PvdA wil rijke 65-plussers AOW-premie laten betalen Onderzoekers vinden spoken in Drutens huis Keuringsartsen worden met de dood bedreigd Binnenland Bush prijst Lubbers regelrecht de hemel in Kabinet trekt 275 miljoen uit voor monumentenzorg Tandartsen willen weer af van contante betaling CAO-onderhandelingen onder druk door afschaffing van Ziektewet Koerdisch protest Aan chronische hoofdpijn is niets te doen iommelding bij Economische Zaken en haag Het ministerie van economische zaken is gistermid- ag ongeveer een uur ontruimd geweest na een telefonische ommelding. Volgens het telefoontje zou het explosief om 14.00 ur afgaan. Dat gebeurde niet, waama de politie het pand even a half drie weer vrijgaf. Ook een naast het ministerie gelegen chool werd ontruimd. deer scholen krijgen onderwijsassistent en haag Staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) gaat de grens waarop basisscholen recht hebben op een onderwijsassistent erlagen van 200 naar 185. Haar concessie aan de Tweede Ka ter betekent dat 3.700 van de bijna 8.000 basisscholen extra eld krijgen. In haar eerdere voorstel ging het om 3.300 scholen, letelenbos schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat 185 lerlingen wat haar betreft wel het absolute minimum is. Arbeidsduur moet naar 32 uur' [•.[otterdam De arbeidsduur moet worden verkort tot 32 uur. Dat K ei E. Vogelaar, vice-voorzitter van de FNV vandaag in Rotter- am op een informatiedag voor vrouwelijke vakbondsleden over a rbeidstijden. Arbeidstijdverkorting naar 36 uur met een vier- laagse werkweek de vakbondseis van dit moment is vol- ens Vogelaar voor mensen met zorgtaken erg onhandig. Werk- e lagen van negen uur met daar bovenop lange reistijden zijn üinoeilijk te combineren met kinderen; creches gaan te laat open i >f sluiten te vroeg. roegang tot kabel is af te dwingen ien haag De overheid zal exploitanten van kabeltelevisie die nisbruik maken van hun machtspositie, tot de orde roepen t( loor gebruik te maken van de Wet economische mededinging. )at schrijft minister Wijers (economische zaken) aan de Tweede I.mer. Een onderzoek van het advocatenkantoor De Brauw lackstone Wes.tbroek heeft uitgewezen dat een vrije toegang tot e Ie kabel is af te dwingen op grond van bestaande wetgeving. Er ;t ijn al conflicten gerezen over toegang tot de kabel in Amster- lam, Den Haag en Tilburg. Ziekenhuizen Amsterdam gaan fuseren iuswuKHet St. LucasziekenhuisenhetAndreasziekenhuisin Amsterdam gaan per 1 januari fuseren. Uiterlijk juli '97 moeten Ie verbouwingen beginnen die nodig zijn om de twee instellin- :n op één locatie te huisvesten. Zodra het Lucasziekenhuis vol- loende is aangepast, gaat het Andreasziekenhuis dicht. De zie nhuizen, met nu samen meer dan duizend bedden, leveren jeide een fors aantal in. Uiteindelijk zal de nieuwe instelling 581 ledden bevatten. Ruim 1,2 miljoen voor Sint Maarten irussel Sint Maarten krijgt ruim 1,2 miljoen gulden noodhulp /an de Europese Commissie. Het geld is een bijdrage voor het lerstel van de enorme schade die de orkaan Luis in september lanrichtte. Volgens een woordvoerder van de Commissie is de jijdrage in eerste instantie bestemd voor het lenigen van de loogste noden (voedsel, water en medische hulp) en provisori- iche reparaties van huizen. Kabinet kiest nieuwe invulling 5 mei >en haag De viering van 5 mei moet voortaan twee vaste on derdelen bevatten. Aan het begin van de dag moet het Nationaal "omité 4 en 5 mei elk jaar in een andere regio een activi- leit organiseren die speciaal gericht is op de jeugd, 's Avonds is iet op Bevrijdingsdag tijd voor een feestelijk cultureel evene nent. Het kabinet heeft dit gisteren besloten. De Dodenherden- ïng op 4 mei blijft onveranderd. druten gpd Het heeft afgelopen voorjaar wel degelijk gespookt 'in een woonhuis in Druten. Uit een onderzoek door het Utrechtse Parapsychologisch Instituut blijkt dat in een woning van het Turkse gezin spookachti ge gebeurtenissen zijn voor gevallen. In mei ontstond in de buurt de nodige opwinding toen be kend werd dat in de woning onverklaarbare dingen