1 Aluminium beschermt tegen cariës Gezondheid Filmavonden over krijgen van kinderen Nieuwe vorm van toediening insuline MAANDAG 27 NOVEMBER 1995 10 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-5150228 SPREEKUUR Chopin jj Als ik 's morgens naar mijn werk rijd, heb ik meestal lladio 4 aan slaan. Zo vroeg op de ochtend draait men meestal aan het tijdstip aangepaste muziek, en vaak zitten daar etudes van Chopin bij. Prachtige muziek, intrigerende componist. Niet alleen op muzikaal gebied verdient Chopin onze war me belangstelling, ook op medisch gebied is hij de moeite van het bestuderen waard. Ilij werd geboren in 1810 in Warschau, ontpopte zich al snel als piano-virtuoos en ver trok op 20-jarige leeftijd naar Parijs. Daar werd hij be roemd als componist en pianist, maar zijn gezondheid liet te wensen over, zodat hij in 1838 naar Mallorca vertrok om daar te 'kuren'. Op Mallorca leefde hij samen met de schrijfster Georges Sand, en beleefde enkele op artistiek ge bied zeer vruchtbare jaren. De verhouding met Sand was echter niet voor de eeuwigheid en hij keerde terug naar Pa rijs, waar hij in 1849 stierf. Nu ja, zult u zeggen, daar is niet zoveel bijzonders aan. Componist sterft voor dat hij 40 wordt. Zal wel aan de tering zijn geweest. Perslot van rekening liep half Europa in die jaren rond met tu berculose in z'n longen. Inderdaad heeft men lang gedacht dat Chopin tu berculose heul en daaraan uiteindelijk ook is overleden. In de muziekencyclo- pedie waarin ik zijn levensbeschrijving heb opgezocht, stemt ook braaf ver meld dat Chopin aan 'consumption' ten onderging. Als we echter kijken naar zijn levensloop en beschrijvingen van hem doorzijn vrienden, dan dringt een geheel andere diagnose naar de voorgrond. Cho pin was een buitengewoon magere man, die zich echtereen ongeluk at zonder daarvan aan te komen. Op het eind van zijn leven woog hij minder dan 40 kilo. Daarnaast hoestte hij veel en gaf daarbij (oneerbiedig gezegd) bakken sputum op. Bovendien was hij naar alle waarschijnlijkheid steriel. Georges Sand, zijn minnares gedurende meerdere jaren, is nooit zwanger van hem geweest, hoewel zij onconventio neel genoeg was om zonder gehuwd te zijn een kind ter we reld te brengen. Deze drie symptomen doen niet denken aan tuberculose, maar aan een aangeboren, erfelijke ziekte, die tegenwoor dig bekend slaat onder de naam cystic fibrosis, ofte wel taaislijmziekte. Cystic fibrosis, CF voor het gemak, komt onder blanken ta melijk veel voor. In Nederland worden jaarlijks ongeveer 3.600 kinderen met deze ziekte geboren. De ziekte is reces- sief overerfelijk, dat betekent dat beide ouders drager moe ten zijn van het Cl-gen, en dat het kind beidegenen moet hebben om verschijnselen van de ziekte te vertonen. Meestal wordt de diagnose gesteld als het kind nog klein is, en tot zon twintig jaar terug was CF ook een echte kinder ziekte. 'Kinderziekte' in een lugubere betekenis van het woord; bedoeld wordt dat vijftig procent van de patiëntjes overleed voordat ze vijf jaar oud waren. U kunt zich voor stellen dat deze sterfte totaal niet opviel in de algemene kindersterfte van de vorige eeuw. Men vermoedt nu dat ook in ontwikkelingslanden CF wellicht veel frequenter voorkomt dan tot nu toe gedacht werd, maar daar om de zelfde reden aan cle aandacht ontsnapt. De andere helft van de patiëntjes werd ouder, tot veel ouder. Recent is be kend geworden, dat dit mildere verloop van de ziekte sa menhangt met een andere mutatie in het CF-gen. Chopin heeft denkelijk aan zo n 'milde' vorm geleden. De verschijnselen van CF zijn te wijten aan een stoornis in het transport van het chloride-ion. Hierdoor is het zweet abnormaal zouten is slijm, met name in longen en alvlees klier, veel taaier dan normaal. Dit taaie slijm leidt al vroeg tot verstopping van klierbuizen in de alvleesklier, waar door bepaalde verteringssappen liet voedsel niet meer kun nen bereiken. Het gevolg is dat vetten onvoldoende