Leidse kapsalons staan dagopbrengst af aan Aids Fonds Artsen Interplast Holland naar Derde Wereld-landen Synodevoorzitter maant gereformeerden tot geduld Leiden Corporaties willen nieuwe vorm van samenwonen erkennen Kerk Samenleving Sluiting helft kerkgebouwen dreigt in het bisdom Breda WÊÊtmÊÊm DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 LEIDEN. ERIC DE JAGER Ruim tachtig kappers zetten zondag 26 november schaar en föhn in voor de strijd tegen Aids. Zij knippen die dag hun klanten 'gratis'. Dat wil zeggen, de opbrengst van hun werk komt ten goede van de stich ting Aids Fonds. In Leiden ope nen zeven barbiers hun deu ren. Hen Amsterdamse kapper begon de actie vier jaar gele den. Hij opende op zondag 1 december, Wereld Aids Dag, op eigen initiatief zijn winkel en schonk de opbrengst aan het fonds. Het project sloeg zó goed aan, dat de organisatie voor de Amsterdammer niet meer te behappen was. Hij gaf zijn kappersactie in handen van het Aids Fonds. De Leidse kappers waren de eerste collega's die het initiatief overnamen, 'llaircorner So What' wierp zich op als pionier. ,,lk las over de actie in een kappersvakblad en wilde meteen een steentje bijdra gen", zegt Nelly Brands van 'So What', die al voor de derde keer haar dagomzet op de rekening van het fonds stort. Dit jaar hebben zich in Lei den al zeven vrijwilligers aan gemeld. Leidenaren die een knipbeurt nodig hebben en het goede doel willen steunen, kunnen terecht bij Alex Kap pers aan de Nieuwe Rijn, De Kapperszaak op de Hoge Woerd, Yasmin op de Hooi gracht, Hairs Graces op de Botermarkt, Tom Westen in de Breestraat, Tiffany Haarstudio aan de Hoge Rijndijk en de. I laircorner So What in de Doe- zastraat. Alex Koek van Alex Kappers Ook de kapsters van 'Haircorner So What' knippen zondag weer ten bate van het Aids Fonds. neemt voor de tweede keer deel aan de kappersactie. „Uit solidariteit met de Aids-patiën- ten." De Leidse kapper is in zijn naaste omgeving met de ziekte geconfronteerd en dat maakt hem nog gemotiveerder om van de bijzondere dag een succes te maken. „Ik vind het een leuke actie en ben erg blij dat het Leidse aanbod zo groot is. Eigenlijk zou ik dat enthou siasme ook graag in andere be roepsgroepen zien. Het is mis schien makkelijker om een dienst gratis aan te bieden, dan wanneer je een artikel ver koopt", vertelt Koek. „Maar er moet toch een mogelijkheid zijn om de actie uit te breiden naar andere beroepen." Bij Alex Kappers rekenen ze zondag op een bedrijvige mid dag. „Vorig jaar zat het stamp vol. Het is altijd een hele druk ke en gezellige dag", zegt de ei genaar. De kapperszaak aan de Nieuwe Rijn werkt volgens af spraak, maar houdt tijd over voor mensen die op het laatste moment binnenvallen. „Ik weet uit ervaring dat er altijd mensen tussendoor bellen of ik ze nog kan knippen", aldus Koek. Belangstellenden die graag willen bijdragen aan het goede doel, hoeven overigens niet al tijd afstand van hun haar te doen. Het is ook mogelijk om FOTO HIELCO KUIPERS alleen een donatie af te geven in de kapsalon. Vorig jaar knipten vijftig kap pers ruim vijfentwintigduizend gulden bij elkaar. Het Aids Fonds besteedt het geld aan voorlichting en preventie, we tenschappelijk onderzoek, pro jecten in ontwikkelingslanden en zorgprojecten. chef henny van egmond, 071 -5356414, plv -chef hans koenekoop. 071 -53564 LEIDEN CARIN SMOLDERS Woningbouwverenigingen in Leiden willen hun beleid aan passen aan 'moderne' samenle- vingvormen. Vandaag de dag kiezen steeds meer mensen er voor met een vriend, kennis of familielid te gaan samenwonen vanwege de hoge woonlasten. Ze delen wel hun woning, maar niet de slaapkamer. De corpora ties onderzoeken of voor die nieuwe vorm van samenwonen het begrip 'huishouding' in de huisvestingsverordening een ruimere definitie moet krijgen. Volgens de bestaande regels krijgen bij voorbeeld vrienden of broers en zussen alleen sa men een woning toegewezen als zij kunnen aantonen dat zij een economische eenheid vor men. De huisvestingsverorde ning kent slechts de alleen staande en de huishouding: een