Help potgoed de winter door )k Tuinieren garden-centre D bloemendaal b.v. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 In de loop van de vorige weken heb ik al een en ander ge schreven over de manier waarop we ons lege potgoed de winter door moeten brengen. Want weggooien is uiter aard uit den boze. Dat verhoogt de afvalberg en kost ma teriaal en energie bij het fabriceren van een vervanger. GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 3002 PA HAARLEM Vraat; en antwoord Die oleander toch. Maakt knop pen, maar niet alle knoppen ko men uil klaagt mevrouw Van Dam uit Haarlem. De oorzaak? Waarschijnlijk heeft hij te laat in het seizoen knoppen gemaakt omdat hij in het voorjaar te lang koud stond. Voor de knopvor- ming is véél warmte nodig. Dus nu binnen halen zodra het vriest, op een vorstvrije plaats laten overwinteren en volgend voorjaar tijdig warme (en voch tige lucht) voor de plant. Soms komen de knoppen van vorig jaar nog uit, maar meestal niet. Geen nood, er komen nieuwe knoppen en bloemen. Wat de hortensia aangaat: die had al de tuin in gehoord. Ge woon in de volle grond de grond in een pot bevriest veel sneller en in de halfschaduw op een vochtige plaats. Bij strenge vorst, vooral in het voorjaar, beschermen. Mocht er geen tuin zijn, dan op een vorstvrije plaats laten overwin teren. Tijdens de rust weinig water, maar licht vochtig. De kiwi van E. Schoonhoff uit Santpoort-Noord is tien jaar vertroeteld maar weigert te bloeien. Misschien te veel mest, vooral te veel stikstof? Deze meststof werkt blad- en geen bloemvorming in de hand. Dus probeer maar eens om de kiwi arm te houden. Dat wil wel eens knopvorming tot gevolg heb ben. Helaas zijn er ook af en toe planten die niet of pas op zeer late leeftijd bloeien. Als zich na een streng 'dieet' geen knoppen Maar hoe moet dat nu met onze potten die niet leeg komen te staan omdat ze gevuld zijn met blijvertjes: buxusboompjes, co niferen, kleine struiken, vaste planten, kortom al dat potgoed dat balkon en terras siert. Ko men al die potten en planten de winter goed door? Als het een zachte winter blijft, zonder een lange strenge vorst periode, gaat alles prima. Maar je weet het nooit in ons klimaat. Vandaag is het zeven graden boven nul en een paar dagen la ter evenveel eronder. Denk dan vooral niet: al die planten zijn winterhard, dus dat gaat wej goed. Niets is minder waar. Planten in de volle grond kun nen heel lang via hun wortels vocht opnemen omdat het lang duurt eer de grond door en door bevroren is. Maar een vrijstaan de pot of bak is snel door en door bevroren. De planten staan dan eigenlijk in een blok verijsde grond. Nou en? Niks nóu en? Ook 's winters hebben planten behoefte aan vocht. Met name de groenblij- vers verdampen bij schrale dro ge wind vocht en dat moet aan gevuld worden. Dat is dan weer de taak van de wortels die op zoet gaan naar de resten wa ter in de grond. Is er geen ter, alleen maar ijs, dan is t geen aanvoer en gaat dat ti koste van de bovengrondse de len. Dus zorgen we ervoor dat de potgrond niet zo snel kan be vriezen: noppenplastic voldoet heel goed, is minder mooi maar kan gecamoufleerd worden met groene takken, een oud rieten badmatje of iets van dien aard. Blijft de vorst enige tijd aanhou den dan helpen we de ingepak te plant nog door er af en toe warm water bij te gieten. Op de ze manier halen we al ons pot goed de winter door en dat is de bedoeling van elke milieuvrien- delijkplantenliefhebber. dan zou ik het met een nieuwe plant proberen. Er zijn momenteel kiwi's die zowel mannelijke als vrouwelijke bloemen hebben. Aan één heeft men dus genoeg. Dus even goed informeren bij eventuele aankoop. Dat is leuk: Vermeulen uit Ter Aar is in het bezit van een Scindapsis die als het ware woekert in de kamer en wel tachtig meter aan tak en zijtakjes heeft. Is dat een record en kan ik dat melden, is de vraag. Mijn antwoordt luidt: heel waarschijnlijk niet, omdat de Scindapsis beleend staat als een woekeraar en in het land van herkomst hoog in de boom en zijtak klimt. Maar uit de ge weldige groei blijkt wèl dat me vrouw Vermëulen over groene vingers beschikt, want een huis kamer is iets anders dan de na