IAs Gremio: hard en gemeen Het brilletje van Van Daele Emotionele kaping ZATERDAG 25 NOVEMBER 1935 Eenmaal in mijn leven ben ik echt door angst verlamd geweest. Het jaar was 1984 en ik was op een dag al heel vroeg op weg van Amsterdam, via Zurich, naar Sofia (Bulgarije) waar ik 's middags om vijf uur een lezing moest houden. vol met mensen te zitten. Ik zocht een tafeltje in een hoek en terwijl ik wachtte op een kelnei begonnen mijn paniekgevoelens te gaan liggen. Ik kon geleidelijk aan weer de omgeving in me op nemen en terwijl ik rond keek. zag ik opeens een bekend figuur aan de bar staan. Van blijdschap gooide ik bijna mijn tafeltje om terwijl ik opstond en op hem af ging.'Hem'was Prof. Neki. hoogleraar in de psychiatrie aan de Universiteit van Delhi in India en een van India's bekendste dichters. We hadden elkaar twee maal eerder ontmoet. Ik had zijn naam inderdaad op het pro gramma zien staan, maar er ab soluut niet aan gedacht dat ook hij in dit hotel onder zou kunnen zijn gebracht. Als oude rot in het vak. moet hij onmiddellijk hebben opgemerkt dat er met mij iets mis was. want het eerste wat hij zei was ..Hi. how are you? What's wrong? Zijn reactie op mijn verhaal was even geruststellend als informa tief. „Wat jou daarnet is overkomen aldus Neki. ..is dat je slachtoffer bent geworden van een 'emotio nal hijacking', eon emotionele kaping. Ie emotionele hersen centra hebben een tijdlang ge woon het commando over je denkeentra overgenomen en ze alle kanten, behalve de meest re alistische. opgestuurd". „En", zo voegde hij eraan toe „het is 011 vermijdelijk dat dit af en toe ge beurt, want bedenk dat het met de ontwikkeling van ons brein zo gegaan is. dat er een emotioneel brein was lang voordat ons hoge re brein, ons rationele brein, zich ontwikkelde. Ons rationele brein is uit ons emotionele brein voortgekomen en niet omge keerd." Waarna hij begon uit te leggen, hoe emotionele kapingen precies in hun werk gaan. Lange tijd werd gedacht dat via onze zintuigen, zoals oog en oor, signalen naar een bepaald verdeelcentrum in de hersenen lopen, de thalamus, vanwaar ze naar gebieden van de hersen schors worden gestuurd om te worden gesorteerd op aard en betekenis zodat we herkennen wat ieder object is en wat de aan wezigheid ervan betekent. Vanuit de hersenschors worden vervol gens signalen naar de lager gele gen emotionele hersenen ge stuurd (bijvoorbeeld met de I boodschap: „Gevaarlijk, vluch ten!") en van daaruit naar de rest van het lichaam. En zo werkt het ook inderdaad heel vaak. Maar. aldus Neki. vast gesteld is dat er vanuit de thala mus ook een kléine bundel ze nuwbanen direct naar de emo tionele hersenen loopt. Deze kor tere en snellere route 'achterom maakt dat de emotionele herse nen direct signalen vanuit de zintuigen ontvangen en daarop een reactie kunnen opstarten voordat de rationele hersencen tra die signalen goed hebben kunnen analyseren. De informa tie, op basis waarvan de emotio nele reactie wordt gegeven is maar een klein deel van wat er aan zlntuigelijke informatie is binnen gekomen. Maar toch is zo n directe, 'achterom'-reactie soms heel nuttig: in noodsitua ties, waar een onmiddellijke re actie vereist is. spaart het tijd en kan het verschil uitmaken tussen leven en dood. duidelijk gemaakt dat er in feite geen sprake van bedreiging of gevaar is. De kans op emotionele kaping neemt toe als we moe zijn (het is niet handig om belangrij ke problemen 's avonds laat met elkaar te bespreken), als we al langere tijd onder grote druk of stress staan (mensen ontwikke len bijvoorbeeld heftige vliegangst in een periode waarin ze op allerlei gebieden, zoals werk of huwelijk, onder stress staan), als we in voor ons volko men vreemde situaties verkeren (vandaar de angst in ziekenhui zen). Maar gek genoeg, neemt de kans op zo'n emotionele kaping af. naarmate we beter weten waar door het komt. Want. voor ons brein geldt: naarmate we beter weten hoe het werkt, werkt het beter. Oftewel: kennis is emotio nele macht. