A+D+P ontwerpt raadhuis Oegstgeest 'Wij willen geen stedelingen worden' rond Haas wij kscholen eindelijk opgelost Leiden Regio 'Sloopafval stinkt niet' oorschoten trekt dwangsom Sensor mogelijk in CHTERGROND Winnende' ideeënstudie voor verbouwing Jelgersmcikliniek V erkeersproblemen geesterstraatweg aangehouden toen hij probeerde om een transparant, verlicht tekstbord met de naam 'Endegeest' te ste len. Een beveiligingsbeambte van het gelijknamige psychiatrisch ziekenhuis zag dat de man het bord losmaakte en er mee weg fietste. Een getuige ging de dief achterna en heeft hem aange houden. De man werd overgedragen aan de politie. De Leide- naar vertelde van plan te zijn geweest het bord aan zijn woning te bevestigen. t"j Gewond bij aanrijding leiderdorp» Een 52-jarige inwoonster van Leiderdorp heeft giste- Betrapt bij stelen 'Endegeest'-bord oegstgeest Een 25-jarige Leidenaar is gisteravond op de Ende ren haar oogkas en een been gebroken bij een ongeluk op de kruising van de Touwbaan en de Van de Marckstraat. De vrouw reed met haar snorfiets over de Van de Marckstraat en wilde de kruising oversteken richting de Zijloordkade. Op de kruising werd ze geschept door een 30-jarige Rijswijker die over de Touwbaan reed. De vrouw is overgebracht naar het Rijnlandzie kenhuis. Leiderdorper voelt zich veiliger •dan gemiddelde Nederlander dorp»gebruikt bij de verdere ontwik keling van een veiligheidsbe- Inwoners van Leiderdorp voe- leid. en zich in hun woonplaats over Leiderdorpers hebben ook het algemeen behoorlijk veilig, minder reden om zich slecht op Terwijl landelijk bijna 30 pro- hun gemak te voelen, omdat cent van de Nederlanders zich autodiefstallen, woninginbra- onveilig voelt, ligt dit percenta- ken en fietsendiefstallen in hun ge in Leiderdorp op nog geen 22 woonplaats minder vaak voor de )rocent- komen dan landelijk het geval Dat blijkt uit een onderzoek is. Het zijn vooral vrouwen en ran de politie Hollands Midden, ouderen die gevoelens van on- dat is uitgevoerd in opdracht veiligheid hebben. De meest ge- ran het college van B en W. noemde plekken waar Leider- Hiervoor zijn ruim 200 Leider- dorpers soms bang zijn, zijn de iaa ^orPers ondervraagd. De gege- omgeving van de Meeuwenlaan rens van het onderzoek worden en de Laan van Ouderzorg. Geen overlast verwacht door toename af\'a! Vliko De Leiderdorpse agrariër C. Bos verwacht geen overlast van con- tainerbedrijf Vliko aan de Acht- hovenerweg, dat aanleverpunt wordt voor bouw- en sloopafval uit Leiden. ,,Dit afval stinkt niet", aldus Bos. ,,Ik heb alleen problemen met zaken die bij Vliko worden aangevoerd die stank veroorzaken. Leidse burgers en bedrijven kunnen vanaf 1 januari niet meer bij het overslagstation aan de Gabriël Metzustraat in Lei den terecht met hun bouw- en sloopafval. Dit materiaal moe ten ze voortaan inleveren bij containerbedrijf Vliko aan de Achthovenerweg in Leiderdorp. Een andere verandering is dat grof vuil, dat bij huizen en be drijven wordt opgehaald, niet meer via de Gabriël Metzustraat naar Vliko wordt gebracht. Dat gebeurt per 1 januari recht streeks. C. Bos, die een agrarisch be drijf heeft aan de Achthovener weg, heeft geen moeite met de nieuwe activiteiten van Vliko. „Het gaat om zaken die passen in de vergunning die Vliko heeft. Bezwaar maken, als je dat al zou willen, zou ook geen nut hebben. De provincie vindt dat het kan. Dan heb je geen poot om op te staan." De voornaamste reden van Bos om niet te protesteren te gen de toename van bouw- en sloopafval bij Vliko per 1 janua ri. is dat