Sorteercentrale controleert elf bankbiljetten per seconde VROOM DREESMANN Economie Beurs Euro-angst in Duitsland De lange weg naar een economische unie Azië IMNDAG 20 NOVEMBER 1995 -CONOMISCH KORT ECONOMIE GESNAPT Wekelijkse rubriek over •2INDOWS 95, het jongste 30 imputerbesturingsprogramma 3,o n de Amerikaanse firma Mi osoft, verkoopt veel minder ied dan was verwacht. Het nerikaanse onderzoeksbureau heeft zijn raming van verkoop van dertig miljoen D.6 uks dit jaar, verlaagd tot twin- miljoen. Windows 95 werd 3 7 nd augustus met veel fanfare ide markt gebracht. AANDEELHOUDERS van aimler-Benz stappen deze ek naar de rechter om een knklacht in te dienen tegen pzard Reuter, ex-topman van kiitslands grootste industrie- jincern, zo schrijft het Duitse (eekblad Focus. Ze menen dat puter hen in april met een op- ïistische winstprognose om tuin heeft geleid. Daimler- pnz bleek een miljardenverlies j lijden. RUSSISCHE PRESIDENT lltsin heeft per decreet bepaald at ongeveer twintig miljoen eine aandeelhouders die bij rTet kopen van aandelen door fi- pnciële bedrijven zijn misleid, kmpensatie krijgen. Het daar- 6ior ingestelde fonds wordt be- :erd door de staat en gefinan- ;rd met geld uit privatiserin gen. )LKSWAGEN-TOPMAN Fer- Piech wil af van twee di- :teuren, zo schrijft het Duitse ïkblad Der Spiegel. De twee, rich Seiffert en Marin Posth, de laatste in de directie uit periode van Carl Hahn, de van Piech. FRANSE REGERING gaat de oofJCF, de Franse spoorwegen, o, jagen minder te investeren om enorme tekorten te verklei en. Nu bedragen de investe- ïgen zo'n twintig miljard knk (600 miljoen gulden) per Mag ik van u twee biefstukjes en een ons pekelvlees? Dat is dan precies vier euro's. Je over handigt je chipknip aan de sla ger en de verschuldigde euro's worden elektronisch geïnd. Over een aantal jaren zal het ge bruik van de elektronische por temonnee de gewoonste zaak van de wereld zijn. En ook de gemeenschappelijke Europese munt komt eraan. In 1998 zal worden beslist welke landen aan de Europese munt-unie, de Economische en Monetaire Unie (EMU), mogen meedoen. Om een toegangsbe wijs te krijgen moeten de lan den van de Europese Unie vol doen aan vijf voorwaarden. In de eerste plaats mag de inflatie niet te hoog zijn: maximaal 1,5 procent-punt boven het gemid delde van de drie lidstaten met de minste prijsstijging. Verder mag de marktrente niet meer dan procent-punt hoger zijn dan het gemiddelde van de drie landen met de laagste rente. In de der de plaats moet de koers van de valuta zich tussen nu en 1997 zonder al te grote problemen kunnen handhaven ten opzich te van de andere Europese munten. De twee laatste voor waarden hebben betrekking op de overheid. Het overheidste kort mag niet groter zijn dan 3 procent van het bruto binnen lands produkt en de schuldquo te van de overheid (overheids schuld gedeeld door bruto bin nenlands produkt) mag ten hoogste 60 procent zijn. Die voorwaarden zijn gesteld om ervoor te zorgen dat de nieuwe Europese munt een krachtige valuta wordt. Econo mische brekebeentjes moeten WIE DOET ER MEE AAN DE EUROPESE MUNT-UNIE Om aan de Economische en Monetaire Unie (EMU) te kunnen meedoen mag onder meer het overheidstekort niet groter zijn dan 3% van het bruto bin nenlands produkt en mag de schuld quote ten hoogste 60 zijn Schuldquote 60% grens daarom buiten de EMU blijven. Maar aan de andere kant werkt de EMU alleen als er voldoende landen aan meedoen. Laten we eens kijken hoe de club eruit zou zien als we de EMU-criteria nu zouden toe passen op de 15 lidstaten van de Europese Unie. Met de infla tie-eis hebben de meeste lan den geen probleem. Alleen Spanje, Portugal, Italië en Grie kenland vallen uit de toon. Iets je moeilijker ligt het