Leiden Medische faculteit moet wachten met nieuwbouw 'Dit is niet harder dan teruggaan naar Iran' Groenoord blijft verdeeld DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 chef* henny van ecmond. 071-5356414, plv -chef hans koenekoop. 071-5356429 Veilig gevoel y« -J Inwoners van Lei- I J derdorp voelen zich in hun woonplaats een stuk veiliger dan de ge middelde Nederlander. Tarieftaxi zt j- Ouderen en gehan- I IJ dicapten uit de Rijn streek kunnen vanaf 1 de cember goedkoop met de taxi reizen. Overvaller verjaagd uit winkel leiden Een gewapende man heeft gisteren aan het eind van de middag geprobeerd een sigarenwinkel aan de Lage Rijndijk te overvallen. De man wachtte net zo lang, tot hij alleen met de 48- jarige eigenaresse in de zaak stond. Op dat moment trok hij een mes en sommeerde hij de vrouw de kassa te openen. De vrouw schreeuwde echter naar haar zoon, die uit de keuken kwam sprinten. De overvaller koos hierop het hazepad. Hij vluchtte met een fiets de Decimastraat in. ANNO 1895 Donderdag 21 November Blijkens eene in dit nommer voorkomende advertentie van de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" zal morgen en volgende dagen hier ter stede eene collecte worden gehouden ten behoeve van de behoeftige dragers van het Metalen Kruis en de Citadel-Medaille. Bij deze mededeeling is zeker geen verdere aanbeveling noodig om de oude van dagen, die eenmaal hun goed en bloed voor ons land veil hadden, nu te helpen steunen. ANNO 1970 zaterdag 21 november De schaarse dansgelegenheid in Leiden is sinds gistermiddag aangevuld met een nieuwe disco-dancing in het voormalige ho tel Central in de Breestraat. De drie exploitanten uit Haarlem hebben de oude naam „Central" voor deze dancing aangehou den. De inrichting is eenvoudig banken rond het dansvloertje en een grote ovale bar maar gezellig. Entree wordt er niet ge heven, dranken kosten om en nabij de gulden. Dancing Central is dagelijks geopend van acht tot één uur, vrijdags, zaterdags en zondags tot twee uur. Zondags is de dancing al om twee uur ge opend. Pas geld beschikbaar wanneer concreet plan op tafel ligt De medische faculteit in Leiden krijgt een nieuw onder komen maar er wordt nog geen geld voor gereserveerd. Eerst moet er een concreet plan op tafel liggen. Dat is de uitkomst van een debat in de universiteitsraad gister avond. leiden caroline van overbeeke Aan de orde was een omvang rijk huisvestingsplan dat het college van bestuur heeft ge maakt voor de komende vijftien jaar. Veel universiteitsraadsle den hadden moeite met het be drag van 137 miljoen gulden dat het college wil reserveren voor de nieuwbouw van de medische faculteit. Zij wilden eerst meer informatie hebben over die nieuwe huisvesting. Zo is niet iedereen ervan overtuigd dat de nieuwe facul teit geneeskunde straks vlak naast het Academisch Zieken huis Leiden (AZL) moet worden gebouwd. Nieuwbouw bij het Sylviuslaboratorium is bijvoor beeld goedkoper, maar heeft als nadeel dat artsen en onderzoe kers dan verder van elkaar af werken. Het college van bestuur be loofde in december met argu menten te komen voor nieuw bouw vlak naast het ziekenhuis. „Pas als wij die argumenten kennen, willen wij praten over een geldbedrag voor die nieuw bouw', aldus Jeroen Vugts van de Studenten Groepering Lei den. De medische faculteit tobt al jaren met een versnipperd, te klein en sterk verouderd onder komen aan de Wassenaarseweg. Maar nieuwbouw is duur. Het college wil het toekomstige nieuwe pand van geneeskunde in ieder geval in twee fases hou wen om de kosten te spreiden. De eerste fase moet over vijf jaar klaar zijn, de tweede fase van moet uiterlijk in 2010 wor den opgeleverd. Met de andere onderdelen van het huisvestingsplan ging de UR gisteravond wel akkoord. Dat betekent onder meer dat het Bureau van de Universiteit wordt gevestigd in het Rapen burg 68-74 (voorheen het Rijks herbarium), een deel van de rechtenfaculteit verhuist naar het Kamerlingh Onnes labora torium en de omstreden Annex wordt afgebouwd. Deze onder delen van de universiteit zijn