worden opgenomen en met de ontlasting het lichaam weer verla ten. Diarree en groeistoornissen zijn een belangrijk symp toom van CF. Ook in de longen zit het taaie slijm, waar het kleine luchtwegen afsluit en een ideale voedingsbodem vormt voor bacteriën. Al heel jong hebben CF-patiëntjes dan ook chronische longinfecties, en geven ze veel sputum °P' Tegenwoordig is CF niet meer uitsluitend een kinderziekte. Door verbeterde behandeling, die tegelijkertijd zowel de verteringsproblemen als de longinfecties te lijf gaat, wordt de helft van de CF-patiënten nu ouder dan 27 jaar, een enorme verbetering ten opzichte van vroeger. PETER DE JAEGER» Aluminiumzouten werken be schermend tegen tandcariës. Daarom is aluminium naast fluo ride een mogelijk preventief mid del tegen gaatjes. Dit blijkt uit on derzoek van C. Kleber en M. Putt, die vorige week aan de Universi teit van Amsterdam op dit onder werp zijn gepromoveerd. De toepassing van fluoride tegen cariës is zeer succesvol geweest. Na de invoering van fluortandpas- ta in 1975 is het voorkomen van cariës drastisch gedaald. Niette min blijft tandbederf nog steeds een chronisch en wijdverbreid probleem. In Nederland wordt er jaarlijks 1 miljard gulden uitgege ven aan de behandeling van deze tandziekte. leder aanvullend pre ventief middel is dus welkom. Aluminium gooit hoge ogen. De onderzoekers gebruikten een aluminiumoplossingvergelijkbaar met aluin, dat soms wordt ge bruikt om scheerwondjes te dich ten. Om aluminium goed en lang op de tanden te laten zitten voeg den de onderzoekers schuimmid- delen toe, zoals ook in de cosme tica worden gebruikt. De bittere smaak van deze wasactieve mid delen werd geneutraliseerd met smaakstoffen. Uit proeven met ratten en menselijke vrijwilligers blijkt een cariësremmend effect van aluminiumzout van 30 tot 40 procent. Dit effect treedt op los van fluoride. De combinatie van aluminium met fluoride biedt dus een betere bescherming, aldus de onderzoekers. Nadeel is echter dat aluminium pas werkt bij enkele procenten, terwijl fluoride al beschermt in miljoenste deeltjes. Dat komt erop neer dat continu hoge hoeveelhe den aluminiumzouten moeten worden genuttigd of aangebracht, voordat er blijvend effect op treedt. Fluor werkt al bij eenmali ge toediening. Datzelfde bezwaar geldt ook an dere middelen die beschermen. Het is bekend dat er in cacao, thee, caramel en oliehoudende kruiden antibacteriële stofjes zit ten. Maar een mens kan moeilijk voortdurend de mond spoelen met kruidenthee of z'n dieet voor de helft uit chocola laten bestaan. Meer kansrijk lijkt caseïne, een melkeiwit. De Australiër E. Reynolds van de universiteit Melbourne werkt aan een tand pasta met kaas. De anticariogene werking van caseïne berust op en kele smaakloze fosfopeptiden. Uit experimenten met menselijke ge bitsprothesen blijkt dat deze ami nozuren calciumfosfaat in oplos sing houden aan het tandopper- vlak. Hierdoor zijn calcium en fos faat voortdurend beschikbaar om hun beschermende werking te doen. Waar kan ik het veiligst bevallen? Waar kan ik me op instellen als mijn bevalling anders loopt dan gedacht of als mijn kind te vroeg wordt geboren? Welke mogelijkheden zijn er voor kinderopvang? Hoe kan ik borstvoeding combineren met mijn baan? Waarom blijft mijn baby zo lang huilen? Het zijn maar een paar van de vele vragen van aanstaande en jonge ouders. Om hen (en alle andere geïnteresseerden) te infor meren over de laatste ontwikkelingen op dit gebied heeft de stichting Lichaamstaal een aantal filmavonden op touw gezet met als thema 'Kinderen krijgen in de jaren '90'. Be halve videofilms zijn er tijdens de avonden ook presentaties door deskundigen en is een panel aanwezig, waarin een verloskundige, een gynaecoloog en vertegenwoordigers uit thuiszorg, kraamzorg en kinderopvang zit ten. Het project wordt uitgevoerd in samen werking met de Nederlandse Organisatie van Verloskundigen. Een overzicht van de filmavonden: 