tuur. Mochten andere lezeres sen willen weten hoe je deze fraaie bladplant, familie van de Philodendron, moet stekken: in het voorjaar ongeveer zeven cm lange stekken, in pot met turf en zand en een plastic zak over alles om verdamping tegen te gaan. Na vijf weken zijn er wor tels en kan de zak (die af en toe gelucht werd) weg. Hoe moet dat nu met de katten die meteen gaan wroeten in de grönd als de bollen zijn geplant, vraagt mevrouw C. de Boer uit IJmuiden. Als ik een kat was ging ik ook scharrelen in mooie rulle aarde zonder een blaadje onkruid. Maar als het op die plek naar mijn mening zou stin ken dan liet ik het achterwege. Oplossing van het probleem: zorg dat de grond onaange naam ruikt. Milieuvriendelijk met doorgesneden knoflook- teentjes (of zet er een paar teen tjes tussen, die gaan ook groei en) of echte kamferbollen (vrij wel niet te krijgen). Minder milieuvriendelijk maar bruik baar: een enkele mottebal. Wedden dat het helpt! Lenie Ruiten-van der Meer uit Leiden is in het trotse bezit van een daktuin. Heerlijk toch. Al leen waait het daar harder dan laag bij de grond en lijkt het of de zon ook feller is. Daarom hebben de kuipplanten afscher ming tegen te veel wind en zon nodig. Dan doen ze het zeker. De door Lenie genoemde plan- tenweelde bestaat uit zoge naamde winterharde planten, hetgeen niet wil zeggen dat er geen extra bescherming nodig is (zie rubriek 25 november). Mocht het tussentijds harder gaan vriezen dan de potten in pakken met noppenfolie of met anderszins beschermend mate riaal. In de pot bevriest de aarde immers veel sneller dan de aar de in de tuin. tuinboeken Snoeien Snoeien doet groeien, luidt het spreekwoord. Maar de doorsnee amateur-hovenier kan maar moeilijk de moed opbrengen de schaar flink in een vaste plant, struik of boom te zetten. Toch is het een van de belangrijkste dingen in de tuin: op tijd en goed snoeien. Struiken zullen uitbundiger bloeien, de op brengst van de fruitbomen is groter, verwaarloosde klimplan ten kunnen weer in het gareel worden gebracht. Je houdt woe keraars binnen de perken en verkleint de kans op ziektes. Snoeien met succes is een prak tisch boek dat duidelijk maakt hoe en wanneer het snoeimes te hanteren. Met stap-voor- stap-instructies, veel foto's en tekeningen. Er is ook een A tot Z overzicht voor het snoeien van sierplanten in opgenomen. Ex tra aandacht krijgen rozen en clematis. Coniferen, vruchtbomen en heggen'heb- ben een eigen hoofdstuk. prijs 49,90 gulden. Serreplanten Steeds meer mensen gaan ertoe over een serre bij het huis aan te bouwen. Gespecialiseerde ontwerpers en fabrikanten brengen een groeiend aantal modellen op de markt. Daar naast zijn bij kwekerijen en tuincentra steeds meer exoti sche planten verkrijgbaar die 's winters een vorstvrije plek nodig hebben. Om optimaal van de serre te kunnen genieten moet men niet alleen weten welke planten er gedijen, maar ook hoe deze het best zijn te combineren en te verzorgen, zodat ze het hele jaar door goed tot hun recht komen. 'De complete gids voor serre- planten' is uitgegeven als hand boek bij het kweken en verzor gen van serreplanten. Het biedt inspirerende ideeën voor het ar rangeren en combineren van planten, maar ook uitvoerige aanwijzingen voor hun verzor ging en het onderhoud van de serre. Meer dan zevenhonderd verschillende serreplanten en hun verzorging worden be schreven. Het boek bevat vele speciaal gemaakte kleurenfoto's, evenals verhelderende tekeningen en tabellen. De compete gids voor serreplanten. Prijs: Maak een feest van die donkere dagen, met de schitterende kerstcollectie van: hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg wassenaar 1 K W A I A E R T 2 I K N 0 V 0 R R 3 K E A M E D E R 4 Z W I 0 M E R L 5 L E K N V A E P 6 P N A M 0 A R S 7 E L T E P E Z L 8 R I 0 C H 0 D Z 9 E P E L P F E R 10 R E V A G E N A 11 K B G E I E W R 12 H E A L M E D R 13 D E A M 0 A N N 14 D D 0 0 R P E N opgave oplossing CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. toegangsbewijs; 2. zanggroep; 3.woonvertrek; 4. jaargetijde; 5. mooi; 6. kleur; 7. eetgerei; 8. kleur; 9. specerij; 10. hemelwa ter; 11. gerstenat; 12. timmerge rei; 13. duivel; 14. plattelands