Bodem gifbeker nog niet in zicht Ajax is in Tokyotollend van de slaap Vlekkeloos naar de halve finale Massagetafel in vliegtuig Sport Rutten haalt met Twente punt in Heerenveen UVS - VIOS QKYO CPD KJ at: let drukke bedrijf van Ajax door, 24 uur per dag. jaarom werd gisteren verde- z liger Frank de Boer nog twee eer behandeld lamstringblessure. ucht. In de Boeing 747 400 r iras een heuse massagetafel 1 igericht om de drie gebles- eerden te behandelen, i laast Frank de Boer ag en ook Wooter en Scholten ip de pijnbank. De Boer h isteravond somber: ans dat ik kan spelen is niet dar) twintig procent." tin dat stemde hem verdrie )e Mos gooit Easier weer uit selectie v remen Voor de tweede keer op rij heeft trainer Aad de Mos van Verder Bremen zijn vedette Mario Basler uit de selectie verwij- lerd. De Flagenaar besloot vrijdag voor de komende wedstrijd egen Hansa Rostock geen beroep te doen op de middenvelder, imdat Basler de afsluitende training zonder opgaaf van reden 1 lan zich voorbij liet gaan. Voor Basler is het al het tweede hoog- iplopende conflict met zijn trainer dan wel de clubleiding bin- len een week. Vorige week, nadat De Mos hem al na een halfuur net iad gewisseld in de wedstrijd tegen Bayem München, spijbelde ie 26-jarige international voor de training van zondag en wierp )e Mos hem uit de groep voor het Europese duel tegen PSV. lak voor vertrek naar Eindhoven kwamen de partijen weer tot d lkaar en beloofde Basler beterschap. Hij speelde in Eindhoven alleen de tweede helft. "Tan der Wiel naar interzone-toernooi inares In sneltreinvaart hebben de Nederlandse schakers Loek n Wely, Paul van der Sterren en John van der Wiel vrijdag 'alificatie voor het interzone-toernooi, de tweede stap op weg ar de wereldtitel, in Jerevan afgedwongen. De Nederlanders ïindigden in de noodzakelijk geworden barrage met zeven deel- op de eerste drie plaatsen. In rapid-partijen behaalde d/an Wely en Van der Wiel 4,5 punt. Van der Sterren werd derde net drie punten. >e Je barrage in het Europese kwalificatietoernooi was donderdag ïoodzakelijk geworden, omdat zeven schakers op de tweede ien jlaats eindigden. Winnaar Miguel Illescas verzekerde zich recht streeks van een deelnamebewijs. Het interzone-toernooi in Jere- wordt volgend jaar in mei gehouden. ^Zuid-Korea en Argentinië geplaatst aapstad Zuid-Korea en Argentinië hebben zich gisteren in de Olympische Spelen in Atlanta. Tij- iTERDAG 25 NOVEMBER 1995 tig, „want wie kon dat nu zeggen, dat hij de vvereldbe- ktM' heeft gewonnen?" Eén van deze drie zöl voor dinsdag fit moeten zijn. Of zo fit mogelijk. Want Ajax heeft in Tokyo niet meer dan vijf tien spelers beschikbaar. Dat is inclusief Sonny Silooy. na zijn enkelbreuk nauwelijks op krachten. Andrej Demts- jenko is als vierde buitenlan der niet inzetbaar. Tenmin ste, dat denkt technisch di recteur Louis van Gaal. Zeker is hij er niet van. Bob Jan Hil- le zou het allemaal uitzoe ken. Hille is bij Ajax c cieel directeur. lens het olympisch kwalificatietoernooi speelden de Zuidameri- 'gcaansen 2-2 tegen Groot-Brittannië. Zuid-Korea versloeg Duits and, dat al kwalificatie had afgedwongen, met 2-1. )e positie van Nederland veranderde door de resultaten niet. De natie van bondscoach Tom van 't Hek moet zaterdag om zes Nederlandse tijd winnen van Duitsland. Bij een gelijkspel of lederlaag is Oranje afhankelijk van China, Zuid-Afrika en Cana- [ljoemjinov opvolger Campomanes m 'arus De Russische miljardair Kirsan Iljoemjinov is gisteren loor de algemene vergadering van de wereldschaakbond (FIDE) jekozen tot voorzitter. Iljoemjinov is de opvolger van Florencio Campomanes, die woensdag aftrad na een motie van wantrou- ven. De 33-jarige Iljoemjinov kreeg bij de verkiezing 95 afge vaardigden achter zich. Er waren drie tegenstemmers. Vier afge vaardigden vulden niets in. Iljoemjinov, afkomstig uit het Russi sche deelgebied Kalmykië, werd woensdag al door de afgetreden Voorzitter naar voren