Prikken in de historie van de stad Prins Willem-Alexander opent expositie 'Uit Koninklijk Bezit' Bij Verdi van Nationale Reisopera wint de muziek Cultuur&Kunst 'rinses Di it Beatles n de weg 'Zusje' in Turijn bekroond IINSDAG 21 NOVEMBER 1995 ,f rt visser. 071 -5346441 jnpen louis du moulin »en met prinses Diana was •n rekening houden. De on- irwachte 'mediablitz' rond iar bleek gisteren toch wel een orende factor bij de zo door- achte lancering van The Beat s' dubbelaar 'Anthology, Volu- ie 1' in Londen. Ter indicatie: verse binnengevlogen televi- eploegen (in totaal 35!) verko- n op het laatste nippertje lie- •r in te haken op haar huwe- ksontboezemingen dan öp de irsconferentie rond de 'nieu- e' van The Fab Four from Li- irpool. Niettemin was de rijkelijk in jatlessfeer gehesen Lancaster oom van het statige Savoy Ho- gistermiddag eivol voor de ficiële 'doopplechtigheid' van •t eerste deel van het drieluik, ndanks ook nog het feit dat - it verbazing van een niet ge- ïg deel van de 400 mediaver- genwoordigers - de drie nog vende ex-Beatles zelf in geen lden of wegen te bekennen aren. Hun lijfelijke afwezigheid ml gecompenseerd met de inmalige vertoning van een vi- »-interview met Paul McCart- y, George Harrison en Ringo arr plus aansluitend een aag- en antwoordsessie met f naaste medewerkers inzake he Anthology', dat zoals (in- iddels) bekend voor veel meer aat dan de uitgave van drie ibbel-CD's. 'arme ontvangst iwel de drie overgebleven Xatles op het beeldscherm als [in woordvoerders ter plekke Jnden geen enkele twijfel over 1 warme ontvangst van het tenproject, dat grotendeels is iaseerd op uitvoerig spit- en itswerk in de archieven, ar ook twee nieuwe met al- Xlei kunstgrepen tot stand ge- plmen groepssingles kent: 'Free -A Bird', de voornaamste lok voor 'Volume 1' en 'Real Lo- dat het in februari verschij- nde tweede deel aan verse libliciteit moet helpen. Waar- a later in 1996 het afsluitende Oljolume 3' het van een nog niet fijsgegeven surprise zal moe- nm hebben. Het koppelen van 'Free As A rd' aan 'Volume 1' ofwel de oegste Beatles-jaren is eigen- djk best vreemd en moet wel n verkooptechnische achter end hebben. John Lennon hreef het nummer immers is in 1977. Zijn basisopname, >or Yoko Ono als eendsoort irzoeningsgebaar aan Paul ie ter beschikking gesteld, past ia geluid veel beter bij de eer psychedelische experi- »k, enten ten tijde van 'I Am The alrus' (rond 1967). reaks rest van de eerste lichting iu thans waarschijnlijk slechts n de gretigheid van de freaks ipeleren, ware het niet dat atenmaatschappij EMI tien de llen miljoenen guldens h^eft pompt in een voor iedereen ïontkoombare promotiecam- igne. George Martin, de producer i e The Beatles in 1962 ontdek- en hen ook verder zou blijven ht geleiden, heeft het voorbije u ar z'n ziel en zaligheid gesto- ■n in het samenstellen van het atenverhaal. Van de 'panelle- n' had de inmiddels 69-jarige ntleman tijdens het korte vra- 'nvuurtje zonder meer het logste woord. Zo liet hij onder eer weten ervan overtuigd te n dat 'Free As A Bird', als pas op 4 december ver krijgbaar, rond Kerst 'overal in wereld' de nummer één-po- ie zal hebben bereikt. Eerlijkheidshalve gaf hij even ter ook wel toe dat deze nieu- Beatles-single niet het aller- ;ste was dat 'zijn jongens' ooit d< bben voortgebracht. Dat er het op gekunstelde wijze euw leven inblazen van The eatles Story ook best vraagte-- ns konden worden geplaatst 1de er bij Martin en de Antho- gy-producer Jeff Lynne (ELO) J et