ge beurden. Zo vlogen er voor werpen door de lucht zonder dat er iemand in de kamer was. Binnen korte tijd stond de woning in het middelpunt van de belangstelling en kwa men dagelijks tientallen be langstellenden kijken. Het Parapsychologisch In stituut stelde vervolgens een onderzoek in. Met behulp van geavanceerde meetappara tuur kon uiteindelijk worden vastgesteld dat er inderdaad sprake was van 'hogere machten'. Onderzoekers ont dekten dat de 15-jarige zoon zo goed als zeker over psy- chokynetische gaven be schikt. Dat houdt in dat hij in staat is om voorwerpen van een afstand in beweging te zetten. Volgens de onderzoekers is het mogelijk dat de jongen onverwerkte emoties heeft omgezet in bovennatuurlijke gaven. Maar het Utrechtse in stituut constateert ook dat de jongen heeft geprobeerd poli tie en onderzoekers om de tuin te leiden. Zo hebben ge tuigen gezien hoe hij zelf steentjes naar agenten gooi de. De politie verwees mede daarom de 'poltergeist' naar het land der fabelen en deed de gebeurtenissen af als kat- tekwaad. 'Ik ga met angst en beven naar mijn werk' (otterdam gpd De voormalige Amerikaanse president Bush tijdens zijn toespraak in Scheveningen. scheveningen marien van den bos De NAVO had allang een nieu we secretaris-generaal gehad als niet Clinton president van de Verenigde Staten zou zijn, maar zijn voorganger Bush was her kozen. Juist waar het zaken van veiligheid en bondgenootschap betrof, vertoonde Ruud Lubbers altijd 'waarachtig leiderschap, standvastigheid en loyaliteit', aldus de voormalige Ameri kaanse president Bush, gisteren in Scheveningen tijdens de Glo bal Panel-bijeenkomst. Lubbers^ genoot in stilte, al nemen de za ken geen keer. Tijdens een door het bedrijfsle ven gesponsorde lunch ging de Amerikaanse oud-president niet rechtstreeks in op de recente kwestie. Lubbers werd gewoon regelrecht de hemel in geprezen door zijn oude kameraad uit de tijd van de Koude Oorlog. „We zouden het makkelijk vergeten in deze tijd, na de razendsnelle ineenstorting van de Sovjetunie. Maar Ruud Lubbers maakte de dappere beslissing de kruisra ketten te plaatsen." Het heeft volgens Bush bijgedragen aan het snelle einde van de Koude Oorlog. Maar ook tegen het eind van beider carrière is de band bui tengewoon hartelijk. Over de oorlog in de Golf, zegt Bush: „Wij deden het vuile werk. We zijn daar groot genoeg voor en we moesten wel. Maar op het gebied van advies, van steun in een vroeg stadium, het staan voor het principe dat agressie niet mag lonen, was niemand standvastiger en loyaler dan Ruud Lubbers en het Neder landse volk." Het mocht allemaal niet meer baten natuurlijk. Maar ook Lub bers ging in zijn tafelrede vrij wel uitsluitend in op de militai re aspecten van zijn samenwer- Ouderenbonden reageren positief De PvdA wil dat 65-plussers met een redelijk aanvullend pensioen AOW-premie gaan betalen. Dat gaat de betrok kenen vanaf 2005 honderden guldens per maand kosten. Voor werkenden stelt de PvdA voor de AOW-premie van af 1998 tot 2002 jaarlijks met een half procent te verho gen. Met de extra opbrengsten hoopt de PvdA een goede AOW overeind te houden. Premier Kok krijgt de voorstel len vandaag aangeboden. den haag gpd-anp D66 steunt het plan rijkere AO- W'ers zwaarder te belasten. Co alitiepartner WD en oppositie partij CDA wijzen het af. De WD wil ook niets weten van ex tra AOW-premie voor werkne mers in 1998. Woordvoerder Van Hoof: „Dat is een lastenver zwaring die banen kost." Vol gens PvdA'er Van Zijl, die de plannen presenteerde „is iedere premiestijging teveel. Maar als we niets doen, hebben we straks nog een veel groter pro bleem". De PvdA heeft afgelopen half jaar met duizenden partijleden gediscussieerd over de toe komst van de AOW. Om dat ou derdomspensioen welvaartsvast en betaalbaar te houden, zijn maatregelen nodig. Blijven die uit dan stijgt de AOW-premie die door werkenden wordt be taald van 14,6 procent nu naar 22,4 procent in 2025. Na dat jaar stijgt de premie nog verder. De sociaal-democraten kie zen ervoor de komende jaren een reservefonds op te richten (AOW-plus-fonds) waarmee de premiestijging in 2025 beperkt blijft tot 17,7 procent. Om dat fonds te vullen, moeten de rij kere ouderen AOW-premie gaan betalen over hun aanvul lende pensioen, voorzover dat binnen de eerste belastingschijf valt. Bejaarden met alleen AOW en een aanvullend pensioen tot vijfhonderd gulden bruto per maand blijven gevrijwaard van premiebetaling. D66 legt die grens op'duizend gulden. De ouderenorganisaties heb ben de PvdA-plannen positief ontvangen. Ook de vakcentrale FNV kan leven met de voorstel- ANP Alfcemeên NtdtriindsP»fïburrju GPD Gc.moocrnlf P.