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie Bij aankomst in Zürich bleek er vanwege mist sprake van een urenlange vertraging. Het was de eerste keer dat ik een land achter het ijzeren gordijn bezocht en, ai wachtende, maakte ik me allerlei voorstellingen van hoe het zou zijn. De meeste daarvan waren niet heel opwekkend. Toen we eindelijk, halverwege de middag vertrokken, was ik behal ve moe ook tamelijk gespannen, onder andere vanwege het feit dat ik meende te laat voor mijn voordracht te zullen aankomen. Om precies kwart voor vijf raakte het toestel de grond in Sofia. Alle passagiers zaten nog in hun stoel toen er een vliegtuigladder voor het stilstaande toestel gereden werd, de deur open ging en er twee, ift mijn ogen KGB-achtige, figuren binnenstapten. Zonder een ogenblik te aarzelen liep een van hen op mij af, vroeg uitdruk kingsloos 'Dr. Diekstra?' en ge baarde me hem en zijn maat te volgen. Terwijl ik mijn spullen bij el kaar graaide en het toestel uit liep, hield iedereen, althans zo leek het mij toen, zich doodstil. Onder aan de vliegtuigtrap zag ik een tweetal grote zwarte auto's staan van een typisch Oost- europese snit. Mij werd gebaard achter in de tweede auto te stap pen, waarna de man die mij had opgevist naast mij ging zitten, twee andere heren zich voorin nestelden en de stoet zich in be weging zette. Zonder enig verder oponthoud of controle reden we het terrein van de luchthaven af en de stad in. Ondanks het feit dat ik stoplichten meende te zien werken, stonden we nergens stil. Daardoor en door het feit dat niemand mij verder naar iets ge vraagd had en er in de auto ver der ook geen woord werd ge sproken, had ik het gevoel naar een onbekende bestemming 'af gevoerd' te worden. De rit leek eindeloos lang, hoe wel die nooit langer dan een minuut of twaalf geduurd kan hebben, want om exact 5 uur stopten we voor een groot in drukwekkend gebouw waar ik werd uitgelaten en in ijltempo naar een grote duistere zaal werd gevoerd, die vol met mensen zat. Voordat ik het goed en wel in de gaten had, stond ik al op het spreekgestoelte, en werd veron dersteld met spreken te begin nen. I loewel ik me er absoluut niets meer van herinner, moet ik on geveer een half uur gesproken hebben tegen een zaal die voor mij een waas was. Vervolgens werd ik vrijwel meteen, door de zelfde manschappen, naar mijn hotel vervoerd, in de uiterst som bere, hoewel voor die streken toen vermoedelijk luxueuze ka mer, waar ik opnieuw zonder enig woord of informatie over de rest van liet programma werd heengebracht, werd mijn gevoel van volkomen geïsoleerd en ver vreemd te zijn, binnen de kortste keren zo heftig dat ik mijn kamer uit wilde en mensen wilde spre ken, al was het alleen maar een receptionist. Terwijl ik mijn kamerdeur open deed om naar beneden te gaan, stond er uit een stoel op de gang een man op, die naar mij keek en iets zei dat ik niet verstond maar dat leek op 'Dat gaat zomaar niet!'. Van de weeromstuit deed ik gauw mijn deur weer dicht en mijn eerste gedachte was 'Oh God, ik word bewaakt!'. Wat er vervolgens met me ge beurde, weet ik niet meer pre cies, maar mijn gedachten gin gen op een beangstigende ma nier met me op de loop. Ik zag mezelf voorgoed verdwijnen ach ter het ijzeren gordijn. Volkomen onvindbaar voor de mensen thuis en volkomen machteloos daar zelf ook maar iets tegen de doen. Ik voelde me zo bedreigd en beangstigd dat ik het letterlijk benauwd kreeg en het op een ge geven moment niet meer op mijn kamer kon uithouden. Ik dreigde volslagen in paniek te ra ken. In mijn geest leek nog maar ruimte voor één enkele gedachte: „ik moet hier weg!".' Ik deed mijn colbert met mijn geld en paspoort erin aan, ging achter de deur staan, maakte die vervolgens in een enkele bewe ging open en rende bijna naar buiten, de gang door, weg van de plaats waar de man zat. naar de trap (daar had ik geluk bij, want ik herinnerde me de plaats ervan tevoren niet) en naar beneden. Maar op het moment dat ik be neden langs de receptie liep, was daar tot mijn verbijstering ook al mijn 'bewaker' en het enige wat ik wist te bedenken was tegen hem uit te roepen 'Bar?' Daarop