloor gis pen voor de kust van Auckland in 'Nieuw-Zeeland in de finale n de Amerikaan Ed Baird met 4-1De dag ervoor had Heiner i; rrast met zijn overwinning (3-2) in de halve eindstrijd op de euwzeelandse favoriet Rod Davis. Heiner, vijfde op de wereld- ïglijst, boog de achterstand van 2-0 om tegen Davis, derde op i WK's van 1993 en 1994. In de kwalificaties was de Koudeker- r buitengewoon slecht gestart met één overwinning op de eer- tokyo anp »ens het Duitse weekblad ufus heeft Peter Graf tegen- het parket van Mannheim dat zijn dochter niet op de hoogte was van Jide. Vader Graf zit sinds 2 Justus vast. Heter Graf heeft zijn volledige toegezegd aan de 5eer succes voor 4artin Hersman brouwer de koning 31 Hersman ontpopt zich 95de kampioen van het vroege aatsseizoen. De 21-jarige senheimer wop zaterdag in zijn eerste wereldbeker- ejistrijd. Precies één week na verrassende verovering van beklom Hersman Hafloop van de 1500 meter de djigste trede van een interna- jiaal podium. Tevens scherp- Jhij het baanrecord op de in Berlijn aan tot 25. jtlet deed de dolgelukkige van de Nederlandse tjnploeg vooral deugd dat hij mj buitenlandse concurrentie slag was vóórgeweest. Hers- „De Japanners en de Ca- lees Neal Marshall hadden al erpe tijden op de klokken racht. Ook van de Noor Ad- Söndral weet ik dat hij het seizoen al snelle tijden ft. De concurrentie op de *0 meter is moordend. Ik wil Op deze afstand gaan toe- ■en. Daarom deed het mij igd, dat ik van alle deelne- rs de snelste slotronde had." lersman hecht veel waarde de cyclus van wereldbeker- istrijden. „We beginnen met serie van drie. De kans is ot dat er de volgende weken lere schaatsers op het erepo- m staan. Vorig jaar begon ik niet slecht met een derde, zesde en twee vijfde plaat- Ik moet alleen zorgen dat ik de loop van het seizoen niet ak. De finale van de wereld ser is namelijk in Calgary en wij ik niet missen." )ndanks zijn vroege vorm weet niet of dit vorm of vorm is") vreest Hersman terugval in de volgende 7 angrijke schaatsmaanden. vierde plaats op de 5000 ter in Berlijn geeft aan dat hij als allrounder zijn manne- staat. „Ik hield het verval nen de seconde. Alleen kon liet zo hard weg als sommige lere deelnemers. Maar door n vierde plaats word ik vdl- ide week (in Heerenveen) op de vijf kilometer in ep 1 ingedeeld. Dan rijd ik en een naaste concurrent." justitie in Mannheim. Hij zal begin december een gedetail leerde lijst overleggen over de omvang van het vermogen van zijn dochter en een ook bekend maken waar zich dat precies bevindt. Het vermogen wordt geschat op 180 miljoen mark. Hij zal bovendien kopieën van de sponsorcontracten tonen die zijn dochter heeft getekend. Het grootste deel van Brazilië hoopt op Ajax, in de strijd van dinsdag tegen Gremio om de wereldbeker. Dat zeg gen de meegekomen 'kenners' uit Zuid-Amerika. Bij voorkeur gaan de opmerkingen over de club gepaard met een wegwerpgebaar richtig trainingsveld, waar de vedet ten uit Porto Alegre de voorbereiding afwerken. 1982, bij de wereldtitelstrijd in Spanje. Brazilië danste, swing de, maar schoppers uit Italië weerhielden de formatie van Tele Santana uit de finale. Rossi scoorde drie keer, Brazilië (So crates en Falcao) slechts twee keer. Als Ajax later aan de training begint is Falcao ook van de par tij. Hij is in Tokyo als commen tator voor een tv-station. Na zijn actieve loopbaan (AS Ro ma) was hij onder andere bondscoach van Japan en Bra zilië. De ster van weleer geniet zichtbaar van het Amsterdamse optreden. „Die souplesse, tech niek, snelheid. Heel mooi." Te vergelijken met „zijn" Brazilië, van ruim tien jaar geleden. „Ja", zegt Falcao. Wie Falcao ooit zag voetbal len zal veronderstellen dat hij walgt van het spel van Gremio. Niets blijkt minder waar. „Ik waardeer hun voetbal net zo als dat van Ajax, zij het op een an dere manier. Ze spelen naar hun eigen capaciteit, op een wijze die past bij de spelers. Ze zijn functioneel." Falcao vervolgt: „Gremio heeft de Europese aanpak. Ze kunnen goed verdedigen, snel Ajax, dat is voetbal. Gremio? 