gezin of twee mensen die een affectieve relatie met elkaar hebben. De corporaties kijken nu of het mogelijk is ook men sen die samen voor de huur op draaien ook onder het begrip huishouding te laten vallen. Corporaties en gemeente zien wel problemen in het verrui men van de definitie van* het begrip huishouding. De 'nieuwe samenwoners' oefenen extra druk uit op de woningmarkt. Omdat zij niet het bed met el kaar delen hebben ze elk een ei gen slaapvertrek nodig, en dus een extra kamer. Zo zouden zij in aanmerking komen voor hui zen die bij voorbeeld ook toege wezen kunnen worden aan ei pasgetrouwd stel met een bal j. de Jong, hoofd sector won van de gemeente, denkt dat nieuwe woonvorm alleen gel noreerd moet worden als woningnood er niet groter do wordt. Een ander probleem is, dati corporaties met de ruimere d finitie van het begrip huisho ding meer moeite krijgen gelegenheidsconstructies tegi te gaan. Nu kan van mensen gaan samenwonen nog vraagd worden met een sami levingscontract of een gez menlijke bankrekening te b(] wijzen dat zij inderdaad e economische eenheid vorme De nieuwe regels vergroten vo - de corporaties het risico, mensen samen inschrijven voor een van beiden een gro ,c huis te bemachtigen. Maar naast dat gevaar zien corporaties in het samenwon van mensen die geen rela&( hebben ook een voorde P' Vluchtelingen die na het verki gen van het status recht hebb op een woning huis zouden vi gens de nieuwe regels ook eb' woning kunnen delen. Daarot is op dit moment overleg de. „Deze mensen zijn va jong en vinden het geen zwaar een huis te delen n mensen waarmee ze geen re tie hebben", zegt De Jong. houden door deze construe meer huizen over die dan we toegewezen kunnen word aan anderen." j LEIDEN CAROLINE yAN OVERBEEKE De Leidse stichting 'Interplast Holland' stuurt dit najaar drie teams van chirurgen, anesthesisten en assistenten naar Oeganda, Ghana en Vietnam. De artsen nemen vrijwillig vakantiedagen op om kin deren met lipspleten en brandwonden te opere- eenvoudige operaties kunnen uitvoeren bij ver minkte kinderen. De Nederlandse Interplast- teams geven ook colleges over verdovingstech- nieken en verpleegkundige aspecten. Interplast Holland bestaat nu vijfjaar. De plas tisch chirurgen, anesthesisten en operatiekamer assistenten die zich vrijwillig voor de organisatie inzetten, hebben inmiddels ruim 1400 patiëntjes geopereerd. Het gaat vaak om lipspleten en brandwonden. Door deze verminkingen gaan de ze kinderen een lijdensweg tegemoet. Met relatief eenvoudige chirurgische ingrepen wordt hen die bespaard. Plastisch chirurg R. Zeeman, werkzaam in het Leiderdorpse Rijnland Ziekenhuis en het Leidse AZL, stond aan de wieg van Interplast Holland. Hij gaat regelmatig in zijn vrije tijd naar het bui tenland om verminkte kinderen te opereren. Op 10 november is hij voor drie weken met een team naar Oeganda vertrokken. In Vietnam worden door de Interplast-teams veel kinderen met lipspleten geopereerd. In Afri kaanse landen komen behalve lipspleten veel brandwonden voor omdat mensen op open vuurtjes hun voedsel bereiden en kinderen onbe waakt rondkruipen. Veel brandwonden raken vervolgens geïnfec teerd en genezen vaak slecht. De ernstige litte kenvorming en vergroeiingen kunnen zelfs tot in validiteit leiden. Vernieuwd onderkomen voor beroepencollege Het Gilde Het Lëidse beroepencollege Het Gilde viert donderdag de offi ciële opening van het vernieuwde onderkomen aan de Boei haavelaan 44. Het Gilde heeft opleidingen voor beroepsondei wijs en MAVO. Het pand van Het Gilde is van buiten en binne opgeknapt. Het binnenplein is veranderd in een parkje; op ee van de muren is een gedicht van Paul van Ostaijen geschilden De school heeft tijdens de werkzaamheden gewoon doorgt^ draaid. redactie dick van der plas, 071 -5356481 Schoon benoemd op leerstoel jodendom- christendom LUNTEREN ANP De gereformeerde synode heeft gisteren ingestemd met de benoeming van dr. Simon Schoon tot bijzonder hoogle raar in de verhouding van jo dendom en christendom aan de Theologische Universiteit Kampen (THUK). De