geschoven. Hij staat bekend als een per- e ioonlijke vriend van "de Russische aartsvijanden Gari Kasparov wereldkampioen bij de proforganisatie PCA) en Anatoli Karpov wereldkampioen bij de FIDE). Raas in zee met KNWU en NOC vaals» Jan Raas voert op dit moment gesprekken met de Ko- jjjjj ninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) en NOCNSF over de opzet van een jeugdplan. De Zeeuw heeft de wielerbond en olympische sportbond betrokken bij zijn plannen naast de Ra- 'J™ bobank-profploeg ook een opleidingsinstituut voor jeugdige wielreners van de grond te tillen. Fans Ferencvaros kijken in stadion Boedapest De door Ajax geweerde fans van Ferencvaros kunnen 0 op 6 december het laatste groepsduel voor de Champions Lea- Irt gue in hun eigen stadion bekijken. De Hongaarse club heeft be sloten een enorm videoscherm in het stadion tq plaatsen. Ajax besloot onlangs geen kaarten beschikbaar te stellen aan Hon- 1) gaarse fans, omdat die tijdens het eerste duel in Boedapest de donkere spelers van de Amsterdamse club racistisch bejegen den. Ferencvaros riep vrijdag de aanhang op niet naar Amster dam te reizen. De clubleiding liet weten dat het de beslissing van Ajax als beledigend heeft 1 Toppers nemen afstand bij dammen De toppers bij de Europese titelstrijd dammen hebben gisteren afstand genomen van hun concurrenten. Koploper Ge- orgiev en achtervolger Valneris wonnen hun partijen in de elfde ronde. Georgiev heeft negentien punten, Valneris één minder. Het gat tussen de nummer twee en drie (Boezinksi en Kalmak- ov) bedraagt al drie punten. Bax wint ruim van McDonald's De zaalvoetballers van Bax hebben in de Leidse 3 Okto- berhal met 6-2 gewonnen van McDonald's. Het was een ver diende overwinning van de Voorhouters, die in de landlijke eer ste divisie de leiding hebben met het Haarlemse Hind Store. In helft hield McDonald's de tegenstander lang bij. Sjaak de Boer zorgde voor een voorspong van de Leidenaars, Mario Faber en Hennie Koet bogen de score om in Voorhouts voor deel. Hans van Marwijk zorgde weer voor de gelijkmaker. Daar- het gebeurd met de thuisploeg. Faber (2), Jeffrey Foree en Hans van Leeuwen bepaalden de eindstand op 6-2. Slackburn straft vechtende spelers 5* let vuistgevecht tussen Graeme Saux en David Batty heeft 'oor beide spelers van Black- ;en vervelend vervolg ge- Tegen. Het duo, dat woensdag ■>Do n het duel tegen Spartak Mos- ou op het veld aan het vechten ,nl loeg. is door de Engelse club leiding flink gestraft. De sanc- werden niet naar buiten ge dacht. Het zou gaan om forse gpd-verslaggever Ajax is in Tokyo. Tollend op de slappe benen, met rode oogjes, na een absurd korte nachtrust na 'Madrid', na een vlucht van nog eens zestien slapeloze uren, na ingrijpen van de Nederlandse politie, na een extra lange controle van de Rus Demtsjenko in Japan. Maar Ajax is in Tokyo voor de wereldbekerwed strijd tegen Gremio. In een lange, bleke, stille optocht re den de voetballers in de Japanse hoofd stad gisteren hun bagagekarretjes naar buiten. Ajax weet nu ook hoe dat voelt, een jetlag. En om bovendien bijna drie dagen zonder slaap door te komen. Bij aankomst in Tokyo, toen pas mochten de spelers een uurtje slapen. Frank de Boer had als eerste zijn ogen open. Hij boetes. Beide spelers hebben de straf geaccepteerd en hun excu ses aangeboden. Le Saux en Batty gingen al vroeg in de wed strijd (3-0 verlies) met elkaar op de vuist toen ze samen aan de zijlijn een bal probeerden te on derscheppen. Voor beide spe lers dreigt nog meer onheil. De Engelse voetbalbond heeft een onderzoek naar de vecht partij ingesteld. moest wel even lachen. „Je had het hier moeten zien. Zoals ze er uit zagen toen ze wakker werden, dat was gewoon een slagveld. Ze zagen er verschrikkelijk uit. Die Blind, ontzettend gewoon." De voetballers verlangden nog maar naar één ding: een bed, slaap. Heel lang slapen. Een logische lichamelijke reactie, maar Ajax moet de aanpassing aan het