Leidsch Dagblad Meer geld voor arme bejaarden /Pis Sassenheim wil wel een eigen 'Euromast' OPHEFFINGSUITVERKOOP Korpsbeheerders pikken actie politie niet GOED NIEUWS Protest in Parijs OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Keuringsartsen worden regelmatig met de dood j) bedreigd C Profvoetballer Leonard van Utrecht in Padua. 'Tutti contenti'. Een bijzondere theaterproduktie: Lange Leve de Opera. Portret van Gremio, Ajax' bikkelharde tegenstander. 'Politie Haarlem is klaar voor het post-Van Traa- tijdperk'. Burgemeester Pop en hoofdcommissaris Straver doorbreken het zwijgen. Denkwijzer Emotionele kaping. Asielzoekers in Leiden. Een foto-impressie. Onze Taal: Luxe probleem. Verdien 250,- inruilkorting. Zie adv. op pag. 4 Vrouw slikt 25 diamanten door Een werkneemster van een Oekraïense diamantfabriek heeft onlangs geprobeerd 25 be werkte diamanten te stelen door ze door te slikken. Dat heeft het bedrijf, de Kristalfa- briek in Vynnytsja, vrijdag be kendgemaakt. Het hoofd van de beveili gingsdienst van de fabriek wei gerde te zeggen hoe de diefstal van de edelstenen, waarvan de totale waarde werd geschat op een kleine 25.000 gulden, was ontdekt. De 24-jarige dievegge werd na de ontdekking vier dagen en nachten onder politiebewaking vastgehouden in een woning op het fabrieksterrein, tot de dia ten „op volledig natuurlijke wijze" tevoorschijn kwamen. H AA b t Als het basisonderwijs je werkelijk interesseert, is dit je kans!! De Haagse Hogeschool is een hbo-instelling waar je de kei hebt uit 29 dagopleidingen. Er zijn opleidingen in tcchniel De opleiding leraar basisonderwijs [Pabo] van de Haagse Informatiebijeenkomst Dinsdag 28 november, aanvang progra Dagoplciding/4-jarig Dag-avondvariant/ 4-jarig Verkorte leerroute/2-jarig [voor hbo- en wo- afgestudeerden] NAVO-troepen mogen Karadzic aanhouden Cees van Hoore: Poëzie op de wallen LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG 1,85 VANROYC.S. ADVOCATEN D66-top: Van Mierlo weer lijsttrekker den haag gpd D66-prominenten willen dat minister Hans van Mierlo (bui tenlandse zaken) opnieuw de lijsttrekker is bij de volgende verkiezingen. De huidige frac tievoorzitter in de Tweede Ka mer Gerrit Jan Wolffensperger wordt niet geschikt geacht als kandidaat. Partijvoorzitter Vrijhoef vindt dat Wolffensperger het politieke spel nog onvoldoende beheerst en heeft de fractieleider gewaar schuwd dat zijn optreden snel moet verbeteren. „Het eerste jaar mag een fractievoorzitter dit soort fouten maken. Het tweede jaar al een stuk minder en in het derde jaar absoluut niet meer." De leden van D66 komen vandaag bijeen in Lely stad. Kamerleden vrezen moei lijke discussies over de positie van Wolffensperger. Eerder circuleerde in de top van de Tweede Kamer-fractie al het plan de fractievoorzitter op een 'sjieke manier' van zijn ta ken te ontheffen, uit onvrede over diens weinig krachtdadige optreden. Volgens oud D66-mi- nister Zeevalking is Wolffens perger „geen aansprekende fi guur". In het Zaterdags Bijvoegsel: De malaise bij D66. parus Bijna een kwart miljoen stakende mensen zijn gisteren in Frankrijk de straat opgegaan om te demonstreren tegen de bezuini gingsplannen van de regering. In Parijs marcheerden tussen de 22.000 en 50.000 stakers van de Melkert presenteert nota armoedebestrijding HET WOORD IS AAN Addison Mizner Hij weet niet hoe hij mense lijke zwakheid door de vin gers moet zien en zwakheid moet vergeven die hij zelf nooit voelde. WEERSVERWACHTING Ouderen met alleen AOW en ouderen met een aanvul lend pensioen tot ongeveer dertigduizend gulden, gaan er in 1998 ongeveer driehonderd gulden op vooruit. Het kabinet heeft gisteren in het kader van de armoedebe strijding besloten hier zo'n vierhonderd miljoen gulden voor uit te trekken, te verrekenen via een extra belasting aftrek voor ouderen. den haag gpd-anpvan de ouderen komt hiervoor in aanmerking. In totaal trekt het kabinet de komende jaren een kleine 600 miljoen gulden uit voor armoedebestrijding. Er wordt 85 miljoen uitge trokken voor opvang van kinde ren van bijstandsmoeders