Naaldhakken op bodem van hemel 'Dj's zijn per definitie fanatici' Cultuur&Kunst Big band-jazz van zeldzame kwaliteit |l Zauberflöte met regiment aan theatervondsten Schuldeisers 'Abe' krijgen slechts helft geld terug Schone Schijn De Vijf Uur Show P iTERDAG 25 NOVEMBER 1995wi (aarten voor Le Sacre du Printemps ien haag De Compagnie Marie Chouinard presenteert dinsdag december een bijzondere versie van Stravinsky's Le Sacre du 'rintemps in het Haagse Danstheater At&T. Kaarten voor de oorstelling zijn tot 28 november beschikbaar bij het Uitbureau an K& O aan de Oude Vest 45 in Leiden. filmregisseur Louis Malle overleden everly hills Louis Malle, de Franse filmregisseur die onder an- lere naam heeft gemaakt met de Amerikaanse films 'Pretty Ba- iy', 'Atlantic City' en 'My Dinner With Andre', is donderdag- ivond overleden. Hij was 63 jaar. Malle, de echtgenoot van de (merikaanse actrice Candice Bergen, is aan lymfklierkanker be- weken, aldus zijn publiciteitsmanager Pat Kingsley. Zijn naar vat nu blijkt laatste film, 'Vanya on 42nd Street', voltooide Malle 'origjaar. muziek recensies ken vos e Dutch Jazz Orchestra Plays Billy ayhorn o.l.v. Jerry van Rooijen. Ge- ord op 24 november bij Hot House in de Waag, Leiden. einig werd gisteravond in de ille Waag (veel tafeltjes) aan it toeval overgelaten. Werd het httienmansorkest dat op ge- tte tijden een toernee maakt rantwoord begeleid door een leiding van musicoloog Wal- r van de Leur, ook dirigent en iteraan Jerry van Rooijen kon it niet nalaten om met onder- ludende praatjes tussendoor »t publiek op de hoogte te juden van wat er zoal op het 3 idium gebeurde. a jór het eigenlijke programma a :ed Duke Ellington-kenner ie van Breda in een lezing vouwens nog eens haarfijn uit a; doeken hoe het nu met de irhouding tussen orkestleider, imponist en pianist Ellington zijn voor enkele jaren muzi- ile, maar onderschatte weder helft, Billy Strayhorn, gesteld tn Ellington wordt algemeen end als de grootste jazz- imponist/arrangeur van alle den, maar het lijkt erop dat aet werk van Strayhorn, geheel 11 iterecht onderbelicht is geble- f in. 5,1 m dat dat recht te zetten gaat s et Dutch Jazz Orchestra, een lengeling van doorgewinterde udiojazzers en jongere main ream-muzikanten, de Neder- :cl tidse podia af om recent ont- 3 kte en bekende composities van Strayhorn te presenteren. Daarbij blijkt dat het nog immer moeilijk is om de kleurrijke, subtiele stijlen van de beide grootheden te onderscheiden. Aan het orkest ligt dat zeker niet, want ook al klinkt solis tisch het een en ander wat te modern of stilistisch misplaatst, de professionele aanpak en de muzikale kwaliteit staan in de meeste gevallen garant voor prachtige uitvoeringen van de arrangementen. Swingen deed het niet altijd, al moet gezegd worden dat het slagwerk van Eric Ineke in de loop van de avond steeds beter op zijn plaats leek. Solistische uitschieters waren er echter ook, vooral in het pianospel van Rob van Bavel die niet alleen op gepaste wijze aan Ellingtons ar peggio's refereerde, maar ook altijd op zijn eigen, technisch onberispelijke wijze de span ning wist te verhogen. Speciale vermelding verdient ook het spel van altsaxofonist Albert Beltman die als geen ander de glissandi van Johnny Hodges na kan bootsen. Zeer overtuigend was ook de lange, post-Coltra- ne-solo van Toon Roos in 'Chel sea Bridge' dat in kwartetbezet ting gespeeld werd. Sommige van de arrangemen