volgens het college van bestuur 'het meest dringend aan andere huisvesting toe'. De huisvestingsplannen bete kenen voor de Leidse universi teit een jaarlijkse uitgave van 21 miljoen gulden. Omdat het Rijk niet alles vergoedt, komt de uni versiteit in het jaar 2000 waar schijnlijk een hedrag van 35 miljoen gulden tekort. Het col lege van bestuur hoopt dit geld te kunnen lenen op de kapitaal markt. Agenten bedreigd Hongerstakende Iraniërs willen niet terug naar vaderland De politie heeft gistermiddag een 30-jarige man aangehou den in een huis aan de Mors- weg. Hij zou daar zorgen voor geluidsoverlast en andere be woners bedreigen. Agenten trof fen een gespannen man aan die ook hen bedreigde. Pas nadat hij handboeien om had gekre gen, slaagden de agenten er in de man mee te krijgen. Een ar-ts heeft de man gedwongen laten opnemen. Daders overval en steekpartij aangehouden De politie heeft vijf jongeman nen aangehouden die betrok ken zijn geweest bij de steek partij van 16 oktober op de Blauwpoortsbrug en bij de.over val op een snackbar in de Sophiastraat twee dagen later. Het spoor leidde al snel naar een 15-jarige Groningse jongen, die in het weekeinde voor de steekpartij niet* was terugge keerd in een inrichting na een proefverlof. Toen hij enkele da gen na de snackbaroverval in Groningen werd gepakt bij een andere gewapende overval, werd hij naar Leiden overge bracht. Daar bekende hij zowel de steekpartij als de overval op de snackbar. Bij de steekpartij, die een 22- jarige Leidenaar onder meer een ingeklapte long opleverde, waren nog twee jongens betrok ken van 17 en 20 jaar. Ook zij zijn aangehouden. Degene die meewerkte aan de overval op de snackbar, een 17-jarige Leide naar, is ook opgepakt. Dat gold ook voor een 20-jarige Leide naar die hiervoor het mes heeft geleverd. Bij de overval werd een 33-jarige Leidse medewerk ster met het wapen bedreigd. leiden annet van aarsen vervolg van voorpagina „Waarom zeggen ze dat Iran een veilig land is", zegt een van de vrouwen in het gezelschap vérbitterd. Zij is ervan overtuigd dat ze - als ze moet terugkeren - direct gevangen gezet'zal wor den. „Twee jaar geleden stond ik in een plaatsje in het Noor den van Iran bij een kiosk te wachten op een telefoontje. Er stond een meisje naast me, ze ventien jaar oud. Een klein plukje haar kwam onder haar hoofddoek vandaan. De politie arriveerde en zei dat ze haar haar moest bedekken. Er ont stond een woordenwisseling. De politieman zei 'ik maak je dood'. Hij trok zijn wapen en schoot. Ik vroeg waarom. Daar na was ik voor het Iraanse regi me een politiek gevaar." De hongerstakers op het Leidse Stadhuisplein, gewapend met spandoeken, pamfletten en een galg - zijn bang. Sommigen dragen een masker, met de beeltenis van de leider van Iran met duivelsoren. „Dat is niet al leen om duidelijk te maken hoe het er in Iran aan toegaat", zegt een vrouw, die eerder naar Ne derland kwam en wel de vluch telingenstatus bemachtigde. „Ze zijn ook bang dat hun foto in de kraut komt en dat ze zo worden opgemerkt door men sen van de Iraanse ambassade. Tijdens demonstraties in het verleden hebben we vaak ge zien dat ambassadepersoneel mensen registreerde. Bij terug keer in Iran zouden ze direct met hun acties worden gecon fronteerd." Waar de meeste passanten de actievoerders na een snelle blik en het aannemen van een pam flet gewoon voorbij liepen, kre gen de Iraniërs gisteren ook steun. Xander de Boer, een 22- De Iraniërs brengen de nachten door in het politiek centrum De Invalshoek. jarige student, besluit 's mid dags spontaan zich bij de actie voerders aan te sluiten. „Omdat ik denk dat hun verhaal een waar verhaal is", zegt hij. „En omdat ik denk dat ze het wel prettig vinden als ik ook mee doe. Ik denk niet dat het moei lijk is. Je moet gewoon niet eten en verder hoef je er niets voor te doen." Hij gaat nog even naar huis - zegt hij - om wat spullen op te halen. Maar 's avonds zal ook hij zich vervoegen bij poli tiek centrum de Invalshoek, waar de vluchtelingen onderdak hebben gevonden voor de nachten. Tegen