dit afval niet stinkt. Verder verwacht Bos dat het met de toename van het verkeer wel mee zal vallen, als Leidse burgers en bedrijven straks zelf met hun bouw- en sloopafval naar Vliko komen. „De Achtho venerweg wordt wel steeds drukker. Maar dat ligt niet al leen aan Vliko. Ie hebt bijvoor beeld de Bedrijvenweg erbij ge kregen. Ook het woon-werkver- keer over de Achthovenerweg is enorm toegenomen." De stank die soms van het terrein van Vliko afkomt, zit hem wel dwars. „Daar willen we binnen kort weer met Vliko over pra ten." Bos ziet de ontwikkelin gen in de Achthovenerpolder met lede ogen aan. Zijn eigen bedrijf lijkt steeds meer in de verdrukking te komen. „Het be drijf van Van der Zwan vlak naast ons gaat steeds meer pro duceren. Je krijgt straks de PROAV met de kans op stank overlast, daar ben ik nog niet erg gerust op. Dan heb je nog cementbouw, dat ernaast zit, dat krijgt zeven keer de produk- tie die Oosthoek had. En dan is er nog de dreiging van de Hoge Snelheids Lijn." Directeur H. Koen van Vliko is ervan overtuigd dat de overlast voor omwonenden niet toe Bij Vliko verandert volgens directeur H. Koen niet veel. „Het afgelopen jaar kwam het grof vuil al via Leiden hierheen." foto loik zuyderduin neemt. „Er verandert niet zo veel. Het afgelopen jaar kwam het grof vuil al via Leiden hier heen. Het verschil is alleen dat het straks rechtstreeks hierheen komt." De stank waarmee Bos problemen heeft, is volgens Koen een verhaal apart. De di recteur geeft toe dat hiermee af gelopen zomer problemen wa ren. „Het was ook een extreem hete zomer. Dan heb je snel stank. Denk maar aan je eigen afvalbak, als je die even liet staan, kwam er ook geen appe tijtelijke lucht uit. We hebben geprobeerd dit zo goed mogelijk op te lossen, door nóg frequen ter af te voeren." Volgens Koen zijn alle problemen uit de we reld als Vliko straks een nieuwe loods heeft. „Dan wordt hele maal geen afval meer buiten opgeslagen." iet architectenbureau A+D+P Architecten uit Amster- lam/Deventer mag hoogstwaarschijnlijk het nieuwe ge- neentehuis van Oegstgeest ontwerpen. A+D+P is gese- ecteerd uit vier architectenbureaus die allemaal een deeënstudie voor de verbouwing varf de Oegstgeester elgersmakliniek tot gemeentehuis hadden ingediend. -!<-■ Df iegstgeest monica wesseling ee )e 'winnende' ideeënstudie er< ;aat uit van handhaving van de r8( nonumentale voorgevel en zij- ;evels van de oude kliniek. Aan le achterkant worden twee ierkante 'blokken' aange- mwd, die even hoog worden ils de bestaande kliniek. Daar- ussen komt een één verdieping loog gedeelte waarin de raads zaal wordt ondergebracht. De ideeënstudie is nog niet het de finitieve ontwerp: hiermee moet \+D+P Architecten binnen en kele maanden komen. A+D+P Architecten is geen Dnbekende in de regio. Eén van Üe architecten van het bureau 323tvas mede-ontwerper van het 3i7lnkele jaren geleden gebouwde (deels ook monumentale) ge meentehuis in Noordwijk en A +D+P Architecten dingt nu ook mee naar de opdracht voor het ontwerp van het Katwijkse raadhuis. Eén van de pluspunten van het Amsterdamse/Deventerse architectenbureau is volgens de selectiecommissie dat het ont werp zodanig is dat aan de ach terkant van de Jelgersmakliniek het park en de overige gebou wen gewoon kunnen blijven be staan. Bovendien zijn de ruim ten in het nieuwe gemeentehuis flexibel te gebruiken. Een excur sie van de selectiecommissie naar Purmerend, waar onlangs een door A+D+P Architecten ontworpen gemeentehuis in ge bruik is genomen, heeft de voorkeur voor dit bureau