Softdrugswinkel mag niet eidse arts: nog >0 mille nodig 'Rondhangende jongeren daar niet bedreigend' Utrechtse Jaagpad tevergeefs naar rechter ^ieuw kantoor Visio geopend TERDAG 25 NOVEMBER 1995 971 f henny van egmond. 071 -5356414, plv -chef hans koenekoop. 071 -5356429 Kinderopvang yj De Centrale Orga- I JL nisatie Kinderop vang Leiden viert deze week haar vijfjarig be staan. Wandelpad anDe omstreden wan- I J delroute langs de Wijde Aa in Rijpwetering is niet langer een punt van discussie 'ietser overleden De 67-jarige Leidse fietser die donderdag op het fietspad ings de Haagweg ten val kwam na een botsing met een 17-jari- p bromfietser, is gisteren in het Academisch Ziekenhuis Leiden verleden aan zijn hoofdverwondingen. De man werd na het hgeval zwaar gewond met de helicopter van het Traumateam het AZL vervoerd. Over de oorzaak van ongeluk, dat even de fietstunnel onder de Churchilllaan gebeurde, heeft de nog steeds geen zekerheid. Er zijn inmiddels getuigen maar de verklaringen zijn tegenstrijdig. ïift voor Ronald McDonaldhuis ;idenHet Ronald Mcdonaldhuis Leiden heeft gisteren een gift in 25.000 gulden ontvangen. De schenking is een afscheidsca- eau van de directeur van een Rijswijks adviesbureau. De gever eedt terug als algemeen directeur van het adviesbureau en had s afscheidscadeau gevraagd een donatie te doen aan de Ronald IcDonaldhuizen. Daardoor kon het bestuur van het Leidse uis gistermiddag een cheque ter waarde van 25.000 gulden in itvangst nemen. iNNO 1895 Maandag 25 November len schrijft ons uit Zoeterwoude: Langzamerhand gaan de leien alhier naar hun winterverblijf, den stal. Wat de koude en et gras betreffen, zouden zij nog geruimen tijd in het land kun- en blijven. In vele streken begint het echter te nat te worden; et vee zou te veel gras vertrappen. Wat de hoeveelheid gewon en hooi betreft kan de landbouwer gerust den winter ingaan, len hoort hier dan ook weinig klagen. INNO 1970 woensdag 25 november i de nieuwe woonwijk „Cleijn Duijn" in Katwijk aan den Rijn is en boomplanting gehouden, waartoe een 60-tal kinderen, allen onende in deze wijk, in de kleine zaal van de sporthal aanwe- ig was, om voordat het gewichtige planten van jonge bomen ou geschieden, de film „Wij zetten een boom op" van Staats- osbeheer te zien. Men vertrok na de filmvertoning eerst naar e Stadhoudersdreef, daarna naar het Cleyn Duinplein en ten otte naar de J.W. Frisodreef, waar men geholpen door het per- oneel van de plantsoenendienst de jonge bomen een plaatsje af. Gemeente blijft vasthouden aan sluiting Bebop 'ijnactie voor Indonesië slaat aan )en ad van kaam heeft A gezegd, dus hij zal B gen ook. De Leidse huisarts de Bruijne heeft een fikse o gezet op weg naar de reali se van een basisgezondheids- ïtrum op Sumatra. Van spon- en wijnhandelaar Kees (irks kreeg hij gisteren te ho- dat zijn actie, een maand )r de oorspronkelijke slui- gsdatum, nu al een groot ices is geworden. De eerste 1000 gulden is binnen, let verhaal van jan de Bruij- is al eens verteld. Kort sa ingevat komt het erop neer hij ooit de ontwikkelings- lp in wilde. Daar is het nooit gekomen, hij bleef arts in den. Maar toen hij zeven jaar 3 eden door iemand uit Java merkzaam werd gemaakt op deplorabele staat waarin vele de basisgezondheidscentra, Puskesmas, in Indonesië h bevonden, kwam hij alsnog actie. n de tussenliggende jaren i eft hij er - bij wijze van spre- n vanuit zijn spreekkamer - twee kunnen financieren en uwen. Dat gebeurde in sa- inwerking met de plaatselijke en de rotary-clubs laar en met behulp van spon- rs van hier, zoals Simavi. Ont- kkelingssamenwerking in het •in, zeg maar. Maar wel bij- effectief. Want werken et het. Daar heeft hij zich ter kke - op Java en Celebes - n op de hoogte gesteld. Nu 'gaat' hij dus voor zijn rde project. Een basisgezond- idscentrum op Sumatra, in buurt van Medan. Het be- De gemeente Leiden is het absoluut oneens rtiet de uit spraak van de president van de rechtbank - enige tijd ge leden - dat burgemeester Goekoop het café Bebop aan de Herenstraat onterecht voor vier maanden