ISJES KIJKEN EN ETEN Een truttige maar ook een mooie tijd R Toerisme ■RDAG 25 NOVEMBER 1995 REDACTIE. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Futuristisch aquarium grote attractie Boulogne-sur-mer Elektronische muziek van een diepe, de ziel op drift brengende geladenheid, overrompe len je vanuit alle hoeken. We zijn in Nausi- caa, het aquarium van de Franse haven plaats Boulogne-sur-Mer. Geraffineerde be lichting en New Age-achtige klanken maken de confrontatie met haaien, kwallen en to nijnen, die samen met zo'n zesduizend soortgenoten ronddolen in majestueuze wa terbakken, tot een bijzondere belevenis. De bezoeker staat zo nu en dan aan de grond genageld. En als je na anderhalf uur die grootste permanente tentoonstelling van al les wat met de zee te maken heeft verlaat, kun je, met uitzicht op zee, onbeschaamd de vork planten in allerlei soorten vis die zo juist zijn bezichtigd: rog, oesters, garnalen, mosselen, zeeduivel, tonijn. Drie mooie oesters en een glas Elzasser voor 25 franc. Bon appétit. msaamaaaiHSisai ausicaa, gelegen di rect aan de haven, heeft nobele doel stellingen, zoals: 'het bewustwordingspro ces in gang te zetten welke verantwoorde lijkheid de mens heeft voor de in- t standhouding van de zee'. Maar de Fransman zou zijn aard verloochenen als daar niet een smakelijke lunch aan werd vastgeknoopt. De bewustmaking krijgt met zo'n smakelijk oestertje I aan de vork tenslotte een speciale dimensie: laten we die zee maar vooral goed in stand houden. Volgend jaar viert Nausicaa het eerste lustrum. Boulogne-sur-Mer is mede dank zij deze attractie be halve de belangrijkste vissersha ven van Frankrijk inmiddels ook als toeristenstad gaan meetellen. Het zeeaquarium, gehuisvest in een futuristisch, hoekig vorm ge geven gebouw van glas, heeft al bijna drie miljoen bezoekers ge trokken. Dit jaar is Al'ausicaa met vierduizend vierkante meter uit gebreid en in die extra ruimte ko men vooral het milieu en de ge heimen van Antartica aan bod. Dit jaar stond het aquarium hele maal in het teken van het kind en daartoe werkte Nausicaa samen met de badplaatsen van de Cóte d'Opale. Een grote rol daarin I speelde de nieuwe mascotte van j Nausicaa, Raya. Ze stelt een rog voor, is 1,65 meter lang, okerkleu- rig, zachtharig en heeft sproeten. Slim gevonden, die mascotte, want de aaibare rog in een ondiep bassin was steeds al een van de grootste kinderattracties van het aquarium. De roggen komen zelfs iets boven water uit om zich te la ten aaien. NAPOLEON Er is overigens meer dat een be zoek aan Boulogne (ongeveer driehonderd km van de Neder landse grens) waard maakt. De haven met pakhuizen uit de tijd van Napoleon, de door de haven tuffende treilers en de vele visres- taurantjes in die buurt kunnen je uren vasthouden. Daarbij is het wel zaak bier of wijn bij de lunch te beperken, want wie Boulogne bezoekt kan niet om de histori sche bovenstad heen en dat bete kent klimmen. Julius Caesar en Napoleon ge bruikten de havenstad als uitvals basis voor de verovering van En geland. Napoleon zette 70.000 manschappen in om de stad te versterken. Een 54 meter hoog ge denkteken met standbeeld van de kleine Bonaparte herinnert aan die periode. De oude bovenstad is klein, je bent er eigenlijk zo door heen, maar ze biedt veel. Leuke winkeltjes en restaurants bijvoor beeld. Bijzonder is de bakkerij Notre Dame op de hoek van de Rue de Lille en de Rue de la Ba lance. 