De malaise bij D66 ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 366-partijvoorzitter Wim Vrijhoef klinkt afgemeten: „Gerrit Jan Wolffensperger is niet scherp )eg geweest. Dat is een punt van discus- n het D66-hoofdbestuur. Gerrit Jan moet •n wat zijn eigen troeven zijn en wanneer lie moet uitspelen. Dat is tot nog toe on- oende het geval. Daarop wordt nu driftig udeerd." pbeurend is het niet wat de partijvoorzit- lar voren brengt. Datzelfde geldt voor de itatering van oud D66-minister Henk alking:Wolffensperger is geen aanspre- de figuur. Maar dat gold voor meerdere fractievoorzitters." Han Entzinger, voor- r van het wetenschappelijk bureau van )emocraten, concludeert: „D66 vertegen- rdigt onmiskenbaar een stroming in de erlandse politiek. Maar de partij slaagt er in aansprekende leiders naar voren te igen. Met uitzondering dan van Van rlo." ïgeren is klappen incasseren. Dat wist toen ze 'paars' tot stand bracht, en dat Wolffensperger sinds hij fractievoorzit- s. Wolffensperger zit in de hoek waar de pen vallen. Vertwijfeld kijkt hij toe hóe de itiepartners PvdA en WD hem de kaas het brood eten. Hoe de D66-bewindslie- Sorgdrager en Tom mei bewust schade Idt toegebracht. En als de achterban in and dreigt te komen, heft hij verongelijkt grote magere handen ten hemel, t gist en sist bij de Democraten. Het Jee optreden van Wolffensperger mag in een Democratische traditie passen, maakt het niet minder ernstig. Zeker niet or het nijver ploeterende kamerlid en de tei -\yethouder op wie het gestuntel in de *fede Kamer afstraalt. ijhoef schiet zijn fractievoorzitter alsnog ulp. ,,Het is net als bij voetbal: als de club niet goed doet, krijgt de trainer de ild." Het duurt even, maar dan valt het ingeworpen kwartje. Haastig voegt hij „Dat wil niet zeggen dat Gerrit Jan nu het moet ruimen. Hij heeft het niet verdiend de grond gelijk gemaakt te worden." Misvatting kon het zover komen met D66 en ensperger? De» totstandkoming van rs' is in de zomer van '94 een klinkende winning voor de Democraten. Niets lijkt succesvolle kabinetsperiode van vier jaar e weg te staan. Dat Wolffensperger eind iet debat over de sluiting van de kerncen- Borssele uit zijn vingers laat glippen, niets af aan de hoge verwachtingen, dat de WD steeds meer kiezers op haar ld krijgt door effectief oppositie te voeren >n het eigen kabinet. Die dwarse houding indert wel, klinkt het optimistisch, •n misvatting, zo blijkt dit voorjaar bij de ïnverkiezingen. De WD wint glorieus. en vooral D66 leveren fors in. Is dit voor iaal-democraten aanleiding het eigen :ht meer kleur te geven, bij de Democra- randert ondanks een heftig debat over agressievere houding niets. Steeds vaker liet voor dat D66 als enige de veelal im- ulaire kabinetsvoorstellen verdedigt. Hoe r de toon van PvdA en WD, hoe wanho ,d,"< ichh id: piger de gezichten van de D66-kamerleden. 