-IS Pu-n-. den haag gpd Het,kabinet heeft besloten 275 miljoen gulden uit te trekken voor de monumentenzorg in Nederland. Staatssecretaris Nuis (cultuur) is blij met dat be drag omdat nu een begin kan worden gemaakt met de restau ratie van slecht onderhouden monumenten. Het ministerie heeft becijferd dat dertig pro cent van de monumenten in verval is en het inhalen van de achterstand in totaal zo'n vier miljard gulden zal kosten. De 275 miljoen worden in het restauratiefonds gestort. Vanaf 1997 zal het bedrag in vijf jaar tijd via subsidies en leningen aan eigenaren van huizen, ker ken en andere monumenten worden verstrekt. Jaarlijks is tussen de vijftig en zestig mil joen beschikbaar. Ook een klein deel van het bestaande budget voor monumentenzorg (85 mil joen) wordt hiervoor gebruikt. Nuis verwacht dat eigenaren van monumenten met de steun van de overheid in totaal een miljard zullen investeren in het opknappen van oude gebou wen. Daarmee kan de achter stand met een kwart worden verkleind. Na 2000 zal er op nieuw een extra bedrag nodig zijn om de rest van de achter stand in te lopen. Volgens Nuis heeft de investering in monu menten ook nog een gewenst werkgelegenheidseffect: het le vert zo'n vijfduizend mensen een jaar werk op. De Stichting Nationaal Res tauratiefonds heeft verheugd gereageerd op het extra geldbe drag. Voorzitter mr. P. van Vol lenhoven vindt dat het kabinet voorlopig de monumentenzorg heeft gered. Het jaarlijkse res tauratiebudget is de afgelopen vijftien jaar met bijna honderd miljoen gedaald. Nadat enkele jaren geleden het verval van het cultureel erfgoed duidelijk werd, liet de toenmalige WVC minister d'Ancona een strate gisch plan opstellen. Extra geld kwam er toen echter niet. Versturen rekeningen moet eenvoudiger king met de VS. Alsof hij het sol licitatiegesprek nog eens over wilde doen. Voor de tweede keer tijdens het tweedaagse Global Panel herinnerde hij er aan dat hij en minister Van den Broek de enige Europea nen waren die al in een vroeg stadium krachtdadig hadden willen ingrijpen in Bosnië. „Duitsers, Fransen, Britten, ze hadden allemaal hun eigen re den om tegen te zijn." Alsof hij wilde zeggen: Hoezo ben ik niet geschikt voor die topfunctie bij de NAVO. den haag gpd De 6.700 tandartsen willen weer af van contante betaling na een behandeling. Daar begonnen ze begin dit jaar mee. als reactie op het besluit om de tandarts grotendeels uit hel ziekenfonds pakket te halen. Mensen moes ten zichzelf gaan verzekeren. Het nieuwe systeem heeft tot een grote administratieve rompslomp geleid, zo wees on derzoek van de tandartsenorga nisatie NMT uit. In vrijwel alle gevallen worden nu twee reke ningen opgemaakt: een reke ning voor het fonds en een re kening voor de patiënt. De pa tiënt betaalt soms contant, maar vaak ook via giro of bank. Er zijn tandartsen die de reke ning voor de verzekeraar ook naar de patiënt sturen. Die moet de betaling dan maar re gelen. Daarbij komt het voor dat de patiënt de hele rekening betaalt en dan declareert bij de verzekeraar. Anderen sturen de rekening eerst naar de verzeke raar om pas nadat die een be drag op de giro- of bankreke ning heeft gestort, de tandarts te betalen. Dat kan maanden duren. Per jaar gaat het om zo'n twaalf miljoen rekeningen, zo hebben de tandartsen becijferd. Alleen aan postzegels zijn ze al tientallen miljoenen guldens kwijl, nog afgezien van alle werkuren die in de behandeling van de nota's gaan zitten. De tandartsen willen nu alles over dragen aan een