'Gangsters', roept iemand en haalt z'n schouders op. De Bra ziliaanse volgers kan geen chau vinisme worden verweten. De club komt uit Porto Alegre, gele gen in het Zuiden. Dat schijnt meer bij Uruguay te horen. Daar wonen nog de originele schoppers. Wie denkt aan voetbal uit Brazilië denkt aan de artiesten van de Copacabana, aan het samba-spel uit Rio de Janeiro. Gremio roept uit de overge waaide verhalen slechts associ aties op met geweld. Onder de honderden belang stellenden langs de lijn van het stadion in een buitenwijk van Tokyo staat slechts één man te gen wie door iedereen vol res pect wordt opgekeken. Zijn naam is Roberto Falcao. In de jaren tachtig maakte hij in de Braziliaanse elf deel uit van misschien wel het mooiste mid denveld dat ooit bestond. Met Zico, Socrates en Cerezo. Het mooiste, maar net niet het ef fectiefste. Kijken naar Falcao is denken aan die historische wedstrijd in uitkomen. Het is anders dan toen, maar volgt de lijn waar mee de Braziliaanse ploeg vorig jaar in de Verenigde Staten we reldkampioen werd. Een geslo ten defensie, gedoceerd aanval len. Niet zo spectaculair, maar wel effectief'. Luis Felipe, de coach van Gre mio, onderstreept dat. „We spe len eigenlijk als Argentijnen, moeten het vooral van de fysie ke kracht hebben. Ajax speelt anders, misschien wel op z'n Braziliaans. Een zeer goede ploeg, waarvoor wij veel bewon dering hebben. We zullen ze op onze manier gaan bestrijden." Over de wijze waarop heeft Felipe niet zoveel geheimen. De bekende opstelling, met twee snelle aanvallers, die gokken op de counter. De rest zal vooral verdedigen. „Gremio heeft drie goede spelers, de rest speelt in dienst daarvan", zegt Falcao. En Ajax? Dat heeft elf goede spe lers. Linksachter Roger en de voor hem spelende Arilson worden in technisch opzicht als de besten van Gremio gezien. Arilson vertrekt binnenkort naar Kaiserslautern. Paulo Nunez is een befaamd aanvaller. Twee benig, snel, tactisch goed, kan kiezen uit aanbiedingen uit Ja pan, Portugal en Spanje. Werd niet zo gek lang geleden wegge stuurd bij Flamengo's. Romario wenste geen duet met hem te vormen. Jardel is de tweede spits, de De Ajacieden trainden gisteren in Tokyo op fysieke kracht. Patrick Klui- vert hult zich in de rol vam Braziliaan, Danny Blind is het 'slachtofffer'. foto anp „afmaker" die iets meer dan een half jaar geleden bij Vasco da Gama nog geen droog brood verdiende. Bij het counterspel van coach Felipe komt hij beter tot zijn recht. Volgens de ge ruchten heeft hij reeds getekend voor Glasgow Rangers. Meer berucht is bijvoorbeeld doelman Danrlei. Talentvol, waarschijnlijk voor Brazilië ac tief op de Olympische Spelen van Atlanta. Maar alleen al dit seizoen werd hij drie keer uit het veld gestuurd wegens slaan, schoppen en wat niet meer zij. En natuurlijk is daar nog Dinho, op het middenveld. Bijnaam: de „gangster". Gremio kent één buitenlan der, de Paraquaan Arce. Het spijkerharde centrum bestaat uit Rivarola en Adilson, in een ver verleden nog eens tweevou dig international. De ploeg wordt gecompleteerd door de middenvelders Goiano en Car los Miquel. Die schijnen redelijk beschaafd te zijn. Van Gaal wil de tackles met vlot lopend positie-spel uit de weg gaan. „We moeten ze ge woon niet de gelegenheid geven ons te raken." Met zijn waarde oordeel over de tegenstander is hij voorzichtig. „Het is een elftal dal zich altijd instelt op de te genstander. Niet zo mijn type club. I let is wel een ploeg die heel lastig te bestrijden is." Paginu 23: Ajax, ergens lussen de MP4677endeKI.8623 Voetballer verbijt de pijn en bezorgt Katwijk zege op ARC Pim Langeveld is uitzinnig