'GJW', zoals Wolffensperger in de fractie wordt genoemd, houdt zich echter muisstil. Oók als PvdA en WD veelvuldig deals sluiten over gevoelige onderwerpen, zonder D66 daar in te kennen. Een harde aanpak van drugspanden in Rotterdam, de'geregisseerde aanval op het grote-stedenbeleid van D66- staatssecretaris Kohnstamm; PvdA en WD maken er goede sier mee en de Democraten hebben het nakijken. „We voelden ons genaaid", laten D66-ka- merleden weten. „We hebben dat bij GJW aangekaart, maar er gebeurde niets." De irri tatie 'groeit. Fractieleden hebben het gevoel door de coalitiepartners te worden verslon den. Hèt moment om eens flink van zich af te bijten, de algemene politieke beschouwingen daags na Prinsjesdag, ontaardt voor Wolffensperger in een drama. WD en PvdA trekken hard van leer en bestoken het kabi net met voorstellen die het profiel van de partijen scherp aanzetten. Geplaagd door 40 graden koorts en stijf van de antibiotica slaagt de fractieleider er niet in enig tegen wicht te bieden aan dit offensief van zijn 'coalitiepartners'. D66 heeft één gelukje: CDA-voorman Heerma doet het nog slechter, zodat diens gehakkel de meeste publiciteit trekt. Twijfels nemen toe Intern barst de kritiek evenwel los bij D66. Wolffensperger mag dan ziek zijn, de frustra tie giert de fractie uit: hij was toch gewaar schuwd, hij wist hoeveel er op het spel stond, waarom dan zo'n slap optreden? „Na de be schouwingen was het gevoel van malaise compleet. Mensen zagen het niet meer zit ten, trokken zich terug", laten fractieleden weten. De twijfels over Wolffenspergers capacitei ten als fractievoorzitter nemen hand over hand toe. In de fractietop circuleert het plan om GJW op 'een sjieke manier' uit zijn lei dersrol te verlossen. Binnen een jaar moet duidelijk zijn wie hem opvolgt. Een goed gesprek blijft voorlopig uit. Wolffensperger meldt zich twee weken ziek en vice-fractievoorzitter Van Boxtel neemt zijn taken zoveel mogelijk over. Eenmaal weer in de Tweede Kamer krijgt Wolffensper ger alsnog van zijn fractie de wind van voren. Hij belooft beterschap. Het is in deze tijd dat de eerste verhalen verschijnen over 'Paars-11 prima, maar dan zonder D66'. Inmiddels dient zich een nieu we affaire aan: D66-staatssecretaris Tommei (volkshuisvesting) raakt steeds verder verwik keld in een hoog oplopend conflict met PvdA en WD. Wolffensperger ziet het met'lede ogen aan. Onbegrijpelijk, vinden sommige Democraten. „Als het een PvdA-staatssecre- taris was geweest had Wallage allang ingegre pen." Het voorlopig dieptepunt vormt het debat over de gouden handdruk voor procureur-ge neraal Van Randwijck. Krachtig opgespeeld door de PvdA en gesteund door de WD wordt de verantwoordelijke justitieminister Sorgdrager (D66) ernstig in het nauw gedre ven. Wolffensperger hangt apathisch in zijn Het botert niet tussen D66 en haar fractievoorzitter in het parlement. Kamerleden spreken van malaise, de fractietop kijkt met een schuin oog naar een ander en het hoofdbestuur eist verandering. Wolffensperger is geen aansprekende figuur. Gierende frustraties rond Wolffensperger kamerzetel. AJsof hij naar een rampenfilm kijkt waar hij part noch deel aan heeft. GJW's enige wezenlijke inbreng is zijn handteke ning onder een motie van afkeuring van PvdA en WD die Sorgdrager bijna tot aftre den brengt. 'The day after' krijgt Wolffensperger alle hoeken van de fractiekamer te Zien. De De mocraten zijn ziedend. Alle opgekropte frus tratie spat naar buiten. Er zijn rood aangelo pen koppen, waarbij die van Wolffensperge steeds witter wegtrekt. De fractieleider word naïeveteit verweten, er wordt openlijk getwij feld aan zijn politieke intuïtie. „We willen niet iedere maand opnieuw nakaarten ovei het optreden van de fractievoorzitter", klink het dreigend. De boosheid en de uiterst negatieve pers over Wolffensperger