ten klonken iets te stijf en vlak, maar de personele kwaliteit van the Dutch Jazz Orchestra is zo breed dat dit nauwelijks als een gebrek gezien kan worden. Het is in ieder geval big band-jazz van een kwaliteit die je zelden meer hoort. Leiderdorper Cees van Hoore vindt poëzie op de wallen 0(muziek recensie monica schiks ie Music Theatre London met Mozarts he Magic Flute'. Muziekarrangementen: iny Britten, Regie: Nicholas Broadhurst. ïgezien op 24/11 in de Leidse Schouw- burg. en beetje verbijsterd zit de toe- chouwer wel te kijken als er j inslotte doden vallen. Na alle eproevingen doorstaan te heb- en mogen Tamino en Pamina aetreden tot de 'broederschap'. In smetteloos uniform gestoken en met koele gezichten zie je het tweetal staan. Kort tevoren nog mensen met hoop en vrees. Nu is het tijdstip gekomen waarop Pamina in koelen bloede haar moeder dood schiet. Is dit nu 'Wijsheid en schoonheid zullen zegevieren'? Deze voorstelling van de 'Zau berflöte' wordt allerwegen beju beld en geprezen, zij het ook met kritische kanttekeningen. Er zit zeker vaart in het verloop dank zij de goede acteerpresta ties en een heel regiment aan theatervondsten. Over de muziek kan men klach ten hebben: niet altijd zuiver of doorleefd (Tamino), soms wat pover en niet altijd de lading dekkend (wat wil je met een en semble van nauwelijks tien in strumenten) maar daartegen over stonden geweldige rollen als die van Pamina (Thomasin Tresize) en Sarastro (Tim Har dy). Prachtig van stem waren haast alle vrouwenrollen. De drie da mes aan het begin waren krach tig en vooral Pamina was niet alleen overtuigend jong en mooi, maar ze zong prachtig. Jammer dat ze de koningin van de nacht (een rol die toch echt niet jammerlijk werd gezongen of hét moest die ene noot zijn) aan het eind de dood in moest jagen. Enkele tientallen bedrijven die geld te goed hebben van de stichting die de musical 'Abe!' over het leven van de Friese stervoet baller heeft uitgebracht, moeten het doen met de helft. Dat staat in een brief die de Leeuwarder advocaat mr. Pieter Tuinman namens De Stichting Stadionproduktie 'Abe' deze week aan alle schuldeisers heeft verstuurd. Op deze manier hoopt de stich ting een faillissement te voorkomen. Het is volgens Hans Wassmer, zakelijk leider van 'Abe', nog niet duidelijk hoe groot het totale tekort uitvalt. Er lopen ver der nog schadeclaims voor „enkele tiendui zenden guldens", van zaken waarvan de stichting meent dat ze er niet aansprakelijk voor is. De totale kosten van het Abe-project be droegen volgens de begroting 2,2 miljoen gulden. Er zijn 30.000 kaarten verkocht, wat een recette opleverde van 900.000 gulden, zes ton minder dan waarop was gerekend. 3 li i inds donderdag weten we het g eker. Leiden gaat in 1997 een 1 'oorhoedefunctie vervullen in 1. iet culturele leven in de provin- ie Zuid-Holland. Het staat ek wart op wit en wethouder Lan- 19 jenberg heeft er zijn handteke ling onder gezet. Leiden Cultuurstad' wordt een tenement dat de beau monde uit heel de Randstad naar de ileutelstad moet trekken. Als lat maar geen ramptoerisme vordt, dacht ik toen ik er voor iet eerst van hoorde. Vorige teer schreef ik al in deze rubriek lat ieder die in Leiden iets te letekenen heeft op cultureel ;ebied elders, in Amsterdam, Rotterdam of noem maar op, 'n domicilie heeft gekozen. Da- (elijks, als de klok vijf keer ge- ilagen heeft, voltrekt zich in de Sleutelstad een culturele