'Pain Rustique' bakt deze boulangerai zes generaties lang in een onverwoestbare oven en het deeg wordt nog met de hand gekneed. Ook het winkelinterieur, met honderd jaar oude marmeren toonbank, is bezienswaardig. Aandoenlijk gevormde ronde bro den sieren de etalage. Het vijftig meter hoge Belfort, de vestingtoren uit de 12e eeuw, is alleen te beklimmen op aanvraag in het stadhuis aan de Place Go- defroy de Bouillon. Andere attrac ties van de oude stad vormen de kathedraal, het veelhoekige kas teel Boulogne-sur-Mer uit de 13e eeuw, het kasteelmuseum uit 1825 en het huis waar Napoleon verbleef (Desandrouin), aan de Place Godefroy de Bouillon. In de Rue Guyale kan een middeleeuw se gildehal worden bezichtigd. Behalve typisch Franse cafeetjes vind je er ook Engelse pubs. GARNALENSAUS Wie zich helemaal in lokale stijl wil laten spijzigen kan in een aan tal visrestaurants een gerecht be stellen dat twaalf plaatselijke koks eendrachtig hebben bedacht. Het heet 'Gainée' en de schotel omvat alledaagse vissoorten (schelvis, kabeljauw, wijting) gekookt in een speciale grijze garnalensaus en Naast aaibare roggen zijn ook de haaien van Nausicaa populair. vergezeld van stokbrood, aardap pels en mosselen. Het is overigens mogelijk om vanuit Boulogne vistochffcn op zee mee te maken en ook worden geleide excursies door het haven gebied en de oude stad gegeven. Bij de Yacht Club aan de Boule vard Sainte-Beuve kunnen zeilbo ten en surfplanken worden ge huurd. Informatie: Office de Tourisme (VW) Quai de la Poste - 62200 Boulogne sur Mer, (vanuit Ne derland) oo 33-213168 38of Frans Verkeersbureau Maison de la France, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam, 020 62 03 14 1. louroperators moeten 'krabben en bijten' een deplorabele start in het voorjaar heeft het er I van weg dat de toeristische branche in Nederland tks toch nog op een 'redelijk goed' jaar zal kunnen ugkijkcn. Op 29 oktober, toen het zomerseizoen •d afgesloten, hadden de gezamenlijke reisorganisa- in totaal 3.250.000 passagiers vervoerd, een stij- jg van 1 procent in vergelijking met dezelfde perio- 1994. In mei stond de teller nog op min 12 pro nt. Dal de touroperators het afgelopen zomerseizoen I tot en met 31 oktober) positief hebben kunnen af ten, is vooral te danken aan de geringe stijging van aantal vlieg- (1 procent) en autovakanties (4 pro nt). In die eerste categorie deden de verre bestem- ngcn 27 procent), Italië 24 procent) en Cyprus 14 procent) het uitstekend. Tunesië (- 25 procent) Griekenland (- 14 procent) waren de grote vcrlie- rs, Spanje (nog steeds de belangrijkste vliegbestem- ng) bleef gelijk. Omdat de ANVR-boekingsstatistiek voor deze win- kleine 'plus' te zien geeft, wordt aan- nomen dat 1995 positief zal worden afgesloten. blijft het 'krabben en bijten' voorde Neder- idse touroperators. Omdat de toerist zich meer en ^er gaat richten op goedkope (last minute) aanbie- igen staat de reissom sterk onder druk en daarmee winst. Overigens mag worden aangenomen dat het 9idement in de laatste maanden van het jaar wel iets I toenemen. In deze periode worden veel verre en lardoor dure vliegreizen verkocht. In het bijzonder H*iiddijk Afrika, de Canarische Eilanden, Florida en ■I Caribbean zijn populair. Op een aantal bestemmin- n wordt zelfs een toename geconstateerd van meer n 100 procent, met Afrika (plus 404 procent) als ab- lute topper. Overigens moet wel in ogenschouw orden genomen dal het hierbij om relatief kleine aan- len gaat. Op wintersportgebied scoren Italië (plus 42 procent) Tsjechië (plus 28 procent) verrassend goed. Net zo fTassend is de 'terugval' van Frankrijk (met 2 pro- nt) dat de laatste jaren zo'n enorme opgang maakte, ostenrijk (- 5 procent) en Zwitserland (-10 procent) kken de negatieve tendens van de laatste jaren door. VAN DEN DOBBELSTEEN Tentoonstelling over baby-boom1 in het Museum van de Twintigste Eeuw kk 'Prinses, die ons vannacht ge boren zijt, telg van Oranje, Gij klein en weerloos kind, wij zijn om Uwentwille zeer verblijd en laten wimpels wapperen in de wind' Deze rijmelarij staat op de voorpagina van het Alge meen Handelsblad na de ge boorte van prinses Marijke. Feest alom in Nederland op die achttiende februari 1947. De prinses, die zich nu alweer jaren Christina noemt, is een baby-boomer. En omdat zij een koninklijke