nog versterkt. De keuze tussen de vier archi tectenbureau^ (A+D+P Archi tecten, B en D Architecten BV, Snelder Architecten BNA en Wintermans ArchitectenArchi tectenbureau Quist BV) is ge maakt door de werkgroep archi tectenselectie. Deze bestond uit architectuurdeskundigen van de Stichting Dorp, Stad en Land, burgemeester en wethou ders, een vertegenwoordiging van het personeel en een aantal andere ambtenaren en een de legatie van omwonenden van de Jelgersmakliniek. De keuze voor A+D+P Architecten was nagenoeg unaniem. Het zal overigens nog jaren duren voor de Oegstgeester ambtenaren kunnen verhuizen en ruimer in hun jasje komen te zitten. De verhuizing is in 1998 gepland. De gemeenteraad moet zich nog uitspreken over het ont werp en de architectenkeuze. Dit gebeurt in de december- vergadering. oegstgeest monica wesseling De verkeersperikelen rond de plaatsing van noodlokalen bij de Haaswijkscholen in Oegst geest lijken voorbij. Na talrijke vruchteloze pogingen van be woners en gemeentebestuur om op één lijn te komen, is een plannetje van de bewoners bij liet gemeentebestuur nu in goe de aarde gevallen. Het (vooral met de auto) ha len en brengen van de kinderen veroorzaakt volgens de bewo ners van de Jan Wolkerslaan en de A.M.G. Schmidtlann veel overlast. Meer fietsklemmen bij de scholen plaatsen zodat meer kinderen met de fiets naar school kunnen gaan. biedt enig, maar niet voldoende soelaas. Het idee van de bewoners is nu om de Jan Wolkerslaan in de bocht voor verkeer af te sluiten en van het parkeerterrcintje eenrichtingsverkeer te maken. De parkeerplaatsen voor de school moeten naar hun me ning worden opgeheven en met bomen en bloembakken moe ten de stoepen autovrij worden gemaakt. Het idee moet nog door bui gemeester en wethouders wor den bekeken, maar verkeers wethouder G. van Eisen heeft al laten doorschemeren in hoofd lijnen achter het plan te staan. Het 'winnende' ontwerp voor het gemeentehuis in Oegstgeest. foto hielco kuipers Zes procent te hard op Ri jksstraatweg wassenaar passeerden tijdens de controle 2657 voertuigen, zodat een klei ne zes procent van de passan ten te hard reed. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 117 ki lometer per uur, waar 70 is toe gestaan. De Wassenaarse politie heeft gistermiddag tussen half twee en half vier 147 hardrijders be trapt op de Rijksstraatweg in de richting Amsterdam. In totaal 321 •31 sl Doorschoten frank buurman De, gemeente Voorschoten zal mogelijk niet vasthouden aan Jlje dwangsom voor het bedrijf ïensor aan de Rouwkooplaan. pat bleek gisteren bij de Raad State. Sensor moet voldoen ban de hinderwetvergunning, Hip straffe van een dwangsom i#an 15.000 gulden per dag. Het ledrijf heeft twee machines dag ten nacht draaien terwijl volgens 'jle huidige vergunning maar ïén machine acht uur per dag i bedrijf mag zijn. De familie Eisma, die op 100 meter afstand [an Sensor woont, klaagt al ge- mime tijd over trillingsoverlast kan het bedrijf. J Volgens de advocaat van de gemeente was belangrijke infor matie niet bekend toen werd besloten de dwangSom op te leggen. Sensor heeft een onder zoeksbureau ingeschakeld dat de overlast heeft gemeten. Uit het onderzoek is gebleken dat de overlast die van Sensor af komstig zou zijn in werkelijk heid van een ander bedrijf af komstig is. Overigens heeft de familie Eisma zelf ook een on derzoeksbureau ingeschakeld dat tot een andere conclusie komt. De gemeente Voorschoten is overigens wel bezig met een nieuwe hinderwetvergunning voor Sensor. Met die vergun ning kan zelfs