nieuwe bijzondere leer stoel gaat uit van dc Stichting tot bevordering van het we tenschappelijk onderwijs in de judaïstiek en wordt gefi nancierd door het Depulaat- schap voor Kerk en Israël van dc Gereformeerde Kerken in Nederland. Schoon (51) was jarenlang gereformeerd predikant in algemene dienst voor Kerk en Israël en voorzitter van het Overlegorgaan joden en christenen (OJEC). Tegen woordig is hij predikant in Gouda. Zijn deeltijdbenoe ming (20 procent) gaat op 1 januari 1996 in. Verder benoemde de syno de aan de THUK dr. L.A. Werkman tot universitair do cent ethiek en dr. R. Rouke- ma tot universitair docent Nieuwe Testament. LUNTEREN ANP De gereformeerde synodevoorzitter ds. R. Vissinga heeft de synodeleden gisteren opgeroepen geduld te hebben met de hervormde partners in het Samen op Weg-pro- ces. De vertraging van de voorgenomen kerkfusie als ge volg van grote tegenstand in de Nederlandse Hervormde Kerk heeft bij veel gereformeerden tot ergernis geleid. met de hervormde partner in de kerkvereniging. De gereformeerden, in meer derheid enthousiast voorstan der van het Samen op Weg-pro- ces, moeten hun 'gespierde taal en dadendrang' ter discussie stellen, meent de synodevoor zitter. Hij riep op tot bezinning op de vraag 'hoeveel ruimte wij voor de ander openlaten en of we daar de ander werkelijk mee winnen'. De gereformeerden zullen „Het is gereformeerden eigen om niet alleen besluiten te ne men maar ze dan ook uit te voeren", aldus Vissinga bij de opening van de najaarszitting van de synode. „Die houding breekt ons in het Samen op Weg-proces steeds meer op." Volgens Vissinga zit er voor de gereformeerden niets anders op dan hun 'eigenwijsheid' opzij te zetten en rekening te houden volgens Vissinga 'de lange adem van het geduld en van de vol harding' nodig hebben. Van avond buigt de synode zich over de besluiten die de gezamenlij ke synode van hervormden, ge reformeerden en lutheranen in oktober over Samen opk Weg hebben genomen. Tijdens een extra vergadering in juni liet de synode weten dat er vaart achter het Samen op Weg-proces moet worden gezet. De synode vroeg om 'een reëel stappenplan met tijdschema'. Daarmee moet aan de plaatse lijke gemeenten die al samen werken, en aan de ruim 800 medewerkers in landelijke en regionale dienst 'de dringend noodzakelijke duidelijkheid' worden verschaft. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Borssele en Drie wegen (SoW): C.P. van Dijk, kan didaat te Leiden; te Goes (buitengewone wijkgemeente): H. van Ginkel te Tiendeveen- Nieuw-Balinge. Aangenomen: naar Harskamp: K. Veldman, eervol ontheven predikant (predikant Reformed Church in America); naar Raalte (part-time): J.F. Idzenga, kandi daat te Groningen. Bedankt: voor Alblasserdam: dr. P. Vermeer te Huizen. CHR.GEREF. KERKEN Aangenomen: naar 's-Gravenha- ge-Zuid: drs. J. van Mulligen te Lelystad; naar Zutphem H. Jonk man, wonende te Hoogeveen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Moerkapelle: W. Harinck te Kapelle-Biezelinge; te Randburg (Zuid-Afrika): C. de Jongste te Alblasserdam. Bedankt: voor Nieuwdorp: J. Ka reis te Oudemirdum; voor Goes: A. Bac te Bodegraven. breda »anp Het bisdom beschikt over 87.694 zitplaatsen. Het totaal aantal kerkgangers bedraagt 52.795 per weekeinde. Dat is 9,7 procent van de 544.962 parochi anen. Bisschop Muskens heeft het onvermijdelijke afstoten van een groot aantal kerkgebouwen ook een uitdaging en een nieu we kans genoemd. Tiet gaat in de Kerk in de eerste plaats om de mensen. Als er efficiënter wordt bestuurd en er minder zorgen over de financiële lasten van kerkgebouwen zijn, komt er meer energie vrij voor het doen van vrede en gerechtigheid. „We moeten voorkomen dat we wel kerkgebouwen maar geen beminde gelovigen meer heb-' ben." I let bisdom Breda moet op den duur ongeveer de helft van de 168 keijkgebouwen sluiten om dat er te weinig kerkgangers zijn. De Diocesane Pastorale Raad. het adviesorgaan van priesters en leken het bisdom, is hierover een eerste onderzoek begonnen, aldus de perschef. Vicaris L. Aerdcn heeft de DPR aan de