is, werd aan haar een speciale vitrine gewijd op de expositie 'Baby Boomers - de naoorlogse geboortengolF. De tentoonstelling in het Museum van de Twintigste Eeuw in Hoorn neemt de periode 1945 tot 1955 onder de loep. Het jaar 1947 was zeer vruchtbaar, maakt de expositie duidelijk. De geboortegolf, die vlak na de oor log begon, bereikte toen een ab soluut hoogtepunt. De kinder schare bleef opmerkelijk groei en tot 1952/'53. Daarna stabili seerde het aantal geboorten tot rond de 200.000 per jaar. De nostalgie slaat bij binnen komst al dadelijk toe. De bezoe ker van 'Baby Boomers' mag neerstrijken in de huiskamer van de familie De Vries. De ruimte ademt onmiskenbaar de sfeer van de truttige, maar mooie jaren vijftig. Vergeelde Libelles en ander materiaal lig gen in de leesmand. De radio distributie geeft een hoorspel fragment uit 1957 van de fami lie Doorsnee. Dan op naar de babyspullen. Een vitrine toont kleertjes uit die tijd. Baby- en kinderproduk- In 1947 werd er een recordaantal baby's geboren. foto museum van de twintigste eeuw ten ontbreken evenmin. Drais- ma levertraan staat er bijvoor beeld en - even verderop - Zwit- sal. Het eerste vaste voedsel is ook geëtaleerd: twintig bruine bonen geweekt en gekookt, sa men met een appeltje. Pléats is eveneens ingeruimd voor de at tributen van de verloskundige en voor boeken vooraanstaan de moeders. 'Geen angst voor de baring', luidt de titel van een van de werkjes. Een ander heet 'In blijde verwachting'. Wie rondwandelt op de expositie, hoort op de achtergrond vrou wen herinneringen ophalen aan die episode. De tentoonstelling beperkt zich niet tot de geboor- tengolf. 'Baby Boomers' belicht ook andere aspecten uit de naoorlogse jaren, zoals het te kort aan levensmiddelen en tex tiel. Hoe nijpend de woning nood was, blijkt uit deze adver tentie: 'Gaarne zouden wij ons huwelijk aankondigen, maar helaas ontbreekt ons nog steeds woongelegenheid. Wie wil een gedeelte van zijn huis afstaan?' 'Zijn normen en gezag door de oorlog verloren gegaan?' Kerk en regering waren daar destijds nogal tobberig over. De over heid begon in 1946 de actie 'ge zinsherstel brengt volksherstel'. En de Nederlandse Jeugd Ge meenschap had de volgende boodschap voor jongeren: 'De ze tijd vraagt soberheid en zelf beheersing'. Vrijwilliger Harry van Lunteren, bestuurslid en mede-oprichter van het Museum van de Twin tigste Eeuw, stelde de expositie samen. Hij kreeg voor 'Baby Boomers' hulp van twee stagiaires van de Wetenschaps winkel van de Utrechtse univer siteit en een cultureel antropo loge. ,,Zo'n onderwerp doe je EISBERICHTEN niet in je eentje", zegt Van Lun teren, chef exploitatie van het museum Stoomtram Hoorn- Medemblik. ,,Aan deze exposi tie is veel onderzoek vooraf ge gaan." Voor het in beeld brengen van het verhaal maakte het muse um gebruik van spullen uit de eigen collectie. Ook werd er een oproep gedaan in diverse bla den. „Er is vanuit het hele land op gereageerd en het heeft ver rassende dingen opgeleverd. Zo hebben we een elektrische lui- erdroger in bruikleen gekregen. Dat moet destijds een luxe zijn geweest; ik,ben tot nu toe nie mand tegengekomen die het apparaat kent." Van Lunteren heeft met veel plezier aan de expositie ge werkt, zegt hij. „De verhalen van mijn ouders gingen ineens voor mij leven. De tentoonstel ling roept herkenning op. Je had na de oorlog de verwoesting en schaarste, maar aan de andere kant was er geestdrift. De schouders gingen eronder voor de wederopbouw van Neder land. In die sfeer werden kinde ren geboren; ouders moesten sappelen maar het was toch ook een gelukkige en blije periode." JOKE KORVING Voordelig Brussel De Brusselse hotellerie biedt ook deze win ter weer speciale weekend-arrangementen aan. Een overnachting met ontbijt is er van af circa 75 gulden; in een luxueus vierster- renhotel dient circa 125 gulden te worden betaald. Bij