in. „De twee nieuwe songs n met zoveel zorg en liefde stand gekomen dat John er 1st vrede mee zou hebben." al- is Lynne. egenstrijdig cCartney, Harrison en Starr even - hoe tegenstrijdig - deze ig 'gewoon thuis. Samen met vieren tegen de rest van de ereld, dat was hun voornaam- drijfveer acht jaar lang, ït eldden ze vanaf het beeld- herm om beurten. Dankzij el- ars steun hadden zij alle gek- k'" 1 f.rVv.T 'i" n 'Nieuweafdeling Leidse geschiedenis in De Lakenhal Wat vindt de rechtgeaarde Leidenaar nü in stedelijk museum De Lakenhal wat hij er vroeger niet vond? Of liever gezegd: wat heeft de afdeling Leidse geschiede nis die hier onlangs werd geopend de Leidenaar te bieden? En is er voor niet- Leidenaars ook nog wat te beleven? leiden annemiek ruygrok Pieter van der Heijden, educa tief medewerker van dit 'muse um van de stad', geeft op die laatste vraag een meer eerlijk dan wervend antwoord: voor buitenstaanders is hier een nau welijks te begrijpen verzameling kunstvoorwerpen èn prullaria bij elkaar gebracht. Maar voor de rechtgeaarde Leidenaar is er veel te zien, dat de geschiedenis van de stad op z'n minst leven diger maakt. Zonder chronolo gische volgorde kan het publiek aan de hand van 'straatnaam bordjes' een overdekte wande ling kris-kras door de stad ma ken. En zo op voor velen nog^ onbekende plekken stuiten. Wat te denken van een grie zelkamertje, waarin het rad- braakkruis onheilspellend tegen de muur hangt? En waar de schandton, een loodzwaar geval waarin overspelige vrouwen werden geperst die vervolgens de stad door moesten ten prooi aan de gramschap van de Lei- denaars, dreigend in een hoek staat? En reken maar dat het rotte eieren, bakstenen en ver wensingen regende tegen de weerloze, geheel beknelde vrouw. Verplichte nummers op de in het meest historische gedeelte van de Lakenhal gelegen afde ling zijn de universiteit en de Leidse industrie. De één nog steeds een'van de belangrijkste werkgevers van de regio, de an der vergane glorie. Ooit de trots van Leiden en Nederland, res ten nu nog slechts het - kostba re - kantineservies en wat foto's van de Grofsmederij. Een mal 'Aankoopbudget rijksmusea niet meer dan fooi' amsterdam gpd Het aankoopbudget van de Ne derlandse rijksmusea is niet meer dan een fooi. Weliswaar schiet de overheid incidenteel te hulp als er een topwerk op de markt komt. maar daar kunnen de musea geen aankoopbeleid op baseren. Met deze kritiek op 'Den Haag' aanvaardde Van Gogh Museum-directeur Ro nald de Leeuw gisteren zijn baan als bijzonder hoogleraar museumbeleid en veizamelge- schiedenis aan de Vrije Univer siteit (VU). De U-leeratoel is een primeur voor de academi sche wereld en kwam tot stand dankzij een bijdrage van de jan Veth Stichting. De Leeuw wees er op dat ons land „doorgaans uitblinkt in het corrigeren van 'inkomensplaat jes' aan de hand. van inflatie correctie en indexering." De si tuatie voor de rijksmusea is daarmee in schrijnend contrast omdat de jaarlijkse aankoop budgetten sinds 1982 bevroren zijn op 2,3 miljoen gulden voor alle musea samen. Dat is nau welijks meer dan de 2,1 miljoen gulden per jaar die Amsterdam alleen ai voor aankopen van het (gemeentelijke) Stedelijk Muse um over heeft. De 'breed ge deelde verontwaardiging' daar over heeft helaas geen enkel ef fect, aldus De Leeuw. In zijn rede zette De Leeuw verder vraagtekens bij het ver zamelbelcid van de Nederland se 'kunstmusea'. Sinds enkele decennia is er volgens hem een 'betreurenswaardige eenzijdig heid' in de omgang met