hand van cijfers uit eengezet dat het bisdom niet in staat is het huidige aantal kerk gebouwen te handhaven. Reeds in 1964 had het Kaski (Katholiek sociaal-kerkelijk instituut) erop gewezen dat een kerkgebouw alleen in stand kan worden ge houden als de bezettingsgraad 70 tot 85 procent is. VIERHOUTEN-ANP Vierhouten heet voortaan Opwekking worden verwacht. De stichting Opwekking orga niseert al bijna dertig jaar de bijeenkomsten. Alleen de eerste twee werden in Harskamp en Bennekom gehouden. De cam ping in Vierhouten wordt echter verbouwd. Daarom is daar geen plaats meer. Het bezoekersaan tal groeide van 250 naar 30.000. Met de verhuizing naar Walibi- Flevo bij Biddinghuizen krijgt de jaarlijkse Vierhoutenconfe rentie ook een andere naam. Opwekking '96 heet, de bijeen komst waar volgend jaar tijdens het Pinksterweekeinde (24-27 mei) tienduizenden christenen Ruim 1.8 miljoen handtekeningen bij Duits kerkelijk referendum HANNOVER KNA/DPA/ANP Het referendum voor ver nieuwing in de Rooms-Ka- tholieke Kerk in Duitsland heeft in totaal 1.845.141 handtekeningen opgeleverd. Van de ondertekenaars wa ren 1.483.340 rooms-katho- liek; ruim 80 procent. Initiatiefnemer Christian Weisner toonde zich 'zeer te vreden' met de uitslag. Er was gehoopt op de steun van 2 miljoen gelovigen voor af schaffing van de verplichting tot het celibaat, toelating van de vrouw tot het priester ambt en een positieve hou ding van de Kerk ten opzich te van (homo)seksualiteit. Het resultaat onderstreept volgens Weisner het verlan gen van veel van de 28 mil joen Duitse rooms-katholie- ken naar een menselijke kerk. „De mensen willen een Rooms-Katholieke Kerk waar ze iets mee kunnenluidde de conclusie van de initia tiefnemer. DE SPITS Het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de rooms-katholieke St. Petrus Banden in Roelofarendsveen. O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR O Rooseveltstraat82 071-53563! Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51280; Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51280: DIRECTIE B. M. Essenberg, G P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W, H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel dag 9.30-11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J, Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ZIEK Advertenties: 071-5323 Familieberichten: 023-5317 023- 5320 Redactie: 071-5321 Hoofdredactie: 071-5315 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5356 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANI Voor mensen die moeilijk lezen, slechte o hebben of blind zijn (of een andere leest dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagblai geluidscassette beschikbaar. Voor inforrr 0486-482345 (Centrum voor Gesproken tuur, Grave). N H U I ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en va woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, Diaconessenhuis: maandag t/m vriji 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabeth kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor p ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19 45 - 21 00 uur Special Care Unit: 10 30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uur na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling. 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545): dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kla en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18 30-19.30 uur (voor vaders tot 21 uur). Kinderafdeling. 14.30—19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC) 14.00-14.30 uur 18.30-19.00 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas en II daarnaast ook 1115-12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime zoek mogelijkheid in overleg mei de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorh kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur oogheelkundt heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek; zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15—F uur babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12