happe- ïing van jewelste. Theater-, nuseum-, muziekzaaldirecteu- en, allemaal verlaten ze om vijf le, iur in draf deze stad om elders .gj aan hun culturele trekken te ko- (l men. Het is net 'De Vijf Uur ihow', een optocht van cultuur- vc )obo's die met elkaar de vlees- ;eworden ontkenning vormen van de gedachte dat Leiden een n eukestadis. ,w Zou ik de wind van voren krij- 2, gen, vroeg ik mij nadien nog af? sa Zouden de dames en heren daags er op in een gemeen schappelijk verklaring hun aan- nl hankelijkheid aan 'Leiden Cul- jtJ tuurstad' betuigen? 't Kan best zijn dat ze in stilte een docu- Ig, ment hebben ondertekend waarin staat dat werkelijk 'niets op Leiden lijkt' en dat ze elke dag opnieuw alleen met een stok uit deze stad zijn weg te jij slaan. Maar de enige, verma- je nende, reactie die ik heb verno men is dat ik niet moet denken Margje Vlasveld: hoofdverpleeg- Gezellig avondje met worst en Gerard Bakker: koffie en pluchen ster. foto'Archief kaas. foto »archief kleedjes. foto 'Archief dat het om vijf uur al gedaan is met de arbeid. Ik geloof dat best. Het zal heus weieens half zes worden. Natuurlijk gaan ze ook weieens iets eerder weg, maai- daar staat tegenover dat ze ook weieens wat later begin nen. Enfin, een streep er onder. Waar het om gaat is 'Leiden Cultuur stad'. Ik ben er natuurlijk vóór. Al vraag ik mij af of zo'n eenja rig predikaat niet teveel impli ceert dat hier in andere jaren niets te zoeken valt. Maar, waar ik mij het meest zorgen over maak is of het echt wat wordt in '97. U zult misschien zeggen: ach, wie maakt zich geen zor gen tegenwoordig? Da's waar. Toch zit ik in m'n maag met de vraag of met die cultuurluitjes hier ter stede zo'n 'Leiden Cul tuurstad' niet blijft steken in een veredelde braderie, een soort Leidse Uitmarkt, om maar wat te noemen. Nou, dan weet u het wel. Neem nu de behandeling in de raadscommissie vorige week. De WD en de vertegenwoordi ger van Leiden Weer Gezellig- /De Groenen zaten helemaal niet te springen om het predi kaat 'Cultuurstad'. Ik ben daar niet écht verbaasd over. Kijk, een Goekoop of een Bolkestein, dat zijn de liberalen van een verantwoord sociaal leven met mondaine trekjes. Maar het Leidse WD-raadslid Gerard Bakker, die loop je echt niet te gen het lijfin een Grand Café. Dat is meer de man van de kof fietafel met de pluchen kleedjes. En dan Margje Vlasveld van De Groenen.-Tja, wat zal ik er van zeggen? Die zou ik ook niet echt een voorloper van de jeugdige beau monde willen noemen. Margje vind ik meer het type hoofdverpleegster in een tehuis voor demente bejaarden waar ze leiding geeft aan het intercul tureel knutselen en, onvermoei baar als ze is, ook nog gezellige avondjes voor het personeel or ganiseert, met worst en kaas en zang. Enfin, helemaal verbaasd was ik dus niet dat dit tweetal zich keerde tegen 'Leiden Cultuur stad'. Ze pjn bovendien stads oppositie, dus kun je ze moeilijk verwijten maken of voor straf met de koppen tegen elkaar slaan. Maar zorgen maak ik mij wel, over politici tot wie het maar niet wil doordringen dat Leiden meer te bieden moet hebben dan leuke liedjes en braderietjes om aantrekkings kracht uit te oefenen op de dub- belmodale dagjesmensen uit de Randstad. Eddy de Clercq, de Nederlandse Godfather of House, morgen in In Casa Cees van Hoore: „Er is maar weinig in mijn leven dat meteen gaat zoals het eigenlijk zou moeten." foto united photos de boer slag of stoot in. Maar uiteinde lijk bleek dat hij het beste wist wat goed voor hen was. Talentenscout Naast dj is De Clercq ook eige naar van Satori- en Aspro-re cords, en manager van de per cussieband To Be Continued. „Vorige week heb ik een optre den met ze samen gedaan. Ik draaide de platen terwijl die jongens al trommelend, over de muziek heen, improviseerden. 