van vreugde na de winnende treffer tegen ARC. Wilfred Kwestro heeft de achter volging ingezet. foto kees van hoocdalem katwuk rob onderwater Tegen Rozenburg twee weken geleden werd Pim Langeveld met een 'kapot' getrapte enkel van het veld gedragen. De wervelwind van de w Katwijk bezocht een paar dagen later het ziekenhuis en kreeg te horen dat hij vanwege een gescheurde band vier tot zes weken rust moest houden. Za terdagmiddag scoorde Ijngeveld drie minuten voor tijd de winnende treffer voor w Katwijk: 3-2. Ra, ra, hoe kan dat? „Een medisch wonder," vond trainer Kees Guyt. Dinsdag liep Langeveld zowat kreupel rondjes rond De Krom in gezelschap van fysio therapeut Theo de Jong. Die had de diagnose van de hoge heren op het ziekenhuis aangehoord en dacht er het zijne van. Hij was van oordeel dat I-angeveld met een goed ingepakte enkel wel zou kunnen spelen. Samen met Langeveld bedacht De Jong een ingenieus plannetje. Donderdag trainde Langeveld mee met de groep, maar hij kwam volgens zijn medespelers nauwelijks 'uit de middencirkel.' Na overleg met trainer Guyt besloot Langeveld tegen ARC op de bank te starten. Met nog een half uur waagde Kees Guyt het er op. De stand was 0-2, de nood was aan de man. Hij riep zijn slangenmens bij zich. „Ik vroeg hem of het ging. Want ik heb er natuurlijk niks aan om iemand er na tien minu ten weer uit te halen." Langeveld kwam, zag en overwon. Hij was getergd en de tegenstanders weten dan dat het kwaad kersen eten is in het veld. De langharige voetballer was koud twee minuten in hel veld, toen Stefan Roodakkers voor de aansluiting zorg de. Tien minuten later was het 2-2. Drie minuten later deed I^mgeveld het zelf, weliswaar met hulp van Marco Parinussa, die zijn schotje van richting veranderde: 3-2. Het wonder was geschied. Het voert te ver om Pim Langeveld als de grote verlosser van Katwijk te beschouwen. Daarmee zouden anderen, zoals een goed spelende Stefan Roodakkers, zich terecht tekort gedaan voelen. Feit was wel dat de komst van I jngeveld net dat duwtje was wat nodig was om ARC op de knieën te krijgen. En daar was zaterdag heel wat voor no- dig. De Alphense Racing speelde de eerste helft slim en verraste Katwijk met brutaal aanvalsspel. De Alphense ploeg, met oud-Katwijker Henk Lange- maat in de gelederen, legde de bal steeds achter de ruimte, die de Katwijk-defensie zoals gebrui kelijk achterliet. Daar hadden Carlo van Zeist en Wilfred Kwestro hun handen vol aan Ed Borst en Fabian Gelderblom. Vooral de laatste, ex-prof van Excelsior, was een ware plaag voor de verdedigers van Katwijk, zoals ook Johan Boer en Marco Dijk huizen onophoudelijk penetreerden in de Kat wijk-defensie. Boer (de voorzet) en Dijkhuizen (de kopbal) waren na een klein half uiir verantwoordelijk voor de eerste treffer van ARC. Even later ging de Alphense trainer Frans Koenen tevreden achter over zitten nadat Fabian Gelderblom een solo koelbloedig afrondde: 0-2. In het veld raakte Kat wijk het spoor bijster. Spelers (De Ridder, Van der Plas) gingen verbaal over de schreef omdat zij zich ergerden aan de leiding van scheidsrechter De Wit. Nu was de beste man niet te volgen' in zijn beslissingen, maar de voetballers van Katwijk kunnen zich doorgaans beheersen. Zaterdag niet en dat irriteerde trainer Guyt mateloos. Hij maande op zijn 'on-Guyts' de spelers en bank lot kalmte. In de kleedkamer kregen de spelers er in de pauze flink van langs. „Ik heb ze gezegd dat het niet zo mag zijn dat Katwijk zich laat misleiden door een scheidsrechter en tegenstander. Binnen e'e'n minuut gaven ze de wedstrijd uit handen. Dat is Katwijk onwaardig." Op het moment dat de buitenwacht dacht dat de val van de onaantastbare, drievoudig afde lingskampioen en tweevoudig landskampioen nu was begonnen, sloeg Katwijk terug. Het tempo werd verhoogd en de druk op de ARC-defensie werd