29 no vember, Mecc in Maastricht; 7 december, De Schalm in Veldhoven; 18 januari, Orpheus in Apeldoorn; 16 februari, Engels in Rotterdam; 22 maart, Het Tehuis in Rotterdam; 16 april, Lindenberg in Nijmegen; 9 mei, RAI in Am sterdam; 21 juni, Diligentia in Den Haag. Kaarten voor de avonden zijn verkrijgbaar bij alle VW-bespreekbureaus. Wie 17,50 gul den overmaakt op giro 1668172 (ten name van Stichting Lichaamstaal Thorn, onder vermelding van de filmavond van uw keuze) krijgt een toegangsbewijs toegestuurd. PETER DE JAEGER» Diabetespatiënten kunnen binnenkort hun in- sulinespuit thuis laten. Er wordt in Noorwegen en Duitsland druk gewerkt aan een nieuwe methode van toediening, lnsuline-produce- rende cellen worden hiertoe ingekapseld in gelbolletjes. Hierna worden deze bolletjes ge ïmplanteerd onder de huid waar er uitwisse ling is met het bloed. Na twee a drie maanden zijn de cellen uitgewerkt en moeten ze worden vervangen. In Nederland doet het Gronings Academisch Ziekenhuis onderzoek hiernaar. Dit is een van de nieuwe toepassingen van ge- immobiliseerde cellen, die deze week ter spra ke komen op een congres in Wageningen. Mi cro-organismen zijn goed bruikbaar voor het omzetten van stoffen in nuttige produkten. Voorwaarde is dat ze niet in het eindprodukt terechtkomen en dat ze lang genoeg meegaan. Dat gebeurt door ze op te sluiten in gelbolle tjes of vast te leggen op dragermateriaal. Ge- immobiliseerde gistcellen worden tegenwoor dig door brouwerijen toegepast bij de produk- tie van alcohol-arme bieren. De eerste fermen tatie wordt hierdoor verkort van zeven dagen naar een dag. De lageringstijd (verdere afgis- ting van het bier) wordt gereduceerd van twee weken tot twee uur. In Frankrijk worden geïm mobiliseerde cellen toegepast om koolzuur te vormen in champagne. In de zuivelindustrie lijken de kansen voor de aanmaak van starter culturen voor yoghurt en kaas veelbelovend. Voordeel van deze techniek voor de zuivelin dustrie is dat de kans op virusinfecties ver dwijnt. Ook in de milieusector worden micro organismen ingezet. In Japan zijn reactoren in gebruik waarin stikstof uit afvalwater wordt verwijderd met geïmmobiliseerde bacteriecel len. Verder staat de verwijdering van gechlo reerde koolwaterstoffen uit afvalstromen in de belangstelling. P U Z Z E L s E 1 T N E T R E V D A s s X E c 1 R T C A D E R R D R E T R E K K U R D L E N R E D N E L A K L E O T O E S K N E N D E K N N T F T P E R 1 R K N E E D E D N P P J E 1 1 R T D N L A A T 1 O T W U N S R E D L K K R R K E E S E O N R B R N A E T M 1 D R O N O K O 1 O C E S T N E W A O E O B A N c H C R Z M P W E V D N R E T A K E 1 S R W E O N E R E D A L B T O R B M A A Z R E E L F N O A T N E K E 1 R B U R O V Abonnementen Kalender Redacteur Advertenties Katern Redactie Artikel Koppen Redactrice Bladeren Leerzaam Rente Boekwinkel Letters Rubrieken Drukker Lezeres Strip Fonds Medewerkers Voorkant Index Nietjes Voorwoord Inkt Ontspannend Weekblad Woorden OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. CITAAT Horizontaal: 1. kaart; 2. koor; 3. kamer; 4. zo mer; 5. knap; 6. paars; 7. lepel; 8. rood; 9. peper; 10. regen; 11. bier; 12. hamer; 13. demon; 14. dorp. Het citaat is van Jean de Bois- son: ,,Wie in vrede wil leven, moet zichzelf vaak geweld aan doen". T R TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen Heer Bommel liet zich met een ban ge zucht naast Kwetal op de grond neer en keek naar de paarse nevels. „U zult het wel druk hebben", zei het veptje deelnemend. „De dag is haast om en voordat het donker is moet u klaar zijn." Heer Ollie mompelde iets onverstaanbaars en wrong de han den. „Het is jammer, dat dit pirdoos- je niet meer werkt", hernam Kwetal. „Het is toch niet zo goed als ik dacht." „Het is te laat", zei heer Bommel toonloos. „Ik heb gefaald. Alles is verkeerd gegaan..." „O, ja?" vroeg het mannetje verbaasd. ,,Nou, maar dan verzint u toch wel wat an ders? U kunt ijnmers