'Ier plekke ontstond een soort nieuwe remix van de nummers. Een heel inspirerend proces is dat. Het resultaat is zo radicaal anders dan het origineel op de plaat, dat je soms je eigen num mers niet meer herkent. Ik zal ook in Leiden met ze optreden, maar je moet het zien als een tijdelijk project. Het is meer een muzikale romance dan een hu welijk. Sowieso gaat mijn inte resse naar meer dingen uit dan alleen het draaien van plaatjes." „Elk jaar verzorg ik de muziek voor de modeshows van Rifat Ozbek, die ter ondersteuning bij de presentatie van zijn collectie als eerste housemuziek gebruik te. Behalve alle dingen die ik naast mijn dj-werk doe zie ik mezelf meer als iemand die an deren op weg helpt. Ik ben er dan ook trots op dat ik zo'n jon gen als Dimitri, die nu één van de bekendste dj's in Nederland is, via de Roxy heb kunnen lan ceren." „Het dj-wereldje is een raar wereldje, mensen zullen de gek ste dingen doen om een treetje hoger te komen. Aan de andere kant ben je zo ontensief met je vak bezig - dj's zijn per definitie fanatici - dat je ook aan jezelf verplicht bent om alles wat in je vermogen ligt te doen om te be reiken wat je wilt bereiken." Dj Eddy de Clerq Is zondag avond 26 november te beluis teren in In Casa, Lammer markt 100, Leiden, aanvang: 18.00 uur. ees van Hoore (46). Journalist, schrijver, dichter. Onderweg merkt hij op: „Er is maar weinig in mijn leven dat meteen gaat zoals het eigenlijk zou moeten." Eenmaal aangekomen in het hart van Amsterdam, wordt die constatering een zichzelf ver vullende voorspelling. Op de wallen posteert een zwerver zich breeduit en ongegeneerd tussen hem en de fotograaf. En als de man uiteindelijk besluit weg te gaan, schuift een bestel busje van de Bananenbar hin derlijk lang voor de lens. Elders wordt de plaat ten slotte toch gemaakt. Omzwervingen Na veel omzwervingen 'door het leven' debuteerde de in Den Haag opgegroeide, tegenwoor dig in Leiderdorp wonende, Van Hoore op 35-jarige leeftijd als dichter. Met de poëziebundel Groot Licht. Hij maakte meteen naam, kreeg een aanmoedi gingsprijs van het Fonds voor de Letteren en publiceerde sindsdien drie bundels, een ro man en twee novellen. Dat aan tal wordt nu snel opgevoerd. Kort na elkaar liggen drie boe ken van Van Hoore in de win kel. Een geactualiseerde heruit gave ('Beschuit met muizenis sen') van eerder proza, een ver zameling columns, korte verha len en impressies die hij schreef voor het Leidsch Dagblad en NRC Handelsblad ('Zet je hoed af voor een aap') en 'De bodem van de hemel', een gedichten bundel. Of nou ja, bundel. 