een uur of vijf arriveert er een grote bak hutspot. Niet voor de hongerstakers maar voor hun kinderen, die ook aan wezig zijn maar nog te jong om helemaal 'niet te eten. P. Hoog- eveen, de chefkok van het op vangcentrum, heeft het met de hongerstakers te doen. „Ik hoop dat de hongerstaking helpt. Maar het is zo'n kleine groep, het zou misschien een landelij ke actie moeten zijn", zegt hij. „Ik ben er van overtuigd dat de ze mensen in hun eigen land niet veilig zijn. Ik heb foto's ge zien, ophangingen midden op straat. Dat zijn keiharde feiten, dat is de werkelijkheid. Een he leboel van deze mensen zouden rechtstreeks in de gevangenis FOTO LOEK ZUYDERDUIN belanden als ze terug moeten naar Iran." Een van de actie voerders vervoegde zich giste ren bij hem in de keuken van het opvangcentrum. „Gewoon om zijn dienst te draaien, mid den tussen het eten. Hij zal geen hap nemen", aldus Hoog- eveen. „Hard?", vraagt de vrouw van de Iraanse keukenhulp. „Nee, dat is niet harder dan teruggaan naar Iran." EGOOTJE Onderstaande brief is bestemd voor het gemeentebestuur van Oegstgeest, maar u mag gerust meelezen. Wethouder G. den Eisen heeft het overleg opgeschort met een delegatie van woonbootbewoners van de Haarlemmertrekvaart. In strijd met de afspraken zou een journalist zich als woon bootbewoner hebben uitgegeven. De wethouder denkt dat omdat in deze krant de volgende dag een verslag stond van die bijeenkomst, waar werd gesproken over woningbouw plannen en het mogelijk verdwijnen van zes woonboten. Waarde wethouder! Ik sluit niet uit dat u inderdaad in hel ootje bent genomen. Ik geef dat natuurlijk niet toe. Maar mocht dat het geval zijn, hoeft u zich niet te generen. Journalisten hebben wel meer van die streken. Die hebben eigenlijk lak aan veto's van ge meentebestuurders. Maar dat terzijde. Ik heb vastgesteld dat u verbolgen bent over deze vermeen de affaire. Zelfs zo ernstig dat u het overleg met woonboot bewoners hebt stopgezet. Ik vind dat een beetje een hou ding voor humorloze droogstoppels, met alle respect overi gens. Bovendien maakt deze stap u tot een zwakke schakel in de democratie. Mag ik dat even uitleggen? In het gemeentehuis komt informatie en kennis samen. Dat geeft u als gemeente bestuurder altijd een geweldige voorsprong op ons burgers. In een echte democratie worden die gegevens gedeeld met eenvoudige stervelingen. In een vroeg stadium wel te ver staan, namelijk op een moment dat die informatie en ken nis wezenlijk gewogen kunnen worden. Dat heet openheid, maar daarvoor moet je wel karakter hebben. I.et wel: ik heb het niet over uw wettelijke verplichtingen, maar over uw mentaliteit. Ik constateer dat u die grote verantwoordelijkheid niet aan kan. IJ ontpopt zich als een dictator. Een wezenlijk kenmerk van dat soort mensen is immers dat zij zelf bepalen of, en zo ja wanneer, informatie en kennis aan den volke wordt door gegeven of onthouden. Zij die als strafmaatregel met infor matie gaan manipuleren - daar gaat het in onderhavige kwestie om - zijn in mijn ogen de gevaarlijkste alleenheer sers. Inderdaad, kennis is macht, maar dat wist u al. In ons prachtige Nederland lopen de informatiestromen lang niet altijd zoals bestuurders willen. Voor mij is dat het ultieme hewijs van democratie. I let is evenwel triest vast te stellen dat het te vaak voor komt dat door ons gekozenen daarom menen informatie stromen te kunnen droogleg gen. Helaas hebben wij bur gers zo'n machtsmiddel niet of nauwelijks. De crux van dit verhaal is ei genlijk dat de mate waarin u zich thans in het ootje geno men voelt, vooral te maken heeft met de grootte van uw eigen ego. Gezien de kleinheid waarmee u in deze kwestie re ageert, kunnen we gerust van egootje spreken. Gewapende overval op snackbar een tas te legen. De overvallers gingen er ver volgens lopend vandoor. Getui gen zagen even later drie man nen in een onverlichte wagen wegrijden. loiter in de nacht zijn in Wassenaar drie mannen uit Leiden aangehouden in de leef tijd van zeventien tot achttien jaar. Ze voldeden aan het signa