êreanëfT Conflict wandelpad opgelost 'U had de hele flat wel kunnen opblazen' Mandarijnse tolk niet te verstaan voor Kantonees Regio Leiden/Rijn Veenstreek rouble Tree bouwt erging bij Ridderhof W} kroes Bloemen als herdenking Kettingzaag in populieren bewoners van huurwoningen missen onderhoud Letie tankslag egonnen in Vassenaar Oorverdovende les RDAG 25 NOVEMBER 1995 aan den run ruud sep groep vrijwilligers van het idekerkse jeugdcentrum uble Tree is sinds twee we- bezig met de bouw van berging bij de Slotzaal in Door de berging ?t het voor de jongeren ge- worden om in de- activiteiten te organise- Gisteren werd officieel de ;te steen gelegd. Trouble pleit al jaren voor de van een berging, die het moet maken alle ac- teiten te verplaatsen naar geluiddichte Slotzaal. De Rijnwoude wijst een verhuizing echter af, dat dit tot een forse verho- g van de subsidie zou moe- leiden. uitbreiding van 25 vier- ite meter is onderdeel van bruidsschat die De Ridder- van de gemeente Rijnwou- meekreeg bij de verzelf- van het vrijetijds- ïtrum begin dit jaar. De 000 gulden kostende ver- komt voor tweederde rekening van de gemeen de rest betaalt het Juliana lzijnsfonds. dit moment huurt Trou- Tree een andere ruimte inen De Ridderhof. terwijl jr disco's en dergelijke uitgeweken naar de Dat betekent dat er eds van alles heen en weer >et worden gesjouwd. Het was de bedoeling dat de aan bouw van de berging en de verhuizing naar de Slotzaal daar een eind aan zouden ma ken. Corry Rademaker van Trou ble Tree was dan ook verbaasd toen zij onlangs van de ge meente te horen kreeg dat het één niet logisch uit het ander volgt. „Ik was er van uitgegaan dat we na de bouw van de ber ging helemaal zouden verhui zen, maar bij de gemeente blijken ze een andere mening te hebben. Daarover moeten we dus nog gaan onderhande len. Als we verhuizen, moeten we aanzienlijk meer huur gaan betalen. En omdat we onze horeca-inkomsten moeten af staan aan De Ridderhof, zal te genover een hogere huur een hogere subsidie moeten staan", aldus Rademaker. Zij gaat er overigens van uit dat de verhuizing ondanks alles nog voor het eind van het sei zoen een feit zal zijn. De verbouwing zal als het weer een beetje meewerkt mo gelijk al voor de jaarwisseling gereed zijn. Het werk wordt volledig uitgevoerd door vrij willigers van het jeugdcen trum, onder begeleiding van een aannemer. Rademaker, trots: „Maar afgezien van het heien heeft die aannemer nog geen hand hoeven uitsteken. We hebben alle vakkennis zelf in huis." tnghetto ^e's ne* *°,ld arX Een groep omwonenden van eenden- braderij Kai Far East Food Production aan de Doeslaan in Leiderdorp verliet gistermiddag woedend het Haagse Pa leis van Justitie. De Leiderdorpers, die overlast ondervinden van Kai, waren zeer verbolgen over het feit dat de rechtszaak niet doorging bij gebrek aan een geschikte tolk voor de verdachte, de 36-jarige dirècteur van het bedrijf. Er was wel een beëdigde Chinese tolk aanwezig, maar deze kon de directeur met geen mogelijkheid verstaan. De tolk sprak alleen Mandarijns, en niet het Kantonees van de directeur. Tussen die talen zit een wereld van verschil, aldus de tolk. De directeur van Kai wilde niet dat zijn raadsman in zijn plaats het woord zou doen. Dus pro beerde officier van justitie G. Biezeveld snel een tolk te pakken te krijgen die wél het Kantonees beheerste, maar dat lukte niet. Toen de rechtszaak verschoven dreigde te worden naar een andere da tum, kwam de groep omwonenden in opstand. Sommigen van hen hadden een vrije dag op moeten nemen om bij de zaak aanwezig te zijn. Volgens A. den Hollander had de directeur boven dien helemaal geen tolk nodig, noch een Kantonees noch een Mandarijn. „Hij praat in de straat gewoon Neder lands", riep* ze verontwaardigd vanaf de publieke tribune. Ook A. van Hecke zag uitstel van de rechtszaak niet zitten. Zijn gezondheid zou steeds verder achteruitgaan door de geur die Kai verspreidt. „Deze zaak is voor mij van levensbelang. Er moet iets gebeuren, want ik