'De bodem van de hemel' bestaat uit één lang gedicht. In 113 strofen ver telt Van Hoore daarin het uni versele verhaal van een zoek tocht van een man naar de Hij zegt: „Poëzie moet je je kunnen herinneren. Poëzie moet je kunnen citeren. Een regel als: 'Kaïn of Abel, elk hoofd is miserabel' (Lucebert), zo'n regel die blijft haken in het geheugen van de lezer. Dat soort poëzie wil ik schrijven." Hij schrijft: Een man, denkt hij, is maar een man./Een vrouw is zoveel meer. Onder haar hart/ ging in de aanvang al, beschut/ zijn kleine hart tekeer. WÊÊKEESSSEIB^M moederfiguur in de vrouw. „Het wanhopig terugkeren naar het begin", zoals hij het thema zelf omschrijft. „Het eind komt toch wel, daar kunnen we op wach ten. De never-come-back-box staat al klaar. Nee, we moeten naar het begin." Voor hemzelf was er „de uit daging een gedicht te schrijven dat zo'n beetje dezelfde lengte had als Awater van Nijhoff." „Daarbij was mijn uitgangspunt dat het moest spelen in de grote stad. Omdat ik de hartslag van de grote stad wilde vastleggen", aldus Van Hoore. „In dit geval dus Amsterdam. Ik had al veel langer genoeg van de snelstro- mende beekjes en het vogelge zang in de poëzie. De geluiden van heimachines, het remmen De bodem van de hemel, een lang gedicht tegen een kort leven, Cees van Hoore. Uitgeverij De Harmo nie, Amsterdam, ƒ27,50. Beschuit met muizenissen. Overpeinzingen van een aanstaan de vader. Cees van Hoore. Uitge verij Van Hollcema Warendorff. 14,90. Neem je hoed af voor een aap verschijnt eind november bij uit geverij De Prom. leiden/amsterdam pablo cabenda hebben en dat de grote dichters van vroeger een getour menteerd leven hebben geleid." Ere-uitgave Zelf zwierf hij, na de middelbare school, tien jaar door het le ven. Ober in Den Haag, verkoper in Parijs, af wasser in Italië. Daarna werd-ie journalist, schrijver. 'Neem je hoed af voor een aap' is het produkt van die combi natie: een verzamelwerk, uitgegeven in een biblio fiele reeks. „Eigenlijk een soort ere-uitgave." Spannender voor hem is hoe de reactie zal zijn op 'De bodem van de hemel'. Hij zegt: „Elke dichtregel, hoe beroemd ook, kan om zeep worden geholpen als je 'm voorleest met geknepen stem of op abnormaal galmen de toon. Dan krijgt het iets truttigs. Dichters worden altijd beschouwd als de schuwe jon getjes uit de klas. Maar zo is het niet meer. Ze beschrijven kei hard leven en dood." Hij schrijft: O, mens, er komen dagen dat je spit krijgt van het doden dragen. O, mens, er komt een dag, dan mag je in de wagen met de kleine, gespalkte vlag. Het vak dj houdt meer in dan mensen avond aan avond aan het dansen te krijgen. Er moet ook huiswerk worden gemaakt. Wekelijks krijgt Eddie de Clercq een indrukwekkend pakket pla ten toegestuurd van over de he le wereld. Die moeten allemaal beluisterd worden, om uit te vinden of er iets tussen zit dat de moeite waard is. Dat neemt niet weg dat er ook het een en ander aan plaatjes gekocht moet worden. In het magazijn van Rhythm Records, het grootste distributiecentrum op het gebied van moderne dansmuziek, staan tussen stel lages vol platen en cd's twee draaitafels opgesteld. Op één ervan is een buitenlandse inko per druk bezig met het screenen van mogelijk interessante mu ziek. Volgens het snelrechtme chanisme van ten hoogste tien seconden per plaat wordt over elke mogelijke aankoop een oordeel geveld. Over de spea kers klinken telkens brokjes housemuziek in allerlei tempi, volumes en klankkleuren. Maar nooit langer dan 3 seconden per fragment. Als Eddy de Clercq vraagt of hij even bij de tweede draaitafel mag, maakt de jongen vriende lijk plaats. De twee mannen staan gezamenlijk naar de muu{ gekeerd, door de koptelefoons volledig van elkaar gescheiden, en voeren dezelfde handelingen uit. Met het hoofd licht voor overgebogen en geheel in be slag genomen door de taak die voor hen ligt zouden ze, als ze ook nog wijdbeens stonden, ge makkelijk door