maken dat de fractie niet langer op actie van de 'leider' wacht. Ook het hoofdbestuur bemoeit zich ermee. Vrij hoef: „Het had allemaal beter gekund. De fractievoorzitter en de fractie zijn het afgelo pen jaar te veel met hun eigen zaken bezig geweest en te weinig met de andere partijen. Iedereen onderkent de problemen. Het eerste jaar mag een fractievoorzitter dit soort fouten maken. Het tweede jaar al een stuk minder en in het derde jaar absoluut niet meer." Beteugeling De bezinning op een nieuwe strategie heeft voorlopig vooral geleid tot terughoudendheid naar buiten toe. 'Geen gelazer meer' is het devies, er zijn al brokken genoeg. De plannen van de fractietop met Wolffensperger zijn voorlopig in de ijskast gezet. De partijtop is benauwd voor het congres dit weekeinde. „Stel je voor dat één afdeling verzoekt zo snel mogelijk op zoek te gaan naar een nieuwe lijsttrekker, dan heb je de poppen aan het dansen. Dan is er geen sjieke oplossing voor Gerrit Jan meer." Dus doen partijtoppers alle moeite de on rust te beteugelen. „Het gaat helemaal niet zo slecht", laat D66-wethouder Ernst Bakker in Amsterdam weten. Volgens partijvoorzitter Vrijhoef kan D66 wel degelijk bogen op een redelijke lijst met succesjes. „Winst is winst voor degene die dat wil zien", doceert hij. En er zijn genoeg kiezers met een dergelijk ge traind oog, meent Vrijhoef. De opbeurende woorden kunnen de malai se bij D66 niet verhullen. Twee werkgroepen buigen zich inmiddels over een nieuwe poli tieke strategie. Op de korte termijn moet dat vooral leiden tot meer ordinaire vechtlust bij de doorgaans bedeesde Democraten. Jennen en scoren, het politieke equivalent van 'hit and run'. En vervolgens de overwinningen aan de man brengen. Wethouder Bakker, tevens oud-kamerlid en voormalig partijvoorlichter: „De D66-be- windslieden in het kabinet vormen een gou den team. Maar wat ontbreekt is hun D66- smoel naar buiten toe." Senaats-fractievoor- zitter Eddy Schuyer weet ook waardoor dat komt. „Wijers, Sorgdrager en Borst zijn geen ministers met een politiek verleden. Daar door herkent het publiek ze minder snel als D66'ers. We hebben onderschat dat je dat nadeel moet opvangen door scherpere profi lering vanuit Tweede en Eerste Kamer." 'Te aardig' Schuyer - die Wolffensperger op de korrel nam na diens falende optreden bij de affaire- Van Randwijck - staat helder voor ogen hoe zijn partij scherpere kantjes moet krijgen. ,,D66'ers zijn altijd bereid tot argumenteren. Dat is niet goed, in de politiek moet je bij tijd en wijle poneren. Stellingen betrekken in plaats van eerst naar links lajken. dan naar rechts om vervolgens je koers te bepalen. Wolffensperger is te aardig. Hij mott harder van zich afbijten als Wallage en Bolkestein om hem heen staan." Temeer daar PvdA en WD erop uit zijn „de D66-ruif leeg te eten", stelt Bakker vast. Oer Democraat Van Mierlo sprak vorige week van twee woudreuzen die het D66-baasje dreigen te vermorzelen. Entzinger analyseert: „Als je in een kabinet de twee onverenigbaar geach te polen PvdA en WD eenmaal hebt vere nigd, loop je het risico als makelaar van paars in het hoekje 'overbodig' gemanoeuvreerd te worden." Dat zit ook een beetje in de aard van het beestje, verklaart Entzinger. „D66'ers gaat het in de eerste plaats om de zaak, dan pas om de mensen. De behoefte om te scoren is min der