tijdsverschil van acht uur forceren: er is geen mogelijkheid voor een beetje extra rust. Gremio speelde bijvoorbeeld al drie weken geen serieuze wedstrijd meer, spaarde nog langer de beste spelers en is al sinds afgelopen maandag in Tokyo. Die fysieke achterstand haalt Ajax na tuurlijk nooit meer in. Paar uurtjes De meeste Ajacieden hadden na het du el met Real Madrid niet meer dan een paar uurtjes geslapen. Danny Blind was tegen vijven thuis en 0111 half zeven liep hij met z'n jongste al weer rond. „Ik zit er helemaal doorheen", zuchtte hij gis teravond. In de voorgaande 36 uur had hij maximaal 4 uur zijn 'luiken' dichtge had. En slapen in de Jumbo was er ook nauwelijks bijgeweest. Assistent-trainer Gerard van der Lem: „We wilden eigen lijk direct na aankomst trainen. Maar toen Van Gaal zag hoe de spelers er uit zagen, hebben we toch maar een korte rust ingelast." En toen de bal gisteravond eenmaal weer rolde in het bekende rondootje, gleed de vermoeidheid weer verrassend snel uit de gespierde lichamen. Van der Lem was in het vliegtuig 'een uurtje weggeweest'; hij heeft een minder ge traind lijf. Het was te merken. „Ik zeg plotseling allemaal verkeerde of vreem de dingen. Ik weet het. ik hoor het me zelf zeggen. Maar ik kan er niets aan doen. W moet het me maar niet kwalijk De assistent had het gevoel al eerder gehad. Zes jaar geleden was hij met de jeugdploeg van Ajax in Tokyo, voor een toernooi. Hij wilde alleen nog maar naar zijn bed. Er stond echter nog een offi cieel banket op het programma, „leder een bleet maar staan, bleef maar staan", blikte hij terug. „Ik stond te tollen, ik kon niet meer. ik moest gaan zitten." Hij liet zich prompt vallen. Wat bleek? De hoffe lijke Japanners bleken te wachten totdat Van der Lem zou gaan zitten. Toch had Van der Lent in Tokyo zijn halve ogen uitgekeken. „Prachtige stad", vond hij. „Als je hier op de twaalfde ver dieping van je hotel zit, zie je zó maar een snelweg voorbij komen." 'IV CHEF ROB ONDERWATER 071 535646 Oranje: zeker 14.500 kaarten De KNVB heeft voor de wed strijd van het Nederlands elftal tegen Ierland tenminste 14.500 kaarten ter beschikking. Neder land en Ierland spelen op 13 de cember in Liverpool om de laatst overgebleven plaats in het deelnemersveld van de F.K eindronde. Bij overweldigende belangstelling heeft de KNVB een optie op nog eens 2000 plaatsbewijzen tot in totaal 16.500 kaarten. De beslissings wedstrijd is in het stadion van de voetbalclub Liverpool. De wedstrijd begint om 21.00 uur Nederlandse tijd en wordt rechtstreeks uitgezonden door de NOS. Acht van de tien kwali ficatieduels in groep 5 waren te zien bij commerciële stations. Feyenoord gaat af bij Fortuna Sittard Feyenoord moet zijn doelen blijven bijstellen. Aan het perend begin van dit seizoen riep men in de Kuip dat het elftal onder leiding van Ronald Koeman zich zou moeten men gen in de strijd om de landstitel. Na de moeizame eerste maanden werd er al gauw gezegd dat de Rotterdammers in elk geval Europees voetbal moeten halen. het erlies sittard marcel v UI rich van Gobbel wint een kopduel van Regilio Simons. FOTO ANP gpd-verslaggever Maar na de nederlaag tegen Fortuna 1 -0) dreigt ook dat nog een hele klus te worden. Feye noord glijdt, als de concurren ten dit weekeinde een beetje behoorlijk voor de dag komen, zelfs weg uit de subtop en dat is heel lang niet gebeurd. De prestaties op het veld staan in geen enkele verhou ding meer tot de miljoenenin vesteringen die de leiding van Feyenoord heeft gedaan en tot de salarissen die worden be taald. Een beetje prof in de Kuip verdient minimaal een paar ton. De reservebank van Feyenoord in Sittard had zo ongeveer het zelfde jaarinkomen als de hele selectie van Fortuna bij elkaar. In het veld was dat verschil in beloning allerminst terug te zien. Arie Haan maakte zich in de pauze van het armoedige duel zo kwaad, dat hij zijn spe lers flink de les las en uitriep: „Ik wil nu wel eens zien