met de ka pitaalmarktrente. Denemarken, Zweden en opnieuw Spanje. Portugal, Italië en Griekenland halen geen voldoende op dit onderdeel. Wat betreft de derde voor waarde, geen al te grote koers fluctuaties van de nationale munt, brengen Zweden, Fin land, het Verenigd Koninkrijk, Italië en Griekenland het er niet al te best vanaf. Zij doen op dit moment niet mee aan de af spraak hun valuta te koppelen aan de Duitse mark, het Euro pees Monetair Stelsel. Echt rampzalig scoort Europa op het gebied van de overheids financiën, blijkt uit de figuur. Alleen in Nederland. Duitsland. Ierland, Luxemburg. Denemar ken en het Verenigd Koninkrijk is het overheidstekort kleiner dan 3 procent. En een schuldquote van maximaal 60 procent is al helemaal voor wei nig landen weggelegd: Duits land. Frankrijk. Luxemburg en het Verenigd Koninkrijk. Als we het geheel overzien zijn er op dit moment maar twee landen die op alle vijf on derdelen zouden slagen voor het EMU-examen: Duitsland en Luxemburg. Die bui zag Europa een aantal jaren geleden ook al hangen. Daarom is toen afge sproken dat de normen voor het overheidstekort en de schuldquote niet al te letterlijk zouden worden gehanteerd. Een land dat in 1998 zijn fi nanciën nog niet helemaal op orde heeft, valt niet automa tisch buiten de EMU. Als het land kan aantonen dat het op de goede weg is, wordt er een oogje dichtgeknepen. Door een beetje creatief om te gaan met de toelatingseisen, zou alleen voor Italië en Griekenland de deur op slot blijven. Met die afspraak krijgen voor al de Duitsers steeds meer pro blemen. Aan de ene kant zijn ook zij gebaat bij een zo breed mogelijke munt-unie. Als bij voorbeeld Frankrijk buiten de EMU zou blijven, zou dat verve lende gevolgen kunnen hebben voor de Duitse export. Een mo gelijke koersdaling van de Fran se franc ten opzichte van de Eu ro, zou Franse exportprodukten goedkoper maken. Maar de Duitsers zijn ook doodsbe nauwd dat zij straks hun harde D-mark moeten inleveren in ruil voor een minder betrouw bare Europese munt. En dat pleit juist voor een strenge se lectie. De Duitse regering lijkt te kie zen voor de harde aanpak. Vol gens de Duitse minister van fi nanciën Theo Waigel is de 3 procent-norm voor het over heidstekort veel te soepel. Bij het beoordelen van het tekort moet ook worden gekeken naar de conjuncturele situatie. In een periode waarin de economie goed draait, zoals nu het geval is, vloeien de belastinggelden rijkelijk binnen. Dat leidt van zelf tot een kleiner overheidste kort. Het is geen kunst om dan trots te melden dal je voldoet aan de tekortnorm. Om te vermijden dat het te kort in minder vette jaren toch weer boven de 3 procent stijgt, zouden deelnemers aan de EMU moeten streven naar een tekort van om en nabij de 1 pro cent. Bovendien, vindt Waigel, moet er een onafhankelijk Eu ropees orgaan komen dat over heden die zich niet aan de re gels houden, tot de orde kan roepen. Als Duitsland vasthoudt aan dergelijke aanvullende ei sen, ziet het er niet naar uit dat de EMU in 1999 met een rede lijk aantal deelnemers kan star ten. DRS.JAN PLEUS OSAKA .JUDITH STALPERS jASTERPAM RAYMOND PEIL 922 27.4 razend tempo gaan er dage- 19lks miljoenen bankbiljetten por de sorteercentrale van De ederlandsche Bank. Oud, vies, èrsleten, kapot of vals? Twintig irteermachines halen ze feii- os uit de omvangrijke stroom e door de centrale vliedt. Zo'n biljetten passeren elke se inde de spiedende detectoren u in de computer. De bankbiljetten worden, tel- "20;ns weer geteld, want er mag niet één kwijtraken. Dat is :en sinecure met vijf miljoen ljetten per werkdag, ofwel een 1 iljard per jaar. Adjunct-afde- 1 tigsdirecteur ing. Loek Wol- rsheim: „Wij staan onszelf bij et tellen maximaal tien