het ver leden geslopen omdat de mu sea vrijwel alleen eigentijdse in ternationale kunst aankopen. Hij vroeg zich af of het aan de vooravond van de 21ste eeuw niet eens tijd wordt nieuwe as pecten van het verleden te on der eken. Het grote schilderij van Van Brjee, voorstellende burgemeester van der Werf die de hongerende bevolking zijn degen aanbiedt, valt bij binnenkomst op de afdeling Leidse geschiedenis niet over het hoofd te zien. foto henk bouwman van de bonbonfabriek Pel, een op een aparte afdeling in het affiche van Hartevelts liqueuren museum, en een schilderij van Van der Dit deel van de tentoonstel- Nat, voorstellende de Waard- ling moet het vooral van later gracht op wasdag. De laken- en gemaakte foto's en/of afbeel- textielindustrie komen aan bod dingen hebben. Een affiche van Het radbraakkruis en de schandton zijn overblijfselen van een Leidse periode toen met criminelen en overspe lige vrouwen bepaald niet zoetsappig werd omgesprongen. foto henk bouwman het boek over 'Goeie Mie', de Leidse gifmengster, een model van een peurbootje of het wieg je (mèt de Leidse sleutels) dat het stadsbestuur schonk aan de ouders van Christina van der Burgh die in 1928 werd verwel komd als 70.000ste inwoonster van Leiden. „Het is niet veel", geeft Van der Heijden toe, „maar we be doelen met deze opstelling ook niet meer dan te prikken in de geschiedenis van Leiden. Al ho pen we natuurlijk dat onze col lectie wordt aangevuld. Er moet nog veel in privé-bezit zijn." Tegelijk met de 'oude' voor werpen en schilderijen krijgt de bezoeker een serie foto's van Mare de Haan voorgeschoteld, die een hedendaagse kijk op de oude vestingstad geven. Of toch niet? Zien we niet een rijke Pa triciërsgevel in het Papenburg gespiegeld en is de Waag niet in volle glorie op de gevoelige plaat vastgelegd? Waar zijn de uitgeleefde studentenhuizen aan het Rapenburg, waar het foeilijke gebouw van Vroom Dreesmann of de rommel van de glasbakken? De Haan heeft, aldus Van der Heijden, een vrije opdracht voor deze reportage gekregen. „Wat hij beslist niet wilde was de tegenstelling 'wat oud is, is mooi, het nieuwe is le lijk' creëren. Dat vond hij te ge makkelijk. Als je goed kijkt zie je toch een stukje van het gebouw van V D op die Waag-foto." Leiden is sinds eeuwen een toevluchtsoord voor vluchtelin gen. Zij kwamen uit Frankrijk, België. Duitsland en Engeland (Pilgrim Fathers). „Al in 1608 had Leiden 70.000 inwoners. De helft van hen bestond in die tijd uit wat wij nu allochtonen zou den noemen", weet Van der Heyden. I«ater is het aantal in woners door ziekte en oorlog gereduceerd om pas weer in de twintigste eeuw op het oude ni veau te komen. Namen van vluchtelingen le ven nog steeds in Leiden voort. Bekend zijn de Ui Bruyères. de De la Ries en de Hansens. Maar dat Koet de verbasterde naam is van een van de Pilgrim l athers (Coit), is minder bekend. Het museum Iaat de bezoeker door op een voordeur besves- tigde brievenbussen gluren, om achter de verklaring van de na men te komen. Een even speel se als goedkope inval van de makers van de tentoonstelling. Beroemdheden als Rem brandt, Lorentz of Kamerlingh Onnes ontbreken op deze afde ling. Min of meer bewust zijn zij 'weggelaten'. Van der Heyden: „Hoewel we beseffen dat I.oide- naars trots zijn op hun be roemdheden. hebben we die niet prominent in beeld ge bracht. Er is evenmin plaats in geruimd voor het Rembrandt- kwartier. Toch een markant plekje in de stad. Misschien komt dat later wel eens aan bod, want het