groot." Partijvoorzitter Vrijhoef beaamt: „Democraten hebben meer een wij-gevoel. Niet dat ik-ik-ik heb dit of dat bereikt." De nieuwe strategie van D66 mag dan ook geen kopie worden van het 'beuk-en breek werk' dat Wallage en Bolkestein met wisse lend succes beoefenen. Vrijhoef: „PvdA en WD bakken gezellig door. Daar moeten wij niet in meegaan, dan bezoedelen we ons ei gen nest. De burger wil dat soort spelletjes ook niet. Van Gerrit Jan wordt gezegd dat bij te beleefd is. Nou, dat mag hij van mij tot in bet oneindige blijven." Senaatsleider Schuyer gruwt zelfs hij het voorbeeld van de PvdA voorman. „Iemand als Wallage zou binnen D66 volstrekt niet ge accepteerd worden. Omdat het een ver schrikkelijke macho is, omdat hij volstrekt ijdel is en geen overleg voert met zijn fractie. En vooral omdat 'ie zo pathetisch is. Dat taal gebruik van de man, iedere keer opnieuw. Ik ken Wallage al 25 jaar: hij kan fik onderwerp zo ophoesten dat bet lijkt alsof Nederland ten onder gaat als we zijn keuze niet volgen. Er zit geen enkele nuance in. Het is gewoon lachwekkend,ongeloofwaardig." Bolkestein kan evenmin Schuyers goed keuring wegdragen. „Een man met one liners die het goed doen, maar ieder debat onmo gelijk maken." Schampere opmerkingen, maar wat brengen de Democraten in stelling om hun afkalvende geloofwaardigheid te hei stellen? Vrijhoef: „Op het scherp van de sne de debatteren. Maar dan wel op feiten geba seerd en met respect voor degene met wie je in debat gaat Hij erkent evenwel ruiterlijk. „Die nieuwe stijl lukt de fractie nog niet zo goed. We hebben de juiste toon nog niet ge vonden." Vragen De vraag die menig Democraat koppijn zorgt is of Wolffensperger wel past hij die nieuwe stijl. Een enthousiast en spontaan 'ja' valt nergens te beluisteren. Oud minister Xeevalking; „Wolffensperger is te rationeel. Je hebt twee soorten politici: volksvertegen woordigers zoals Van Mierlo en bestuurders. Wolffensperger is een beetje een tussenfi guur." Wethouder Bakker: ..Ik vraag me af of Cïerrit Jan tot die actievere rol in staat is. Maar ik wil daar geen oordeel over geven. Ik ken hem al zo lang. We zijn samen in '78, de korte broek nog aan, de Amsterdamse ge meenteraad binnengekomen. Ik ga hem dan niet publiekelijk afvallen." Vrijhoef, Schuyer en Entzinger achten Wolffensperger wel in staat „die nieuwe rol op zich te nemen." Maar is hij ook de ko mende lijsttrekker? Schuyer twijfelt geen mo ment: „Ik ben er stellig van overtuigd dat Van Mierlo zich herkiesbaar stelt." Ook Bakker heeft „nooit gehoord dat Van Mierlo ermee ophoudt. Dat is ook mooi: Van Mierlo is bij de volgende kamerverkiezingen 66 jaar, en dat als lijsttrekker van D66." Entzinger weet dat „iedereen binnen D66 rekent op Van Mierlo, en dat geldt ook voor mij." Voor Xee valking hoeft het niet per se Van Mierlo te zijn „maar wel één van de huidige D66-be windslieden." Alleen Vrijhoef sluit Wolffensperger als lijsttrekker niet uit. „Maar Gerrit Jan heeft niet geroepen dat hij het zelf wil. Wolffens perger is een beetje in die rol van lijsttrekker gedrukt terwijl hij zelfweet: ik kan het op dit moment niet waarmaken." i-fractievoorzitter Gerrit Jan Wolffensperger is een geplaagd man. Zijn zwakke optreden heeft binnen de partij bergen frustraties opgeworpen en menigeen koppijn bezorgd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 35