nog een derde draaibank worden ingeschakeld die dag en nacht in bedrijf zal zijn. Aangezien de familie Eis ma bezwaar heeft aangetekend tegen het verlenen van die nieu we vergunning zou het nog wel even kunnen duren voordat het bedrijf hiermee aan de gang kan. „En daarmee zou het voor bestaan van ons bedrijf wel eens in gevaar kunnen komen", zegt bedrijfsleider H. van Beek. Er werken 150 mensen bij Sensor. „Als we onze produktie moeten gaan beperken omdat de machines alleen tijdens kan tooruren mogen draaien krijgen we het heel moeilijk, dat is ze ker." Het bedrijf heeft gepro beerd een oplossing te vinden. „We hebben trillingsdempers toegepast, maar dat heeft de overlast voor de familie Eisma kennelijk niet kunnen wegne men", aldus Van Beek. De continu werkende draai banken van Sensor produceren een vitaal spoeltje dat gebruikt wordt voor de zogenaamde geofoons. Dat zijn apparaten die worden ingezet bij bodem onderzoek. „Naar ons idee veroorzaken de draaibanken geen overlast. Er komen hier wel eens mensen binnenlopen naar aanleiding van de publicaties over de over last. Laatst nog een man met een hondje, die in de buurt woont en hier zijn hond uitlaat. x Die man was verbaasd over de klachten, want hij had nog nooit iets van trillingen ge merkt. Pas toen hij hier binnen stond wist hij om welke machi nes het ging. Toen kon hij ze pas horen", vertelt Van Beek. Emotionele oproep bewoners Zoeterwoudse Weipoort aan minister Het 'comité voor behoud van de Grote Pol der' uit het Zoeterwoudse buurtschap de Weipoort heeft een noodkreet geschreven aan minister De Boer van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. „Dieren worden al jaren opgejaagd en achtervolgd. Maar weet u, wij gaan ons ook zo voelen", schrijven de Weipoorters. „Nu willen ze onze mooie Grote Polder, de trots van ons dorp, het rustpunt voor mens en dier, misschien gaan volbouwen! Niemand voelt zich meer rustig, want wat kunnen we doen? Allemaal steden om ons heen en wij ertussen, bewust groen en rus tig gebleven. Wij zijn geen stedelingen en willen dit ook niet worden. Wij zijn boeren, burgers en vooral buitenlui", zo luidt de hricl. De Weipoorters hopen de minister te overtuigen van het belang van een groene polder. „Zoveel anderen hebben onze pol ders ook 'ontdekt'. Al die genietende men sen, onder wie veel stedelingen die juist ook even uit de drukte willen, wandelend, fiet send, op de motor, le paard of koetsierend, en autoclubs. Wat een recreanten, en alle maal zijn ze het erover eens: heerlijk zo'n dorp waar al hel goede nog te vinden is en waar dit nog kan midden in de Randstad!" Als de brief niet het gewenste effect heeft, hebben de Weipoorters nog een andere strategie. De minister moet maar met eigen ogen zien hoe fraai de polder is, vindt het comité. door: Liesbeth Buitink :ze boerderij aan th Me Herenweg 443 Lisse is waar- pijnlijk gebouwd |n de 17e eeuw. >e voorkant wordt ;ebruikt als recla- ie voor een sier- itratingsbedrijf aan de achter- it bevindt zich ;n schapenfokke- Kiezersbedrog bij bebouwing Grote Polder 3nze fotograaf Mm Dijkman loorkruist dagelijks 'en groot deel van Ie streek om het lieuws voor de ir :rant in beeld vast e leggen Tijdens ritten komt hij angs allerlei 'beel- plekjes die 'iet direct hot 'ews vormen, 'aar het zeker 'aard zijn om te tresenteren. De Grote Polder heeft altijd nummer twee gestaan op de lijst met grote woningbouw locaties in de Leidse regio. Nummer één was lange tijd Valkenburg, hoewel iedereen wist dat de kans bijzonder klein was dat het Ministerie