opgevoerd. Roodzwart begon stilaan te wankelen, maar het kapseisde nog niet dankzij meesterlijk keeperswerk van Remco Tuinenburg. Totdat Pim Langeveld het veld betrad ten koste van de tegenvallende Dick Krommenhoek. ARC- trainer Koenen antwoordde direct met het inzet ten van Arjen van Harselaar. De arme Alphenaar zag een half uur lang de hielen van de ontketende langeveld. Hij oogde fit, maar hij had wel dege lijk pijn. Voor 'de goede zaak' beet hij op zijn tan den. Koenen: „le weet dat de sneltrein gaat ko men. En daar konden we niets meer tegenin brengen." De trainer klaagde naderhand over een smalle basis. Tijdens de wedstrijd was de excellerende Johan Boer aan de hamstring geblesseerd ge raakt. Koenen liet hem bij gebrek aan een goede bank staan, maar Boer kwam nauwelijks meer de cirkel uit. De goed begonnen Dijkhuizen werd volledig vermorzeld door het Katwijk-geweld, zoals ook Fabian Gelderblom zich moegestreden liet vervangen. Koenen, kritisch: „Ze zullen bij ARC moeten beseffen dat er na een eerste helft ook nog een tweede helft volgt. Dit was een ver schil tussen een dagen een nacht." De Katwijk-trein denderde in de tweede helft voluit. Koenen hoopte na de twee treffers van Roodakkers nog op een puntje, maar Pim Lange veld had 180 tellen van het eindsignaal geen mo dedogen. Even later, in de kleedkamer, mompel de Kees Guyt: „Wat hier vanmiddag is gebeurd, is buitenaards." Katwijk: Van Duyvenbode; Kwestro, Braaf, Vogelaar, Van Zeist; l'Ami, Roodakkers. Van der Plas; Krommenhoek (Lan geveld), Zwaan. I)e Ridder. ARC: luinenburg; De long, Lingemaat, Van der Meer (Van llarselaar), Van Meggelen; Parinussa, Boer, Dijkhuizen, MacNack; Borst, Gelderblom (De Mc/a) tokyo gpd Frank de Boer vond het 'zo zon de' dat hij de wedstrijd tegen Gremio moest missen. Zelfs zijn stem klonk treurig. „Ik had heel graag wereldkampioen gewor den", zei hij. Er viel even een stilte in de grote zaal van het Imperial hotel, waar de pers conferentie werd gegeven. Een prachtig stukje drama. Want de verdediger wist toen, zaterdag avond, al dat er een hele grote kans bestond dat hij gewoon kon spelen. Na de training van gisteren kon hij de schijn niet meer op houden. Frank de Boer was te fanatiek bezig tijdens de indivi duele training. Dat had nauwe- lijks icis met herstéllen te ma ken. „Ik ben zo goed als fit", klonk het nu. „Ik voel in ieder geval niets meer. Vandaag zit ik op 90-95 procent. En ik heb nog twee dagen." Hij had, zei hij, bewust 'de boel een beetje afgehouden'. „Om er geen extra druk op te zetten", klonk het een beetje schuldig. „Maar ik heb het wel steeds gehoopt." Maar volgens technisch direc teur Louis van Gaal is de kans op een rentree van De Boer te gen Gremio vrijwel uitgesloten. „Want in Madrid dacht hij ook dat-ie fit was. Nu is het weer van hetzelfde laken een pak. I lij heeft nog niet eens met de bal getraind. Een verschil van mening? As sistent Gerard van der Lem: „In deze kwesties weegt de stem van Van Gaal altijd heel zwaar." De wedstrijd tussen de kam pioenen van Zuid-Amerika en Europa begint morgen om 19.10 uur in Tokyo. Dan is het in Nederland 11.10uur. Tamara Meijer houdt judotitel den bosch anp Monique van der Lee verover de in China dan wel de we reldtitel, die prijs stond niet garant voor deelneming aan het NK. De kampioene alle categorieën mocht in Den Bosch niet meedoen. Ze had de districtskampioenschap' pen overgeslagen waarna de bond haar strafte met uitslui ting. Exact volgens de piep kleine lettertjes in hel regle ment. Angelique Seriese verover de in Chiba eveneens een we reldtitel. Ze sloeg de nationale titelstrijd zelf over. Het paste niet in haar strakke schema voor het olympisch toernooi van Atlanta. Zonder de 'gol den girls' was het NK zaterdag een toernooi zonder bezie ling, zonder uitstraling, I )e ju doka's uit de nationale ploeg van Cor