die aan het werk moeten. Bijstand gerechtigden die geen sollicita tieplicht hebben, mogen voort aan wat bijverdienen zonder dat dit op hun uitkering wordt gekort. Het gaat daarbij om bij standsmoeders met kinderen jonger dan vijf jaar en 57-plus- Dit vormt het meest in het oog springende punt uit de nota ar moedebestrijding die gisteren is gepresenteerd door minister Melkert (sociale zaken). Volgens de bewindsman wordt nu voor het eerst met daden erkend dat er in Nederland stille armoede bestaat. De belastingaftrek geldt in 1997 alleen voor alleenstaande ouderen met een inkomen be neden de 44.000 gulden (de top van de eerste belastingschijf). Hun voordeel loopt in 1998 op tot 320 gulden. Gehuwde oude ren met een inkomen onder de 44.000 gulden krijgen met in gang van 1998 een extra belas tingaftrek van bijna driehon derd gulden. Het overgrote deel Er komt vijftien miljoen extra bijstand voor dak- en thuislo zen. Verder wordt er 66 miljoen gulden uitgetrokken voor huur subsidie. Het belangrijkste deel daarvan is bestemd voor bij standgerechtigden die een baan krijgen, en in de huidige situatie onmiddellijk worden gekort op hun huursubsidie. Door hen nu niet te korten, wordt de prikkel om een baan te némen ver groot. Ook komt er geld be schikbaar voor extra huursubsi die voor inwoners van groeiker nen, waar de huren naar ver houding hoog zijn. Het kabinet wil bovendien de besteding van de bijzondere bij stand verbeteren. Die is bedoeld als inkomensondersteuning, maar 150 miljoen daarVan wordt niet of verkeerd besteed. Gemeenten mogen voortaan groepsgewijs bijzondere bij stand verstrekken, nu nog moet elk geval apart worden afgewo gen. Tot slot krijgen gemeenten weer meer mogelijkheden om gemeentelijke belastingen kwijt te schelden aan minima en zijn er plannen om de hulpverlening bij schulden te verbeteren. Pagina 3: PvdA wil rijke 65- piussers AOW-premie laten be talen. Na de ingrijpende verbouwing moet de watertoren de allure van een 'Sassenheimse Euromast' krijgen. foto hielco kuipers Denksport29 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad15 Regio11,12,13,16 RTV/programma's8,9 Schrijvende lezers16 Sport23,24,25 Strips Toerisme Uitgaan sassenheim paul v r kopij De Sassenheimse watertoren wacht een nieuw leven. Bovenin het gebouw kan een nieuw res taurant komen in een soort gla zen koepel. De toren zelf zou ruimte moeten bieden voor lif ten, toiletten en halletjes voor het kantoorgebouw, dat tegen de toren aan wordt aange bouwd. Tenminste, wanneer de ge meente het eens kan worden met Meijer Plan Ontwikkeling (MPO) over het voor Nederland unieke plan. Alleen in Duitsland is al eerder een flink gebouw te gen een watertoren aangezet. Sassenheim vindt het plan 'in principe' aardig. „Zeker wan neer het publiek kan genieten van het prachtige uitzicht, bo- Place de la République naar de Place Saint Augustin. De chaos rond Parijs was compleet. Vrijwel geen enkele forenzentrein reed terwijl slechts één op de tien me tro's functioneerde. Veel mensen poogden per auto naar hun werk te gaan met als gevolg onafzien bare opstoppingen. De Franse re gering heeft de bezuinigingen aangekondigd om het tekort op de begroting van ruim 100 miljard gulden, bijna 5 procent van het bruto nationaal produkt, omlaag te brengen. Als gevolg van de sta king rijden vandaag geen treinen tussen Amsterdam en Parijs. De staking duurt in ieder geval tot morgenochtend acht uur. foto anp 77 houtwerf IJ keukens ie venin de toren", meldt gemeen tewoordvoerder j. Aardoom. „Want je kunt van daaruit zowel de Kagerplassen als de Noord beetje de Sassenheimse Euro- Het kantoor moet alleen niet zo hoog worden als de 35 meter hoge toren uit 1923, die vlak naast de rijksweg A44 staat. En dat waren eigenaar/projectont wikkelaar/aannemer G. Meijer en architect W. Hofman nu juist van plan. Sterker nog: volgens Sassenheimer Meijer is het plan Financieel niet meer haalbaar wanneer er geen zeven maar vijf bouwlagen overblijven, zoals de welstandscommissie voorstelde: „Dan laten we de watertoren gewoon zo staan. Het is een he- Ie mooie vlaggemast voor ons bedrijf." Ook kan hij niet uit de voeten met de voorwaarde van de pro vincie dat er per se een Sassen- heims bedrijf in het kantoor moet komen. I Ioe hard de ver schillende eisen en tegenwer pingen zijn, moet de komende tijd blijken. Aardoom laat alvast doorschemeren dat er 'gepraat kan worden wanneer Meijer kan aantonen dat een kantoor met vijf bouwlagen écht niet haalbaar is'. Vandaag een kortingsbon voor een optreden van de Roemeense Staatsopera die hoogtepunten uit de opera brengt in Theater Warenar In Wassenaar. Een paleistuin voor uw Buscusbol? 