alles?" „Zeg dat niet", riep heer Ollie haast schreiend. „Ik heb alles fout gedaan. En dat alleen voor die ellendige ten toonstelling! Ik ben een gebroken heer!" „Het is jammer, dat u het zo druk hebt", prevelde het mannetje, dat zijn eigen gedachtenloop volgde. „Anders zou ik u vragen, waarom dit pirdoosje niet meer werkt. „Het is leeg", prevelde heer Bommel. Hij tastte in zijn zak en haalde er een plastic houdertje met benzine uit. „Hier", zei hij. ,,U moet dat schroefje opendraaien en dit goedje er in laten lopen. Maar waarom zeürt u toch zo over die aansteker? Hebt u dan niet gehoord wat ik zei? Alles is verkeerd gegaan, zei ik. Ik heb alles fout ge daan, als u begrijpt, wat ik bedoel." Maar Kwetal luisterde niet. Hij was opgesprongen en huppelde opge wonden door de kring. „Wat een denkraam!", riep hij uit. „Een vulling voor de pirdoos. Zó maar. Uit een jaszak. Ach, ik wou dat ik zo was als u. Dan zou ik óók nooit fouten ma ken!" DOOR HANS VAN ES Terwijl het weer in veel Europese landen nogal te wensen overliet rj veel regen in Zuidwest-Europa en op de Britse Eilanden, sneeuw ii Scandinavië en mist en kou in Midden-en Zuidoost-Europa, was hi. laatste weekeinde van de meteorologische herfst in eigen land om te smullen. De combinatie van flink wat zon en een milde zuidenwind hadden eigenlijk te danken aan een depressie, die al dagenlang bij Ierland, rondjes lag te draaien. Terwijl normaal op 8 graden gerekend mag -v worden, stonden de thermometers op de meeste plaatsen tussen 1/' en 14 graden. L De zondag deed haar naam eer aan en dat is de laatste twee maanir^ opvallend vaak gebeurd. Vanaf 1 oktober waren er maar liefst vijf zLn dagen, die uitgesproken zonnig waren en meestal zacht of zelfs waLj Van de overige zondagen waren er twee gedeeltelijk bewolkt en L( slechts twee zondagen waren regenachtig. Lj We kunnen trouwens terugkijken op een buitengewoon rustig naja^e zonder stormen en overvloedige regen. Vroeg winterweer bleef be- perkt tot enkele plaagstootjes en de temperaturen lagen gemiddeld flink boven normaal. Het afscheid van de herfst gaat deze week sa-r, men met een geleidelijke overgang naar kouder weer. Een front van de Ierse depressie ligt nu boven ons land en blijft dei mende 24 uur nog in de buurt met veel bewolkingen mogelijk wat lichte regen. De temperaturen zijn met 10 a 11 graden nogal altijd acceptabel. Inmiddels is boven Noord-Scandinavië, waar het meerei dan 20 graden vriest, een zwak hogedrukgebied ontstaan en de ko mende dagen gaat de luchtdruk boven Noord-Europa verder stijgerjio Het gevolg is een winddraaiing naar oost, waarmee de vrij koude P t lucht, die de afgelopen week boven het continent aanwezig bleef, I1 leidelijkonze kant uitkomt. f] Er hoeft zeker niet gevreesd te worden voor een plotse kou-inval, zcfr> eerder deze maand plaatsvond in sommige Europese landen. Schaatsliefhebbers zullen nog geduld moeten oefenen, want deve anderingen voltrekken zich maar langzaam, I Vanaf woensdag wordt het elke dag ongeveer twee graden kouder. Aan het einde van de week ligt het kwik overdag nog altijd enkele gM den boven nul. In de nacht vriest het dan op veel plaatsen licht. Deb neerslagkans wordt vanaf woensdag gering; zonnige perioden wordjei afgewisseld door wolkenvelden. [el KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: In de zuidelijke helft vrij veel bewolking en moge- li|k wat regen of sneeuw. Verder ruime opklaringen en droog. Langs de zuid westkust middagtempera- turen rond 6 graden; in het binnenland meest lichte tot matige vorst. Zweden: In midden-Zweden van daag nog vrij veel bewol king en kans op wat regen of sneeuw. Verder gere geld opklaringen en droog. Daling van temperaturen met op morgen overdag lichte vorst in het zuiden en plaatselijk strenge vorst in het noorden. Denemarken: Zowel zon als wolkenvel den. Droog. Middagtem- peratuur vandaag onge veer 4 graden, morgen iets lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een