lement ën reden in een soortge lijke auto als die de getuigen hadden gezien. De drie zijn overgebracht naar het politie bureau in Leiden en worden vandaag verhoord. Een snackbar aan het Diamant plein is vanacht rond twaalf uur overvallen. Juist op het moment dat de twee aanwezige perso neelsleden - vrouwen van 20 en 26 jaar oud - de zaak wilden af sluiten, kregen ze bezoek van twee met een mes en een pistool gewapende mannen. De jongste werkneemster kreeg het pistool tegen haar hoofd gezet en moest naar binnen lopen waar haar collega gedwongen werd de inhoud van de kassa in NAGERECHT T upperware-bootje Het begin is hartelijk. Met een vriendelijk 'goeie dag' begroet de 65-jarige Leidenaar kanton rechter R. van Leeuwen. Ze ken nen elkaar en steken dat niet onder stoelen of banken. Dit keer verschijnt de Leidenaar voor de afhandeling van een gewone' overtreding. Maar voor hem is het een prestige- zaak die zijn gemoed meer dan een jaar na dato nog hoog doet opspelen. De hartelijkheid blijft dan ook beperkt tot de begroe ting. Op 8 juli 1994 voer hij over de Westeinderplassen met een snelle motorboot zonder te be schikken over een vaarbewijs. Hij hield zich keurig aan de toe gestane snelheid, toch wilde de politie zijn papieren zien. En toen die niet in orde bleken werd de boot meegenomen om een uurtje later weer te worden vrijgegeven. „Wat is dit voor po litiestaat. Mijn boot is gewoon gevorderd. Gekaapt op de West einderplassen. Het vrije water is altijd heilig geweest, maar nu word ik bespioneerd en beloerd alsof ik een grote rover ben", valt de Leidenaar uit naar de rechter. Heel zijn leven al vaart hij.Als dertienjarige snotneus heb ik zo geholpen het land te bevrijden. Ik heb in de oorlog schepen met aardappelen naar Leiden geva ren. Toen was ik kennelijk wel goed om te varen. Een paar jaar geleden voer ik met een schip van 30.000 kilo en 600 pk en had ik geen vaarbewijs nodig. Nu vaar ik met een 'tupperwa- re-bootje' en moet ik eerst als een kleine jongen examen doen." Rechter Van Leeuwen laat de man uitrazen en vraagt hem vervolgens hoeveel motorver mogen dat 'tupperware-bootje' had. Hij heeft in zijn dossier ge lezen dat het notedopje werd voortgestuwd door een machi ne van 250 pk. „Honderdtachtig pk aan de schroef', verbetert de Leidenaar hem. In principe is daarmee de kous af voor de rechter. De man heeft gevaren met een snelle boot. - Daarvoor is, hoe vaardig hij ook is, een vaarbewijs verplicht. „En als u het daar niet mee eens bent, moet u op het Binnenhof zijn, of op een andere politieke partij stemmen. Wij zitten hier alleen om de wet uit te voeren", houdt Van Leeuwen de briesen de man voor. „Daarom ben ik hier juist, het gaat mij niet om de boete, maar om het princi pe." De rechter veroordeelt hem conform de eis tot 300 gulden boete. Officier van Justitie M. Spoormaker geeft hem het gra tis advies toch het vaarbewijs maar te halen. .Anders zal u steeds opnieuw worden aange houden en lopen de boetes ook steeds verder op." Maar dat is niet besteed aan de Leidenaar. „Ik doe het niet. Voor mij is dit een prestigezaak", verklaart hij alvorens boos weg te benen. Bedelstaf Het bezit van een sloopauto kan iemand letterlijk tot ded bedel staf brengen. Dat ondervond een 41 -jarige in Lisse woonach tige Engelsman. Toen zijn elf jaar oude wagentje de geest gaf liet hij het voertuig een tijd op het parkeerterrein bij zijn flat staan. In de veronderstelling dat hij voor zo'n auto die alleen maar stilstaat geen wegenbelas ting, verzekering of AI'K hoeft te betalen. Kennelijk is dat in ei gen land ook niet zo. De eerste die bij hem aanklopte was de belastingdienst. De met een boete verhoogde aanslag bedroeg 2148 gulden. Vervol gens kreeg hij een boete van 150 gulden voor het ontbreken van een geldige APK-sticker op de kentekenplaat en gisteren verscheen hij met zijn advocaat bij kantonrechter Van leeuwen omdat hem een boete van 500 gulden boven het hoofd hing omdat het voertuig niet verze kerd was. Het te lang laten staan van de sloopauto dreigde de werkloze Brit zo 2698 