fouten 63,ée. Per jaar. We zitten de 1 atste jaren op niet meer dan Een score van 99,9999994 i'frocent op jaarbasis. >.i Van alle bankbiljetten die nnenkomen wordt het num- ler geregistreerd en vergele- en: de computer gaat na of het ïrder is vernietigd, of het vals en of het bekend is van bij- Dorbeeld een overval. De gave iljetten blijven een paar dagen containers: op een drukke g staat er 10 miljard gulden. Is de computer het nummer an een biljet van een bank- verval opmerkt is het elk mo- lent terug te vinden in bijvoor- eeld karretje 74, cassette 3, bundeltje 24, het 43-ste biljet. Anders dan de vele stan daardkantoren in De Neder- landsche Bank oogt de sorteer centrale (125 werknemers) als een gewoon bedrijf, volgehan gen met camera's en zwaar be veiligd, dat wel. Er staat voor een dikke 100 miljoen gulden aan machines. Vooral de com putergestuurde elektronische ogen zijn prijzig: tot 500.000 gulden. Wollersheim: „Wij moeten zorgen dat er op alle momenten overal voldoende geld is." Door marechaussees begeleide trans porten brengen de poet naar de tien DNB-agentschappen in het land en de 'bijbank' in Rotter dam, waar de commerciële banken de benodigde contan ten inkopen. Omdat het in kas hebben van grote bedragen tot renteverlies leidt brengen de banken het geld dat zij niet meer nodig hebben temg naar de agent schappen. Die sturen het door naar de centrale in Amsterdam ,en daar gaat het weer de sor- teermachines in. Dat rondpompen van geld is hard nodig, schetst Wollers heim. „De Rabobank en Post bank verstrekken de klant veel kleine coupures, bij ABN AMRO stort iedere dag het grootwin kelbedrijf ze in grote hoeveelhe den af. Die banken hebben alle maal een verschillend publiek, dat een ander soort geld ont vangt en uitgeeft. Zo blijft het circuleren." Ieder bankbiljet heeft zo z'n eigen leven. Een briefje van 1000, weet Wollersheim, komt vrij snel terug. „Niemand wil die dingen in kas of in de porte monnee hebben. Dat betekent dat de duizendjes die terugko men heel schoon zijn, soms nog maar één keer door iemand ge bruikt." De talrijke duizendjes in oude sokken of onder ma trassen zien ze in Amsterdam bijna nooit. Het modale tientje komt één keer per jaar door de sorteerma- chines. „Die gaan van hand tot h^nd tot hand en niemand heeft zin dat terug te brengen. Dat kost alleen maar geld. Ie dereen heeft immers tientjes nodig. Van de terugkomende 'tienen' wordt ongeveer 50 pro cent afgekeurd." De dure sorteermachines controleren ook of er vervalsin gen tussen zitten. Wollersheim: „De laatste tijd hebben we weer een beetje een opleving van het aantal valse biljetten, vooral van 25 en 50 gulden. Die raak je als vervalser immers gemakkelijker kwijt dan een vals briefje van 100. Vroeger had je de kleuren kopieerapparaten, maar onze nieuwe vijand zijn de kleuren printers." De razendsnelle sorteercentrale van De Nederlandsche Bank. APEC-leden tevreden met resultaat top Maar voor het zo ver is zijn er nog heel wat obstakels te ne men. In Osaka werd meteen duidelijk dat niet ieder land even veel over heeft voor de APEG-idealen. De 'aanbetalin gen' verschillen enorm in kwali teit, met Australië, Indonesië en Japan als de grootste voorschie ters. Ook de Chinezen stelden zich genereus op door alle tarie ven met 30 procent te verlagen. Maleisië, de grote dwarsligger in APEC, kwam slechts met een lijstje reeds genomen maatrege len. Wanneer sommige landen niet bereid zijn om op gelijke voet mee te spelen aan net APEC-spel, is het hele forum ge doemd te mislukken. De leiders trokken echter hun schouders op bij dit doemdenken. „Zo'n houding onderschat de morele wil die bij alle leden aanwezig is om van APEC een succes te ma ken", beweerde de Australische premier