heb al veel scha de aan mijn gezondheid", smeekte hij politierechter A. van den Berg. Maar de rechter maande de omwo nenden tot kalmte en besloot de zaak aan te houden tot 15 december. Op die dag moet de directeur van Kai zich ver antwoorden voor het lozen van met olie en vetten verontreinigd bedrijfsaf- valwater op de Slaaghsloot in Leiden, het werken zonder vergunning én het doorgaan met het verspreiden van stank bij het marineren en braden van eenden, ondanks een bevel van de ofti cier van justitie. De wandelroute langs de Wijde Aa is niet langer meer een punt van discussie. De provincie Zuid-Holland en de gemeente Alkemade zijn met veehouder M. de Boer overeengekomen dat hij nu wandelaars op zijn land toe staat. rupwetering marieta kroft De recreanten kunnen nu onge stoord door de Veenderpolder blijven wandelen zonder dat zij voor hekken met prikkeldraad komen te staan en worden ver jaagd door veehouder M. Mooren. Volgens J. Oerlemans van de gemeente Alkemade is voor 99 procent zeker dat hier mee een punt achter het con flict kan worden gezet. „Het moet alleen nog op papier wor den gezel." De raad zou aan staande maandag voor de keuze staan: moet het officiële pad over het land van Mooren blij ven lopen of niet. Zo ja, dan zouden wandelaars de kans lo pen door de boer te worden verjaagd omdat hij geen vreem den op zijn land wil. Om die problemen te voorkomen zou de officiële route over het land van zijn buurvrouw M. van Leeuwen kunnen gaan lopen. In de praktijk gebeurde dal nu al. Van leeuwen eiste echter dat deze route de officiële zou wor den en dat de route over het land van Mooren definitief aan de openbaarheid zou worden onttrokken. Zo niet, dan zou ook zij geen wandelaars meer toestaan. Om de vrede te hand haven, stelden B en W voor om de eis van Van Leeuwen in te willigen. Voor diverse raadsle den, de Vereniging Milieudefen sie en bezwaarmaker S. Hut chison uit Oud Ade was dat laatste een onverteerbare zaak. Als de raad hiermee zou in stemmen, zou dat betekenen dal de gemeente het 'slechte ge drag' van Mooren beloont. Bo vendien wordt hiermee een pre cedent geschapen, zo vreesden zij. Door die nieuw ontstane si tuatie heeft de gemeente Van Leeuwen niet meer nodig en dus is het punt van de agenda van de raadsvergadering afge voerd. PvdA-raaoslid W. Groen die fel gekant was tegen liet onttrekken van het wandelpad langs de Wijde Aa aan de open baarheid zegt gematigd enthou siast te zijn. „liet gaat maar otn een tijdelijke oplossing van een jaar of zes. Voor zolang het duurt heb ik er vrede mee, want het gevaar van precedentwei king is nu toch van de baan. Waar ik geen vrede mee heb, is dat er nu toch een oplossing is gevonden om problemen te voorkomen. Die problemen zouden er eigenlijk niet mogen zijn." Volgens Groen is de om leidingsroute minder aantrek kelijk dan de officiële langs de Wijde Aa. ter aar Een opvallend bloemen- bed bij de Aardamse brug in Ter Aar markeert de plaats waar een jaar geleden een dodelijk ongeval plaatshad. Familie, vrienden en kennissen legden deze week de bloemen neer ter herdenking van J. de Boer-Wassenburg, die daar op 22 november 1994 om het le ven kwam. Zij werd 24 jaar. Haar vader, een van de bloemenleg- gers, hoopt dat de bloemen niet alleen de gedachte aan zijn doch ter levend houden, maar dat zij te vens een waarschuwing zijn voor passerende automobilisten. „Want er wordt nog steeds te weinig opgelet in het verkeer. Ik hoop dat de bloemen meer effect hebben dan een verkeersbord en dat de mensen bij het zien ervan beter nadenken", aldus A. Was- senburg. foto loek zuyderduin VRIJE TIJD LEIDEN T'ai chi. De aikidovereniging Slii Zen Rya houdt op zondag 26 no vember een workshop aikido en t'ai chi chuan. In de workshop kunnen deelnemers kennis ma ken met de Japanse krijgkunsl aikido en de Ghinese bewegings leer t'ai chi. De workshop begint om 12 uur in de gymzaal aan de Molensteeg. Deelname kost 25 gulden. ZWAMMERDAM Vogelhuisjes. De Hooge Burch in Zwammcrdam houdt zater dag 25 november