gemeente. KRUISWOORDRAADSEL TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen Heer Bommel stond radeloos tussen de mompelende plantengroei. „H-het komt van de s-spuit", stamel de hij. ,,De pippeling van Sickbock is anders. Wat moet ik doen? Help me dan toch, jonge vriend!" Maar Tom Poes schudde het hoofd. ..Dit keer kan ik echt niet helpen", zei hij somber. „Het fs te laat!" „Het is te laat", vulde Pee Pastinakel aan. De ficusdrup zit in die pippe ling. Dit bos gaat naar de vertur- ving." Zo sprekende vatte hij de handvatten van zijn voertuigje weer op en kruide weg om een goed heen komen te zoeken. „Daar gaan ze", prevelde heer Ollie met bevende lippen. „Ook Tom Poes. En hier sta ik nu alleen met een ver keerde spuit." Ikstaaralseerzohalleenvoorspra ken de bomen met holle stemmen en de leerachtige violen lispelden het na. Het werd heer Bommel vreemd te moede. Plotseling zag hij rood en met een kreet slingerde hij de fles en de spuit tegen de eik te pletter. Het gebabbel van het gewas ging nu over in het geluid van brekend glaswerk, zodat hij de handen tegen de oren drukte en voortsnelde, het woud in. Het toeval wilde, dat hij weer te rechtkwam bij de heksenkring waar Kwetal zat. Het ventje morrelde nog steeds aan de aansteker, die niet branden wilde. Van tijd tot tijd keek het zorgelijk naar de steeds dichter wordende mist en toen hij heer Ollie zag naderen schudde hij bekommerd het hoofd. „Het wordt een bange avond", zei hij. „Voor u natuurlijk niet, maar voor mij wel. Ik heb maar een klein denkraampje." h w e DOOR HANS VAN ES In de afgelopen jaren is er veel onderzoek verricht naar de wissel king tussen oceaan en atmosfeer. Meer dan.ooit is gebleken dat globale klimaatsysteem nauw samenhangt met het gedrag van di stromingen in de wereldzeeën. Eén van de meest markante voorl den is wel de ENS0 - de El Nino/Southern Oscillation -, een feno meen, dat zich afspeelt in de equatoriale gebieden van de Stille aan. Koude en warme oceaanstromingen wisselen elkaar af in orp gelmatige tijdvakken en dat leidt tot grote verschillen in zeewate p( peratuur en weerpatronen over uitgestrekte gebieden. De laatste was er sprake van een zeer hardnekkige warme ENSO-fase, die ii te delen van de wereld voor een afwijkend weerbeeld zorgde. De houdende droogte in Australië en de overstromingen in China ziji ruchte voorbeelden. Heel waarschijnlijk reikt de invloed van de T zelfs tot over het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan en pa en heeft hier ter plaatse bijgedragen tot de warme luchtstrom van de laatste jaren. De positieve afwijkingen van de temperatuur in ons deel var reld (1 2 graden) zijn groter geweest dan elders. Uit het klimaa overzicht van 1994 blijkt dat het zeker niet overal zo warm1 het gehele noordelijk halfrond was het slechts 0.3 graden te wari vergeleken met het tijdvak 1951-1970. De warmte in onze omgr li( en ook boven grote delen van Centraal-Azië en Noord-Amerika w< dus elders gecompenseerd door negatieve afwijkingen. Opvallem dat zo'n koudegebied vlakbij lag, het noordelijk deel van de ocea bleef ca. 1 graad te koud. Bekijken we de circulatiepatronen, die middeld over het hele jaar 1994 zijn opgetreden in het Europees lantisch gebied, dan blijkt er sprake van een versterkte westelijke stroming, een patroon waaruit de lage temperaturen op de oceaa hoge temperaturen op het vasteland kunnen worden verklaard, li 7 1995 werd die trend voortgezet. Dit jaar zal in onze omgeving zei 1.5 graden te warm uitvallen. De komende dagen zit de atmosfeer op slot. Een depressie I mende 72 uur verankerd ter hoogte van Ierland. Een zuidelijke st ming voert zachte lucht aan met vandaag maxima van ca. 11 grai Wolkenvelden worden afgewisseld door een enkele opklaring en blijft droog. Morgen verandert er weinig; het wordt wel geleidelijk minder zacht. Begin volgende week nemen de neerslagkansen bij maxima van ca. 8 graden. Pas midden volgende week lijkt de mosfeer rijp voor veranderingen, maar over de aard daarvan valt nog weinig zinnigs te zeggen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tót en met zaterdag. Noorwegen: Zaterdag wolkenvelden en perioden met regen, in de bergen