7\_de f de Tuinen van Ruud Aanhune ruiuruutt7l,2UU\.ltolitijk ii07%27.fu(o;iiwm7 oiuUrdag(AgoWag, luM-MOOuut Lammenschansweo 130 Leiden 'Agenten moeten aantal taken blijven uivoeren LEIDEN: Donkersteeg 16 leiden monica wesseling Geen bekeuringen, geen ingrepen bij ver keersopstoppingen, geen hulp bij inbraken en alleen in échte noodgevallen politieas- sistentie. De agenten van Hollands Midden leggen donderdag (met een aantal collega's van andere korpsen) van negen tot drie uur het werk neer. Nooit eerder heeft de politie een dag gestaakt. Noodhulp wordt wel ge garandeerd. „We laten echt niemand crepe ren." De bonden gaan tot hardere acties over om minister Dijkstal te dwingen een betere CAO af te sluiten voor de circa 40.000 politiemensen. De landelijke korpsbeheerders (burge meesters) eisten gistermiddag, na de aan kondiging van de estafette-stakingen, dat de politie een minimumpakket aan taken blijft vervullen. De politie moet volgens hen bereikbaar blijven, loketfuncties moeten worden uitgevoerd en er moeten surveillan ten op straat zijn. .Als we van de politie bonden die toezegging niet krijgen, zullen wij via een kort geding een staking verbie den", aldus voorzitter d'Hondt van het korpsbeheerdersberaad. Hij wil zo snel mo gelijk met de politiebonden overleggen. Hollands Midden is een van de vier re gio's waar de politie donderdag het werk neerlegt (de andere drie zijn Rotterdam- Rijnmond, Noord-Holland-Noord en Gel derland-Zuid). Maandag besluit het regio nale actiecomité waar in de regio donder dag manifestaties worden gehouden. Noch korpsbeheerder C. Goekoop, noch korpschef S. van Hulst van Hollands Mid den zeiden gisteren het nodig te vinden naar de rechter te stappen om de stakingen te laten verbieden. Goekoop: „Actie voeren is b&t, zolang het maar in eigen tijd ge beurt en noodhulp gegarandeerd is." De korpsleiding van Hollands Midden heeft van meet af aan zich op het standpunt ge steld dat acties verlofuren of vakantiedagen kosten. A. Gravekamp van het actiecomité Hollands Midden: „Als dat gebeurt, heeft de korpsleiding een probleem. Wij zullen dan allemaal een bezwaarschrift indienen. Hon derden bezwaarschriften legt de admini stratie natuurlijk plat." De gemeentelijke dienst Parkeerbeheer (geen onderdeel van de politie) is tot nu toe solidair geweest met de politie. Hoofd Par keerbeheer Gelderman zegt nog niet toe dat zijp dienst donderdag ook 'plat' te gaan, maar schat de kans daarop wel groot in. „Het zit er dik in dat ook wij hei werk neer- lamm." Premier Kok toonde zich gisteren zeer bezorgd over de aangekondigde politic-ac ties. Hij deed een dringend beroep op de politiebonden af te zien van scherpere ac ties en te bekijken of er aan de onderhande lingstafel nog nieuwe oplossingen kunnen worden gevonden. Kok verweet de bonden dat zij eenzijdig de schuld voor het misluk ken van de CAO-onderhandelingen bij mi nister Dijkstal leggen. Voorzitter J. van Duijn van de Nederland se Politiebond (NPB) was niet onder de in druk. „Dijkstal moet gewoon overstag gaan. Als de korpsbeheerders naar de rechter wil len gaan, moeten ze dat doen. Een gesprek heeft alleen zin als er een resultaat wordt bereikt waardoor het actievoeren niet meer nodig is. Pagina 2: Politie-acties toelaatbaar binnen PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. T I Naam:Voorlcitm m/v I Adres: I P0S,C0de - Nr. bank/giro: I Handtekening cidsch Dagblad, Abonm OF BEL 071-5 12 80 30 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1