een vogelhuis jesdag. Van 10-16 uur kunnen bezoekers de dagactiviteiten zien. Centraal staat de vervaardi ging van nestkastjes voor vogels. Ook de Jostiband treedt op. TRANSCENDENTE MEDITATIE Informatieavond: woensdag 29 nov. 20.00 uur Hotel Golden Tulip Leiden Schipholweg 3 Inl.: 030-2304303 Bijna 600 'levensgevaarlijke' bornen worden de komende weken door de provincie Zuid-Holland omgehaald. Het zijn populieren ouder dan dertig jaar die door hun hoge leeftijd gevaar kunnen op leveren voor de verkeersveiligheid. In het na- of voorjaar worden er nieuwe bomen voor in de plaats gezet. De kettingzaag gaat onder meer in 20 populieren langs de parallelweg van de Hofdijklaan in Oud Ade, 142 stuks langs de Oostkanaalweg in Alphen aan den Rijn en 50 bomen langs de provinciale weg tussen Leiderdorp en Roelo farendsveen. Geldboete voor bezitter van illegaal vuurwerk den haag/leiderdorp judy nihof Het was ronduit stom geweest om honderden dozen met ille gaal vuurwerk op te slaan in een kelderbox van een flatwoning aan de Ix-iderdorpse Beuken schans. Dat besefte de 27-jarige verdachte gistermiddag voor de- Haagse rechtbank ook wel. Vuurwerk hoefde van de ex-Lei derdorper nu niet meer. .Sinds de inval van de politie had hij niks meer gekocht. „Ik ben voorgoed genezen." Rechter A. van den Berg veroordeelde de man tot een geldboete van 5000 gulden, waarvan de helft voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De ex-Leiderdorper - inmid dels woont hij in Sassenheim - zat volgens de rechter dubbel fout. Hij had niet alleen onge veer 400 dozen illegale strijkers gekocht, maar deze ook nog eens zonder veiligheidsmaatre gelen opgeslagen in zijn kelder box. De politie maakte vorig jaar december een eind aan die- gevaarlijke situatie na een tip van iemand uit de buurt. Op dat moment had de flatbewoner nog 266 dozen - bij elkaar 61 ki lo-in bezit. Volgens officier van justitie (i. Biezeveld genoeg om de hele flat «p te blazen. Zelf was de Sassenheimer ei genlijk opgelucht dat de politic- het spul weghaalde. Want hij zat er ook maar mee in zijn maag. Hij had het vuurwerk al in december 1993 gekocht om dat het hem wel 'spannend' leek, maar de pret duurde niet lang. Hij kwam er achter dat de meeste strijkers het niet deden. Ook begon hij in te zien dal het eigenlijk best gevaarlijk spul was. „Maar ik durfde het niet in een container te gooien, omdat ik bang was dat kinderen het er uit zouden halen." De hele par tij bij de politie brengen zag hij helemaal niet zitten, omdat hij vreesde in de kraag te worden gegrepen. Na de inval van de politie kreeg de man een boete van 4500 gulden opgelegd, die hij echter weigerde te betalen. Hij vond hel een veel te hoge boete- in verhouding tot het vergrijp en nam advocaat Smallenbrook in de arm. Deze pleitte gister middag voor vrijspraak vanwe ge 'onrechtmatig verkregen In- wijs'.- De politie had volgens hem nooit zonder machtiging de kelderbox in mogen gaan. Ook had de officier volgens de advocaat ongelijk door te stellen dat zijn cliënt het vuurwerk had gekocht om het te verhandelen. „Ilij heeft onder druk van een handelaar een veel le grote hoe veelheid gekocht." Van de grote partij zou de verdachte ongeveer vijftig do zen met een paar centen winst aan vrienden hebben verkocht. Verder voerde Smallenbroek aan dat zijn cliënt niet kon we ten dal het om illegaal vuurwerk ging. De rechter verwierp alle verweer van de advocaat en volgde de cis van de officier, „Uw cliënt had moeten weten dat het niet kon wal hij deed." 1 dakgoot schoonmaken, de wc-pot vangen, hang- en sluitwerk herstel- De bewoners van de Jan van Galen- in Voorschoten mogen het voort- n allemaal zelf (laten) doen. Sinds de jmanistische Bouwstichting Bejaar- (HBB) de woningen overgenomen van de gemeente is de situatie ten aanzien n het onderhoud drastisch veranderd, blijkt uit de brochure 'Wie doet wat onderhoud' die onlangs aan de be- is toegestuurd, ij bewoner F. van Dijk is deze chure in het verkeerde keelgat ge- oten. Hij heeft