Paul Keating. Er is tij dens de topontmoeting niet ex pliciet over veiligheidspolitiek in de regio gesproken. APEC blijft dus een econo misch forum, maar het feit al leen al dat de leiders elkaar re gelmatig op persoonlijke basis spreken 'schept een sfeer waai in de veiligheid en vrede van de regio minder risico loopt', zo verwoordde Keating het. liet wederzijdse vertrouwen en de goede onderlinge communica tie karakteriseren wellicht het belangrijkste resultaat van APEC. Het is een forum waar landen met de grootste verschil len in economische ontwikke ling en culturele achtergronden een gemeenschappelijke econo mische politiek proberen te be drijven. In de regio woont meer dan de helft van de wereldbevolking; 45 procent van de wereldhandel vindt daar plaats. Ryutaro Has himoto, Japans vice-premier, noemde APEC een forum waar op 'typisch Aziatisch wijze' be slissingen worden genomen. Daarmee onderstreepte de mi nister het toenemend belang van de Aziatische landen in de wereldhandel en - politiek. Unilever gaat margarinesector reorganiseren ROTTERDAM ANP Door het gestaag teruglopende verbruik van margarine ziet Unilever zich genoodzaakt de komende jaren te reorganiseren in deze sector, liet Brits/Neder landse concern zal zich daarbij toeleggen op West-Europa, waar hel over twintig produk- tiebedrijven beschikt. Of er be drijven worden gesloten en ar beidsplaatsen verdwijnen, is onduidelijk. Onder meer door de grotere bezorgdheid van consumenten over vetzuren in voeding loopt het margarineverbruik in West Europa terug. In het jaarverslag over 1994 wijst het concern op de noodzaak meer vetarme pro dukten te lanceren wegens de „bezorgdheid over voeding en hartaandoeningen". Unilever beschikt over één Nederlands produktiebedrijf voor margari ne, Van den Bergh Nederland. Daar worden onder meer de merken Blue Band, Becel en Zeeuws Meisje geproduceerd. CORRESPONDENT Met een actie-agenda in de hand. waarin de landen van het Asia-Pacific Economie Coope- ration-forum beloven handels barrières drastisch af te bou wen, namen de achttien APEC- leiders gisteren tevreden af scheid van hun Japanse gast heer premier Tomiichi Muraya- ma. Het hangt echter van ieder afzonderlijk land af of 'de han del in de Stille Zuidzee-regio snel vrij en open' wordt, zoals de agenda voorschrijft. F.lk land moet zich namelijk 'vrijwillig' houden aan de gedane beloften. De achttien landen hebben tijdens hun derde topontmoe ting in het kasteel van Osaka hun goede wil getoond door een 'aanbetaling' op tafel te leg gen. Dat wil zeggen dat ieder land een aantal concrete libera liseringsmaatregelen heeft ge presenteerd. Die variëren van tariefverlagingen op geïmpor teerde auto's, het afschaffen van quota en snellere afhandeling van verse snijbloemen tot vers impeling van visumaanvragen. Óver een jaar, tijdens de vier de APEC-topontmoeting in de Filipijnen, moet ieder land een actieplan presenteren. Daarin moet staan hoe elk land voor de gestelde einddatum alle han delsbarrières afbouwt, en in welk tempo. De einddatum is 2010 voor de geïndustrialiseer de landen en 2020 voor ontwik kelingslanden. liet grote eind doel van APEC is dat er over 25 jaar een enorme vrijhandelszo ne rond de Stille Zuidzee be staat, waarvan zowel de APEC- leden als landen van buitenaf op gelijke wijze kunnen profile- Lederen pumps. Diverse modellen en kleuren. Mt. 36-42. In prijs verlaagd. Bijvoorbeeld: gjjjass 59.- Tafelgoed. Uni. 100% katoen. Diverse kleuren. 90 x 90 cm !Sr9S 9c Servet Sr9S 4r 140 x 220 cm of 0 180 cm O O jjjEEIIS Doos met 10 kerstkaarten en 10 rode Le Marché chocolade letters. 150 gram. enveloppen. Diverse dessins. Melk, puur, wit of melk hazelnoot.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7