gulden te kosten. „Dat is voor hem niet op te brengen", betoogt zijn ad vocaat. Zo heet wordt de soep echter niet gegeten. De belastingin specteur is de Brit inmiddels al iets tegemoet gekomen. Het boetededeel van de aanslag is vervallen. Hij hoeft daar nog 'maar' 1074 gulden af te dragen. De inspecteur heeft begrip ge toond voor de onwetendheid van de Brit, zegt zijn advocaat en doet een beroep op de rech ter om dat voorbeeld te volgen. De rechter, noch de officier van justitie zijn daar erg gevoelig voor. „Er zal geen sprake van opzet zijn, maar het komt ont zettend vaak voor dat mensen niet beseffen dat hun auto ver zekerd moet zijn. Die mensen worden ook gewoon beboet. Het wordt inderdaad een ande re zaak als er ook met de auto is gereden: dan wordt de boete nog hoger", verklaart de officier. Rechter Van I-eeuwen kan daar volledig in meegaan en veroor deelt de Engelsman tot de ge- eiste boete van 500 gulden, net zoveel als de eerdere schikking. Als de eis hoger was geweest, was ik daar ook in meegegaan." RUDOLF KLEUN leiden. wim koevoet Groenoord blijft met twee mon den spreken. Het buurtcomité en de werkgroep vuiloverslag, die is ontstaan uit onvrede over het slechte functioneren van het buurtcomité, blijven gescheiden opereren. De verzoeningsgesprekken van de afgelopen periode heb ben er weliswaar toe geleid dat de aanvoerders van beide groe pen weer door één deur kunnen maar van samenwerking is geen sprake. E. van Aelst, aanvoerder van de werkgroep heeft van avond dan ook alléén een ge sprek met wethouder J. laurier (GroenLinks) over de oor/aak van het oproer in de wijk, het openhouden van de vuilover- Wat II. Dijkerman, aanvoer der van het door 'overlopers' flink uitgedunde buurtcomité betreft, is dat een overbodige ontmoeting. Zijn buurtcomité heeft in het overleg met I-aurier alles binnengehaald wat moge lijk was, zegt hij. Uitstel van de sluiting van de vuiloverslag aan de Gabriël Metzustraat is onver mijdelijk. „We zijn afgeschilderd als een ingeslapen zooitje", aldus Dij kerman. Ik zal niet ontkennen dat het buurtcomité slecht functioneerde. Maar het is toch wel wrang als je in Me krant moet lezen dat Koos lx>s om die reden overstapt naar een werk groep die actievoeren hoog in het vaandel heeft staan, terwijl juist Lös, nota bene de voorzit ter, zich nooit op vergaderingen van het buurtcomité liet zien. Ons wordt verweten dat we de buurt niet of onvoldoende ver tegenwoordigen maar de vraag rijst wie de werkgroep nu eigen lijk vertegenwoordigt, is even goed gerechtvaardigd." Daar komt nog bij dat in de optiek van Dijkerman een buurtcomité een gesprekspart ner van het gemeontebestuur hoort te zijn en niet voortdu rend de barricades op moet. Van Aelst denkt daar anders over. Het buurtcomité, waarvan hij in het verleden zelf voorzit ter is geweest, is geen gespreks partner 'maar een doorgeefluik van nare berichten van het ge meentebestuur'. Volgens Van Aelst heeft zijn werkgroep in haar nog maar korte bestaan al vaker de ach terban geraadpleegd dan het buurtcomité in 'zijn oneindige winterslaap'. Hij wijst op de lo pende handtekeningenactie van de werkgroep. Honderd bewo ners van Groenoord hebben in middels het bezwaarschrift te gen de vergunning om de vuil overslag na 1 januari 1996 open te houden, ondertekend. Hand tekeningen kunnen nog tot en met 4 december worden ingele- vnd Van Aelst dringt er bij het buurtcomité op aan dat dit een passage verwijdert uit een brief die het huis-aan-huis in de wijk wil verspreiden. Hij heeft de concept-tekst onder ogen gehad en vreest dat de brief in deze vorm de handtekeningenactie frustreert. Van Aelst is allesbe halve tevreden met de hoeveel heid handtekeningen die nu binnen zijn. „We hebben ze venhonderd bezwaarschriften verspreid." Dijkerman laat weten dat hij Van Aelsts verzoek niet zal ho noreren. „Wij willen hoe dan ook de boodschap kwijt dat er tegen uitstel van de sluiting van de vuiloverslag niets meer valt uit te richten. Ook zevenhon derd handtekeningen helpen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11