wie nog een echte Feyenoorder is." Het elftal kwam na de rust met een andere instelling in het veld maar alle enthousiaste plannen vielen in duigen door dat de ploeg met tien man kwam te staan. Ulrich van Gob bel drukte Feyenoord na de slechte eerste helft dieper in de problemen door de rode kaart die hij na een domme overtre ding kreeg. De voorslopper had in het eerste bedrijf al geel ge kregen van scheidsrechter John Blankenstein omdat hij Fortu- na's rappe spits Regilio Simons ten val had gebracht. Toen Blankenstein na rust voor een lichte overtreding op dezelfde speler floot, schoot Van Gobbel woedend de bal richting recla meborden. Zijn tweede gele kaart was een simpele optel Haan zette zijn vraagtekens bij de uitsluiting. „Blankenstein wilde laten zien wie de baas is in het veld." Aan de andere kant zal hij zijn verdediger na zoveel jaren eens duidelijk moeten maken dat hij zijn ploeg ernstig dupeert en beter zou moeten weten. Feyenoord speelde in de edstrijden puur op re de Zweedse aanvaller was de blunder in de tweede helft. Ixirsson kreeg de bal van Fortu na-doelman Arno van Zwam in de voeten gespeeld en mocht de hoek uitzoeken terwijl de kec per op WC'B Wils naar zijn lege tting van de •duizend i terdar De eger supporter sprong r de pai and b<* i de Europi met Everton gaar rerigens nauwelijk: de oude onder dt sulta Cup-duels werken aar wijze, die afwijkt var Kromme. Tegen Fortuna had de vader landse bekerhouder andermaal weinig uitstraling. Arie Haan had weliswaar het elftal in tact gelaten in de hoop dat hij daar mee na het gelijkspel tegen (ïo Ahead Eagles toch de rust zou bewaren binnen de ploeg en meer vertrouwen zou kweken. De inspiratie bij de spelers over creativiteit en passie maar niet te spreken. Tomek Iwan deed bij Roda JC vorig seizoen prachtige dingen, bij Feyenoord heeft hij nog geen tiende van zijn kwaliteiten laten zien. Regi Blinker was al spits een verfris sing dit seizoen, maar aan de linkerkant was hij voor Feye noord gisteravond nauwelijks larlijk. komen, diend. Bij Feyenoord klapte de buitenspelval niet open omdat Clemens Zwijnenberg aan de rechterkant nog stilstond op het moment dat Van Gobbel, Koe man en I leus naar voren ren den. Regilio Simons bediende Fortuna's kersverse aankoop Roberto Lanckohr op maat in de doelmond: 1 -0. Arie I laan haalde in de twee de helft Blinker. Iwan en Trust full naar de kant. Met Aurelio Vidma Git irste lin elk gev Bronckhorst in de voi creëerde Feyenoord ii meer kansen. Vidtnar won /ijn duels en was de gevaarlijkste man voor het doel. De Austra lier had de gelijkmaker op zijn schoen, maar zag zijn schot ge Makkeen) dooi Robert Roest Bronckhor had minuut door de v van Zwaï 1 doelman Arno 8200 l wers in Sittard konden hun ge luk niet op. Arie liaan bleef verslagen achter. „De gifbeker moet ken nelijk helemaal leeggedronken worden. De bodem is nog eds r cht.. Ilenrik Lar chrev ja, van Ove Kindva opleving in Brer .vak beland on werd vorig 1 als de opvolger n is hij i rbij het ijs Maas), Hos/ en Kliocjev; Iw Eltingh en Haarhuis winnen ook laatste groepsduel de kanten blijft afbrokkelen. Ty- Van Bronckhc eindhoven gpd Paul. Haarhuis en Jacco Eltingh hoefden gisteren niet eens meer een setje te winnen. Omdat hun poulegenoten Connell en Gal- braith 's middags verloren, be reikten de Nederlanders al vóór hun avondwedstrijd tegen Leach/Melville de halve finale van het WK dubbel. Daarin spelen ze vanmiddag tegen de Tsjechen Vacek en Suk. Maar Eltingh en Haarhuis willen in Eindhoven laten zien dat ze echt 's werelds beste ten- nisduo zijn. Dus wonnen ze ook hun derde en laatste poulewed- strijd, met 7-5 en 6-3. Het kwam Haarhuis en El tingh wel goed uit dat Leach en Melville hun laatste tegenstan ders in de blauwe groep waren, terwijl ze al zeker waren van de halve finale. Leach en Melville bezorgden Haarhuis en Eltingh dit jaar één van hun zuurste ne derlagen. Het 2-3 verlies tegen de Duitse combinatie