Feiten &Meningen De jaren zestig Politie-acties toelaatbaar binnen nauwe grenzen Nieuwe aanscherping van WAO is onontkoombaar ZM I tKUAU Z~ NUvt/vlBbK iy^5 Onlangs verscheen het boek 'De eindeloze jaren zestig' van Hans Righart. Eindeloze ja ren zestig? Maar dat waren toch de jaren waarin iedere vrouw blaasontsteking had vanwege de minimode? En de jaren waarin, dankzij de Cuba-crisis, de wereld een week lang op de rand van de afgrond heeft geba lanceerd? En de jaren waarin vier Liverpool- se langharigen de wereld hebben geteisterd met hun gruwelijke stampmuziek? Maar nog is het boek van Righart niet uit, of, warempel, verschijnt er een postuum liedje van die Beatles. Inmiddels is dat zelfs al weer goed voor een gouden plaat. Hoe is dat toch mogelijk? Ik heb er dankzij het Journaal een stuk van mogen beluisteren. Welnu, het is, net als alles wat zij eerder brachten, van een weergaloze onbedui dendheid. Ik herinner mij nog goed dat de Beatles opkwamen. Vol verbijstering heb ik in de jaren zestig mogen meemaken dat zij we reldroem oogstten. Ik vond indertijd die muziek absolute tinnef, maar ik kwam er ook al snel achter dat 't nog veel erger kon. Er kwam namelijk nog zo'n popgroep op zetten: de Rolling Stones. Ze zongen een liedje, I can't get no satisfaction, dat de spij ker recht op de kop sloeg. Allicht, no satis faction, als zulke smakeloze barbarentroep Niettemin ont moette je vele men sen, het waren soms zelfs goede vrien den, die de Beatles en de Rolling Stones aan hun hart druk ten. Het hielp niet als je hen voorhield dat ze in hartje oer woud tussen krij sende gibbons niet zouden opvallen. Jij was degene die voor gek werd versleten, degene die niet met z'n tijd meeging. Kwam je op feestjes, dan sloegen de da verende neandert- haler-klanken je dwars door de voordeur al tegemoet. Die voordeur hoefde van mij dan ook niet meer open, op straat maakte ik dan al rechtsomkeert. Er heeft zich in die jaren vaak een gevoel van verbijstering van mij meester gemaakt. Ben ik nu gek of zijn zij het? Je gehoor werd gruwelijk beledigd, maar niettemin stonden miljoenen leeftijdgenoten erbij te juichen. En ze juichten ook bij een zekere Elvis Pre sley, die zong als een snipverkouden zeekoe die een plastic neusfluit uitprobeert, en die z'n zang ondersteunde met bekkenbewe gingen alsof hij wanhopig probeerde om een drang tot urineren te onderdrukken. Het ergste was nog dat kappers je een Elvis- coupe probeerden te slijten. Kwam je bij hen vandaan, dan leek het haast of je haar langer geworden was! Bovendien smeerden ze er brillantine in! Je moest op zoek naar ouderwetse, gereformeerde kappers die nog knipten nadat ze een bloempot over je oor hadden gezet, om dat te voorkomen. Eindeloze jaren, die jaren zestig? Vreselij ke jaren waren het, jaren waarin ik mij steeds meer verschanste op mijn zolderka mertje. Natuurlijk, er was één lichtpuntje. Op Erato verschenen in de jaren zestig de eerste opnames van de cantates van Bach onder Fritz Werner. Wat een geweldig te genwicht was dat tegen de abjecte gruwelen van de Beatles en de Rolling Stones! Maar over het grote wonder van die prachtige Erato-opnames is in het boek van Righart niets te vinden. De belangrijkste gebeurte nis uit de jaren zestig heeft hij finaal gemist. Terwijl binnen het gebouw aan de Haarlemse Oudeweg het geluid van boormachines en cirkelza- gen duidt op een grootscheepse verbouwing, gaat de aanvraag voor een