namens de bewoners 22 huurwoningen aan de Van Ga- bezwaar aangetekend. „We zou den beter af zijn met de HBB als ver huurder in plaats van de gemeente, werd er gezegd. Dat blijkt dan in elk ge val niet uit die folder", stelt Van Dijk. „Toen we nog bij de gemeente zaten moesten we alleen zelf behangen en binrren schilderen. De mensen van de gemeente deden verder alles. Defecte riolering, kapotte afvoer, beschadigde deurtjes, de gemeente kwam het alle maal repareren. We zijn meer dan 25 jaar goed behandeld, ik kan niets anders zeggen." De bewoners van de flats aan de Jan van Gelderdreef en omgeving hebben langdurig over de gemeente in haar rol als verhuurder geklaagd omdat hun wo ningen zo slecht onderhouden waren. De bewoners van de eengezinswoningen aan de Van Galenlaan hebben veel bete re ervaringen. „We hebben kunststof ko zijnen van de gemeente gekregen, een paar jaar terug nog nieuwe keukenblok ken. Soms was er wel sprake van enig lapwerk, maar over het algemeen heb ben we niet te klagen gehad." Van Dijk stelt dat de bewoners nu veel duurder uit zijn vanwege reparaties die voortaan zelf verricht moeten worden. „We betalen 840 gulden huur, maar als we allerlei onderhoud zelf moeten laten uitvoeren kan je daar nog wel een be drag bij optellen. Het gaat vaak om ou dere huurders. Mensen die niet even in de dakgoot klimmen om daar wat blade ren weg te vegen. De FIBB zegt veel te willen doen voor oudere huurders. Dat blijkt dan niet uit die onderhoudsfol- der", vindt Van Dijk." Volgens B. Geerink, hoofd HBB Voor schoten zijn de richtlijnen voor onder houd die de woningbouwvereniging hanteert algemeen aanvaard. „Flet is ge bruikelijk dat de huurders verantwoor delijk zijn voor de zaken binnen de wo ning en de woningbouwvereniging zich vooral ontfermt over de buitenkant. Als er sprake is van echte slijtage van bij voorbeeld het keukenblok of de toilet pot, dan komt de woningbouwvereni ging wel in actie. Maar een defect kraan- leertje of een kapot scharniertje, dat komt weer voor rekening van de huur ders. En dat is ook het geval als er iets stuk gaat dat niet versleten is. De ge meente Voorschoten heeft al die jaren huurdersonderhoud gedaan, nu worden de zaken weer rechtgetrokken", stelt Geerink. ASSENAAR P actie tankslag is begonnen Wassenaar. Wethouder Pruijs >ot een overeenkomst met nksaneerder Van der Hoeven. >or 1 maart 1998 moeten de ide ondergrondse olietanks in assenaar gesaneerd zijn. De nks vormen een bedreiging >or de volksgezondheid en het ileu. Oude opslagtanks bevat- n meestal olieresten, die in de idenm komen als de tanks an roesten. Voor Wassenaar is t extra van belang, omdat veel nks in grondwaterbescher- lingsgebied liggen, waardrink- ater wordt gewonnen. Als eigenaren van tanks mee- Den aan de gemeentelijke re ding zijn ze goedkoper uit, ndat de saneerder dan een la- Te prijs kan berekenen. Veel genaren hebben in het verle en hun tanks laten behande- n. Die behandeling is vaak iet afdoende geweest. Deze oep moet voor het jaar 2001 ?n onderzoek laten instellen aar de staat waarin hun olie- nks verkeren. De sanering van tn olietank via Van der Hoe- tn kost minimaal 700 gulden, 'e kosten kunnen naar om- reeks 1600 gulden oplopen. zoeterwoudeLeerlingen van groep 7 en 8 van de Zoeterwoudse Corbuloschool kregen gistermiddag een heel bijzondere muziekles. In het Muziekcentrum aan de Schenkelweg werden de kinderen wegwijs gemaakt in de muziek die drumfanfare VIOS ten gehore brengt. De les was voorbereid op school, waar de kinderen aan de hand van plaatjes en geluidsfragmenten hadden geleerd hoe de instrumenten klinken. Maar gistermiddag mochten ze zelf spelen. Onder begeleiding van Martin van Haasdrecht speelden de kinderen mee met de volwassenen van VIOS en deden een dappere poging om er een ritmisch muziekstuk van de maken. Hoewel het resultaat oorverdovend was, vonden de kinderen de les toch heel wat leuker dan een middag rekenen en taal in de schoolbanken. foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13