wees hij mij tot mijn stomme verbazing zonder slag of stoot de richting naar de bar. Ik wist niet hoe gauw ik me uit de voeten moest maken. Toen ik de bar binnenstapte, bleek die lot mijn geruststelling jax won in de jaren ze ventig drie keer achter elkaar de Europacup Toch speelden de Amsterdam- ners toen maar één keer om de tereldbeker. Tegen Independi- nte (1-1, 3-0) werd in '72 ge- jonnen. Een jaar eerder besloot het feest aan zich voorbij te gaan. De reis was te ver vloeiend en bovendien had de lub 'absoluut geen trek in deze jarlijkse schoppartij'. Na de ,vee duels tegen Indepediente rTVesloot de club om 'niet meer m een wereldbeker te spelen'. ,eker nadat Johan Cruijff, die na ijf minuten al scoorde, binnen en half uur letterlijk de (eerste) Wedstrijd was uitgeschopt. Kooit meer", verzuchtte Barry julshoff. Maar zeg nooit nooit. Want ijna een kwart eeuw later trekt kn nieuwe, frisse en nog on- chuldige generatie Ajacieden er p uit om de strijd aan te gaan -gen de kampioen van Zuid- merika: Gremio. Uitgerekend -gen de hardste ploeg van het ndere continent. Want het straf- lad van het Braziliaanse Gremio lang. Zelfs in het Zuid-Ameri- aanse, waar de bal bijna voort- urend over de lijn van leven en ood rolt. Gremio komt uit Porto Alegre, rgens in het zuiden van het land an de wereldkampioen, aan de rens met Uruguay. Een streek, io Grande do Sul, waar de Bra- iliaan liever niet heen wil. Koud n nat. Niet Braziliaans. Ook het. oetbal niet. Want Gremio Foot fall Porto Alegrense, van 15 sep- ember 1903, heeft het een beetje iguurlijk, maar vooral letterlijk ot het Zuidamerikaans kam- lioenschap geschopt. Incidenten Scolari (47) bouwde dit earn dat voornamelijk uitblinkt loor keihard bikkelen. Techniek, o geeft hij toe, is niet het sterk te punt. En de speelwijze, zegt lij, Jijkt meer op die van clubs uit Jruguay en Argentinië. „Omdat iet zuiden van Brazilië winters ;ent." Ze zijn in Porto Alegre ge vend aan modder en de snijden- le wind van zee. Scolari: „Het onnige sambavoetbal van Rio tennen we hier niet. Jonglerend^ itrandvoetballers aarden bier Hij zoekt daarom vooral haar 'atletisch gebouwde spelers pie tegen een stootje kunnen'. Aan de incidenten en cijfers te ben is de trainer daar uitstekend In geslaagd. De ploeg wordt zelfs [crimineel' genoemd. Een willekeurig aantal inciden ten op een rijtje. De spijkerharde centrale ver dediger Adilson wordt na vijf jaar ïindelijk weer eens uitgenodigd voor bet nationale team. Hij maakt - eerder deze maand - in de tachtigste minuut zijn op wachting in de vriendschappelij ke interland tegen Argentinië, kijf minuten later mag hij al weer inrukken. Met een rode kaart na een overtreding die zelfs in Ar gentinië 'schandalig' werd ge noemd. Begin dit jaar sloeg trainer (Scolari zijn collega van Flamen- jgo, de gemoedelijke Vanderlei Tuxemburgo. tegen de vlakte. In Üie wedstrijd, in de halve Finale an de Copa Brasil. kregen Din- ho en Roger rood na aanslagen op de gezondheid van de tegen stander. Na afloop van de kwartfinale van de Copa Libertadores be schuldigt Carlos Alberto Silva de spelers van Gremio er van zelfs politieagenten te hebben opge hitst. Palmeiras had overigens wel met 5-0 verloren. Aanleiding tot de ongeregeldheden was een vechtpartij tussen Dinho van Gremio, dit seizoen al goed voor drie rode kaarten, en Valber. Dinho schopte zijn tegenstander tegen de edele delen, Valber sloeg de middenvelder van Gre mio een gebroken neus. Beide spelers werden het veld uitge stuurd. Maar achter het doel ging het knokken verder. Een goedge mikte karatetrap van Dinho werd met luid gejuich ontvangen. En terwijl Dinho zijn tegenstander vast pakte, kwam doelman Danr- lei nog aanrennen om de arme Valber definitief knock out te slaan. De oproerpolitie deed niets. De dubbele finale om de Bra ziliaanse beker, tegen Co rinthians, stond dit jaar bol van geweld en provocaties. Ze Elias, speler van Corinthians, werd na afloop van het duel in Porto Ale gre door een agent met een gum miknuppel geslagen. Gremio ver loor die finale. Grossier in kaarten „Om een wedstrijd