wilde sluiten. Tijdens een bijeenkomst van de gemeentelijke commis sie beroep en bezwaar gisteren stelden ambtenaren van politie en gemeente dat de rechter onjuiste argumenten gebruikte om tot die uitspraak te komen. leiden anntt van aarsen Burgemeester Goekoop besloot begin augustus dat Bebop voor vier maanden dicht moest. Controles zouden hebben uit gewezen dat er in het café in strijd met het gedoogbeleid softdrugs werden verkocht èn alcohol en dat er bovendien werd verkocht aan minderjari gen. Bebop maakte bezwaar te gen de sluiting en stapte boven dien naar de rechter om de dreigende sluiting te voorko men tot de commissie beroep en bezwaar zich over de zaak had gebogen. President van de rechtbank mr. E.R. Eggeraat liet indertijd weinig heel van het besluit van de burgemeester. Volgens hem had de eigenaar van Bebop zijn uiterste best gedaan om de ver koop van drugs en alcohol te scheiden door het verkooppunt voor softdrugs te scheiden van het café-gedeelte. Klanten moe ten door een aparte voordeur om bij het verkooppunt te ko men. De rechter meende dat de gemeente eerst de discussie met de eigenaar had moeten aangaan over de afscheiding van de twee gedeeltes. „Wij hebben een ernstig ver schil van mening met de rechter als het gaat om de scheiding van verkoop", verkondigde po- litievertegenwoordiger Stolk gis teren. „Het is in Bebop eenvou dig om achter de bar langs naar de 'take away' te lopen waar de softdrugs worden verkocht. Hel afhaalloket van bijvoorbeeld een chinees restaurant hoort bij het restaurant, dus waarom zou diezelfde regel niet voor Bebop gelden." Gemeente-ambtenaar E. Bunt wees er bovendien op dat als het verkooppunt als aparte on derneming moet worden aan gemerkt, de constructie in strijd is met het landelijk gedoogbe leid. „Als je het zo ziet, is de 'ta ke away' een softdrugswinkeltje. Verkoop in winkels még niet volgens het landelijk beleid. Al leen in koffieshops mag soft drugs worden verkocht." De eigenaar van Bebop hield vol dat er in zijn zaak een strikte scheiding is. „De klanten zijn op de hoogte van de construc tie, weten dat het in ons belang is. Het is inderdaad zo dat zij naar buiten lopen en de take away ingaan. Ze kopen daar hun blowtje van dezelfde man die hen net een drankje heeft geserveerd. Het klinkt mis schien raar, maar zo gaat het." De commissie brengt zo spoedig mogelijk advies uit aan de burgemeester. staande gebouwtje daar is veel te klein voor de 37.000 mensen die het moet bedienen. Ter ver gelijking: een dergelijk centrum hier omvat ongeveer 3000 zie len. In zijn planning zou het op l oktober 1996 open moeten. Dat zou wat hem betreft nog kunnen. Kees Klerks, bij wie De Bruij ne ditmaal aanklopte en ook di rect gehoor vond, zat in elk ge val snel op schema. Mede door de publiciteit is de Leidse slijter vrijwel door zijn speciaal voor deze actie ingekochte partij van 10.000 flessen Spaanse wijn heen. Dat levert De Bruijne in elk geval de 25.000 gulden op waarvoor Klerks zich so wie so garant had gesteld. Bij het opmaken van de tus senbalans kwam De Bruijne met meer goed nieuws. „Ik krijg 4600 gulden van het gezond heidscentrum uit Noordwijk. En de rotary in Medan heeft tien mille toegezegd. Betekent dat we nog zo'n 60.000 gulden no dig hebben, want de bouw van deze Puskesmas is begroot op een ton. Maar de tijd dringt, want het ligt in de bedoeling om op 1 april de eerste paal te slaan." Van wie kan de Leidse huis arts nog meer hulp verwachten? „Weet ik nog niet. Ik heb eerst het verloop tot nu toe afge wacht. Dat ziet er positief uit. Ik moet nu de boer weer op, want vanzelf komt het geld niet bin nen. In aanloop is het een volle dig Leidse aangelegenheid ge worden. Ik probeer dat zo te houden. We gaan dus maar eens rondkijken in de buurt. U hoort in elk geval nog van ons." leiden De Stadsgehoorzaal bood gisteren een uitzonderlijke aanblik. In een koude, stoffige zaal verrichtte wethouder P. Langenberg (cultuur) de openingshandeling voor de restauratie van de concertzaal. Hij onthulde een doek van tien bij tien meter waarop de zaal