op te richten in stituut. Daar sturen de tandart sen dan alle nota's naar toe. I let instituut regelt vervolgens de administratieve verwerking en betaling. Rottenberg: Ik sta Lagere BTW over voor wat ik vind sponsorgelden van aniateurclubs len. De ouderenbond ANBO en de FNV vinden overigens dat er naast een premiebetaling door werkenden en gepensioneerden een derde financieringsbron moet worden aangeboord: een rijksbijdrage. Over de wenselijk heid daarvan is de PvdA niet duidelijk. Van /.ijl is niet princi pieel tegen. Hij heeft alleen vraagtekens bij de technische uitvoerbaarheid. Net als de FNV vindt de pro testantse ouderenorganisatie PCOB dat de premieheffing niet beperkt moet blijven tot de eer ste belastingschijf. „De premie zou ook over de tweede en der de schijf moeten worden be taald", aldus een woordvoerder. „Dan draagt de oudere met een iets bredere beurs wat meer bij.- ROTTERDAM GPD PvdA-voorzit ter Rottenberg neemt geen woord terug van zijn kritiek op fractieleider Wal lage. Hij haalde eerder deze week fel uit naar Wallage, die hij ervan betichtte de vernieuwing binnen de partij te stagneren. „Hij is net een schoolmeester", zei hij in een interview. Rottenberg, gisteren op werk bezoek in Rotterdam: „Het in-* terview is geautoriseerd en ik neem er geen woord van terug. Ik heb een mandaat gekregen van de leden en daar sta ik voor. Ik wil de vernieuwing binnen de partij vorm geven en dat doe ik dan ook." Rottenberg weigert te geloven dat de aanvaring, en de daaruit volgende reprimande van par tijgenoot premier Kok, gevolgen heeft. „Ik wil afmaken waar ik mee ben begonnen." lil n haag» gpd den haag gpd ringsartsen onder zware druk om hen alsnog arbeidsonge schikt te verklaren. Zonder uit kering is een verblijf in Neder land immers nauwelijks moge lijk. Een keuringsarts in de Rand stad, die uit angst voor wraak acties anoniem wil blijven, Zegt de laatste tijd met extreme agressie te worden geconfron teerd, als hij weigert mee te werken. „Ik ga met angst en be ven naar mijn werk. Een paar keren ben ik zelfs vanachter mijn bureau vandaan gesleurd. Dan krijg je te horen: dokter u heeft nog geen maand te leven als u me niet helpt. Dit loopt een keer fout. Er zijn onderhand bewakers in de spreekkamer nodig." Enkele keuringsartsen bewe ren dat er een paar medici zijn die tegen betaling meewerken. Ook criminele organisaties zou den een flinke vinger in de pap hebben. De ministeries van so ciale zaken en justitie zijn vol gens de artsen op de hoogte, maar hebben nog niet gerea geerd. Afschaffing van de Ziektewet kan leiden tot een CAO-oorlog tussen werkgevers en werknemers. Werkgevers die zich vanaf dat moment niet lan ger verplicht voelen om honderd procent van het loon door te betalen bij ziekte staan nogal sterk. Bij twee op de drie grote CAO's, die gelden voor vier miljoen werknemers, zijn dergelijke aanvul lingen namelijk verbonden aan de Ziektewet. Die moet volgend jaar verdwijnen, al staat de datum nog niet vast omdat de Eerste Kamer de zaak nog moet behandelen. Werkgeverorganisatie FME heeft inmiddels het eerste schot gelost. De werkgevers in de grootme taal hebben laten weten dat ze bij afschaffing van de Ziektewet niet langer volgens de CAO het loon tot honderd procent aan zullen vullen. Ze willen alleen voldoen aan de wettelijke verplichting van zeventig procent doorbetaling. Verlaat de Ziektewet in 1996 het sociale zeker heidsstelsel, dan wordt de aanvullende uitkering hét onderwerp bij de CAO-onderhandelingen. De vakcentrales geloven daar echter niets van. L. de Waal, coördinator arbeidsvoorwaardenbeleid bij de FNV, neemt de FME-werkgevers niet eens se rieus. „De CAO-onderhandelingen gaan volgend jaar over werk. Niemand heeft dit onderwerp aangemeld, ook de werkgevers niet. Maar als het wel serieus is, hebben we een groot probleem." Nu staat de FME er niet helemaal alleen voor. Werkgeverscenlrale VNO/NCW houdt de kaken stijf op elkaar. MKB-Nederland (midden- en kleinbedrijf) is echter een stuk loslippiger Zo ver wacht een woordvoerder dat de sector kleinme- taal, waarin rond de 