kunnen gaan voor twee pissoirbezoekers. Als De Clercq een nieuwsgierige maar onschuldige blik op het platenlijstje van de inkoper naast hem werpt, schuift deze het schichtig, bijna beschaamd weg. Bang dat Eddy 'de zijne' kan zien. „Het hele wereldje zit vol kinnesinne. Dat hele gedoe Eddy de Clercq: „Het wereldje zit vol kinnesinne." met het afplakken van labels, zodat niemand kan zien welke exclusieve plaatjes jij draait, dat zegt me helemaal niets." Thuis, in een willekeurige pla- tenbak van Eddy de Clercq, kun je gebroederlijk naast elkaar The New Jersey Mass Choir, Music For Snobs, en een Best of Blue Note Jazz verzamel-lp te genkomen. „Dat draai ik niet op één avond door elkaar hoor. Ik probeer wel een beetje in één richting te blijven." Eddy de Clercq wordt niet voor niets de Nederlandse 'Godfathèr of House' genoemd. Hij was initiatiefnemer van de Amsterdamse Roxy, gasl-dj overal in Europa en in New York. En morgen is hij, nog steeds niet blasé, gast-dj op de 'Spirit of Sound party' in het Leidse In Casa. foto renê nuijf.ns Eddy de Clercq heeft zijn 25-ja rig jubileum al achter de rug. Hij draaide al plaatjes in de tijd dat wijde pijpen niet ironisch gedragen werden en John Tra volta tijdens het dansen niet door overgewicht werd gehin derd. Toen niemand er nog iets van moest hebben, pikte Eddy de disco op en wist op het juiste moment af te haken toen de he le danscultuur te populistisch werd. In de rol van pionier op het gebied van dansmuziek was Ed dy de Clerq hoofdverantwoor delijke voor de opvoeding van de nachtkinderen in het hoofd stedelijke uitgaansleven. Papa Eddy leerde ze wat trendy was of zou worden. En zoals het het recalcitrante, zelfbewuste Am sterdamse gebroed betaamt ging het er niet altijd zonder en optrekken van auto's, het getik van naaldhakken waarmee vrouwen het vuur uit je graf kunnen schra pen, de lichtreclames. Daar ging het mij om", zegt hij. Het dagelijkse beeld van een wereldstad wordt op 'De bodem van de hemel' („de aar de is de bodem van de hemel, de wallen zijn voor sommigen de bo dem van hemels ge not") gevangen door het oog van de Ik-fi- guur. Die krijgt een telefoontje dat zijn moeder op sterven ligt en naar hem heeft gevraagd. Op weg naar het zie- kenhuis doemen allerlei beelden en herinneringen uit zijn jeugd op en komt hij terecht in de hoeren wijk. Van Hoore: „De stad is een groot levend organisme. En het hart van die stad be vindt zich, voor mij, in de hoeren wijk. Daar begrijpt de man voor het eerst dat hij in alle vrouwen die hij heeft gehad altijd op zoek is geweest naar de moederfiguur." Hij zegt: „Ik vind de hoeren wijk mooi. Ik heb die buurt nooit afschrikwekkend of goor gevonden. Nee, het is een soort Lourdes met al die lichtjes en die vrouwen die mannen troost bieden." Hij schrijft: „Hiergaan mannen schuw naar binnen/ om in een vrouw weer te beginnen Met hun blik naar het plafond roepen ze: God ik kom./Nooit lukt het: leven andersom." Hij windt er geen doekjes om. Gebruikt harde beelden. Onder invloed van zijn dagelijkse jour nalistieke werk, denkt hij. Maar hij zet zich er ook mee af. 'Legen het clichébeeld van de dichter. „Dichters worden geassocieerd met het vrouwelij ke. Poëzie is iets voor meisjes m een album. Echte mannen schrijven geen poëzie. Dichters weten 'dus' ook niets van sport. Maar veel mensen weten niet dat Armando en Nijhoff gebokst

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17