stond afgebeeld zoals hij er half juli uit moet zien. Het doek wordt in de loop van volgende week aan de steigers voor de Stadsgehoor zaal opgehangen. De statige zaal had gisteren nog het meest weg van het colosseum in Rome. De vloer was weggesloopt, zodat de 'catacomben' bloot lagen. Het publiek in dit geval geen Romeinen, maar een twintigtal mensen dat bij de«bouw betrokken was stond op de balkons. In de 'arena' vochten twee bouwvakkers, gewapend met een slijptol, met een taaie staalconstructie. Onder luid gekrijs bezweek de laatste. De zoveelste overwinning voor de bouwvakkers. foto hielco kuipers den haag/leiden. persbureau cerberus Dertig bewoners van het Utrechtse Jaagpad en de Rijnkade hebben gisteren bij de Raad van State een nutteloze rechtszaak gevoerd tegen de woonschepen die tegenover hen in de Nieuwe Rijn liggen. Zij wilden voorko men dat de gemeente binnenkort perma nente voorzieningen voor de boten gaat aanleggen langs de kades. Een woordvoer der van de gemeente maakte echter bekend dat voorlopig nog niet wordt begonnen met dat werk. Daarmee verviel de grond voor het 'schorsingsverzoek' van de bewoners. Bij de walbewoners heeft altijd veel weer stand bestaan tegen de woonschepen, die hun uitzicht zouden verpesten. Ze beweren dat door de aanwezigheid van de boten hun woningen minder waard zijn. De boten werden jaren geleden bij het Utrechtse Jaagpad afgemeerd, omdat ze op andere plaatsen in Leiden in de weg lagen. De gemeente verzekerde de protesterende omwonenden indertijd dat het om een tij delijke noodoplossing ging. Begin dit jaar heeft de gemeente de ligplaatsen vastgelegd in een nieuw bestemmingsplan voor de Ho ge Rijndijkbuurt. Een tijdelijke situatie dreigt daarmee definitief te worden en daar zijn de bewoners boos over. Hun woordvoerder M. van Reijn beschul digde de gemeente gisteren van 'bestuurlij ke intimidatie'. Volgens hem zijn er in de loop der jaren zoveel ligplaatsen vrijgeko men dat alle woonboten allang verplaatst hadden kunnen worden. Dat dit niet is ge beurd, wijt hij aan 'onwil' bij de gemeente. De bewoners van het Utrechts Jaagpad en de Rijnkade hebben bij de Raad van Sta te beroep ingesteld tegen hel bestemmings plan. De procedure zal in de loop van het volgende jaar dienen. Gisteren eisten de omwonenden vooruitlopend hierop schor sing van het plan om te voorkomen dat de gemeente Leiden alvast begint met de op knapbeurt van het Utrechtse Jaagpad. „Straks gebruikt de gemeente de vele inves teringen die ze gedaan heeft als argument in de beroepsprocedure", vreest Van Reijn. Een woordvoerdster van de gemeente" verklaarde gisteren tijdens de rechtszitting dat de herinrichting pas in de loop van 1996 zal plaatsvinden. Voor het zover is, zal de Raad van State zich al hebben uitgesproken over het bestemmingsplan, zo verwacht ze. De gemeentewoordvoerdster gaf hiermee aan dat het helemaal niet nodig was ge weest om schorsing van het bestemmings plan te vragen. SCHRAAPZUCHT Met piepende remmen kwam het voertuig pal naast mij tot stilstand. Het elektrische raam gleed open en een kop met brede lach kwam in mijn gezichtsveld. Jarenlang had ik hem gekend als een wat sombere, kleurloze verschijning. Ik had het gevoel dat hij ineens het licht had gezien. Strak in het pak, vol energie. Zelfs zijn karakter had enig reliëf gekre gen. Hij glom als zijn bolide, een auto van een rooitje of vijl - tig. Hij had zijn baan opgezegd. Het geld stroomde binnen, zei hij. Hoe? Daarover mocht hij niet praten. Dat was geheim. Hij had er zelfs voor getekend dat hij het niet zou doorver tellen. Het gesprek was kort. Hij gaf gas en voegde met veel lawaai in. Dat was een aantal maanden geleden. Pas zag ik hem weer. Hij liep op de I looigracht. Een onbe stemde blik, stoppelbaard, ranzig haar, een vaal pak dat welhaast aan zijn lijf zat geplakt. Hij probeerde mij te ont wijken, maar ik liet dat niet toe. Nee, klaagde hij, het was al lemaal fout gelopen, zijn geldstroom was opgedroogd. Na lang aandringen, gaf hij het geheim prijs. Hij had deelge nomen aan een piramidespel, in