is de bedoeling de opstelling af en toe te veran deren." Behalve met krappe financië le middelen, kampt De Laken hal ook met ruimtegebrek. Zo is er voor de ramp met het kruit schip (1807) slechts een sum mier plekje ingeruimd. Waar - vanzelfsprekend - wél een plek voor is, is het grote schilderij van Van Bree, waarop burgemeester Van der Werf het hongerendt-Leidse volk zijn de gen aanbiedt met de bedoeling hem zijn arm ter verobering af te hakken. Zonder de spiegelin gen en valse lichtinval die deze 'leidse Nachtwacht' op zijn vroegere plek. boven de grote trap in de hal, teisterden, hangt het nu direct bij binnenkomst op de afdeling Ix'idse geschie denis te pronk. In al zijn lelijk held. Maar niettemin onmis baar voor een dergelijke afde ling in dit museum van de stad. utrecht De Nederlandse speelfilm Zusje is op het Filmfestival van de Italiaanse stad Turijn bekroond met zowel de Pu blieksprijs als de speciale ju ryprijs. Het Turijnse Festival Intcrnazionale Cinema Gio- vani is volledig gewijd aan de ontdekking van nieuw film talent De door Robert-Jan Westelijk geregisseerde en door Clea de Koning gepro duceerde film met een hoofdrol van actrice Kim van Kooien, werd een week geil den in Griekenland onder scheiden met de Zilveren Alexander (de spec iale jury prijs). Eerder werd 'Zusje' tij dens het Nederlandse Film Festival bekroond met de Prijs van de Stad Utrecht en met het Gouden Kalf voor de beste speelfilm van het jaar. 'Zusje' is vanaf begin januari in de Nederlandse bioscopen te zien. Sterke Stemmen en vloekende enscenering in bijzondere Forza opera recensie nick moritz La Forza del Destino van Giuseppe Verdi, door de Nationale Reisopera en het Or kest van het Oosten o I v Niksa Bareza Regie - Corina van Eijk. Gezien 19/11 (première), Twentse Schouwburg, En schede. 'La forza del destino' (de kracht van het noodlot) wordt vaak genoemd als een opera van sterke muziek bij een onlo gisch verhaal. Wel een verhaal overigens waarin grote moge lijkheden voor contrastwerking en dramatiek liggen. Het benutten van kansen bleek in de uitvoering van de Nationale Reisopera echter een te grote opgaaf. Daarvoor was het vrolijk vloekende element in de enscenering misschien te dik aangezet. Ondanks het op vallend uiterlijk vertoon trok toch de muziek de meeste aan dacht. Niet alleen door de kracht van Verdi maar juist ook door de sterke rolbezetting en de integere begeleiding. In deze opera spreekt het noodlot via Alvaro die, als een door de familie ongewenste geliefde van Leonora di Vargas nnpewild ver ntwoordelijk is der. vervolgens broer Carlo en tenslotte Leonore zelf. De af wikkeling van het verhaal speelt zich af tegen de achter grond van onder meer een vro lijk feestende herberg, de devo tie van het klooster en de wan orde van een legerkampement. Verdi voorzag het libretto van Francesco Maria Piave van muziek die tot zijn meest aan sprekende behoort. De Natio nale Reisopera heeft in deze uitvoering vele troeven in han den die aan hoge eisen van de luisteraar kunnen voldoen. Ten eerste staat er in de rol van Al varo met Robert Woroniecki een tenor zoals we die bij het gezelschap zelden eerder heb ben mogen beluisteren. Woro niecki spettert werkelijk door zijn partij, met stralende kracht en verterende inleving. Dat hij moerte had met een smettelo ze verbinding van piano naar forte valt volslagen in het niet bij de opwinding die hij be reidde in de meest dramati sche momenten. Robert Bork zette als Carlo een zeker zo muzikale, zij het