nieuwe bouwlaag de deur uit. Inderdaad, beaamt directeur Lunshof, het gaat de ARBO-dienst Haarlem voor de wind. De vroegere Bedrijfsgezondheidsdienst houdt inmiddels een wakend oog op bijna 1200 bedrijven met ongeveer 80.000 werknemers in vooral Zuid-Kennemmerland. En de toekomst lonkt. Op 1 januari moeten de bedrijven met een hoog verzuim, zoals bouwbedrijven, wette lijk verplicht zijn aangesloten bij een ARBO- dienst. Twee jaar later geldt die verplichting voor het hele bedrijfsleven. Die verplichting begeleidt de privatisering/afschaffing van de Ziektewet. Werkgevers moeten straks het hele ziektejaar doorbetalen in plaats van de eerste twee (kleine bedrijven) of zes weken (grotere bedrijven) zoals nu. Dat het eigen risico heeft gewerkt, staat bui ten kijf. Het ziekteverzuuh is sinds de in voering ervan flink gedaald. Het bedrijfsle ven als geheel zit nu globaal op het ver zuimpercentage van de (grote) bedrijven die al sinds jaar en dag het hele ziektejaar voor eigen rekening nemen, de zogenoem de eigen-risicodragers. Voorbeelden daar van zijn Shell en Unilever. Dat geeft aan dat de privatisering van het hele ziektewetjaar waarschijnlijk weinig zal toevoegen aan het al ingevoerde eigen risico. Het kabinet lijkt dan ook rijkelijk optimistisch door voorde privatisering nog eens 600 miljoen gulden extra besparing in te boeken. Het ziekteverzuim bij de eigen-risicodra gers geeft nog meer aan: aan de verlaging van het verzuim zit kennelijk een onder grens. Vooral op langdurig verzuim, waar mee overigens wel het leeuwedeel van het ziekengeld is gemoeid, hebben bedrijven weinig grip. Daarvoor zijn verschillende re denen. Een hele simpele: de wachtlijsten in de gezondheidszorg, die volgens onderzoek het verzuim gemiddeld met 20 procent ver lengen. Het maatschappelijk zeer omstre den antwoord daarop is een VIP-behande- ling voor zieke werknemers, zoals hier en daar al gebeurt en waarvoor de artsenorga nisatie KNMG al herhaaldelijk heeft ge waarschuwd. Een tweede belangrijke factor is dat een fiks deel van het verzuim weinig te maken heeft met het werk. Bij een griepgolf ligt dat voor de hand, maar het geldt evenzeer voor het langdurige verzuim. Zowel onderzoekers als WAO'ers zelf geven aan dat het werk maar in ongeveer de helft van de gevallen oor zaak was van de blijvende arbeidsonge schiktheid. Tenslotte: is het werk wél de oorzaak, dan komt dat behalve door fysieke slijtage in een toenemend aantal gevallen omdat werknemers het hoge tempo, de technolo gische ontwikkelingen en de fusies en reor ganisaties geestelijk niet meer kunnen bij benen. Een ook dat is een factor die voor een individueel bedrijf nauwelijks beïn vloedbaar is. Dat alles maakt het des te interessanter om na te gaan met welke middelen het ziekte verzuim tot nu toe is teruggedrongen. Op merkelijk (en bedenkelijk) is nu dat juist daarover betrouwbare informatie ont breekt. Desgevraagd geven bedrijven vooral overwegend positieve middelen aan, zoals ziekmelding bij de directe chef en contact houden tijdens de ziekte. Heel wat negatie ver is dat ze meer letten op de gezondheid van sollicitanten en meer werk uitbesteden of uitzendkrachten aannemen om eventue le verzuimkosten elders neer te leggen. En dat is niet het hele verhaal. Ronduit beden kelijk zijn de verhalen over bedreigingen met looninhouding en ontslag. Het GAK krijgt daarover een verontrustend groot aantal meldingen binnen, zegt een betrok kene. De