Zwolle. Een soort ketting brief eigenlijk waarbij mensen aan elkaar geld betalen. Zo'n systeem waarbij de initiatiefnemers altijd het meeste beu ren. Bijna 5000 gulden had hij gelapt. Hij had het geleend, zo overtuigd was hij dat hij door vele deelnemers na hem scheppen geld zou verdienen. Dat gebeurde aanvankelijk ook. Duizenden guldens kwamen er binnen, maar toen plofte de piramide. De auto moest de deur uit. er werd beslag gelegd omdat hij zijn schulden niet meer kon betalen. Ook zijn baan kreeg hij niet meer terug. En nu sjokte hij op de Hooigracht in de richting van het arbeidsbureau. Een aantal mensen heb ik dit verhaal verteld voordat ik het opschreef. Het was opmerkelijk dat een aantal deze situatie her kende. Ik concludeer dat het dus een wijd verbreid gokspel is, waarvan meer mensen het slachtoffer zijn geworden. Bij de politie heb ik vervolgens geïnformeerd of mensen aangif te hebben gedaan van deze vorm van oplichting. Niemand heeft zijn mond open durven doen. Het is trouwens maar de vraag of de polite de bedenkers van het spel iets ten laste kan leggen. En wat moet je voor mensen doen die het slachtoffer worden van hun eigen schraap zucht? HENK VAN DER POST ADJUNCT HOOFDREDACTEUR Alleen eervolle vermeldingen bij prijsvraag Cleveringaplaats vraag de studenten meer bij de jaarlijkse Cleveringaherdenking betrekken. Cleveringa hield op 26 november 1940 een pro testrede tegen de Duitse bezet ters na hel ontslag van zijn Joodse collega's. Het LU F wilde in elk geval dal de studenten recht zouden doen aan de naamgever van de Cleve ringaplaats en zijn opvattingen over vrijheid. Daarnaast moes ten de inzenders rekening hou den met de functie van het pleintje als ontmoetingsplaats voor studenten, of zoals een student hel zelf uitdrukte: „voor discussies, om afspraken te ma ken, pauze te houden, in de zon te zitten, te zoenen etcetera." Volgens de jury was de wed strijd moeilijk vanwege 'het ge brek aan architectonische kwa liteit en functionaliteit die de Cleveringaplaats uitstraalt'. Geen van de inzenders had vol doende kwaliteit voor 'een to taaloplossing'. De vier eervolle vermeldingen kregen ieder vijf honderd gulden. caroline van overbeeke De fietsen weg, de fietsen laten staan, teksten van Cleveringa op de muren, een open verbinding met het LAK-theater. Veel idee- en maar de hoofdprijs zat er niet bij. Zestien studenten de den mee aan de prijsvraag van het l,eids Universiteitsfonds (LUE) voor een nieuwe inrich ting van de Cleveringaplaats. Ze waagden zich aan een nieuw ui terlijk van het pleintje bij de universiteitsgebouwen en het lAK-theater in de Leidse bin nenstad. Vier studenten kregen van middag tijdens de prijsuitrei king in het Academiegebouw een eervolle vermelding voor hun inspanningen: Carolien Loomans, Brent Batstra, Jeroen Spijker en Alexandra Jansen. Volgens de jury leveren hun in zendingen wel bruikbare ideeën op maar wordt geen van de plannen uitgevoerd. Het LUF wilde met de prijs- Wethouder De Goede maakte reis naar Marokko )en carin smolders mmissaris van de koningin n Zuid-Holland, mevrouw i( emhuis, heeft gisteren samen :t de blinde Fabiën de het liwe kantoor van Visio in iden geopend. Deze instelling geleidt blinden en slechtzien- n met als doel hen zo nor- lal mogelijk te laten leven.. centrum is gevestigd in het lortgebouw op het terrein van Academisch Ziekenhuis Lei- 1. van Schie, afdelingsmana- vertelde dat Visio zich op rschillende manieren voor :chtzienden inzet. „Soms ko en hier mensen die niet eens eer de straat op durven. Die oet je zelfvertrouwen geven leren lopen met een loop- >k. Cliënten kunnen ook in n huishoudgroep terecht ko en. Hier leren ze koffie zetten koken zonder dat ze bijvoor- ïeld kokend water over zich s :en gieten. Ook mensen die ewoon' slechtziend zijn kun- ïn bij ons terecht voor allerlei formatie." Cabaretier Vincint Blijloos liet Commissaris van de Koningin Leemhuis houdt Fabiën op haar arm. foto henk bouwman in zijn sketches duidelijk naar doen. Aan een softe benadering voren komen dat een slecht- heb je niets. Als iemand