300.000 mensen werkzaam zijn, de grote broer zal volgen. En als er één schaap over de dam is.... „Het is een goede zaak dat het automatisme in de CAO's wordt aangepakt. Die aanvulling tot honderd procent is er tientallen jaren, misschien al zo lang als de Ziektewet er is. De samenleving is inmiddels wel veranderd. De CAO-partijen hebben nu alle vrijheid om er iets aan te doen. Goed dat de FME het bespreekbaar maakt." De Waal hoopt dat de werkgevers op hun uit spraken terug komen. „Je gaat toch geen uitke ring van zieke mensen verlagen. Een gevecht over de aanvulling is zonde van de tijd. Bovendien is er financieel geen aanleiding voor, het ziektever zuim is al gigantisch gedaald. Maar als je ruzie zoekt, kun je het krijgen, dan wordt het een CAO- seizoentje matten." den haag gpd De naar schatting 450.000 Ne derlanders die last hebben van periodiek terugkerende hoofd pijn, moeten daarmee leren le ven. Er zijn wel medicijnen voor, maar die verlichten de pijn hoogstens met zo'n dertig procent. Dat stelt M. ter Kuile, die aan de universiteit van Lei den is gepromoveerd op een onderzoek naar de behandeling van chronische hoofdpijn. Aan het onderzoek deden 170 mensen mee. Ze kregen talloze medicamenten om te zien of die hielpen tegen hun chroni sche hoofdpijn. Uit het onder zoek bleek dat een behandeling specifiek voor het betrokken in dividu niet beter hielp dan het voorschrijven van ontspan ningsoefeningen. Dat medicij nen slecht werken, schrijft Ter Kuile toe aan het feit dat hoofd pijn meestal een psychische oorzaak heeft. den haag Ongeveer 150 Koerden hebben gisteren in Den Haag korte tijd gedemonstreerd tegen het vasthouden van honderden Koerden door justitie in Duitsland. De demonstratie verraste de politie enigszins. Gerekend was op een bijeenkomst voor de deur van het ambassadege bouw. De demonstranten kozen echter voor een korte mars. Duitsland heeft in 1993 de Koerdische arbeiderspartij PKK verboden. Sinds die tijd zijn volgens de demonstranten honderden Koerden in de gevangenis beland. foto anp Raymond rutting Amateur-sportclubs kunnen meer geld uit sponsoring halen zonder daarover BTW te moe ten betalen. Per l januari 1996 mogen de clubs 70.000 gulden BTW-vrij uil sponsoring krijgen. Nu geldt de BTW vrijstelling maar tot 45.000 gulden per jaar. De staatssecretarissen Terpstra (sport) en Vermeend (financiën) zijn dit overeengekomen. De B'IW is nu 17,5 procent. Bij sponsoring gaat het om twee soorten inkomsten, len eerste gaat het om bedragen die sponsors voor reclameborden, shirtreclame of andere uitingen betalen. Ten tweede gaat het om inkomsten die de club zelf haalt uit de verkoop van bij voorbeeld stropdassen, sjaals, mokken, glazen, sleutelhangers, pennen en speldjes. I )e regeling geldt alleen voor amateurclubs, De andere verenigingen betalen over het algemeen vennoot schapsbelasting. Daarin worden opbrengsten van sponsoring ge woon als inkomsten verwerkt. Parkeerboetes riante melkkoe voor gemeenten DEN HAAG ANP Steeds meer gemeenten doen parkeerovertredingen af als be- iastingdelict. De 101 gemeenten die een fiscale regeling voor parkeerboetes kennen, halen dit jaar met zo'n 865.000 naheffin- gen een bedrag van ruim 55 miljoen gulden binnen. Dat blijkt uit een enquête die het wetenschappelijk onder zoekscentrum WODG van het ministerie van justitie heeft ge houden onder de 632 Neder landse gemeenten. Volgend jaar verwacht het centrum een op brengst van zestig miljoen gul den. In 1993 pasten nog maar 77 gemeenten de fiscaliseringsme thode toe. Er zijn momenteel nog 53 gemeenten die ook van plan zijn dit in te voeren. Voor de 461 gemeenten die de par keerboetes nog niet als belas ting zien, geldt dat het meren deel minder dan 10.000 inwo ners heeft. Uit de WODG-berekeningen blijkt dat het gemiddelde bi drag van een naheffing op bijna 59 gulden ligt. Het gaat volgens de onderzoekers wel om brulo- inkornsten. Het is volgens hen nauwelijks te becijferen wat de kosten van de handhaving, en daarmee de netto-inkomsten zijn. global panel

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3