van Defensie het vliegveld zou opgeven. Afgelopen zomer wees de provin cie de Grote Polder aan als eerste 'zoekloca- tie' - de polder die het meest in aanmerking komt voor grootschalige woningbouw. Hoewel die uitkomst voorspelbaar was, wa ren de Zoeterwoudse partijen bij de verkie zingen nog bereid de polder tegen elke aan slag te verdedigen. HoudtZoeterwoude groen: stem CDA, was zelfs de verkiezings leus van de plaatselijke christen-democra ten. „Het CDA zal zich tegen bebouwing van de Grote Polder blijven verzetten. Want Zoeterwoude moet blijven wat het nu is: groen, gaaf en ongeschonden", belooft het verk ie/ingsprogramma. Ook Progressief Zoeterwoude sprak zich bij de verkiezingen uit voor het behoud van het Groene Hart. „PZ vindt dat andere bouwlocaties in de regio veel befer geschikt zijn voor woningbouw. De progressieven maakten wel een voorbehoud. „Als de pro vincie desondanks deze polder voor wo ningbouw aanwijst, zet PZ zich ervoor in dat er zo wordt gebouwd, dat de huidige dorpsgemeenschappen intact blijven en er een goede overgang komt naar het Groene De Grote Polder tussen Zoeterwoude- Dorp en -Rijndijk wordt al jaren bedreigd door de leidse behoefte aan een grote woningbouwlocatie. De Zoeterwoudse partijen hebben zich altijd heftig verweerd tegen die inbreuk op het Groene Hart. Hij de laatste verkiezingen beloofden zij de Zoeterwoudcnarcn plechtig dat verzet vol te houden. Die belofte is door burgemeester en wethouders nu gebroken. Zij willen dat de gemeente meewerkt aan bet onderzoek naar de bebouwing van de polder. Hart", meldt het verkiezingspamflet. Oppositiepartij WD is altijd mordicus te gen geweest. „Bebouwing van de Grote Pol der wordt afgewezen", stelt het verkiezings programma. „Er zijn nog grote stukken groen voorhanden buiten het Groene Hart. I let is wat al te gemakkelijk om maar meteen de grenzen van het Groene Hart te overschrijden." Burgemeester en wethouders sloten zich daarbij aan in hun beleidsprogramma. „Als centraal uitgangspunt hanteert Zoeterwou de de handhaving van de grenzen van het Groene Hart. Hel bestuur van de gemeente zet zich daartoe tot het uiterste in. I let be houd van de zelfstandigheid van de ge meente Zoeterwoude is daarnaast uitgangs punt." In het voorwoord van het gemeentegidsje verwoordt burgemeester A. I loudijk het wat bloemrijker. I lij wijst naar het beeld met de ganzen aan de Weipoortseweg. „Zoals in het oude Rome ganzen de stad bewaakten, staan ze ook hier klaar om alarm te slaan als ongewenste indringers ons gebied betre den." Maar de ganzen hebben kennelijk staan dutten. Of B en W zijn doof geweest voor hun waarschuwend gegak. Want bebou wing van de polder is niet meer onbe spreekbaar. I let college hoopt door deelna me aan de studie de zelfstandigheid van Zoeterwoude te verzekeren. I )ie zelfstandig heid is nu, anders dan in het beleidspro gramma, opeens belangrijker geworden dan de bescherming van het iroene I lart, De politiek partijen krijgen donderdag de kans zich uit te spreken over het standpunt van burgemeester en wethouders. PZ heeft in het verkiezingsprogramma duidelijk ge maakt dat de provincie roet in het eten icon gooien. De frac tie kan daarom zonder ge zichtsverlies akkoord gaan met het onder zoek naar de bebouwing van de polder. De andere partijen, inclusief CDA-wethouder R. Hogenelst, hebben een belofte in te los sen aan hun kiezers. Een ander standpunt dan verdediging van een groene Grote Pol der zou neerkomen op kiezersbedrog.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13