van der Geest hadden in De Maaspoort niets te vre zen. De zusjes Gal, Meijer, Akkermans, Zwiers en Kien huls grepen de titels. Een nieuwe kampioene was Eran- (,oise Uarteveld uit Maassluis, de F.uropese kampioene bij de juniores. Vier kampioenen prolon geerden hun titel. Tamara Meijer, het 15-jarige talent uit Alphen aan den Rijn, onder 48 kilo met wazari op Scarlet van der Tooien. Veronique Akkermans (-52) op beslissing van Chantal van Gestel, Jessi ca Gal (-56) met ippon op Joan Havezaat en Karin Kien - huis (-72) met ippon voor de tweede opeenvolgende keer op I.inda Bakkenhoven. Voor Jessica en Jenny Gal en Akkermans was hel de tiende titel. Dat was lot nu toe alleen Irene de Kok gelukt. Maar het NK stond in de schaduw van de trieste affaire rond Monique van der Lee. „Wat moet een wereldkam pioene op de di$trictskam- pioenschappen", vroeg ze zich somber af in De Maas poort. zijn aanstelling voorspelde 4 Ti van 't Hek dat hij ooit als van het vrouwen- 'keyteam vreselijk onderuit i gaan. Zaterdag leek die dag igebroken, maar de .speel- Jederland moest op het mpisch kwalificatietoernooi "aapstad winnen van Duits- «0 d om zich te plaatsen voor Olympische Spelen. De ploeg deed dat met 3-2. Oranje was bijna verdronken, maar be dacht op tijd hoe te zwemmen. Na vijf wedstrijden ploeteren - alleen tegen winnaar Zuid-Ko- rea speelde het Nederlands elf tal goed - schudden de vrouwen in het duel met Duitsland de stress van zich af. Zelfs een \Toege tegentreffer, in de zesde minuut, brak de fragiele weer stand niet. De speelsters voch ten voor elke meter kunstgras, gingen geen duel uit de weg en veroverden gaandeweg het overwicht. Dat resulteerde in een aantal kansen, waarvan Wietske de Ruiter er een mi nuut voor rust een benutte. Direct na de pauze scoorde Dillianne van den Boogaard en maakte opnieuw De Ruiter in de 53e minuut haar tweede doelpunt. De achtste strafcomer sloeg ze snoeihard tegen de plank. Nadat Henschel vijf mi nuten voor tijd 3-2 had ge maakt, kreeg Oranje het nog even benauwd. Maar de zege bleef buiten bereik van de Duit- sen, die samen met de Zuidko- reaansen, Britsen en Argentijn- sen al waren geplaatst. Het goede spel in de laatste wedstrijd kon echter niet de be labberde prestaties op het toer nooi verhullen. Nederland ein digde slechts als vijfde en is daarmee de achtste en laatste ploeg die zich kwalificeerde voor de Spelen. Vijf van de ze ven duels zat Oranje in een mentale dwangbuis. De ploeg was bevangen door de spanning en kon daar niet van los komen. Van de 59 strafcorners maakten de speelsters er slechts vier! Van 't Hek piekerde zich suf over de oplossing, maar vond het antwoord nooit. Hij wist al leen dat de speelsters de kwali teiten hebben om zich te plaat sen. „Maar zoals volleybalcoach Murphy ooit zei: je kunt heel veel energie stoppen in vrou wen. Het komt ooit naar buiten, maar wanneer?" Volgens Van 't Hek is het een algemeen Nederlands sportpro- bleem dat pas als het water aan de lippen is gestegen, de moti vatie boven komt drijven alles te willen geven. „De voetballers plaatsen zich ook altijd in de al- lesbeslissende laatste wedstrijd. Dat heeft te maken met onze mentale sportbeleving. We den ken al gauw dat we goed zijn. Pas tegen Duitsland zijn we tot het uiterste gegaan, terwijl de Britsen twee keer op een dag tot aan het gaatje kunnen gaan." „Ik had niet verwacht dat de spanning zo lang een negatieve rol zou spelen", zei De Ruiter. Volgens haar moet voortaan tij dens trainingen meer worden geoefend op het omgaan met spanning. „Je moet leren op brengen om door te gaan, ook als het niet goed gaat tijdens een training. Vroeger begreep ik in Oranje het gezeur van de ou deren niet als ik een keer niet kwam trainen, nu weet ik pre cies wat ze bedoelen. Ze heb ben gelijk gehad."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17