de prijs is gebruik van een l oc ristisch Paspoort (met kortingsbonnen voor musea en attracties en dergelijke) inbegre pen. Informatie staat in de gids 'Bestem ming Brussel' die kan worden aangevraagd bij het Belgisch Verkeersbureau, Heren gracht 435, 1017 BR Amsterdam, 020 - 62 45 95 3. Travelers Cheques Ondanks de opmars van creditcard en pin code, is het aantal gebruikers van Travelers Cheques in drie jaar met 25 procent geste gen. Dat blijkt uit een onderzoek dat bureau Inter/View in opdracht van American Ex press heeft gehouden. In 1992 gaf 24 pro cent van de Nederlanders aan dat er wel eens van Travelers Cheques gebruik werd gemaakt, een percentage dat in 1995 was gestegen tot 30. Als voornaamste redenen voor aanschaf van hel betaalmiddel gelden gemak, veiligheid en het goed verzekerd zijn. Ruim de helft (56 procent) van de Travelers Cheques wordt verkocht in Ame rikaanse dollars. Go Africa De in januari van dit jaar begonnen reisor ganisatie Go Africa uit Voorburg heeft het programma zodanig uitgebreid dal het zichzelf nu al de 'Grootste reisaanbieder voor Zuidelijk Afrika' noemt. Topper in de brochure is ongetwijfeld de 22-daagsc trip door Zuid-Afrika met onder meer een trein reis (per 'Blue Train') van Kaapstad naar Pretoria. De reis wordt besloten met logies in een van de merkwaardigste hotels ter wereld, The Palace of the Lost City. Info: Go Africa, 070 - 38 70 00 0. Rotterdam-Oostenrijk Vip-Air verzorgt ook deze winter op zater dag een vliegdienst tussen Rotterdam-Air port en het bij Bregenz gelegen Altenrhein. Een retourticket kost 499 gulden, maar hij vertrek op 13 en 20 januari 100 gulden min der. Eventueel kan tegen betaling gebruik worden gemaakt van een bus die de passa giers vanaf Altenrhein naar skigebieden brengt als Brand, Lech, Sankt Anton en het Montafon. Het vliegtuig vertrekt om 12 uur uit Oostenrijk en om 14.15 uur uit Rotter dam. De vlucht duurt nog geen twee uur. Info: Oostenrijks Verkeersburo in Amster dam, 020 - 61 29 68 2. Diamantwandeling De Hoge Raad voor Diamant in Antwerpen heeft in de Scheldestad een zogenoemde Diamantwandeling uitgezet die in het Ru benshuls begint en in het Provinciaal Dia mantmuseum eindigt. Daar tussenin wor den onder meer de Meir, de Keyserlei en het Diamantkwartier aangedaan. De orga nisatie is in handen van mevrouw B. Si mons van Antwerpen Congresstad, die on der telefoonnummer 00 32 - 32 40 69 71 in formatie verstrekt. Meer bedden Hurtigruten De beddencapaciteit van de I lurtrigrutcn vloot zal het komend voorjaar worden uit gebreid met ruim zeshonderd bedden. De befaamde veerdienst die passagiers vanuit liet Noorse Bergen via eilandengroepen als de Lofoten en Vesterlen en steden als Trondheim, Tromsö en I lammerfest naar het keerpunt, het 2.500 mijl noordelijk ei ge legen Kirkeness brengt, neemt twee nieuwe schepen in gebruik, de Nordkapp en de Po larlys. In totaal heeft de I lurtigruten nu elf vaartuigen in dienst. Een brochure, over wat wel 'de mooiste zeereis ter wereld' wordt genoemd, kan worden aangevraagd bij Norske Turist Service in Heemstede, 023 - 52 89 85 6. 'Baby Boomers - de naoorlogse geboortengolF duurt nog tot en met 28 januari. Het Muse um van de Twintigste Eeuw, Bierkade 4 4a, Hoorn is van dinsdag tot en met zondag open van 10 tot 17 uur. Boeking Vrij Uit levert lidmaatschap ANWB 1996 op Wie vanaf nu bij de Hoofddorpsc touroperator Vrij Uit een zomervakantie boekt, heeft recht op een gratis lidmaatschap van de ANWB vtxir 1996. Het aanbod is voorlopig geldig lot I scptemlier volgend jaar. Passagiers die al lid zijn van de ANWB krijgen een gratis proefa bonnement (vijf nummers) op een van de bla den die d<xir de bond worden uitgegeven: Rei zen. Op Pad. ProMotor of dc Autokampioen. Europa Exclusief Reizen (ook eeo merk van Vrij Uil) valt buiten de actie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27