gaat re- ziende of blinde niet zielig is. valideren, dan is 'ie niet zielig Hij vindt de aanpak van Visio maar gewoon bezig om zijn of ook goed: „Niet zeiken maar haar leven weer op te pakken." leiden annet van aarsen Meer dan een succes, noemt wethouder Hans de Goede (welzijn) de reis die hij onlangs met een Leidse delegatie onder nam naar Marokko. De groep bezocht onder andere scholen, welzijnsinstellingen, een inter naat, de officier van justitie en woonde ook een zitting van de rechtbank bij. Dat alles om meer inzicht te krijgen in de cultuur van Marokkaanse jon geren en de problemen waar zij tegen aan lopen. „We hebben er veel van opgestoken", aldus De Goede. „Mijn reisgenoten bren gen hun opgedane kennis nu al in praktijk. Het blijkt te wer ken." Het gaat volgens hem door wederzijds onbegrip vaak mis met Marokkaanse jongeren. „De groepjes Marokkaanse jon geren, die her en der op straat rondhangen, worden in leiden als een probleem ervaren. Voor bijgangers voelen zich vaak wat ongemakkelijk", zegt De Goede. „In Marokko ben ik er achter gekomen, dat dat 'rondhangen' voor de jongeren een heel nor maal patroon is. Zo gaan ze met elkaar om. Dat gedrag is hele maal niet zo bedreigend." Het is volgens hem belangrijk om in zicht te krijgen in de manieren en gebruiken van Marokkaanse jongeren, maar ook in die van hun ouders. De reis was georganiseerd door Agadir, een instelling die zich bezig houdt met de opvang en begeleiding van Marokkaan se probleemjongeren in Leiden. Behalve De Goede gingen onder anderen politiemensen, wel zijnswerkers, een werknemer van de kinderbescherming, re- classeringsambtenaren, een leerplichtambtenaar, een on derwijzer en een ambtenaar van de sociale dienst met de mede werkers van Agadir op pad. Drie steden in het Rifgebied Reis krijgt vervolg De reis van de Leidse delega tie naar het Rif-gebied krijgt waarschijnlijk zeer binnen kort een vervolg. Zo heeft de gemeente Leiden plannen om binnen afzienbare tijd een stedenband aan te gaan met Fez, een oude universi teitsstad in het noorden van Marokko. Daarnaast bekijkt de delegatie samen met het Turkse consulaat naar moge lijke samenwerkingsverban den op het gebied van de jeugdhulpverlening. in het noorden van Marokko bezochten ze om erachter te ko men hoe men in Marokko met probleemjongeren omgaat en welke stappen er in het land worden ondernomen tegen 'on- derwijsuitval', vroegtijdig schoolverlaten. Bovendien wil den de delegatieleden bekijken of er samenwerkingsmogelijk heden zijn met Marokkaanse instellingen. Volgens Hans de Goede moet de manier waarop onder ande ren politiemensen, onderwijzers en welzijnsinstellingen Marok kaanse probleemjongeren be naderen veranderen. En eigen lijk gaal het dan om relatief eenvoudige aanpassingen. Zo viel het de wethouder op dat in Marokko, anders dan vaak in Nederland het geval is, instellin gen en de ouders van jongeren bij eventuele problemen nauwe contacten onderhouden. „Een van de politiemensen in ons gezelschap zo hoorde ik laatst - brengt die nieuwe bena dering al in praktijk", vertelt hij. „Hij moest iets oplossen met een Marokkaanse jongen. An ders dan gebruikelijk is hij rnet deze jongen naar diens ouders gestapt. De problemen werden besproken, de politiemensen kregen een gastvrij onthaal, werden uitgenodigd voor een maaltijd. Zo is het plezieriger voor de jongeren zelf, voor hun ouders en ook voor de politie. En deze benaderingswijze is waarschijnlijk honderd keer ef fectiever dan tien' gesprekken met de recherche op het politie bureau." Een land vol tegenstellingen, is de conclusie van Hans de Goede. „Als je daar bent, heb je het ene moment het idee dat je in het jaar duizend rondloopt, en zit je het volgende moment ineens weer volop in de moder ne tijd. Dat was voor mij een eye-opener. Als je weet hoe ver schillend de dingen in Marokko kunnen zijn, weet je ook dat het hier in Leiden nog niet zo veel zegt als je een Marokkaanse jongere tegenover je hebt zitten, zolang je niets weet van zijn achtergrond."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11