een vocaal minder stralende, creatie op het podium. Ellen r-»oi«rip in de rol van Leonore met een pak kende inleving in de laatste ac te. In de tweede acte had het haar aan kracht ontbroken om de rol tot uitersten van zeg gingskracht te kunnen voeren. Zwakke plekken vielen er in de muziek praktisch niet te no teren. Onder leiding van Niksa Bareza was de opera een beetje traag op gang gekomen maar de muzikale soepelheid en kracht groeide met het vorde ren van de voorstelling. Op het podium was het koor in de kloosterscènes nog onzeker maar leverde verder uitsteken de bijdragen tot en met de be zetting van de verschillende kleinere solorollen toe. De blasfemie van de brood- brekende Christus die water tapt uit een kraantje in zijn kruis en fuivend vissen rond deelt is als schoffering al zo ver achterhaald dat het 't grootste anachronisme van de avond werd. Verder maken de vloed van komische invallen en prachtige beelden de contras ten tussen drama en buffo zo groot dat de opera er onder lijkt te breken. Deze bijzondere 'Forza' is bijna een komedie, met tragische kantjes en een wat kil <'nr den ha/kg anp Prins Willem-Alexander zal op 27 januari de reizende tentoon stelling 'Uit Koninklijk Bezit' openen. De presentatie met ruim 650 stukken is het eerst te zien in het Noordbrabants Mu seum in Den Bosch. Daarna reist de expositie tot eind vol gend jaar naar het Fries Muse um in Leeuwarden en Museum Het Paleis in Den Haag. Het is. voor het eerst dat zo veel voorwerpen, beheerd door het Koninklijk Huisarchief in Den Haag, voor een groot pu bliek toegankelijk zijn. Een aan tal stukken is nooit buiten het archief getoond, zoals de gou den geschenken van Indische vorsten die koningin Juliana en prins Bernard in 1937 kregen ter gelegenheid van hun huwelijk. Het vroegste voorwerp dateert uit de 13e eeuw. Maar er zijn ook recente items, als een krijt tekening van Karei Appel uit 1993. Ch. de Mooy, conservator van het Noordbrabants Museum ty peerde de verzameling als 'een buitengewoon rijk geheel'. De kwaliteit en veelheid maakten het volgens hem moeilijk te kie zen. Met gemak hadden de mu sea een tentoonstelling van meer dan duizend voorwerpen kunnen samenstellen. Uiteinde lijk selecteerden ze aan de hand van thema's. Zo zijn er voorwer- dacht voor de vorstelijke ge schenken. Andere thema's zijn de behuizing en de rol van de Oranjes in de kunsten. De tentoonstelling toont uit eenlopende voorwerpen. Van servies tot schilderij, van ar chiefstuk tot kostuums. Er zijn historisch kunstvoorwerpen, maar ook hedendaags curiosa als de gesigneerde biografie van Fred, de hond van George en Barbara Bush uit 1984. Aanleiding voor de tentoon stelling is het honderdjarig be staan van het Koninklijk Huisar chief. Daarbij zal het gebouw volgend jaar een ingrijpende re novatie ondergaan, zodat een deel van de voorwerpen elders moest worden ondergebracht. De reizende estafette-tentoon stelling bood een goede oplos sing. De drie steden, Den Bosch, Ix*euwarden en Den Haag. zijn gekozen wegens hun histori sche banden met het konings huis. In Den Haag zal de ten toonstelling groter zijn. Daar zullen ook voorwerpen te zien zijn die iets vertellen over ko ningin Emma, bewoonster van het voormalige paleis aan het Lange Voorhout. Uit Koninklijk Bezit is tot en met 30 april in het Nbordbra- bants Museum te zien en van I juni tot en met I september in het Fries Museum. Ilekkeslui- ter is van 21 september tot en lAul

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17