Becker- /Stich voor de Davis Cup in Utrecht deed veel pijn, maar het verlies tegen Leach en Melville in de kwartfinale van Wimble don kwam bij het Holland-duo. Nadat ze op Roland Garros de dubbeltitel hadden gewonnen, was Wimbledon winnen hun ul tieme tennisdroom voor 1995. Maar Leach en Melville gooiden Eltingh en Haarhuis in Londen met een smak van hun roze wolkje en met hun neuzen op het gras. Prikkels genoeg dus voor een revanche. Die namen Haarhuis en Eltingh ook. Voor alweer een aardig gevuld huis in Eindhoven. Vandaag is het er uitverkocht. Grote vraag blijft ook na het ongeslagen bereiken van de hal- FC Twente heeft in zijn eerste wedstrijd na het gedwongen vertrek van trainer Ten Donke laar een verdiend punt gehaald bij Heerenveen: 1-1. De bezoe kers, met interim-coach F'red Rutten op de bank, hadden Bruggink wierp zich op als mis Voor Heerenveen, dat Willem II weer passeerde op de ranglijst en zeker tot zaterdag derde staat, was het de achtste wed strijd op rij zonder nederlaag; vier zeges, vier gelijke spelen. Putten startte in zijn opstel ling met de Rus Petrov op de rechterflank in de aanval en Bruggink op links. Meestal is dat andersom. Boercbach speelde libero, omdat lloogma was geschorst. Elzinga kreeg.de opdracht {le gevaarlijke Deen ronuueon te bewaken. Bij 1 leerenveen verving Van Tuinen de geschorste De Visser. De wedstrijd kenmerkte zich door het talloze balverlies. Na 34 minuten nam FC 1 Twente een voorsprong toen Elzinga een vrije trap van Bocrebach intikte. De gelijkmaker was saillant, na melijk het eerste doelpunt in de eredivisie van de Deen Mark Nygaard. De 19 jarige spits was vanger van Hansma, toen hij een voorzet van Sier inkopte I let was zijn tweede invalbeurt De slotfase was tumultueus Tien minuten voor tijd schoot Pastoor tegen de paal in naam van de thuisclub. In de 89e mi nuut miste Bruggink zijn vijfde goede mogelijkheid en in de slotminuut keurde scheidsrech ter Luinge een doelpunt van Echtcld (Heerenveen) af. Wou den zou hands hebben ge maakt. Ileerenveen: Swagcr, Doesburg. Hansma Ci8. Nygaard). Pastoer m Paul Haarhuis (I) en Jacco Eltingh tijdens het duel tegen Leach ve finales hoe de vorm van El tingh en Haarhuis is. „Nog geen top", vindt Eltingh. Toen ze twee weken terug het toernooi van Stockholm wonnen, ging het steeds vanaf de eerste bal vlekkeloos. Zagen ze volgens El tingh tennisballen zo groot als watermeloenen, ballen die niet te missen zijn. Eltingh: „Dan dan ben je in topvorm." In Eindhoven eindigden ze wel steeds fraai, maar kwamen ze iedere eerste set moeizaam op gang. I ladden ze vooral veel moeite om het ritme in de re turn te vinden. Gisteren lieten ze in de allereerste service-ga- me van Melville zelfs acht breekpunten onbenut. De Nederlandse favorieten gaan het finale-weekeinde niet in met gunstige cijfers. Van de 22 titels die ze wonnen sinds ze in 1989 samen hun eerste dub beltje speelden, werd er maar één in eigen land gewonnen: in 1993 op het Melkhuisje. Bij hun andere zeven optredens op ei gen bodem wonnen ze geen prijs. Hun grootste concurrenten voor de wereldtitel, de Austra liërs Woodforde en Woodbrid ge, hebben in ieder geval ook nog geen topvorm bereikt. Zij lijken zelfs niet in hun gewone doen. De nummers één van de wereldranglijst hadden gisteren ook voor hun laatste wedstrijd in de rode groep -op papier de zwakste- drie sets nodig. Slechts door een 8-6 overwinning in de tiebreak van de laatste set won nen ze hun groep en ontliepen ze vanmiddag de andere favo rieten, geboren in Eindhoven en Heerde. Eredivisieclub I leerenveen heeft zich voor drie nieuwe verzekerd van financiële steun van hoofdsponsor Batavu bintenis, die momenteel aan het derde seizoen bezig is, dagavond verlengd. Beide partijen gaven niet aan hoeve thet ct gen eid i- iterd vrij •I geld er EERSTE KLASSE Crab Verhoeven makelaars o.g. 071 - 12 16 45 'é- 071 - 32 00 99

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25