sneeuw. Ten noor den van Trondheim flinke opklaringen en droog. Zondag ook elders opkla ringen. Middagtempera- tuur zaterdag van -10 in het noorden tot bijna plus 10 in het zuiden. Zondag overal lager. Vooral in het midden op zaterdag regen of sneeuw, kans op ijzel. In het zui den wat zon. Zondag ook in het noorden wat opkla ringen. .Middagtempera- tuur op zondag dalend naar -17 plaatselijk in Lapland tot plus 3 in het Oenemarken: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog we temperatuur zaterdag ongeve lager. Engeland, Schotland, Wales Wisselvallig. Van tijd tot ti. en wind. Vooral in Schotland regelmatig opklaringen. Geleidelijk minder zacht met maxima van ongeveer 8 graden, in zuidoost-Engeland rond 10 graden België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook af en toe zon. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zondag van het westen uit kans op wat motregen. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden, in de Ardennen enkele graden lager. oprr r af en toe zi nog k westen toe meer bewolking en re gen. Vooral langs de Kanaalkust een ste vige zuidelijke wind. Zondag breidt de regen zich naar het oosten uit. Middag- temperatuur rond 10 graden. In de ber gen wat lager. Zaterdag van het noordwesten uit verder toenemende bewolking en perioden met regen, mogelijk onweer. Zondag vooral enkele opklaring. dl7gra Canarische Eilanden: Perioden met zon. Zaterdag met name aan de noordkant ook wolkenvelden en kans op een bui. zondag ook elders meer bewolking en toenemende buienkans. Maxima rond 21 graden, Marokko: Westkust: Zaterdag in het noorden wol kenvelden en later enkele buien, moge- Zondag ook ten zuiden Ier zon en kans pp een dalend naar 17 bij zijde van de Alpen veel zon. den meer bewolking en zondag r sneeuwgrens rond 1100m. Mjn rond 7 graden, zondag in het zuide e lager. Oostenrijk: Af en toe zon en droog. Plaatselijk :t op mist of laaghangende bewo Zondag in Zuid Tirol meer bewolk mogelijk wat regen, boven 1 sneeuw. Maxima rond 5 graden. Hongarije: In de nacht en ochtend op veel plat.. mist. Verder van het zuiden uit perf, &N.DAG 26>nNOVEMBER31*99§ Zon- en maanstanden Zon op 08.18 Zon one Maan op 11.35 Maanonder2ze Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.52 18.07 05.25 Laag 01.25 13.56 01.06 1 MAANDAG 27 NOVEMBER 1995 IJmuiden Katw.,.. Hoog 06.42 18.57 06.15 1 i Laag 02.26 14.40 02.07 - 5 20 in het z van Agadi Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en vooral zater dag enkele regen- en onweersbuien. Maximumtemperatuur ongeveer 18 gra- Zuid-Frankrijk: Van tijd tot tijd zon. Zaterdag in het zuidoosten kans op een bui. Zondag be wolkt en perioden met regen. Vooral in de Provence en Cevennen veel neerslag. Langs de Middellandse Zeekust harde zuidenwind. Middagtemperatuur van 10 graden in de Alpen tot ongeveer 15 in Mallorca en Ibiza: Zaterdag tijdelijk minder buiig en perio den met zon. Zondag overwegend veel bewolking en enkele regen- of onweers buien. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden Italië: Perioden met zon, maar langs de Mid dellandse Zeekust ook wolkenvelden en kans op een bui. Zondag van het noor den uit verder toenemende bewolking en enkele buien, mogelijk met onweer. Op Sicilië op beide dagen kans op een regen- of onweersbui. Plaatselijk veel neerslag en veel wind. Middagtempera- 7 graden in het noorden tot cir- Weerrapporten 24 november 19 u Barcelona Berlijn Boedapest 3 17 ir Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en enkele fikse regen- en onweersbuien, vooral op zon dag. Af en toe veel wind. Temperatuur in de middag rond 17 graden. Malta: Wisselvallig: af en toe zon maar ook kans op een enkele regen- en onweers bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 droog Zondag van het v bewolking uit meer leerslag- het Egeisch zeegebied vrijwel droog. Lichte stijging van temperatuur: zondag circa 11 graden rond Thessalo niki. 16 tot 17 op de Peloponnesos en op Kreta. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minder koud met maxima van 10 graden op de Dardanellen tot 18 graden op Cyprus. Warschau Wenen Zurich Bangkok

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6