te winnen", zegt trainer Scolari (die - volgens insiders - met een stiletto op zak door het leven stapt) „zijn alle middelen geoorloofd zo lang de scheidsrechter niet ingrijpt met De Braziliaanse voetbalbond houdt, in de strijd tegen de toe nemende spelverruwing, een ranglijst bij van de meest onsportieve ploegen. Dat gaat via een puntensysteem. Geel is éen strafpunt, rood drie. Gremio staat onbedreigd en afgetekend bovenaan, met honderd pun- ten. Alleen al in de tweede Finale wedstrijd om de Copa Libertado res tegen Nacional kreeg Gremio zeven gele en één rode kaart. Natuurlijk is Gremio niet al leen vechtend en knokkend Zuidamerikaans kampioen ge worden. In sommige opzichten lijkt de Braziliaanse vechtmachi ne zelfs iets op Ajax. De voetbal lers zijn jong, net boven de twin tig, en de beste spelers vertrek- Arilson Gilberto da Costa (22) speelt in Tokyo zijn laatste wed strijd voor Gremio. De midden velder gaat daarna voor 3,5 jaar naar het Duitse Kaiserslautern. Paulo Nunez (24), de razendsnel le aanvaller, kondigde voor het vertrek naar Tokyo aan dat hij in Japan achterblijft. Mario Jardel (21) wordt begeerd door tal van Europese clubs. Zelfs Johan Cruijff, de prediker van aanval lend en verzorgd spel, zou deze lange spits willen inlijven bij Bar celona. En trainer Luis Filipe Scolari kan, als hij dat wil, een nieuwe club kiezen uit een grote stapel aanbiedingen en daarbij zelf zijn salaris invullen. Ook slechte reputaties blijken geld op te brengen... Ajacieden wacht aanslag op ledematen Een dag na de zo indrukwekkend gewonnen Champions League-wedstrijd tegen Real Madrid, ging Ajax alweer op weg naar een volgend belangrijk duel. Komende ■dinsdag speelt de Amsterdamse ploeg in Tokyo om de wereldbeker (rechtstreekse TV-uitzending op Nederland 1,10.45 uur). Tegenstanders is de kampioen van Zuid-Amerika, het Braziliaanse Gremio. Dat belooft een stevige aanslag te worden op de ledematen van de Ajacieden. Een portret van Gremio, gespecialiseerd in fysiek geweld. De Nederlandse voetbalgeschiedenis in de strijd om de wereldbeker is kort. Drie keer slechts op de deel nemerslijst: Feyenoord tegen Estudiantes in 1970 (Feyenoord winnaar), Ajax tegen Indepediente in 1972 (Ajax winnaar) en PSV tegen Nacional in 1988 (Nacional winnaar). Aan die reeks is een aantal namen onlosmakelijk verbonden. Die van Johnny Rep bijvoorbeeld. Een 20-jarig talentje toen en als invaller (voor de met kramp uitgevallen Sjaak Swart) een sensatie door het maken van twee doelpunten. Die van Berry van Aerle bijvoorbeeld. Toen PSV drie minuten voor tijd een 2-1 voorsprong liet schie ten, kwamen er strafschoppen aan te pas. Het wer den er 20 vooraleer de definitieve beslissing viel. Toen miste Berry van Aerle zijn penalty en daardoor verspeelde PSV de wereldbeker. De meest bekende, en in ieders geheugen vastge- timmerde naam in dit verband, is die van Joop van Daele. Hij maakte als Feyenoord-invaller de winnen de goal in een wedstrijd en hield er een lied aan over. De Feyenoorder was na zijn treffer middelpunt van een van de ontelbare.incidenten die de angstaanja gend hard spelende Argentijnen veroorzaakten. Mal- bemat trok het ziekenfondsbrilletje van Van Daele's neus en Pachamé brak het in tweeën. In een snelle reactie daarop, maakte Toon Hermans een lied dat binnen de kortste keren via radio en grammofoon plaat de Nederlandse voetballiefhebbers veroverde: 'Het brilletje van Van Daele, dat is niet te betalen'. Joop van Daele. inmiddels 48 jaar. hoofd werk- coördinatie bij een reclamebordenbedrijf en trainer van derdeklasser Westlandia, 25 jaar later: Joop ('Brilletje') van Daele met de op 9 september 1970 door Feyenoord Ik ben ijdel genoeg om die aandacht voor m'n gewonnen wereldbeker. De eerste keer dat een Nederlandse dub deelnam brilletje prettig te vinden." aan dit toernooi, had meteen de cup opgeleverd. fe spelers van Gremio vieren hun overwinning in de finale (31 augustus dit jaar) van de Copa Libertadores tegen het Columbiaanse Atletico Nacional. ig aal

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 41