ARBO-diensten zouden uitwassen moe ten voorkomen, maar de vraag is in hoever re ze daarvoor zijn toegerust. Tot nu toe hadden ze als regel te maken met goedwil lende klanten: die waren immers vrijwillig gekomen. Een groot deel van de nieuwe clièntele meldt zich echter aan omdat het moét. Hun inzet zal zijn: maak je centen waar, anders neem ik een ander. Hoeveel diensten zullen aan dergelijke dreigemen ten weerstand (kunnen) bieden en weige ren hun toevlucht te nemen tot meer om streden manieren van verzuimbestrijding? Zeker als de concurrentie dat wél doet? Een aanwijzing voor dat laatste is het sterk gegroeide percentage afkeuringen bij aan stellingskeuringen: u vraagt, wij draaien. Het goeddeels verbieden van die keuringen, zoals PvdA en D66 willen, lost natuurlijk niets op. Eén voor de hand liggend effect is dat werkgevers dan twijfelgevallen direct af wijzen in plaats van hen nog een kans ge ven bij de keuringsarts. Bovendien is voor het effectiefste keuringscriterium geen me dicus nodig: leeftijd is meer dan wat ook een indicator voor (toekomstig) verzuim. Wie alles op een rijtje tracht te zetten, stuit steeds weer op het probleem dat er zo wei nig harde feiten zijn. Welke effecten de af schaffing zoal zal hebben, is inmiddels wel duidelijk. Niemand kan echter onderbouwd inschatten hoe groot die effecten in harde cijfers zijn, en wat daarmee uiteindelijk het resultaat is van de afschaffing van de Ziek- EN erl el< tewet. Dat is dan ook het dubieuze in de 'e' huidige discussie: het parlement moet ee besluit nemen zonder de effecten ervan echt te kunnen inschatten. Het zou zo bezien logisch zijn met de af- 31 schaffing te wachten totdat er wél een b( ei trouwbare balans valt op te maken. Dat la> kost echter tijd. Maar die tijd gunt het ka rb net zichzelf om politieke redenen niet. Dia; sociale zekerheid is het mijnenveld bij ui;ei stek waarin paars kan ontploffen. Het be la} is dus, zo redeneert het kabinet, om geer n<: stap te zetten buiten het smalle pad dat i 'f het regeerakkoord is uitgestippeld. Het noodgedwongen uitstel van de privatiser p van de WAO betekende al een streep doe11 de rekening en heeft alleen maar de druk lEr vergroot om de Ziektewetplannen in elk val wel op schema te houden. Het leidt t( |0 een krampachtig debat, waarin politiek- )a ideologische overwegingen elke redelijke ;a tegenwerping in de kiem smoren. Wellicl is het kabinet daarmee gediend, de zieke je van de toekomst zijn het in elk geval niet y la HAARLEM SJAAK SMAKMAN Ludieke acties, harde acties, keiharde ac ties de politiebon den en hun aanhang weten net als andere pressiegroepen kracht bij te zetten aan hun eisen voor een nieuwe CAO. De vraag is op welk mo ment de ordehand havers zelf tot orde verstoorders worden. Blokkades waarbij automobilisten naar de kant werden gesommeerd, wekten de in druk dat de politie haar wettelijke bevoegd heden toepaste. Die bevoegdheden werden echter gebruikt voor een niet-wettelijk doel. Daarmee overschreden de actievoerders de grens van het toelaatbare. Een dergelijke actie komt neer op machtsmisbruik. Het staat buiten kijf dat ook politie-ambte- naren in Nederland het recht hebben col lectieve acties te voeren voor betere ar beidsvoorwaarden. De tijd dat voor alle ambtenaren een stakingsverbod gold, ooit vastgelegd in de beruchte worgwetten van Abraham Kuyper, ligt ver achter ons. De po litie, vanouds gezagsgetrouw, moest vroe ger nooit veel