bui, misschien met hagel. Middag- temperatuur op de meeste plaatsen tus sen 6 en 9 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en op beide da gen een kleine kans op regen. Middag- temperatuur van 9 graden in Oostende tot 5 in Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: Zowel wolkenvelden als zon en vooral vandaag kans op buiige regen. Middag- temperatuur rond 8 graden, in de Ven- d'ee iets boven de 10. Portugal: Half tot zwaar bewolkt en vooral in de kustgebieden kans op regen, misschien ook onweer. Middagtemperatuur rond 14 graden, in de Algarve iets hoger. Madeira: Wisselend bewolkt en soms een bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra- Spanje: In het uiterste westen geregeld wolken velden en kans op regen of op onweer. Op andere plaatsen flink wat zon -en overwegend droog. Middagtemperatuur aan de costa's van 15 graden rond Bar celona tot 17 nabij Malaga; elders maxi ma meest tussen 8 en 12 graden. Canarische Eilanden: Naast z<?n soms ook wolkenvelden en kans op een bui. Maxima rond 23 gra- Marokko: Westkust: perioden met zon, aanvanke lijk ook nog een enkele bui. Maxima van 17 graden bij Tanger tot iets boven de 20 in het zuiden. Flinke perioden met zon, in het noorden ook enkele wolkenvelden en soms een bui. Maximumtemperatuur vandaag on geveer 20 graden, morgen iets hoger. Zuid-Frankrijk: Vandaag vooral in het zuidoosten eerst nog flink wat regen. Verder af en toe zon en mogelijk een enkele bui. Middagtem peratuur meest tussen de 10 en 15 gra- Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en waarschijn lijk droog: Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Italië: Tamelijk wisselvallig en op beide dagen kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur in het noorden tus sen de 5 en 10 graden, in het midden en zuiden tussen de 15 en 20. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een fikse regen- en onweersbui. Tempe ratuur in de middag rond 16 graden. Malta: Naast zon soms ook wolkenvelden en op beide dagen kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Griekenland en Kreta: Vooral in het'westen van Griekenland vandaag nog kans op enkele buien, soms met onweer en plaatselijk veel neerslag. Verder van tijd tot tijd zon en overwegend droog. Lichte stijging van temperatuur met op morgen maxima van 15 graden in het noorden tot 19 langs de Griekse westkust.op Kreta en op Rhodos. Turkije en Cyprus: Op de meeste plaatsen flink wat zon. Droog. Maxima morgen van 16 graden rond de Dardanellen tot dicht bij de 20 graden op Cyprus. Duitsland: In het westen en zuiden wolkenvelden en kans op wat regen. In het noorden en oosten geregeld zon en droog. Maxima uiteenlopend van nul graden rond Ber lijn tot rond 7 in Beieren en in Rijnland- Palts. Zwitserland: Vooral in het zurden en westen flink wat bewolking en op beide dagen kans op re gen. vanaf 1300 meter sneeuw. Mid dagtemperatuur van 3 tot 7 graden. Oostenrijk: W Vooral in het zuiden en westen flinkf bewolking en met name morgen kan' regen, vanaf 1600 meter soms snee Maxima rond 4 graden. Dl Kans op mist, ook op flink wat Droog. Daling van temperatuur met morgen maxima op veel plaatsen onder nul. p Tsjechië en Slowakije: pi Naast wolkenvelden van tijd tot tijd p zon. Mogelijk mist. Droog. MiddagtL peratuur tussen Oen 5graden. L Hongarije: Wolkenvelden, soms ook zon. DrÓ Maxima rond 5 graden. la DINSDAG 28 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.21 Zon onder lf$i Maan op 12.43 Maanonder23» Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.35 19.55 07.08 li Laag 03 05 - 15.36 02.46 Weerrapporten 27 november 07 ui Amsterdam De Bilt Deelen Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madnd Malaga Mallorca Malta Zurich r Bangkok I Buenos Aires Casablanca 1 Johannesburg i LosAnge'es i New Oceans i TeiAv.v c Tokyo half bew half bew. mistbanken v half bew. c zzo 6 11 7

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10