van acties hebben. De omslag kwam in 1983 toen de politie voor het eerst overging tot demonstraties in uniform en tot werkonderbrekingen. Dat leidde toen tot rechterlijke uitspraken die duidelijk maakten dat de politie een be perkt recht op actievoeren heeft. De juris prudentie stelt voorwaarden aan acties van ambtenaren, onder meer dat het algemeen belang beschermd moet blijven en dat bui tenstaanders geen onevenredige schade lij den. Voor de politie zijn de marges nog smaller. Slechts die acties zijn toegestaan, die geen afbreuk doen aan de normale gang van zaken bij de politie. Volgens de juris prudentie zijn taak en opdracht van de poli tie namelijk niet te vergelijken met de ver plichtingen van een gewone werknemer. In 1988, toen de politie voor het eerst over ging tot blokkades, publiceerde het ministe rie van binnenlandse zaken een richtlijn waarin het dragen van uniformen tijdens GIJSSCHREUDERS juridisch medewerker De agenten zijn boos en dit politiepaard ook. collectieve politie-acties geoorloofd heette. De politie moet zich echter, werd daaraan toegevoegd, onthouden van gedragingen die bij de burger de indruk zouden kunnen wekken dat wettelijke bevoegdheden wor den toegepast. Wat dus niet mag, is mensen aanhouden of zwaailichten gebruiken. Bij politiedemonstraties moet aan de burgers duidelijk zijn welke agenten demonstreren en welke agenten de orde bewaken. De beperkingen van het actie- en stakings recht van de politie hebben te maken met de vitale functie die de politie in de samen leving vervult en vooral met het geweld smonopolie van de overheid. De politie is de drager van dat geweldsmonopolie. De Leidse juristen Muller en Van Rijswijk schreven in 1989 in het blad Justitiële Ver kenningen dat het geweldspotentieel de po litie in theorie de middelen biedt om haar eisen kracht bij te zetten. Waarborgen hier tegen zijn: loyaliteit en ondergeschiktheid. De dreiging van acties door de politie blijft echter iets dat velen angst inboezemt. Tijdens een politiedemonstratie in Amster dam, waaraan ook hoofdcommissaris Nordholt meedeed, werd symbolisch de re gering ten grave gedragen. Dat is geen te ken van loyaliteit. Ook het belemmeren van ministers in hun bewegingsvrijheid in Limburg wachtten protesterende agenten de auto van minister Jorritsma op doet afbreuk aan het vertrouwen dat de overheid in haar machtsapparaat moet kunnen ste len. Mocht een actie van protesterende politie mensen in een bepaalde regio uit de han< lopen, dan zal daar in eerste instantie teg( moeten worden opgetreden door de MEi omliggende politieregio's. In het uiterste geval dat dezen weigeren tegen hun collej op te treden, bestaat de mogelijkheid tot het inzetten van de Koninklijke Marechau see, de militaire politie. TOM JANSSEN Laat het kabinet zich niet te rijk re kenen met die veel strengere WAO-regels, waarschuwde direc teur Don van het Centraal Planbu reau een paar maanden geleden op een symposium in Rotterdam: de daling van het aantal arbeids ongeschikten zal slechts tijdelijk zijn. Al op korte termijn zal het aantal arbeidsongeschikten weer toenemen en na de eeuwwisseling zal Nederland tussen de 800.000 en 1,1 miljoen WAO'ers tellen. Nög strengere keuringseisen zijn dan vrijwel onontkoombaar. De toehorende politici zwegen. Be grijpelijk. Vlak voor de zomerva kantie hadden ze nog besloten tot een kleine versoepeling van de keuringsnormen. Die had geen ge nade kunnen vinden in de ogen van de belangenorganisaties: zo gauw is een landerhand nou ook weer niet gevuld. En nu zouden ze straks de WAO-drempel nog veel verder moeten ophogen? Maar helaas voor hen, Don lijkt ge lijk te krijgen. Het College van Toe zicht Sociale Verzekeringen (CTSV) meldde gisteren dat bij de herkeu ringen steeds minder arbeidsonge schikten weer worden goedge keurd. In het tweede kwartaal van dit jaar stabiliseerde het aantal al op 8700, in het derde kwartaal nam het af tot 7800, het laagste aantal sinds de herkeuringen op stoom kwamen. Het CTSV ziet zelf twee verklarin gen. De eerste is geruststellend voor politiek Den Haag. Die luidt dat het schrikeffect is uitgewerkt. Toen in de loop van het voorjaar van 1994 duidelijk werd hoe ingrij pend de herkeuringen uitvielen, schakelden veel arbeidsongeschik ten een tandje hoger bij hun po gingen om weer aan het werk te komen. Een behoorlijk aantal lukte dat ook. Die groep hoefde dus niet meer (op een later tijdstip) voor de herkeuring te komen. Vorig jaar was er dus een extra grote uit stroom uit de WAO, die er automa tisch voor zorgde dat de uitstroom dit jaar kleiner is. De tweede verklaring laat echter wel de"bellen rinkelen. Die luidt namelijk dat het effect van de her keuring afneemt naarmate oudere arbeidsongeschikten aan bod ko men. Wie lang in de WAO zit, is als regel namelijk écht arbeidsonge schikt. Volgend jaar, zo verwacht het CTSV, zullen slechts twee van de tien herkeurden weer volledig worden goedgekeurd tegen drie van de tien tot nu toe. Wat vaak over het hoofd wordt ge zien, is dat al sinds jaar en dag wordt geprobeerd om arbeidson geschikten weer aan de slag te krij gen. Vorig jaar bijvoorbeeld gingen bijna 55.000 WAO'ers weer aan het werk. Daarbij gaat het vooral om mensen die relatief kort in de WAO zitten. Zij hebben nog een baas (ie mand kan pas na een jaar in de WAO formeel worden ontslagen) die moreel en en in beperkte mate ook juridisch aanspreekbaar is op de plicht om voor zijn (voormalige) werknemer naar vervangend werk te zoeken. En verder kijken de ar beidsbemiddelaars natuurlijk ook wel naar iemands kansen op de ar beidsmarkt voordat ze aan de slag gaan. Globaal kun je zeggen, zegt een ingewijde, dat onder de groep die langer dan twee tot drie jaar in de WAO zit, weinig meer valt goed te keuren, ongeacht de normen die je daarbij hanteert. Don waarschuwde daar een paar maanden geleden al voor, en voeg de daar nog aan toe dat een verde re daling van het aantal nieuwko mers er niet in zit: werkgevers heb ben al veel gedaan om werknemers uit de WAO te houden en veel méér zit er niet in. De cijfers geven hem wat dat betreft ook gelijk. Voor de wat verdere toekomst ziet het er nog veel somberder uit. De voortgaande vergrijzing zal zijn tol eisen. Ouderen raken nu eenmaal eerder arbeidsongeschikt dan jon geren. Hoe meer oudere werkne mers er komen, des te meer er dus ook in de WAO zullen belanden. De vergrijzing meegerekend ko men de CPB-computers uit op 800.000 tot 1,1 miljoen WAO'ers na de eeuwwisseling. Zo ver is het nog niet. Nóg niet. Het CTSV rekent erop dat volgend jaar het aantal WAO'ers nog zal da len. Een teken aan de wand is ech ter dat het aantal WAO'ers dit jaar daalt met 45.000 en volgend jaar naar verwachting nog slechts met 8.000. Wie hoopt op rust rond de WAO, zal over een paar jaar bedro gen uitkomen. HAARLEM SJAAK SMAKMAN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2